آخرين مطالب

قيمت مرغ بلاي جان توليد کننده و مصرف کننده مقالات

قيمت مرغ بلاي جان توليد کننده و مصرف کننده

  بزرگنمايي:

حسين زحمتکش نگارنده اين مطلب گفت : توليد و مصرف مرغ هميشه در مازندران دچار مشکلات عديده اي است و هميشه اخبار متفاوتي را مبني بر مهار افزايش يا کاهش قيمت مرغ در رسانه ها مي بينيم و جالب آنکه کسي هم نمي داند دليل اين نوسانات چيست؟

براي مثال سازمان جهاد کشاورزي مازندران15روز قبل از عيد جلسات مکرري را جهت مهار افزايش قيمت مرغ برگزار مي کرد و حالا 15 روز بعد از عيد در حال اتخاذ سياست هاي پيشگيرانه براي مهار کاهش قيمت مرغ است در اين شلوغ بازاري که فقط روي موج آن مي توان سوار شد دليلي بر ايجادش وجود ندارد همه اين موارد باعث شد تا کارد همان بکند که دندان بر استخوان مي گذارد و مرغداران مازندران با چهره هاي برافروخته و اعصاب بالا زده در تجمعي اعتراض آميز روبروي سازمان طرح دعوي کردند البته مديران اين نهاد در غياب حيدرپور مرغداران را به آرامش دعوت کردند و در سالن اجتماعات به بررسي مشکلاتشان پرداختند.

در ابتداي جلسه جعفري معاون اقتصادي سازمان جهاد کشاورزي مازندران همگان را به آرامش دعوت کرد و چند نفر از مرغداران به نمايندگي از افراد حاضر در جلسه مواردي را بيان کردند. آقاي مژده از مرغداران جويبار خطاب به ابراهيمي مديرکل پشتيباتي امور دام استان گفت: سال قبل به زور مرغ را از ما کيلويي 3700 تومان خريدند و هزينه گزافي را روي دست ما قرار دادند ما دچار مشکلات زيادي هستيم هفته قبل نيز اين تجمع را در اتحاديه مرغداران داشتيم که جواب قانع کننده اي دست نيافتيم لذا به اين جا آمديم تا بگوييم چرا توليد مرغي که براي مرغداران کيلويي 4600 تومان هزينه بر مي دارد کشتارگاه کيلويي 3200 تومان خريداري مي کند؟ آيا اين بدين معنا نيست که کشتارگاه در حال سود کردن است؟ چرا اداره کل پشتيباني امور دام مرغي کيلويي 4600 تومان هزينه بردار است با نظر کارشناسي 4100 تومان خريداري مي کند؟ چرا براي مرغ قيمت تضميني نداريم؟ چرا به ما سويا با پروتئين پايين و ذرت پوسيده مي دهيد؟

وي خطاب به ابراهيمي مدير کل پشتيباني دام مازندران ادامه داد: ما دو پيشنهاد داريم تا از اين بحران خارج شويم يک اينکه محدوديت وزني مرغ حذف شود چون مرغ ها به دليل مشکلات بارگيري در سال قبل دپو شدند و به وزن هاي بالاي 3 کيلو رسيدند و پيشنهاد ديگر اين که قيمت کارشناسي 4100 تومان را به کيلويي 4800 تومان افزايش دهيد و به جاي علوفه به مرغداران پولش را پرداخت کنيد.

* گلايه از دلالي در مرغ

حائري از شهرستان نور ديگر توليد کننده اي بود که در طرح پرسش از مسئولان بيان داشت: چرا دولت به صورت مستقيم از مرغدار خريداري نمي کند؟ چرا بايد سياست اتخاذ گردد تا دست دلالان براي ورود به بازار توزيع مرغ آزاد باشد؟ اداره کل پشتيباني خبر از خريد کيلويي 6000 تومان مرغ را مي دهد اما هيچ يک از افرادي که در اين جلسه هستند حتي يک کيلو مرغ را به اداره کل پشتيباني نفروختند بلکه اين که اين نهاد تمام مرغ ها را از کشتارگاه ها خريداري مي کند در صورتي که توليد کننده اصلي مرغداران هستند.

وي افزود: چرا اداره کل پشتيباني امور دام به جاي آنکه علوفه را به مرغدار بدهد اين علوفه ها سر از کشتارگاه در مي آورد؟ اداره کل پشتيباني امور دام به جاي آنکه حامي توليد باشد عملا از دلال ها و کشتارگاه ها حمايت مي کند.وي گفت: مرغي که از ما کيلويي 3500 تومان خريداري مي شود در تهران کيلويي 8000 تومان فروخته مي شود.

* سياست نادرست متوليان

نجفي توليد کننده مرغ در مجتمع 50 هزار تايي از بهشهر نيز با بيان اينکه در نامه اي توسط نماينده مجلس در شوراي اسلامي مشکلاتمان را به سمع رئيس جمهور رسانده ايم در ادامه بيان داشت: در بخش دام و طيور به ويژه مرغداران سياست نادرست متوليان مديريتي موجب شد اين صنعت با ورشکستگي و بدهي مواجه شود به گونه اي که در حال حاضر توليد کنندگان مرغ مازندران هميشه دغدغه ي نوسانات قيمت مرغ را دارند. در ادامه مرغداران از ابراهيمي مدير کل پشتيباني امور دام استان خواستند تا پشت تريبون آيد و پاسخگوي مطالبات و درخواست ها باشد.

مديري که مشکلات را قبول دارد

ابراهيمي با چهره خندان پشت تريبون رفت و گفت: سخنان شما حرف هايي بود که بارها بيان شده و به گونه اي تکرار مکررات بود شخصا حرف هاي شما را قبول دارم و مطالبات شما موضوع پيچيده اي نيست به گونه اي که مي توان موضوعات بيان شده را با همفکري کارشناسان ، توليدکنندگان و دولتمردان بررسي کرد. وي تصريح کرد: تغيير در قيمت مرغ امري طبيعي است چون نهاد هاي دامي مدام در حال نوسان است و لذا قيمت تمام شده نيز در فواصل مختلف با افت و خيز مواجه مي شود در ضمن حوزه وظايف اداره کل پشتيباني امور دام تبيين و تعيين قيمت تمام شده و خريداري شده مرغ نيست بلکه مسئوليت اين مهم با ستاد تنظيم بازار کشور است که در آن نمايندگان مرغداران حضور دارند و با بخش هاي مختلف جهاد کشاورزي به شور نشسته و تصميم گيري مي کنند و آن را به صورت مصوبه اعلام مي داند لذا قيمت گذاري مرغ اختصاصا به مازندران مربوط نيست بلکه تصميم گيري آن بر عهده ي مديران ارشد کشوري است.

مدير کل پشتيباني امور دام مازندران با بيان اينکه اين نهاد مباشر خريد است افزود: مسئول مستقيم حوزه قيمت گذاري مرغ معاونت امور دام جهاد کشاورزي است و براساس دستور عمل ابلاغي، اداره کل پشتيباني امور دام بايد مرغ را از اتحاديه مرغداران و زنجيره توليد خريداري کند و تمام مدارک و مستندات در اداره کل پشتيباني دام تاييد کننده اين ادعا است.

*قرارداد مباشر با اتحاديه

وي در پاسخ به اينکه اداره کل پشتيباني امور دام از کشتارگاه ها اقدام به خريد مرغ مي کند، گفت: به هيچ وجه ما از کشتارگاه ها خريد نمي کنيم بلکه طرف حساب ما اتحاديه مرغداران است و همين الان نيز با اتحاديه مرغداران قرارداد خريد منعقد کرديم، همچنين زنجيره توليد که نامبرده را معاونت امور دام معرفي مي کند.

ابراهيمي با بيان اينکه 4 ماه قبل 6000 تن مرغ از اتحاديه مرغداران خريداري شده تا کاهش قيمت مرغ را کنترل کند افزود: چرا شما مرغداران با توجه به تقاضاي بازار اقدام به توليد نمي کنيد؟ چرا خودسرانه و بدون مشاوره با سازمان جهاد کشاورزي مازاد بر نياز بازار توليد داريد؟ اين امر طبيعي است که مازاد توليد موجب کاهش قيمت محصول مي شود چرا زماني که قيمت مرغ به 9000 تومان رسيده بود و همين روال و سياست هاي دستگاه اداري بود هيچ يک از شما اعتراض نکرديد؟ چرا در سامانه ثبت جوجه ريزي سازمان جهاد کشاورزي حضور پيدا نمي کنيد؟ چرا بدون برنامه به توليد جوجه اقدام مي کنيد؟

وي ادامه داد: همين مازاد توليد موجب شده 15 روز قبل عيد سياست هاي مهار افزايش قيمت مرغ را اتخاذ کنيم و حالا بايد براي کاهش قيمت مرغ چاره انديشي کنيم. به گفته وي، عدم هماهنگي با اتحاديه مرغداران و توليد خودسرانه موجب بروز بحران در بازار مي شود بايد دانست هيچ سياست توليدي بدون همکاري توليد کننده و مسئول مربوطه به ثمر نخواهد نشست.

شايد مازاد توليد موجب رکود قيمت در بازار داخلي مي شود اما زمينه اي بسيار خوب از ظرفيت مناسب براي صادرات است لذا با يک برنامه ريزي درست و ايجاد بازار صادراتي در صورت افزايش توليد ميتوان به صادرات اقدام کرد تا ديگر نيازي به سامانه ثبت جوجه ريزي براي کنترل و مهار افزايش و کاهش قيمت مرغ نداشته باشيم
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شخم زمستانه در مناطق بارانی ممنوع!

دیابت ؛ شاهراه ورود به مسیر مرگ خاموش

این من بودم که...

قصه ناتمام نساجی های قائمشهر

جنگل تراشی در مقابل چشمان مسئولان/ مناطق بکری که بلعیده می‌شوند

روزگار تلخ مرکز تجارت شمال در «بارفروش دِه»

صنعت مازندران "مادر" ندارد!

نخستین ساکنان مازندران چه کسانی هستند؟

مدیرعامل باشگاه نساجی مازندران : اعتراف به اشتباهات کردید ولی چه سود؟

چشم‌چرانی به اراضی مازندران؛ ممنوع!

نمره منفی برای کمیته های بحران

برای چهل سالگی انقلاب چه کرده اید؟

گردشگری با طعم فقر امکانات در منطقه نمونه ساحلی

روستا؛ منبع اساسی آغاز یک توسعه پایدار/ نگرش خود به روستا را تغییر دهیم

درباره حادثه پل سفید

سیل‌گیر!؟

دردمان از نشنیدن نیست؛ گوش شنوایی نیست

مادران انتظار؛ 35 سال چشم به راه علیرضا

گردشگری در مازندران؛ از "عمل" تا "عنوان‌زدگی"

ثبت 68 آیین معنوی مازندران/ از « گهره بندی» تا «مشال پلیته»

داغ بردل نشسته «خزر»/ سوگواره دریا پایان ندارد

ضریحی که ندیده ساخته شد/ عشق به امام حسین (ع) درقاب هنر

حکایت تلخ "درس خواندن" و "کمر شکستن"

کرب زنی؛ آئینی برای همنوایی با امام حسین (ع)

هجوم "خوران"به جنگل های یتیم شمال به بهانه گردشگری!

"نُکرس" زیبایی مطلق در دل ستبر کوهستان

"کم‌آبیاری بخشی ریشه" راهکاری علمی برای سازگاری با شرایط خشکی

افزایش حباب سن ازدواج در جامعه امروزی/ استقلال مالی؛ دختران را ازدواج گریز کرده است!

گردشگری با طعم جهادی

کلیدهای طلایی رفتار با نوجوانان

محورهای مواصلاتی مازندران جولانگاه عزرائیل!

تلف شدن ماهیان رودخانه فریدونکنار در تداوم تناقض‌گویی مسئولان/ مشکلات زیست محیطی که سلامت مردم را نشانه گرفته است

«خوتکا» پیشمرگ پرندگان مهاجر شد/ مهمان‌کشی ممنوع

سناریوی نرخ ارز و جولان قیمت ها در بازار مصرفی

پلاستیک؛ هیولایی که سلامتی را می بلعد

دست برنجکاران مازنی زیر سنگ شالیکوبی داران

باران به داد میانکاله رسید/آتشی که زمین خواران برافروختند

"الیت"؛ مدفن یک تمدن تاریخی

ارزمون شکارچیان درگذشت

معدن‌کاری لرزه برجان ولشت انداخت/ مرگ بهشت نزدیک است

شیرمادر؛ بهترین گزینه برای تغذیه کودکان شیرخوار

این همه تبلیغات بنر در ساری برای یک سالگرد

سرریز جاذبه های گردشگری در مسیر راه آهن شمال

خطر تکرار فاجعه در بافت های ناایمن/ تهدید جان 400 هزار مازنی

ضرورت تهیه « نقشه خطر» در ساری

مازندران در انتظار انفجار جمعیت/ «جنگل‌نشینی» پدیده در حال وقوع در مازندران

جای خالی متخصصان در معادن ناایمن مازندران

نسخ کشی از سفره های زیرزمینی مازندران برای کشت دوم برنج

مهمان کُشی خزر/ غریق نجات متولی می خواهد

آش چنان سوخت بال و پرت را...