پیام مازند

آخرين مطالب

یار مهربان دانا و خوش بیان است

پرنیای قصه گو در یکسال 415 کتاب خواند گفتگو

پرنیای قصه گو در یکسال 415 کتاب خواند

  بزرگنمايي:

مازندران آنلاین - قائم‌شهر - پرنیای قصه گوی قائم‌شهری 10 سال دارد، او در سال گذشته 415 جلد کتاب خواند و آرزوی دارد برای دیگر کتاب بخواند.

 پرنیا شعبانی 10 ساله است و در کلاس چهارم ابتدایی درس می‌خواند او در سال 95 بامطالعه 415 جلد کتاب در طی 20 ماه، در رده سنی کودک، کتاب‌خوان برتر کشوری شده است.
پرنیا از آرزوهایش می‌گوید: دوست دارم یک ماشین ون داشته باشم و بر روی آن نقاشی کتاب‌ها را ترسیم کنم و در روستاهای مختلف، برای بچه‌ها کتاب بخوانم. ادامه می‌دهد: دوست دارم برای مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها کتاب بخوانم و دوست دارم در پارک هم برای بچه‌ها کتاب بخوانم و هم به آن‌ها کتاب بفروشم.
وی از صداوسیما می‌خواهد برنامه‌هایی برای معرفی کتاب داشته باشند. او کتابی از مجموع قصه‌ها به رشته تحریر درآورده است که در حال طی مراحل مجوز قرار دارد.
سفیر کتاب قائم‌شهر، که در برنامه‌های مختلف، مهدهای کودک و مدارس قصه می‌گوید و به دیگران کتاب معرفی می‌کند، دلش می‌خواهد نمایندگان مجلس طرح و ایده‌ای را تصویب کنند تا مدارس در هفته و یا ماه، یک روزبه نام روز با کتاب، داشته باشند.
سمیه درزی مادر پرنیا  می‌گوید: پرنیا وقتی کودکی سه سال و نیمه بود، خواندن قرآن را یاد گرفت و از چهارسالگی به‌صورت روان، کتاب می‌خواند، وی عضو کتابخانه است و روزانه سه ساعت از وقتش را صرف خواندن کتاب غیردرسی می‌کند و بااینکه یکی از شاگردان ممتاز مدرسه است، حتی در ساعات تفریح هم کتاب می‌خواند.
پرنیا مرا به یاد کودکی‌هایمان می‌اندازد وقتی‌که در ایام خاص ازجمله نوروز، از دیگران کتابی هدیه می‌گرفتیم و باذوق و شوق فراوان آن‌ها می‌خواندیم و در قفسه کتابخانه گوشه اتاق قرار می‌دادیم.
به‌راستی مگر کتاب، آن یار مهربانی نیست که دانا و خوش‌بیان است، و کودکی‌هایمان پر از خاطرات و همراهی اوست. از گذشته دور کتاب به‌عنوان یکی از ابزارهای آموزشی موردتوجه بوده است و اولیای دین نیز به پدیدآوردن آثار علمی و فرهنگ مکتوب توصیه‌های مهمی داشته‌اند. امروزه نیز حاصل از تفکر و تجربه‌های اهل اندیشه و معرفت به‌وسیله کتاب در دسترس همگان قرا رمی‌گیرد و کتاب‌خانه‌ها، کانون‌ها و همایش صاحب‌نظران و گلستان پرطراوت صاحبان معرفت است. اما در این دنیای فن‌آوری و فضای مجازی واقعاً" کتاب و کتاب‌خوانی چه جایگاهی دارد؟
این سؤالی است که همه آن‌هایی که دغدغه توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و در یک‌کلام آرزوی رشد و کمال این کشور را در دل دارند، باید پاسخی اساسی برای آن پیدا کنند. تجربه جهانی نشان می‌دهد که رشد و توسعه تمدن‌ها، ریشه در رشد فکری و فرهنگی هر جامعه دارد و بدون رشد فرهنگ کتاب‌خوانی در جوامع، نمی‌توان به رشد هیچ تمدنی دل‌خوش کرد. باید تأکید کرد که باوجود رشد رسانه‌های گوناگون جمعی تاکنون هیچ رسانه‌ای نتوانسته است نقشی را که کتاب در رشد تمدن‌ها داشته است، ایفا کند.

برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در کشور افزایش می‌یابد
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید هادی حسینی با اشاره به اینکه برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در سطح کشور افزایش می‌یابد، اظهار داشت: ایجاد عدالت فرهنگی از مهم‌ترین اهداف برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در سراسر کشور است.
وی عنوان کرد: برگزاری نمایشگاه‌های کتاب زمینه دسترسی مردم به کتاب‌های جدید را فراهم می‌کند و این مهم در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: تقویت کتابخانه‌های مناطق محروم باید موردتوجه بیشتر قرار بگیرد و هم‌اکنون شاهد توسعه فضای مجازی و رسانه‌های دیجیتال در کشور هستم، اما با توسعه این بخش، هنوز جایگاه کتاب حفظ‌شده است و در حوزه علم و تفکر جایگزینی برای کتاب پیدا نشده است.
315 عنوان کتاب با شمارگان 750 هزار جلد سهم ناشران مازندران از بازار نشر در نیم سال نخست سال بوده است
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران سهم استان را در بازار نشر 315 کتاب با 750 هزار جلد اعلام کرد و افزود: 315 عنوان کتاب با شمارگان 750 هزار جلد سهم ناشران مازندران از بازار نشر در نیم سال نخست سال بوده است.
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: تاکنون 197 ناشر موفق به دریافت پروانه نشر شده‌اند که ازاین‌بین 132 ناشر فعال در استان مازندران در حال فعالیت هستند.
کبری خلیلی مسئول کتاب و انتشارات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران نیز  یکی از مؤلفه‌های پیشرفت و غنی بودن فرهنگ جامعه را میزان مطالعه افراد آن جامعه دانست و گفت: در راستای تشویق جوانان به کتاب‌خوانی طرح دومین جام باشگاه‌های کتاب و کتاب‌خوانی در سه شهر ساری، بابل و بهشهر بین 12 باشگاه آغازشده است.

وی افزود: در این دوره شرکت‌کنندگان با کتاب‌خوانی و ارسال نامه به نویسنده به تهیه فیلم کوتاه موبایلی می‌پردازند که پس از داوری و انتخاب مورد تجلیل قرار خواهد گرفت.
وی از خرید کتاب ناشران جهت حمایت از بازار نشر خبر داد و گفت: جهت حمایت از کتاب‌فروشی‌های استان وام بانکی از 300 میلیون ریال به بالا برای تأسیس، تجهیز و نوسازی کتاب‌فروشی‌ها اختصاص می یابدو تاکنون 10 کتاب‌فروشی درسطح استان از این تسهیلات استفاده کرده‌اند.
مسئولان در جهت الگوپذیری کارکنان خود، در کتابخانه‌های عمومی حضور یابند
مرضیه فلاح کردآسیابی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان قائم‌شهر  از تعداد 13 هزارو 638 عضو فعال، در کتابخانه‌های این شهرستان خبر داد و اظهار داشت: 6 کتابخانه عمومی در شهرستان قائم‌شهر فعالیت دارند که با 70 هزارو 339 عنوان کتاب و 78 هزارو 836 نسخه کتاب، در خدمت شهروندان علاقه‌مند به کتاب قرار دارند.
وی در خصوص مشکلات موجود در بحث کتاب در قائم‌شهر، عنوان کرد: تأمین بودجه جهت ساخت سالن آمفی‌تئاتر کتابخانه عمومی جمشید احمدی، ساخت کتابخانه عمومی در شهر ارطه، ساخت کتابخانه در روستاها از مشکلات اصلی کتاب‌خوانی در شهرستان قائم‌شهر محسوب می‌شود.
فلاح در ادامه این گفتگو از اداره آموزش‌وپرورش درخواست کرد با کتابخانه عمومی در خصوص خواندن کتب غیردرسی توسط دانش‌آموزان، همکاری کند.
وی همچنین از مسئولین خواست در جهت الگوپذیری کارکنان خود، در کتابخانه‌های عمومی حضور یابند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آماده باش نیروهای خدمات رسان در سوادکوه

توزیع نهاده های دامی در کشور سنتی و بر پایه دلالی است

700 هزار هکتار از مزارع مازندران براثر سیل آسیب دید

اولین جشنواره ماهی سفید در شیرود برگزار شد

بارندگی همراه با کاهش دمای هوا در مازندران ادامه می یابد

کاهش عملکرد محصولات زراعی براثر سیلاب در مازندران

اسرار پشت پرده بارندگی های امسال چیست؟

مددجویان سیلزده بهزیستی مازندران مستمری سه برابری گرفتند

پایداری آب شرب در شهرستان های سیل زده مازندران

تداوم ممنوعیت تردد اتوبوس در کندوان

طرح بوم گردی در 160 روستای مازندران اجرا می شود

بناهای غیرمجاز حریم رودخانه های رامسر تخریب می شوند

کمک به همنوع دستور دینی و قرآنی است

اندر احوالات شهرستان جویبار پس از سیل ویرانگر

لوزام خانگی پنج نوعروس سیلزده نیازمند در سیمرغ تامین شد

بسته بودن جاده ها ، بازارفرودگاههای مازندران را پر رونق کرد

بیش از یکصد تن خوراک دام در مناطق سیلزده مازندران توزیع شد

ترافیک سنگین محور هراز را یکطرفه کرد

23مرکز غیربهداشتی در مازندران پلمب شد

ارتباط مخابراتی مناطق سیل زده مازندران وصل شد

سیل به 400 خانوار مددجوی کمیته امداد مازندران خسارت زد

جاده کندوان برفی و ترافیک در مسیر جنوب به شمال سنگین است

سیمرغ از وضعیت بحرانی خارج شد

افزایش پروازهای نوروزی در فرودگاه نوشهر

سیلزدگان مازندران 40 میلیون ریال تسهیلات بلاعوض می گیرند

هشدار آمادگی برای تخلیه منازل حاشیه نکا رود

محورهای مازندران برفی است

چرخ پنجر گردشگری فرهنگی مازندران در رقابت با طبیعت گردی

2 میدان جدید در کتالم و ساداتشهر ایجاد می شود

اعزام 100 جهادگر مازندرانی به خوزستان

سواحل نوشهر در اختیار ارگان‌های دولتی!

پایان سال مازندران بارانی است

چالوس برای اسکان بیش از 140 هزار گردشگر نوروزی آماده شد

طرح مازندران پاک در شهر امامزاده عبدالله اجرا شد

تکمیل باغ بانوان ساری/ 10 میلیارد برای حصارکشی نیاز است

102 پایگاه امداد و نجات نوروزی در مازندران برپا می شود

مرمت 207 بنای تاریخی در مازندران

مساجد مازندران برای میزبانی از مسافران نوروزی شبانه روزی شدند

89 پایگاه اورژانس نوروزی درمازندران آماده شد

تفاوت فاحش مزایا و حقوق معلمان با سایر کارمندان دیگر دولت/فاکتورهایی که برای معلمان رنگ بهبود نمی گیرد!

تولیت موروثی مساجد مازندران مانع فعالیت کانون فرهنگی است

کشف و ضبط بیش از 170 هزار رشته دام فلسدار در مازندران

برگزاری آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی در مازندران

طلاب مازندران صاحب شناسنامه پژوهشی می شوند

انتقال آب دریای خزر فاقد پیوست اقتصادی و اجتماعی است

حال خوش حیات وحش در قرق های اختصاصی/خطر انقراض گونه های بومزاد

حوزه علمیه مازندران دوره کارشناسی ارشد برگزار می کند

نیروگاه زباله سوز نوشهر در کشمکش پیمانکار و شهرداری

افزایش 400 هزارتومانی حقوق با نرخ تورم مطابقت ندارد/ افزایش دستمزدها تنها یک مسکن!

مرگ 487 نفر براثر حوادث ترافیکی در مازندران