پیام مازند

آخرين مطالب

در جلسه اتاق بازرگانی و بنیاد نخبگان مازندران چه گذشت؟

از «تاکید بر برداشته شدن شکاف میان بازار و نخبگان» تا «کم رنگ بودن صنایع تبدیلی در مازندران» علمي

از «تاکید بر برداشته شدن شکاف میان بازار و نخبگان» تا «کم رنگ بودن صنایع تبدیلی در مازندران»

  بزرگنمايي:

مازندران آنلاین - نشست کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی مازندران و بنیاد ملی نخبگان با حضور نخبگان استان در بخش های مختلف در اتاق بازرگانی مازندران برگزار شد. لزوم بهره‌گیری از نخبگان در تولید و صادرات محصولات
عبدالله مهاجر رئیس اتاق بازرگانی استان مازندران در این نشست با کمیسیون صنعت و معدن با بیان اینکه بخش خصوصی امروز خلا استفاده از نخبگان را در تولید احساس می‌کند، اظهار کرد: باید از ظرفیت نخبگان در تولید و اقتصاد استفاده کنیم.
وی با اشاره به جایگاه بالای نخبگان در جامعه ادامه داد: اگر بخش خصوصی و نخبگان در کنار هم جمع شوند می‌تواند در ارتقای تولید و محصولات نقش‌آفرین باشند.
رئیس اتاق بازرگانی استان مازندران با بیان اینکه اگر امور اجرایی به بخش خصوصی واگذار می‌شد اکنون شاهد مشکلات کمتری بودیم، گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت مسئول برپایی نمایشگاه‌ها است و اتاق بازرگانی در این راستا نیز بیش از مسئولیت خود ورود و همکاری کرده است.
مهاجر خواستار ترسیم هدف‌گذاری برای تولیدات و برپایی نمایشگاه‌های محصولات مختلف در مازندران شد و افزود: بهره‌گیری از ظرفیت‌های نخبگان در روند تولید و صادرات محصولات تعالی و توسعه بخش خواهد بود.
شکاف میان بازار و نخبگان برداشته شود
همت الله پیر دشتی رئیس کارگروه کشاورزی اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران نیز در این نشست با اشاره به اینکه نباید این سیستم آموزشی در مقابل تغییر مقاومت کند، خاطرنشان کرد: فرصت ها در استان باید شناسانده شود تا هدفمند حرکت کنیم و شکاف میان بنیاد نخبگان و بازار از میان برداشته شود.
ضعیف تولیدات صادرات‌گرا در مازندران
کرم سینا رئیس کارگروه اقتصاد کلان اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران نیز در این جلسه گفت: در اقتصاد کلان هدف اول ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی است که همه در گرو تولید می باشد.
وی با اشاره به اینکه تولید صادرات‌گرا می تواند موثر باشد، افزود: تولیداتی که به صادرات منجر شود در استان مازندران ضعیف است.
سینا با بیان اینکه اقتصاد با تولید صادرات گرا پویا می شود، تصریح کرد: در کارگروه اقتصاد کلان اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران مشکلات در این زمینه را شناسایی ‌می‌کنیم.
بروکراسی اداری مانع تحقق ابداعات نخبگان!
حمید آقاگل‌زاده رئیس هیئت مدیره شرکت دانش بنیان‌ با اشاره به اینکه نخبگی در عمل باید محقق شود، گفت: با توجه به وضعیت کشت و کار در شالیزار استان مازندران سیستم" وجین کن" تعریف کردیم اما همچنان این طرح در بروکراسی اداری باقیمانده است.
وی با اشاره به اینکه پرداخت مالیات نیز به توسعه کمک می کند، تصریح کرد: همچنان در پرداخت مالیات ها از سوی ادارات با چالش رو به رو هستیم به طوریکه که در سایر کشورهای جهان پرداخت مالیات از آنجایی که با ارائه خدمات به خود مردم برمی‌گردد از اقبال عمومی بهتر برخوردار است اما در ایران تلاش می شود که فرارهای مالیاتی اتفاق بیافتد.
مجوزهای دست و پاگیر برای نخبگان!
فاطمه تقوی دانشجوی مقطع دکترای دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی نیز در این نشست گفت: هرچند دریافت تسهیلات ارزان‌قیمت برای نخبگان در ارائه طرح ها و اجرایی کردن آنها بسیار حائز اهمیت است اما حمایت ها از سوی دستگاه‌ها برای نخبگان می تواند غیر مالی باشد، به طور مثال موانع گرفتن مجوزها از سر راه نخبگان برداشته شود.
10 شرکت دانش بنیان در لیست انتظار قرارداد با پارک علم و فناوری
مرتضی رادمهر مدیر امور موسسات و بازاریابی پارک علم و فناوری مازندران نیز در این نشست اظهار کرد: قراردادهای شرکت های دانش بنیان به صورت 99 و 66 ساله منعقد شده و این نشان از پیشرفت در این مقوله های شرکت های دانش بنیان است به طوریکه در حال حاضر 10 شرکت منتظر هستند تا قراردادهایی با آنها منعقد شود.
وی گفت: محدودیت پارک های علم و فناوری نداشتن تیم اقتصادی است.
ضعف در صادرات محصولات کشاورزی
علی یعقوبی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی ساری نیز در این نشست اظهار کرد: در جلسات کاربردی دو بخش راهبرد و پیشرفت حائز اهمیت است.
وی افزود: صنعت راهبردی کشاورزی امروز دیر در حال اجرا شدن است و عدم صادرات یکی از این نکات محسوب می شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی ساری گفت: تولید پایین و بهره‌وری کم موجب ضرر می شود به طوری که ارائه محصول جدید و معرفی آن در بازار کاری دشوار به نظر می‌رسد.
یعقوبی ادامه داد: شرکت های دانش بنیان به دنبال تسهیلات ارزان قیمت هستند و برای ارائه محصولات و طرح خود حتی برای دریافت یک وام 50 میلیونی نیز مشکل دارند.
وی افزود: به دلیل بودن زمین‌های کشاورزی در مازندران مصرف کود در این استان فراوان است و این امر موجب آسیب جدی به منابع پنهان آب و خاک می شود بنابراین در این راستا نیز باید اقداماتی صورت گیرد.
مازندران در صادرات محصولات کشاورزی ضعیف است
عبدالله هاتفی مدیرعامل شرکت پوشش حیات سبز مازندران در این جلسه گفت: از سال 75 در کار پژوهش این شرکت آغاز به کار کرد.
وی تصریح کرد: مازندران مرکز تولید مرکبات کشور است و ما همچنان در مورد صادرات این محصولات دچار ضعف هستیم.
مدیرعامل شرکت پوشش حیات سبز مازندران با اشاره به اینکه این شرکت در مورد نگهدارندگی میوه ها خدمات می دهد، گفت: یکی از دلایل صادرات ضعیف مرکبات عدم استفاده از محصولات ضروری برای صادرات است.
فاصله زیاد دانشگاه با مسئولان اجرایی!
فردین غلامپور عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی مازندران نیز در این نشست، خاطرنشان کرد: طرح هایی که قابلیت اجرایی داشته باشند باید به مرحله اجرا برسد.
وی با اشاره به اینکه دانشگاهیان با مسئولان اجرایی فاصله دارند، افزود: در حالیکه در سال های گذشته به طرح های نامشخص تسهیلات ارزان قیمت پرداخت کردیم امروز اثری از آنها وجود ندارد.
عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی مازندران با اشاره به عدم وجود سیستم هواشناسی نقطه‌ای گفت: مازندران به دلیل قطب بودن در بخش کشاورزی دمای ساعتی بسیار حائز اهمیت است اما متاسفانه این سیستم در هواشناسی مازندران وجود ندارد که ساعات دقیق اوج سرما را اطلاع دهند تا بتوان از یخ‌زدگی و اتفاقات دیگر پیشگیری کرد.
لزوم توجه به تکنولوژی سلامت محور
عزیزالله شهیدی فر معاون سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز در این نشست خاطرنشان کرد: در بخش صادرات، مازندران در حال پیشرفت است به طوریکه تولید گندم در گذشته یک میلیون تن بوده که اکنون به پنج تن رسیده است.
وی با اشاره به اینکه بهترین کیوی دنیا در مازندران وجود دارد، افزود: دو سال است که صادرات کیوی نیز در مازندران آغاز شده است.
معاون سازمان جهاد کشاورزی مازندران، خاطرنشان کرد: ضرورت نیاز به تکنولوژی در بخش کشاورزی وجود داشته و استعدادهای خدادادی استان با تکنولوژی باید هماهنگ شود.
شهیدی فر افزود: بحث فناوری نوین و دانش نیز ضرورت دارد و تکنولوژی سلامت محور حائز اهمیت است.
کشت پرتقال در اراضی شیب‌دار توجیه منطقی و علمی ندارد
شمسعلی هادی زاده رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی مازندران نیز در این نشست با بیان اینکه دانشمندان باید کیمیاگری کنند، اظهار کرد: کیمیاگری یعنی اینکه 200 گرم آلومینیوم 5 میلیون تومان بفروش رود اما همچنان این موضوع در میان مدیران جا نیوفتاده است.
وی با بیان اینکه اراضی مازندران، آب و کشاورزی آن به هدر رفته است، گفت: وزارت جهاد کشاورزی فهمی از ماشین‌آلات کمک‌کننده برای تولید درست در بخش کشاورزی ندارد.
هادی زاده یادآور شد: تولید صادرات گرا، بهره‌ور محور خواهد بود و متأسفانه به بهره‌وری فکر نمی‌کنیم و وقتی به گندم یارانه می‌دهیم، یعنی بهره‌وری و نخبه پروری تعطیل می شود.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی مازندران به سیاست جهاد کشاورزی انتقاد کرد و گفت: کشت پرتقال در اراضی شیب‌دار توجیه منطقی و علمی ندارد.
وی با تأکید براینکه کشاورزی مازندران نیازمند مدیریت واحد است، تصریح کرد: تولید دانش‌بنیان یعنی اینکه باید به بهره‌وری توجه کنیم و کشاورزی مازندران نیازمند مدیریت بهره‌ور محور است.
لزوم برنامه ریزی دستگاه‌های اجرایی برای تولید و اقتصاد دانش‌بنیان
علی احسانی مشاور هیئت‌رئیسه اتاق بازرگانی مازندران نیز در این جلسه گفت: باید دستگاه‌های اجرایی برای تولید و اقتصاد دانش‌بنیان برنامه‌ریزی کنند چرا که فناوری از مسائل اساسی پیش روی اقتصاد است.
وی نقش شرکت‌های دانش‌بنیان را در فرایند تولید دانش‌محور و بهره‌ور مهم برشمرد و اظهار کرد: برداشت این است که بنیاد نخبگان تعامل مطلوبی با اتاق بازرگانی و بخش اقتصادی ندارد و باید زمینه ارتباط و تعامل بیشتر فراهم شود.
تجهیزات تولیدکنندگان فرسوده و ابتدایی است
محمد چلنگری مشاور هیئت‌رئیسه اتاق بازرگانی مازندران با بیان اینکه نیاز به تکنولوژی روزبه‌روز بیشتر می‌شود به اهمیت بهداشت و سلامت غذایی اشاره کرد و گفت: برای به دست آوردن و تولید محصولات سالم و قابل ‌رقابت در بازار مجبور به استفاده از تکنولوژی در بخش کشاورزی هستیم.
وی تصریح کرد: قیمت تمام‌شده محصولات کشاورزی در دنیا از جمله مسائل برای رقابت در بازار است و تکنولوژی سبب می‌شود تا قیمت‌ها تاحدی کاهش یابد.
چلنگری با بیان اینکه به نخبگان برای مدیریت واردات محصولات نیاز داریم خاطرنشان کرد: بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نوین داخلی و وارداتی می‌تواند به ارتقای تولیدات کمک کند و فناوری داخلی در توسعه اشتغال‌زایی نقش‌آفرین هستند.
وی توسعه را نیاز جامعه دانست و گفت: بخش دولتی و خصوصی باید این مسئله را پیگیری کنند و حمایت‌های لازم از افراد توانمند و متخصص به عمل آید.
مشاور هیئت‌رئیسه اتاق بازرگانی مازندران خواستار ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت به تولیدکنندگان شد و گفت: تجهیزات تولیدکنندگان فرسوده و ابتدایی است و مدرن شدن تجهیزات کارگاهی باید در اولویت قرار گیرد.
در دانشگاه های ما تولید علم صورت نمی‌گیرد
صابر کاظمی رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی مازندران نیز در ادامه این جلسه، اظهار کرد: سرمایه های دانشگاهی که برای آن زمان می گذاریم از سرمایه نفت هم بالاتر است.
وی افزود : متاسفانه در دانشگاه های ما تولید علم صورت نمی‌گیرد بلکه صرفاً به توزیع علم می انجامد.
رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی مازندران با تاکید بر اینکه برخی از اختراع های صورت گرفته در دنیا باید بومی سازی شود، اظهار کرد: دانشگاه ها باید مخترع پرور باشد و تنها به تدریس فکر نکنند.
کاظمی گفت: باید از نخبه ها در دانشگاه ها استفاده تا تولید صادرات گرا برای دانشجویان آموزش داده شود.
وی گفت : چرا دانشجو در ورود به اقتصاد بازار وقت آن باید تلف شود، تجاری سازی ها و رونق اقتصادی باید در کمیسیون ها در دستور کار قرار گیرد.
کم رنگ بودن صنایع تبدیلی در مازندران
رضا فرهمند عضو هیئت علمی صنایع غذایی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری در این نشست گفت: 80 درصد صنایع تبدیلی در خارج از استان مازندران است و این به اقتصاد استان لطمه وارد می کند.
وی با اشاره به اینکه از صنایع تبدیلی در زمینه نیاز استان مازندران استفاده بهینه نشده است، خاطرنشان کرد: در برف و یخ زدگی پرتقال ها در سال گذشته وجود صنایع تبدیلی به استان می توانست کمک کار باشد.
این استاد دانشگاه گفت: صنعت کشاورزی در مازندران رونق زیادی دارد اما حضور صنایع تبدیلی بسیار کم رنگ است و صنایع تبدیلی محصولات استان مازندران درخارج از استان وجود دارد.
فرهمند اظهار کرد: به طور مثال در مورد برنج تنها صنایع تبدیلی ما خشک کردن برنج است اما وقتی کشت برنج در استان مازندران انجام می شود باید فرآورده های دیگری اتفاق بیافتد و این امر با حضور صنایع در استان انجام شود.
وی ادامه داد: دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری طرح مشترک با صنعت نداشته است و باید از صنایع پایلوت های در خود دانشگاه مستقر تا استادان و دانشجویان صنعتی تر شوند.
عضو هیئت علمی صنایع غذایی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با تاکید بر اینکه تسهیلات صرف در توسعه کمک‌کننده نیست افزود: عدم وجود افراد متخصص در رشته های مختلف در هر بخش از چالش‌های مطرح است.
مقایسه بازار با علم دانشگاهی مناسب نیست
فردین غلامپور عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی مازندران نیز در این نشست گفت: وارد شدن به بازار 5 نکته را در بر دارد که دانشگاهیان باید آن را لحاظ کند.
وی اظهار کرد: عدم اطلاعات در سیستم دولتی و گذشتن از پیچ و خم ها بسیار حائز اهمیت است، همچنین دانشگاهیان باید بدانند که برخی از قواعد بازار سخت و بی رحم است و ورشکستگی به همراه دارد.
غلامپور تصریح کرد: برای دانشگاهیانی که وارد بازار می شوند باید شریک مسلط به بازار داشته باشند تا بتوانند در این موفق شوند.
وی گفت: مقایسه علم بازار با علمی دانشگاهی امکان پذیر نیست، دانشگاهیان و عوامل بازار باید تلاش کنند یک تیم واحد باشند و این تیم ها متشکل از بازاریابی، نظرسنجی، اقتصادی و سایر موارد باشد.
مازندران دومین استان کشور در تعداد مخترع
محسن جهانشاهی رئیس بنیاد نخبگان مازندران نیز در این نشست با اشاره به اینکه 15 کارگروه در اتاق فکر توسعه تعالی استان مازندران تشکیل شده است، اظهار کرد: این کارگروه‌ها شامل دریا، کشاورزی، اقتصاد کلان، گردشگری، جنگل، جوانان، بانوان و ... است که در هر کدام از کارگروه ها اعضای هیئت علمی نیز حضور دارند.
وی تصریح کرد: بنیاد نخبگان سال 82 تشکیل‌شده و سازمانی جوان است، از سال 89 بنیاد نخبگان استانی شکل‌گرفته و مازندران بعد از تهران دومین استان دارای بالاترین تعداد مخترعین در کشور است.
رئیس بنیاد ملی نخبگان مازندران با اشاره به اینکه 35 درصد نخبگان تحت پوشش ما در حوزه کشاورزی فعالیت می کنند، افزود: طرح شهاب از گلوگاه تا رامسر برگزار شده و 20 هزار نفر تحت پوشش این طرح قرار دارند، مرکز استان مازندران بین 31 استان کشور در تمرکز جمعیت در رتبه سی و یکم قرار دارد و به دلیل پراکندگی جمعیت از رامسر تا گلوگاه سراسر استان مازندران یک کلان شهر محسوب می شود.
جهانشاهی گفت: در برنامه‌های طراحی‌شده در کشور تاکنون اسمی از فناوری و بنیاد نخبگان نیامده و برای اولین بار در برنامه ششم توسعه در ماده 64 برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان، افزایش بهره‌وری و افزایش نقش مردم در مدیریت علمی و فناوری کشور به بنیاد نخبگان توجه شده است.
وی خاطرنشان کرد: دستگاه‌ها مکلف هستند برنامه‌های خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنند تا از نخبگان برای افزایش بهره‌وری استفاده کنند و بنیاد نخبگان نیز باید گزارش استفاده دستگاه اجرایی از نخبگان را ارائه داده و بنیاد علمی نخبگان به شورای عالی انقلاب فرهنگی هر سال گزارش کار بدهد.
رئیس بنیاد ملی نخبگان یادآور شد: دستگاه‌های اجرایی برخی مواقع نمی‌دانند چه برنامه‌ای باید ارائه دهند و در این صورت می‌توانند از تعامل بنیاد نخبگان برای ارائه برنامه استفاده کنند.
به گزارش ایسنا مازندران، در پایان این جلسه تفاهم نامه ای میان اتاق بازرگانی و بنیاد نخبگان منعقد شد.
گفتنی است در این نشست، عبدالله مهاجر رئیس اتاق بازرگانی صنایع اصناف مازندران، محسن جهانشاهی رئیس بنیاد نخبگان مازندران، صابر کاظمی رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی، همت الله سیف رییس کارگروه کشاورزی اتاق فکر مازندران، کرم سینا رئیس کارگروه اقتصاد کلان اتاق فکر مازندران، رضا فرهمند پور عضو هیئت علمی دانشگاه رشته صنایع غذایی، علی متولی عضو هیات علمی دانشگاه علوم کشاورزی ساری، سید مصطفی عمادی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی ساری، عبدالله عاطفی تولید کننده و مدیر عامل شرکت حیات سبز، یاسر یعقوبیان نخبه و مخترع، حمید آقا گل زاده شرکت دانش بنیان، فرید غلامپور عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی، محمد چلنگری عضو هیئت نمایندگان، شمسعلی هادی زاده نماینده اتاق بازرگانی، مرتضی رادمهر نماینده پارک علم و فناوری مازندران، محمد حبیبی معاون بنیاد نخبگان استان، سید محمد حسینی دبیر اتاق بازرگانی، کامران حسین زاده نماینده بنیاد نخبگان استان، فاطمه تقوی دانشجوی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی مازندران، نرگس محمدجان‌پور دبیر کمیسیون صنعت و معدن، رضا فرهمند عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی، علی متولی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی، ایمان مرزبان مدیر عامل شرکت دانش بنیان،یاسر یعقوبیان مدیر عامل شرکت زیست پویش طبرستان و حامد آقاجانی عضو بنیاد نخبگان مازندران حضور داشتند.
راضیه عنایتی - خبرنگار ایسنا مازندران
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جادوی استارتاپ ها در توسعه گردشگری مازندران

وضعیت نامناسب سهم‌بری آموزش و پرورش مازندران از اعتبارات استانی

انتقال آب خزر به سمنان طرحی مثبت برای مهار کم آبی است

مدارس مازندران یکهزار و 74 معلم کم دارد

جهرمی: ساخت 3 ماهواره جدید در دست اقدام است

رشد 20 درصدی پشت کنکوری‌های مازندران

1400 دانشجو در دانشگاه آزاد رامسر تحصیل می کنند

پلاستیک های خطرناک ناشناخته در کمین بیماری های شایع/ اسباب بازی های قدیمی کودکان خطرناک است

امسال 45 هزار کلاس اولی وارد مدارس مازندران می شوند

جهاد دانشگاهی با تمام قدرت به تولید انبوه جلبک ادامه دهد

قبضه نخستین جشنواره ایده پردازی هنرستان های کشور توسط مازنی ها

طرح مالیات بر ثروت در ایران جوابگو نیست

دلیل تقلیل معنادار باروری در کشور چیست؟

فارس من| بلاتکلیفی درمان بستر لاریجان و سکوت دانشگاه علوم پزشکی مازندران

نقش برجسته رسانه و مطبوعات در دوران دفاع مقدس

مازندران بهترین پایلوت برای توسعه استارت آپ های کشاورزی است

حمایت از واحدهای فناور عامل رونق کسب و کار است

قاتلی خاموش اما قابل کنترل!

پروژه های "تغذیه مصنوعی" راهکاری برای مدیریت منابع آبی

برگزاری اولین رویداد استارتاپ حوزه آسیب های اجتماعی در مازندران

همکاری علوم پزشکی مازندران با پواتیه فرانسه

افتتاح دومین مرکز کنفوسیوس در دانشگاه مازندران

هوش تجاری در کسب و کار، راهبرد جدید تولید

مسئولان روابط عمومی نگاه رفع تکلیف بودن را از خود دور کنند

حذف رقابت محوری از برنامه های آموزش و پرورش است

تولید محلولی که برداشت قارچ را 5 کیلوگرم افزایش می دهد

برنامه بازتوانی قلب درساری اجرا می شود

چگونه باغات خود را از سرمازدگی بهاری حفظ کنیم؟

نظریه آغاز دوره "ترسالی" بعید به نظر نمی رسد

ارتباط صنعت و دانشگاه بمب بیکاری را خنثی می کند

خوشه های شغلی در دانشگاه علمی و کاربردی ایجاد می شود

دوئل آبخیزداری با غول سیلاب و خشکسالی؟!

سد بسازیم یا آب‌بندان؟

بارور کردن ابر در ایران شایعه است

دوئل آبخیزداری با غول سیلاب و خشکسالی؟!

احتمال افزایش پدیده‌های حدی مانند سیل در آینده

چه ساختمان‌هایی نیاز به مقاوم‌سازی دارند؟

شهرهایی که برای یک روز تابستانی معتدل ساخته شده اند

مافیای کنکور و کسب و کار ترس فروشی

ثبت نام برای مدارس تیزهوشان ونمونه از 19 فروردین آغاز می شود

دلایل جولان سیل های ویرانگر در شرق مازندران

سیل مازندران و تحقیقاتی که خاک می‌خورند!

نابودی شمشادها در سوادکوه دلیل اصلی رانش زمین؟!

مهارت آموزی دانش آموزان در دوره نظری الزامی می شود

68 دانش آموزنخبه علمی والمپیادی آمل تجلیل شدند

مرکز آموزش رسانه ای مازندران در آمل راه اندازی شد

ارزیابی ابعاد و مولفه های تاب‌آوری شهری به منظور کاهش خسارت ناشی از سیل

انتقال آب ، اقلیم مازندران را تغییر خواهد داد

غفلت از بانک ژن آب بندان ها در شمال کشور

مدرک تحصیلی بدون مشارکت و اثرگذاری در جامعه ارزشی ندارد