پیام مازند

آخرين مطالب

تردد در راه های ترانزیتی با دست خالی

برف وباران و تقلای راهداران برای زندگی/حضور یک هفته ای در جاده‌ها گفتگو

برف وباران و تقلای راهداران برای زندگی/حضور یک هفته ای در جاده‌ها

  بزرگنمايي:

مازندران آنلاین - سوادکوه - برف بی‌امان می‌بارد و سوز سرما در گردنه برف‌گیر گدوک بیداد می‌کند؛ چشم‌ها به‌زحمت در مسیر کولاک باز و نور چراغ‌های مه شکن راهداران به‌سختی از میان دانه‌های برف دیده می‌شود.

 هر ثانیه، هزاران دانه برف است که بر جاده می‌بارد و مانند لشگری سپیدپوش، راه‌ها را می‌بندند و راهداران درنبردی سخت، در میان کولاک و بوران، مسیر را از دست آن‌ها رها می‌سازند .
بازگشایی محور اصلی از برف و یخ پایان ماجرا نیست و پس‌ازآن، انبوه برف جاده‌های فرعی، راهداران را برای رهایی به خود می‌خواند؛ مسیر پیچ‌واپیچ شهر آلاشت در میانه کوه‌ها و راه‌های روستاهای در اوج کوهستان‌ها یا در عمق جنگل‌ها، به امید بازگشایی دوباره توسط راهداران به انتظار نشسته‌اند تا جریان حیات دوباره از طریق جاده‌ها به آن‌ها برسد .
راهدار در تمام مدت بارش برف و کولاک باید در جاده باشد تا جاده بسته نشود و در این مدت حتی نمی‌تواند استراحتی داشته باشد؛ این‌ها درد دل حسین امیری، یکی از راهداران محور سوادکوه است .
وی ادامه داد: راهدار شب تا صبح پشت ماشین نمک‌پاش است و اگر دستگاه خراب شد باید با دست این کار را انجام دهد، آن‌هم در سرمایی که مردم در ماشین و با بخاری روشن سردشان است .
اگر یک هفته هم برف ببارد باید در جاده باشیم، چراکه با بارش برف، ریزش کوه و بهمن هم می‌آید و آب‌گرفتگی جاده موجب یخ‌زدگی و لغزندگی جاده و ایجاد خطر برای مردم می‌شود
راننده نمک‌پاش گردنه گدوک، بابیان اینکه هنگام برف، بوران و ریزش کوه باید در جاده باشیم، افزود: اگر یک هفته هم برف ببارد باید در جاده باشیم، چراکه با بارش برف، ریزش کوه و بهمن هم می‌آید و آب‌گرفتگی جاده موجب یخ‌زدگی و لغزندگی جاده و ایجاد خطر برای مردم می‌شود.
امیری بابیان اینکه وقتی مسیر برفی از سر گدوک تا هفت تن باشد، 5 ماشین نمک‌پاش پاسخگو نیست، افزود: باید تمام کمپرسی‌ها را نمک بار بزنیم و با دست نمک بپاشیم و از راننده لودر هم استفاده می‌کنیم تا جاده باز شود و مردم در جاده‌ها نمانند .

وی بابیان اینکه در قبال این‌همه زحمات، اما امنیت شغلی نداریم و اکثراً قراردادی یا شرکتی هستیم، افزود: علاوه بر پایین بودن مزایا و نبود امنیت شغلی، بیمه ما به‌عنوان راهدار ساده و بدون سختی کار است .
راننده نمک‌پاش بابیان اینکه با بارش برف کار برف‌روبی ما هم آغاز می‌شود، گفت: ساعت برای ما معنایی ندارد، با بارش برف در هر ساعتی، به جاده می‌رویم و هرکجا که برف و یخ است را نمک‌پاشی می‌کنیم .
وی ادامه داد: گاهی مردم زنجیر خود را وسط جاده می‌بندند و راه ما را هم مسدود می‌کنند و این امر باعث ایجاد ترافیک کیلومتری می‌شود .
وی بابیان اینکه اگر برف به‌صورت یکسره چندین روز ببارد، ما نمی‌توانیم استراحتی داشته باشیم، افزود: پیش‌آمده که سه روز بیداری کامل داشته و حتی غذا را در ماشین خورده‌ام چراکه یک‌لحظه غفلت هم موجب مسدود شدن جاده و ایجاد کیلومترها ترافیک خواهد شد .
راهدار در هر اتفاق جاده‌ای اولین گروهی است که در حادثه حاضر می‌شود و آخرین گروهی است که ازآنجا می‌رود، اما بیشتر مردم از این حضور آگاه نیستند و انگار این عدم آگاهی مظلومیت آن‌ها را دوچندان می‌سازد، این حرف‌ها از میان درد و دل بسیاری از راهداران قابل استنباط است .
کامیار مرزبانی، با اشاره به‌سختی کار اداره راه در کلیه فصول سال، این اداره را در خط اول جاده نسبت به دیگر ارگان‌های حاضر در جاده دانست و افزود: سختی این شغل به خاطر شرایط آب‌وهوایی زمستان، دوچندان و در محور سوادکوه به خاطر وجود گردنه‌ای به نام گدوک و دمای هوای منفی 20 درجه در زمستان‌ها، مضاعف می‌شود .
وی بابیان اینکه تمام عملیاتی که در جاده انجام می‌شود، بر عهده اداره راه است، ازجمله آن‌ها به خط‌کشی و آسفالت، نصب علائم رانندگی و هشدار در کنار جاده‌ها، بازگشایی جاده در هنگام ریزش کوه، برف و کولاک و تصادفات جاده‌ای، اشاره کرد و افزود: بازگشایی جاده‌ها با همکاری مردم مهیا شده و مسافران باید بدانند در برف‌روبی باید زنجیر به همراه داشته باشند و نکات ایمنی را رعایت کنند .
کارشناس حریم راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای سوادکوه، بابیان اینکه سطح همکاری مردم به دلیل عدم آگاهی، بسیار کم است، بر لزوم اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌ها تأکید کرد و افزود: به‌واسطه افزایش آگاهی، مردم همکاری بهتری با پرسنل اداره راه خواهند داشت و این امر درنهایت، برای حفظ جان خود آن‌ها در مسیر و یک سفر ایمن است چراکه بسیاری از آن‌ها نمی‌دانند باید با برف و طوفان چه برخوردی داشته باشند .
ثبات شغلی ما مشخص نیست و امنیت جانی متوجه اپراتور دستگاه‌ها است چراکه دستگاه‌های ما به‌روز نبوده و امنیت کامل ندارند
مرزبانی بابیان اینکه امنیت شغلی در دو بعد ثبات شغلی و امنیت جانی مطرح است، گفت: ثبات شغلی ما مشخص نیست و امنیت جانی متوجه اپراتور دستگاه‌ها است چراکه دستگاه‌های ما به‌روز نبوده و امنیت کامل ندارند و در جاده‌ای که ترانزیتی است، امکانات بسیار کم است و اخیراً نیز یکی از اپراتورهای نمک‌پاش به علت فرسوده بودن دستگاه، دچار سانحه شده است .
وی بابیان اینکه راهدار پیش از بارش برف تا زمانی بازگشایی کل محور، باید حضور مداوم در جاده داشته باشد و گاهی این امر روزها طول می‌کشد، افزود: به خاطر کمبود بودجه و پرسنل، هر دستگاهی یک اپراتور داشته و جانشینی هم ندارد و این امر موجب می‌شود تمام پرسنل تا هرزمانی که جاده باز شود در محور باشند و استراحتی نداشته باشند و این امر در ایام تعطیلات سخت‌تر هم می‌شود .
کارشناس حریم راهداری سوادکوه ادامه داد: اولویت در زمان بارش برف با جاده اصلی است و بعد از بازگشایی راه اصلی، همان شیفت که چند روز در حال بازگشایی محور اصلی بوده‌اند باید بلافاصله برای بازگشایی جاده‌های روستایی و فرعی اقدام کنند .

مرزبانی بابیان اینکه در فصل بارندگی در بهار و پاییز بیشتر با ریزش کوه مواجه هستیم، افزود: برخی مسافرانی که از مسیر اطلاع چندانی ندارند، برای استراحت دقیقاً در نقاط حادثه‌خیز می‌ایستند و به علائم هشداردهنده ریزش کوه توجهی نمی‌کنند و ما حوادثی را هم در این رابطه داشته‌ایم .
وی بابیان اینکه در کل محور، تمام علائم استاندارد جاده‌ای نصب‌شده است، بر لزوم توجه به این علائم و توصیه‌های راهداران در مسیر تأکید کرد و افزود: برای مسافران جایگاه ایمن در مسیر لحاظ شده و بهتر است که از آن استفاده کنند اما متأسفانه بدون توجه به علائم تابلوها، مسافران یا در نقاطی با احتمال ریزشگاه یا نقاط فرار برای ماشین‌هایی که ترمز بریده‌اند، پارک می‌کنند و موجب ایجاد حادثه برای خود و دیگران می‌شوند .
وی بابیان اینکه بسیاری از مردم از وظایف راهداری اطلاعی ندارند، گفت: هنگام بارش برف، ریزش کوه و یخ‌زدگی جاده به‌جای اطلاع به اداره راه از طریق سامانه 141، به هلال‌احمر اطلاع می‌دهند و شاید این فاصله زمانی موجب حوادث دیگری نیز شود .
مرزبانی بابیان اینکه راهداران سربازان گمنام جاده‌ها هستند، برافزایش آگاهی‌بخشی میان مردم در رابطه با وظایف این شغل تأکید کرد و افزود: این آگاهی نه برای ما که برای حفظ جان خود مردم است؛ چراکه با این آگاهی در هنگام عملیات راهداری، تحمل بیشتری به خرج داده تا خود درنهایت سفر ایمنی داشته باشند.
330 راهدار در قالب 33 اکیپ راهداری در بیش از سه هزار و 700 کیلومتر از محورهای برفگیر و کوهستانی مازندران شبانه روز مشغول خدمت رسانی هستند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آماده باش نیروهای خدمات رسان در سوادکوه

توزیع نهاده های دامی در کشور سنتی و بر پایه دلالی است

700 هزار هکتار از مزارع مازندران براثر سیل آسیب دید

اولین جشنواره ماهی سفید در شیرود برگزار شد

بارندگی همراه با کاهش دمای هوا در مازندران ادامه می یابد

کاهش عملکرد محصولات زراعی براثر سیلاب در مازندران

اسرار پشت پرده بارندگی های امسال چیست؟

مددجویان سیلزده بهزیستی مازندران مستمری سه برابری گرفتند

پایداری آب شرب در شهرستان های سیل زده مازندران

تداوم ممنوعیت تردد اتوبوس در کندوان

طرح بوم گردی در 160 روستای مازندران اجرا می شود

بناهای غیرمجاز حریم رودخانه های رامسر تخریب می شوند

کمک به همنوع دستور دینی و قرآنی است

اندر احوالات شهرستان جویبار پس از سیل ویرانگر

لوزام خانگی پنج نوعروس سیلزده نیازمند در سیمرغ تامین شد

بسته بودن جاده ها ، بازارفرودگاههای مازندران را پر رونق کرد

بیش از یکصد تن خوراک دام در مناطق سیلزده مازندران توزیع شد

ترافیک سنگین محور هراز را یکطرفه کرد

23مرکز غیربهداشتی در مازندران پلمب شد

ارتباط مخابراتی مناطق سیل زده مازندران وصل شد

سیل به 400 خانوار مددجوی کمیته امداد مازندران خسارت زد

جاده کندوان برفی و ترافیک در مسیر جنوب به شمال سنگین است

سیمرغ از وضعیت بحرانی خارج شد

افزایش پروازهای نوروزی در فرودگاه نوشهر

سیلزدگان مازندران 40 میلیون ریال تسهیلات بلاعوض می گیرند

هشدار آمادگی برای تخلیه منازل حاشیه نکا رود

محورهای مازندران برفی است

چرخ پنجر گردشگری فرهنگی مازندران در رقابت با طبیعت گردی

2 میدان جدید در کتالم و ساداتشهر ایجاد می شود

اعزام 100 جهادگر مازندرانی به خوزستان

سواحل نوشهر در اختیار ارگان‌های دولتی!

پایان سال مازندران بارانی است

چالوس برای اسکان بیش از 140 هزار گردشگر نوروزی آماده شد

طرح مازندران پاک در شهر امامزاده عبدالله اجرا شد

تکمیل باغ بانوان ساری/ 10 میلیارد برای حصارکشی نیاز است

102 پایگاه امداد و نجات نوروزی در مازندران برپا می شود

مرمت 207 بنای تاریخی در مازندران

مساجد مازندران برای میزبانی از مسافران نوروزی شبانه روزی شدند

89 پایگاه اورژانس نوروزی درمازندران آماده شد

تفاوت فاحش مزایا و حقوق معلمان با سایر کارمندان دیگر دولت/فاکتورهایی که برای معلمان رنگ بهبود نمی گیرد!

تولیت موروثی مساجد مازندران مانع فعالیت کانون فرهنگی است

کشف و ضبط بیش از 170 هزار رشته دام فلسدار در مازندران

برگزاری آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی در مازندران

طلاب مازندران صاحب شناسنامه پژوهشی می شوند

انتقال آب دریای خزر فاقد پیوست اقتصادی و اجتماعی است

حال خوش حیات وحش در قرق های اختصاصی/خطر انقراض گونه های بومزاد

حوزه علمیه مازندران دوره کارشناسی ارشد برگزار می کند

نیروگاه زباله سوز نوشهر در کشمکش پیمانکار و شهرداری

افزایش 400 هزارتومانی حقوق با نرخ تورم مطابقت ندارد/ افزایش دستمزدها تنها یک مسکن!

مرگ 487 نفر براثر حوادث ترافیکی در مازندران