پیام مازند

آخرين مطالب

"ولشت" زیر تیغ معادن شن و ماسه گفتگو

"ولشت" زیر تیغ معادن شن و ماسه

  بزرگنمايي:

مازندران آنلاین - افزایش معادن شن و ماسه در اطراف یک دریاچه رانشی مانند دریاچه "ولشت"، خسارات جبران ناپذیری را به محیط زیست و اکوسیستم آن وارد می کند.
  دریاچه «ولشت» که یکی از مقاصد مهم گردشگری طبیعت برای گردشگران داخلی و خارجی است این روزها حال و روز خوشی ندارد و خطر شکافتن و رانش دیواره کوهی در قسمت جلویی این دریاچه به لحاظ فعالیت دو کارگاه معدن شن و ماسه و برداشت از کوه‌های پایین دست در امتداد تاج این دریاچه را تهدید می‌کند و می‌تواند شبه سونامی فاجعه‌باری را برای چالوس و نوشهر رقم بزند.
*برداشت شرکت های شن و ماسه "ولشت" را تهدید می کند
سعدی فاخری یکی از فعالان زیست محیطی با بیان این که یکی از کارخانه های شن و ماسه در 150 متری دره چالوس و پل ذغال قرار دارد اظهار کرد: پساب این کارگاه شن و ماسه علاوه بر آلودگی که برای رودخانه ایجاد می کند، دقیقا در هزار متری "ولشت" قرار دارد .
وی با اشاره به این که ارتعاشات و انفجارات شبانه روزی و برداشت خاک در این کارگاه باعث رانش دریاچه می شود خاطرنشان کرد: "ولشت" بر اثر یک رانش بسیار بزرگ به وجود آمده و برداشت از خاک های این منطقه تا دو کیلومتر اطراف دریاچه ممنوع است.
این فعال زیست محیطی با بیان این که برای جلوگیری مرگ حتمی دریاچه ولشت باید در اطراف آن پوشش گیاهی ایجاد شود تصریح کرد: دو کارگاه شن و ماسه اطراف دریاچه که در پایین دست، حدود 15 سال فعالیت می کنند و متاسفانه یک کارگاه دیگر در قالب شهرک شن و ماسه قرار است به زودی در همین حوالی احداث شود.
فاخری گفت: متاسفانه 54 هکتار از اراضی اطراف "ولشت" برای احداث این شهرک در نظر گرفته شده که این موضوع خطر رانش را چند برابر می کند.
وی با بیان این که ریزگردهای تولیدشده، خسارات جبران ناپذیری را به همراه داشته و شعار "مرزن آباد شهر اکسیژن" با این تفاسیر دیگر معنایی نخواهد داشت یاداور شد: افزایش معادن شن و ماسه در اطراف یک دریاچه رانشی، خسارات جبران ناپذیری را به محیط زیست و اکوسیستم وارد می کند.
فاخری نامشخص بودن میزان مجوز منابع طبیعی برای برداشت این دو شرکت شن و ماسه از مهم ترین دغدغه ها دانست و خاطرنشان کرد: طی چند سال گذشته برای جلوگیری از برداشت بی رویه معادن شن و ماسه در اطراف "ولشت" با مسئولان مکاتبات بسیاری از سوی انجمن های زیست محیطی انجام گرفت اما با وجود وعده های بسیار،هنوز هیچ اقدامی برای نجات "ولشت" از این چالش مرگ بار صورت نگرفته است.
*ریزگردها بلای جان ساکنان اطراف دریاچه ولشت
فرج‌الله طاهرنژاد عضو انجمن حامیان زیست محیطی با اشاره به این که دو کارگاه شن و ماسه در منطقه پل ذغال چالوس که از سالیان گذشته فعال و همچنان مشغول به برداشت شن و ماسه اطراف دریاچه ولشت هستند اظهار کرد: برداشت های بی رویه شن و ماسه، سبب مشکلات زیست‌محیطی و مخاطرات زیادی از جمله ریزگردها شده اند.
وی افزود:وجود گرد و غبار و ریزگرد معادن تمامی محصولات و باغات اطراف را هم تحت تأثیر قرار داده است.
این حامی فعال زیست محیطی با بیان این که زندگی گونه‌های جانوری و آبزیان در این منطقه در معرض خطر جدی است خاطرنشان کرد: اکنون فعالیت‌ کارگاه های شن و ماسه و انفجارهای آن علاوه بر آلودگی‌های زیست‌محیطی، گونه‌های جانوری و آبزیان را به نابودی کشانده است.
*رانشی بودن خاک‌های اطراف دریاچه
طاهرنژاد تأکید کرد: مهم‌ترین خطری که " ولشت" را تهدید می‌کند، بروز رانش‌هایی است که در جلوی دریاچه منتهی به پل ذغال ایجاد شده است.
وی افزود: عمق رانش از نقطه صفر جاده تهران در پایین دست تا تاج این دریاچه 800 متر بوده، در حالی که عمق دریاچه 35 متر است.
این فعال زیست محیطی با اشاره به این که حفظ و نگهداری "ولشت" در دستان لایه‌های ضعیف و ظریف آهکی خاک اطراف آن است تصریح کرد: متاسفانه این لایه ها نیز بر اثر ارتعاشات ناشی از انفجارها و برداشت‌های بی‌رویه کارگاه شن و ماسه در پایین دست دریاچه و در کنار آن وقوع سیلاب‌های فصلی، با تهدید جدی رو به رو شده اند.
طاهرنژاد افزود: اگر وضع به همین روال ادامه یابد این خطر جدی وجود دارد تا شکاف‌های مویی خاک اطراف دریاچه، تبدیل به شکاف‌های بزرگ‌تر شود.
*اولویت اول سلامت محیط زیست و مردم است
محمد ناصرفرماندار چالوس با تاکید بر پیگیری جدی وضعیت شرکت های شن و ماسه پل ذغال اظهار کرد: این که منطقه نوشهر و چالوس به تولید مصالح نیازمند است شکی در آن وجود ندارد اما نباید به محیط زیست و سلامت مردم آسیب وارد کند.
وی با اشاره به این که تجربه تلخی از وجود آلودگی شرکت های شن و ماسه مرزن آباد و دشت کجور به داخل رودخانه چالوس وجود دارد افزود: هر شرکت شن و ماسه ای که به سلامت محیط زیست و مردم آسیب وارد کند یا باید عملکرد آن اصلاح شود و یا به حالت تعطیل درآید.
*نگرانی ها بابت دریاچه ولشت باید رفع شود
فرماندار چالوس با بیان این که دریاچه ولشت جزء مناطق مهم گرشگری بوده و باید نگرانی‌ها درباره این دریاچه برطرف شود، تأکید کرد: کارشناسان باید در زمینه رانشی بودن و خطرات احتمالی دریاچه ولشت تحقیقات کاملی انجام داده و برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار راه حل ارائه کنند.
زندی با اشاره به این که فعالیت معادن شن و ماسه نباید به محیط‌زیست منطقه آسیبی وارد کند، خاطرنشان کرد: شبکه بهداشت و درمان چالوس نیز باید در بحث آلایندگی معادن منطقه ورود پیدا کرده و نظرات کارشناسی خود را اعلام کند، اگر خطری از سوی معادن شن و ماسه سلامتی مردم را تهدید کند؛همه معادن شن و ماسه منطقه را تعطیل می‌کنیم.
*فعالیت معادن شن و ماسه در پل زغال نیاز به استعلام محیط زیست ندارد
ابوالقاسم محمد پور رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان چالوس نیز گفت :‌ پل ذغال جز عرصه های ملی و مناطق آزاد است و برای فعالیت معدن در این منطقه نیازی به استعلام از این نهاد نیست .
وی افزود : این که گفته می شود فعالیت معادن شن وماسه در پل ذغال ممکن است دریاچه ولشت را مورد تهدید قرار دهد دراین حوزه باید کارشناسان ذیربط نظر دهند.
* دستکاری در اکوسیستم دریاچه، به آن آسیب وارد می کند
حامد عبدالهی، مدیرامورمنابع آب شهرستان های نوشهر، چالوس و کلاردشت نیز که پیش تر،از احتمال تخریب دریاچه ولشت به دلیل فعالیت کارگاه های تولیدی شن و ماسه در قسمت پائین دست بخش مرزن آباد چالوس هشدار داده بود اظهار کرد:"ولشت" بنا به دلایلی از جمله فعالیت کارگاه های تولیدی شن و ماسه درقسمت پایین دست آن مورد تهدید جدی لغزش قرارگرفته است.
وی با اشاره به این که هرگونه دستکاری در اکوسیستم دریاچه، به طور قطع به آن آسیب وارد می کند تصریح کرد:پیشنهاد می شود قبل از هر اقدامی جهت اعطای مجوز شهرک شن و ماسه، خطرات احتمالی ایجاد این شهرک برای دریاچه و اکوسیستم آن مورد بررسی قرار گیرد.
* دادن مجوز معادن شن و ماسه بدون استعلام از منابع طبیعی
مهرداد خزایی رئیس اداره منابع طبیعی چالوس نیز در این باره گفت: پیرو دغدغه و شکایت بر علیه فعالیت شرکت های شن و ماسه و خطری که برای دریاچه ولشت ایجاد می کند،طی چند سال گذشته پیگیری های لازم صورت گرفت و شکایتی نیز تنظیم شد، اما متاسفانه این شکات به نفع منابع طبیعی رای نیاورد.
وی با اشاره به اختلاف نظر بین منابع طبیعی و سازمان صنعت، معدن و تجارت در دادن مجوز افزود: این شرکت تنها مجوز بهر برداری 10.3 هکتار را داشت که با محدوده 12 هکتار موافقت شد.
خزایی با بیان این که قرار بود بعد از هر 4 هکتار برداشت از زمین های اطراف دریاچه ولشت، با جنگل کاری اکوسیستم ان احیا شود که متاسفانه این امر محقق نشد خاطرنشان کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت بدون استعلام از منابع طبیعی اقدام به دادن مجوز به معادن شن و ماسه می کند و این چالش های زیست محیطی فراوانی را برای عرصه های طبیعی به وجود اورده است.
به نظر می رسد برای نجات "ولشت" از مرگ حتمی باید تیم کارشناسان زبده از وضعیت زمین دریاچه ولشت و اطراف آن بررسی و آزمایشات دقیق به عمل آورند و مسئولان نیز با شرکت های ناقض قانون برداشت،برخورد جدی انجام دهند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بارندگی همراه با کاهش دمای هوا در مازندران ادامه می یابد

کاهش عملکرد محصولات زراعی براثر سیلاب در مازندران

اسرار پشت پرده بارندگی های امسال چیست؟

مددجویان سیلزده بهزیستی مازندران مستمری سه برابری گرفتند

پایداری آب شرب در شهرستان های سیل زده مازندران

تداوم ممنوعیت تردد اتوبوس در کندوان

طرح بوم گردی در 160 روستای مازندران اجرا می شود

بناهای غیرمجاز حریم رودخانه های رامسر تخریب می شوند

کمک به همنوع دستور دینی و قرآنی است

اندر احوالات شهرستان جویبار پس از سیل ویرانگر

لوزام خانگی پنج نوعروس سیلزده نیازمند در سیمرغ تامین شد

بسته بودن جاده ها ، بازارفرودگاههای مازندران را پر رونق کرد

بیش از یکصد تن خوراک دام در مناطق سیلزده مازندران توزیع شد

ترافیک سنگین محور هراز را یکطرفه کرد

23مرکز غیربهداشتی در مازندران پلمب شد

ارتباط مخابراتی مناطق سیل زده مازندران وصل شد

سیل به 400 خانوار مددجوی کمیته امداد مازندران خسارت زد

جاده کندوان برفی و ترافیک در مسیر جنوب به شمال سنگین است

سیمرغ از وضعیت بحرانی خارج شد

افزایش پروازهای نوروزی در فرودگاه نوشهر

سیلزدگان مازندران 40 میلیون ریال تسهیلات بلاعوض می گیرند

هشدار آمادگی برای تخلیه منازل حاشیه نکا رود

محورهای مازندران برفی است

چرخ پنجر گردشگری فرهنگی مازندران در رقابت با طبیعت گردی

2 میدان جدید در کتالم و ساداتشهر ایجاد می شود

اعزام 100 جهادگر مازندرانی به خوزستان

سواحل نوشهر در اختیار ارگان‌های دولتی!

پایان سال مازندران بارانی است

چالوس برای اسکان بیش از 140 هزار گردشگر نوروزی آماده شد

طرح مازندران پاک در شهر امامزاده عبدالله اجرا شد

تکمیل باغ بانوان ساری/ 10 میلیارد برای حصارکشی نیاز است

102 پایگاه امداد و نجات نوروزی در مازندران برپا می شود

مرمت 207 بنای تاریخی در مازندران

مساجد مازندران برای میزبانی از مسافران نوروزی شبانه روزی شدند

89 پایگاه اورژانس نوروزی درمازندران آماده شد

تفاوت فاحش مزایا و حقوق معلمان با سایر کارمندان دیگر دولت/فاکتورهایی که برای معلمان رنگ بهبود نمی گیرد!

تولیت موروثی مساجد مازندران مانع فعالیت کانون فرهنگی است

کشف و ضبط بیش از 170 هزار رشته دام فلسدار در مازندران

برگزاری آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی در مازندران

طلاب مازندران صاحب شناسنامه پژوهشی می شوند

انتقال آب دریای خزر فاقد پیوست اقتصادی و اجتماعی است

حال خوش حیات وحش در قرق های اختصاصی/خطر انقراض گونه های بومزاد

حوزه علمیه مازندران دوره کارشناسی ارشد برگزار می کند

نیروگاه زباله سوز نوشهر در کشمکش پیمانکار و شهرداری

افزایش 400 هزارتومانی حقوق با نرخ تورم مطابقت ندارد/ افزایش دستمزدها تنها یک مسکن!

مرگ 487 نفر براثر حوادث ترافیکی در مازندران

وقوع آتش‌سوزی مهیب در انبار چوب بابل

گوش هایی که بدهکار قانون نیست!

چرا در نوروز نرخ هتل ها گران تر می شود؟

"پول" آرامش می‌آورد؟