پیام مازند

آخرين مطالب

وعده هاي بي سرانجام در توسعه گردشگري مقالات

وعده هاي بي سرانجام در توسعه گردشگري

  بزرگنمايي:

سارا ربيعي نگارنده اين مطلب گفت : در حالي که دولت روحاني به تازگي دو سالگي خود را جشن گرفت ، برخي کارشناسان بر اين باورند که اين دولت هنوز نتوانسته گام هاي بنيادين براي توسعه گردشگري بردارد.

حسن روحاني البته جزو معدود کانديداهايي بود که پس از انقلاب در برنامه هاي انتخاباتي خود، گفتمان گردشگري را مطرح و به مردم يادآوري کرد بايد به اين موضوع نيز توجه کرد؛ چراکه اين صنعت مي تواند نقش چشمگيري در توزيع ثروت داشته باشد. اما با اين همه برخي فعالان صنعت و کارشناسان امر معتقدند که شعارها در عمل اجرا نمي شوند و اساسا مشکلات بنيادي تر از آن هستند که بتوان عملکرد دو ساله گردشگري دولت تدبير و اميد را کاملا مثبت ارزيابي کرد.

بنابراين، بايد پرسيد چه عامل يا عواملي مانع تحقق شعار توسعه گردشگري هستند؟ و اينکه چرا استاني مانند مازندران با ان همه جاذبه و قابليت براي ورود گردشگر و توريسم جهاني تنها غولي به نام زباله و کلافهاي سردرگم با گره هاي کورترافيکي برايش باقي مي ماند و اقتصاد گردشگري اش همچنان بي رمق و نيمه جان به حيات خود ادامه مي دهد؟

در حاليکه در کشورهاي ديگر ساختارهاي مناسبي براي حوزه دريا و ساحل تعريف شده است اما طرح هاي دريا در مازندران آنچنان ضعيف عمل کرده است که هرساله ما تلفات قابل توجهي را در اين خصوص به ويژه در ايام پيک سفرهاي تابستانه شاهد هستيم.

بايد عنوان کرد با وجود آنکه که اين روزها بحث اقامتگاههاي بوم گردي و ساماندهي آن در استان مازندران جز يکي ازبحث هاي داغ گردشگري اين استان است اماهنوزکمبود اقامتگاهها و هتل هاي ستاره دار را مي توان به ليست سياه موانع توسعه گردشگري مازندران افزود.بعلاوه فعالان گردشگري در استان مازندران و تورگرداناني که ديگر از مشکلات تورهاي ورودي را عدم اجازه تردد اتوبوس هاي توريستي از سوي نيروي انتظامي است وقتي ما هنوز در چنين مسائل جزئي دچار چالش هستيم چگونه مي توان نسبت به بهبود اين صنعت با ديدي مثبت اميدوار بود؟

*طرح گردشگري که در بحران بي برنامگي دست و پا مي زند!

طرح سالم سازي سواحل که به نام طرح دريا شناخته شده است شامل مجموعه اي است براي رفاه استفاده کنندگان از ظرفيتهاي گردشگري دريا . اين طرح ها در سواحل 355 کيلو متري مازندران نيز اجرا مي شود.

اما متاسفانه چادرهاي نامناسب کشيده شده از ساحل به سمت دريا براي جداکردن محل شناي مردان و زنان، سوتهايي که بر گردن ناجيان آويخته شده، پرچمهايي به رنگ هاي مختلف، چند ناجي با لباس مشخص و کلاه بر سر و ساختمانهاي بلندي که بر دريا سايه افکنده، همه داشته هاي درياي مازندران از طرح هاي سالمسازي درياست.

نبود ساختارهاي مناسب در حوزه دريا و ساحل در مازندران، استقبال مسافران و گردشگران را براي حضور در مناطق ممنوعه شنا در استان بيشتر کرده است و بيشترين شمار تلفات در اين مناطق گزارش مي شود.

زيرساختهاي نامناسب در حوزه دريا و ساحل در مازندران در حاليست که سالانه بيش از 80 درصد مسافران براي بهره مندي از جاذبه هاي دريا به استان سفر مي کنند اما آنچه که در ساحل تعريف شده، به هيچ وجه پاسخگوي نيازهاي مسافران نيست.

* اقامتگاهها پاشنه آشيل صنعت گردشگري در جذب گردشگر

استان مازندران از جمله استان هاي مطرح در گردشگري و مهمان پذير کشور است که در فصول مختلف سال و به خصوص در نوروز و تابستان ميزبان خيل عظيم گردشگران و مسافران است و لذا وجود اماکن اقامتي بعنوان يکي از زيرساختهاي مهم جذب گردشگر از مسائل مهمي است که بايد مورد توجه بيشتر قرار گيرد.

در حال حاضر مازندران شبانه روزه ظرفيت اقامت 740 هزار مسافر را در امان اقامتي رسمي و ثبت شده دارد، اين درحاليست که چند برابر اين ميزان در استان اقامت مي يابندهرچند اين روزها تب داغ اقامتهاي بوم گردي بالا گرفته است اما نبود هتل هاي مناسب،گراني قيمت مکانهاي استيجاري از عوامليست که باعث شده اين مشکل بخصوص در شرق مازندران همچنان به قوت خود باقي بماند و به نظر مي رسد مسوولان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در اين مورد خوب حرف مي زنند اما گوش شنوا ندارند

*زنده به گور شدن جاذبه هاي مازندران زيرآوار زباله و زنجيره هاي ناگسستني ترافيک

هرساله هجوم مسافران تابستانه به مازندران بلاي جان جاذبه ها و زندگي مردمان اين استان مي شود

متناسب نبودن وضعيت جاده ها و معابر درون شهري از يکسو، حجم بالاي خودروها از سوي ديگر سبب ايجاد راهبندان و ترافيک سنگين در مسيرهاي منتهي به شهرهاي شمالي در مازندران شده و حجم زباله هاي توليدي اين مسافران به دليل نبود فرهنگ درست نه تنها هيچ عايدي در توسعه صنعت گردشگري اين استان ندارد بلکه جاذبه هاي ان زيرا آوار زباله زنده به گور مي شوندو جاي بسي تعجب استمسئولان همچنان در سکوت نظاره گرهرساله اين بحران هستند !اين امر تاجايي پيش رفته است که مازندران عنوان دار متولي زباله در صنعت گردشگري شده است.

*ناشناخته بودن جاذبه هاي مازندران،درد بي درمان صنعت اين استان

گردشگران مازندران را هموره با دو وازه دريا و جنگل مي شناسند و اما حقيقت اين است که اين ها تنها گوشه اي از مناظر طبيعي و جاذبه هاي گردشگري اين استان شمالي کشور است که به عنوان بهشت گردشگران مطرح است به طوري که در حال حاضر بسياري از جاذبه هاي تاريخي، فرهنگي و مذهبي و حتي بسياري از جاذبه هاي طبيعي اين استان براي گردشگران ناشناخته مانده است در حالي که با معرفي اين مناطق ناشناخته، مي توان شاهد توسعه گردشگري در اين استان گردشگرپذير بود.در حال حاضر در هر شهر و هر روستاي مازندران، علاوه بر زيبايي هاي مناظر طبيعي که در طبيعت بکر و بي بديل اين استان نهفته است مي توان سراغ يک بناي تاريخي، فرهنگي و يا مذهبي را گرفت که ناشناخته مانده است.

تبليغات در حوزه گردشگري حرف اول را مي زند اما متاسفانه مسئولان در امر تبليغات جاذبه هاي تاريخي مازندران آنقدر کوتاهي کرده اند که سالها زمان مي برد تا فرهنگ صرف دريا و جنگل رابه سمت جاذبه هاي ديگردر مازندران سوق داد.

*سهم ناچيز مازندران از توريست خارجي

حضور درياچه اي عظيم و نادر در جهان که به خاطر وسعتش دريا ناميده مي شود و کوههايسربه فلک کشيده اي که از عظمت کوه دماوند بهره جسته و چون بال سيمرغي سبزفام، دشتمازندران را در آغوش کشيده است و آثار تاريخي فراواني که هريک مي تواند هزارانگردشگر را به خود بخواند، از پتانسيل هاي بـرجسته اي ست که قدم به قدم در اينسرزمين يافت مي شود. استاني که در بسياري از فصـول، اختلاف دماي مناطق آن نزديک بهپنجاه درجه سانيگراد مي رسد و مي توان چهار فصل سال را در گردشي يک روزه حس کرد. جنگل هاي انبوه و آبشاراني بي بديل در يکسو و دريايي آوازه خوان، سمفوني حياتي رااجرا مي کنند که هر مسافر را در عطر بهارنارنج خود سرمست مي کند و طراوت زندگي رادر بارش نرم خود منتشر مي نمايد.

مناطق جلب گردشگر در استان مازندران کمنيست و تنها نام بردن از آن فرصتي جانانه مي خواهد تا اسامي رودها، غارها، تپه هايباستاني و جنگل ها، حيوانات خاص منطقه و گونه هاي مختلف گياهان دارويي منطقه رابازگو کنيم.

اين همه تنها نشانه هايي از موجوديت و هويت سرزمين ماست که ميتواند هر گردشگري را به خود دعوت نمايد و در کنار مواهب طبيعي، دست افزارهاي بشريخود را يادگار خانه هاي مردماني در هر گوشه ي جهان نمايد.

کشورهاي فرانسه با بيش از 80 ميليون نفر توريست خارجي ، اسپانيا 60 ميليون نفر،آمريکا 55 ميليون نفر، چين 52 ميليون نفر، ايتاليا46 ميليون نفر و باگذشت تجربه چندبا نگاهي تازه، بدنبال بازارهاي جديد توريست و توريسم نوين هستند، آنها به خوبي ميدانند که هر توريست به منزله ورود حداقل 1000 دلار به چرخه اقتصاد و اشتغال استبراي مثال کشور ترکيه با حفظ ميراث فرهنگي و محيط زيست و با اتکا بر روزنه هايتاريخي و مکان هاي توريستي صنعت و اقتصاد خود را به پيش ميبرد. يکي از اين جلوه هاآيين بزرگداشت 10 روزه مولانا و شب عروس در شهر قونيه است که شاهد حضور 5 هزار نفردر هر برنامه سماع مي باشد. واقعيت اين است که بسياري از کشورها مثل ترک ها برايتوريست هاي ايراني سرمايه گذاري کرده اند و به جاي سرگرمي با آمار خيالي و اخبارغير واقعي براي اذهان عمومي به واقع کار کرده اند در ترکيه با يک مقبره بيش از 200هزار نفر ميتوانند بشکل مستقيم ارتزاق کنند در حالي که آمار کل گردشگران خارجي و ياآمار شاغلين مستقيم اين صنعت در کشور به اين رقم نمي رسد و ما هنوز به دنبال توسعههتل داري و گسترش شبکه ها و موسسات توريستي هستيم. البته تبليغات سوء برعليه ايرانو شناسايي ايران به عنوان کشوري نا امن يکي از دلايل کاهش فاحش آمار توريست خارجيبه ايران است. و در اين ميان سهم مازندران با ايت همه گردشگرچند ريال به توسعه واقتصاد مازندران کمک کرده است ؟

بهترين و موثرترين شيوه براي جلب توريست کهبه منزله تبليغات حضوري و فروش محصولات و صنايع داخلي است برگزاري نمايشگاههاي بزرگدر کشورهاي توريست پذير آنهم در مقاطع زماني تراکم توريستي با بکارگيري جلوهايتاثيرگذار هنرهاي نور و تصاوير معماري و طراحي برگرفته از آثار هنري، تاريخي وجلوه هاي زيباي با مجريان آشنا به زبان بين الملل و بومي در قالب مردمان هر منطقهباپوشش لباسهاي محلي و… است.

بايد اذعان داشت:بي شک رويکرد دولت روحاني به امر گردشگري بسيار مثبت بوده است؛ اين را از سخنان وي در سفرهاي استاني مي توان دريافت اما عملي نشدن برخي دستورات رئيس جمهوري در خصوص تدوين برنامه جامع گردشگري از سوي مسوولان ذي ربط نشان مي دهد دغدغه فعالان اين حوزه در خصوص لزوم عملي شدن اين سخنان بسيار بجا و منطقي است و بايد گفت عدم برنامه ريزي جامع را مهم ترين ضعف دولت در حوزه گردشگري مي توان تلقي کرد





نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ترافیک ملی رامسر در بن بست کوه و دریا

گم شدن شادی در دنیای کودکان کار

گردشگری دریایی در مازندران معنا ندارد/آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم!

سایه بی اعتمادی بر سر موسسات خیریه

احداث نخستین مرکز بیماری‌های خاص در نور؛ پَر!

توسعه کشاورزی مازندران با شیرین‌سازی آب دریای خزر؟

آبخیزداری؛ ناجی "بحران آب" مازندران؟

اینجا قوها فریاد می‌کشند

رامسر؛ شهر تالاب‌ها/ ثبت 2290 تالاب در کنوانسیون عروس ایران

سنگینی کفه رژیم غذایی در ترازوی سلامتی مردم

برگی از خاطرات یک مبارز انقلابی

سرنوشت آن 12 میلیارد!؟

کلین‌خونی؛ درگیر مشکلات و مهاجرت

سیاست بده بستان دستگاه ها در اجرای ماده 25 بهبود کسب و کار

گل‌هایی که مانع خروج ارز از کشور می شوند

بهشت پرندگان مهاجر می‌خشکد/ روزگار برزخی یک تالاب

گذار آرام مکانیزاسیون در شالیزارهای مازندران

ماری خوش خط و خال در انتظار مازندران!

مجلس مثل زیارت نامه حضرت مسلم شده است

کاهش ازدواج؛ دغدغه ای برای تمام فصول

مازندران را از فراز آسمان ها ببینید!

از پروازهای تفریحی شاهانه تا 6 هزار پرواز مردمی

«طاهره 14 ساله سواد ندارم»؛ رنجنامه کودکان «زباله گرد»

آرزوهای کودکان کتاب؛ دوستی کودکان کار با یار مهربان

بی هویتی فرزندان در محلات آسیب پذیر مازندران

مرغ همچنان یک پا دارد/ گرانی در مهد پَرطلاها

خداحافظی تیلر با شالیزارهای مازندران

صادرات پرتقال به رودخانه و دریا/ خزان مرکبات در راه است

سهام فروشی یا مازندران فروشی؟

چرخش برعکس صادرات در مازندران

گردشگری مازندران؛ ظرفیت آنتالیایی، مدیریت کلکته ای

شهر الکترونیک در مازندران؛ نیازمند فرهنگ سازی تدریجی

عیسی خندق زائر دارد؛ « توران» پس از 62 سال دعوت شد

جمع آوری درختان افتاده، اسم رمز دور زدن طرح تنفس جنگل

گلایه مسافران غرب مازندران از لغو پروازها در فرودگاه نوشهر

دکانی به نام پاچه خواری

نفس های آخر نمدمالی در مازندران

شگردهای نوین کلاهبرداری؛ تصادف تقلبی وخودزنی

زباله «طلا» نشد/ کوههای کثیف قد می کشند

مازندران برهوت می‌شود!؟

کمربندی ناتمام فریدونکنار؛ پیست موتورسواران

استفاده بیش از حد از دمنوش های گیاهی خطرناک است

گرانی و تجمل گرایی تهدیدهای دورهمی طولانی ترین شب سال

بودجه پژوهشی یک درصدی و کش و قوس های صد درصدی

شبی خوش است بدین قصه اش دراز کنید

کودکان و اهریمن "اعتیاد" والدین!

فرمالیته شدن دوره های کارآموزی دانشگاه ها

طرح استیضاح وزیر علوم به صلاح جامعه دانشگاهی کشور نیست

سرمایه‌هایی که "خاک" می‌شوند!

مهاجرآباد سیل‌زده چشم به راه وعده مسئولان/ اگر خون دل بود ما خورده‌ایم!