آخرين مطالب

آنفلوانزا تهدید جدی برای سلامت انسان است علمي

آنفلوانزا تهدید جدی برای سلامت انسان است

  بزرگنمايي:

مازندران آنلاین - ساری - مدیر گروه بیماری های واگیر علوم پزشکی مازندران به بیماری آنفلوانزا اشاره کرد و آن را تهدید جدی برای سلامت انسان برشمرد.

محمدرضا پارسایی  بابیان اینکه اهمیت آنفلوانزا در سرعت انتشار همه‌گیری‌ها، وسعت و تعداد مبتلایان و شدت عوارض آن، به‌خصوص ذات‌الریه ویروسی و باکتریایی است، تصریح کرد: در همه‌گیری‌های بزرگ شکل شدید یا کشنده بیماری بیشتر نزد سالمندان و افرادی که به دلیل عوارض مزمن قلبی، ریوی، کلیوی، بیماری‌های متابولیک، کم‌خونی و یا نارسایی ایمنی ناتوان شده‌اند مشاهده می‌شود.
مدیر گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران افزود: برآورد میزان کشندگی بیماری آنفلوانزای فصلی در جمعیت انسانی بین نیم تا یک درصد محاسبه‌شده و میزان کشندگی بیماری آنفلوانزای پرندگان در جمعیت انسانی حدود 67 درصد است.
وی بابیان اینکه آنفلوانزای پرندگان یکی از بیماری‌های عفونی شناخته‌شده در گونه‌های مختلف پرندگان است که در اثر عفونت ناشی از سویه‌های تیپ A ایجاد می‌شود، گفت: به نظر می‌رسد کلیه پرندگان نسبت به این بیماری حساس بوده، ولی میزان حساسیت آن‌ها ممکن است متفاوت باشد.
دکتر پارسایی با اشاره به اینکه طیف علائم بالینی در پرندگان مختلف متفاوت و قادر به ایجاد بیماری خفیف تا بسیار شدید، مسری و کشنده است، افزود: شکل شدید و کشنده بیماری، دارای شروع ناگهانی بوده و از شدت بالایی برخوردار است و سریعاً منجر به مرگ می‌شود، به‌طوری‌که میزان مرگ ناشی از آن در حدود 100درصد است.
مدیر گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تأکید بر اینکه آنفلوانزای حاد پرندگان در جمعیت حیوانات به‌خصوص ماکیان ایجاد و می‌تواند به انسان منتقل شود، بیان کرد: این ویروس نه‌تنها انسان را آلوده می‌کند و موجب بیماری شدید با میزان مرگ بالا می‌گردد، بلکه این توانایی را دارد که خود را با انسان تطبیق دهد و به‌عنوان یک عامل بالقوه بیماری‌زا برای انسان مطرح شودد یا با سایر ویروس‌های آنفلوانزای انسانی ترکیب و موجب پدیدار شدن یک عامل بیماری‌زا با توانایی ایجاد پاندمی‌شود.
آنفلوانزا بیماری ویروسی حاد دستگاه تنفسی است که با تب، سرفه، سردرد، گلودرد، درد عضلانی، تعریق، آبریزش بینی و گاها استفراغ و اسهال تظاهر می‌کند
وی بابیان اینکه آنفلوانزا بیماری ویروسی حاد دستگاه تنفسی است که با تب، سرفه، سردرد، گلودرد، درد عضلانی، تعریق، آبریزش بینی و گاها استفراغ و اسهال تظاهر می‌کند، گفت: در این میان تب و سرفه به‌عنوان علائم کلیدی مطرح است. دکتر پارسایی افزود: سرفه اغلب شدید و برای مدتی ادامه می‌یابد، ولی سایر نشانه‌های بیماری بعد از 2 تا 7 روز خودبه‌خود بهبود پیدا می‌کندو شناسایی بیماری معمولاً بر اساس مشخصات اپیدمبولوژیک آن صورت گرفته و موارد تک‌گیر آن را فقط با کمک روش‌های آزمایشگاهی می‌توان تشخیص داد.
دکتر پارسایی با اعلام اینکه آنفلوانزا در افراد مختلف ممکن است نشانه‌هایی مثل سرماخوردگی، برونشیت، پنومونی ویروسی و بیماری‌های حاد غیرقابل افتراق دستگاه تنفسی را نشان دهد، بیان کرد: اختلالات دستگاه گوارش (تهوع، استفراغ و اسهال) نیز بروز می‌کند و در کودکان ممکن است نشانه‌های گوارش، علامت غالب باشد.
مدیر گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران بابیان اینکه بیماری آنفلوانزای نوع B ممکن است تااندازه‌ای خفیف‌تر از بیماری آنفلوانزای نوع A باشد، افزود: عفونت آنفلوانزای نوع C به شکل سرماخوردگی بدون تب دیده می‌شود و بیماری آنفلوانزای بدون عارضه به‌طورکلی یک بیماری خود محدود شونده است و بهبودی به‌سرعت ایجاد می‌شود اما بسیاری از بیماران کاهش قوای جسمانی یا انرژی را برای یک هفته یا بیشتر دارند.
وی با اعلام اینکه ویروس را قبل از شروع علائم بیماری (24 ساعت قبل) در ترشحات دستگاه تنفسی فرد آلوده می‌توان شناسایی کرد، گفت: به‌طورمعمول ویروس بعد از 5 تا 10 روز در ترشحات ویروسی فرد آلوده قابل گزارش نیست و مهم‌ترین راه انتقال ویروس در محیط‌های بستهٔ پرجمعیت مثل اتوبوس از طریق هوا است.
دکتر پارسایی افزود: ویروس آنفلوانزا ممکن است ساعت‌ها در شرایط سرد و رطوبت کم در محیط زنده بماند و انتقال ویروس از طریق ترشحات آلوده نیز می‌تواند صورت گیرد.
مدیر گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران بابیان اینکه دوره کمون بیماری کوتاه بوده و معمولاً بین 1 تا 3 روز است، گفت: دفع ویروس احتمالاً در بالغین بین 3 تا 5 روز بعد از بروز نشانه‌های بالینی بیماری و در کودکان 21-7 روز بعدازآن ادامه خواهد داشت.
وی با تأکید بر آموزش رعایت اصول بهداشت فردی و اجتماعی به مردم و کارکنان به‌ویژه در مورد سرفه و عطسه کردن و شستشوی دست‌ها، خاطرنشان کرد: واکسن آنفلوانزا جهت گروه‌های در معرض خطر توصیه و تجویز می‌گردد و این واکسن‌ها نیز باید در دمای 8-2 درجه سانتی گراد در طبقه میانی یخچال مخصوص واکسن نگهداری شود.
دکتر پارسایی بابیان اینکه واکسنی که در ایران مورداستفاده قرار می‌گیرد، شامل ویروس‌های غیرفعال بوده و به شکل تزریقی است، افزود: راه تزریق واکسن برحسب راهنمایی کارخانه سازنده، به‌صورت زیرجلدی یا عضلانی عمیق (ناحیه عضله دلتوئید در بزرگ‌سالان و ناحیه قدامی خارجی ران در کودکان زیر 2 سال) است و یک نوبت واکسن در هرسال (اوایل پاییز) از واکسن کشته‌شده به نظر می‌رسد برای بالغین کافی باشد.
مدیر گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران بابیان اینکه واکسیناسیون مادر منعی جهت شیردهی به نوزاد ن است، گفت: سالمندان، ساکنین آسایشگاه‌ها و کارکنان آن، بیماران مبتلا بیماری‌های مزمن، بیماران مبتلا بیماری‌هایی که سیستم تنفسی را مختل می‌کند، خانم‌های بارداری که سه‌ماهه دوم و سوم حاملگی آن‌ها متقارن با فصل شیوع آنفلوانزا است و کودکان و نوجوانان 6 ماهه تا 18 ساله‌ای که تحت درمان طولانی‌مدت با آسپرین هستند افراد در معرض خطر بیماری آنفلوانزای انسانی است.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

« پیش دبستانی» جزیی از نظام آموزش رسمی کشور تبدیل شود

ساختار مدونی برای حضور نخبگان در امر توسعه وجود ندارد

برگزاری کنگره ملی اختلالات عصبی، عضلانی و اسکلتی در بابل

ارسال 80 مقاله به کنگره ملی اختلالات عصبی در بابل

"خشکه‌داران" تنها بازمانده جنگل‌های جلگه‌ای هیرکانی

اجرای طرح حمایتی زوجین نابارور در بیمارستان فاطمه الزهرا (س) بابل

نخستین آیفون مجهز به 5G تا دو سال دیگر

مشارکت شهروندان در مسیر توسعه پایدار مازندران/ همایش توسعه پایدار به یک رویداد علمی تبدیل می‌‌شود

نشست علمی باستان شناسی نخستین ساکنان مازندران برگزار شد

تشخیص ترکیب‌های سرطان‌زا سیب زمینی سرخ شده از سوی محققان مازندرانی

مازندران دارای بیشترین لکه جنگل های هیرکانی برای ثبت در یونسکو

تجاوز به حریم رودخانه ها، متهم ردیف اول وقوع سیل/ فرهنگ اضطرار در کشور وجود ندارد!

علوم انسانی در کشور ما بستری برای تجربه ندارد

دانشجویان رکن مهم توسعه مازندران

برنامه محوری در اولویت امور اجرایی قرار گیرد

جزئیات کلاهبرداری جدید از تماس‌های خارجی

هک داووس و انتشار اسامی قاتلان خاشقجی

ترجیح محصولات وارداتی بر تولید مخترعان!

شایع ترین نوع کمر درد چیست؟

توقف جذب هئیت علمی در دانشگاه های پیام نور

وراثت، عامل مهم در بروز سرطان پستان

هر آنچه باید از بیماری "سل" بدانید

شیوع بیماری فشار خون در مازندران/ فشار خون یکی از عوامل اصلی بروز بیماری های قلبی عروقی

صنایع غذایی مازندران و مشکلاتی که تمامی ندارد

نشانه‌های اختلالات روانپزشکی چیست؟

جای خالی خانه سبز در مازندران/ خانه سبز؛ سازگار با اقلیم و محیط زیست

توضیح وزارت بهداشت در باره آمار افراد آلوده به ایدز در کشور

اندازه‌گیری تاثیر تصویر ذهنی از برند دانشگاه در جذب دانشجو

تزریق هورمون در دام و طیور شایعه فضای مجازی است/ نقش پررنگ مکمل‌های خوراک دام و طیور در کیفیت تولید

سرطان سینه شایع‌ترین سرطان در بانوان/ کارگاه آموزشی پیشگیری در فریدونکنار برگزار می شود

تومورهایی که دلیل نامشخصی دارند

سالمندان چگونه زندگی کنند؟!

سیل مازندران نتیجه برداشت بی‌رویه آب زیرزمینی

آغاز به کار کنگره بین المللی جراحان مغز و اعصاب ایران در بابل

تولید محصول تراریخته مشکل قانونی ندارد

افزایش خروج دانش‌آموزان نخبه از محمودآباد

کاهش سن سکته‌های قلبی به زیر 40 سال

برگزاری کنگره بین‌المللی جراحان مغز و اعصاب در بابل

مراکزعلمی کاربردی مازندران از جذب دانشجوی غیر مرتبط منع شدند

دانشگاه مازندران در میان هزار دانشگاه برتر جهان قرار گرفت

بررسی کاهش زمان اسکی شناورهای تندرو

اینستاگرام یتیم شد

پذیرش دانشجو در 10 مرکز علمی - کاربردی مازندران متوقف شد

فعالیت 9 هزار و 500 انجمن علمی در دانشگاه‌های کشور

لزوم مراقبت از سلامت اجتماعی و اخلاقی در دانشگاه‌ها

آغاز سال تحصیلی دانش آموزان در مازندران

رابطه معنادار کاهش تعداد دندان و آلزایمر/ جوانان هم به آلزایمر مبتلا می شوند

رونمایی از درب دست ساخت دانشجوی دانشگاه مازندران

مدیریت ریسک تغییرات اقلیم با الگوی کشت محصولات زراعی

برگزاری هفتمین دوره مسابقات ملی مناظرات دانشجویی در مازندران