پیام مازند

آخرين مطالب

لایروبی راه نجات میانکاله است

خشک شدن 10 هزار هکتار از تالاب بین المللی میانکاله گفتگو

خشک شدن 10 هزار هکتار از تالاب بین المللی میانکاله

  بزرگنمايي:

مازندران آنلاین - بهشهر - 10 هزار هکتار از تالاب بین المللی میانکاله به دلیل تغییر اقلیم و کاهش ورودی آب و آلودگی ها خشک شده است.

 خشکی تالاب میانکاله در سال‌های اخیر سیر نزولی داشته و از 5 درصد به 20 درصد در حال حاضر رسیده است که در برخی موارد اگرچه این پس‌روی آب و خشکی تالاب امری طبیعی در اکوسیستم است اما نگرانی‌هایی را هم برای مردم و دردمندان محیط‌زیست موجب شده است .
خطر جدی خشک‌سالی در میانکاله از سال گذشته شدت گرفت و تاکنون باوجود ارائه راهکارهای مناسب، اقدام عملی مناسب انجام‌نشده است ، در این راستا اجرا نشدن طرح‌های پیشگیرانه می‌تواند سرنوشت تلخی همچون دریاچه ارومیه را برای تالاب بین‌المللی میانکاله رقم بزند .
اکنون با گذر در میانکاله، شاهد خشک شدن بخشی از عرصه تالاب بین‌المللی میانکاله هستیم و رئیس اداره محیط‌زیست بهشهر هم در این رابطه از خشکی 10 هزار هکتار از تالاب میانکاله خبر داده است .
طی چند سال اخیر پس‌روی آب دریای خزر، بسته شدن راه رودخانه به دریا، کاهش بارش باران و نذورات آسمانی، کم‌آبی، آلودگی‌های زیست‌محیطی، کاهش حجم آب شیرین ورودی به داخل تالاب میانکاله و درنتیجه خشک‌سالی و تغییر اقلیم؛ همه و همه موجب شده است که شاهد خشکی تالاب میانکاله باشیم.
* خشکی حدود 10 هزار هکتار از تالاب بین‌المللی میانکاله
زمان رضا احمدی  می‌گوید: بر اساس کارشناسی‌ها و بررسی‌های انجام‌شده اکنون حدود 10 هزار هکتار از 45 هزار هکتار پهنه وسیع تالاب بین‌المللی میانکاله یعنی چیزی در حدود 20 درصد از این وسعت خشک‌شده است .

وی مهم‌ترین عامل خشک شدن میانکاله را همچون بسیاری از کارشناسان و فعالان زیست‌محیطی، پس‌روی آب دریای خزر، بسته شدن راه رودخانه به دریا، کاهش بارش باران و نذورات آسمانی، کم‌آبی و.. اعلام کرده است .
رضا احمدی در مورد راه‌حل جلوگیری از این خشکی و پس‌روی آب بیان داشت: بحث انتقال آب شیرین به تالاب میانکاله ازجمله طرح‌های مهمی است که در حال بررسی است تا آب شیرین همچون گذشته وارد دریا و تالاب شود که متأسفانه اکنون در برخی از موارد مسدود شده است و موارد مختلف دیگری هم در حال رایزنی است .
وی در مورد چگونگی تخصیص اعتبارات تخصیص‌یافته برای احیای ذخیره‌گاه زیست‌کره و تالاب بین‌المللی میانکاله گفت: اعتباری بالغ‌بر 30 میلیارد تومان برای پروژه احیای میانکاله مصوب شده است اما تاکنون تخصیص اعتبار نداشتیم که با تخصیص این اعتبارات کارهای اجرایی آغاز می‌شود .
* علت اصلی خشکی بخشی از تالاب بین‌المللی میانکاله را کاهش آب ورودی به این تالاب
بر اساس این گزارش، رئیس سابق سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور هم در سفری به استان مازندران در تیرماه سال جاری، علت اصلی خشکی بخشی از تالاب بین‌المللی میانکاله را کاهش آب ورودی به این تالاب اعلام کرد که باید آب‌بندان های بالادست این تالاب ساماندهی شود .
معصومه ابتکار بابیان اینکه برای احیای تالاب بین‌المللی میانکاله در مازندران کمیته ملی احیا تشکیل‌شده است؛ گفت: مهم‌ترین تصمیم این کمیته ملی لایروبی کانال‌های انتقال آب، ساماندهی آب‌بندان ها و انتقال آب خزر به تالاب است که بخشی از این تصمیم‌ها همچون لایروبی کانال در دست اقدام قرارگرفته است .
باگذشت 4 ماه از سفر رئیس سابق سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور به استان مازندران و در دستور کار قرار گرفتن احیای میانکاله متأسفانه تاکنون اقدام عملی در این بخش انجام‌نشده و همچنان بر خشکی تالاب میانکاله افزوده می‌شود .
* نجات تالاب بین‌المللی میانکاله، نیازمند همت همگانی
نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی هم نجات تالاب بین‌المللی میانکاله، نیازمند همت همگانی می‌داند و می‌گوید: بررسی‌های مختلف میدانی در این راستا انجام و تلاش داریم تا از خشکی تالاب جلوگیری و با تمام توان این تالاب به‌عنوان تالاب مهم کشور احیا شود .
علی‌محمد شاعری  افزود: لایروبی تالاب ازجمله راهکارهای مناسب برای احیای مجدد است که در دستور کار قرارگرفته و با تخصیص اعتبارات این کار عملی می‌شود .
* آب‌بندان ها و آبزی‌پروری بلای جان میانکاله
یک فعال زیست‌محیطی در مورد پس‌روی آب میانکاله گفت: پس‌روی آب میانکاله نسبت به دوره‌های گذشته زیاد هم نبوده و این‌یک سیکل طبیعی ناشی از پیش و پس رفتن آب دریای خزر و برخی عوامل دیگر است که باعث این مسئله می‌شود .
جمال ابوطالبی  افزود: درگذشته‌های نه‌چندان دور، آب تالاب خیلی بیشتر از امروز پس‌روی داشته است که مجدداً" با گذر زمان مجدداً به وضع قبلی برگشته است و درواقع این اتفاق نشانگر زنده‌بودن و روح داشتن دریا و تالاب است که در صورت عدم وجود چنین پس‌روی‌ها و پیش روی‌ها باید به زنده و پویا بودن آن شک کرد .

فعال زیست‌محیطی بیان داشت: البته مسلماً مداخله فعالیت ه ای انسانی و توسعه ناپایدار در ایجاد معضل و به هم خوردن فعالیت‌های حیاتی تالاب نقش داشته است .
ابوطالبی ادامه داد: فعالیت‌هایی مثل بستن سدها، آبندان ها، افزایش بی‌رویه زمین‌های شالیزاری، پرورش ماهی، مصرف بیمارگونه آب و عدم بازگشت آب مصرفی به دریا و تالاب در این پس‌روی آب مؤثر بوده است و راه‌حل مشکل بازگشت آب مصرفی به سیکل طبیعی چرخه آب است .
وی گفت: بازگشت به قوانین میلیون‌ها ساله طبیعت و آشتی کردن با طبیعت و حرمت گذاشتن به آن از دیگر موارد راه‌حل است و این مهم در مرحله اول با پرداخت طلب مرداب، که همان حقابه آن است میسر می‌شود .
وی اظهار کرد: در این رابطه باید کمیته بحران متشکل از متخصصین و مسئولان وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مرتبط سهم آب (حقابه) سالانه مرداب را تعیین کرده واز نزدیک‌ترین مجرا به آن بازگردانند؛ ضمن اینکه متوسل به راهکارهای راهبردی هم باید شد .
* لایروبی، راه‌حل احیای میانکاله
مدیرکل سابق محیط‌زیست مازندران هم در خردادماه سال 95 خشک شدن بخشی از تالاب میانکاله را به دلیل خشک‌سالی‌های مختلف مورد تأیید قرارداد و کاهش میزان آب ورودی به تالاب از طریق رودخانه‌های تأمین‌کننده به‌خصوص نکا رود به دلیل خشک‌سالی و پس‌روی یک متری آب دریای خزر را مهم‌ترین دلیل خشکی این تالاب بین‌المللی عنوان کرد .
ناصر مهردادی، مهم‌ترین برنامه پیش‌بینی در این طرح مطالعاتی را لایروبی کانال خزینی و چپق اوغلی به‌عنوان تأمین‌کننده بخشی از آب این تالاب، امکان‌سنجی انتقال آب دریای خزر به تالاب اعلام کرد .
وی بیان داشت: این طرح مطالعاتی در یک دوره زمانی 15 ماهه در این استان انجام و پس از تأیید به مرحله اجرا گذاشته شود .
  با توجه به فرصت 15 ماهه مدیرکل سابق محیط‌زیست مازندران برای طرح مطالعاتی، همچنان مطالعات موردنظر باگذشت 17 ماه همچنان در دست مطالعه است .
* برداشت غیرمجاز از حقابه، عقب‌نشینی آب دریای خزر دلیل اصلی خشکی تالاب میانکاله
مدیرکل فعلی حفاظت محیط‌زیست مازندران هم برداشت غیرمجاز از حقابه، عقب‌نشینی آب دریای خزر دلیل اصلی خشکی تالاب میانکاله اعلام کرد .
حسینعلی ابراهیمی کارنامی افزود: براثر خشک‌سالی و کاهش حقابه ورودی به میانکاله، حدود 20 درصد از مساحت این تالاب خشک شد که با اجرای طرح احیا از پیش روی خشکی جلوگیری می‌شود .
وی گفت: اجرای طرح احیا و انتقال بخشی از آب تالاب محلی لپوی زاغمرز به تالاب بین‌المللی میانکاله را دلیل اصلی برای تثبیت وضعیت این ذخیره‌گاه زیست‌کره جهان است .
* هدایت مناسب آب رودخانه‌ها به تالاب و دریا، گامی برای نجات میانکاله
یکی از کارشناسان محیط‌زیست هم در این رابطه معتقد است، نجات میانکاله نیازمند عزمی ملی و همگانی است و راهکار ساده‌ای نیست چراکه با مسدود شدن برخی از رودخانه‌هایی که در مسیر منتهی به تالاب قرار دارد و منجر به ورود آب شیرین به دریا و تالاب شده است، عملاً کار بسیار سخت می‌شود .
مهدی کشاورزیان  افزود: کم شدن حجم آب رودخانه‌ها، بسته شدن مسیر آب‌های منتهی به تالاب، افزایش پرورش آبزیان ازجمله مشکلاتی است که به این خشکی میانکاله دامن زده است و باید با هدایت مناسب آب رودخانه‌ها به تالاب و دریا، برای نجات میانکاله تلاش کرد .

وی افزود: وجود کانال‌های سد گلورد در منطقه یکی از راهکارهای پیشنهادی است تا حرکت نهایی یکی از کانال‌ها به سمت تالاب باشد که باید در این بخش هم با همکاری آب منطقه‌ای وارد عمل شد .
  آنچه در طبیعت از گذشته‌های دور تاکنون نشان داده شد؛ ترکیب آب‌شور و شیرین تالاب میانکاله مهم‌ترین راه‌حل حفظ زیستمندان این تالاب بین‌المللی است که تخم‌ریزی آبزیان و حیات پرندگان را در تالاب میانکاله تحقق می‌بخشد که اگر این ترکیب به هم بخورد، تالاب از بین می‌رود و به بخشی از دریا تبدیل می‌شود .
بر اساس آنچه کارشناسان عنوان کرده‌اند؛ اکنون با سد شدن و یا متوقف شدن ورود و انتقال بخشی از آب شیرین به تالاب، این اتفاق در حال رخ دادن است که اگر احیای سریع این تالاب در دستور کار قرار نگیرد، سرنوشتی همچون دریاچه ارومیه برای میانکاله رقم خواهد خورد .
میانکاله بخشی بکر در کنار ساحل دریای خزر در شمال کشور است که به دلیل بکر و طبیعی و دست‌نخورده بودن از اهمیت بالایی برخوردار است و باید با تمام توان و با استفاده از توان مدیران، فعالان زیست‌محیطی، مسئولان و مردم برای حفظ این سلامتی طبیعی تلاش کرد .
شبه‌جزیره میانکاله در 12 کیلومتری ضلع شمالی شهرستان بهشهر با 68 هزار و 800 هکتار وسعت با دو زیستگاه آبی و خشکی که 45 هزار هکتار پهنه آبی و 23 هزار هکتار اراضی خشکی است که بر اساس آمارهای رسمی این منطقه دارای 230 گونه پرنده و 180 گونه گیاه است و از سال 1348 ابتدا به منطقه حفاظت‌شده و سپس به پناهگاه حیات‌وحش میانکاله تحت مدیریت مناطق است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امسال آمار حوادث کار در کشور 20 درصد کاهش یافت

فوت 445 نفر براثر تصادف در مازندران

کمباین های چینی برداشت برنج، بی کیفیت هستند

سمن های دانش آموزی سرمایه اجتماعی ناشناخته در جامعه

آمل نماد و الگوی بصیرت است

4 اثر هنری پدافند هوایی به جشنواره آجا معرفی می شود

سهم خواهی پدرخوانده ها در مازندران/ تدبیر به امید نرسید

نابودی خاک حاصلخیز مازندران زیر سنگ و موزائیک!

"نرگس‌کاران" پردرآمد با انبوهی از مشکلات!

انهدام 2 باند قاچاقچی با تعقیب و گریز در نوشهر

3182 تن کیوی از گمرکات مازندران صادر شد

همایش انقلاب فاطمی در مازندران برگزار می شود

50 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل کمربندی نوراختصاص یافت

مصالح ساختمانی در مازندران استانداردهای لازم را ندارد!

آتش سوزی جنگل عباس آباد مهار شد

راه اندازی اولین کلینیک سیار صنعتی در بهشهر

انحصاری شدن نهاده های دامی در مازندران/ با حلوا حلوا گفتن دهان شیرین نمی شود!

مدارس"نور" روی گسل فرسودگی/ با جان دانش آموزان معامله نکنید!

جاده های مازندران مه آلود و برفی شد

موانع پروازی فرودگاه نوشهر با حکم دادگاه تخریب می شود

جامعه بیماری های دهان و دندان را جدی نمی گیرد

برگزاری نهمین دوره انتخابات هئیت نمایندگان اتاق بازرگانی در مازندران

نقش هنرمندان در ترویج فرهنگ ایثار مهم است

شکار وحوش و پرندگان در مازندران بی رویه است

آینده غمبار جنگل های شمال با طرح «تنفس»

کوهرت در مازندران راهی برای دریافت یافته های جدید درمانی

اندر احوالات مازندران پس از طوفان شب گذشته!

حراج ساحل در جویبار/ خداحافظ دریا

جاده کندوان جمعه یک طرفه می شود

بخش ویژه بارداری پرخطر در دو بیمارستان مازندران فعال می شود

زیست بوم شکست/ رودخانه ها به گِل رسیدند

محور هراز مسدود شد

گازوئیل پاشی جاده های مازندران؛ شایعه یا واقعیت؟

استیضاح شهردار ساری صحت ندارد

آرزوی برزمین مانده بازارچه صنایع دستی در تنکابن

قیمت نابودی کوه‌های جنگلی شرق مازندران چند؟ + تصاویر

تعلل ادارات پس از بحران سیل مازندران/ اعتقادی به شوراها نیست

انتقال متروی تهران به آمل فاقد توجیه اقتصادی برای مازندران

یک زمین‌شناس: زمین‌لرزه‌های زیر 7 ریشتر در دریا سونامی ایجاد نمی کند

خللی در پروازهای فرودگاه‌های مازندران نیست/ نصب سامانه کمک ناوبری

534 میلیارد تومان تسهیلات به کشاورزان مازندران پرداخت شد

اشتغال؛ همچنان در صدر نگرانی‌ دانشجویان

آمادگی تولید محصولات سالم را در مازندران داریم

66 اثر به جشنواره کشوری ققنوس در مازندران راه یافت

انتقاد از فضاسازی دروغ در شهر/ رامسر حیات خلوت بعضی ها نشود

تعریف درستی از گردشگری مزرعه در مازندران وجود ندارد

روحانیون دستاوردهای نظام اسلامی را تبیین کنند

عاشقی کار دل مصلحت اندیشان نیست/ بانوی آب و آتش از رویا تا حقیقت

بدهی 16 میلیارد تومانی تامین اجتماعی به پزشکان خانواده مازندران

وضعیت جوی محورهای ارتباطی مازندران صاف و آفتابی است