پیام مازند

آخرين مطالب

تفاوت‌هاي فرمانداران دولت‌هاي دهم و يازدهم سوادکوه و سوادکوه شمالي مقالات

تفاوت‌هاي فرمانداران دولت‌هاي دهم و يازدهم سوادکوه و سوادکوه شمالي

  بزرگنمايي:

با برگزاري يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري در ايران که به موفقيت گفتمان تدبير و اميد منجر شد، علاوه بر ايجاد تغييرات محتوا و شکل تصميمات و رفتارهاي سياسي و اقتصادي و فرهنگي، تغييراتي را نيز در استان‌ها و شهرستان‌ها در سطح استانداران و فرمانداران و بخشداران شاهد هستيم.

* شاخص‌هاي تمجيد يا انتقاد از مسئولان

انتقاد يا تمجيد از مسئولان اجرايي بايد با نگاهي بر وظايف و قوانين و نوع مشکلات ارزيابي شود و بلند‌پروازي‌ها و انتظارات غير‌اجرايي و حب و بغض‌ها نبايد در آن وجود داشته باشد.

فرمانداران دولت نهم و دهم در شهرستان‌هاي سوادکوه و سوادکوه‌شمالي داراي شاخص‌هايي بودند که در فرمانداران جديد مشاهده نمي‌شود و البته برخي از شاخص‌هاي فرمانداران جديد هم در دوره گذشته وجود نداشته است.

هر چند فعاليت حدود دو ساله دولت تدبير و اميد در مقايسه با فعاليت 8 ساله دولت‌هاي نهم و دهم بايد به صورت منصفانه مورد بررسي قرار گيرد ولي ارزيابي فعاليت دولت تدبير و اميد در سوادکوه به منظور بيان مشکلات و تلاش براي رفع آن در مدت زمان باقي‌مانده مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

ارتقاي هشتمين فرماندار سوادکوه تا مديرکل امور اجتماعي مازندران و معاونت سياسي امنيتي استاندار گلستان بيانگر موفقيت وي در قالب گفتمان دولت گذشته و ارائه خدماتي است که مورد اقبال تصميم‌گيرندگان آن دوره قرار گرفته است.

اقبال عمومي به تلاش‌هاي فرماندار نهم نيز همچنان مورد توجه مردم است و تلاش‌هاي دهمين فرماندار سوادکوه که در دولت دهم به خدمت گرفته شد نيز داراي برجستگي‌هايي است.

دولت دهم با پيگيري‌هاي انجام شده، به تاسيس شهرستان جديدي با نام سوادکوه‌شمالي راي داد که هر چند از لحاظ جمعيت و وسعت، شرايط لازم براي اين تقسيمات جديد را نداشت ولي در حال استفاده از تسهيلات شهرستاني و فعاليت‌هاي توسعه‌اي است.

شهرستان سوادکوه‌شمالي يک فرماندار در دولت دهم و فرماندار ديگري را در دولت يازدهم تجربه کرده است که گستره تحليل را عميق‌تر و شاخص‌ها را عيني‌تر مي‌کند.

* تفاوت‌هاي فرمانداران دولت مهرورز و تدبير و اميد در سوادکوه

دهمين فرماندار سوادکوه داراي قدرت بيان و چانه‌زني قوي در جلسات مختلف بوده است که مهم‌ترين شاخصه يک مسئول براي پيگيري‌ها است و اتمام گازرساني به شهر زيرآب و آغاز آن در پل‌سفيد و طرح مطالعاتي گازرساني به آلاشت و انتقال آب گل‌ناب‌دره به زيرآب که در جلسه توديع خود از وجود آب‌معدني در شير‌ آب منازل مردم ياد کرده بود و حضور چندين وزير و معاون‌وزير و استاندار و معاونان را مي‌توان بخشي از موفقيت‌هاي عزيز باقري در فرمانداري توصيف کرد.

عدم توجه لازم به رسانه‌ها و اطلاع‌رساني به مردم از انتقاداتي بود که در رسانه‌ها از آخرين فرماندار دهم در سوادکوه وجود داشت.

استفاده از تجربيات گذشته و ارائه ابتکارات و پيگيري‌ها براي ارتقاي جايگاه سابق، انتظار منطقي و متعارفي است که به نظر مي‌رسد در فرماندار يازدهم سوادکوه وجود نداشته است.

پسوند محروم‌ترين شهرستان استان مازندران براي شهرستان سوادکوه بوده است که همچنان شاهد تداوم آن هستيم و تعريض محور سوادکوه و احياي البرز مرکزي همچنان در قول و قرارها باقي مانده است و طرحي قابل ذکر و جهشي براي کاهش بيکاري به چشم نمي‌خورد.

اعتبارات حدود 20 ميليارد توماني براي شهرستان سوادکوه به شرط مديريت آينده‌نگرانه و توجه همه‌ جانبه به شاخص‌هاي پيشرفت مي‌تواند به توسعه شهرستان کمک کند که در غير اين ‌صورت تنها تخصيص بودجه‌هاي کلان شرط کافي براي توسعه نيست.

* استفاده از ظرفيت‌ رسانه‌ها در توسعه

استفاده نکردن از ظرفيت رسانه‌ها در توسعه شهرستان سوادکوه نيز از مواردي است که شاخصي مشترک در بين فرماندار دولت تدبير و اميد و دولت مهرورز در شهرستان سوادکوه است که عدم برگزاري نشست خبري با خبرنگاران فعال شهرستان يکي از آن جنبه‌ها است.

آگاهي خبرنگاران از جزئيات برنامه‌ها و عملکرد‌ مسئولان مي‌تواند علاوه بر تنوير افکار عمومي به زمينه‌سازي لازم براي دست‌يابي به اهداف توسعه کمک پررنگي باشد.

فعاليت قانونمند و توجه به ضوابط اداري و آشنايي با مسيرهاي قانوني و اداري به دليل فعاليت در استانداري مازندران از جنبه‌هاي مثبت فرماندار يازدهم سوادکوه است.

معتقدم تغيير گفتمان دولت نبايد تنها دليل براي ايجاد تعويض در مسئولان باشد و اگر مديري توانمند در حال خدمت‌رساني است بايد زمينه لازم براي تداوم آن فراهم شود و اين زمينه توسط دولت يازدهم با نامه وزير کشور براي ادامه خدمت مديران توانمند به‌وجود آمد که با تغيير بخشدار زيرآب و تعارف سياسي به وي براي ماندن در بدنه وزارت کشور به عنوان يک کارمند اجرايي نشد.

کارنامه فعاليت بخشدار سابق زيرآب سوادکوه که نخستين بخشدار اين بخش جديد نيز بوده است پررنگ و قابل تقدير است و تعويض وي و کارنامه کم‌رنگ دومين بخشدار زيرآب، بيانگر اشتباه در تغيير وي بوده است که مورد تاکيد علاقمندان توسعه از ديدگاه‌هاي مختلف سياسي در شهرستان سوادکوه است.

* تغيير فرمانداران، نخستين قانون نانوشته تغيير دولت‌ها

شايد تغيير فرمانداران به عنوان نخستين قانون نانوشته تغيير دولت‌ها در سطح شهرستان‌ها است که تغيير نخستين فرماندار شهرستان سوادکوه ‌شمالي نيز با وجود عملکردها و پيگيري‌هاي گسترده وي در موضوعات مختلف عملياتي شد و شايد مسئوليت روابط عمومي استانداري در دولت گذشته و عنوان فرمانداري دولت دهم دلائل لازم و کافي براي مسئولاني بود که اقدام به تغيير گرفته‌اند.

دومين فرماندار سوادکوه‌شمالي با سابقه حضور در بدنه استانداري مازندران در ابتدا چهره‌ غليظ سياسي از خود نشان داد که به‌‌کار‌بردن برخي از کلمات در معارفه خود در انتقاد تلويحي از فرماندار سابق و يا ارائه مقالاتي در رد نظرات نماينده حوزه انتخابيه که به ندرت در فضاي سياسي بين فرماندار و نماينده مجلس کشور مشاهده شده است، نمود پيدا کرد ولي ارائه سند توسعه شهرستان سوادکوه‌ شمالي و برگزاري جشنواره ملي عسل در اين شهرستان دو نمونه از عملکرد مناسب وي بوده است و البته برگزاري نشست خبري با خبرنگاران را نيز بايد به آن افزود.

عدم تغيير معاون و دو بخشدار شهرستان سوادکوه ‌شمالي هم از جمله مواردي است که مي‌توان اقدام سازنده براي توسعه توصيف کرد، هر چند حضور امام جمعه فعال و پيگير شهرستان سوادکوه‌شمالي در تثبيت سياسي و فرهنگي و اجتماعي و فعاليت و حرکت در مسير توسعه شهرستان را نيز بايد مورد توجه قرار داد.

* راهکار‌هاي افزايش کارآمدي فرمانداران

به نظر مي‌رسد نگاه آسيب‌شناسانه به فعاليت‌هاي حدود دو ساله دولت يازدهم در شهرستان‌هاي سوادکوه و سوادکوه‌ شمالي مي‌تواند کمک مناسبي براي کاهش آسيب‌ها و تقويت توانمندي‌ها باشد و احياي شوراي روابط عمومي شهرستان، انتخاب مشاور رسانه‌اي، برگزاري نشست‌هاي ماهانه با خبرنگاران، استفاده از چهره‌هاي فرهيخته و نظريه‌پرداز توسعه شهرستان بدون توجه به علايق سياسي و گزارش عمومي مستمر خدمات نظام و دولت به مردم از طريق تريبون‌هاي مختلف، راهکار پيشنهادي براي افزايش کارآمدي است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ترافیک ملی رامسر در بن بست کوه و دریا

گم شدن شادی در دنیای کودکان کار

گردشگری دریایی در مازندران معنا ندارد/آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم!

سایه بی اعتمادی بر سر موسسات خیریه

احداث نخستین مرکز بیماری‌های خاص در نور؛ پَر!

توسعه کشاورزی مازندران با شیرین‌سازی آب دریای خزر؟

آبخیزداری؛ ناجی "بحران آب" مازندران؟

اینجا قوها فریاد می‌کشند

رامسر؛ شهر تالاب‌ها/ ثبت 2290 تالاب در کنوانسیون عروس ایران

سنگینی کفه رژیم غذایی در ترازوی سلامتی مردم

برگی از خاطرات یک مبارز انقلابی

سرنوشت آن 12 میلیارد!؟

کلین‌خونی؛ درگیر مشکلات و مهاجرت

سیاست بده بستان دستگاه ها در اجرای ماده 25 بهبود کسب و کار

گل‌هایی که مانع خروج ارز از کشور می شوند

بهشت پرندگان مهاجر می‌خشکد/ روزگار برزخی یک تالاب

گذار آرام مکانیزاسیون در شالیزارهای مازندران

ماری خوش خط و خال در انتظار مازندران!

مجلس مثل زیارت نامه حضرت مسلم شده است

کاهش ازدواج؛ دغدغه ای برای تمام فصول

مازندران را از فراز آسمان ها ببینید!

از پروازهای تفریحی شاهانه تا 6 هزار پرواز مردمی

«طاهره 14 ساله سواد ندارم»؛ رنجنامه کودکان «زباله گرد»

آرزوهای کودکان کتاب؛ دوستی کودکان کار با یار مهربان

بی هویتی فرزندان در محلات آسیب پذیر مازندران

مرغ همچنان یک پا دارد/ گرانی در مهد پَرطلاها

خداحافظی تیلر با شالیزارهای مازندران

صادرات پرتقال به رودخانه و دریا/ خزان مرکبات در راه است

سهام فروشی یا مازندران فروشی؟

چرخش برعکس صادرات در مازندران

گردشگری مازندران؛ ظرفیت آنتالیایی، مدیریت کلکته ای

شهر الکترونیک در مازندران؛ نیازمند فرهنگ سازی تدریجی

عیسی خندق زائر دارد؛ « توران» پس از 62 سال دعوت شد

جمع آوری درختان افتاده، اسم رمز دور زدن طرح تنفس جنگل

گلایه مسافران غرب مازندران از لغو پروازها در فرودگاه نوشهر

دکانی به نام پاچه خواری

نفس های آخر نمدمالی در مازندران

شگردهای نوین کلاهبرداری؛ تصادف تقلبی وخودزنی

زباله «طلا» نشد/ کوههای کثیف قد می کشند

مازندران برهوت می‌شود!؟

کمربندی ناتمام فریدونکنار؛ پیست موتورسواران

استفاده بیش از حد از دمنوش های گیاهی خطرناک است

گرانی و تجمل گرایی تهدیدهای دورهمی طولانی ترین شب سال

بودجه پژوهشی یک درصدی و کش و قوس های صد درصدی

شبی خوش است بدین قصه اش دراز کنید

کودکان و اهریمن "اعتیاد" والدین!

فرمالیته شدن دوره های کارآموزی دانشگاه ها

طرح استیضاح وزیر علوم به صلاح جامعه دانشگاهی کشور نیست

سرمایه‌هایی که "خاک" می‌شوند!

مهاجرآباد سیل‌زده چشم به راه وعده مسئولان/ اگر خون دل بود ما خورده‌ایم!