پیام مازند

آخرين مطالب

شکستن کمر تولیدکنندگان گل و گیاه مازندران زیر بار واردات بی رویه! گفتگو

شکستن کمر تولیدکنندگان گل و گیاه مازندران زیر بار واردات بی رویه!

  بزرگنمايي:

مازندران آنلاین - واردات بی رویه انواع بذر و گل و گیاه مشکلاتی است که تولیدکنندگان گل و گیاه مازندران با آن دست و پنجه نرم می کنند و همین امر باعث شده تا حس رقابت در این حوزه کم رنگ شده و اشتغال زایی به میزان بالایی کاهش یابد .
  تولید گل و گیاه از جمله تولیداتی است که در استان مازندران با توجه به آب و هوای مساعد از اقبال مناسبی برخوردار است و تعداد قبال توجهی از تولیدکنندگان بزرگ کشور در این استان به خصوص در غرب مازندران مشغول تولید انواع گل و گیاه هستند؛ اما آن چه در این میان ضروری به نظر می رسد توجه به نگرانی ها و دغدغه های فکری تولید کنندگان است تا شرایط را برای تولید بیشتر و صادرات به سایر کشورها فراهم کند.
سنتی بودن اغلب گلخانه ها یکی از مهم ترین نگرانی های تولیدکنندگان است که به علت هزینه بالایی که گلخانه های مکانیزه دارند رویکرد تولیدکنندگان گل و گیاه را به سمت گلخانه های سنتی سوق می دهد؛ در این میان جای خالی حمایت همه جانبه بانک ها از تولیدات گل و گیاه خودنمایی می کند و اغلب تولیدکنندگان از قوانین دست و پاگیر بانک ها به شدت ابراز گله و نگرانی دارند .
*فقدان ساختارهای علمی مهم ترین چالش تولیدکنندگان گل و گیاه مازندران
غلامرضا گلزاری دهنو رئیس هیئت مدیره تولیدکنندگان گل و گیاه مازندران با اشاره به وضعیت تولیدات گل و گیاه در استان مازندران اظهار کرد: اتحادیه گل و گیاه مازندران با عضویت هزار و 200 واحد رسمی بزرگترین و منسجم ترین تشکل در ایران به شمار می رود.
وی با اشاره به این که تولیدات منطقه شامل ارکیده،گیاهان آپارتمانی و گیاهان فضای باز می شود یادآور شد: همه این تولیدات ارزش بالای اقتصادی داشته و می توانند به عنوان تولید صادراتی قلمداد شوند.
گلزاری یادآور شد: تولید گل و گیاهان زینتی در استان مازندران جدا از این که یک تولید تجاری در واحدهای بزرگ صنعتی بوده، یک تولید خانگی نیز محسوب می‌شود و بسیاری از افراد به صورت خانوادگی و در منازل خود به پرورش گل و گیاه اقدام می کنند.
وی اول فقدان ساختارهای علمی را مهم ترین چالش تولیدکنندگان گل و گیاه مازندران دانست و خاطرنشان کرد: ایجاد یک ساختار علمی درست جهت تولید گل و گیاه نیاز به زمان طولانی دارد که هزینه بر بوده و متاسفانه نقدینگی که باید به این بخش تزریق شود، طی سال های گذشته نادیده گرفته شده است.
رئیس هیئت مدیره تولید کنندگان گل و گیاه مازندران با تاکید بر این که نوسازی واحدهای تولیدی گل و گیاه برای صادارات مطلوب حرف اول را می زند یادآور شد: ورود ارقام و پایه های نوین به مازندران باید شدت بیشتری پیدا کند و در کنار آن زمینه‌های صادرات نیز فراهم شود تا بتوان با این شرایط مطلوب بازارهای جهانی را مصادره کرد.
گلزاری دهنو با اشاره به این نکته که طی یک دهه گذشته بحران های اقتصادی،تحولات سیاسی باعث کاهش صادرات گل و گیاه در جهان شده است افزود:به دلیل این که این صنعت هر روزه خود را با شرایط نوین تعریف و منطبق با آن حرکت می کند؛ مطمئنا اگر ساختارهای تولید در داخل قوی باشد می توان با هر تنشی که در بازارهای اطراف پیش می آید مقابله کرده و بازارهای ملی و بین المللی را از آن خود کند.
رئیس هیئت مدیره تولیدکنندگان گل و گیاه مازندران وجود تشکل های موازی در بخش دولتی تولیدات گل و گیاه را معضل جدی این صنعت در استان دانست و تصریح کرد: در حال حاضر سه تشکل فعال در حوزه گل و گیاه در استان وجود دارد و اتحادیه گل و گیاه مازندران در این میان مهجور مانده است.
وی افزود: به طور حتم با تولیدات مطلوب می توان این تشکل را وارد تصمیم گیری‌های کلان استانی و کشوری کردتا صدایی برای تولیدکنندگان باشند.
*قوانین دست و پا گیر بانک ها مانع بزرگ تولیدکنندگان گل
سید محمد عباس زاده ساکن نوشهر یکی دیگر از تولیدکنندگان بزرگ مازندرانی با بیان این که گل ارکیده به عنوان یک گل شاخص و لوکس مطرح است و همه دنیا آن را می پسندد گفت: این گل در بخش اقتصادی و تجاری از ارزش بالایی برخوردار است.
وی با بیان این که صادرات، نیازمند تداوم تولید مطلوب و مستمر است اظهار کرد: برای رسیدن به صادرات مناسب، بخش دانش بنیان تولید گل ارکیده در این گلخانه در پیش گرفته شد و در آینده نزدیک نیز صادر کننده گل های شاخه بریده خواهیم بود.
این تولیدکننده بزرگ گل ارکیده مازندران با اشاره به این که با استفاده از تولیدات دانش بنیان واردات بذر گل و گیاه متوقف می شود خاطرنشان کرد: با تامین بذر مناسب برای سایر گلخانه ها دیگر نیاز به خریداری این بذرها با قیمت های گزاف از سایر کشورها مانند هلند نخواهد بود.
وی با اشاره به استقبال خوب مردم طی سال های اخیر از گل ارکیده و سایر گل های طبیعی گفت: حدود هشت سال قبل ورود گل های مصنوعی تمایل مردم به خرید گل های طبیعی را کاهش داده بود و این امر ضربه سنگینی به صنعت گل و گیاه وارد کرد اما خوشبختانه طی سال های اخیر گل های شاخه بریده و گلدانی مجددا مورد توجه و اقبال عمومی قرار گرفته است.
عباس زاده با تاکید بر این که در حال حاضر باید به صادرات بود افزود: مهم ترین شرط صادرات تغییر وضعیت گلخانه ها از حالت سنتی به صنعتی است زیرا در روش سنتی هزینه های تولید بسیار گران بوده و صادرات مقرن به صرفه نیست.
وی با ابراز رضایت از حمایت نسبی مسئولان جهاد کشاورزی از بخش تولید گل و گیاه خاطر نشان کرد: مشکل اصلی تولیدکنندگان گل و گیاه سیستم بانکی و قوانین دست و پاگیر آن است و دولت نیز هیچ حمایتی در این رابطه نمی کند.
این تولیدکننده گل و گیاه خاطرنشان کرد:تا زمانی که این سیستم بانکی ادامه داشته باشد،تولیدات گل و گیاه در مازندران با دست و پای شکسته و راندمان پایین خواهد بود و اشتغالزایی نیز ایجاد نمی شود.
*حمایت بانک ها موجب افزایش تولید ، ایجاد اشتغال و افزایش صادرات می شود
عباس زاده گفت:اگر سیستم بانکی حامی تولیدکنندگان باشد، علاوه بر چند برابر شدن تولید و صادرات مازاد به اشتغال نیز کمک شایانی می شود.
وی با شاره به این که بخش گلخانه بیمه کشاورزی وجود ندارد تصریح کرد: تولیدکنندگان ناچار افراد شاغل در گلخانه را در بخش خصوصی بیمه می کنند، البته گلخانه های سنتی با پوشش پلاستیک شامل بیمه نمی شوند.
عباس زاده با اشاره به این که بارش برف سال 95 خسارت سنگینی به گلخانه های نوشهر وغرب استان وارد کرد یادآور شد: در کشوری مانند هلند و سایر کشورهای اروپایی که هوای سردتری دارند هیچ گاه چنین پیدیده ای رخ نمی دهد زیرا گلخانه های آن ها مجهز به ژنرانور و سوخت دوگانه بوده و مورد حمایت قرار می گیرند اما امکانات ما در مازندران بسیار محدود است.
*واردات بی رویه گل بخصوص به صورت قاچاق توان تولید کننده را بریده است
شعبان صادقیتولیدکننده گل و گیاه  یادآور شد: واردات گل دغدغه های مهم تولیدکنندگان گل و گیاه داخل کشور است.
وی با اشاره به این که برخی گونه ها که در کشور وجود دارد با قیمت نازل از کشورهای دیگر وارد ایران می شود تصریح کرد: وارادات بی رویه و قاچاق حس رقابت تولید کنندگان داخلی را از بین می برد.
صادقی با اشاره به بالا بودن هزینه پلاستیک، سوخت و برق تصریح کرد: متاسفانه دولت حمایت زیادی از تولیدکنندگان گل و گیاه نمی کند هرچند برخی اقلام را به اسم تعاونی به ما عرضه می شود اما تفاوت قیمت تعاونی با قیمت بازار ناچیز است.
وی با بیان این که دولت باید تولید کنندگان بزرگ را شناسایی و از آن ها حمایت کند خاطرنشان کرد: برای هر تولیدکننده حیطه فعالیت مشخص شده و خاک استاندارد به این تولیدکنندگان ارائه شود.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آماده باش نیروهای خدمات رسان در سوادکوه

توزیع نهاده های دامی در کشور سنتی و بر پایه دلالی است

700 هزار هکتار از مزارع مازندران براثر سیل آسیب دید

اولین جشنواره ماهی سفید در شیرود برگزار شد

بارندگی همراه با کاهش دمای هوا در مازندران ادامه می یابد

کاهش عملکرد محصولات زراعی براثر سیلاب در مازندران

اسرار پشت پرده بارندگی های امسال چیست؟

مددجویان سیلزده بهزیستی مازندران مستمری سه برابری گرفتند

پایداری آب شرب در شهرستان های سیل زده مازندران

تداوم ممنوعیت تردد اتوبوس در کندوان

طرح بوم گردی در 160 روستای مازندران اجرا می شود

بناهای غیرمجاز حریم رودخانه های رامسر تخریب می شوند

کمک به همنوع دستور دینی و قرآنی است

اندر احوالات شهرستان جویبار پس از سیل ویرانگر

لوزام خانگی پنج نوعروس سیلزده نیازمند در سیمرغ تامین شد

بسته بودن جاده ها ، بازارفرودگاههای مازندران را پر رونق کرد

بیش از یکصد تن خوراک دام در مناطق سیلزده مازندران توزیع شد

ترافیک سنگین محور هراز را یکطرفه کرد

23مرکز غیربهداشتی در مازندران پلمب شد

ارتباط مخابراتی مناطق سیل زده مازندران وصل شد

سیل به 400 خانوار مددجوی کمیته امداد مازندران خسارت زد

جاده کندوان برفی و ترافیک در مسیر جنوب به شمال سنگین است

سیمرغ از وضعیت بحرانی خارج شد

افزایش پروازهای نوروزی در فرودگاه نوشهر

سیلزدگان مازندران 40 میلیون ریال تسهیلات بلاعوض می گیرند

هشدار آمادگی برای تخلیه منازل حاشیه نکا رود

محورهای مازندران برفی است

چرخ پنجر گردشگری فرهنگی مازندران در رقابت با طبیعت گردی

2 میدان جدید در کتالم و ساداتشهر ایجاد می شود

اعزام 100 جهادگر مازندرانی به خوزستان

سواحل نوشهر در اختیار ارگان‌های دولتی!

پایان سال مازندران بارانی است

چالوس برای اسکان بیش از 140 هزار گردشگر نوروزی آماده شد

طرح مازندران پاک در شهر امامزاده عبدالله اجرا شد

تکمیل باغ بانوان ساری/ 10 میلیارد برای حصارکشی نیاز است

102 پایگاه امداد و نجات نوروزی در مازندران برپا می شود

مرمت 207 بنای تاریخی در مازندران

مساجد مازندران برای میزبانی از مسافران نوروزی شبانه روزی شدند

89 پایگاه اورژانس نوروزی درمازندران آماده شد

تفاوت فاحش مزایا و حقوق معلمان با سایر کارمندان دیگر دولت/فاکتورهایی که برای معلمان رنگ بهبود نمی گیرد!

تولیت موروثی مساجد مازندران مانع فعالیت کانون فرهنگی است

کشف و ضبط بیش از 170 هزار رشته دام فلسدار در مازندران

برگزاری آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی در مازندران

طلاب مازندران صاحب شناسنامه پژوهشی می شوند

انتقال آب دریای خزر فاقد پیوست اقتصادی و اجتماعی است

حال خوش حیات وحش در قرق های اختصاصی/خطر انقراض گونه های بومزاد

حوزه علمیه مازندران دوره کارشناسی ارشد برگزار می کند

نیروگاه زباله سوز نوشهر در کشمکش پیمانکار و شهرداری

افزایش 400 هزارتومانی حقوق با نرخ تورم مطابقت ندارد/ افزایش دستمزدها تنها یک مسکن!

مرگ 487 نفر براثر حوادث ترافیکی در مازندران