آخرين مطالب

نخستين قبرستان مسلمين ايران با قدمت 1200 ساله در گلوگاه مقالات

نخستين قبرستان مسلمين ايران با قدمت 1200 ساله در گلوگاه

  بزرگنمايي:

باقري معاون ميراث،صنايع دستي،گردشگري مازندران با اشاره به موقعيت جغرافيايي استان مازندران گفت: مازندران در شمال كشور و با وسعتي معادل 4/23756 كيلومتر مربع حدود 46/1 درصد از مساحت كشور را در بردارد.

وي افزود: درياي خزر در شمال، استان‌هاي تهران، سمنان، البرز و قزوين در جنوب و استان‌هاي گيلان و گلستان به ترتيب در غرب و شرق اين استان زيبا قرار دارند.

باقري تصريح کرد: براساس آخرين تقسيمات كشوري مازندران داراي20 شهرستان به نام‌هاي آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، تنكابن، جويبار، چالوس، رامسر، ساري، سيمرغ، سوادكوه، قائمشهر، گلوگاه، محمودآباد، مياندرود، نكا، نور، نوشهر، فريدونكنار و عباس‌آباد، 56 شهر، 49 بخش، 113دهستان و 3 هزار و 697 آبادي است.

وي افزود: آب و هواي مازندران، معتدل و مرطوب(معروف به معتدل خزري)است امتداد كوه‌هاي البرز در جنوب، نزديكي به دريا و پوشش گياهي از دلايل اصلي تعديل آب و هواي اين منطقه است.

معاون ميراث،صنايع دستي،گردشگري مازندران اظهارکرد: مازندران از لحاظ طبيعي به سه قسمت اصلي كوهستاني در جنوب، ميان‌بند در وسط و جلگه‌اي در شمال تقسيم مي‌شود و شيب ناهمواري‌هاي آن از غرب به شرق به موازات درياي خزر است.

وي افزود: رشته كوه البرز با رودهاي كوچك و بزرگي كه درامتداد شمالي ـ جنوبي آن جريان دارند، به سه منطقه غربي، مركزي و شرقي تقسيم شده است.

باقري گفت: براساس سرشماري سال 1390، جمعيت استان مازندران بالغ بر 3 ميليون و 70 هزار نفر مي‌باشد و کل جمعيت نقاط شهري بالغ بر يک ميليون و 680 هزار  و کل جمعيت نقاط روستايي بيش از يک ميليون و 390 7/99 درصد جمعيت استان را مسلمانان شيعه تشکيل مي‌دهند هزار نفر است

وي با بيان اينکه  7/99 درصد جمعيت استان را مسلمانان شيعه تشکيل مي‌دهند ادامه داد: اهالي مازندران به زبان‌هاي فارسي و مازندراني تكلم مي‌كنند. گويش مازندراني، بازمانده‌ي زبان ايرانيان قديم (پارسي ميانه) است كه تقريباً در همه جاي استان متداول است.

باقري با بيان اينکه جاده ساحلي رامسر تا بابلسر به طول 220 کيلومتر با فاصله 10 الي 300 متر از کنار دريا مي‌گذرد، گفت: مازندران تنها استاني است که با سه محور هراز، کندوان و سوادکوه با مرکز کشور مرتبط بوده و سه فرودگاه ساري، نوشهر و رامسر، ارتباط هوايي آن را با ساير نقاط برقرار ساخته و عبور راه آهن سراسري از آن نيز  بر اهميت استان افزوده است.

وي وجه تمايز مازندران نسبت به استان هاي ديگر موقعيت طبيعي و جغرافيايي آن دانست و افزود: وجود درياي مازندران (كاسپين) با ساحل زيبا و مناسب به ‌همراه برخورداري از دامنه‌ها و پارك‌هاي جنگلي و كوهستاني، وجود قله‌ي دماوند با 5 هزار و 670 متر ارتفاع معروف به بام ايران، غارها، آبشارها، رودخانه‌ها، آب‌هاي متعدد سرد و گرم معدني، چشمه‌ها، تالاب‌ها به ويژه شبه جزيره ميانکاله در بهشهر، اين منطقه از كشور ايران را به مجموعه‌اي متنوع براي زندگي و حتي استفاده‌ي گردشگران با انگيزه‌هاي مختلف بدل کرده است.

وي يکي از مناظق گردشگري مازندران را بقعه و گورستان تاريخي سفيد چاه گلوگاه دانست و اظهار کرد:بقعه و گورستان تاريخي سفيد چشمه در امتداد پارک جنگلي توسکا چشمه قرار داشته و بعد از طي مسافتي حدود 20 کيلومتر به انجا مي رسيد.

وي افزود: گورستان سفيدچاه، قبرستاني عجيب با قدمت 1200 ساله با نقش‌هاي عجيب‌ روي سنگ‌هايش، نخستين قبرستان مسلمين در ايران بوده است. ضريح چوبي امام‌زاده که با گنبد نقره‌گونش در دل اين دره‌ي زيبا مي‌درخشد، بنا بر نوشته‌ي کنده‌کاري شده‌اش 840 سال قدمت دارد.

باقري تصريح کرد: بنا بر روايت‌ها، در روستاي سفيدچاه رسم بوده است که سنگ قبر مردگان را بر اساس شغل افراد حکاکي مي‌کردند اما بعد از مرگ آخرين بازمانده‌ سنگ‌تراشان و حکاکان مصيب‌محله، عمر حکاکي روي سنگ‌ها هم به پايان رسيده و درگذشتگان جديد روستا، با سنگ‌هاي امروزي دفن مي‌شوند. سنگ قبرهاي محرابي، گورستان تاريخي سفيدچاه، داراي تصاوير نمادين ايراني است که مفاهيم پيچيده‌ي زندگي، مرگ و رستاخيز را در خود نشان مي‌دهد.

وي افزود: از شخصيت هاي محلي مهم که در اين گورستان تاريخي به خاک سپرده شده  مي توان نام برخي  از جمله؛  ملک حسن بن خوان زاده عزالدين بن انزالي، ملک شمس ابن ملک حسن ميرشاه، محمد بن حسن ميرشاه، قربان بن حسين بن ميرشاه، شمس الدين بن خواج ميرشاه از سادات مرعشي که حاکمان سده هشتم تا يازدهم بخشي از مازندران بودند و فرزندان و نوادگان ميرشاه بن ميرعبدالکريم از شخصيت هاي سياسي، اجتماعي مهم محلي بودند ذکر کرد.

باقري ادامه داد: از خاندان روزافزوني و ميرعمادي نيز حاکمان و بزرگان بسياري به خاک سپرده شده اند. هم اکنون در مرکز روستاي سفيد چاه، مرقد سه امامزاده از فرزندان امام موسي کاظم (ع) وجود دارد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شخم زمستانه در مناطق بارانی ممنوع!

دیابت ؛ شاهراه ورود به مسیر مرگ خاموش

این من بودم که...

قصه ناتمام نساجی های قائمشهر

جنگل تراشی در مقابل چشمان مسئولان/ مناطق بکری که بلعیده می‌شوند

روزگار تلخ مرکز تجارت شمال در «بارفروش دِه»

صنعت مازندران "مادر" ندارد!

نخستین ساکنان مازندران چه کسانی هستند؟

مدیرعامل باشگاه نساجی مازندران : اعتراف به اشتباهات کردید ولی چه سود؟

چشم‌چرانی به اراضی مازندران؛ ممنوع!

نمره منفی برای کمیته های بحران

برای چهل سالگی انقلاب چه کرده اید؟

گردشگری با طعم فقر امکانات در منطقه نمونه ساحلی

روستا؛ منبع اساسی آغاز یک توسعه پایدار/ نگرش خود به روستا را تغییر دهیم

درباره حادثه پل سفید

سیل‌گیر!؟

دردمان از نشنیدن نیست؛ گوش شنوایی نیست

مادران انتظار؛ 35 سال چشم به راه علیرضا

گردشگری در مازندران؛ از "عمل" تا "عنوان‌زدگی"

ثبت 68 آیین معنوی مازندران/ از « گهره بندی» تا «مشال پلیته»

داغ بردل نشسته «خزر»/ سوگواره دریا پایان ندارد

ضریحی که ندیده ساخته شد/ عشق به امام حسین (ع) درقاب هنر

حکایت تلخ "درس خواندن" و "کمر شکستن"

کرب زنی؛ آئینی برای همنوایی با امام حسین (ع)

هجوم "خوران"به جنگل های یتیم شمال به بهانه گردشگری!

"نُکرس" زیبایی مطلق در دل ستبر کوهستان

"کم‌آبیاری بخشی ریشه" راهکاری علمی برای سازگاری با شرایط خشکی

افزایش حباب سن ازدواج در جامعه امروزی/ استقلال مالی؛ دختران را ازدواج گریز کرده است!

گردشگری با طعم جهادی

کلیدهای طلایی رفتار با نوجوانان

محورهای مواصلاتی مازندران جولانگاه عزرائیل!

تلف شدن ماهیان رودخانه فریدونکنار در تداوم تناقض‌گویی مسئولان/ مشکلات زیست محیطی که سلامت مردم را نشانه گرفته است

«خوتکا» پیشمرگ پرندگان مهاجر شد/ مهمان‌کشی ممنوع

سناریوی نرخ ارز و جولان قیمت ها در بازار مصرفی

پلاستیک؛ هیولایی که سلامتی را می بلعد

دست برنجکاران مازنی زیر سنگ شالیکوبی داران

باران به داد میانکاله رسید/آتشی که زمین خواران برافروختند

"الیت"؛ مدفن یک تمدن تاریخی

ارزمون شکارچیان درگذشت

معدن‌کاری لرزه برجان ولشت انداخت/ مرگ بهشت نزدیک است

شیرمادر؛ بهترین گزینه برای تغذیه کودکان شیرخوار

این همه تبلیغات بنر در ساری برای یک سالگرد

سرریز جاذبه های گردشگری در مسیر راه آهن شمال

خطر تکرار فاجعه در بافت های ناایمن/ تهدید جان 400 هزار مازنی

ضرورت تهیه « نقشه خطر» در ساری

مازندران در انتظار انفجار جمعیت/ «جنگل‌نشینی» پدیده در حال وقوع در مازندران

جای خالی متخصصان در معادن ناایمن مازندران

نسخ کشی از سفره های زیرزمینی مازندران برای کشت دوم برنج

مهمان کُشی خزر/ غریق نجات متولی می خواهد

آش چنان سوخت بال و پرت را...