پیام مازند

آخرين مطالب

جاذبه هاي تاريخي و طبيعي بابل مقالات

جاذبه هاي تاريخي و طبيعي بابل

  بزرگنمايي:

در اين گزارش خوانيم بابل از بزرگترين شهرهاي مازندران به شمار مي ايد که صنعت و دانش در آن از اهميت بالايي برخوردار است.

بابل به معني جايي که آب فراوان دارد است. بر اساس پژوهش هاي بدست آمده، نام بابُـل از دو تکواژ با و بُل تشکيل شده است. در گذشته تکواژ با ، در لغت به معني هر چيز مايع و در کاربرد روزانه به معني آب استفاده مي شد. کلمه باران يعني آبي که رانده مي شود ، گواه اين مطلب است. تکواژ بُـل نيز به معني فراوان و بسيار است. در سال 1372 تحقيقاتي در مورد نام شناسي شهرهاي باستاني مازندران به چاپ رسيد که گوياي اين مطلب است

در ادامه به برخي از مهمترين جاذبه هاي گرشدگري بابل اشاره مي کنيم:

آبشار شيخ موسي

روستاي شيخ موسي از توابع بابل در منطقه بند پي شرقي بابل با ارتفاع 2500 متر از سطح دريا و در 65 کيلومتري بابل جذابترين مناظر جنگلي، ييلاقي و کوهستاني را دارا مي باشد. زيارتگاه شيخ موسي در نقطه بالاي روستا با گنبدهاي نقره اي ديده مي شود. تپه هاي سبزپوشيده و حضور دام زياد در اين منطقه در منطقه کوهستاني شيخ موسي با خانه هاي چوبي و حصار سنگي بسيار دلرباست اهالي منطقه اطراف و به خصوص بابلي هاي عزيز از اين منطقه به عنوان ييلاق تابستاني استفاده مي کنند. آبشار سيخ موسي يا آبشار حاجي شيخ موسي يکي از زيبايي هاي اين منطقه است در دل جنگل هاي زيباي آن.

از ديگر جذابيت هاي روستاي شيخ موسي مراسم فولکوريک آن يعني جشن مردگان است. 28 تيرماه در گاهشماري طبري مصادف است با «جشن بيس و شش عيدماه». طبق يک باور عاميانه، ماجرا برمي گردد به زماني که شخصيتي به نام فريدون به خونخواهي پدرش با همراهي سپاهي از مردم مازندران به مصاف ضحاک پادشاه اهريمني مي رود و پس از جانفشاني و کشته شدن تعداد زيادي از افرادش، به بند کشيده و در قعر چاهي انداخته مي شوند بعد از آن ماجرا، مردم همه ساله در چنين روزي جشني مي گرفتند و سر قبر مردگانشان شمع روشن مي کردند.

پهلوانان هر منطقه هم به ياد اين نبرد تن به تن باهم کشتي پهلواني مي گرفتند. هر چند با گذشت سال ها مراسم جشن کمرنگ شده و کيفيت برگزاري آن تغيير کرده ولي اين طور که از شواهد پيداست، روشن کردن شمع بر سر مزار اموات و غبارروبي و تميز کردن آرامگاه ها که به «آستانه تراشي» معروف است، همچنان مرسوم است. پخش غذا و شيريني براي شادي روح رفتگان و برگزاري مسابقات کشتي لوچو در چنين روزي، ياگاري است از همان زمان. البته اين آخري يعني « لوچو» آن قدر پررنگ شده که پا گرفته از قهرمانان کشتي مازندران روزگاري از لوچوکاران و پهلوانان اين بازي بوده اند.

شاليزارهاي سرسبز به قدري ديدني اند که به راحتي مي توانند ما را از مقصدمان غافل کنند. لوچو در رابطه تنگاتنگي با فصل کاشت و برداشت محصول دارد. بطوري که روستاييان از اوقات فراغتي که پس از نشا و يا دروي برنج برايشان ايجاد مي شود، براي برگزاري مسابقات لوچو استفاده مي کنند.

از شيرگاه نيز مي توانيد به روستاي شيخ موسي دسترسي داشته باشيد.

آبگرم ازرود

آبگرم ازرود بابل که در منابع اينترنتي آب معدني آرزو نيز ثبت شده است در روستاي اري در بخش بند پي شرقي و سي و سه کيلومتري در جنوب شرقي بابل در ميان يک دره زيباي جنگلي و در کنار رودخانه قرار گرفته که مجموعه طبيعي بي نظيري را با ترکيبي جالب عرضه مي نمايد. آب معدني فيروزه اي رنگ در دل جنگل هاي سبز منظره اي را خلق کرده که در ديگر نقاط کمتر ديده شده است. آب با جوشش از دل زمين استخر کوچکي را پديد آورده که به خاطر ترکيبات گوگردي براي بيماري هاي جلدي، روماتيسم و درد مفاصل بسيار مفيد است.

جاده دسترسي به آن از شهر بابل، جاده شهيد صالحي آغاز مي شود و پس از طي مسافت 30 کيلومتر به آبادي گلوگاه مرکز بخش بند پي مي رسد و با عبور از پل سجادرود وارد جاده دهستان فيروزجاه شده و پس از طي حدود 30 کيلومتر وارد روستاي زيبا و سنتي اري مي شود که آب معدني زيبا را در خود جاي داده است که با مجموعه اطراف خود يکي از بهترين جاذبه هاي توريستي و طبيعي شهرستان بابل به شمار مي رود.

ازرود شايد مخفف کلمه ازت رود باشد اين آب بوي گوگرد مي دهد ازرو يک چشمه جوشان با آب ولرم حدود 37 درجه سانتيگراد گرماست و عمق آن حدود 140 تا 150 سانتيمتر و بعضي جاها 160 سانتيمتر است از وسط آن آب مانند حباب هاي زيبا قل قل مي خورد و بيرون مي آيد ته آن چشمه از سنگ هاي ريز تشکيل شده که اگر جراحتي به پاي فردي وارد شود معمولا دير بهبود مي يابد.

مساحت آن چشمه حدود 120 متر مي باشد که قبلا در فضاي بازي بوده امروزه دور آن محصور شد که ورود و خروج راحت تر شد قديم الايام عقيده داشتند که اين آب مقدس است و در آن ماري است با تاج سبز رنگ که اگر کسي ناپاک وارد گردد آسيب مي بيند ولي امروزه چنين عقيده اي کمتر مورد توجه است. آنچه که واقعيت دارد اين است يک چشمه معدني گرم با مواد گوگردي زياد که براي بعضي بيماري پوستي مفيد است.

آبشار کيمون

کيمون روستاي است در در 30 کيلومتري شهر بابل در بندپي شرقي، که داراي آب و هواي متعدل است. روستاي کيمون در جنگل واقع شده است و از مناظر و چشم اندازهاي بينظيري برخوردار مي باشد. عبور رودخانه اي دائمي از اين روستا طراوت خاص به اين روستا بخشيده و همجنين بودن چند آبشار زيبا در مسير رودخانه زيبايي هاي اين روستا را دو چندان کرده است اغلب مردم اين روستا دامدار و مشغل پرورش گاو مي باشند.

سد شياده

اين منطقه زيبا و ديدني در 32 کيلومتري جنوب غربي بابل واقع شده و سد بر روي رودخانه چليم يکي از سرشاخه هاي رودخانه بابلرود در روستاي شياده و در بخش بندپي غربي اين شهرستان بسته شده است .

منطقه بکر سد شياده به دليل دارا بودن آب و هواي مساعد و وجود جنگل در چهار سوي خود، مکان مناسبي براي پياده روي، برگزاري اردوهاي يک روزه سياحتي، صعود به ارتفاعات نزديک سد شياده، کشتي لوچو، ماهيگيري و قايقراني است که جذابيت هاي طبيعي اين منطقه علاقه و رغبت ديدار مجدد مسافران و گردشگران را از اين منطقه افزايش مي دهد.

اين مکان علاوه برايام عيد نوروز و تابستان در روزهاي تعطيل معمولي نيز شاهد حضور جمع زيادي ازخانواده ها از هر قشر است که استفاده از اين فضاي مناسب براي ايجاد نشاط و روحيه را انتخاب مي کنند .

سقاتالارشياده و پوشش گياهي و جنگل هاي زيبا در کنار سد زيباي روستاي شياده ورود و بازديد گردشگران و مسافران را نيز چند برابر کرده است.هم اکنون اين سد در ايام تعطيلات و آخر هفته ها بيش از دو هزار گردشگر دارد .

ارتفاع سد شياده از زمين 20 متر مي باشد؛ پوشش جنگلي در دور تا دور اين سد، جاذبه گردشگري سدشياده را چند برابر کرده است.

زمينه ماهيگيري براي مسافران که قلاب و وسايل ماهيگيري به همراه دارند در اين سد آماده است و مسافران مي توانند بعنوان يک ورزش و تفريح در مکان سد شياده به ماهيگيري بپردازند.

سقاتالار شياده مربوط به اواخر دوره قاجاريه در روستاي شياده ساخته شده از چوب با نقش و نگارهاي زيبا با اشعار مذهبي جلوه خاصي به اين مکان تاريخي داده که مسافران و گردشگران با حضور دراين روستا از اين فضا بي بهره نخواهند ماند.

پارک جنگلي بابلکنار

پارک جنگلي بابلکنار داراي 760 هکتار مساحت مي باشد. در فاز اول اين پروژه 40 هکتار آن به بهره برداري رسيده است. پارک جنگلي طبيعت بابل کنار از سوي معاون توسعه مديريت سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور به عنوان منطقه نمونه گردشگري معرفي شد اين پارک زيبا جزء محدوده ي جنگلي روستاي درونکلا شرقي است.

در دل اين پارک دهکده اي کوچک قرار دارد با نام بزچفت. طبيعت بابلکنار با دارا بودن مساحتي بيش از 716 هکتار و وجود چشمه اي کوچک در دل خود و انبوه درختان زيبا و ساير امکانات گردشگري همچون امکانات بسيار خوب و وسيع اين محيط طبيعي از جمله راه و جاده آسفالت، وسايل بازي کودکان، آبخوري هاي بهداشتي، آلاچيق، سرويس هاي بهداشتي، نمازخانه و… طي چند سال به مکاني شناخته شده در استان مازندران و حتي خارج از آن تبديل شده که با آمدن فصل بهار و تابستان انبوه مسافران و گردشگران را روانه منطقه ي تفريحي توريستي و کوهپايه اي بابلکنار زيبا مي کند

پل محمدحسن خان

پلي قديمي مربوط به سده 12 هجري قمري بر روي رودخانه بابلرود شهرستان بابل استان مازندران مي باشد.

اين پل از آثار دوره قاجاريه است که به جاي پل قديمي تري ساخته شده است. به نوشته تاريخ بيهقي، در دوره غزنوي در اين محل پلي چوبي وجود داشته است، که به نوشته تاريخ طبرستان ابن اسفنديار، بعدها به دستور نصيرالدوله شاه غازي (558-536 ه. ق.) «زر به خروارها ريخته شد و پارو در ميان زد و … پلي از خشت و آهک بنا کردند».

اين پل در 2 کيلومتري مرکز شهر بابل و در جنوب قرار دارد و اطراف آن متشکل از 5 محله شامل شهرک شهيد چمران، شهرک فرهنگيان، محله سرپل محمدحسن خان بخش دو و سه و محله سرپل محمدحسن خان بخش مرکزي است.

امامزاده سلطان محمدطاهر

دوره تاريخي ساخت . تشکيل . بوجود آمدن يا … : به قرن نهم هجري قمري اين بقعه را در سال 875 هجري قمري ساخته است.

مسجد آدينه

بابل هم مثل همه شهرهاي مهم مسجد جامع دارد. در قديم وقتي جمعيت يک شهر به حدود 10هزار نفر مي رسيد، برايش يک مسجد مرکزي و بزرگ مي ساختند که اسمش مسجد جامع يا مسجد جمعه (مسجد آدينه) بود. مسجد جامع بابل از بناهاي عهد صفوي است.

در زمان فتحعليشاه قاجار زلزله آن را خراب کرد و در سال 1225 قمري بود که فتحعليشاه دستور داد مسجد را بازسازي کنند و ميرزا محمد شفيع صدراعظم اين کار را پيگيري کرد. مقبره سعيدالعلماي بارفروشي- از مشاهير فقه شيعه در قرن13 هجري قمري- در مجاورت اين مسجد قرار دارد. سعيدالعلما آن قدر عالم بزرگي بود که وقتي خواستند شيخ انصاري را مرجع شيعيان جهان کنند چون سعيدالعلما را از خودش برتر مي دانست، نامه اي به او نوشت و از او اجازه گرفت.

آبشار تيرکن

اين آبشار در روستاي تيرکن، در مراتع کالبکوشت و بخش بابلکنار شهرستان بابل قرار دارد. آبشار ارتفاعي در حدود 9 متر دارد. اين منطقه شامل 7 آبشار کوچک است که به آبشارهاي تيرکن شهرت دارند. براي رسيدن به آبشار بايد ايتدا به روستاي تيرکن رفت که مسير آسفالته دارد و از آنجا تا مجموعه آبشارها در حدود 2 ساعت پياده روي در شيب ملايم است. آبشار اصلي که به آبشار تيرکن شهرت دارد حوضچه کوچکي ايجاد کرده است. مجموعه آبشار در مسيري به طول 3 کيلومتر در دل جنگلهاي درازکلا واقع شده اند. براي دسترسي به روستاي تيرکن ابتدا به بابلکنار( از بابل 20 کيلومتر به سمت بابلکنار خارج بشيد)، سپس روستاي درازکلا، جاده سمت راست پادگان و سپس روستاي تيرکن خواهد بود.

روستاي فيلبند

روستايي است از توابع بخش بندپي غربي شهرستان بابل که در ارتفاع حدود 2300متري از سطح دريا واقع شده است. فيلبند آخرين روستاي منطقه چلاو مي باشد که راه دسترسي ماشين رو به آن وجود دارد. فيلبند که به بام شرقي مازندران معروف شده در واقع يک پنت هاوس تماشايي است که همچون برج ديده باني مناطق وسيعي را زير ديد خود دارد.

نام اين ييلاق در اصل فلبند است. فل در گويش مازندراني به معناي خستگي و بند هم به معناي بندآمدن و نتوانستن است. علت اين نام گذاري به دليل ارتفاع بالاي اين ييلاق و کمرگاه هاي تندي است که عبور از آن را دشوار مي کرد.

در فصل بهار و پاييز، در يک نيم روز ممکن است همه پديده هاي جوي از قبيل ابر و مه و باران و برف و تگرگ و رگبار و ناگهان رنگين کمان و هواي صاف و آفتابي را بدون لکه ابري مشاهده کنيد. تنوع هوا، زيبايي هاي طبيعت ، مناظر و چشم اندازهاي اعجاب انگيز را فقط در فيلبند مي توان مشاهد کرد. فيلبند در تابستان ها بيش از هزار و دويست خانوار جمعيت دارد و در زمستان بطور کلي خالي از سکنه است زيرا شدت سوز و سرما و برف امکان زندگي را غير ممکن مي سازد و در سال قريب به 7 ماه پوشيده از برف است

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لحاف دوزی؛ گم شده در لابه‌لای مدرنیته

پیش بینی افزایش 70 درصدی تولید گندم در مازندران

بازگشت آرامش با اما و اگرها به جاده های مازندران

متهم ردیف اول سیل مازندران کیست؟

سازه های باکیفیت در برابر سیل تخریب نمی شود

افزایش 75 درصدی آب پشت سدهای مازندران

عباس آباد با جاذبه ها طبیعی آماده میزبانی از موج دوم سفرهاست

پرستوها نحستین مهمانان بهاری به مازندران رسیدند

آخرین وضعیت مازندران 10 روز پس از سیل

گردن آویزی که از طبیعت چهار هزار سال پیش حکایت می‌کند!

اینجا "کوه تنها" به شما پیشنهاد می‌شود!

شادی های چهارشنبه سوری را با غم نیامیزیم

"قائم‌شهر"؛ شهر چند بام و یک هوا!

به شهر "نقی معمولی" خوش آمدید!

پرونده خجل ترین جانور خزری روی خط انتقال/«فک ها» به کویر می روند

اینجا جان می دهد برای لایو اینستاگرام!

مازندران به پیشواز بهار رفت/ آیین های نوبرانه نوروزی

حس تازگی در یک روستای 2500 ساله

جذابیت حضور در "میان مه، ابر و نم نم باران" را از دست ندهید!

سال تحویل بهار در شالیزارهای مازندران

منطقه ای در مازندران که تمام ایام سال دمای آن صفر درجه است!

بشارت عید با نوروزخوانی/ آئینی برای بدرقه سرما و استقبال از بهار

سفر به سرزمین رنگ‌ها

برق جاذبه های طبیعی در چشم ظرفیت گردشگری مذهبی مازندران

« دریا تا کویر»؛ مقصد بکر گردشگری در تعطیلات نوروز

افزایش 90 درصدی آمار فرار دختران در مازندران

روستاهای مازندران نقطه کانونی گردشگری نوروزی

زبانی که نفس‌هایش به شماره افتاده!

گره کور توسعه طرح های بوم گردی در رامسر

روایتی از حماسه مغفول مانده 7اسفند/تروریست ها یکساعته شکست خوردند

مادرانه‌های یک فعال رسانه‌ای در مازندران!

ویلاداران بی نام و نشان مازندران در انتظار مسافران نوروزی

پوشاک ایرانی، دست برتر اما توجه کمتر/ برندهایی که از آب نگذشته اند!

جاجیم آلاشت؛ زینت تخت شاهی در سرازیری سقوط

ترافیک ملی رامسر در بن بست کوه و دریا

گم شدن شادی در دنیای کودکان کار

گردشگری دریایی در مازندران معنا ندارد/آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم!

سایه بی اعتمادی بر سر موسسات خیریه

احداث نخستین مرکز بیماری‌های خاص در نور؛ پَر!

توسعه کشاورزی مازندران با شیرین‌سازی آب دریای خزر؟

آبخیزداری؛ ناجی "بحران آب" مازندران؟

اینجا قوها فریاد می‌کشند

رامسر؛ شهر تالاب‌ها/ ثبت 2290 تالاب در کنوانسیون عروس ایران

سنگینی کفه رژیم غذایی در ترازوی سلامتی مردم

برگی از خاطرات یک مبارز انقلابی

سرنوشت آن 12 میلیارد!؟

کلین‌خونی؛ درگیر مشکلات و مهاجرت

سیاست بده بستان دستگاه ها در اجرای ماده 25 بهبود کسب و کار

گل‌هایی که مانع خروج ارز از کشور می شوند

بهشت پرندگان مهاجر می‌خشکد/ روزگار برزخی یک تالاب