پیام مازند

آخرين مطالب

یار مهربان دانا و خوش بیان است

پرنیای قصه گو در یکسال 415 کتاب خواند گفتگو

پرنیای قصه گو در یکسال 415 کتاب خواند

  بزرگنمايي:

مازندران آنلاین - قائم‌شهر - پرنیای قصه گوی قائم‌شهری 10 سال دارد، او در سال گذشته 415 جلد کتاب خواند و آرزوی دارد برای دیگر کتاب بخواند.

 پرنیا شعبانی 10 ساله است و در کلاس چهارم ابتدایی درس می‌خواند او در سال 95 بامطالعه 415 جلد کتاب در طی 20 ماه، در رده سنی کودک، کتاب‌خوان برتر کشوری شده است.
پرنیا از آرزوهایش می‌گوید: دوست دارم یک ماشین ون داشته باشم و بر روی آن نقاشی کتاب‌ها را ترسیم کنم و در روستاهای مختلف، برای بچه‌ها کتاب بخوانم. ادامه می‌دهد: دوست دارم برای مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها کتاب بخوانم و دوست دارم در پارک هم برای بچه‌ها کتاب بخوانم و هم به آن‌ها کتاب بفروشم.
وی از صداوسیما می‌خواهد برنامه‌هایی برای معرفی کتاب داشته باشند. او کتابی از مجموع قصه‌ها به رشته تحریر درآورده است که در حال طی مراحل مجوز قرار دارد.
سفیر کتاب قائم‌شهر، که در برنامه‌های مختلف، مهدهای کودک و مدارس قصه می‌گوید و به دیگران کتاب معرفی می‌کند، دلش می‌خواهد نمایندگان مجلس طرح و ایده‌ای را تصویب کنند تا مدارس در هفته و یا ماه، یک روزبه نام روز با کتاب، داشته باشند.
سمیه درزی مادر پرنیا  می‌گوید: پرنیا وقتی کودکی سه سال و نیمه بود، خواندن قرآن را یاد گرفت و از چهارسالگی به‌صورت روان، کتاب می‌خواند، وی عضو کتابخانه است و روزانه سه ساعت از وقتش را صرف خواندن کتاب غیردرسی می‌کند و بااینکه یکی از شاگردان ممتاز مدرسه است، حتی در ساعات تفریح هم کتاب می‌خواند.
پرنیا مرا به یاد کودکی‌هایمان می‌اندازد وقتی‌که در ایام خاص ازجمله نوروز، از دیگران کتابی هدیه می‌گرفتیم و باذوق و شوق فراوان آن‌ها می‌خواندیم و در قفسه کتابخانه گوشه اتاق قرار می‌دادیم.
به‌راستی مگر کتاب، آن یار مهربانی نیست که دانا و خوش‌بیان است، و کودکی‌هایمان پر از خاطرات و همراهی اوست. از گذشته دور کتاب به‌عنوان یکی از ابزارهای آموزشی موردتوجه بوده است و اولیای دین نیز به پدیدآوردن آثار علمی و فرهنگ مکتوب توصیه‌های مهمی داشته‌اند. امروزه نیز حاصل از تفکر و تجربه‌های اهل اندیشه و معرفت به‌وسیله کتاب در دسترس همگان قرا رمی‌گیرد و کتاب‌خانه‌ها، کانون‌ها و همایش صاحب‌نظران و گلستان پرطراوت صاحبان معرفت است. اما در این دنیای فن‌آوری و فضای مجازی واقعاً" کتاب و کتاب‌خوانی چه جایگاهی دارد؟
این سؤالی است که همه آن‌هایی که دغدغه توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و در یک‌کلام آرزوی رشد و کمال این کشور را در دل دارند، باید پاسخی اساسی برای آن پیدا کنند. تجربه جهانی نشان می‌دهد که رشد و توسعه تمدن‌ها، ریشه در رشد فکری و فرهنگی هر جامعه دارد و بدون رشد فرهنگ کتاب‌خوانی در جوامع، نمی‌توان به رشد هیچ تمدنی دل‌خوش کرد. باید تأکید کرد که باوجود رشد رسانه‌های گوناگون جمعی تاکنون هیچ رسانه‌ای نتوانسته است نقشی را که کتاب در رشد تمدن‌ها داشته است، ایفا کند.

برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در کشور افزایش می‌یابد
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید هادی حسینی با اشاره به اینکه برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در سطح کشور افزایش می‌یابد، اظهار داشت: ایجاد عدالت فرهنگی از مهم‌ترین اهداف برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در سراسر کشور است.
وی عنوان کرد: برگزاری نمایشگاه‌های کتاب زمینه دسترسی مردم به کتاب‌های جدید را فراهم می‌کند و این مهم در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: تقویت کتابخانه‌های مناطق محروم باید موردتوجه بیشتر قرار بگیرد و هم‌اکنون شاهد توسعه فضای مجازی و رسانه‌های دیجیتال در کشور هستم، اما با توسعه این بخش، هنوز جایگاه کتاب حفظ‌شده است و در حوزه علم و تفکر جایگزینی برای کتاب پیدا نشده است.
315 عنوان کتاب با شمارگان 750 هزار جلد سهم ناشران مازندران از بازار نشر در نیم سال نخست سال بوده است
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران سهم استان را در بازار نشر 315 کتاب با 750 هزار جلد اعلام کرد و افزود: 315 عنوان کتاب با شمارگان 750 هزار جلد سهم ناشران مازندران از بازار نشر در نیم سال نخست سال بوده است.
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: تاکنون 197 ناشر موفق به دریافت پروانه نشر شده‌اند که ازاین‌بین 132 ناشر فعال در استان مازندران در حال فعالیت هستند.
کبری خلیلی مسئول کتاب و انتشارات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران نیز  یکی از مؤلفه‌های پیشرفت و غنی بودن فرهنگ جامعه را میزان مطالعه افراد آن جامعه دانست و گفت: در راستای تشویق جوانان به کتاب‌خوانی طرح دومین جام باشگاه‌های کتاب و کتاب‌خوانی در سه شهر ساری، بابل و بهشهر بین 12 باشگاه آغازشده است.

وی افزود: در این دوره شرکت‌کنندگان با کتاب‌خوانی و ارسال نامه به نویسنده به تهیه فیلم کوتاه موبایلی می‌پردازند که پس از داوری و انتخاب مورد تجلیل قرار خواهد گرفت.
وی از خرید کتاب ناشران جهت حمایت از بازار نشر خبر داد و گفت: جهت حمایت از کتاب‌فروشی‌های استان وام بانکی از 300 میلیون ریال به بالا برای تأسیس، تجهیز و نوسازی کتاب‌فروشی‌ها اختصاص می یابدو تاکنون 10 کتاب‌فروشی درسطح استان از این تسهیلات استفاده کرده‌اند.
مسئولان در جهت الگوپذیری کارکنان خود، در کتابخانه‌های عمومی حضور یابند
مرضیه فلاح کردآسیابی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان قائم‌شهر  از تعداد 13 هزارو 638 عضو فعال، در کتابخانه‌های این شهرستان خبر داد و اظهار داشت: 6 کتابخانه عمومی در شهرستان قائم‌شهر فعالیت دارند که با 70 هزارو 339 عنوان کتاب و 78 هزارو 836 نسخه کتاب، در خدمت شهروندان علاقه‌مند به کتاب قرار دارند.
وی در خصوص مشکلات موجود در بحث کتاب در قائم‌شهر، عنوان کرد: تأمین بودجه جهت ساخت سالن آمفی‌تئاتر کتابخانه عمومی جمشید احمدی، ساخت کتابخانه عمومی در شهر ارطه، ساخت کتابخانه در روستاها از مشکلات اصلی کتاب‌خوانی در شهرستان قائم‌شهر محسوب می‌شود.
فلاح در ادامه این گفتگو از اداره آموزش‌وپرورش درخواست کرد با کتابخانه عمومی در خصوص خواندن کتب غیردرسی توسط دانش‌آموزان، همکاری کند.
وی همچنین از مسئولین خواست در جهت الگوپذیری کارکنان خود، در کتابخانه‌های عمومی حضور یابند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امسال آمار حوادث کار در کشور 20 درصد کاهش یافت

فوت 445 نفر براثر تصادف در مازندران

کمباین های چینی برداشت برنج، بی کیفیت هستند

سمن های دانش آموزی سرمایه اجتماعی ناشناخته در جامعه

آمل نماد و الگوی بصیرت است

4 اثر هنری پدافند هوایی به جشنواره آجا معرفی می شود

سهم خواهی پدرخوانده ها در مازندران/ تدبیر به امید نرسید

نابودی خاک حاصلخیز مازندران زیر سنگ و موزائیک!

"نرگس‌کاران" پردرآمد با انبوهی از مشکلات!

انهدام 2 باند قاچاقچی با تعقیب و گریز در نوشهر

3182 تن کیوی از گمرکات مازندران صادر شد

همایش انقلاب فاطمی در مازندران برگزار می شود

50 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل کمربندی نوراختصاص یافت

مصالح ساختمانی در مازندران استانداردهای لازم را ندارد!

آتش سوزی جنگل عباس آباد مهار شد

راه اندازی اولین کلینیک سیار صنعتی در بهشهر

انحصاری شدن نهاده های دامی در مازندران/ با حلوا حلوا گفتن دهان شیرین نمی شود!

مدارس"نور" روی گسل فرسودگی/ با جان دانش آموزان معامله نکنید!

جاده های مازندران مه آلود و برفی شد

موانع پروازی فرودگاه نوشهر با حکم دادگاه تخریب می شود

جامعه بیماری های دهان و دندان را جدی نمی گیرد

برگزاری نهمین دوره انتخابات هئیت نمایندگان اتاق بازرگانی در مازندران

نقش هنرمندان در ترویج فرهنگ ایثار مهم است

شکار وحوش و پرندگان در مازندران بی رویه است

آینده غمبار جنگل های شمال با طرح «تنفس»

کوهرت در مازندران راهی برای دریافت یافته های جدید درمانی

اندر احوالات مازندران پس از طوفان شب گذشته!

حراج ساحل در جویبار/ خداحافظ دریا

جاده کندوان جمعه یک طرفه می شود

بخش ویژه بارداری پرخطر در دو بیمارستان مازندران فعال می شود

زیست بوم شکست/ رودخانه ها به گِل رسیدند

محور هراز مسدود شد

گازوئیل پاشی جاده های مازندران؛ شایعه یا واقعیت؟

استیضاح شهردار ساری صحت ندارد

آرزوی برزمین مانده بازارچه صنایع دستی در تنکابن

قیمت نابودی کوه‌های جنگلی شرق مازندران چند؟ + تصاویر

تعلل ادارات پس از بحران سیل مازندران/ اعتقادی به شوراها نیست

انتقال متروی تهران به آمل فاقد توجیه اقتصادی برای مازندران

یک زمین‌شناس: زمین‌لرزه‌های زیر 7 ریشتر در دریا سونامی ایجاد نمی کند

خللی در پروازهای فرودگاه‌های مازندران نیست/ نصب سامانه کمک ناوبری

534 میلیارد تومان تسهیلات به کشاورزان مازندران پرداخت شد

اشتغال؛ همچنان در صدر نگرانی‌ دانشجویان

آمادگی تولید محصولات سالم را در مازندران داریم

66 اثر به جشنواره کشوری ققنوس در مازندران راه یافت

انتقاد از فضاسازی دروغ در شهر/ رامسر حیات خلوت بعضی ها نشود

تعریف درستی از گردشگری مزرعه در مازندران وجود ندارد

روحانیون دستاوردهای نظام اسلامی را تبیین کنند

عاشقی کار دل مصلحت اندیشان نیست/ بانوی آب و آتش از رویا تا حقیقت

بدهی 16 میلیارد تومانی تامین اجتماعی به پزشکان خانواده مازندران

وضعیت جوی محورهای ارتباطی مازندران صاف و آفتابی است