آخرين مطالب

عضو هیئت علمی مهندسی شیمی دانشگاه علم و فناوری مازندران مطرح کرد

ضرورت داشتن دانشگاه های کارآفرین برای رونق اقتصاد و صنایع علمي

ضرورت داشتن دانشگاه های کارآفرین برای رونق اقتصاد و صنایع

  بزرگنمايي:

مازندران آنلاین - عضو هیئت علمی مهندسی شیمی دانشگاه علم و فناوری مازندران در بهشهر گفت:برای رونق اقتصاد و صنایع باید دانشگاه های کارآفرین داشته باشیم. آرش کامران در گفت و گو با ایسنا مازندران، اظهار کرد: متاسفانه ارتباط دوسویه دانشجویان فنی و مهندسی و صنایع بسیار کم رنگ است که البته هدف از تشکیل انجمن های علمی در دانشگاه ها آشنا کردن دانشجویان با محیط کسب و کار است و سعی می کنیم ارتباط دانشجویان با صنعت را پررنگ تر و بیشتر کنیم اما دانشجویان نیز باید به این ارتباط باور پیدا کنند و پس از اعتماد کردن به صنایع می توانند طرح های خود را به شرکت ها ارائه دهند تا برای تولید علم و فناوری استفاده شود.
وی افزود: باید برای تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه بسترهای لازم فراهم شود و به همین منظور باید با جلب اعتماد دانشجو به محیط صنعت، فراهم کردن شرایط و محیط مناسب برای کار کردن دانشجویان و پرداخت وام های کم بهره و طولانی مدت؛ برای دانشجویان انگیزه ایجاد کرد که در حال حاضر این شرایط تسهیل نشده است.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: دانشجویان نخبه ایده و طرح دارند که باید به آستانه تولید برسند اما برخی دانشجویان می گویند که طرح خود را به شرکتی ارائه دادیم اما بعد از مدتی طرح را نخواستند و از ما نخریدند و سوال اینجاست که پس این طرح چه شده؟ به همین دلیل می ترسند طرح های خود را به شرکت ها ارائه دهند. باید بستر اعتماد برای دانشجویان فراهم شود تا بتوانند طرح های خود را به شرکت های دانش بنیان ارائه دهند.
کامران گفت: دانشجویان باید باور کنند که می توانند از توانایی های خود در دوران دانشجویی استفاده کنند اما مسیر آنقدر سخت و طولانی است که بسیاری در این زمینه وارد نمی شوند از آن جایی که زمان بسیار مهم و ارزشمند است اگر دانشجویان چندین بار مشغول مسیر طولانی بروکراسی اداری شوند دیگر از ادامه مسیر پشیمان شده و آن کار را رها می کنند.
وی تصریح کرد: از طرفی می گویند برای تاسیس شرکت دانش بنیان امکانات می دهیم و حمایت می کنیم اما مسیر تاسیس شرکت دانش بنیان بسیار طولانی و سخت است و هنوز شرایط راحت و سهل نشده و وام هایی که در این زمینه در نظر گرفته شده مناسب نیست.
عضو هیئت علمی مهندسی شیمی دانشگاه علم و فناوری مازندران اظهار کرد: شرکت های دانش بنیان بر اساس دانش و علم بنیان نهاده شدند زیرا آموخته های اساتید و دانشجویان باید در جایی استفاده و به کار گرفته می شد و برای اینکه فعالیت دانشگاه ها از حالت تئوری خارج شود و به سمت کاربردی تر شدن، تولید محصول و خروجی برود این اتفاق باید در قالب شرکت های دانش بنیان صورت گیرد.
کامران با بیان اینکه مزیت شرکت های دانش بنیان در این است که فعالیت ها به صورت گروهی صورت می گیرد و از حالت فردی خارج می شود، افزود: پارک های علم و فناوری از دانشگاه ها حمایت زیادی می کنند که شرکت های دانش بنیان در محیط دانشگاه ها ایجاد شود و دانشگاه ها نیز زمین رایگان در اختیار صاحبان این شرکت ها قرار می دهند تا محصولات خود را تولید کنند.
وی یادآور شد: دانشگاه علم و فناوری مازندران زمینی را در محوطه ورودی این دانشگاه برای ایجاد شرکت های دانش بنیان جانمایی کرده اما هنوز مجوز احداث آن صادر نشده است که البته باید در ابتدا این شرکت ها در محیط دانشگاه ایجاد شود تا دانشجویان برای ارائه طرح ها و فعالیت های پژوهشی خود در این شرکت ها تشویق شوند.
این استاد دانشگاه گفت: مشکل اساسی دانشگاه های ایران در بخش آموزش نیست بلکه شرایط پژوهشی برای دانشجویان و اساتید فراهم نشده است به همین دلیل باید به سمت دانشگاه های کارآفرین حرکت کنیم اما حمایت خاصی در این بخش صورت نگرفته است و با وجود آئین نامه ها و ضوابط سختگیرانه قطعا نمی توانیم به اهداف پژوهشی و دانشگاه کارآفرین دست یابیم و باید سیستم آموزشی کشور بازنگری شود.
کامران اظهار کرد: در ایران جامعه از دانشگاه جدا است و در واقع دانشگاه ها مانند یک جزیره هستند که از بقیه عناصر جامعه جدا و به دور افتادند و متاسفانه از ظرفیت دانشگاه ها در حوزه های مختلف صنعتی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی استفاده نمی شود.
وی بیان کرد: می توانیم قطب علمی استان مازندران را تشکیل دهیم که شامل همه دانشگاه های مازندران می شود و مسئولان دولتی و صاحبان صنایع برای تعریف پروژه ها و نیازهای خود از ظرفیت دانشگاه ها استفاده کنند تا پروژه ها هدف دار شوند و با آلودگی محیط زیست به منابع طبیعی منطقه آسیب وارد نکنند.
عضو هیئت علمی مهندسی شیمی دانشگاه علم و فناوری مازندران گفت: ارتباط جامعه و دانشگاه باید تنگاتنگ باشد و در قلب شهر قرار گیرد تا تمام عناصر جامعه بتوانند به آسانی با دانشگاه ارتباط برقرار کنند و قطعا هر زمان مسئولان برای حل مشکلات خرد و کلان شهری و استانی از دانشگاه ها درخواست کمک کردند به یک جامعه ایده آل دست می یابیم اما اکثر دانشگاه های ایران خارج از شهر واقع شده و دور آن حصار کشیدند و مسئولان و روسای ادارات و صاحبان صنایع نیز از دانشگاه ها دور هستند که این ضعف بزرگی محسوب می شود.
کامران گفت: نظام آموزشی کشور مشکلاتی دارد که باید بازنگری و اصلاح شود زیرا اکثر 140 واحد دوران کارشناسی دانشجویان به صورت آکادمیک و تئوری گذرانده می شود و کاربردی نیست.
وی افزود: دروس خاصی باید برای دانشجویان فنی و مهندسی ارائه شود که برای آن ها مفید تر باشد اما قدرت عمل دانشگاه های تازه تاسیس و کوچک بسیار محدود است و باید حتما دروس اعلام شده توسط وزارت علوم را در دانشگاه ها ارائه دهند باید درس های کاربردی تعریف شود و از حضور اساتیدی که با صنعت ارتباط دارند برای دانشجویان استفاده شود.
عضو هیئت علمی مهندسی شیمی دانشگاه علم و فناوری مازندران اظهار کرد: نظام آموزشی ایران بسیار سفت و غیرقابل انعطاف است و قدرت مانور برای اساتید و دانشجویان وجود ندارد و این موضوع به دانشجویان آسیب می زند زیرا دانشجویان ایران در مباحث تئوری و در حوزه نانو در سطح دنیا بسیار موفق هستند اما در زمینه تولید علم در دانشگاه های ایران فقط مقاله چاپ می شود یعنی آماری که از حوزه نانو و فناوری وجود دارد در ارائه مقالات جز 10 کشور برتر دنیا اما در استفاده از فناوری های نانو جز 50 کشور دنیا هستیم که نشان می دهد ایران فقط علم تولید می کند اما نتوانسته آن را کاربردی کند.
کامران در مورد فرار مغزها و دانشجویان نخبه و نفرات اول کنکور ایران به کشورهای خارجی، گفت: در بسیاری از کشورها محیط آکادمیک و شرایط اولیه زندگی مناسب مانند خانه، خودرو، کار و تجهیزات مناسب، مواد آزمایشگاهی و تست های لازم برای انجام پروژه های پژوهشی و تحقیقاتی برای دانشجویان نخبه فراهم می شود اما در ایران روند اجرای پروژه های پژوهشی دانشگاهی بسیار طولانی و ناکارآمد است و پروژه های محدودی را می توانیم تعریف کنیم و واقعا شرایط کار پژوهشی مساعد نیست به همین دلیل در ایران باید حمایت بسیاری صورت گیرد تا برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری انگیزه ایجاد شود که در ایران بمانند و به کشور خود خدمت کنند.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

« پیش دبستانی» جزیی از نظام آموزش رسمی کشور تبدیل شود

ساختار مدونی برای حضور نخبگان در امر توسعه وجود ندارد

برگزاری کنگره ملی اختلالات عصبی، عضلانی و اسکلتی در بابل

ارسال 80 مقاله به کنگره ملی اختلالات عصبی در بابل

"خشکه‌داران" تنها بازمانده جنگل‌های جلگه‌ای هیرکانی

اجرای طرح حمایتی زوجین نابارور در بیمارستان فاطمه الزهرا (س) بابل

نخستین آیفون مجهز به 5G تا دو سال دیگر

مشارکت شهروندان در مسیر توسعه پایدار مازندران/ همایش توسعه پایدار به یک رویداد علمی تبدیل می‌‌شود

نشست علمی باستان شناسی نخستین ساکنان مازندران برگزار شد

تشخیص ترکیب‌های سرطان‌زا سیب زمینی سرخ شده از سوی محققان مازندرانی

مازندران دارای بیشترین لکه جنگل های هیرکانی برای ثبت در یونسکو

تجاوز به حریم رودخانه ها، متهم ردیف اول وقوع سیل/ فرهنگ اضطرار در کشور وجود ندارد!

علوم انسانی در کشور ما بستری برای تجربه ندارد

دانشجویان رکن مهم توسعه مازندران

برنامه محوری در اولویت امور اجرایی قرار گیرد

جزئیات کلاهبرداری جدید از تماس‌های خارجی

هک داووس و انتشار اسامی قاتلان خاشقجی

ترجیح محصولات وارداتی بر تولید مخترعان!

شایع ترین نوع کمر درد چیست؟

توقف جذب هئیت علمی در دانشگاه های پیام نور

وراثت، عامل مهم در بروز سرطان پستان

هر آنچه باید از بیماری "سل" بدانید

شیوع بیماری فشار خون در مازندران/ فشار خون یکی از عوامل اصلی بروز بیماری های قلبی عروقی

صنایع غذایی مازندران و مشکلاتی که تمامی ندارد

نشانه‌های اختلالات روانپزشکی چیست؟

جای خالی خانه سبز در مازندران/ خانه سبز؛ سازگار با اقلیم و محیط زیست

توضیح وزارت بهداشت در باره آمار افراد آلوده به ایدز در کشور

اندازه‌گیری تاثیر تصویر ذهنی از برند دانشگاه در جذب دانشجو

تزریق هورمون در دام و طیور شایعه فضای مجازی است/ نقش پررنگ مکمل‌های خوراک دام و طیور در کیفیت تولید

سرطان سینه شایع‌ترین سرطان در بانوان/ کارگاه آموزشی پیشگیری در فریدونکنار برگزار می شود

تومورهایی که دلیل نامشخصی دارند

سالمندان چگونه زندگی کنند؟!

سیل مازندران نتیجه برداشت بی‌رویه آب زیرزمینی

آغاز به کار کنگره بین المللی جراحان مغز و اعصاب ایران در بابل

تولید محصول تراریخته مشکل قانونی ندارد

افزایش خروج دانش‌آموزان نخبه از محمودآباد

کاهش سن سکته‌های قلبی به زیر 40 سال

برگزاری کنگره بین‌المللی جراحان مغز و اعصاب در بابل

مراکزعلمی کاربردی مازندران از جذب دانشجوی غیر مرتبط منع شدند

دانشگاه مازندران در میان هزار دانشگاه برتر جهان قرار گرفت

بررسی کاهش زمان اسکی شناورهای تندرو

اینستاگرام یتیم شد

پذیرش دانشجو در 10 مرکز علمی - کاربردی مازندران متوقف شد

فعالیت 9 هزار و 500 انجمن علمی در دانشگاه‌های کشور

لزوم مراقبت از سلامت اجتماعی و اخلاقی در دانشگاه‌ها

آغاز سال تحصیلی دانش آموزان در مازندران

رابطه معنادار کاهش تعداد دندان و آلزایمر/ جوانان هم به آلزایمر مبتلا می شوند

رونمایی از درب دست ساخت دانشجوی دانشگاه مازندران

مدیریت ریسک تغییرات اقلیم با الگوی کشت محصولات زراعی

برگزاری هفتمین دوره مسابقات ملی مناظرات دانشجویی در مازندران