آخرين مطالب

شکوفایی ظرفیت ها با برقی شدن راه آهن شمال اقتصادي

شکوفایی ظرفیت ها با برقی شدن راه آهن شمال

  بزرگنمايي:

مازندران آنلاین - ساری – ایرنا – افزایش حمل بار , کاهش مصرف سوخت و الودگی محیط زیست ،کاهش تردد جاده ای و به تبع ان کاهش حوادث رانندگی از جمله ظرفیت های برقی شدن راه آهن شمال عنوان شده و به گفته کارشناسان امیدهای تازه ای را برای رفع برخی مشکلات مازندران ایجاد می کند.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، پروژه برقی کردن خطوط راه آهن شمال کشور به طول 370 کیلومتر با مشارکت روس‌ها و با اعتباری معادل یک میلیارد و 200 میلیون یورو اجرایی می‌شود .
راه آهن شمال از گرمسار در استان سمنان آغاز می شود و تا بندر ترکمن در استان گستان ادامه دارد و مسیر عبور راه آهن شمال از بسیاری شهرهای مازندران از جمله پلسفید شهر ورودی به استان ، زیراب ، شیرگاه ، قائمشهر ، ساری ، نکا ، بهشهر و گلوگاه می گذرد و 80 درصد ایستگاه های این شرکت از درون این شهرها می گذرد .
ویژگی که بنا به اظهار نظر مسئولان راه آهن شمال مزیت های این خطوط ریلی و بستری مهم برای اجرای پروژه برقی کردن خطوط به شمار می رود .
همچنین عبور این خطوط ریلی در طول مسیر جاده های پرترافیک کشور از جمله جاده قائمشهر به ساری را نیز می توان از دیگر ویژگی و شاخصه مسیر راه آهن شمال نام برد که با برقی کردن راه آهن می تواند نقش مهمی در کاهش بار ترافیکی این مسیرها بویژه در پیک سفرهای نوروزی و تابستانه ایفا کند .
*راه آهن گزینه مناسب برای رفع مشکلات توسعه وایجاد راهها
رئیس اداره مدیریت راههای اداره کل راهداری و حمل و نقل مازندران در این خصوص گفت : از نظر حجم تردد ، جاده های مازندران سومین راه پرتردد کشور به شمار می رود .
محسن هاشمی افزود : 6 درصد تردد جاده های کشور در استان مازندران رخ می دهد در حالیکه کمی بیشتر از سه درصد راههای شریانی کشور در این استان قرار دارد .
وی میانگین تردد در مازندران را در روزهای عادی حدود 68 هزار دستگاه وسیله نقلیه در هر ساعت اعلام کرد و ادامه داد : در ساعات اوج ترافیک این میزان با افزایش حدود 2 برابری به 130 هزار دستگاه خودرو می رسد .
رئیس اداره مدیریت راههای مازندران همچنین از شدت گرفتن حجم تردد خودروها در اواخر هفته و تعطیلات به عنوان ویژگی جدا ناپذیر جاده های این استان گردشگر پذیر توصیف کرد .
وی گفت : در این ایام با افزایش تردد خودروها ، 9 درصد تردد جاده های کشور را جاده های این استان به خود اختصاص می دهند .
مازندران 10 هزار و 700 کیلومتر راه اصلی و فرعی دارد .
هاشمی محدودیت زمین و بالتبع گران شدن هزینه تملک اراضی برای ایجاد راههای جدید و توسعه راههای قبلی را به عنوان مشکلات پیش رو در این بخش در مازندران ذکر کرد و ادامه داد : توسعه و ایجاد مدل های جدید حمل و نقل از جمله راه آهن می تواند در کاستن بار ترافیکی جاده های استان تاثیر بگذارد .
علاوه بر این همواره حمل و نقل جاده ای با توجه به مسائلی همچون بی دقتی در رانندگی و نامناسب بودن خودروها و جاده ها به عنوان عامل خطرآفرین و مرگبار به شمار می رود که جاده های مازندران نیز با توجه به پرترافیک بودن آن از این قاعده مستثنی نیست .
براساس جدیدترین آمار منتشر شده از سوی پزشکی قانونی مازندران پارسال 618 نفر در حوادث رانندگی در جاده های استان جان خود را از دست دادند .
بخش هایی از مسیر عبور راه آهن شمال از تعدادی شهرهای مازندران عبور می کند که با برقی شدن و اتصال دیگر شهرهای استان به این مسیر ، می تواند گزینه مناسب در جابجایی امن شهروندان و مسافران به تمامی نقاط استان باشد تا از این طریق با کاهش تردد جاده ای از میزان حوادث رانندگی کاسته شود.
در حال حاضر عمده حمل مواد اولیه به کارخانه ها و شهرک های صنعتی و نیز جابجایی تولیدات این کارخانه ها به صورت خودرویی انجام می شود که در زمان های پرترافیک جاده های مازندران همواره با گزینه محدودیت های ترافیکی و پشت خط ترافیک ماندن ختم می شود .
بجز بندر امیرآباد واقع در شرق استان مازندران که با ایجاد خط ریلی درون مجموعه از این ظرفیت حمل ونقل استفاده می کند بقیه
واحدهای صنعتی استان را می توان گفت کاملا بی بهره از استفاده حمل و نقل ریلی است .
*عبور مسیر توسعه مازندران از ریل راه آهن
برقی کردن خطوط راه آهن شمال ، پروژه ای که بارها و در سالهای گذشته از سوی مسئولان وعده داده شد و اما این بار و در نشست اخیر استاندار مازندران با مسئولان شرکت راه آهن کشور از کلید خوردن اجرای این پروژه خبر داده شد .
استاندار مازندران در این نشست با اعلام خبر آغاز اجرای پروژه برقی کردن راه آهن شمال گفت که پیش بینی می شود برای اجرای این پروژه چهار میلیارد یورو هزینه شود .
محمد اسلامی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در این بخش می تواند بسترسازی خوبی برای توسعه استان باشد ، افزود : تفاهم نامه بعدی مبنی بر ایجاد و راه اندازی قطار حومه ای همچون اتوبوس که در مسیر های بابل ، قائمشهر و ساری تردد می کنند به عنوان بخش دیگری برای استفاده از ظرفیت های این خطوط ریلی است .
استاندار مازندران ادامه داد : اجرایی شدن این پروژه به عنوان راه عملیاتی برای کاهش بار ترافیکی در جاده های استان است .
* برقی کردن راه آهن شمال و مزیت ها
مدیر کل راه آهن شمال با اشاره به سابقه فعالیت این شرکت از سال 1316 گفت : قرارداد برقی کردن مسیر راه آهن شمال که از اینچه برون در استان گلستان تا گرمسار در استان سمنان را شامل می شود ، با راه آهن روسیه و با سرمایه گذاری یک میلیارد و 200 میلیون یورویی اجرایی می شود .
یوسف گران پاشا اجرای این پروژه را دارای ابعاد چند بعدی و فواید مختلف از قبیل کاهش آلایندگی های صوتی و محیط زیست ، کاهش مصرف سوخت و خطرتصادف برشمرد .
وی ادامه داد : هم اکنون که فعالیت دیزل ها با سوخت گازوئیلی است در بخش های سوخت ، آلایندگی هوا و تصادفات به ترتیب یک هفتم ، یک بیستم و یک پنجاهم به نسبت حمل و نقل جاده ای کاهش دارد .
مدیر کل راه آهن شمال تاکید کرد : برقی کردن خطوط راه آهن شمال که استفاده از واگن های با سوخت برق را دارند باعث کاهش بیشتر آلایندگی هوا ، صوت و تصادف و نیز مصرف سوخت می شود که مقدار آن چند برابر وضعیت فعلی خواهد بود .
وی علاوه بر این مزیت ها ، برقی کردن خطوط راه آهن شمال را گامی برای رفع مشکلات پیش روی استان مازندران دانست و افزود : ترافیک و بار سنگین تردد خودروها گره بخش زیادی از شهرهای استان به شمار می رود .
گران پاشا گفت : برقی کردن راه آهن شمال که با برنامه گسترش این مسیر در تمامی شهرهای مازندران همراه است و می تواند بستر خوبی برای جابجایی مسافر بین شهری و کاهش بار ترافیکی باشد .
یوسف گران پاشا این خطوط را برخوردار از ظرفیت و پتانسیل برای برقی کردن دانست و افزود : وجود ایستگاههای راه آهن درون شهرها از جمله این ویژگی ها است .
از 22 ایستگاه راه آهن شمال کشور حدود 80 درصد آنها از درون شهرهای مازندران عبور می کند .
* اعلام آمادگی برای مشارکت ریل گذاری در شهرک های صنعتی
وی از آمادگی راه آهن برای مشارکت در ریل گذاری شهرک و نواحی صنعتی مازندران خبر داد و گفت که جلسات در این خصوص با شرکت شهرک های صنعتی استان برگزار شد تا انجام این کار مسیر حمل و جابجایی مواد اولیه و محصولات تولیدی از طریق ریل انجام شود .
به گفته گران پاشا در حال حاضر تنها بند امیرآباد با فراهم کردن زیر ساخت های لازم برای حمل بار را ایجاد کرده است که پارسال 256 هزار تن بار این بندر از طریق مسیر ریلی جابجا شد .
وی اضافه کرد : با بهره برداری مسیر "رو رو " این بندر در آینده نزدیک ، این ظرفیت جابجایی بار یه یک میلیون تن در سال افزایش خواهد یافت .
* افزایش سه و نیم برابری جابجایی بار با قطار برقی
مدیرکل راه آهن شمال گفت که با برقی شدن این مسیر ریلی ، حجم انتقال و جا به جایی بار در این مسیر سه و نیم برابر می شود و از 2 میلیون و 200 هزار تن به هفت ونیم میلیون تن در سال افزایش می یابد .
وی افزود : همچنین با ایجاد قطارهای برقی بین شهری حجم جابجایی مسافر نیز در این مسیر افزایش خواهد یافت و انتظار می رود حتی به 2 برابر فعلی افزایش یابد .
2096/1899
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کدام بازیگر سریال مردگان متحرک «واکینگ دد» از رفتن «ریک گریمز» می ترسد؟! + عکس

بدرقه عزت الله انتظامی تا خانه ابدی + تصاویر

90 تیم بازرسی، محتکران در مازندران را ردیابی می کنند

فیلمنامه «آپاندیس» را نوشتم تا نگذارند بسازمش!

16 نکته که درباره رابرت دنیرو نمی دانستید/ به مناسبت 75 سالگی بازیگر

ستاره های مشهوری که در دوران اوج خودکشی کردند + عکس

دورهمی شاد عزت‌الله انتظامی با اصغر فرهادی و داوود رشیدی + فیلم

25 طرح عمرانی هفته دولت در سوادکوه شمالی به بهره برداری می رسد

اندر خم یک وحدت

پیمان معادی با بازیگران مشهور هالیوود همبازی شد + عکس

شتاب در کشت دوم برنج فراتر از خطر کم آبی

پردرآمدترین بازیگر زن امسال چه کسی است؟!

اشک‌های جمشید مشایخی برای عزت‌الله انتظامی + فیلم

گفتگو با متفاوت ترین مادر سینمای ایران

نگاهی به زندگی و آثار عزت الله انتظامی + تصاویر

واکنش رضا گلزار، رامبد جوان و نیکی کریمی به درگذشت عزت الله انتظامی + عکس

امسال 167میلیارد تومان تسهیلات اشتغال در مازندران پرداخت شد

تغییر وزرا هیچ کمکی به اقتصاد کشور نمی کند

لزوم احداث باغات کم آب بَر در مازندران

گلوگاه مهد مرغوب ترین انجیر ایران است

«مروارید سیاه» رسما به خانه دعوت شد/ خاویار نشانه ای برای دوستی

عکس های «کاتیوشا» با حضور لیلا اوتادی، فرزاد حسنی، محسن افشانی و همسرش

زمان و مکان مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی اعلام شد

استاندار خواستار گسترش کشت فندق در شرق مازندران شد

سیدضیاءالدین دری درگذشت + علت فوت

چاوشی بالاخره مجوز گرفت؟

آب رودخانه نکا هرگز قطع نخواهد شد

همایون شجریان: هیچ وقت به کسی نگفته‌ام برایت می‌میرم!

گزارشی از مراسم تشییع پیکر محمد عبادی؛ دوبلور پیشکسوت + عکس

جذاب ترین دختران نوجوان سینما + عکس

عزت‌الله انتظامی بازیگر پیشکسوت سینما و تئاتر درگذشت

بازیگران و خواننده های هالیوود که حتی دیپلم هم ندارند!! + عکس

68 پروژه آب و برق در مازنداران در حال اجراست

وزیر نیرو مازندران را ترک کرد

رامبد جوان از بی‌اعتمادی مردم دلخور می‌شود!!

بیوگرافی محمد عبادی دوبلور پیشکسوت و جزئیات مراسم تشییع + فیلم

وقتی همایون شجریان ذوق زده می شود + عکس

پنج هزار مگاوات برق باید در سال اینده بیشتر تولید کنیم

طولانی شدن طرح های آب و فاضلاب استان آزار دهنده است

وزیر نیرو کلنگ نیروگاه ساری را به زمین زد

بستن پرونده خاموشی 40 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

سامانه انتقال آب بابلک با حضور وزیر نیرو بهره برداری شد

پروازهای فرودگاه نوشهر افزایش یافت

نیروگاه 29 مگاواتی ساری به بهره برداری رسید

ستاره های باحیایی که فیلم غیراخلاقی بازی نکردند! + عکس

واحد گازی نیروگاه 460 مگاواتی غرب مازندران افتتاح شد

پست برق 230 کیلوولت آمل با حضور وزیر نیرو افتتاح شد

راه اندازی نیروگاه نوشهر دغدغه کمبود برق را کاهش داد

دولت 80 میلیارد تومان برای سد مخزنی هراز اختصاص داد

طولانی ترین سریال های آمریکا که نزدیک 30 سال است از تلویزیون پخش می شوند + عکس