آخرين مطالب

تردد در راه های ترانزیتی با دست خالی

برف وباران و تقلای راهداران برای زندگی/حضور یک هفته ای در جاده‌ها گفتگو

برف وباران و تقلای راهداران برای زندگی/حضور یک هفته ای در جاده‌ها

  بزرگنمايي:

مازندران آنلاین - سوادکوه - برف بی‌امان می‌بارد و سوز سرما در گردنه برف‌گیر گدوک بیداد می‌کند؛ چشم‌ها به‌زحمت در مسیر کولاک باز و نور چراغ‌های مه شکن راهداران به‌سختی از میان دانه‌های برف دیده می‌شود.

 هر ثانیه، هزاران دانه برف است که بر جاده می‌بارد و مانند لشگری سپیدپوش، راه‌ها را می‌بندند و راهداران درنبردی سخت، در میان کولاک و بوران، مسیر را از دست آن‌ها رها می‌سازند .
بازگشایی محور اصلی از برف و یخ پایان ماجرا نیست و پس‌ازآن، انبوه برف جاده‌های فرعی، راهداران را برای رهایی به خود می‌خواند؛ مسیر پیچ‌واپیچ شهر آلاشت در میانه کوه‌ها و راه‌های روستاهای در اوج کوهستان‌ها یا در عمق جنگل‌ها، به امید بازگشایی دوباره توسط راهداران به انتظار نشسته‌اند تا جریان حیات دوباره از طریق جاده‌ها به آن‌ها برسد .
راهدار در تمام مدت بارش برف و کولاک باید در جاده باشد تا جاده بسته نشود و در این مدت حتی نمی‌تواند استراحتی داشته باشد؛ این‌ها درد دل حسین امیری، یکی از راهداران محور سوادکوه است .
وی ادامه داد: راهدار شب تا صبح پشت ماشین نمک‌پاش است و اگر دستگاه خراب شد باید با دست این کار را انجام دهد، آن‌هم در سرمایی که مردم در ماشین و با بخاری روشن سردشان است .
اگر یک هفته هم برف ببارد باید در جاده باشیم، چراکه با بارش برف، ریزش کوه و بهمن هم می‌آید و آب‌گرفتگی جاده موجب یخ‌زدگی و لغزندگی جاده و ایجاد خطر برای مردم می‌شود
راننده نمک‌پاش گردنه گدوک، بابیان اینکه هنگام برف، بوران و ریزش کوه باید در جاده باشیم، افزود: اگر یک هفته هم برف ببارد باید در جاده باشیم، چراکه با بارش برف، ریزش کوه و بهمن هم می‌آید و آب‌گرفتگی جاده موجب یخ‌زدگی و لغزندگی جاده و ایجاد خطر برای مردم می‌شود.
امیری بابیان اینکه وقتی مسیر برفی از سر گدوک تا هفت تن باشد، 5 ماشین نمک‌پاش پاسخگو نیست، افزود: باید تمام کمپرسی‌ها را نمک بار بزنیم و با دست نمک بپاشیم و از راننده لودر هم استفاده می‌کنیم تا جاده باز شود و مردم در جاده‌ها نمانند .

وی بابیان اینکه در قبال این‌همه زحمات، اما امنیت شغلی نداریم و اکثراً قراردادی یا شرکتی هستیم، افزود: علاوه بر پایین بودن مزایا و نبود امنیت شغلی، بیمه ما به‌عنوان راهدار ساده و بدون سختی کار است .
راننده نمک‌پاش بابیان اینکه با بارش برف کار برف‌روبی ما هم آغاز می‌شود، گفت: ساعت برای ما معنایی ندارد، با بارش برف در هر ساعتی، به جاده می‌رویم و هرکجا که برف و یخ است را نمک‌پاشی می‌کنیم .
وی ادامه داد: گاهی مردم زنجیر خود را وسط جاده می‌بندند و راه ما را هم مسدود می‌کنند و این امر باعث ایجاد ترافیک کیلومتری می‌شود .
وی بابیان اینکه اگر برف به‌صورت یکسره چندین روز ببارد، ما نمی‌توانیم استراحتی داشته باشیم، افزود: پیش‌آمده که سه روز بیداری کامل داشته و حتی غذا را در ماشین خورده‌ام چراکه یک‌لحظه غفلت هم موجب مسدود شدن جاده و ایجاد کیلومترها ترافیک خواهد شد .
راهدار در هر اتفاق جاده‌ای اولین گروهی است که در حادثه حاضر می‌شود و آخرین گروهی است که ازآنجا می‌رود، اما بیشتر مردم از این حضور آگاه نیستند و انگار این عدم آگاهی مظلومیت آن‌ها را دوچندان می‌سازد، این حرف‌ها از میان درد و دل بسیاری از راهداران قابل استنباط است .
کامیار مرزبانی، با اشاره به‌سختی کار اداره راه در کلیه فصول سال، این اداره را در خط اول جاده نسبت به دیگر ارگان‌های حاضر در جاده دانست و افزود: سختی این شغل به خاطر شرایط آب‌وهوایی زمستان، دوچندان و در محور سوادکوه به خاطر وجود گردنه‌ای به نام گدوک و دمای هوای منفی 20 درجه در زمستان‌ها، مضاعف می‌شود .
وی بابیان اینکه تمام عملیاتی که در جاده انجام می‌شود، بر عهده اداره راه است، ازجمله آن‌ها به خط‌کشی و آسفالت، نصب علائم رانندگی و هشدار در کنار جاده‌ها، بازگشایی جاده در هنگام ریزش کوه، برف و کولاک و تصادفات جاده‌ای، اشاره کرد و افزود: بازگشایی جاده‌ها با همکاری مردم مهیا شده و مسافران باید بدانند در برف‌روبی باید زنجیر به همراه داشته باشند و نکات ایمنی را رعایت کنند .
کارشناس حریم راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای سوادکوه، بابیان اینکه سطح همکاری مردم به دلیل عدم آگاهی، بسیار کم است، بر لزوم اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌ها تأکید کرد و افزود: به‌واسطه افزایش آگاهی، مردم همکاری بهتری با پرسنل اداره راه خواهند داشت و این امر درنهایت، برای حفظ جان خود آن‌ها در مسیر و یک سفر ایمن است چراکه بسیاری از آن‌ها نمی‌دانند باید با برف و طوفان چه برخوردی داشته باشند .
ثبات شغلی ما مشخص نیست و امنیت جانی متوجه اپراتور دستگاه‌ها است چراکه دستگاه‌های ما به‌روز نبوده و امنیت کامل ندارند
مرزبانی بابیان اینکه امنیت شغلی در دو بعد ثبات شغلی و امنیت جانی مطرح است، گفت: ثبات شغلی ما مشخص نیست و امنیت جانی متوجه اپراتور دستگاه‌ها است چراکه دستگاه‌های ما به‌روز نبوده و امنیت کامل ندارند و در جاده‌ای که ترانزیتی است، امکانات بسیار کم است و اخیراً نیز یکی از اپراتورهای نمک‌پاش به علت فرسوده بودن دستگاه، دچار سانحه شده است .
وی بابیان اینکه راهدار پیش از بارش برف تا زمانی بازگشایی کل محور، باید حضور مداوم در جاده داشته باشد و گاهی این امر روزها طول می‌کشد، افزود: به خاطر کمبود بودجه و پرسنل، هر دستگاهی یک اپراتور داشته و جانشینی هم ندارد و این امر موجب می‌شود تمام پرسنل تا هرزمانی که جاده باز شود در محور باشند و استراحتی نداشته باشند و این امر در ایام تعطیلات سخت‌تر هم می‌شود .
کارشناس حریم راهداری سوادکوه ادامه داد: اولویت در زمان بارش برف با جاده اصلی است و بعد از بازگشایی راه اصلی، همان شیفت که چند روز در حال بازگشایی محور اصلی بوده‌اند باید بلافاصله برای بازگشایی جاده‌های روستایی و فرعی اقدام کنند .

مرزبانی بابیان اینکه در فصل بارندگی در بهار و پاییز بیشتر با ریزش کوه مواجه هستیم، افزود: برخی مسافرانی که از مسیر اطلاع چندانی ندارند، برای استراحت دقیقاً در نقاط حادثه‌خیز می‌ایستند و به علائم هشداردهنده ریزش کوه توجهی نمی‌کنند و ما حوادثی را هم در این رابطه داشته‌ایم .
وی بابیان اینکه در کل محور، تمام علائم استاندارد جاده‌ای نصب‌شده است، بر لزوم توجه به این علائم و توصیه‌های راهداران در مسیر تأکید کرد و افزود: برای مسافران جایگاه ایمن در مسیر لحاظ شده و بهتر است که از آن استفاده کنند اما متأسفانه بدون توجه به علائم تابلوها، مسافران یا در نقاطی با احتمال ریزشگاه یا نقاط فرار برای ماشین‌هایی که ترمز بریده‌اند، پارک می‌کنند و موجب ایجاد حادثه برای خود و دیگران می‌شوند .
وی بابیان اینکه بسیاری از مردم از وظایف راهداری اطلاعی ندارند، گفت: هنگام بارش برف، ریزش کوه و یخ‌زدگی جاده به‌جای اطلاع به اداره راه از طریق سامانه 141، به هلال‌احمر اطلاع می‌دهند و شاید این فاصله زمانی موجب حوادث دیگری نیز شود .
مرزبانی بابیان اینکه راهداران سربازان گمنام جاده‌ها هستند، برافزایش آگاهی‌بخشی میان مردم در رابطه با وظایف این شغل تأکید کرد و افزود: این آگاهی نه برای ما که برای حفظ جان خود مردم است؛ چراکه با این آگاهی در هنگام عملیات راهداری، تحمل بیشتری به خرج داده تا خود درنهایت سفر ایمنی داشته باشند.
330 راهدار در قالب 33 اکیپ راهداری در بیش از سه هزار و 700 کیلومتر از محورهای برفگیر و کوهستانی مازندران شبانه روز مشغول خدمت رسانی هستند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برگزاری همزمان جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت در ساری

بقاع متبرکه رامسر مرمت و بازسازی شد

حذف ` یوز ایرانی ` از آدیداس تا صدا و سیما

سند توسعه آب سفارشی سمنان وجاهت قانونی ندارد!

نگران درنای سپید سیبری هستیم/ رفع ممنوعیت حضور گردشگران در دماوند

برف، خودروهای بدون زنجیرچرخ را در جاده هراز زمینگیر کرد

آبگیری سد هراز؛ بمب خبری فاجعه زیست‌محیطی

دست سیاسیون در جیب منابع طبیعی/ طرح تنفس هم جنگل های شمال را احیا نکرد!

فرسایش آبی 125 میلیون هکتار از اراضی/ 86 دشت بحرانی است

راه‌های جویبار بوی خون می‌دهد/ مصوبه دولت روی کاغذ ماند

آغاز بارش برف در جاده های مازندران ؛ رانندگان احتیاط کنند

مهاجرت پرندگان به اوج رسید/ فریدونکنار همچنان قتلگاه پرندگان

تفکیک اراضی و زمین‌خواری؛ جریان غالب سوداگری در مازندران

دست مرگ بر شانه های نحیف شمشادهای شمال کشور

خرید و فروش خانگی سموم غیرمجاز در ساری /جهاد کشاورزی نظارت ندارد!

تنها 30 سال فرصت برای نجات جنگل های هیرکانی

مطالعات انتقال آب دریای خزر متوقف شود

توسعه به شرط نابودی!

اختصاص اعتبار 280 میلیون یورویی برای دفع مشکلات فاضلاب 5 شهر مازندران

مازنی ها ورزشکارتر شدند

رونمایی از انار باستانی مفرغی در بهشهر

احتمال وجود اسناد 400 ساله در دست مازندرانی ها

گرانی قطعه و لوازم همچنان بزرگترین مشکل کامیونداران

برای استفاده از محصولات تراریخته عجله نکنید!

حفظ محیط زیست به فرهنگ‌سازی نیاز دارد

دستوری که جان جنگل‌های مازندران را گرفت!

چوب ارزانی رونق صید بر قیمت ماهیان دریایی مازندران

اجرای 10 سرشاخه گیر سیل در غرب مازندران نیاز است

حال خراب بازار مسکن در مازندران

نقش اساسی جنگل در کاهش بروز سیل در مازندران

کمبود نیرو مهمترین مشکل مراکز درمانی و علت نارضایتی مردم است

برگزاری چهارمین گردهمایی دانشجویان حامی محیط زیست در مازندران

ارتباط برخی سودجویان با گالش‌ها در ارتفاعات جنگلی/ بدترین تجاوز به جنگل‌های هیرکانی رامسر در 10 سال اخیر

تغییر اقلیم عامل اصلی بارندگی‌های سیل‌آسا در مازندران

آبگرفتگی 18 شهر در مازندران

راه، آب و برق 5 روستای تنکابن همچنان قطع است

آب 9 روستای رامسر قطع است/ خسارت 100 میلیاردی سیل

رکود شکنی 17 ساله شدت بارندگی در مازندران

مازندران با تگرگ سفید شد/رعد برجان جوان سوارکار/رانش و طغیان

سقف 2 واحد مسکونی در جویبار تخریب شد

آماده‌باش تمامی دستگاه‌ها برای مقابله با سیل در نوشهر

منابع آبی به سمت شوری می رود/عقب ماندگی در بخش فاضلاب

بازنشستگی 550 هزار کارمند طی یکسال و نیم آینده

حرکت چراغ خاموش آزاد پزهای مازندران برای گرانی نان

بی توجهی به گردشگری پول‌ساز "سلامت" در مازندران

چشم برنج‌کاران به دست دولت است

21 واحد صنفی کیف و کفش تعطیل شدند/ تهیه مواد اولیه و معضل دستفروشان دو مشکل بزرگ کسبه آملی

افتتاح 7 مجموعه بوم‌گردی در مازندران

7 مجموعه بومگردی در مازندران اضافه می شود

شکوفه‌های گرانی!