پیام مازند

آخرين مطالب

چشم پوشی همگانی بر ترافیک های خودساخته جاده های شمال گفتگو

چشم پوشی همگانی بر ترافیک های خودساخته جاده های شمال

  بزرگنمايي:

مازندران آنلاین - ساری - افرادی که تجربه سفر به مازندران در یک تعطیلات چند روزه مانند ایام نوروز یا پایان هفته تابستانی را دارند ، از
" کابوس ترافیک جاده های شمال " سخن می گویند ، وضعیتی که تا گرفتارش نشوی ، قابل درک نیست.
  در تمامی این سال ها همه از مسئولان گرفته تا مردم بر موضوع تعریض جاده های شمال و شتاب بخشی به ساخت بزرگراه تهران - شمال تاکید کردند ، بدون آن که کسی به صورت جدی در باره نقش برخی رانندگان در ایجاد این ترافیک ها حرفی بزند و یا اقدامی برای اصلاح این رفتارها انجام شود.
این که جاده های شمال گنجایش تعداد خودروهای مسافران عجول را در تعطیلات فشرده ندارد ، غیرقابل بحث و طفره رفتن است ، ولی کافیست به عنوان یک راننده مقرراتی و مبادی آداب در ترافیک های طاقت فرسایی که تعداد اندکی از رانندگان بی مبالات و خودخواه یا به عبارت بهتر " خود زرنگ پندار " ایجاد می کنند ، گرفتار شوی تا متهم ردیف اول را بهتر بشناسی.
این رانندگان که گویی سفر به شمال را برای مردم آزاری انتخاب کردند ، به محض مشاهده اندک ترافیک اول با ترک کردن صفی که در آن قرار دارند ، یک لاین جدید ایجاد می کنند ، در قدم بعدی در شانه جاده می رانند تا زرنگیشان را به رخ بقیه بکشند و زمانی هم که با رقابت هم مسلکانی چون خودشان در این لاین مواجه می شوند ، کار را به مسابقه با هم در حریم خاکی جاده می کشانند.
مسابقه زرنگ ها در شانه و حریم تا جایی که عرض جاده باریک نشود ، تنها ضعف فرهنگی آنان را در پوششی از گرد و خاک جلوی چشم مسافران دیگر می آورد ، ولی زمانی که لاین ها اضافی به بن بست می خورد ، تلاششان برای بازگشت به لاین اصلی سبب گره خوردن ترافیک می شود ، وضعیتی که خدا نصیب هیچ مسافری نکند .
** جای خالی نفربر سریال پایتخت
حرف دل مسافرانی را که در چنین شرایطی گرفتار می شوند ، " نقی معمولی " کاراکتر سریال پایتخت 5 زمانی که سوار بر " نفربر " جنگی دختر داعشی در سوریه شد ، زد ، آنجایی که خطاب به " ارسطو " می گوید : می دونی این نفربر به چه دردی می خوره ؟ این که پنجشنبه ، جمعه که جاده هراز شلوغ میشه ، سوارش شی و اینایی را که از شونه خاکی می رن ، عین آدامس له کنی ".
احتمالا زمانی که نقی معمولی این دیالوگ را می گفت ، ترافیک " گزنگ " و " چلاو " در جاده هراز را مرور می کرد ، دو نقطه ای که
در بیشتر ساعات شبانه روز به دلیل اینکه جاده از چهار لاین به 2 لاین رفت و برگشت تبدیل می شود ، به یکباره ترافیک به وجود می آید و رانندگان خود زرنگ پندار با رفتن به شانه خاکی ، 2 لاین ترافیکی را تبدیل به هشت تا 10 لاین می کنند تا مردم آزاری را به اوج برسانند.
رقابت این دسته از رانندگان در سبقت گرفتن از یکدیگر در شانه خاکی و ایجاد لاین های فشرده در کنار هم گاهی سبب تصادف جزیی بین خوشان می شود که علاوه بر اینکه حجم ترافیک را چند برابر می کند ، تنها راه برای خروج اضطراری برخی از خودروهای امداد و نجات از جمله آمپولانس را می بندند.
واقعیت این است که هزینه رفتار خارج از قاعده این دسته از رانندگان را همه مسافران با سرگردانی چند ساعته در ترافیک قفل شده باید بپردازند ، در حالی که اگر این رفتارهای ناهنجار رانندگی نباشد ، ترافیک های جاده شمال واقعا تبدیل به کابوس نمی شود و می تواند همواره روان ولی فشرده باشد.
تقریبا همه مسافرانی که رفتار این رانندگان خود زرنگ پندار را می بینند و تحریک نمی شوند تا به دنبالشان راه بیفتند ، نظری مشابه نظر نقی معمولی دارند ، ولی با این وجود تاکنون هیچ اقدامی از سوی مسئولان بویژه متولی اصلی اعمال قانون در جاده های کشور یعنی پلیس راه برای اصلاح این رفتارها صورت نگرفته است .
** گم شدن زیبائی های بی پایان جاده هراز
رئیس پلیس راه مازندران در این باره  گفت : صف بستن خودروها در زمان ترافیک و باز نگه داشتن مسیر برای خودروهای امداد و نجات و پلیس ، فرهنگ رعایت قوانین و مقررات و احترام به حق و حقوق دیگران را نشان می دهد و همه ما فیلم و عکس این صحنه هیا زیبا را دیده ایم.
سرهنگ علیرضا قدمی ، بی توجهی به رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و تجاوز به حقوق دیگران را عامل مهم ترافیک سرسام آور در چند نقطه از محور هراز دانست و افزود : از آنجایی که تمامی این محور با چشم اندازهای بی نظیر از جاذبه های طبیعی می تواند لذت بخش باشد ، اما با بی فرهنگی برخی از رانندگان ، سفر برای همه تلخ و خسته کننده می شود .
وی گفت : هر چند مسئولان باید محور هراز را به عنوان یک محور ملی زودتر از این ها تعریض و چهار بانده می کردند و البته حدود 80درصد این محور چهار بانده نیز شده است ، اما در سه تا چهار نقطه این محور که به 2 لاین رفت و برگشت تبدیل می شود ، ترافیک سنگین به وجود می آید.
سرهنگ قدمی افزود : اگر رانندگان در این مناطق پشت سر هم قرار بگیرند و به هیچ عنوان از شانه خاکی استفاده نکنند ، یقین داشته باشند علاوه بر اینکه گیر کردن در ترافیک این منطقه از 2 تا 3 ساعت کنونی به کمتر از نیم ساعت کاهش می یابد ، حتی کم شدن سرعت به زیر 20 کیلومتر فرصتی برای استراحت و لذت بردن از طبیعت کوهستانی و جنگلی این محور است.
رئیس راهور مازندران با بیان این که ضعف فرهنگ عمومی در رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی ، رفت و برگشت از محور هراز را برای همه سخت کرده است ، گفت : اینکه قدم به قدم این محور پلیس مستقر شود نیز عاقلانه نیست و هم این که نیرو برای این کار نداریم.
وی افزود : رقابت در بی قانونی راهنمایی و رانندگی برخی از افراد در ترافیک ، مصداق عینی نقض حق و حقوق دیگران است و در واقع آموزش مستقیم بی قانونی و بی توجهی به قوانین راهنمایی و رانندگی به فرزندان داخل خودرو نیز محسوب می شود.
رئیس پلیس راه مازندران با بیان اینکه سیستم عصبی رانندگان با دیدن بی توجهی به حق و حقوقشان توسط یک عده دیگر دچار اشکال می شود ، گفت : به همین دلیل هم تصادفات زیادی پس از عبور از ترافیک سنگین برای جبران زمان معطلی در ترافیک با سرعت بالا در این محور رخ می دهد .
وی افزود : باید بر اساس شرائط موجود جاده رانندگی کنیم و مطابق با وضعیت فعلی جاده هراز زمان بندی سفر را داشته باشیم ، که البته مسئولان نیز باید طرح های تعریض و ایمنی جاده را به اتمام برسانند.
سرهنگ قدمی به وجود روستاهای ییلاقی محور هراز و حجم بالای ترافیک در 2 طرف این محور در پایان هر هفته سال و روزهای عادی در فصل تابستان اشاره کرد و گفت : به همین دلیل هم مسافران و گردشگران و بومی های استان انتظار یک طرفه شدن جاده را دارند که اجرایی شدن این توقع ، مشکلات زیادی را به همراه دارد.
جاده هراز مازندران یکی از مهیج ترین، زیباترین و درعین حال خطرناک ترین جاده های منتهی به پایتخت است که هر ساله به رغم اینکه جان صدها نفر را می گیرد اما تردد در آن مورد اقبال شهروندان است.
این مسیر پر پیچ و خم که از ابتدای شهر آمل با چشم انداز زیبای گذر از جنگل آغاز می شود پس از پشت سر گذاشتن دامنه های کوه دماوند به بخش مهیج گذر از مسیر صعودی نسبتا سخت می رسد که در نهایت با رسیدن به مرتفع ترین بخش در امامزاده هاشم وارد شیب نزولی می شود تا رهگذران سواره را به پایتخت ایران هدایت کند.
علاوه بر چشم اندازهای زیبای طبیعی مانند صخره هایی که سینه در مقابل سختی های طبیعت سپر کرده و سالیان سال در زیر انبوهی از بهمن و گرمای سوزان ایستادگی کردند تا نماد مقاومت برای انسان های شوند ، نگاه به ژرفای دره هایی که جاده از کناره آن می گذرد هیجان را برای مسافران در جاده هراز به اوج می رساند ، احساسی که بیش از همه برای مسافرانی که رانندگی نمی کنند جذابیت دارد.
آمیخته شدن زیبایی و خطر در جاده هراز به همدیگر سبب شده است تا بر اساس آمارهای رسمی این جاده بار بیشترین تردد منتهی به مازندران از غرب از جمله تهران و بر عکس را با 60 درصد مجموع ظرفیت مسافرتی به خود اختصاص دهد.
آمار اداره کل حمل و نقل و پایانه های مازندران نشان می دهد که روزانه از هر 10 دستگاه خودرویی که وارد این استان شده یا از آن خارج می شود ، 6 دستگاه جاده هراز را به عنوان خط سیر خود انتخاب می کنند و بقیه تردد ها هم میان جاده فیروزکوه و کندوان قسمت می شود.
هم اکنون تعریض و چهار خطه کردن حدود 40 کیلومتر باقی مانده جاده هراز در حوزه استحفاظی مازندران به صورت پیوسته در حال اجراست و بر اساس اعلام اداره کل راه و شهرسازی استان ساخت 8 دستگاه تونل به طول پنج کیلومتر ، 12 دستگاه پل به طول 800 متر و 20 کیلومتر دیوار حائل در این جاده در مسیر باقی مانده تعریض در دست ساخت است.
تعریض این مسیر هم بزودی پایان می یابد ، ولی آیا اگر فکری به حال رانندگان خود زرنگ پندار نشود ، ترافیک جاده هراز یا هر جاده دیگری در کشور پایان خواهد یافت ؟
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امسال آمار حوادث کار در کشور 20 درصد کاهش یافت

فوت 445 نفر براثر تصادف در مازندران

کمباین های چینی برداشت برنج، بی کیفیت هستند

سمن های دانش آموزی سرمایه اجتماعی ناشناخته در جامعه

آمل نماد و الگوی بصیرت است

4 اثر هنری پدافند هوایی به جشنواره آجا معرفی می شود

سهم خواهی پدرخوانده ها در مازندران/ تدبیر به امید نرسید

نابودی خاک حاصلخیز مازندران زیر سنگ و موزائیک!

"نرگس‌کاران" پردرآمد با انبوهی از مشکلات!

انهدام 2 باند قاچاقچی با تعقیب و گریز در نوشهر

3182 تن کیوی از گمرکات مازندران صادر شد

همایش انقلاب فاطمی در مازندران برگزار می شود

50 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل کمربندی نوراختصاص یافت

مصالح ساختمانی در مازندران استانداردهای لازم را ندارد!

آتش سوزی جنگل عباس آباد مهار شد

راه اندازی اولین کلینیک سیار صنعتی در بهشهر

انحصاری شدن نهاده های دامی در مازندران/ با حلوا حلوا گفتن دهان شیرین نمی شود!

مدارس"نور" روی گسل فرسودگی/ با جان دانش آموزان معامله نکنید!

جاده های مازندران مه آلود و برفی شد

موانع پروازی فرودگاه نوشهر با حکم دادگاه تخریب می شود

جامعه بیماری های دهان و دندان را جدی نمی گیرد

برگزاری نهمین دوره انتخابات هئیت نمایندگان اتاق بازرگانی در مازندران

نقش هنرمندان در ترویج فرهنگ ایثار مهم است

شکار وحوش و پرندگان در مازندران بی رویه است

آینده غمبار جنگل های شمال با طرح «تنفس»

کوهرت در مازندران راهی برای دریافت یافته های جدید درمانی

اندر احوالات مازندران پس از طوفان شب گذشته!

حراج ساحل در جویبار/ خداحافظ دریا

جاده کندوان جمعه یک طرفه می شود

بخش ویژه بارداری پرخطر در دو بیمارستان مازندران فعال می شود

زیست بوم شکست/ رودخانه ها به گِل رسیدند

محور هراز مسدود شد

گازوئیل پاشی جاده های مازندران؛ شایعه یا واقعیت؟

استیضاح شهردار ساری صحت ندارد

آرزوی برزمین مانده بازارچه صنایع دستی در تنکابن

قیمت نابودی کوه‌های جنگلی شرق مازندران چند؟ + تصاویر

تعلل ادارات پس از بحران سیل مازندران/ اعتقادی به شوراها نیست

انتقال متروی تهران به آمل فاقد توجیه اقتصادی برای مازندران

یک زمین‌شناس: زمین‌لرزه‌های زیر 7 ریشتر در دریا سونامی ایجاد نمی کند

خللی در پروازهای فرودگاه‌های مازندران نیست/ نصب سامانه کمک ناوبری

534 میلیارد تومان تسهیلات به کشاورزان مازندران پرداخت شد

اشتغال؛ همچنان در صدر نگرانی‌ دانشجویان

آمادگی تولید محصولات سالم را در مازندران داریم

66 اثر به جشنواره کشوری ققنوس در مازندران راه یافت

انتقاد از فضاسازی دروغ در شهر/ رامسر حیات خلوت بعضی ها نشود

تعریف درستی از گردشگری مزرعه در مازندران وجود ندارد

روحانیون دستاوردهای نظام اسلامی را تبیین کنند

عاشقی کار دل مصلحت اندیشان نیست/ بانوی آب و آتش از رویا تا حقیقت

بدهی 16 میلیارد تومانی تامین اجتماعی به پزشکان خانواده مازندران

وضعیت جوی محورهای ارتباطی مازندران صاف و آفتابی است