آخرين مطالب

شکستن کمر تولیدکنندگان گل و گیاه مازندران زیر بار واردات بی رویه! گفتگو

شکستن کمر تولیدکنندگان گل و گیاه مازندران زیر بار واردات بی رویه!

  بزرگنمايي:

مازندران آنلاین - واردات بی رویه انواع بذر و گل و گیاه مشکلاتی است که تولیدکنندگان گل و گیاه مازندران با آن دست و پنجه نرم می کنند و همین امر باعث شده تا حس رقابت در این حوزه کم رنگ شده و اشتغال زایی به میزان بالایی کاهش یابد .
  تولید گل و گیاه از جمله تولیداتی است که در استان مازندران با توجه به آب و هوای مساعد از اقبال مناسبی برخوردار است و تعداد قبال توجهی از تولیدکنندگان بزرگ کشور در این استان به خصوص در غرب مازندران مشغول تولید انواع گل و گیاه هستند؛ اما آن چه در این میان ضروری به نظر می رسد توجه به نگرانی ها و دغدغه های فکری تولید کنندگان است تا شرایط را برای تولید بیشتر و صادرات به سایر کشورها فراهم کند.
سنتی بودن اغلب گلخانه ها یکی از مهم ترین نگرانی های تولیدکنندگان است که به علت هزینه بالایی که گلخانه های مکانیزه دارند رویکرد تولیدکنندگان گل و گیاه را به سمت گلخانه های سنتی سوق می دهد؛ در این میان جای خالی حمایت همه جانبه بانک ها از تولیدات گل و گیاه خودنمایی می کند و اغلب تولیدکنندگان از قوانین دست و پاگیر بانک ها به شدت ابراز گله و نگرانی دارند .
*فقدان ساختارهای علمی مهم ترین چالش تولیدکنندگان گل و گیاه مازندران
غلامرضا گلزاری دهنو رئیس هیئت مدیره تولیدکنندگان گل و گیاه مازندران با اشاره به وضعیت تولیدات گل و گیاه در استان مازندران اظهار کرد: اتحادیه گل و گیاه مازندران با عضویت هزار و 200 واحد رسمی بزرگترین و منسجم ترین تشکل در ایران به شمار می رود.
وی با اشاره به این که تولیدات منطقه شامل ارکیده،گیاهان آپارتمانی و گیاهان فضای باز می شود یادآور شد: همه این تولیدات ارزش بالای اقتصادی داشته و می توانند به عنوان تولید صادراتی قلمداد شوند.
گلزاری یادآور شد: تولید گل و گیاهان زینتی در استان مازندران جدا از این که یک تولید تجاری در واحدهای بزرگ صنعتی بوده، یک تولید خانگی نیز محسوب می‌شود و بسیاری از افراد به صورت خانوادگی و در منازل خود به پرورش گل و گیاه اقدام می کنند.
وی اول فقدان ساختارهای علمی را مهم ترین چالش تولیدکنندگان گل و گیاه مازندران دانست و خاطرنشان کرد: ایجاد یک ساختار علمی درست جهت تولید گل و گیاه نیاز به زمان طولانی دارد که هزینه بر بوده و متاسفانه نقدینگی که باید به این بخش تزریق شود، طی سال های گذشته نادیده گرفته شده است.
رئیس هیئت مدیره تولید کنندگان گل و گیاه مازندران با تاکید بر این که نوسازی واحدهای تولیدی گل و گیاه برای صادارات مطلوب حرف اول را می زند یادآور شد: ورود ارقام و پایه های نوین به مازندران باید شدت بیشتری پیدا کند و در کنار آن زمینه‌های صادرات نیز فراهم شود تا بتوان با این شرایط مطلوب بازارهای جهانی را مصادره کرد.
گلزاری دهنو با اشاره به این نکته که طی یک دهه گذشته بحران های اقتصادی،تحولات سیاسی باعث کاهش صادرات گل و گیاه در جهان شده است افزود:به دلیل این که این صنعت هر روزه خود را با شرایط نوین تعریف و منطبق با آن حرکت می کند؛ مطمئنا اگر ساختارهای تولید در داخل قوی باشد می توان با هر تنشی که در بازارهای اطراف پیش می آید مقابله کرده و بازارهای ملی و بین المللی را از آن خود کند.
رئیس هیئت مدیره تولیدکنندگان گل و گیاه مازندران وجود تشکل های موازی در بخش دولتی تولیدات گل و گیاه را معضل جدی این صنعت در استان دانست و تصریح کرد: در حال حاضر سه تشکل فعال در حوزه گل و گیاه در استان وجود دارد و اتحادیه گل و گیاه مازندران در این میان مهجور مانده است.
وی افزود: به طور حتم با تولیدات مطلوب می توان این تشکل را وارد تصمیم گیری‌های کلان استانی و کشوری کردتا صدایی برای تولیدکنندگان باشند.
*قوانین دست و پا گیر بانک ها مانع بزرگ تولیدکنندگان گل
سید محمد عباس زاده ساکن نوشهر یکی دیگر از تولیدکنندگان بزرگ مازندرانی با بیان این که گل ارکیده به عنوان یک گل شاخص و لوکس مطرح است و همه دنیا آن را می پسندد گفت: این گل در بخش اقتصادی و تجاری از ارزش بالایی برخوردار است.
وی با بیان این که صادرات، نیازمند تداوم تولید مطلوب و مستمر است اظهار کرد: برای رسیدن به صادرات مناسب، بخش دانش بنیان تولید گل ارکیده در این گلخانه در پیش گرفته شد و در آینده نزدیک نیز صادر کننده گل های شاخه بریده خواهیم بود.
این تولیدکننده بزرگ گل ارکیده مازندران با اشاره به این که با استفاده از تولیدات دانش بنیان واردات بذر گل و گیاه متوقف می شود خاطرنشان کرد: با تامین بذر مناسب برای سایر گلخانه ها دیگر نیاز به خریداری این بذرها با قیمت های گزاف از سایر کشورها مانند هلند نخواهد بود.
وی با اشاره به استقبال خوب مردم طی سال های اخیر از گل ارکیده و سایر گل های طبیعی گفت: حدود هشت سال قبل ورود گل های مصنوعی تمایل مردم به خرید گل های طبیعی را کاهش داده بود و این امر ضربه سنگینی به صنعت گل و گیاه وارد کرد اما خوشبختانه طی سال های اخیر گل های شاخه بریده و گلدانی مجددا مورد توجه و اقبال عمومی قرار گرفته است.
عباس زاده با تاکید بر این که در حال حاضر باید به صادرات بود افزود: مهم ترین شرط صادرات تغییر وضعیت گلخانه ها از حالت سنتی به صنعتی است زیرا در روش سنتی هزینه های تولید بسیار گران بوده و صادرات مقرن به صرفه نیست.
وی با ابراز رضایت از حمایت نسبی مسئولان جهاد کشاورزی از بخش تولید گل و گیاه خاطر نشان کرد: مشکل اصلی تولیدکنندگان گل و گیاه سیستم بانکی و قوانین دست و پاگیر آن است و دولت نیز هیچ حمایتی در این رابطه نمی کند.
این تولیدکننده گل و گیاه خاطرنشان کرد:تا زمانی که این سیستم بانکی ادامه داشته باشد،تولیدات گل و گیاه در مازندران با دست و پای شکسته و راندمان پایین خواهد بود و اشتغالزایی نیز ایجاد نمی شود.
*حمایت بانک ها موجب افزایش تولید ، ایجاد اشتغال و افزایش صادرات می شود
عباس زاده گفت:اگر سیستم بانکی حامی تولیدکنندگان باشد، علاوه بر چند برابر شدن تولید و صادرات مازاد به اشتغال نیز کمک شایانی می شود.
وی با شاره به این که بخش گلخانه بیمه کشاورزی وجود ندارد تصریح کرد: تولیدکنندگان ناچار افراد شاغل در گلخانه را در بخش خصوصی بیمه می کنند، البته گلخانه های سنتی با پوشش پلاستیک شامل بیمه نمی شوند.
عباس زاده با اشاره به این که بارش برف سال 95 خسارت سنگینی به گلخانه های نوشهر وغرب استان وارد کرد یادآور شد: در کشوری مانند هلند و سایر کشورهای اروپایی که هوای سردتری دارند هیچ گاه چنین پیدیده ای رخ نمی دهد زیرا گلخانه های آن ها مجهز به ژنرانور و سوخت دوگانه بوده و مورد حمایت قرار می گیرند اما امکانات ما در مازندران بسیار محدود است.
*واردات بی رویه گل بخصوص به صورت قاچاق توان تولید کننده را بریده است
شعبان صادقیتولیدکننده گل و گیاه  یادآور شد: واردات گل دغدغه های مهم تولیدکنندگان گل و گیاه داخل کشور است.
وی با اشاره به این که برخی گونه ها که در کشور وجود دارد با قیمت نازل از کشورهای دیگر وارد ایران می شود تصریح کرد: وارادات بی رویه و قاچاق حس رقابت تولید کنندگان داخلی را از بین می برد.
صادقی با اشاره به بالا بودن هزینه پلاستیک، سوخت و برق تصریح کرد: متاسفانه دولت حمایت زیادی از تولیدکنندگان گل و گیاه نمی کند هرچند برخی اقلام را به اسم تعاونی به ما عرضه می شود اما تفاوت قیمت تعاونی با قیمت بازار ناچیز است.
وی با بیان این که دولت باید تولید کنندگان بزرگ را شناسایی و از آن ها حمایت کند خاطرنشان کرد: برای هر تولیدکننده حیطه فعالیت مشخص شده و خاک استاندارد به این تولیدکنندگان ارائه شود.
 
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برگزاری همزمان جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت در ساری

بقاع متبرکه رامسر مرمت و بازسازی شد

حذف ` یوز ایرانی ` از آدیداس تا صدا و سیما

سند توسعه آب سفارشی سمنان وجاهت قانونی ندارد!

نگران درنای سپید سیبری هستیم/ رفع ممنوعیت حضور گردشگران در دماوند

برف، خودروهای بدون زنجیرچرخ را در جاده هراز زمینگیر کرد

آبگیری سد هراز؛ بمب خبری فاجعه زیست‌محیطی

دست سیاسیون در جیب منابع طبیعی/ طرح تنفس هم جنگل های شمال را احیا نکرد!

فرسایش آبی 125 میلیون هکتار از اراضی/ 86 دشت بحرانی است

راه‌های جویبار بوی خون می‌دهد/ مصوبه دولت روی کاغذ ماند

آغاز بارش برف در جاده های مازندران ؛ رانندگان احتیاط کنند

مهاجرت پرندگان به اوج رسید/ فریدونکنار همچنان قتلگاه پرندگان

تفکیک اراضی و زمین‌خواری؛ جریان غالب سوداگری در مازندران

دست مرگ بر شانه های نحیف شمشادهای شمال کشور

خرید و فروش خانگی سموم غیرمجاز در ساری /جهاد کشاورزی نظارت ندارد!

تنها 30 سال فرصت برای نجات جنگل های هیرکانی

مطالعات انتقال آب دریای خزر متوقف شود

توسعه به شرط نابودی!

اختصاص اعتبار 280 میلیون یورویی برای دفع مشکلات فاضلاب 5 شهر مازندران

مازنی ها ورزشکارتر شدند

رونمایی از انار باستانی مفرغی در بهشهر

احتمال وجود اسناد 400 ساله در دست مازندرانی ها

گرانی قطعه و لوازم همچنان بزرگترین مشکل کامیونداران

برای استفاده از محصولات تراریخته عجله نکنید!

حفظ محیط زیست به فرهنگ‌سازی نیاز دارد

دستوری که جان جنگل‌های مازندران را گرفت!

چوب ارزانی رونق صید بر قیمت ماهیان دریایی مازندران

اجرای 10 سرشاخه گیر سیل در غرب مازندران نیاز است

حال خراب بازار مسکن در مازندران

نقش اساسی جنگل در کاهش بروز سیل در مازندران

کمبود نیرو مهمترین مشکل مراکز درمانی و علت نارضایتی مردم است

برگزاری چهارمین گردهمایی دانشجویان حامی محیط زیست در مازندران

ارتباط برخی سودجویان با گالش‌ها در ارتفاعات جنگلی/ بدترین تجاوز به جنگل‌های هیرکانی رامسر در 10 سال اخیر

تغییر اقلیم عامل اصلی بارندگی‌های سیل‌آسا در مازندران

آبگرفتگی 18 شهر در مازندران

راه، آب و برق 5 روستای تنکابن همچنان قطع است

آب 9 روستای رامسر قطع است/ خسارت 100 میلیاردی سیل

رکود شکنی 17 ساله شدت بارندگی در مازندران

مازندران با تگرگ سفید شد/رعد برجان جوان سوارکار/رانش و طغیان

سقف 2 واحد مسکونی در جویبار تخریب شد

آماده‌باش تمامی دستگاه‌ها برای مقابله با سیل در نوشهر

منابع آبی به سمت شوری می رود/عقب ماندگی در بخش فاضلاب

بازنشستگی 550 هزار کارمند طی یکسال و نیم آینده

حرکت چراغ خاموش آزاد پزهای مازندران برای گرانی نان

بی توجهی به گردشگری پول‌ساز "سلامت" در مازندران

چشم برنج‌کاران به دست دولت است

21 واحد صنفی کیف و کفش تعطیل شدند/ تهیه مواد اولیه و معضل دستفروشان دو مشکل بزرگ کسبه آملی

افتتاح 7 مجموعه بوم‌گردی در مازندران

7 مجموعه بومگردی در مازندران اضافه می شود

شکوفه‌های گرانی!