آخرين مطالب

20 میلیارد تومان بدهی شهرداری نوشهر ، میراثی برجای از مدیریت شهری گذشته گفتگو

20 میلیارد تومان بدهی شهرداری نوشهر ، میراثی برجای از مدیریت شهری گذشته

  بزرگنمايي:

مازندران آنلاین - اعضای شورای شهر و شهردار نوشهر در حالی با رای بالای مردم بر صندلی تصمیم سازی مدیریت شهری تکیه زده اند که علاوه بر مشکلات و چالش های فراوان پیش روی توسعه شهری همچنان باید تاوان بدهی 20میلیارد تومانی مدیریت شهری دوره گذشته را نیز پس دهند.
  طبق اظهار نظر اعضای شورا و شهردار نوشهر وجود این بدهیها درکنار کمبود درآمدها ، چالش بزرگی برای شهرداری ایجاد کرده است و بنابراین باید برای برون رفت از این مشکل ازهرفرصتی بستر را برای مشارکت بیشترمردم و سرمایه گذاران بخش خصوصی با هدف ایجاد منابع درآمدی پایدار فراهم کرد.
نوشهر با جمعیتی بیش از 49 هزار نفر سوابق تاریخی تاسیس این شهر به سال 1333 باز می گردد که از آن زمان تاکنون دست کم 25 شهردار را به خود دیده است
نکته مهم ترآنکه این شهر از موقعیت های ممتاز فراوانی و آن اینکه از معدود شهرهایی است که به علت نزدیکی به پایتخت و دارای مسیرهای دریایی ، هوایی و زمینی است .
ساخت وسازهازی بی رویه و درپی آن توسعه نامتوازن زیرساخت های شهری ، معضل ترافیک و زباله ، حاشیه نشینی ناشی از توزیع نامناسب فرصتها و امکانات ،‌ سرریز فاضلاب های شهری ، کمبود امکانات اقامتی ، تفریحی ، بهداشتی ، ورزشی ،‌ گسترش آسیب های اجتماعی و بیکاری از مهم ترین مشکلاتی است که هم اکنون شهروندان این شهر گردشگرپذیر با آن دست به گریبانند.
دراین میان جمعی از اعضای شورا و شهردار نوشهر در نشستی که بتازگی با خبرنگاران در شهرداری برگزارشد با اظهار نگرانی از مشکلات مالی و چالش های فراوان توسعه زیرساخت های شهری ، بستر سازی برای مشارکت همه جانبه مردم و بهره گیری از توان سرمایه گذاران بخش خصوصی راهی موثر برای برون رفت از چنین معضلاتی در این شهر گردشگرپذیر پیشهاد کردند.
** ایجاد درآمد پایدار موثرترین راه برون رفت از چالش های پیش روی شهر نوشهر
رئیس شورای شهر نوشهر دراین نشست گفت : هم اکنون برای آنکه شهرداری بتواند برابر قانون به وظایف محوله جامه عمل بپوشد تا شاهد رضایت مندی شهروندان در این شهر باشیم چاره ای جز ایجاد درآمد پایدار نداریم.
مهدی اسحاقی افزود :‌ متاسفانه در دوره های گذشته یکی از اساسی ترین راه های درآمدی شهرداری ها از طریق ساخت وساز و تراکم فروشی بود و نتیجه آن این شد که امروز این نهادهای مردمی غیردولتی در مدیریت صحیح امور شهری دچار روز مرگی شده اند.
آمارهای منابع رسمی نشان از آن دارد که حدود 75 درصد درآمد شهرداری ها مربوط به ساخت و ساز و فروش تراکم است و بنا به تاکید کارشناسان ضرورت دارد منابع مالی شهرداری ها تقویت و به منابع پایدار تغییر وضعیت یابند.
رئیس شورای شهر نوشهر گفت :‌ برای موفقیت در تامین منابع پایدار شهرداری نشستی با تعدادی از سرمایه گذاران با هدف سرمایه گذاری در مجموعه ساحلی گردشگری ، رفاهی و اقامتی سیترا متعلق به شهرداری این شهر داشته ایم و امیدواریم پس از توافق نهایی دراین حوزه نتیجه آن از طریق رسانه ها برای آگاهی بخشی افکار عمومی اطلاع رسانی خواهد شد.
اسحاقی ،ترمیم و تقویت بدنه شهرداری با محوریت تخصص و تقویت کارآیی نیروی انسانی ،‌ ساماندهی بازار میوه و تره بار ،‌ دوری جستن از نگاه جزیره ای به توسعه شهر ‌، شتاب بخشی در روند اجرای طرح راه دسترسی مستقیم به بندر نوشهر ،‌ حل معضل بهداشتی کشتارگاه دام ، برنامه ریزی برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد سازی حریم ساحلی را از مهم ترین اقداماتی معرفی کرد که از زمان آغاز بکار دوره پنجم شورا دراین شهر گردشگرپذیردر دستورکار این شورا قرار گرفته است .
** سرریز فاضلاب های شهری نوشهر معضل جدی
دیگر عضو شورای شهر نوشهر با ابراز نگرانی از سرریز فاضلاب های شهری در این شهر گفت که در پی بارندگی و آبگرفتگی معابر این معضل تشدید می شود و چنین وضعیتی با نگرانی بیشتر شهروندان این شهر همراه بوده است.
رفائیل آزادیان با اشاره به بالا بودن آب های سطحی و فاصله اندک جنگل با دریا افزود :‌ اجرای طرح شبکه جمع آوری فاضلاب های شهری فاز نخست آن طبق اسناد موجود از سال های پیش در این شهر اجرا ولی بنا به دلایلی اجرای کامل این طرح دچار تعلل شده است.
براساس گزارش های رسمی ، عملیات اجرایی طرح شبکه جمع آوری فاضلاب های شهری نوشهر و چالوس از سال 1385 در نوشهر آغاز شد که تاکنون از جمعیت بیش از یکصد هزار نفری شهرهای نوشهر و چالوس حدود 28 هزار مشترک در چالوس و 19 هزار مشترک نیز در نوشهر زیر پوشش این طرح قرار گرفته اند .
این عضو شورای شهر طراحی نماد شهری را نشانه هویت تاریخی و فرهنگی هر شهری دانست و گفت که در این حوزه سعی شده ضمن نشست هم افزایی با مسئولان نهادهای مرتبط همچنین از وجود مشاوران زبده و متخصص نیز استفاده شود.
آزادیان به اثربخشی نقش رسانه ها در پویایی ، بالندگی و تعالی شهر اشاره کرد و ادامه داد :‌ امروز سرمایه اجتماعی ، مشارکت عام و آمادگی فکری می تواند در سازندگی و تعقل جامعه تاثیربگذارد و سهم رسانه ها در ایجاد این اعتماد اجتماعی بسیار مهم است.
** فعالیت زندان در هسته مرکزی مهم ترین معضل شهر نوشهر
صادق شیرجنگ دیگر عضو شورای شهر نوشهر نیز گفت :‌ فعالیت زندان در هسته مرکزی شهر از لحاظ فرهنگی و نیز بدلیل همجواری با تعدادی واحدهای آموزشی و دانشگاه علوم دریایی ارتش یک معضل است.
وی افزود :‌ بیش از یک دهه از قانون انتقال زندان ها به خارج از شهرها می گذرد اما با گذشت این سال ها شهروندان نوشهری همچنان از مشکلات و معضلات فرهنگی ناشی از فعالیت زندان در مرکز این شهر گردشگرپذیر رنج می برند
قانون انتقال زندان به خارج از شهر تمامی سازمان ها و وزارتخانه های ذیربط را مکلف کرده تا با مشارکت و هم افزایی در یک فرآیند زمانی به مدت 10 سال این طرح را به طور کامل اجرا کنند. قانون انتقال زندان ها، مراکز اقدامات تامینی و ترتیبی موجود به خارج از شهرها در آذرماه سال 1380 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و قرار بود براساس آن کار انتقال زندان ها به خارج از شهرها در یک دوره زمانی 10 ساله انجام شود.
**بدهی 20 میلیارد تومانی بزرگ ترین چالش شهرداری نوشهر
شهردار نوشهر نیز گفت :‌ امروز یکی از بزرگ ترین چالش های مدیریت امور شهری بدهی 20 میلیارد تومانی مدیریت دوره گذشته شهرداری است ضمن آنکه در کنار این بدهی کمبود و مشکلات فراوانی نیز در این شهر با آن مواجهیم.
مجید شعبان نژاد افزود :‌ هم اکنون وضعیت به گونه ای است که هر ماه شهرداری باید حدود یک میلیارد و 200 میلیون تومان به کارمندان و کارگران حقوق پرداخت کند که دچار مشکل شده است.
وی اظهارداشت :‌ ‌درصورتی اگر در دوره های گذشته برای تامین درآمد پایدار شهر از سوی مسئولان وقت تدبیری اندیشیده می شد به یقین امروز این نهادهای مردمی غیردولتی دچار روز مرگی نمی شدند.
کاهش رانت، انتصاب غیرسیاسی و تخصصی، زیباسازی مبلمان و نماد شهری ، پیشگیری از آبگرفتگی معابر و سیلاب ، بیمه کردن منازل شهروندان در برابر بلایای طبیعی و غیرطبیعی ،افزایش سرانه فضای سبز ، کاهش معضل ترافیک ،افزایش مولفه های حقوق شهروندی، تقویت پیوست های مردمی و سازمان های مردم نهاد را از جمله محورهای شاخصی دانست که شهردار نوشهر در این نشست آن را مطرح کرد .
شعبان نژاد در پایان برای تحول ، بالندگی ، بهبود فضای کسب و کار در این شهر گردشگرپذیر خواست تا ضمن نقد سازنده و بدور از مسائل حاشیه ای دراین حوزه همکاری بیشتری داشته باشند.
شهرنوشهر با جمعیتی دست کم بیش از 49 هزار نفر جمعیت دارای پنج عضو شورای شهر است.
 
 
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آبگیری سد هراز؛ بمب خبری فاجعه زیست‌محیطی

دست سیاسیون در جیب منابع طبیعی/ طرح تنفس هم جنگل های شمال را احیا نکرد!

فرسایش آبی 125 میلیون هکتار از اراضی/ 86 دشت بحرانی است

راه‌های جویبار بوی خون می‌دهد/ مصوبه دولت روی کاغذ ماند

آغاز بارش برف در جاده های مازندران ؛ رانندگان احتیاط کنند

مهاجرت پرندگان به اوج رسید/ فریدونکنار همچنان قتلگاه پرندگان

تفکیک اراضی و زمین‌خواری؛ جریان غالب سوداگری در مازندران

دست مرگ بر شانه های نحیف شمشادهای شمال کشور

خرید و فروش خانگی سموم غیرمجاز در ساری /جهاد کشاورزی نظارت ندارد!

تنها 30 سال فرصت برای نجات جنگل های هیرکانی

مطالعات انتقال آب دریای خزر متوقف شود

توسعه به شرط نابودی!

اختصاص اعتبار 280 میلیون یورویی برای دفع مشکلات فاضلاب 5 شهر مازندران

مازنی ها ورزشکارتر شدند

رونمایی از انار باستانی مفرغی در بهشهر

احتمال وجود اسناد 400 ساله در دست مازندرانی ها

گرانی قطعه و لوازم همچنان بزرگترین مشکل کامیونداران

برای استفاده از محصولات تراریخته عجله نکنید!

حفظ محیط زیست به فرهنگ‌سازی نیاز دارد

دستوری که جان جنگل‌های مازندران را گرفت!

چوب ارزانی رونق صید بر قیمت ماهیان دریایی مازندران

اجرای 10 سرشاخه گیر سیل در غرب مازندران نیاز است

حال خراب بازار مسکن در مازندران

نقش اساسی جنگل در کاهش بروز سیل در مازندران

کمبود نیرو مهمترین مشکل مراکز درمانی و علت نارضایتی مردم است

برگزاری چهارمین گردهمایی دانشجویان حامی محیط زیست در مازندران

ارتباط برخی سودجویان با گالش‌ها در ارتفاعات جنگلی/ بدترین تجاوز به جنگل‌های هیرکانی رامسر در 10 سال اخیر

تغییر اقلیم عامل اصلی بارندگی‌های سیل‌آسا در مازندران

آبگرفتگی 18 شهر در مازندران

راه، آب و برق 5 روستای تنکابن همچنان قطع است

آب 9 روستای رامسر قطع است/ خسارت 100 میلیاردی سیل

رکود شکنی 17 ساله شدت بارندگی در مازندران

مازندران با تگرگ سفید شد/رعد برجان جوان سوارکار/رانش و طغیان

سقف 2 واحد مسکونی در جویبار تخریب شد

آماده‌باش تمامی دستگاه‌ها برای مقابله با سیل در نوشهر

منابع آبی به سمت شوری می رود/عقب ماندگی در بخش فاضلاب

بازنشستگی 550 هزار کارمند طی یکسال و نیم آینده

حرکت چراغ خاموش آزاد پزهای مازندران برای گرانی نان

بی توجهی به گردشگری پول‌ساز "سلامت" در مازندران

چشم برنج‌کاران به دست دولت است

21 واحد صنفی کیف و کفش تعطیل شدند/ تهیه مواد اولیه و معضل دستفروشان دو مشکل بزرگ کسبه آملی

افتتاح 7 مجموعه بوم‌گردی در مازندران

7 مجموعه بومگردی در مازندران اضافه می شود

شکوفه‌های گرانی!

زمین لرزه مازندران تاکنون خسارتی در پی نداشت

90 دقیقه بازی در کنترل استقلال بود/ باید کمی خوش شانس‌تر باشیم

لزوم اعطای تسهیلات به بنگاه‌های جدیدالتاسیس

اجرای 5000 ویژه برنامه هفته دفاع مقدس در مازندران

اجاره بهای گزاف غرفه های نمایشگاه صنایع دستی و دستان خالی هنرمند!

باورهای مردانه در ستیز با مدیریت زنانه