پیام مازند

آخرين مطالب

وعده هاي بي سرانجام در توسعه گردشگري مقالات

وعده هاي بي سرانجام در توسعه گردشگري

  بزرگنمايي:

سارا ربيعي نگارنده اين مطلب گفت : در حالي که دولت روحاني به تازگي دو سالگي خود را جشن گرفت ، برخي کارشناسان بر اين باورند که اين دولت هنوز نتوانسته گام هاي بنيادين براي توسعه گردشگري بردارد.

حسن روحاني البته جزو معدود کانديداهايي بود که پس از انقلاب در برنامه هاي انتخاباتي خود، گفتمان گردشگري را مطرح و به مردم يادآوري کرد بايد به اين موضوع نيز توجه کرد؛ چراکه اين صنعت مي تواند نقش چشمگيري در توزيع ثروت داشته باشد. اما با اين همه برخي فعالان صنعت و کارشناسان امر معتقدند که شعارها در عمل اجرا نمي شوند و اساسا مشکلات بنيادي تر از آن هستند که بتوان عملکرد دو ساله گردشگري دولت تدبير و اميد را کاملا مثبت ارزيابي کرد.

بنابراين، بايد پرسيد چه عامل يا عواملي مانع تحقق شعار توسعه گردشگري هستند؟ و اينکه چرا استاني مانند مازندران با ان همه جاذبه و قابليت براي ورود گردشگر و توريسم جهاني تنها غولي به نام زباله و کلافهاي سردرگم با گره هاي کورترافيکي برايش باقي مي ماند و اقتصاد گردشگري اش همچنان بي رمق و نيمه جان به حيات خود ادامه مي دهد؟

در حاليکه در کشورهاي ديگر ساختارهاي مناسبي براي حوزه دريا و ساحل تعريف شده است اما طرح هاي دريا در مازندران آنچنان ضعيف عمل کرده است که هرساله ما تلفات قابل توجهي را در اين خصوص به ويژه در ايام پيک سفرهاي تابستانه شاهد هستيم.

بايد عنوان کرد با وجود آنکه که اين روزها بحث اقامتگاههاي بوم گردي و ساماندهي آن در استان مازندران جز يکي ازبحث هاي داغ گردشگري اين استان است اماهنوزکمبود اقامتگاهها و هتل هاي ستاره دار را مي توان به ليست سياه موانع توسعه گردشگري مازندران افزود.بعلاوه فعالان گردشگري در استان مازندران و تورگرداناني که ديگر از مشکلات تورهاي ورودي را عدم اجازه تردد اتوبوس هاي توريستي از سوي نيروي انتظامي است وقتي ما هنوز در چنين مسائل جزئي دچار چالش هستيم چگونه مي توان نسبت به بهبود اين صنعت با ديدي مثبت اميدوار بود؟

*طرح گردشگري که در بحران بي برنامگي دست و پا مي زند!

طرح سالم سازي سواحل که به نام طرح دريا شناخته شده است شامل مجموعه اي است براي رفاه استفاده کنندگان از ظرفيتهاي گردشگري دريا . اين طرح ها در سواحل 355 کيلو متري مازندران نيز اجرا مي شود.

اما متاسفانه چادرهاي نامناسب کشيده شده از ساحل به سمت دريا براي جداکردن محل شناي مردان و زنان، سوتهايي که بر گردن ناجيان آويخته شده، پرچمهايي به رنگ هاي مختلف، چند ناجي با لباس مشخص و کلاه بر سر و ساختمانهاي بلندي که بر دريا سايه افکنده، همه داشته هاي درياي مازندران از طرح هاي سالمسازي درياست.

نبود ساختارهاي مناسب در حوزه دريا و ساحل در مازندران، استقبال مسافران و گردشگران را براي حضور در مناطق ممنوعه شنا در استان بيشتر کرده است و بيشترين شمار تلفات در اين مناطق گزارش مي شود.

زيرساختهاي نامناسب در حوزه دريا و ساحل در مازندران در حاليست که سالانه بيش از 80 درصد مسافران براي بهره مندي از جاذبه هاي دريا به استان سفر مي کنند اما آنچه که در ساحل تعريف شده، به هيچ وجه پاسخگوي نيازهاي مسافران نيست.

* اقامتگاهها پاشنه آشيل صنعت گردشگري در جذب گردشگر

استان مازندران از جمله استان هاي مطرح در گردشگري و مهمان پذير کشور است که در فصول مختلف سال و به خصوص در نوروز و تابستان ميزبان خيل عظيم گردشگران و مسافران است و لذا وجود اماکن اقامتي بعنوان يکي از زيرساختهاي مهم جذب گردشگر از مسائل مهمي است که بايد مورد توجه بيشتر قرار گيرد.

در حال حاضر مازندران شبانه روزه ظرفيت اقامت 740 هزار مسافر را در امان اقامتي رسمي و ثبت شده دارد، اين درحاليست که چند برابر اين ميزان در استان اقامت مي يابندهرچند اين روزها تب داغ اقامتهاي بوم گردي بالا گرفته است اما نبود هتل هاي مناسب،گراني قيمت مکانهاي استيجاري از عوامليست که باعث شده اين مشکل بخصوص در شرق مازندران همچنان به قوت خود باقي بماند و به نظر مي رسد مسوولان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در اين مورد خوب حرف مي زنند اما گوش شنوا ندارند

*زنده به گور شدن جاذبه هاي مازندران زيرآوار زباله و زنجيره هاي ناگسستني ترافيک

هرساله هجوم مسافران تابستانه به مازندران بلاي جان جاذبه ها و زندگي مردمان اين استان مي شود

متناسب نبودن وضعيت جاده ها و معابر درون شهري از يکسو، حجم بالاي خودروها از سوي ديگر سبب ايجاد راهبندان و ترافيک سنگين در مسيرهاي منتهي به شهرهاي شمالي در مازندران شده و حجم زباله هاي توليدي اين مسافران به دليل نبود فرهنگ درست نه تنها هيچ عايدي در توسعه صنعت گردشگري اين استان ندارد بلکه جاذبه هاي ان زيرا آوار زباله زنده به گور مي شوندو جاي بسي تعجب استمسئولان همچنان در سکوت نظاره گرهرساله اين بحران هستند !اين امر تاجايي پيش رفته است که مازندران عنوان دار متولي زباله در صنعت گردشگري شده است.

*ناشناخته بودن جاذبه هاي مازندران،درد بي درمان صنعت اين استان

گردشگران مازندران را هموره با دو وازه دريا و جنگل مي شناسند و اما حقيقت اين است که اين ها تنها گوشه اي از مناظر طبيعي و جاذبه هاي گردشگري اين استان شمالي کشور است که به عنوان بهشت گردشگران مطرح است به طوري که در حال حاضر بسياري از جاذبه هاي تاريخي، فرهنگي و مذهبي و حتي بسياري از جاذبه هاي طبيعي اين استان براي گردشگران ناشناخته مانده است در حالي که با معرفي اين مناطق ناشناخته، مي توان شاهد توسعه گردشگري در اين استان گردشگرپذير بود.در حال حاضر در هر شهر و هر روستاي مازندران، علاوه بر زيبايي هاي مناظر طبيعي که در طبيعت بکر و بي بديل اين استان نهفته است مي توان سراغ يک بناي تاريخي، فرهنگي و يا مذهبي را گرفت که ناشناخته مانده است.

تبليغات در حوزه گردشگري حرف اول را مي زند اما متاسفانه مسئولان در امر تبليغات جاذبه هاي تاريخي مازندران آنقدر کوتاهي کرده اند که سالها زمان مي برد تا فرهنگ صرف دريا و جنگل رابه سمت جاذبه هاي ديگردر مازندران سوق داد.

*سهم ناچيز مازندران از توريست خارجي

حضور درياچه اي عظيم و نادر در جهان که به خاطر وسعتش دريا ناميده مي شود و کوههايسربه فلک کشيده اي که از عظمت کوه دماوند بهره جسته و چون بال سيمرغي سبزفام، دشتمازندران را در آغوش کشيده است و آثار تاريخي فراواني که هريک مي تواند هزارانگردشگر را به خود بخواند، از پتانسيل هاي بـرجسته اي ست که قدم به قدم در اينسرزمين يافت مي شود. استاني که در بسياري از فصـول، اختلاف دماي مناطق آن نزديک بهپنجاه درجه سانيگراد مي رسد و مي توان چهار فصل سال را در گردشي يک روزه حس کرد. جنگل هاي انبوه و آبشاراني بي بديل در يکسو و دريايي آوازه خوان، سمفوني حياتي رااجرا مي کنند که هر مسافر را در عطر بهارنارنج خود سرمست مي کند و طراوت زندگي رادر بارش نرم خود منتشر مي نمايد.

مناطق جلب گردشگر در استان مازندران کمنيست و تنها نام بردن از آن فرصتي جانانه مي خواهد تا اسامي رودها، غارها، تپه هايباستاني و جنگل ها، حيوانات خاص منطقه و گونه هاي مختلف گياهان دارويي منطقه رابازگو کنيم.

اين همه تنها نشانه هايي از موجوديت و هويت سرزمين ماست که ميتواند هر گردشگري را به خود دعوت نمايد و در کنار مواهب طبيعي، دست افزارهاي بشريخود را يادگار خانه هاي مردماني در هر گوشه ي جهان نمايد.

کشورهاي فرانسه با بيش از 80 ميليون نفر توريست خارجي ، اسپانيا 60 ميليون نفر،آمريکا 55 ميليون نفر، چين 52 ميليون نفر، ايتاليا46 ميليون نفر و باگذشت تجربه چندبا نگاهي تازه، بدنبال بازارهاي جديد توريست و توريسم نوين هستند، آنها به خوبي ميدانند که هر توريست به منزله ورود حداقل 1000 دلار به چرخه اقتصاد و اشتغال استبراي مثال کشور ترکيه با حفظ ميراث فرهنگي و محيط زيست و با اتکا بر روزنه هايتاريخي و مکان هاي توريستي صنعت و اقتصاد خود را به پيش ميبرد. يکي از اين جلوه هاآيين بزرگداشت 10 روزه مولانا و شب عروس در شهر قونيه است که شاهد حضور 5 هزار نفردر هر برنامه سماع مي باشد. واقعيت اين است که بسياري از کشورها مثل ترک ها برايتوريست هاي ايراني سرمايه گذاري کرده اند و به جاي سرگرمي با آمار خيالي و اخبارغير واقعي براي اذهان عمومي به واقع کار کرده اند در ترکيه با يک مقبره بيش از 200هزار نفر ميتوانند بشکل مستقيم ارتزاق کنند در حالي که آمار کل گردشگران خارجي و ياآمار شاغلين مستقيم اين صنعت در کشور به اين رقم نمي رسد و ما هنوز به دنبال توسعههتل داري و گسترش شبکه ها و موسسات توريستي هستيم. البته تبليغات سوء برعليه ايرانو شناسايي ايران به عنوان کشوري نا امن يکي از دلايل کاهش فاحش آمار توريست خارجيبه ايران است. و در اين ميان سهم مازندران با ايت همه گردشگرچند ريال به توسعه واقتصاد مازندران کمک کرده است ؟

بهترين و موثرترين شيوه براي جلب توريست کهبه منزله تبليغات حضوري و فروش محصولات و صنايع داخلي است برگزاري نمايشگاههاي بزرگدر کشورهاي توريست پذير آنهم در مقاطع زماني تراکم توريستي با بکارگيري جلوهايتاثيرگذار هنرهاي نور و تصاوير معماري و طراحي برگرفته از آثار هنري، تاريخي وجلوه هاي زيباي با مجريان آشنا به زبان بين الملل و بومي در قالب مردمان هر منطقهباپوشش لباسهاي محلي و… است.

بايد اذعان داشت:بي شک رويکرد دولت روحاني به امر گردشگري بسيار مثبت بوده است؛ اين را از سخنان وي در سفرهاي استاني مي توان دريافت اما عملي نشدن برخي دستورات رئيس جمهوري در خصوص تدوين برنامه جامع گردشگري از سوي مسوولان ذي ربط نشان مي دهد دغدغه فعالان اين حوزه در خصوص لزوم عملي شدن اين سخنان بسيار بجا و منطقي است و بايد گفت عدم برنامه ريزي جامع را مهم ترين ضعف دولت در حوزه گردشگري مي توان تلقي کرد

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دامداری صنعتی مهمان ناخوانده روستای توبن!

قطع سالانه 50 هزار اصله درخت در مازندران/متهم تراشی جالب یک شورا

بودجه فرهنگی دانشگاه ها یا وعده های سرخرمن؟!

جای خالی بهار نارنج در سپهر گردشگری مازندران

خزر؛ فاضلاب شده است؟!

سر چشمه احساس ناامنی اجتماعی زنان در جامعه کجاست؟

نقش حجاب در امنیت و آرامش روانی

دام هایی که می گویند هست اما نیست!

زخمِ نگرش های غلط بر پیکر بیماران خاص

بازگشت خاموش برندهای تقلبی خارجی به مازندران

کارگران مشغول کار نیستند/ زخم «خصولتی» بر اندام نساجی و خزر خز

همیشه پای یک انسان در میان است

«ورف چال»؛ تجربه 600 ساله مدیریت روستایی

بلوغ شورا، شاید وقتی دیگر

جنب و جوش آبزی پروری مازندران در سیلاب بهاری

سیل، سیل است چه فرقی می‌کند...

پرواز دوباره زنبورداری ییلاقی در مازندران از خاکستر سیل

جادوی رنگ ها در « مرداب هسل»

مزرعه ای هزاررنگ در اتاق چندمتری/ جشنواره صیفی جات در تنکابن

سدهای مازندران نمی شکند/ سرریز شدن سدها و پایان خشکی تالاب

مجمه وری ؛ جشن متفاوت برای میلاد عدالت

دعا سپری محکم در برابر سیل مشکلات

ضرورت شناسایی کانون های بحرانی سیل در غرب مازندران

لحاف دوزی؛ گم شده در لابه‌لای مدرنیته

پیش بینی افزایش 70 درصدی تولید گندم در مازندران

بازگشت آرامش با اما و اگرها به جاده های مازندران

متهم ردیف اول سیل مازندران کیست؟

سازه های باکیفیت در برابر سیل تخریب نمی شود

افزایش 75 درصدی آب پشت سدهای مازندران

عباس آباد با جاذبه ها طبیعی آماده میزبانی از موج دوم سفرهاست

پرستوها نحستین مهمانان بهاری به مازندران رسیدند

آخرین وضعیت مازندران 10 روز پس از سیل

گردن آویزی که از طبیعت چهار هزار سال پیش حکایت می‌کند!

اینجا "کوه تنها" به شما پیشنهاد می‌شود!

شادی های چهارشنبه سوری را با غم نیامیزیم

"قائم‌شهر"؛ شهر چند بام و یک هوا!

به شهر "نقی معمولی" خوش آمدید!

پرونده خجل ترین جانور خزری روی خط انتقال/«فک ها» به کویر می روند

اینجا جان می دهد برای لایو اینستاگرام!

مازندران به پیشواز بهار رفت/ آیین های نوبرانه نوروزی

حس تازگی در یک روستای 2500 ساله

جذابیت حضور در "میان مه، ابر و نم نم باران" را از دست ندهید!

سال تحویل بهار در شالیزارهای مازندران

منطقه ای در مازندران که تمام ایام سال دمای آن صفر درجه است!

بشارت عید با نوروزخوانی/ آئینی برای بدرقه سرما و استقبال از بهار

سفر به سرزمین رنگ‌ها

برق جاذبه های طبیعی در چشم ظرفیت گردشگری مذهبی مازندران

« دریا تا کویر»؛ مقصد بکر گردشگری در تعطیلات نوروز

افزایش 90 درصدی آمار فرار دختران در مازندران

روستاهای مازندران نقطه کانونی گردشگری نوروزی