پیام مازند

آخرين مطالب

نخستين قبرستان مسلمين ايران با قدمت 1200 ساله در گلوگاه مقالات

نخستين قبرستان مسلمين ايران با قدمت 1200 ساله در گلوگاه

  بزرگنمايي:

باقري معاون ميراث،صنايع دستي،گردشگري مازندران با اشاره به موقعيت جغرافيايي استان مازندران گفت: مازندران در شمال كشور و با وسعتي معادل 4/23756 كيلومتر مربع حدود 46/1 درصد از مساحت كشور را در بردارد.

وي افزود: درياي خزر در شمال، استان‌هاي تهران، سمنان، البرز و قزوين در جنوب و استان‌هاي گيلان و گلستان به ترتيب در غرب و شرق اين استان زيبا قرار دارند.

باقري تصريح کرد: براساس آخرين تقسيمات كشوري مازندران داراي20 شهرستان به نام‌هاي آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، تنكابن، جويبار، چالوس، رامسر، ساري، سيمرغ، سوادكوه، قائمشهر، گلوگاه، محمودآباد، مياندرود، نكا، نور، نوشهر، فريدونكنار و عباس‌آباد، 56 شهر، 49 بخش، 113دهستان و 3 هزار و 697 آبادي است.

وي افزود: آب و هواي مازندران، معتدل و مرطوب(معروف به معتدل خزري)است امتداد كوه‌هاي البرز در جنوب، نزديكي به دريا و پوشش گياهي از دلايل اصلي تعديل آب و هواي اين منطقه است.

معاون ميراث،صنايع دستي،گردشگري مازندران اظهارکرد: مازندران از لحاظ طبيعي به سه قسمت اصلي كوهستاني در جنوب، ميان‌بند در وسط و جلگه‌اي در شمال تقسيم مي‌شود و شيب ناهمواري‌هاي آن از غرب به شرق به موازات درياي خزر است.

وي افزود: رشته كوه البرز با رودهاي كوچك و بزرگي كه درامتداد شمالي ـ جنوبي آن جريان دارند، به سه منطقه غربي، مركزي و شرقي تقسيم شده است.

باقري گفت: براساس سرشماري سال 1390، جمعيت استان مازندران بالغ بر 3 ميليون و 70 هزار نفر مي‌باشد و کل جمعيت نقاط شهري بالغ بر يک ميليون و 680 هزار  و کل جمعيت نقاط روستايي بيش از يک ميليون و 390 7/99 درصد جمعيت استان را مسلمانان شيعه تشکيل مي‌دهند هزار نفر است

وي با بيان اينکه  7/99 درصد جمعيت استان را مسلمانان شيعه تشکيل مي‌دهند ادامه داد: اهالي مازندران به زبان‌هاي فارسي و مازندراني تكلم مي‌كنند. گويش مازندراني، بازمانده‌ي زبان ايرانيان قديم (پارسي ميانه) است كه تقريباً در همه جاي استان متداول است.

باقري با بيان اينکه جاده ساحلي رامسر تا بابلسر به طول 220 کيلومتر با فاصله 10 الي 300 متر از کنار دريا مي‌گذرد، گفت: مازندران تنها استاني است که با سه محور هراز، کندوان و سوادکوه با مرکز کشور مرتبط بوده و سه فرودگاه ساري، نوشهر و رامسر، ارتباط هوايي آن را با ساير نقاط برقرار ساخته و عبور راه آهن سراسري از آن نيز  بر اهميت استان افزوده است.

وي وجه تمايز مازندران نسبت به استان هاي ديگر موقعيت طبيعي و جغرافيايي آن دانست و افزود: وجود درياي مازندران (كاسپين) با ساحل زيبا و مناسب به ‌همراه برخورداري از دامنه‌ها و پارك‌هاي جنگلي و كوهستاني، وجود قله‌ي دماوند با 5 هزار و 670 متر ارتفاع معروف به بام ايران، غارها، آبشارها، رودخانه‌ها، آب‌هاي متعدد سرد و گرم معدني، چشمه‌ها، تالاب‌ها به ويژه شبه جزيره ميانکاله در بهشهر، اين منطقه از كشور ايران را به مجموعه‌اي متنوع براي زندگي و حتي استفاده‌ي گردشگران با انگيزه‌هاي مختلف بدل کرده است.

وي يکي از مناظق گردشگري مازندران را بقعه و گورستان تاريخي سفيد چاه گلوگاه دانست و اظهار کرد:بقعه و گورستان تاريخي سفيد چشمه در امتداد پارک جنگلي توسکا چشمه قرار داشته و بعد از طي مسافتي حدود 20 کيلومتر به انجا مي رسيد.

وي افزود: گورستان سفيدچاه، قبرستاني عجيب با قدمت 1200 ساله با نقش‌هاي عجيب‌ روي سنگ‌هايش، نخستين قبرستان مسلمين در ايران بوده است. ضريح چوبي امام‌زاده که با گنبد نقره‌گونش در دل اين دره‌ي زيبا مي‌درخشد، بنا بر نوشته‌ي کنده‌کاري شده‌اش 840 سال قدمت دارد.

باقري تصريح کرد: بنا بر روايت‌ها، در روستاي سفيدچاه رسم بوده است که سنگ قبر مردگان را بر اساس شغل افراد حکاکي مي‌کردند اما بعد از مرگ آخرين بازمانده‌ سنگ‌تراشان و حکاکان مصيب‌محله، عمر حکاکي روي سنگ‌ها هم به پايان رسيده و درگذشتگان جديد روستا، با سنگ‌هاي امروزي دفن مي‌شوند. سنگ قبرهاي محرابي، گورستان تاريخي سفيدچاه، داراي تصاوير نمادين ايراني است که مفاهيم پيچيده‌ي زندگي، مرگ و رستاخيز را در خود نشان مي‌دهد.

وي افزود: از شخصيت هاي محلي مهم که در اين گورستان تاريخي به خاک سپرده شده  مي توان نام برخي  از جمله؛  ملک حسن بن خوان زاده عزالدين بن انزالي، ملک شمس ابن ملک حسن ميرشاه، محمد بن حسن ميرشاه، قربان بن حسين بن ميرشاه، شمس الدين بن خواج ميرشاه از سادات مرعشي که حاکمان سده هشتم تا يازدهم بخشي از مازندران بودند و فرزندان و نوادگان ميرشاه بن ميرعبدالکريم از شخصيت هاي سياسي، اجتماعي مهم محلي بودند ذکر کرد.

باقري ادامه داد: از خاندان روزافزوني و ميرعمادي نيز حاکمان و بزرگان بسياري به خاک سپرده شده اند. هم اکنون در مرکز روستاي سفيد چاه، مرقد سه امامزاده از فرزندان امام موسي کاظم (ع) وجود دارد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دامداری صنعتی مهمان ناخوانده روستای توبن!

قطع سالانه 50 هزار اصله درخت در مازندران/متهم تراشی جالب یک شورا

بودجه فرهنگی دانشگاه ها یا وعده های سرخرمن؟!

جای خالی بهار نارنج در سپهر گردشگری مازندران

خزر؛ فاضلاب شده است؟!

سر چشمه احساس ناامنی اجتماعی زنان در جامعه کجاست؟

نقش حجاب در امنیت و آرامش روانی

دام هایی که می گویند هست اما نیست!

زخمِ نگرش های غلط بر پیکر بیماران خاص

بازگشت خاموش برندهای تقلبی خارجی به مازندران

کارگران مشغول کار نیستند/ زخم «خصولتی» بر اندام نساجی و خزر خز

همیشه پای یک انسان در میان است

«ورف چال»؛ تجربه 600 ساله مدیریت روستایی

بلوغ شورا، شاید وقتی دیگر

جنب و جوش آبزی پروری مازندران در سیلاب بهاری

سیل، سیل است چه فرقی می‌کند...

پرواز دوباره زنبورداری ییلاقی در مازندران از خاکستر سیل

جادوی رنگ ها در « مرداب هسل»

مزرعه ای هزاررنگ در اتاق چندمتری/ جشنواره صیفی جات در تنکابن

سدهای مازندران نمی شکند/ سرریز شدن سدها و پایان خشکی تالاب

مجمه وری ؛ جشن متفاوت برای میلاد عدالت

دعا سپری محکم در برابر سیل مشکلات

ضرورت شناسایی کانون های بحرانی سیل در غرب مازندران

لحاف دوزی؛ گم شده در لابه‌لای مدرنیته

پیش بینی افزایش 70 درصدی تولید گندم در مازندران

بازگشت آرامش با اما و اگرها به جاده های مازندران

متهم ردیف اول سیل مازندران کیست؟

سازه های باکیفیت در برابر سیل تخریب نمی شود

افزایش 75 درصدی آب پشت سدهای مازندران

عباس آباد با جاذبه ها طبیعی آماده میزبانی از موج دوم سفرهاست

پرستوها نحستین مهمانان بهاری به مازندران رسیدند

آخرین وضعیت مازندران 10 روز پس از سیل

گردن آویزی که از طبیعت چهار هزار سال پیش حکایت می‌کند!

اینجا "کوه تنها" به شما پیشنهاد می‌شود!

شادی های چهارشنبه سوری را با غم نیامیزیم

"قائم‌شهر"؛ شهر چند بام و یک هوا!

به شهر "نقی معمولی" خوش آمدید!

پرونده خجل ترین جانور خزری روی خط انتقال/«فک ها» به کویر می روند

اینجا جان می دهد برای لایو اینستاگرام!

مازندران به پیشواز بهار رفت/ آیین های نوبرانه نوروزی

حس تازگی در یک روستای 2500 ساله

جذابیت حضور در "میان مه، ابر و نم نم باران" را از دست ندهید!

سال تحویل بهار در شالیزارهای مازندران

منطقه ای در مازندران که تمام ایام سال دمای آن صفر درجه است!

بشارت عید با نوروزخوانی/ آئینی برای بدرقه سرما و استقبال از بهار

سفر به سرزمین رنگ‌ها

برق جاذبه های طبیعی در چشم ظرفیت گردشگری مذهبی مازندران

« دریا تا کویر»؛ مقصد بکر گردشگری در تعطیلات نوروز

افزایش 90 درصدی آمار فرار دختران در مازندران

روستاهای مازندران نقطه کانونی گردشگری نوروزی