پیام مازند

آخرين مطالب

تردد در راه های ترانزیتی با دست خالی

برف وباران و تقلای راهداران برای زندگی/حضور یک هفته ای در جاده‌ها گفتگو

برف وباران و تقلای راهداران برای زندگی/حضور یک هفته ای در جاده‌ها

  بزرگنمايي:

مازندران آنلاین - سوادکوه - برف بی‌امان می‌بارد و سوز سرما در گردنه برف‌گیر گدوک بیداد می‌کند؛ چشم‌ها به‌زحمت در مسیر کولاک باز و نور چراغ‌های مه شکن راهداران به‌سختی از میان دانه‌های برف دیده می‌شود.

 هر ثانیه، هزاران دانه برف است که بر جاده می‌بارد و مانند لشگری سپیدپوش، راه‌ها را می‌بندند و راهداران درنبردی سخت، در میان کولاک و بوران، مسیر را از دست آن‌ها رها می‌سازند .
بازگشایی محور اصلی از برف و یخ پایان ماجرا نیست و پس‌ازآن، انبوه برف جاده‌های فرعی، راهداران را برای رهایی به خود می‌خواند؛ مسیر پیچ‌واپیچ شهر آلاشت در میانه کوه‌ها و راه‌های روستاهای در اوج کوهستان‌ها یا در عمق جنگل‌ها، به امید بازگشایی دوباره توسط راهداران به انتظار نشسته‌اند تا جریان حیات دوباره از طریق جاده‌ها به آن‌ها برسد .
راهدار در تمام مدت بارش برف و کولاک باید در جاده باشد تا جاده بسته نشود و در این مدت حتی نمی‌تواند استراحتی داشته باشد؛ این‌ها درد دل حسین امیری، یکی از راهداران محور سوادکوه است .
وی ادامه داد: راهدار شب تا صبح پشت ماشین نمک‌پاش است و اگر دستگاه خراب شد باید با دست این کار را انجام دهد، آن‌هم در سرمایی که مردم در ماشین و با بخاری روشن سردشان است .
اگر یک هفته هم برف ببارد باید در جاده باشیم، چراکه با بارش برف، ریزش کوه و بهمن هم می‌آید و آب‌گرفتگی جاده موجب یخ‌زدگی و لغزندگی جاده و ایجاد خطر برای مردم می‌شود
راننده نمک‌پاش گردنه گدوک، بابیان اینکه هنگام برف، بوران و ریزش کوه باید در جاده باشیم، افزود: اگر یک هفته هم برف ببارد باید در جاده باشیم، چراکه با بارش برف، ریزش کوه و بهمن هم می‌آید و آب‌گرفتگی جاده موجب یخ‌زدگی و لغزندگی جاده و ایجاد خطر برای مردم می‌شود.
امیری بابیان اینکه وقتی مسیر برفی از سر گدوک تا هفت تن باشد، 5 ماشین نمک‌پاش پاسخگو نیست، افزود: باید تمام کمپرسی‌ها را نمک بار بزنیم و با دست نمک بپاشیم و از راننده لودر هم استفاده می‌کنیم تا جاده باز شود و مردم در جاده‌ها نمانند .

وی بابیان اینکه در قبال این‌همه زحمات، اما امنیت شغلی نداریم و اکثراً قراردادی یا شرکتی هستیم، افزود: علاوه بر پایین بودن مزایا و نبود امنیت شغلی، بیمه ما به‌عنوان راهدار ساده و بدون سختی کار است .
راننده نمک‌پاش بابیان اینکه با بارش برف کار برف‌روبی ما هم آغاز می‌شود، گفت: ساعت برای ما معنایی ندارد، با بارش برف در هر ساعتی، به جاده می‌رویم و هرکجا که برف و یخ است را نمک‌پاشی می‌کنیم .
وی ادامه داد: گاهی مردم زنجیر خود را وسط جاده می‌بندند و راه ما را هم مسدود می‌کنند و این امر باعث ایجاد ترافیک کیلومتری می‌شود .
وی بابیان اینکه اگر برف به‌صورت یکسره چندین روز ببارد، ما نمی‌توانیم استراحتی داشته باشیم، افزود: پیش‌آمده که سه روز بیداری کامل داشته و حتی غذا را در ماشین خورده‌ام چراکه یک‌لحظه غفلت هم موجب مسدود شدن جاده و ایجاد کیلومترها ترافیک خواهد شد .
راهدار در هر اتفاق جاده‌ای اولین گروهی است که در حادثه حاضر می‌شود و آخرین گروهی است که ازآنجا می‌رود، اما بیشتر مردم از این حضور آگاه نیستند و انگار این عدم آگاهی مظلومیت آن‌ها را دوچندان می‌سازد، این حرف‌ها از میان درد و دل بسیاری از راهداران قابل استنباط است .
کامیار مرزبانی، با اشاره به‌سختی کار اداره راه در کلیه فصول سال، این اداره را در خط اول جاده نسبت به دیگر ارگان‌های حاضر در جاده دانست و افزود: سختی این شغل به خاطر شرایط آب‌وهوایی زمستان، دوچندان و در محور سوادکوه به خاطر وجود گردنه‌ای به نام گدوک و دمای هوای منفی 20 درجه در زمستان‌ها، مضاعف می‌شود .
وی بابیان اینکه تمام عملیاتی که در جاده انجام می‌شود، بر عهده اداره راه است، ازجمله آن‌ها به خط‌کشی و آسفالت، نصب علائم رانندگی و هشدار در کنار جاده‌ها، بازگشایی جاده در هنگام ریزش کوه، برف و کولاک و تصادفات جاده‌ای، اشاره کرد و افزود: بازگشایی جاده‌ها با همکاری مردم مهیا شده و مسافران باید بدانند در برف‌روبی باید زنجیر به همراه داشته باشند و نکات ایمنی را رعایت کنند .
کارشناس حریم راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای سوادکوه، بابیان اینکه سطح همکاری مردم به دلیل عدم آگاهی، بسیار کم است، بر لزوم اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌ها تأکید کرد و افزود: به‌واسطه افزایش آگاهی، مردم همکاری بهتری با پرسنل اداره راه خواهند داشت و این امر درنهایت، برای حفظ جان خود آن‌ها در مسیر و یک سفر ایمن است چراکه بسیاری از آن‌ها نمی‌دانند باید با برف و طوفان چه برخوردی داشته باشند .
ثبات شغلی ما مشخص نیست و امنیت جانی متوجه اپراتور دستگاه‌ها است چراکه دستگاه‌های ما به‌روز نبوده و امنیت کامل ندارند
مرزبانی بابیان اینکه امنیت شغلی در دو بعد ثبات شغلی و امنیت جانی مطرح است، گفت: ثبات شغلی ما مشخص نیست و امنیت جانی متوجه اپراتور دستگاه‌ها است چراکه دستگاه‌های ما به‌روز نبوده و امنیت کامل ندارند و در جاده‌ای که ترانزیتی است، امکانات بسیار کم است و اخیراً نیز یکی از اپراتورهای نمک‌پاش به علت فرسوده بودن دستگاه، دچار سانحه شده است .
وی بابیان اینکه راهدار پیش از بارش برف تا زمانی بازگشایی کل محور، باید حضور مداوم در جاده داشته باشد و گاهی این امر روزها طول می‌کشد، افزود: به خاطر کمبود بودجه و پرسنل، هر دستگاهی یک اپراتور داشته و جانشینی هم ندارد و این امر موجب می‌شود تمام پرسنل تا هرزمانی که جاده باز شود در محور باشند و استراحتی نداشته باشند و این امر در ایام تعطیلات سخت‌تر هم می‌شود .
کارشناس حریم راهداری سوادکوه ادامه داد: اولویت در زمان بارش برف با جاده اصلی است و بعد از بازگشایی راه اصلی، همان شیفت که چند روز در حال بازگشایی محور اصلی بوده‌اند باید بلافاصله برای بازگشایی جاده‌های روستایی و فرعی اقدام کنند .

مرزبانی بابیان اینکه در فصل بارندگی در بهار و پاییز بیشتر با ریزش کوه مواجه هستیم، افزود: برخی مسافرانی که از مسیر اطلاع چندانی ندارند، برای استراحت دقیقاً در نقاط حادثه‌خیز می‌ایستند و به علائم هشداردهنده ریزش کوه توجهی نمی‌کنند و ما حوادثی را هم در این رابطه داشته‌ایم .
وی بابیان اینکه در کل محور، تمام علائم استاندارد جاده‌ای نصب‌شده است، بر لزوم توجه به این علائم و توصیه‌های راهداران در مسیر تأکید کرد و افزود: برای مسافران جایگاه ایمن در مسیر لحاظ شده و بهتر است که از آن استفاده کنند اما متأسفانه بدون توجه به علائم تابلوها، مسافران یا در نقاطی با احتمال ریزشگاه یا نقاط فرار برای ماشین‌هایی که ترمز بریده‌اند، پارک می‌کنند و موجب ایجاد حادثه برای خود و دیگران می‌شوند .
وی بابیان اینکه بسیاری از مردم از وظایف راهداری اطلاعی ندارند، گفت: هنگام بارش برف، ریزش کوه و یخ‌زدگی جاده به‌جای اطلاع به اداره راه از طریق سامانه 141، به هلال‌احمر اطلاع می‌دهند و شاید این فاصله زمانی موجب حوادث دیگری نیز شود .
مرزبانی بابیان اینکه راهداران سربازان گمنام جاده‌ها هستند، برافزایش آگاهی‌بخشی میان مردم در رابطه با وظایف این شغل تأکید کرد و افزود: این آگاهی نه برای ما که برای حفظ جان خود مردم است؛ چراکه با این آگاهی در هنگام عملیات راهداری، تحمل بیشتری به خرج داده تا خود درنهایت سفر ایمنی داشته باشند.
330 راهدار در قالب 33 اکیپ راهداری در بیش از سه هزار و 700 کیلومتر از محورهای برفگیر و کوهستانی مازندران شبانه روز مشغول خدمت رسانی هستند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امسال آمار حوادث کار در کشور 20 درصد کاهش یافت

فوت 445 نفر براثر تصادف در مازندران

کمباین های چینی برداشت برنج، بی کیفیت هستند

سمن های دانش آموزی سرمایه اجتماعی ناشناخته در جامعه

آمل نماد و الگوی بصیرت است

4 اثر هنری پدافند هوایی به جشنواره آجا معرفی می شود

سهم خواهی پدرخوانده ها در مازندران/ تدبیر به امید نرسید

نابودی خاک حاصلخیز مازندران زیر سنگ و موزائیک!

"نرگس‌کاران" پردرآمد با انبوهی از مشکلات!

انهدام 2 باند قاچاقچی با تعقیب و گریز در نوشهر

3182 تن کیوی از گمرکات مازندران صادر شد

همایش انقلاب فاطمی در مازندران برگزار می شود

50 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل کمربندی نوراختصاص یافت

مصالح ساختمانی در مازندران استانداردهای لازم را ندارد!

آتش سوزی جنگل عباس آباد مهار شد

راه اندازی اولین کلینیک سیار صنعتی در بهشهر

انحصاری شدن نهاده های دامی در مازندران/ با حلوا حلوا گفتن دهان شیرین نمی شود!

مدارس"نور" روی گسل فرسودگی/ با جان دانش آموزان معامله نکنید!

جاده های مازندران مه آلود و برفی شد

موانع پروازی فرودگاه نوشهر با حکم دادگاه تخریب می شود

جامعه بیماری های دهان و دندان را جدی نمی گیرد

برگزاری نهمین دوره انتخابات هئیت نمایندگان اتاق بازرگانی در مازندران

نقش هنرمندان در ترویج فرهنگ ایثار مهم است

شکار وحوش و پرندگان در مازندران بی رویه است

آینده غمبار جنگل های شمال با طرح «تنفس»

کوهرت در مازندران راهی برای دریافت یافته های جدید درمانی

اندر احوالات مازندران پس از طوفان شب گذشته!

حراج ساحل در جویبار/ خداحافظ دریا

جاده کندوان جمعه یک طرفه می شود

بخش ویژه بارداری پرخطر در دو بیمارستان مازندران فعال می شود

زیست بوم شکست/ رودخانه ها به گِل رسیدند

محور هراز مسدود شد

گازوئیل پاشی جاده های مازندران؛ شایعه یا واقعیت؟

استیضاح شهردار ساری صحت ندارد

آرزوی برزمین مانده بازارچه صنایع دستی در تنکابن

قیمت نابودی کوه‌های جنگلی شرق مازندران چند؟ + تصاویر

تعلل ادارات پس از بحران سیل مازندران/ اعتقادی به شوراها نیست

انتقال متروی تهران به آمل فاقد توجیه اقتصادی برای مازندران

یک زمین‌شناس: زمین‌لرزه‌های زیر 7 ریشتر در دریا سونامی ایجاد نمی کند

خللی در پروازهای فرودگاه‌های مازندران نیست/ نصب سامانه کمک ناوبری

534 میلیارد تومان تسهیلات به کشاورزان مازندران پرداخت شد

اشتغال؛ همچنان در صدر نگرانی‌ دانشجویان

آمادگی تولید محصولات سالم را در مازندران داریم

66 اثر به جشنواره کشوری ققنوس در مازندران راه یافت

انتقاد از فضاسازی دروغ در شهر/ رامسر حیات خلوت بعضی ها نشود

تعریف درستی از گردشگری مزرعه در مازندران وجود ندارد

روحانیون دستاوردهای نظام اسلامی را تبیین کنند

عاشقی کار دل مصلحت اندیشان نیست/ بانوی آب و آتش از رویا تا حقیقت

بدهی 16 میلیارد تومانی تامین اجتماعی به پزشکان خانواده مازندران

وضعیت جوی محورهای ارتباطی مازندران صاف و آفتابی است