پیام مازند

آخرين مطالب

20 میلیارد تومان بدهی شهرداری نوشهر ، میراثی برجای از مدیریت شهری گذشته گفتگو

20 میلیارد تومان بدهی شهرداری نوشهر ، میراثی برجای از مدیریت شهری گذشته

  بزرگنمايي:

مازندران آنلاین - اعضای شورای شهر و شهردار نوشهر در حالی با رای بالای مردم بر صندلی تصمیم سازی مدیریت شهری تکیه زده اند که علاوه بر مشکلات و چالش های فراوان پیش روی توسعه شهری همچنان باید تاوان بدهی 20میلیارد تومانی مدیریت شهری دوره گذشته را نیز پس دهند.
  طبق اظهار نظر اعضای شورا و شهردار نوشهر وجود این بدهیها درکنار کمبود درآمدها ، چالش بزرگی برای شهرداری ایجاد کرده است و بنابراین باید برای برون رفت از این مشکل ازهرفرصتی بستر را برای مشارکت بیشترمردم و سرمایه گذاران بخش خصوصی با هدف ایجاد منابع درآمدی پایدار فراهم کرد.
نوشهر با جمعیتی بیش از 49 هزار نفر سوابق تاریخی تاسیس این شهر به سال 1333 باز می گردد که از آن زمان تاکنون دست کم 25 شهردار را به خود دیده است
نکته مهم ترآنکه این شهر از موقعیت های ممتاز فراوانی و آن اینکه از معدود شهرهایی است که به علت نزدیکی به پایتخت و دارای مسیرهای دریایی ، هوایی و زمینی است .
ساخت وسازهازی بی رویه و درپی آن توسعه نامتوازن زیرساخت های شهری ، معضل ترافیک و زباله ، حاشیه نشینی ناشی از توزیع نامناسب فرصتها و امکانات ،‌ سرریز فاضلاب های شهری ، کمبود امکانات اقامتی ، تفریحی ، بهداشتی ، ورزشی ،‌ گسترش آسیب های اجتماعی و بیکاری از مهم ترین مشکلاتی است که هم اکنون شهروندان این شهر گردشگرپذیر با آن دست به گریبانند.
دراین میان جمعی از اعضای شورا و شهردار نوشهر در نشستی که بتازگی با خبرنگاران در شهرداری برگزارشد با اظهار نگرانی از مشکلات مالی و چالش های فراوان توسعه زیرساخت های شهری ، بستر سازی برای مشارکت همه جانبه مردم و بهره گیری از توان سرمایه گذاران بخش خصوصی راهی موثر برای برون رفت از چنین معضلاتی در این شهر گردشگرپذیر پیشهاد کردند.
** ایجاد درآمد پایدار موثرترین راه برون رفت از چالش های پیش روی شهر نوشهر
رئیس شورای شهر نوشهر دراین نشست گفت : هم اکنون برای آنکه شهرداری بتواند برابر قانون به وظایف محوله جامه عمل بپوشد تا شاهد رضایت مندی شهروندان در این شهر باشیم چاره ای جز ایجاد درآمد پایدار نداریم.
مهدی اسحاقی افزود :‌ متاسفانه در دوره های گذشته یکی از اساسی ترین راه های درآمدی شهرداری ها از طریق ساخت وساز و تراکم فروشی بود و نتیجه آن این شد که امروز این نهادهای مردمی غیردولتی در مدیریت صحیح امور شهری دچار روز مرگی شده اند.
آمارهای منابع رسمی نشان از آن دارد که حدود 75 درصد درآمد شهرداری ها مربوط به ساخت و ساز و فروش تراکم است و بنا به تاکید کارشناسان ضرورت دارد منابع مالی شهرداری ها تقویت و به منابع پایدار تغییر وضعیت یابند.
رئیس شورای شهر نوشهر گفت :‌ برای موفقیت در تامین منابع پایدار شهرداری نشستی با تعدادی از سرمایه گذاران با هدف سرمایه گذاری در مجموعه ساحلی گردشگری ، رفاهی و اقامتی سیترا متعلق به شهرداری این شهر داشته ایم و امیدواریم پس از توافق نهایی دراین حوزه نتیجه آن از طریق رسانه ها برای آگاهی بخشی افکار عمومی اطلاع رسانی خواهد شد.
اسحاقی ،ترمیم و تقویت بدنه شهرداری با محوریت تخصص و تقویت کارآیی نیروی انسانی ،‌ ساماندهی بازار میوه و تره بار ،‌ دوری جستن از نگاه جزیره ای به توسعه شهر ‌، شتاب بخشی در روند اجرای طرح راه دسترسی مستقیم به بندر نوشهر ،‌ حل معضل بهداشتی کشتارگاه دام ، برنامه ریزی برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد سازی حریم ساحلی را از مهم ترین اقداماتی معرفی کرد که از زمان آغاز بکار دوره پنجم شورا دراین شهر گردشگرپذیردر دستورکار این شورا قرار گرفته است .
** سرریز فاضلاب های شهری نوشهر معضل جدی
دیگر عضو شورای شهر نوشهر با ابراز نگرانی از سرریز فاضلاب های شهری در این شهر گفت که در پی بارندگی و آبگرفتگی معابر این معضل تشدید می شود و چنین وضعیتی با نگرانی بیشتر شهروندان این شهر همراه بوده است.
رفائیل آزادیان با اشاره به بالا بودن آب های سطحی و فاصله اندک جنگل با دریا افزود :‌ اجرای طرح شبکه جمع آوری فاضلاب های شهری فاز نخست آن طبق اسناد موجود از سال های پیش در این شهر اجرا ولی بنا به دلایلی اجرای کامل این طرح دچار تعلل شده است.
براساس گزارش های رسمی ، عملیات اجرایی طرح شبکه جمع آوری فاضلاب های شهری نوشهر و چالوس از سال 1385 در نوشهر آغاز شد که تاکنون از جمعیت بیش از یکصد هزار نفری شهرهای نوشهر و چالوس حدود 28 هزار مشترک در چالوس و 19 هزار مشترک نیز در نوشهر زیر پوشش این طرح قرار گرفته اند .
این عضو شورای شهر طراحی نماد شهری را نشانه هویت تاریخی و فرهنگی هر شهری دانست و گفت که در این حوزه سعی شده ضمن نشست هم افزایی با مسئولان نهادهای مرتبط همچنین از وجود مشاوران زبده و متخصص نیز استفاده شود.
آزادیان به اثربخشی نقش رسانه ها در پویایی ، بالندگی و تعالی شهر اشاره کرد و ادامه داد :‌ امروز سرمایه اجتماعی ، مشارکت عام و آمادگی فکری می تواند در سازندگی و تعقل جامعه تاثیربگذارد و سهم رسانه ها در ایجاد این اعتماد اجتماعی بسیار مهم است.
** فعالیت زندان در هسته مرکزی مهم ترین معضل شهر نوشهر
صادق شیرجنگ دیگر عضو شورای شهر نوشهر نیز گفت :‌ فعالیت زندان در هسته مرکزی شهر از لحاظ فرهنگی و نیز بدلیل همجواری با تعدادی واحدهای آموزشی و دانشگاه علوم دریایی ارتش یک معضل است.
وی افزود :‌ بیش از یک دهه از قانون انتقال زندان ها به خارج از شهرها می گذرد اما با گذشت این سال ها شهروندان نوشهری همچنان از مشکلات و معضلات فرهنگی ناشی از فعالیت زندان در مرکز این شهر گردشگرپذیر رنج می برند
قانون انتقال زندان به خارج از شهر تمامی سازمان ها و وزارتخانه های ذیربط را مکلف کرده تا با مشارکت و هم افزایی در یک فرآیند زمانی به مدت 10 سال این طرح را به طور کامل اجرا کنند. قانون انتقال زندان ها، مراکز اقدامات تامینی و ترتیبی موجود به خارج از شهرها در آذرماه سال 1380 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و قرار بود براساس آن کار انتقال زندان ها به خارج از شهرها در یک دوره زمانی 10 ساله انجام شود.
**بدهی 20 میلیارد تومانی بزرگ ترین چالش شهرداری نوشهر
شهردار نوشهر نیز گفت :‌ امروز یکی از بزرگ ترین چالش های مدیریت امور شهری بدهی 20 میلیارد تومانی مدیریت دوره گذشته شهرداری است ضمن آنکه در کنار این بدهی کمبود و مشکلات فراوانی نیز در این شهر با آن مواجهیم.
مجید شعبان نژاد افزود :‌ هم اکنون وضعیت به گونه ای است که هر ماه شهرداری باید حدود یک میلیارد و 200 میلیون تومان به کارمندان و کارگران حقوق پرداخت کند که دچار مشکل شده است.
وی اظهارداشت :‌ ‌درصورتی اگر در دوره های گذشته برای تامین درآمد پایدار شهر از سوی مسئولان وقت تدبیری اندیشیده می شد به یقین امروز این نهادهای مردمی غیردولتی دچار روز مرگی نمی شدند.
کاهش رانت، انتصاب غیرسیاسی و تخصصی، زیباسازی مبلمان و نماد شهری ، پیشگیری از آبگرفتگی معابر و سیلاب ، بیمه کردن منازل شهروندان در برابر بلایای طبیعی و غیرطبیعی ،افزایش سرانه فضای سبز ، کاهش معضل ترافیک ،افزایش مولفه های حقوق شهروندی، تقویت پیوست های مردمی و سازمان های مردم نهاد را از جمله محورهای شاخصی دانست که شهردار نوشهر در این نشست آن را مطرح کرد .
شعبان نژاد در پایان برای تحول ، بالندگی ، بهبود فضای کسب و کار در این شهر گردشگرپذیر خواست تا ضمن نقد سازنده و بدور از مسائل حاشیه ای دراین حوزه همکاری بیشتری داشته باشند.
شهرنوشهر با جمعیتی دست کم بیش از 49 هزار نفر جمعیت دارای پنج عضو شورای شهر است.
 
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

4 اثر هنری پدافند هوایی به جشنواره آجا معرفی می شود

سهم خواهی پدرخوانده ها در مازندران/ تدبیر به امید نرسید

نابودی خاک حاصلخیز مازندران زیر سنگ و موزائیک!

"نرگس‌کاران" پردرآمد با انبوهی از مشکلات!

انهدام 2 باند قاچاقچی با تعقیب و گریز در نوشهر

3182 تن کیوی از گمرکات مازندران صادر شد

همایش انقلاب فاطمی در مازندران برگزار می شود

50 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل کمربندی نوراختصاص یافت

مصالح ساختمانی در مازندران استانداردهای لازم را ندارد!

آتش سوزی جنگل عباس آباد مهار شد

راه اندازی اولین کلینیک سیار صنعتی در بهشهر

انحصاری شدن نهاده های دامی در مازندران/ با حلوا حلوا گفتن دهان شیرین نمی شود!

مدارس"نور" روی گسل فرسودگی/ با جان دانش آموزان معامله نکنید!

جاده های مازندران مه آلود و برفی شد

موانع پروازی فرودگاه نوشهر با حکم دادگاه تخریب می شود

جامعه بیماری های دهان و دندان را جدی نمی گیرد

برگزاری نهمین دوره انتخابات هئیت نمایندگان اتاق بازرگانی در مازندران

نقش هنرمندان در ترویج فرهنگ ایثار مهم است

شکار وحوش و پرندگان در مازندران بی رویه است

آینده غمبار جنگل های شمال با طرح «تنفس»

کوهرت در مازندران راهی برای دریافت یافته های جدید درمانی

اندر احوالات مازندران پس از طوفان شب گذشته!

حراج ساحل در جویبار/ خداحافظ دریا

جاده کندوان جمعه یک طرفه می شود

بخش ویژه بارداری پرخطر در دو بیمارستان مازندران فعال می شود

زیست بوم شکست/ رودخانه ها به گِل رسیدند

محور هراز مسدود شد

گازوئیل پاشی جاده های مازندران؛ شایعه یا واقعیت؟

استیضاح شهردار ساری صحت ندارد

آرزوی برزمین مانده بازارچه صنایع دستی در تنکابن

قیمت نابودی کوه‌های جنگلی شرق مازندران چند؟ + تصاویر

تعلل ادارات پس از بحران سیل مازندران/ اعتقادی به شوراها نیست

انتقال متروی تهران به آمل فاقد توجیه اقتصادی برای مازندران

یک زمین‌شناس: زمین‌لرزه‌های زیر 7 ریشتر در دریا سونامی ایجاد نمی کند

خللی در پروازهای فرودگاه‌های مازندران نیست/ نصب سامانه کمک ناوبری

534 میلیارد تومان تسهیلات به کشاورزان مازندران پرداخت شد

اشتغال؛ همچنان در صدر نگرانی‌ دانشجویان

آمادگی تولید محصولات سالم را در مازندران داریم

66 اثر به جشنواره کشوری ققنوس در مازندران راه یافت

انتقاد از فضاسازی دروغ در شهر/ رامسر حیات خلوت بعضی ها نشود

تعریف درستی از گردشگری مزرعه در مازندران وجود ندارد

روحانیون دستاوردهای نظام اسلامی را تبیین کنند

عاشقی کار دل مصلحت اندیشان نیست/ بانوی آب و آتش از رویا تا حقیقت

بدهی 16 میلیارد تومانی تامین اجتماعی به پزشکان خانواده مازندران

وضعیت جوی محورهای ارتباطی مازندران صاف و آفتابی است

کشف 710 میلیون ریالی سوسیس و کالباس فاسد در چالوس

جنگل های شمال زیرتیغ " گرمایش جهانی"

جاده های مازندران برفی و مه آلود شد

مهاجرت‌های ویرانگر!

اجرای 220 پروژه محرومیت زدایی/ ورزشگاه نوشهر 80 درصد رشد دارد