پیام مازند

آخرين مطالب

آنفلوانزا تهدید جدی برای سلامت انسان است علمي

آنفلوانزا تهدید جدی برای سلامت انسان است

  بزرگنمايي:

مازندران آنلاین - ساری - مدیر گروه بیماری های واگیر علوم پزشکی مازندران به بیماری آنفلوانزا اشاره کرد و آن را تهدید جدی برای سلامت انسان برشمرد.

محمدرضا پارسایی  بابیان اینکه اهمیت آنفلوانزا در سرعت انتشار همه‌گیری‌ها، وسعت و تعداد مبتلایان و شدت عوارض آن، به‌خصوص ذات‌الریه ویروسی و باکتریایی است، تصریح کرد: در همه‌گیری‌های بزرگ شکل شدید یا کشنده بیماری بیشتر نزد سالمندان و افرادی که به دلیل عوارض مزمن قلبی، ریوی، کلیوی، بیماری‌های متابولیک، کم‌خونی و یا نارسایی ایمنی ناتوان شده‌اند مشاهده می‌شود.
مدیر گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران افزود: برآورد میزان کشندگی بیماری آنفلوانزای فصلی در جمعیت انسانی بین نیم تا یک درصد محاسبه‌شده و میزان کشندگی بیماری آنفلوانزای پرندگان در جمعیت انسانی حدود 67 درصد است.
وی بابیان اینکه آنفلوانزای پرندگان یکی از بیماری‌های عفونی شناخته‌شده در گونه‌های مختلف پرندگان است که در اثر عفونت ناشی از سویه‌های تیپ A ایجاد می‌شود، گفت: به نظر می‌رسد کلیه پرندگان نسبت به این بیماری حساس بوده، ولی میزان حساسیت آن‌ها ممکن است متفاوت باشد.
دکتر پارسایی با اشاره به اینکه طیف علائم بالینی در پرندگان مختلف متفاوت و قادر به ایجاد بیماری خفیف تا بسیار شدید، مسری و کشنده است، افزود: شکل شدید و کشنده بیماری، دارای شروع ناگهانی بوده و از شدت بالایی برخوردار است و سریعاً منجر به مرگ می‌شود، به‌طوری‌که میزان مرگ ناشی از آن در حدود 100درصد است.
مدیر گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تأکید بر اینکه آنفلوانزای حاد پرندگان در جمعیت حیوانات به‌خصوص ماکیان ایجاد و می‌تواند به انسان منتقل شود، بیان کرد: این ویروس نه‌تنها انسان را آلوده می‌کند و موجب بیماری شدید با میزان مرگ بالا می‌گردد، بلکه این توانایی را دارد که خود را با انسان تطبیق دهد و به‌عنوان یک عامل بالقوه بیماری‌زا برای انسان مطرح شودد یا با سایر ویروس‌های آنفلوانزای انسانی ترکیب و موجب پدیدار شدن یک عامل بیماری‌زا با توانایی ایجاد پاندمی‌شود.
آنفلوانزا بیماری ویروسی حاد دستگاه تنفسی است که با تب، سرفه، سردرد، گلودرد، درد عضلانی، تعریق، آبریزش بینی و گاها استفراغ و اسهال تظاهر می‌کند
وی بابیان اینکه آنفلوانزا بیماری ویروسی حاد دستگاه تنفسی است که با تب، سرفه، سردرد، گلودرد، درد عضلانی، تعریق، آبریزش بینی و گاها استفراغ و اسهال تظاهر می‌کند، گفت: در این میان تب و سرفه به‌عنوان علائم کلیدی مطرح است. دکتر پارسایی افزود: سرفه اغلب شدید و برای مدتی ادامه می‌یابد، ولی سایر نشانه‌های بیماری بعد از 2 تا 7 روز خودبه‌خود بهبود پیدا می‌کندو شناسایی بیماری معمولاً بر اساس مشخصات اپیدمبولوژیک آن صورت گرفته و موارد تک‌گیر آن را فقط با کمک روش‌های آزمایشگاهی می‌توان تشخیص داد.
دکتر پارسایی با اعلام اینکه آنفلوانزا در افراد مختلف ممکن است نشانه‌هایی مثل سرماخوردگی، برونشیت، پنومونی ویروسی و بیماری‌های حاد غیرقابل افتراق دستگاه تنفسی را نشان دهد، بیان کرد: اختلالات دستگاه گوارش (تهوع، استفراغ و اسهال) نیز بروز می‌کند و در کودکان ممکن است نشانه‌های گوارش، علامت غالب باشد.
مدیر گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران بابیان اینکه بیماری آنفلوانزای نوع B ممکن است تااندازه‌ای خفیف‌تر از بیماری آنفلوانزای نوع A باشد، افزود: عفونت آنفلوانزای نوع C به شکل سرماخوردگی بدون تب دیده می‌شود و بیماری آنفلوانزای بدون عارضه به‌طورکلی یک بیماری خود محدود شونده است و بهبودی به‌سرعت ایجاد می‌شود اما بسیاری از بیماران کاهش قوای جسمانی یا انرژی را برای یک هفته یا بیشتر دارند.
وی با اعلام اینکه ویروس را قبل از شروع علائم بیماری (24 ساعت قبل) در ترشحات دستگاه تنفسی فرد آلوده می‌توان شناسایی کرد، گفت: به‌طورمعمول ویروس بعد از 5 تا 10 روز در ترشحات ویروسی فرد آلوده قابل گزارش نیست و مهم‌ترین راه انتقال ویروس در محیط‌های بستهٔ پرجمعیت مثل اتوبوس از طریق هوا است.
دکتر پارسایی افزود: ویروس آنفلوانزا ممکن است ساعت‌ها در شرایط سرد و رطوبت کم در محیط زنده بماند و انتقال ویروس از طریق ترشحات آلوده نیز می‌تواند صورت گیرد.
مدیر گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران بابیان اینکه دوره کمون بیماری کوتاه بوده و معمولاً بین 1 تا 3 روز است، گفت: دفع ویروس احتمالاً در بالغین بین 3 تا 5 روز بعد از بروز نشانه‌های بالینی بیماری و در کودکان 21-7 روز بعدازآن ادامه خواهد داشت.
وی با تأکید بر آموزش رعایت اصول بهداشت فردی و اجتماعی به مردم و کارکنان به‌ویژه در مورد سرفه و عطسه کردن و شستشوی دست‌ها، خاطرنشان کرد: واکسن آنفلوانزا جهت گروه‌های در معرض خطر توصیه و تجویز می‌گردد و این واکسن‌ها نیز باید در دمای 8-2 درجه سانتی گراد در طبقه میانی یخچال مخصوص واکسن نگهداری شود.
دکتر پارسایی بابیان اینکه واکسنی که در ایران مورداستفاده قرار می‌گیرد، شامل ویروس‌های غیرفعال بوده و به شکل تزریقی است، افزود: راه تزریق واکسن برحسب راهنمایی کارخانه سازنده، به‌صورت زیرجلدی یا عضلانی عمیق (ناحیه عضله دلتوئید در بزرگ‌سالان و ناحیه قدامی خارجی ران در کودکان زیر 2 سال) است و یک نوبت واکسن در هرسال (اوایل پاییز) از واکسن کشته‌شده به نظر می‌رسد برای بالغین کافی باشد.
مدیر گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران بابیان اینکه واکسیناسیون مادر منعی جهت شیردهی به نوزاد ن است، گفت: سالمندان، ساکنین آسایشگاه‌ها و کارکنان آن، بیماران مبتلا بیماری‌های مزمن، بیماران مبتلا بیماری‌هایی که سیستم تنفسی را مختل می‌کند، خانم‌های بارداری که سه‌ماهه دوم و سوم حاملگی آن‌ها متقارن با فصل شیوع آنفلوانزا است و کودکان و نوجوانان 6 ماهه تا 18 ساله‌ای که تحت درمان طولانی‌مدت با آسپرین هستند افراد در معرض خطر بیماری آنفلوانزای انسانی است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ایرانی‌ها در موبایل؛ 30 برابر روزنامه، 9 برابر کتاب

یخزدگی در بلند مدت بافت خاک مازندران را تغییر می دهد

هوآوی بعد از اپل، محبوب‌ترین برند تلفن همراه

فروش 100 هزار گوشی تنها در کمتر از 9 دقیقه

طرح های ارائه شده به واحدهای فناور باید خلاقانه باشد

1300 دانشجوی پرستاری در مازندران تحصیل می کنند

تیرگی رنگ نان را جدی بگیرید/ سنگک بهترین نوع نان برای مصرف

93 درصد صادرات و واردات از دریا انجام می شود/آمریکا وکلک استراتژی

خزر در تب سرگردانی می سوزد/ ممنوعیت طرح انتقال آب دریای خزر در بهارستان!

حذف "مشق شب"،دانش آموزان را تنبل می کند؟

کسب مجوز تاسیس دانشکده بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی بابل

مسواک مهم ترین راهکار در پیشگیرى از التهاب نسوج دندان

تندگویان: «موسسه فیلترینگ» باز کنیم

مرگ استعدادها در پستوی امتحانات درسی دوره ابتدایی

گردشگری مازندران سردرگم در هزار توی مشکلات/ زمستانگردی در مازندران جذاب است!

خودروی پلیس 2020 فورد چشم‌ها را خیره کرد

کتاب کشاورزی مازندران بارها خوانده شد اما...

افزایش نژاد غیربومی دام‌ در مازندران/ دامداری در مازندران صنعتی شود

250 دانش آموز استثنایی رتبه های زیر 100 کنکور را کسب کردند

همکاری هسته‌ای بیل گیتس با چینی‌ها به‌هم خورد

جشنواره گل نرگس فرصتی برای رونق اقتصادی در مازندران

دوربین سه‌بعدی به آیفون‌های جدید می‌آید

مشکلات پیش روی شرکت‌های دانش‌بنیان چیست؟!

ضرورت تاسیس پژوهشکده علمی در حوزه پدافند غیرعامل

فعالیت اصلی آموزش و پرورش، تعلیم و تربیت است

انفجار جمعیت و منابع آبی ثابت؛ معضل بزرگ مازندران

ضعف و خستگی شایع ترین علامت کم کاری تیروئید

دستگاهی که آب را به سوخت تبدیل می‌کند

اعتراف اپل به انحنای شاسی «آی پد پرو»

فریب سیستم تشخیص چهره گوشی با ماکت

برگزاری نمایشگاه های دانش بنیان موتور محرکه ایده های خلاق

فعلا گوشی مجهز به شبکه 5G نخرید!

شکایت از اپل به خاطر 0.3 اینچ!

عرضه 250 محصول دانش بنیان در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری

اراضی شیب‌دار مازندران مستعد کشت گیاهان دارویی اگر...!

لزوم تغییر شاخص‌های رشد علم در کشور

کتانی هایی که به موبایل وصل می شوند

اشتغال؛ همچنان در صدر نگرانی‌ دانشجویان

5 نفر از اساتید دانشگاه مازندران در لیست 1درصد دانشمندان برتر ISI

برگزاری المپیاد ایده یابی در مازندران

منسوخ شدن طرح‌های انتقال آب در جهان/ به‌جای انتقال آب؛ جلوی هدر رفت آب در سمان گرفته شود

لزوم بهره‌گیری متقابل دانشگاهیان و صنعتگران از یکدیگر

افزایش 70 درصدی بودجه پارک های فناوری

گرمایش زمین عامل ایجاد گردوغبار است

برگزاری جشن روز دانشجو در مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی بابل

درخشش جوان نوشهری در جشنواره دانشمندان جوان کشور

عقب ماندگی کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه

لزوم استفاده از جوانان نخبه در بدنه دولت

اتاق فکر، موتور محرکه توسعه مازندران

استفاده از گاز لندفیل برای تولید الکتریسیته در مازندران