پیام مازند

آخرين مطالب

گزارشی از روند غرق شدن گردشگران

مهمان کُشی خزر/ غریق نجات متولی می خواهد مقالات

مهمان کُشی خزر/ غریق نجات متولی می خواهد

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - خزر همیشه خبرساز بوده، گاه با انتقال آب و آلودگی ها و گاه با مرگ مهمانانش، روند غرق شدن مسافران در دریای خزر نشان می دهد که حوزه غریق نجات نیازمند متولی مشخص و ویژه است.
 دریاچه‌ای که همیشه خبرساز بوده، گاه انتقال آبش، گاه ورود آلاینده‌ها و پساب‌ها و گاه مهمانانی که در کام فرومی‌برد. صدای ضجه و شیون مسافرانی که برای بهره‌مندی از جاذبه‌های دریا به مازندران سفر می‌کنند در میان امواج گم می‌شود و در سوگ عزیزانشان در دریا سیاه‌پوش راهی دیارشان می‌شوند.
هرساله دریای مازندران به‌طور میانگین با بلعیدن 150 نفر خسارت‌های کلانی به کشور می‌زند و سرمایه‌های انسانی را در کام خود فرومی‌برد و هرسال این دریاچه قربانی می‌گیرد. بررسی آمارهای غریق دریای مازندران نشان می‌دهد که بیشترین شمار غریق در سال 92 و به تعداد 224 نفر در دریای مازندران بوده است. در سال 88 حدود 187 نفر در دریای استان غرق شدند که بیشتر آن به تعداد 38 نفر در بابلسر، 30 نفر در نوشهر، 21 نفر ساری، 24 نفر محمودآباد و کمترین نیز به تعداد دو نفر در نکا و بهشهر و یک نفر در آمل بوده است. شمار غریق در سال 89 یک نفر نسبت به سال قبل از آن افزایش یافت و بیشترین تعداد به میزان 31 نفر در نوشهر و محمودآباد، 26 نفر در بابلسر، 20 نفر در نور بوده است.
روند غریق در سال 90 در دریای مازندران کاهش یافت و به 146 نفر رسید و دراین‌بین بیشترین قربانیان مربوط به دریای نوشهر با 33 نفر، 27 نفر در محمودآباد، 19 نفر در بابلسر و 16 نفر در نور بوده است. در سال 91 متأسفانه شمار غریق رشد یافت و به 214 نفر رسید که شهر محمودآباد با 49 نفر رکورددار شد و شهر بابلسر با 33 نفر، نوشهر با 27 نفر، نور با 25 نفر و ساری نیز با 30 نفر از دیگر مناطق با بیشترین شمار غریق بوده است و در سال 93، 224 غریق در دریای مازندران ثبت شد که این بار هم محمودآباد با 59 غریق در صدر قرار گرفت و 29 غریق در نوشهر، 24 غریق در نور، 31 غریق در بابلسر ثبت شد.
روند کاهش غریق در سال 93 با افزایش طرح‌های سالم‌سازی دریا و افزایش شمار ناجیان غریق و فعالیت در برخی مناطق کور و ممنوعه، کلید خورد و کمترین میزان غریق در شش سال گذشته به تعداد حدود 100 نفر و کاهش 52 درصدی در دریای مازندران ثبت شد.

سال 94 نیز 94 نفر در دریای مازندران غرق شدند که کاهش 63 درصدی را ثبت کرده است ، سال 96 نیز در سال گذشته 98 نفر شامل 81 مرد و 17 زن در دریا، رودخانه، استخر و کانال مازندران غرق شدند و از این تعداد 80 نفر در دریا، 12 نفر در رودخانه، 2 نفر در استخر کشاورزی و 4 نفر هم در دریاچه مصنوعی و سد، استخر و کانال هستند.
مرگ سالانه شماری از هموطنان در دریای خزر این پرسش را تداعی می کند که چه کسی متولی نجات جان مسافران دریای خزر است. هلال احمر، ورزش و جوانان، استانداری، شهرداری ها و ناجیان غریق، انتظامی، اورژانس، میراث فرهنگی و غیره از جمله دستگاه های خدمات رسان در طرح های سالمسازی به شمار می روند. امسال این طرح در بیش از 90 نقطه ساحلی و حدود 50 شناگاه با حضور ناجیان غریق و امدادگران هلال احمر اجرا می شود .
ورود شرکت های دانش بنیان به طرح های سالمسازی
احمد حسین زادگان معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران تعداد ناجیان غریق آماده به کار در این طرح را حدود یک هزار نفر اعلام کرد و افزود : سال گذشته تمامی طلب ناجیان پرداخت شد تا دغدغه ای برای فعالیت در سال جاری نداشته باشند .
معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران از ورود شرکت های دانش بنیان به طرح های سالمسازی در استان خبر داد و هدف از آن را افزایش ضریب امنیت شناگران با ارائه تجهیزات روزآمد و بالا بردن کمی و کیفی خدمات رفاهی و بهداشت برشمرد .
وی گفت: امسال برای نخستین بار در منطقه ایزدشهر نور یک شرکت دانش بنیان طرح تجهیزات رفاهی را به صورت پایلوت اجرایی می کند و پس از رفع نواقص از ماه تیر در هشت نقطه ساحلی دیگر استان هم اجرا شد و یکی از خدماتی که در این طرح به شناگران ارائه می شود ، در اختیار قرار دادن جلیقه های نجاتی است که یک شرکت دانش بنیان طراحی کرده است .
وی به وجود مناطق خطر و ممنوعه شنا در دریای استان اشاره کرد و گفت: بیشتر غریق در مناطق ممنوعه است و از مسافران تقاضا داریم از شنا در این مناطق پرهیز کنند.
نجات هزار مسافر از غرق شدن در خزر
نقی کریمیان رئیس هیئت نجات غریق مازنردان با اشاره به نجات بیش از هزار نفر از غرق شدن در دریای استان توسط ناجیان غریق اظهار داشت: ٩٣٠ ناجی غریق در ٣٧٥ نقطه ساحلی مستقر شدند .
وی افزود: ٩٥ طرح سالمسازی دریا در سواحل استان اجرا شد که ٤٠٠ نفر ناجی غریق در آن‌ها برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار برای شهروندان و مسافرین فعالیت می‌کنند و ناجیان غریق تاکنون ٩٧٣ نفر را از خط غرق شدن نجات دادند که از این تعداد ٦٤٥ نفر مرد و ٢٢٨ نفر زن بودند .

کریمیان از مسافران و شهروندان درخواست کرد که از شنا در شب، مکان‌های دنج و خلوت، هنگام طوفانی شدن دریا خودداری کنند.
با توجه به آنکه شمار بالایی از غریق دریای خزر در مناطق ممنوعه و خطر است، کارشناسان و مسئولان بر لزوم رعایت موارد ایمنی تاکید و توصیه می کنند و آشنایی با فنون اولیه شنا، آشنایی با محدودیت‌ها و رعایت آن‌ها از ابتدایی‌ترین الزامات قبل از شنا است . همچنین اطلاع از وضعیت عمق آب قبل از تصمیم به شیرجه زدن و حتی قبل از ورود به آب ضروری است چرا که شیرجه در آب های کم عمق خطر ضربه به سر و نیز شکستگی گردن را به دنبال دارد، همچنین ورود به آب‌های عمیق برای مبتدیان، خطر غرق شدگی را افزایش می‌دهد .
بررسی دمای آب نیز ضروری است، به عنوان مثال اگر مدت زیادی در آفتاب مانده اید، از وارد شدن ناگهانی به آب سرد خودداری کنید، علت این توصیه پیشگیری از شوک دمایی است ، به تدریج وارد آب شوید یا ابتدا گردنتان، بعد شکم و قفسه سینه را خیس کنید و به هیچ وجه تنها و در محیط هایی که نجات غریق وجود ندارد، شنا نکنید .
در صورت مواجه با یک غریق، اگر با فن نجات غریق آشنا نیستید، سعی کنید فقط با استفاده از چوب یا طناب یا جلیقه نجات و یا تشکیل زنجیره انسانی به وی کمک کنید و برای نجات یک غریق اول امنیت خود را در نظر بگیرید، از پشت به غریق نزدیک شوید و از او بخواهید تقلا نکند و پ س از رساندن غریق به ساحل، سریع با اورژانس تماس بگیرید .
338 کیلومتر نوار ساحلی در مازندران وجود دارد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

این جاده‌ها به مقصد نمی‌رسند

طرح مازندران پاک در کش‌وقوس برداشت‌های اداری

چرا برخی از کودکان لکنت زبان می گیرند؟

غرق شدن در گرداب فضای مجازی به چه قیمتی؟!

خانه به دوشی بیماران ام اس/ سالانه 40 بیمار در آمل افزوده می شود

جای خالی تدبیر و مسئولیت در گردشگری های نوپدید مازندران

میراث خواران ، چابکتر از میراث داران

مشکل سوخت کشاورزی در بهشهر ؛ از کندی ثبت سامانه تا چاههای غیرمجاز

ساخت و سازهای افسار گسیخته در روستاهای رامسر، عامل توسعه یا نابودی؟

همیشه رد پای یک دوست در میان است!

هنجارشکنی در سد لفور تا بازداشت عاملین نابهنجاری

تور زیرزمینی در اعماق معدن/از دنیای رنگارنگ جنگل‌ تا جهان معادن

سایه بختک حاشیه نشینی بر سر نوشهر/ جلوی سیل مهاجرت را بگیرید!

مهارت در گوش دادن؛ راهکاری موثر برای برقراری ارتباطات با دیگران

موجی نو از سد معبرها؛ انتخاب سلیقه ای جمع آوری معابر عمومی در تنکابن!

فشار خون ، قاتل خاموش اما قابل کنترل

نشان یونسکو بر پیشانی هنرهای سنتی/ گلیمچه جهانی زیر پای دلالان

سرریز فاضلاب ها و مساله شنا در دریای خزر

کتب درسی و محیط زیستی که نیست

حال ناخوش واحدهای تولیدی در سوادکوه/ کارگرانی که بیکار شدند

دوران نوجوانی دختران چگونه می گذرد؟

توقف قطار گردشگری مازندران در ایستگاه مخالفت‌ها

هویت مازندران در محاصره حفر چاه های غیر مجاز/ گنجی در کار نیست

اعتیاد و عوامل موثر در آن

نوای «الغوث الغوث »در دیار علویان پیچید

امواج کشنده خزر در مسیر رام شدن

آزادی به شرط گلریزان/ نیازمندانی که یاری خیران را می طلبند

گنحینه هایی غریب در سپهر گردشگری مازندران

زنان در پی اثبات خود در دنیای مردانه؟!

دامداری صنعتی مهمان ناخوانده روستای توبن!

قطع سالانه 50 هزار اصله درخت در مازندران/متهم تراشی جالب یک شورا

بودجه فرهنگی دانشگاه ها یا وعده های سرخرمن؟!

جای خالی بهار نارنج در سپهر گردشگری مازندران

خزر؛ فاضلاب شده است؟!

سر چشمه احساس ناامنی اجتماعی زنان در جامعه کجاست؟

نقش حجاب در امنیت و آرامش روانی

دام هایی که می گویند هست اما نیست!

زخمِ نگرش های غلط بر پیکر بیماران خاص

بازگشت خاموش برندهای تقلبی خارجی به مازندران

کارگران مشغول کار نیستند/ زخم «خصولتی» بر اندام نساجی و خزر خز

همیشه پای یک انسان در میان است

«ورف چال»؛ تجربه 600 ساله مدیریت روستایی

بلوغ شورا، شاید وقتی دیگر

جنب و جوش آبزی پروری مازندران در سیلاب بهاری

سیل، سیل است چه فرقی می‌کند...

پرواز دوباره زنبورداری ییلاقی در مازندران از خاکستر سیل

جادوی رنگ ها در « مرداب هسل»

مزرعه ای هزاررنگ در اتاق چندمتری/ جشنواره صیفی جات در تنکابن

سدهای مازندران نمی شکند/ سرریز شدن سدها و پایان خشکی تالاب

مجمه وری ؛ جشن متفاوت برای میلاد عدالت