پیام مازند

آخرين مطالب

استاد دانشگاه فرهنگیان در گفت و گو با ایسنا مطرح کرد

حذف "پیک های نوروزی" گامی موثر در رشد خلاقیت دانش آموزان علمي

حذف "پیک های نوروزی" گامی موثر در رشد خلاقیت دانش آموزان

  بزرگنمايي:

مازندران آنلاین - استاد دانشگاه فرهنگیان گفت: حذف "پیک های نوروزی" و جایگزینی آن با داستان‌خوانی، داستان‌گویی و داستان‌نویسی گامی موثر در رشد خلاقیت دانش آموزان است. به گزارش ایسنا مازندران، " پیک نوروزی"یکی از رویکردهای وزارت آموزش و پرورش از سالیان دور است، که به اذعان کارشناسان،همواره با استرس روانی دانش آموزان همراه بوده و گاه انجام آن به دقایق پایانی تعطیلات نوروزی کشیده شده است.
اما در رویکرد جدید وزارت آموزش و پرورش مقرر شده، هیچ گونه تکلیف مدرسه یا پیک نوروزی توزیع نشود و به جای آن دانش آموزان توان خود را در داستان نویسی، داستان خوانی و داستان گویی محک بزنند،پای قصه مادر بزرگ ها و پدر بزرگ ها بنشینند و یا مشاهدات و احساس خود را در موضوعات مختلف در ایام نوروز به نگارش در آورند.
هدف از اتخاذ چنین رویکردی آشنا ساختن کودکان با کتاب، رفع فرآیند چالشی و فرسایشی گریبان گیر دانش آموزان و والدین و ایجاد زمینه یادگیری بیشتر با تکیه بر نشاط در ایام خوش نوروز است.
سید مرضیه هاشمی، استاد دانشگاه فرهنگیان و دانشجوی دکترای علوم تربیتی در گفت و گو با ایسنا مازندران در رابطه با حذف پیک‌های نوروزی، گفت: عده‌ای معتقدند که دادن پیک نوروزی هیچ بار علمی و آموزشی برای دانش‌آموزان در تعطیلات نوروزی ندارد زیرا با کمک افراد بزرگ‌تر، دوستان و آشنایان پاسخ داده می‌شود.
وی افزود:پیک های نوروزی به سرعت حل می شود تا در طول تعطیلات دانش آموزان استرس پاسخ‌دادن به پیک را نداشته باشند؛ اما در مقابل کارشناسانی هم نبود تکلیف را در تعطیلات عید که معمولا حدود 20 روز به طول می‌انجامد برای دانش‌آموزان مضر می‌دانند.
این استاد دانشگاه با بیان این که وقتی در آموزش دانش آموزان وقفه‌ای ایجاد می‌شود زمان طولانی را هم می‌طلبد تا آن ها دوباره در فضای مدرسه قرار بگیرند، افزود: در گذشته هر یک از معلمان نسبت به انجام تکالیف نوروزی، سلیقه‌ای برخورد می‌کردند و برای جلوگیری از اعمال این سلیقه‌ها پیک‌های نوروزی یکسانی طراحی شد اما چون با کلاس‌های درس هم‌سطح روبرو نبودیم، این تکالیف از اثر بخشی لازم برخوردار نبودند.
هاشمی در ادامه تصریح کرد: به همین خاطر در سال‌های اخیر طراحی تکالیف نوروزی با عناوین "پیک شادی" یا "پیک نوروزی" به سمت استانی و منطقه‌ای پیش رفته که در استان مازندران "پیک روجین" طراحی می‌شد تا دانش آموزان فعالیت‌های بومی و منطقه‌ای و شرایط اقلیمی و بازی‌های سنتی که در آن پیک گنجانده می‌شد را بهتر درک کنند.
وی با بیان این که در هر کلاس باید تکالیف جداگانه‌ای را بررسی کرد، افزود: در هر کلاسی، معلم از دانش آموزان شناخت بهتر و در جریان نواقص و کاستی‌های آموزشی آن‌ها قرار دارد.
هاشمی تاکید کرد: اگر نیازها، خواسته‌ها و سلیقه‌های دانش‌آموزان را بشناسیم و آن ها را در برنامه‌ریزی‌های خود در ایام تعطیلات دخالت دهیم، آن گاه خواهیم دید که بچه‌ها با چه اشتیاقی پای تکالیف و کاردستی می‌نشینند.
وی افزود: در همین راستا با توجه به اجرای برنامه ملی "شهاب" که اختصار یافته اصطلاح شناسایی و هدایت استعدادهای برتر بوده و بر اساس هوش‌های هفتگانه "گاردنر" طراحی و تدوین گردیده است، باید محتوای پیک‌ها نیز در راستای هوش و استعداد دانش‌آموزان طراحی گردد.
دانشجوی دکترای علوم تربیتی یادآور شد: برای این که از آسیب‌های احتمالی آموزشی جلوگیری شود، باید از چهار نوع تکالیف دانش‌آموزی که عبارتند از تکالیف تمرینی، آمادگی و آماده‌سازی، بسطی و امتدادی و خلاقیتی استفاده کرد.
وی در ادامه اظهار کرد: مورد چهارم یعنی تکالیف خلاقیتی می‌تواند از چنان جذابیتی برخوردار باشد که علاوه بر ایجاد انگیزه و شوق یادگیری در پرورش خلاقیت بچه‌ها نیز اثرگذار باشد نه این که حس اجبار در انجام تکالیف به آنان دست دهد.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: در تکالیف خلاقیتی، مفاهیم و مهارت‌های کسب شده در کلاس با هم ترکیب می‌شود و در راه‌های متفاوت به کار بسته می‌شود.
وی همچنین افزود: در این نوع تکالیف قدرت ابتکار، خلاقیت و قدرت تخیل و خود راهبردی در شاگردان پرورش داده می‌شود؛ با فراهم آوردن تکالیف مختلف می‌توان موجبات تثبیت و آماده‌سازی و تداوم و خلق مفاهیم و مهارت‌ها را در فرآیند تعلیم و تربیت ایجاد نمود.
هاشمی تصریح کرد: با توجه به تغییرات و تحولات علمی در جهان آموزش و تکنولوژی، در جهانی زندگی می‌کنیم که هر هفت روز علم بشر دوبرابر می‌شود پس باید با تغییرات اجتماعی و تغییر رویکردها بشر هم تغییراتی در خود حاصل کند تا به سازگاری محیطی بیانجامد.
وی در ادامه با اشاره به دستورالعمل وزیر آموزش و پرورش در حذف پیک نوروزی نیز گفت: با توجه به دستور العمل جدید وزیر آموزش و پرورش که نوید ممنوعیت پیک نوروزی و جایگزینی آن با داستان‌خوانی، داستان‌گویی و داستان‌نویسی به ادارات آموزش و پرورش استان‌ها و شهرستان‌های تابعه را داشته‌اند، این موضوع می تواندگامی موثر در پرورش خلاقیت و قوه تخیل و کسب مهارت‌های زندگی با نظر موافق در جهت تقویت تکالیف خلاقیتی باشد.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: این رویکرد برای دانش‌آموزان کلامی و تصویری که به ترتیب از قوه گفتاری و قدرت هنری و طراحی بالایی برخوردارند، بسیار مفید است.
هاشمی همچنین عنوان کرد: امید است آموزش و پرورش به دانش‌آموزان دست‌ورز که دارای مهارت‌های حسی و حرکتی بالایی هستند و می‌توانند با ابداعات و اختراعات خود ابزارهای مناسبی حتی از وسایل زائد به عنوان دست‌ساخته‌های بسیار کارا طراحی‌ و پیاده‌سازی نمایند و در جشنواره‌های خوارزمی و جشنواره‌های جابربن حیان به ثبت برسانند نیز توجه ویژه شود تا در آینده شاهد ثبت اختراعات دانشمندان کوچک این مرز و بوم باشیم.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خودباوری، علاقه و امید کلیدهای موفقیت دانشجویان

ساختمان هایی که بوی کربن می دهند!

قطعه‌سازی مهم‌ترین چالش فرآیند تولید موتور خودرو در ایران

افزایش شیوع بیماری های قلبی در مازندران/ سبک زندگی مازندرانی‌ها تغییر کند

پراکندگی بیمارستان ها چالش درمانی مازندران در ایستگاه چهلم

نمره قبولی آب شرب مازندران در آزمایشگاههای تخصصی

کشت گیاهان دارویی در مازندران دارای ساختار علمی شد

رژیم های غذایی نامناسب عمر را کوتاه می کند

آنالیز آزمایش ادرار با گوشی هوشمند!

تعویق سهمیه‌بندی "بنزین" فاجعه به بار می‌آورد

برگزاری پنجمین همایش ملی تغییر و گاهشناسی درختی در مازندران

آب مخالف آبادانی است اگر پای انتقال در میان باشد!

تولید نخستین داروی ایرانی درمان "فقر آهن بدون عارضه " در مازندران

کدام دانشگاه‌ مازندران؛ نسل چهارمی است؟!

تجلیل از 40 نخبه مازندرانی در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی

تخلیه فاضلاب‌های خانگی در تالاب نیلوفرآبی بابل/ شیوع سرطان ناشی از کشت برنج حاصل از آب این تالاب

توصیه کشت گلخانه ای برای مازندران، درست یا نادرست؟

کیفیت آموزش، مهم ترین دغدغه دانشگاههای فنی و حرفه ای است

عرضه مواد خام به بازار بدون کنترل سلامت

آمادگی جهاد دانشگاهی برای ورود به مسائل توسعه محور در مازندران

جهاد دانشگاهی مازندران در اجرای پروژه‌ها از توان دستگاه‌های اجرایی بهره بگیرد

ثبت سالانه چهار هزار و 500 مورد ابتلا به سرطان در مازندران

مراقب امنیت VPN‌های رایگان باشید!

55 پروژه ملی در حوزه سلامت تعریف شده است

نظام ارجاع در مازندران اجرا شده است

گران‌ترین گوشی سامسونگ به 5G مجهز می‌شود

صنعتی شدن سویه های بومی پروبیوتیک ها؛ راهی به سوی خودکفایی

ایرانی‌ها در موبایل؛ 30 برابر روزنامه، 9 برابر کتاب

یخزدگی در بلند مدت بافت خاک مازندران را تغییر می دهد

هوآوی بعد از اپل، محبوب‌ترین برند تلفن همراه

فروش 100 هزار گوشی تنها در کمتر از 9 دقیقه

طرح های ارائه شده به واحدهای فناور باید خلاقانه باشد

1300 دانشجوی پرستاری در مازندران تحصیل می کنند

تیرگی رنگ نان را جدی بگیرید/ سنگک بهترین نوع نان برای مصرف

93 درصد صادرات و واردات از دریا انجام می شود/آمریکا وکلک استراتژی

خزر در تب سرگردانی می سوزد/ ممنوعیت طرح انتقال آب دریای خزر در بهارستان!

حذف "مشق شب"،دانش آموزان را تنبل می کند؟

کسب مجوز تاسیس دانشکده بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی بابل

مسواک مهم ترین راهکار در پیشگیرى از التهاب نسوج دندان

تندگویان: «موسسه فیلترینگ» باز کنیم

مرگ استعدادها در پستوی امتحانات درسی دوره ابتدایی

گردشگری مازندران سردرگم در هزار توی مشکلات/ زمستانگردی در مازندران جذاب است!

خودروی پلیس 2020 فورد چشم‌ها را خیره کرد

کتاب کشاورزی مازندران بارها خوانده شد اما...

افزایش نژاد غیربومی دام‌ در مازندران/ دامداری در مازندران صنعتی شود

250 دانش آموز استثنایی رتبه های زیر 100 کنکور را کسب کردند

همکاری هسته‌ای بیل گیتس با چینی‌ها به‌هم خورد

جشنواره گل نرگس فرصتی برای رونق اقتصادی در مازندران

دوربین سه‌بعدی به آیفون‌های جدید می‌آید

مشکلات پیش روی شرکت‌های دانش‌بنیان چیست؟!