پیام مازند

آخرين مطالب

جشنواره انار اشرف؛ گامي به سمت فرهنگ و اقتصاد مقالات

جشنواره انار اشرف؛ گامي به سمت فرهنگ و اقتصاد

  بزرگنمايي:

شعار امسال مقام معظم رهبري با عنوان «فرهنگ و اقتصاد با عزم ملي و مديريت جهادي»، مديران و مسئولان کشوري، استاني و شهرستاني را به تکاپو واداشت تا مدير و مسئول هر شهر، شهرستان و استاني، مجموعه زير پوشش خود را ايران کوچکي فرض کند که بايد در آن يک عزم ملي و مديريت جهادي را به کار ببندد تا تمام کشور از آثار آن استفاده کنند. 

سومين جشنواره انار اشرف روز جمعه 18 مهر ماه در مجتمع سبزگستر هوتو با حضور معاون سياسي امنيتي و اجتماعي استاندار مازندران، مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي مازندران، فرماندار بهشهر و جمع زيادي از مسئولان محلي و شهرستاني و استاني همچنين با شرکت شهروندان بهشهري و عده قابل ملاحظه‌اي از مسافران و شهروندان اقصي نقاط کشور به ويژه استان‌هاي تهران، البرز، گلستان و سمنان، همراه با چند برنامه فرهنگي و هنري برگزار شد.

در اين همايش پس از تلاوت آياتي از قرآن مجيد و پخش سرود ملي، فرماندار بهشهر در سخناني از اهميت بحث اقتصاد در دنياي کنوني گفت و اينکه هيچ توسعه‌اي بدون فرهنگ ايجاد نمي‌شود.

 

محمدتقي نورزاد با اشاره به کشت 72 نوع محصول متنوع کشاورزي در بهشهر و داشتن مناطق زيبا و بکر جنگلي و جلگه‌اي، اظهار داشت: همه اينها نعمت‌هايي است که مي‌توانيم بخشي از آن را در نقاط نمونه گردشگري مانند عباس‌آباد، شبه‌جزيره زيباي ميانکاله، موزه تاريخي «گوهرتپه» در رستم‌کلا، و «سُرخو» در خليل‌شهر با برنامه‌ريزي صحيح به يک فرصت براي کمک به اقتصاد منطقه به کار بگيريم.

وي انار بهشهر را يکي از نعمت‌هاي خاص خداوندي در اين خطه از مازندران عنوان کرد و گفت: سالانه افراد زيادي با فروش انار و فرآورده‌هاي آن پول خوبي به دست مي‌آورند که جشنواره انار فرصت خوبي براي ارائه محصولات آنهاست.

در ادامه، گروه موسيقي آييني«زندگي سوادکوه» به سرپرستي علي حسن‌نژاد به اجراي برنامه پرداخت.

 

حضور «آلما زليکاني» دختر چهار ساله که او نيز در اين گروه با لهجه محلي گروه خود را همراهي مي‌کرد؛ از ديدني‌هاي برنامه بود.

بعد از اجراي دو آهنگ محلي و اتمام اجراي اين گروه، رحمان قدمي مجري صدا و سيماي مرکز مازندران که نخواست کم بياورد، با اجراي يک ضرب‌آهنگ سنتي، شرکت‌کنندگان را بر سر ذوق آورد.

 

سخنران اصلي سومين جشنواره انار اشرف، معاون سياسي امنيتي استاندار مازندران بود که وي در سخناني از اهميت شادي‌هاي فاخر و حلال و تحريم‌هاي ظالمانه عليه ايران تا استفاده از هشت درصد آب‌هاي سطحي در مازندران و راه‌اندازي نهضت توسعه با اولويت گردشگري در مازندران، گفت.

نکته جالب توجه اين بود که عليرضا يونسي‌رستمي ضمن تقدير از مجري برنامه به دليل استفاده از گويش محلي، خود نيز تمام سخنانش را به زبان محلي بيان کرد و گفت: اگر ما گويش و لهجه خودمان را حفظ نکنيم نبايد از ديگران انتظار داشته باشيم که به آن بها بدهند يا متوجه شوند.

در ادامه غلام جباري يکي از شاعران مازندراني و سراينده اشعار محلي که تاکنون چند جلد از کتاب‌هايش زير چاپ رفته است، دو نمونه از اشعار محلي خود را قرائت کرد.

 

همچنان که گروه موسيقي آييني، خود را براي اجراي دوباره آماده مي‌کردند، مسئولان نيز از فرصت استفاده کرده و راه نمايشگاه انار اشرف را در پيش گرفتند.

بعد از قيچي شدن روبان و افتتاح رسمي نمايشگاه، مسئولان از غرفه‌هاي مختلف بازديد کردند.

يکي از غرفه‌هايي که همانند سال گذشته، ترکيبي از انارهاي صادراتي و مرغوب، و انارهاي محلي در آن به چشم مي‌خورد؛ غرفه جهاد کشاورزي بود که غلام‌رضا قنبري مدير جهاد کشاورزي شهرستان بهشهر توضيحاتي از محصولات موجود در اين غرفه ارائه داد.

از ديگر بخش‌هاي جالب نمايشگاه، راه‌اندازي راديو جشنواره بود که به طور اختصاصي يک مصاحبه با معاون سياسي امنيتي استاندار مازندران انجام داد و وي از برگزاري جشنواره و فعاليت‌هاي جنبي آن مانند نمايشگاه، ابراز خرسندي کرد.

بالاخره بازديد از غرفه‌ها تمام شد و مسئولان نيز يکي‌يکي راه خود را در پيش گرفتند.

 

افتتاحيه سومين جشنواره انار اشرف نيز برگزار شد، اين جشنواره تا 22 مهر ماه در مجتمع تفريحي توريستي «سبزگستر هوتو»، نرسيده به جاده کمربندي بهشهر ـ گرگان، ورودي شرقي روستاي شهيدآباد، داير است.

هر چند جمعيت حاضر در جشنواره سه برابرِ صندلي‌ها بود و خيلي‌ها ايستاده برنامه را تماشا کردند، هر چند نظم خوبي در اطراف جايگاهِ اجراي برنامه نبود، هر چند خبرنگاران نيز جايي براي نشستن نداشتند و حدود چهار ساعت ايستادند و راه رفتند، هر چند ترافيک سنگيني در مجتمع هوتو ايجاد شده بود و يک پژو پارس به مدت دو ساعت توانست يک خانواده تهراني را منتظر نگه دارد! تا بالاخره جابه‌جا شود و هر چند خبري از برخي صنايع تبديلي که انتظار مي‌رفت در نمايشگاه حضور داشته باشند نبود اما با همه اينها سومين جشنواره انار اشرف با تمام کمبودها و نواقصي که داشت؛ به خير و خوشي تمام شد.

 از ديگر نکات جالب توجه در محل برگزاري جشنواره اين است که مجتمع هوتو بر بلنداي يک تپه باستاني واقع شده که در طبقه زيرين آن غارهاي 7 ‌هزار ساله «هوتو» و «کمربند» قرار دارند و چشم‌انداز زيبايي دارد.

فضاي اين مجتمع پوشيده از درختان انار است، مجتمع هوتو به گونه‌اي طراحي شده که از درختان انار هم به عنوان سايه‌بان و هم به عنوان زيبايي و برداشت عموم از ميوه‌هاي آن استفاده شده است.

هنگام اتمام برنامه، چشمم به گل انار بر روي يکي از درختان افتاد که در اين خزان سرد، طراوت بهاران را داشت و به اميد ميوه دادن بود.

نکته حائز اهميت ديگر اين است که جشنواره انار اشرف جايگاه خود را پيدا کرده است و مي‌طلبد تا با برنامه‌ريزي و پيگيري درست، داراي يک برند ملي شود.

همچنين لازم به ذکر است که به‌تازگي پايگاه اطلاع‌رساني انار اشرف به نشاني http://anarashraf.ir راه‌اندازي شده و اخبار جشنواره انار را پوشش مي‌دهد.

در استان مازندران 28 رقم انار کشت مي‌شود که شهرستان بهشهر توليدکننده تمام اين ارقام است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ماری خوش خط و خال در انتظار مازندران!

مجلس مثل زیارت نامه حضرت مسلم شده است

کاهش ازدواج؛ دغدغه ای برای تمام فصول

مازندران را از فراز آسمان ها ببینید!

از پروازهای تفریحی شاهانه تا 6 هزار پرواز مردمی

«طاهره 14 ساله سواد ندارم»؛ رنجنامه کودکان «زباله گرد»

آرزوهای کودکان کتاب؛ دوستی کودکان کار با یار مهربان

بی هویتی فرزندان در محلات آسیب پذیر مازندران

مرغ همچنان یک پا دارد/ گرانی در مهد پَرطلاها

خداحافظی تیلر با شالیزارهای مازندران

صادرات پرتقال به رودخانه و دریا/ خزان مرکبات در راه است

سهام فروشی یا مازندران فروشی؟

چرخش برعکس صادرات در مازندران

گردشگری مازندران؛ ظرفیت آنتالیایی، مدیریت کلکته ای

شهر الکترونیک در مازندران؛ نیازمند فرهنگ سازی تدریجی

عیسی خندق زائر دارد؛ « توران» پس از 62 سال دعوت شد

جمع آوری درختان افتاده، اسم رمز دور زدن طرح تنفس جنگل

گلایه مسافران غرب مازندران از لغو پروازها در فرودگاه نوشهر

دکانی به نام پاچه خواری

نفس های آخر نمدمالی در مازندران

شگردهای نوین کلاهبرداری؛ تصادف تقلبی وخودزنی

زباله «طلا» نشد/ کوههای کثیف قد می کشند

مازندران برهوت می‌شود!؟

کمربندی ناتمام فریدونکنار؛ پیست موتورسواران

استفاده بیش از حد از دمنوش های گیاهی خطرناک است

گرانی و تجمل گرایی تهدیدهای دورهمی طولانی ترین شب سال

بودجه پژوهشی یک درصدی و کش و قوس های صد درصدی

شبی خوش است بدین قصه اش دراز کنید

کودکان و اهریمن "اعتیاد" والدین!

فرمالیته شدن دوره های کارآموزی دانشگاه ها

طرح استیضاح وزیر علوم به صلاح جامعه دانشگاهی کشور نیست

سرمایه‌هایی که "خاک" می‌شوند!

مهاجرآباد سیل‌زده چشم به راه وعده مسئولان/ اگر خون دل بود ما خورده‌ایم!

انتقال آب خزر به سمنان، تهاجمی بزرگ به حوزه آبریز مازندران!

خزر شوره زار می‌شود؟

تالابی منحصر به فرد با گونه های خاص در بابل/ نقض حریم تالاب ها، مرگ آنها را رقم می زند

این راه همراه نیست/ سه چهارم ادارات مازندران رمپ مناسب ندارند

تیغ بازار یابهای لوازم بهداشتی و آرایشی بر پوست و مو زنان

خانواده از منظر قرآن چه جایگاهی دارد؟

مجازات پولشویی چیست؟

زنان اسیر در چنگال "خشونت"/ آمارهای ارائه شده در مورد خشونت زنان واقعی نیست

کلاردشت باپروژه‌های بی سرانجام بهشت نمی‌شود/شهردار:مخالفان حسودند

قصه‌های گنبد کبود؛ تمرینی برای خوب زیستن کودکان

بهار پاییزی کتاب در مازندران/ حال کتاب خوش نیست

خانه های تاریخی "بلده" محکوم به نابودی!

بسیج سمبل وحدت ملی و دانشگاه انسان سازی است

روسای بازنشسته هیات های ورزشی مازندران گوش به زنگ فدراسیون

روستاهای بابلسر میزبان طرح امام شدند

ساخت فیلم ` خان طومان ` در مازندران کلید خورد

اجرای 22 هزار مترمکعب عملیات آبخیزداری در کلاردشت