پیام مازند

آخرين مطالب

نخستين قبرستان مسلمين ايران با قدمت 1200 ساله در گلوگاه مقالات

نخستين قبرستان مسلمين ايران با قدمت 1200 ساله در گلوگاه

  بزرگنمايي:

باقري معاون ميراث،صنايع دستي،گردشگري مازندران با اشاره به موقعيت جغرافيايي استان مازندران گفت: مازندران در شمال كشور و با وسعتي معادل 4/23756 كيلومتر مربع حدود 46/1 درصد از مساحت كشور را در بردارد.

وي افزود: درياي خزر در شمال، استان‌هاي تهران، سمنان، البرز و قزوين در جنوب و استان‌هاي گيلان و گلستان به ترتيب در غرب و شرق اين استان زيبا قرار دارند.

باقري تصريح کرد: براساس آخرين تقسيمات كشوري مازندران داراي20 شهرستان به نام‌هاي آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، تنكابن، جويبار، چالوس، رامسر، ساري، سيمرغ، سوادكوه، قائمشهر، گلوگاه، محمودآباد، مياندرود، نكا، نور، نوشهر، فريدونكنار و عباس‌آباد، 56 شهر، 49 بخش، 113دهستان و 3 هزار و 697 آبادي است.

وي افزود: آب و هواي مازندران، معتدل و مرطوب(معروف به معتدل خزري)است امتداد كوه‌هاي البرز در جنوب، نزديكي به دريا و پوشش گياهي از دلايل اصلي تعديل آب و هواي اين منطقه است.

معاون ميراث،صنايع دستي،گردشگري مازندران اظهارکرد: مازندران از لحاظ طبيعي به سه قسمت اصلي كوهستاني در جنوب، ميان‌بند در وسط و جلگه‌اي در شمال تقسيم مي‌شود و شيب ناهمواري‌هاي آن از غرب به شرق به موازات درياي خزر است.

وي افزود: رشته كوه البرز با رودهاي كوچك و بزرگي كه درامتداد شمالي ـ جنوبي آن جريان دارند، به سه منطقه غربي، مركزي و شرقي تقسيم شده است.

باقري گفت: براساس سرشماري سال 1390، جمعيت استان مازندران بالغ بر 3 ميليون و 70 هزار نفر مي‌باشد و کل جمعيت نقاط شهري بالغ بر يک ميليون و 680 هزار  و کل جمعيت نقاط روستايي بيش از يک ميليون و 390 7/99 درصد جمعيت استان را مسلمانان شيعه تشکيل مي‌دهند هزار نفر است

وي با بيان اينکه  7/99 درصد جمعيت استان را مسلمانان شيعه تشکيل مي‌دهند ادامه داد: اهالي مازندران به زبان‌هاي فارسي و مازندراني تكلم مي‌كنند. گويش مازندراني، بازمانده‌ي زبان ايرانيان قديم (پارسي ميانه) است كه تقريباً در همه جاي استان متداول است.

باقري با بيان اينکه جاده ساحلي رامسر تا بابلسر به طول 220 کيلومتر با فاصله 10 الي 300 متر از کنار دريا مي‌گذرد، گفت: مازندران تنها استاني است که با سه محور هراز، کندوان و سوادکوه با مرکز کشور مرتبط بوده و سه فرودگاه ساري، نوشهر و رامسر، ارتباط هوايي آن را با ساير نقاط برقرار ساخته و عبور راه آهن سراسري از آن نيز  بر اهميت استان افزوده است.

وي وجه تمايز مازندران نسبت به استان هاي ديگر موقعيت طبيعي و جغرافيايي آن دانست و افزود: وجود درياي مازندران (كاسپين) با ساحل زيبا و مناسب به ‌همراه برخورداري از دامنه‌ها و پارك‌هاي جنگلي و كوهستاني، وجود قله‌ي دماوند با 5 هزار و 670 متر ارتفاع معروف به بام ايران، غارها، آبشارها، رودخانه‌ها، آب‌هاي متعدد سرد و گرم معدني، چشمه‌ها، تالاب‌ها به ويژه شبه جزيره ميانکاله در بهشهر، اين منطقه از كشور ايران را به مجموعه‌اي متنوع براي زندگي و حتي استفاده‌ي گردشگران با انگيزه‌هاي مختلف بدل کرده است.

وي يکي از مناظق گردشگري مازندران را بقعه و گورستان تاريخي سفيد چاه گلوگاه دانست و اظهار کرد:بقعه و گورستان تاريخي سفيد چشمه در امتداد پارک جنگلي توسکا چشمه قرار داشته و بعد از طي مسافتي حدود 20 کيلومتر به انجا مي رسيد.

وي افزود: گورستان سفيدچاه، قبرستاني عجيب با قدمت 1200 ساله با نقش‌هاي عجيب‌ روي سنگ‌هايش، نخستين قبرستان مسلمين در ايران بوده است. ضريح چوبي امام‌زاده که با گنبد نقره‌گونش در دل اين دره‌ي زيبا مي‌درخشد، بنا بر نوشته‌ي کنده‌کاري شده‌اش 840 سال قدمت دارد.

باقري تصريح کرد: بنا بر روايت‌ها، در روستاي سفيدچاه رسم بوده است که سنگ قبر مردگان را بر اساس شغل افراد حکاکي مي‌کردند اما بعد از مرگ آخرين بازمانده‌ سنگ‌تراشان و حکاکان مصيب‌محله، عمر حکاکي روي سنگ‌ها هم به پايان رسيده و درگذشتگان جديد روستا، با سنگ‌هاي امروزي دفن مي‌شوند. سنگ قبرهاي محرابي، گورستان تاريخي سفيدچاه، داراي تصاوير نمادين ايراني است که مفاهيم پيچيده‌ي زندگي، مرگ و رستاخيز را در خود نشان مي‌دهد.

وي افزود: از شخصيت هاي محلي مهم که در اين گورستان تاريخي به خاک سپرده شده  مي توان نام برخي  از جمله؛  ملک حسن بن خوان زاده عزالدين بن انزالي، ملک شمس ابن ملک حسن ميرشاه، محمد بن حسن ميرشاه، قربان بن حسين بن ميرشاه، شمس الدين بن خواج ميرشاه از سادات مرعشي که حاکمان سده هشتم تا يازدهم بخشي از مازندران بودند و فرزندان و نوادگان ميرشاه بن ميرعبدالکريم از شخصيت هاي سياسي، اجتماعي مهم محلي بودند ذکر کرد.

باقري ادامه داد: از خاندان روزافزوني و ميرعمادي نيز حاکمان و بزرگان بسياري به خاک سپرده شده اند. هم اکنون در مرکز روستاي سفيد چاه، مرقد سه امامزاده از فرزندان امام موسي کاظم (ع) وجود دارد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ترافیک ملی رامسر در بن بست کوه و دریا

گم شدن شادی در دنیای کودکان کار

گردشگری دریایی در مازندران معنا ندارد/آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم!

سایه بی اعتمادی بر سر موسسات خیریه

احداث نخستین مرکز بیماری‌های خاص در نور؛ پَر!

توسعه کشاورزی مازندران با شیرین‌سازی آب دریای خزر؟

آبخیزداری؛ ناجی "بحران آب" مازندران؟

اینجا قوها فریاد می‌کشند

رامسر؛ شهر تالاب‌ها/ ثبت 2290 تالاب در کنوانسیون عروس ایران

سنگینی کفه رژیم غذایی در ترازوی سلامتی مردم

برگی از خاطرات یک مبارز انقلابی

سرنوشت آن 12 میلیارد!؟

کلین‌خونی؛ درگیر مشکلات و مهاجرت

سیاست بده بستان دستگاه ها در اجرای ماده 25 بهبود کسب و کار

گل‌هایی که مانع خروج ارز از کشور می شوند

بهشت پرندگان مهاجر می‌خشکد/ روزگار برزخی یک تالاب

گذار آرام مکانیزاسیون در شالیزارهای مازندران

ماری خوش خط و خال در انتظار مازندران!

مجلس مثل زیارت نامه حضرت مسلم شده است

کاهش ازدواج؛ دغدغه ای برای تمام فصول

مازندران را از فراز آسمان ها ببینید!

از پروازهای تفریحی شاهانه تا 6 هزار پرواز مردمی

«طاهره 14 ساله سواد ندارم»؛ رنجنامه کودکان «زباله گرد»

آرزوهای کودکان کتاب؛ دوستی کودکان کار با یار مهربان

بی هویتی فرزندان در محلات آسیب پذیر مازندران

مرغ همچنان یک پا دارد/ گرانی در مهد پَرطلاها

خداحافظی تیلر با شالیزارهای مازندران

صادرات پرتقال به رودخانه و دریا/ خزان مرکبات در راه است

سهام فروشی یا مازندران فروشی؟

چرخش برعکس صادرات در مازندران

گردشگری مازندران؛ ظرفیت آنتالیایی، مدیریت کلکته ای

شهر الکترونیک در مازندران؛ نیازمند فرهنگ سازی تدریجی

عیسی خندق زائر دارد؛ « توران» پس از 62 سال دعوت شد

جمع آوری درختان افتاده، اسم رمز دور زدن طرح تنفس جنگل

گلایه مسافران غرب مازندران از لغو پروازها در فرودگاه نوشهر

دکانی به نام پاچه خواری

نفس های آخر نمدمالی در مازندران

شگردهای نوین کلاهبرداری؛ تصادف تقلبی وخودزنی

زباله «طلا» نشد/ کوههای کثیف قد می کشند

مازندران برهوت می‌شود!؟

کمربندی ناتمام فریدونکنار؛ پیست موتورسواران

استفاده بیش از حد از دمنوش های گیاهی خطرناک است

گرانی و تجمل گرایی تهدیدهای دورهمی طولانی ترین شب سال

بودجه پژوهشی یک درصدی و کش و قوس های صد درصدی

شبی خوش است بدین قصه اش دراز کنید

کودکان و اهریمن "اعتیاد" والدین!

فرمالیته شدن دوره های کارآموزی دانشگاه ها

طرح استیضاح وزیر علوم به صلاح جامعه دانشگاهی کشور نیست

سرمایه‌هایی که "خاک" می‌شوند!

مهاجرآباد سیل‌زده چشم به راه وعده مسئولان/ اگر خون دل بود ما خورده‌ایم!