آخرين مطالب

استاد دانشگاه فرهنگیان در گفت و گو با ایسنا مطرح کرد

حذف "پیک های نوروزی" گامی موثر در رشد خلاقیت دانش آموزان علمي

حذف "پیک های نوروزی" گامی موثر در رشد خلاقیت دانش آموزان

  بزرگنمايي:

مازندران آنلاین - استاد دانشگاه فرهنگیان گفت: حذف "پیک های نوروزی" و جایگزینی آن با داستان‌خوانی، داستان‌گویی و داستان‌نویسی گامی موثر در رشد خلاقیت دانش آموزان است. به گزارش ایسنا مازندران، " پیک نوروزی"یکی از رویکردهای وزارت آموزش و پرورش از سالیان دور است، که به اذعان کارشناسان،همواره با استرس روانی دانش آموزان همراه بوده و گاه انجام آن به دقایق پایانی تعطیلات نوروزی کشیده شده است.
اما در رویکرد جدید وزارت آموزش و پرورش مقرر شده، هیچ گونه تکلیف مدرسه یا پیک نوروزی توزیع نشود و به جای آن دانش آموزان توان خود را در داستان نویسی، داستان خوانی و داستان گویی محک بزنند،پای قصه مادر بزرگ ها و پدر بزرگ ها بنشینند و یا مشاهدات و احساس خود را در موضوعات مختلف در ایام نوروز به نگارش در آورند.
هدف از اتخاذ چنین رویکردی آشنا ساختن کودکان با کتاب، رفع فرآیند چالشی و فرسایشی گریبان گیر دانش آموزان و والدین و ایجاد زمینه یادگیری بیشتر با تکیه بر نشاط در ایام خوش نوروز است.
سید مرضیه هاشمی، استاد دانشگاه فرهنگیان و دانشجوی دکترای علوم تربیتی در گفت و گو با ایسنا مازندران در رابطه با حذف پیک‌های نوروزی، گفت: عده‌ای معتقدند که دادن پیک نوروزی هیچ بار علمی و آموزشی برای دانش‌آموزان در تعطیلات نوروزی ندارد زیرا با کمک افراد بزرگ‌تر، دوستان و آشنایان پاسخ داده می‌شود.
وی افزود:پیک های نوروزی به سرعت حل می شود تا در طول تعطیلات دانش آموزان استرس پاسخ‌دادن به پیک را نداشته باشند؛ اما در مقابل کارشناسانی هم نبود تکلیف را در تعطیلات عید که معمولا حدود 20 روز به طول می‌انجامد برای دانش‌آموزان مضر می‌دانند.
این استاد دانشگاه با بیان این که وقتی در آموزش دانش آموزان وقفه‌ای ایجاد می‌شود زمان طولانی را هم می‌طلبد تا آن ها دوباره در فضای مدرسه قرار بگیرند، افزود: در گذشته هر یک از معلمان نسبت به انجام تکالیف نوروزی، سلیقه‌ای برخورد می‌کردند و برای جلوگیری از اعمال این سلیقه‌ها پیک‌های نوروزی یکسانی طراحی شد اما چون با کلاس‌های درس هم‌سطح روبرو نبودیم، این تکالیف از اثر بخشی لازم برخوردار نبودند.
هاشمی در ادامه تصریح کرد: به همین خاطر در سال‌های اخیر طراحی تکالیف نوروزی با عناوین "پیک شادی" یا "پیک نوروزی" به سمت استانی و منطقه‌ای پیش رفته که در استان مازندران "پیک روجین" طراحی می‌شد تا دانش آموزان فعالیت‌های بومی و منطقه‌ای و شرایط اقلیمی و بازی‌های سنتی که در آن پیک گنجانده می‌شد را بهتر درک کنند.
وی با بیان این که در هر کلاس باید تکالیف جداگانه‌ای را بررسی کرد، افزود: در هر کلاسی، معلم از دانش آموزان شناخت بهتر و در جریان نواقص و کاستی‌های آموزشی آن‌ها قرار دارد.
هاشمی تاکید کرد: اگر نیازها، خواسته‌ها و سلیقه‌های دانش‌آموزان را بشناسیم و آن ها را در برنامه‌ریزی‌های خود در ایام تعطیلات دخالت دهیم، آن گاه خواهیم دید که بچه‌ها با چه اشتیاقی پای تکالیف و کاردستی می‌نشینند.
وی افزود: در همین راستا با توجه به اجرای برنامه ملی "شهاب" که اختصار یافته اصطلاح شناسایی و هدایت استعدادهای برتر بوده و بر اساس هوش‌های هفتگانه "گاردنر" طراحی و تدوین گردیده است، باید محتوای پیک‌ها نیز در راستای هوش و استعداد دانش‌آموزان طراحی گردد.
دانشجوی دکترای علوم تربیتی یادآور شد: برای این که از آسیب‌های احتمالی آموزشی جلوگیری شود، باید از چهار نوع تکالیف دانش‌آموزی که عبارتند از تکالیف تمرینی، آمادگی و آماده‌سازی، بسطی و امتدادی و خلاقیتی استفاده کرد.
وی در ادامه اظهار کرد: مورد چهارم یعنی تکالیف خلاقیتی می‌تواند از چنان جذابیتی برخوردار باشد که علاوه بر ایجاد انگیزه و شوق یادگیری در پرورش خلاقیت بچه‌ها نیز اثرگذار باشد نه این که حس اجبار در انجام تکالیف به آنان دست دهد.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: در تکالیف خلاقیتی، مفاهیم و مهارت‌های کسب شده در کلاس با هم ترکیب می‌شود و در راه‌های متفاوت به کار بسته می‌شود.
وی همچنین افزود: در این نوع تکالیف قدرت ابتکار، خلاقیت و قدرت تخیل و خود راهبردی در شاگردان پرورش داده می‌شود؛ با فراهم آوردن تکالیف مختلف می‌توان موجبات تثبیت و آماده‌سازی و تداوم و خلق مفاهیم و مهارت‌ها را در فرآیند تعلیم و تربیت ایجاد نمود.
هاشمی تصریح کرد: با توجه به تغییرات و تحولات علمی در جهان آموزش و تکنولوژی، در جهانی زندگی می‌کنیم که هر هفت روز علم بشر دوبرابر می‌شود پس باید با تغییرات اجتماعی و تغییر رویکردها بشر هم تغییراتی در خود حاصل کند تا به سازگاری محیطی بیانجامد.
وی در ادامه با اشاره به دستورالعمل وزیر آموزش و پرورش در حذف پیک نوروزی نیز گفت: با توجه به دستور العمل جدید وزیر آموزش و پرورش که نوید ممنوعیت پیک نوروزی و جایگزینی آن با داستان‌خوانی، داستان‌گویی و داستان‌نویسی به ادارات آموزش و پرورش استان‌ها و شهرستان‌های تابعه را داشته‌اند، این موضوع می تواندگامی موثر در پرورش خلاقیت و قوه تخیل و کسب مهارت‌های زندگی با نظر موافق در جهت تقویت تکالیف خلاقیتی باشد.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: این رویکرد برای دانش‌آموزان کلامی و تصویری که به ترتیب از قوه گفتاری و قدرت هنری و طراحی بالایی برخوردارند، بسیار مفید است.
هاشمی همچنین عنوان کرد: امید است آموزش و پرورش به دانش‌آموزان دست‌ورز که دارای مهارت‌های حسی و حرکتی بالایی هستند و می‌توانند با ابداعات و اختراعات خود ابزارهای مناسبی حتی از وسایل زائد به عنوان دست‌ساخته‌های بسیار کارا طراحی‌ و پیاده‌سازی نمایند و در جشنواره‌های خوارزمی و جشنواره‌های جابربن حیان به ثبت برسانند نیز توجه ویژه شود تا در آینده شاهد ثبت اختراعات دانشمندان کوچک این مرز و بوم باشیم.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

« پیش دبستانی» جزیی از نظام آموزش رسمی کشور تبدیل شود

ساختار مدونی برای حضور نخبگان در امر توسعه وجود ندارد

برگزاری کنگره ملی اختلالات عصبی، عضلانی و اسکلتی در بابل

ارسال 80 مقاله به کنگره ملی اختلالات عصبی در بابل

"خشکه‌داران" تنها بازمانده جنگل‌های جلگه‌ای هیرکانی

اجرای طرح حمایتی زوجین نابارور در بیمارستان فاطمه الزهرا (س) بابل

نخستین آیفون مجهز به 5G تا دو سال دیگر

مشارکت شهروندان در مسیر توسعه پایدار مازندران/ همایش توسعه پایدار به یک رویداد علمی تبدیل می‌‌شود

نشست علمی باستان شناسی نخستین ساکنان مازندران برگزار شد

تشخیص ترکیب‌های سرطان‌زا سیب زمینی سرخ شده از سوی محققان مازندرانی

مازندران دارای بیشترین لکه جنگل های هیرکانی برای ثبت در یونسکو

تجاوز به حریم رودخانه ها، متهم ردیف اول وقوع سیل/ فرهنگ اضطرار در کشور وجود ندارد!

علوم انسانی در کشور ما بستری برای تجربه ندارد

دانشجویان رکن مهم توسعه مازندران

برنامه محوری در اولویت امور اجرایی قرار گیرد

جزئیات کلاهبرداری جدید از تماس‌های خارجی

هک داووس و انتشار اسامی قاتلان خاشقجی

ترجیح محصولات وارداتی بر تولید مخترعان!

شایع ترین نوع کمر درد چیست؟

توقف جذب هئیت علمی در دانشگاه های پیام نور

وراثت، عامل مهم در بروز سرطان پستان

هر آنچه باید از بیماری "سل" بدانید

شیوع بیماری فشار خون در مازندران/ فشار خون یکی از عوامل اصلی بروز بیماری های قلبی عروقی

صنایع غذایی مازندران و مشکلاتی که تمامی ندارد

نشانه‌های اختلالات روانپزشکی چیست؟

جای خالی خانه سبز در مازندران/ خانه سبز؛ سازگار با اقلیم و محیط زیست

توضیح وزارت بهداشت در باره آمار افراد آلوده به ایدز در کشور

اندازه‌گیری تاثیر تصویر ذهنی از برند دانشگاه در جذب دانشجو

تزریق هورمون در دام و طیور شایعه فضای مجازی است/ نقش پررنگ مکمل‌های خوراک دام و طیور در کیفیت تولید

سرطان سینه شایع‌ترین سرطان در بانوان/ کارگاه آموزشی پیشگیری در فریدونکنار برگزار می شود

تومورهایی که دلیل نامشخصی دارند

سالمندان چگونه زندگی کنند؟!

سیل مازندران نتیجه برداشت بی‌رویه آب زیرزمینی

آغاز به کار کنگره بین المللی جراحان مغز و اعصاب ایران در بابل

تولید محصول تراریخته مشکل قانونی ندارد

افزایش خروج دانش‌آموزان نخبه از محمودآباد

کاهش سن سکته‌های قلبی به زیر 40 سال

برگزاری کنگره بین‌المللی جراحان مغز و اعصاب در بابل

مراکزعلمی کاربردی مازندران از جذب دانشجوی غیر مرتبط منع شدند

دانشگاه مازندران در میان هزار دانشگاه برتر جهان قرار گرفت

بررسی کاهش زمان اسکی شناورهای تندرو

اینستاگرام یتیم شد

پذیرش دانشجو در 10 مرکز علمی - کاربردی مازندران متوقف شد

فعالیت 9 هزار و 500 انجمن علمی در دانشگاه‌های کشور

لزوم مراقبت از سلامت اجتماعی و اخلاقی در دانشگاه‌ها

آغاز سال تحصیلی دانش آموزان در مازندران

رابطه معنادار کاهش تعداد دندان و آلزایمر/ جوانان هم به آلزایمر مبتلا می شوند

رونمایی از درب دست ساخت دانشجوی دانشگاه مازندران

مدیریت ریسک تغییرات اقلیم با الگوی کشت محصولات زراعی

برگزاری هفتمین دوره مسابقات ملی مناظرات دانشجویی در مازندران