پیام مازند

آخرين مطالب

استاد دانشگاه فرهنگیان در گفت و گو با ایسنا مطرح کرد

حذف "پیک های نوروزی" گامی موثر در رشد خلاقیت دانش آموزان علمي

حذف "پیک های نوروزی" گامی موثر در رشد خلاقیت دانش آموزان

  بزرگنمايي:

مازندران آنلاین - استاد دانشگاه فرهنگیان گفت: حذف "پیک های نوروزی" و جایگزینی آن با داستان‌خوانی، داستان‌گویی و داستان‌نویسی گامی موثر در رشد خلاقیت دانش آموزان است. به گزارش ایسنا مازندران، " پیک نوروزی"یکی از رویکردهای وزارت آموزش و پرورش از سالیان دور است، که به اذعان کارشناسان،همواره با استرس روانی دانش آموزان همراه بوده و گاه انجام آن به دقایق پایانی تعطیلات نوروزی کشیده شده است.
اما در رویکرد جدید وزارت آموزش و پرورش مقرر شده، هیچ گونه تکلیف مدرسه یا پیک نوروزی توزیع نشود و به جای آن دانش آموزان توان خود را در داستان نویسی، داستان خوانی و داستان گویی محک بزنند،پای قصه مادر بزرگ ها و پدر بزرگ ها بنشینند و یا مشاهدات و احساس خود را در موضوعات مختلف در ایام نوروز به نگارش در آورند.
هدف از اتخاذ چنین رویکردی آشنا ساختن کودکان با کتاب، رفع فرآیند چالشی و فرسایشی گریبان گیر دانش آموزان و والدین و ایجاد زمینه یادگیری بیشتر با تکیه بر نشاط در ایام خوش نوروز است.
سید مرضیه هاشمی، استاد دانشگاه فرهنگیان و دانشجوی دکترای علوم تربیتی در گفت و گو با ایسنا مازندران در رابطه با حذف پیک‌های نوروزی، گفت: عده‌ای معتقدند که دادن پیک نوروزی هیچ بار علمی و آموزشی برای دانش‌آموزان در تعطیلات نوروزی ندارد زیرا با کمک افراد بزرگ‌تر، دوستان و آشنایان پاسخ داده می‌شود.
وی افزود:پیک های نوروزی به سرعت حل می شود تا در طول تعطیلات دانش آموزان استرس پاسخ‌دادن به پیک را نداشته باشند؛ اما در مقابل کارشناسانی هم نبود تکلیف را در تعطیلات عید که معمولا حدود 20 روز به طول می‌انجامد برای دانش‌آموزان مضر می‌دانند.
این استاد دانشگاه با بیان این که وقتی در آموزش دانش آموزان وقفه‌ای ایجاد می‌شود زمان طولانی را هم می‌طلبد تا آن ها دوباره در فضای مدرسه قرار بگیرند، افزود: در گذشته هر یک از معلمان نسبت به انجام تکالیف نوروزی، سلیقه‌ای برخورد می‌کردند و برای جلوگیری از اعمال این سلیقه‌ها پیک‌های نوروزی یکسانی طراحی شد اما چون با کلاس‌های درس هم‌سطح روبرو نبودیم، این تکالیف از اثر بخشی لازم برخوردار نبودند.
هاشمی در ادامه تصریح کرد: به همین خاطر در سال‌های اخیر طراحی تکالیف نوروزی با عناوین "پیک شادی" یا "پیک نوروزی" به سمت استانی و منطقه‌ای پیش رفته که در استان مازندران "پیک روجین" طراحی می‌شد تا دانش آموزان فعالیت‌های بومی و منطقه‌ای و شرایط اقلیمی و بازی‌های سنتی که در آن پیک گنجانده می‌شد را بهتر درک کنند.
وی با بیان این که در هر کلاس باید تکالیف جداگانه‌ای را بررسی کرد، افزود: در هر کلاسی، معلم از دانش آموزان شناخت بهتر و در جریان نواقص و کاستی‌های آموزشی آن‌ها قرار دارد.
هاشمی تاکید کرد: اگر نیازها، خواسته‌ها و سلیقه‌های دانش‌آموزان را بشناسیم و آن ها را در برنامه‌ریزی‌های خود در ایام تعطیلات دخالت دهیم، آن گاه خواهیم دید که بچه‌ها با چه اشتیاقی پای تکالیف و کاردستی می‌نشینند.
وی افزود: در همین راستا با توجه به اجرای برنامه ملی "شهاب" که اختصار یافته اصطلاح شناسایی و هدایت استعدادهای برتر بوده و بر اساس هوش‌های هفتگانه "گاردنر" طراحی و تدوین گردیده است، باید محتوای پیک‌ها نیز در راستای هوش و استعداد دانش‌آموزان طراحی گردد.
دانشجوی دکترای علوم تربیتی یادآور شد: برای این که از آسیب‌های احتمالی آموزشی جلوگیری شود، باید از چهار نوع تکالیف دانش‌آموزی که عبارتند از تکالیف تمرینی، آمادگی و آماده‌سازی، بسطی و امتدادی و خلاقیتی استفاده کرد.
وی در ادامه اظهار کرد: مورد چهارم یعنی تکالیف خلاقیتی می‌تواند از چنان جذابیتی برخوردار باشد که علاوه بر ایجاد انگیزه و شوق یادگیری در پرورش خلاقیت بچه‌ها نیز اثرگذار باشد نه این که حس اجبار در انجام تکالیف به آنان دست دهد.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: در تکالیف خلاقیتی، مفاهیم و مهارت‌های کسب شده در کلاس با هم ترکیب می‌شود و در راه‌های متفاوت به کار بسته می‌شود.
وی همچنین افزود: در این نوع تکالیف قدرت ابتکار، خلاقیت و قدرت تخیل و خود راهبردی در شاگردان پرورش داده می‌شود؛ با فراهم آوردن تکالیف مختلف می‌توان موجبات تثبیت و آماده‌سازی و تداوم و خلق مفاهیم و مهارت‌ها را در فرآیند تعلیم و تربیت ایجاد نمود.
هاشمی تصریح کرد: با توجه به تغییرات و تحولات علمی در جهان آموزش و تکنولوژی، در جهانی زندگی می‌کنیم که هر هفت روز علم بشر دوبرابر می‌شود پس باید با تغییرات اجتماعی و تغییر رویکردها بشر هم تغییراتی در خود حاصل کند تا به سازگاری محیطی بیانجامد.
وی در ادامه با اشاره به دستورالعمل وزیر آموزش و پرورش در حذف پیک نوروزی نیز گفت: با توجه به دستور العمل جدید وزیر آموزش و پرورش که نوید ممنوعیت پیک نوروزی و جایگزینی آن با داستان‌خوانی، داستان‌گویی و داستان‌نویسی به ادارات آموزش و پرورش استان‌ها و شهرستان‌های تابعه را داشته‌اند، این موضوع می تواندگامی موثر در پرورش خلاقیت و قوه تخیل و کسب مهارت‌های زندگی با نظر موافق در جهت تقویت تکالیف خلاقیتی باشد.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: این رویکرد برای دانش‌آموزان کلامی و تصویری که به ترتیب از قوه گفتاری و قدرت هنری و طراحی بالایی برخوردارند، بسیار مفید است.
هاشمی همچنین عنوان کرد: امید است آموزش و پرورش به دانش‌آموزان دست‌ورز که دارای مهارت‌های حسی و حرکتی بالایی هستند و می‌توانند با ابداعات و اختراعات خود ابزارهای مناسبی حتی از وسایل زائد به عنوان دست‌ساخته‌های بسیار کارا طراحی‌ و پیاده‌سازی نمایند و در جشنواره‌های خوارزمی و جشنواره‌های جابربن حیان به ثبت برسانند نیز توجه ویژه شود تا در آینده شاهد ثبت اختراعات دانشمندان کوچک این مرز و بوم باشیم.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مازندران بهترین پایلوت برای توسعه استارت آپ های کشاورزی است

حمایت از واحدهای فناور عامل رونق کسب و کار است

قاتلی خاموش اما قابل کنترل!

پروژه های "تغذیه مصنوعی" راهکاری برای مدیریت منابع آبی

برگزاری اولین رویداد استارتاپ حوزه آسیب های اجتماعی در مازندران

همکاری علوم پزشکی مازندران با پواتیه فرانسه

افتتاح دومین مرکز کنفوسیوس در دانشگاه مازندران

هوش تجاری در کسب و کار، راهبرد جدید تولید

مسئولان روابط عمومی نگاه رفع تکلیف بودن را از خود دور کنند

حذف رقابت محوری از برنامه های آموزش و پرورش است

تولید محلولی که برداشت قارچ را 5 کیلوگرم افزایش می دهد

برنامه بازتوانی قلب درساری اجرا می شود

چگونه باغات خود را از سرمازدگی بهاری حفظ کنیم؟

نظریه آغاز دوره "ترسالی" بعید به نظر نمی رسد

ارتباط صنعت و دانشگاه بمب بیکاری را خنثی می کند

خوشه های شغلی در دانشگاه علمی و کاربردی ایجاد می شود

دوئل آبخیزداری با غول سیلاب و خشکسالی؟!

سد بسازیم یا آب‌بندان؟

بارور کردن ابر در ایران شایعه است

دوئل آبخیزداری با غول سیلاب و خشکسالی؟!

احتمال افزایش پدیده‌های حدی مانند سیل در آینده

چه ساختمان‌هایی نیاز به مقاوم‌سازی دارند؟

شهرهایی که برای یک روز تابستانی معتدل ساخته شده اند

مافیای کنکور و کسب و کار ترس فروشی

ثبت نام برای مدارس تیزهوشان ونمونه از 19 فروردین آغاز می شود

دلایل جولان سیل های ویرانگر در شرق مازندران

سیل مازندران و تحقیقاتی که خاک می‌خورند!

نابودی شمشادها در سوادکوه دلیل اصلی رانش زمین؟!

مهارت آموزی دانش آموزان در دوره نظری الزامی می شود

68 دانش آموزنخبه علمی والمپیادی آمل تجلیل شدند

مرکز آموزش رسانه ای مازندران در آمل راه اندازی شد

ارزیابی ابعاد و مولفه های تاب‌آوری شهری به منظور کاهش خسارت ناشی از سیل

انتقال آب ، اقلیم مازندران را تغییر خواهد داد

غفلت از بانک ژن آب بندان ها در شمال کشور

مدرک تحصیلی بدون مشارکت و اثرگذاری در جامعه ارزشی ندارد

برگزاری نشست راهبردی احیای آب‌بندان‌های شمال کشور در مازندران

فروش 2 هزار و 300 میلیارد تومانی محصولات نانو در سال جاری

مشکل اصلی کتابخانه‌های مازندران چیست؟

آزمون شبه نهایی با قوت در مازندران اجرایی می شود

نخستین محصول تراریخته که وارد بازار شد، چه بود؟/آرای مثبت 90 درصد دانشمندان بر ایمن بودن محصولات تراریخته

معجزه‌ای به نام تراریخته؟!

تحقیقات علمی برای مضر بودن محصولات تراریخته انجام نشد

مراکز امنیتی بر فعالیت مهندسی ژنتیک کشاورزی نظارت داشته باشند

شبیه خون حفاران غیر مجاز به محوطه باستانی "هفت تپه بابل"/ لزوم ایجاد پایگاه باستان شناسی در بابل

سازمان دانشجویان؛ میدان واقعی بروز خلاقیت‌ها/سازمانی که باید شکاف‌های دانشجویی را از بین ببرد

شکوفایی شارژ سریع و بی‌سیم

راه اندازی پارک فناوری اشتغال فضا پایه در مازندران کلید خورد

انتقال آب خزر میانکاله را به کانون ریزگردها بدل می کند/ مرگ جنگل های هیرکانی فاجعه ای بزرگ در پس انتقال خزر به سمنان

اولین سیم‌کارت نسل پنجم جهان رسما عرضه شد

گوشی تاشوی سامسونگ، اپل را تهدید می‌کند