پیام مازند

آخرين مطالب

20 میلیارد تومان بدهی شهرداری نوشهر ، میراثی برجای از مدیریت شهری گذشته گفتگو

20 میلیارد تومان بدهی شهرداری نوشهر ، میراثی برجای از مدیریت شهری گذشته

  بزرگنمايي:

مازندران آنلاین - اعضای شورای شهر و شهردار نوشهر در حالی با رای بالای مردم بر صندلی تصمیم سازی مدیریت شهری تکیه زده اند که علاوه بر مشکلات و چالش های فراوان پیش روی توسعه شهری همچنان باید تاوان بدهی 20میلیارد تومانی مدیریت شهری دوره گذشته را نیز پس دهند.
  طبق اظهار نظر اعضای شورا و شهردار نوشهر وجود این بدهیها درکنار کمبود درآمدها ، چالش بزرگی برای شهرداری ایجاد کرده است و بنابراین باید برای برون رفت از این مشکل ازهرفرصتی بستر را برای مشارکت بیشترمردم و سرمایه گذاران بخش خصوصی با هدف ایجاد منابع درآمدی پایدار فراهم کرد.
نوشهر با جمعیتی بیش از 49 هزار نفر سوابق تاریخی تاسیس این شهر به سال 1333 باز می گردد که از آن زمان تاکنون دست کم 25 شهردار را به خود دیده است
نکته مهم ترآنکه این شهر از موقعیت های ممتاز فراوانی و آن اینکه از معدود شهرهایی است که به علت نزدیکی به پایتخت و دارای مسیرهای دریایی ، هوایی و زمینی است .
ساخت وسازهازی بی رویه و درپی آن توسعه نامتوازن زیرساخت های شهری ، معضل ترافیک و زباله ، حاشیه نشینی ناشی از توزیع نامناسب فرصتها و امکانات ،‌ سرریز فاضلاب های شهری ، کمبود امکانات اقامتی ، تفریحی ، بهداشتی ، ورزشی ،‌ گسترش آسیب های اجتماعی و بیکاری از مهم ترین مشکلاتی است که هم اکنون شهروندان این شهر گردشگرپذیر با آن دست به گریبانند.
دراین میان جمعی از اعضای شورا و شهردار نوشهر در نشستی که بتازگی با خبرنگاران در شهرداری برگزارشد با اظهار نگرانی از مشکلات مالی و چالش های فراوان توسعه زیرساخت های شهری ، بستر سازی برای مشارکت همه جانبه مردم و بهره گیری از توان سرمایه گذاران بخش خصوصی راهی موثر برای برون رفت از چنین معضلاتی در این شهر گردشگرپذیر پیشهاد کردند.
** ایجاد درآمد پایدار موثرترین راه برون رفت از چالش های پیش روی شهر نوشهر
رئیس شورای شهر نوشهر دراین نشست گفت : هم اکنون برای آنکه شهرداری بتواند برابر قانون به وظایف محوله جامه عمل بپوشد تا شاهد رضایت مندی شهروندان در این شهر باشیم چاره ای جز ایجاد درآمد پایدار نداریم.
مهدی اسحاقی افزود :‌ متاسفانه در دوره های گذشته یکی از اساسی ترین راه های درآمدی شهرداری ها از طریق ساخت وساز و تراکم فروشی بود و نتیجه آن این شد که امروز این نهادهای مردمی غیردولتی در مدیریت صحیح امور شهری دچار روز مرگی شده اند.
آمارهای منابع رسمی نشان از آن دارد که حدود 75 درصد درآمد شهرداری ها مربوط به ساخت و ساز و فروش تراکم است و بنا به تاکید کارشناسان ضرورت دارد منابع مالی شهرداری ها تقویت و به منابع پایدار تغییر وضعیت یابند.
رئیس شورای شهر نوشهر گفت :‌ برای موفقیت در تامین منابع پایدار شهرداری نشستی با تعدادی از سرمایه گذاران با هدف سرمایه گذاری در مجموعه ساحلی گردشگری ، رفاهی و اقامتی سیترا متعلق به شهرداری این شهر داشته ایم و امیدواریم پس از توافق نهایی دراین حوزه نتیجه آن از طریق رسانه ها برای آگاهی بخشی افکار عمومی اطلاع رسانی خواهد شد.
اسحاقی ،ترمیم و تقویت بدنه شهرداری با محوریت تخصص و تقویت کارآیی نیروی انسانی ،‌ ساماندهی بازار میوه و تره بار ،‌ دوری جستن از نگاه جزیره ای به توسعه شهر ‌، شتاب بخشی در روند اجرای طرح راه دسترسی مستقیم به بندر نوشهر ،‌ حل معضل بهداشتی کشتارگاه دام ، برنامه ریزی برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد سازی حریم ساحلی را از مهم ترین اقداماتی معرفی کرد که از زمان آغاز بکار دوره پنجم شورا دراین شهر گردشگرپذیردر دستورکار این شورا قرار گرفته است .
** سرریز فاضلاب های شهری نوشهر معضل جدی
دیگر عضو شورای شهر نوشهر با ابراز نگرانی از سرریز فاضلاب های شهری در این شهر گفت که در پی بارندگی و آبگرفتگی معابر این معضل تشدید می شود و چنین وضعیتی با نگرانی بیشتر شهروندان این شهر همراه بوده است.
رفائیل آزادیان با اشاره به بالا بودن آب های سطحی و فاصله اندک جنگل با دریا افزود :‌ اجرای طرح شبکه جمع آوری فاضلاب های شهری فاز نخست آن طبق اسناد موجود از سال های پیش در این شهر اجرا ولی بنا به دلایلی اجرای کامل این طرح دچار تعلل شده است.
براساس گزارش های رسمی ، عملیات اجرایی طرح شبکه جمع آوری فاضلاب های شهری نوشهر و چالوس از سال 1385 در نوشهر آغاز شد که تاکنون از جمعیت بیش از یکصد هزار نفری شهرهای نوشهر و چالوس حدود 28 هزار مشترک در چالوس و 19 هزار مشترک نیز در نوشهر زیر پوشش این طرح قرار گرفته اند .
این عضو شورای شهر طراحی نماد شهری را نشانه هویت تاریخی و فرهنگی هر شهری دانست و گفت که در این حوزه سعی شده ضمن نشست هم افزایی با مسئولان نهادهای مرتبط همچنین از وجود مشاوران زبده و متخصص نیز استفاده شود.
آزادیان به اثربخشی نقش رسانه ها در پویایی ، بالندگی و تعالی شهر اشاره کرد و ادامه داد :‌ امروز سرمایه اجتماعی ، مشارکت عام و آمادگی فکری می تواند در سازندگی و تعقل جامعه تاثیربگذارد و سهم رسانه ها در ایجاد این اعتماد اجتماعی بسیار مهم است.
** فعالیت زندان در هسته مرکزی مهم ترین معضل شهر نوشهر
صادق شیرجنگ دیگر عضو شورای شهر نوشهر نیز گفت :‌ فعالیت زندان در هسته مرکزی شهر از لحاظ فرهنگی و نیز بدلیل همجواری با تعدادی واحدهای آموزشی و دانشگاه علوم دریایی ارتش یک معضل است.
وی افزود :‌ بیش از یک دهه از قانون انتقال زندان ها به خارج از شهرها می گذرد اما با گذشت این سال ها شهروندان نوشهری همچنان از مشکلات و معضلات فرهنگی ناشی از فعالیت زندان در مرکز این شهر گردشگرپذیر رنج می برند
قانون انتقال زندان به خارج از شهر تمامی سازمان ها و وزارتخانه های ذیربط را مکلف کرده تا با مشارکت و هم افزایی در یک فرآیند زمانی به مدت 10 سال این طرح را به طور کامل اجرا کنند. قانون انتقال زندان ها، مراکز اقدامات تامینی و ترتیبی موجود به خارج از شهرها در آذرماه سال 1380 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و قرار بود براساس آن کار انتقال زندان ها به خارج از شهرها در یک دوره زمانی 10 ساله انجام شود.
**بدهی 20 میلیارد تومانی بزرگ ترین چالش شهرداری نوشهر
شهردار نوشهر نیز گفت :‌ امروز یکی از بزرگ ترین چالش های مدیریت امور شهری بدهی 20 میلیارد تومانی مدیریت دوره گذشته شهرداری است ضمن آنکه در کنار این بدهی کمبود و مشکلات فراوانی نیز در این شهر با آن مواجهیم.
مجید شعبان نژاد افزود :‌ هم اکنون وضعیت به گونه ای است که هر ماه شهرداری باید حدود یک میلیارد و 200 میلیون تومان به کارمندان و کارگران حقوق پرداخت کند که دچار مشکل شده است.
وی اظهارداشت :‌ ‌درصورتی اگر در دوره های گذشته برای تامین درآمد پایدار شهر از سوی مسئولان وقت تدبیری اندیشیده می شد به یقین امروز این نهادهای مردمی غیردولتی دچار روز مرگی نمی شدند.
کاهش رانت، انتصاب غیرسیاسی و تخصصی، زیباسازی مبلمان و نماد شهری ، پیشگیری از آبگرفتگی معابر و سیلاب ، بیمه کردن منازل شهروندان در برابر بلایای طبیعی و غیرطبیعی ،افزایش سرانه فضای سبز ، کاهش معضل ترافیک ،افزایش مولفه های حقوق شهروندی، تقویت پیوست های مردمی و سازمان های مردم نهاد را از جمله محورهای شاخصی دانست که شهردار نوشهر در این نشست آن را مطرح کرد .
شعبان نژاد در پایان برای تحول ، بالندگی ، بهبود فضای کسب و کار در این شهر گردشگرپذیر خواست تا ضمن نقد سازنده و بدور از مسائل حاشیه ای دراین حوزه همکاری بیشتری داشته باشند.
شهرنوشهر با جمعیتی دست کم بیش از 49 هزار نفر جمعیت دارای پنج عضو شورای شهر است.
 
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بارندگی همراه با کاهش دمای هوا در مازندران ادامه می یابد

کاهش عملکرد محصولات زراعی براثر سیلاب در مازندران

اسرار پشت پرده بارندگی های امسال چیست؟

مددجویان سیلزده بهزیستی مازندران مستمری سه برابری گرفتند

پایداری آب شرب در شهرستان های سیل زده مازندران

تداوم ممنوعیت تردد اتوبوس در کندوان

طرح بوم گردی در 160 روستای مازندران اجرا می شود

بناهای غیرمجاز حریم رودخانه های رامسر تخریب می شوند

کمک به همنوع دستور دینی و قرآنی است

اندر احوالات شهرستان جویبار پس از سیل ویرانگر

لوزام خانگی پنج نوعروس سیلزده نیازمند در سیمرغ تامین شد

بسته بودن جاده ها ، بازارفرودگاههای مازندران را پر رونق کرد

بیش از یکصد تن خوراک دام در مناطق سیلزده مازندران توزیع شد

ترافیک سنگین محور هراز را یکطرفه کرد

23مرکز غیربهداشتی در مازندران پلمب شد

ارتباط مخابراتی مناطق سیل زده مازندران وصل شد

سیل به 400 خانوار مددجوی کمیته امداد مازندران خسارت زد

جاده کندوان برفی و ترافیک در مسیر جنوب به شمال سنگین است

سیمرغ از وضعیت بحرانی خارج شد

افزایش پروازهای نوروزی در فرودگاه نوشهر

سیلزدگان مازندران 40 میلیون ریال تسهیلات بلاعوض می گیرند

هشدار آمادگی برای تخلیه منازل حاشیه نکا رود

محورهای مازندران برفی است

چرخ پنجر گردشگری فرهنگی مازندران در رقابت با طبیعت گردی

2 میدان جدید در کتالم و ساداتشهر ایجاد می شود

اعزام 100 جهادگر مازندرانی به خوزستان

سواحل نوشهر در اختیار ارگان‌های دولتی!

پایان سال مازندران بارانی است

چالوس برای اسکان بیش از 140 هزار گردشگر نوروزی آماده شد

طرح مازندران پاک در شهر امامزاده عبدالله اجرا شد

تکمیل باغ بانوان ساری/ 10 میلیارد برای حصارکشی نیاز است

102 پایگاه امداد و نجات نوروزی در مازندران برپا می شود

مرمت 207 بنای تاریخی در مازندران

مساجد مازندران برای میزبانی از مسافران نوروزی شبانه روزی شدند

89 پایگاه اورژانس نوروزی درمازندران آماده شد

تفاوت فاحش مزایا و حقوق معلمان با سایر کارمندان دیگر دولت/فاکتورهایی که برای معلمان رنگ بهبود نمی گیرد!

تولیت موروثی مساجد مازندران مانع فعالیت کانون فرهنگی است

کشف و ضبط بیش از 170 هزار رشته دام فلسدار در مازندران

برگزاری آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی در مازندران

طلاب مازندران صاحب شناسنامه پژوهشی می شوند

انتقال آب دریای خزر فاقد پیوست اقتصادی و اجتماعی است

حال خوش حیات وحش در قرق های اختصاصی/خطر انقراض گونه های بومزاد

حوزه علمیه مازندران دوره کارشناسی ارشد برگزار می کند

نیروگاه زباله سوز نوشهر در کشمکش پیمانکار و شهرداری

افزایش 400 هزارتومانی حقوق با نرخ تورم مطابقت ندارد/ افزایش دستمزدها تنها یک مسکن!

مرگ 487 نفر براثر حوادث ترافیکی در مازندران

وقوع آتش‌سوزی مهیب در انبار چوب بابل

گوش هایی که بدهکار قانون نیست!

چرا در نوروز نرخ هتل ها گران تر می شود؟

"پول" آرامش می‌آورد؟