آخرين مطالب

گزارشی از روند غرق شدن گردشگران

مهمان کُشی خزر/ غریق نجات متولی می خواهد مقالات

مهمان کُشی خزر/ غریق نجات متولی می خواهد

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - خزر همیشه خبرساز بوده، گاه با انتقال آب و آلودگی ها و گاه با مرگ مهمانانش، روند غرق شدن مسافران در دریای خزر نشان می دهد که حوزه غریق نجات نیازمند متولی مشخص و ویژه است.
 دریاچه‌ای که همیشه خبرساز بوده، گاه انتقال آبش، گاه ورود آلاینده‌ها و پساب‌ها و گاه مهمانانی که در کام فرومی‌برد. صدای ضجه و شیون مسافرانی که برای بهره‌مندی از جاذبه‌های دریا به مازندران سفر می‌کنند در میان امواج گم می‌شود و در سوگ عزیزانشان در دریا سیاه‌پوش راهی دیارشان می‌شوند.
هرساله دریای مازندران به‌طور میانگین با بلعیدن 150 نفر خسارت‌های کلانی به کشور می‌زند و سرمایه‌های انسانی را در کام خود فرومی‌برد و هرسال این دریاچه قربانی می‌گیرد. بررسی آمارهای غریق دریای مازندران نشان می‌دهد که بیشترین شمار غریق در سال 92 و به تعداد 224 نفر در دریای مازندران بوده است. در سال 88 حدود 187 نفر در دریای استان غرق شدند که بیشتر آن به تعداد 38 نفر در بابلسر، 30 نفر در نوشهر، 21 نفر ساری، 24 نفر محمودآباد و کمترین نیز به تعداد دو نفر در نکا و بهشهر و یک نفر در آمل بوده است. شمار غریق در سال 89 یک نفر نسبت به سال قبل از آن افزایش یافت و بیشترین تعداد به میزان 31 نفر در نوشهر و محمودآباد، 26 نفر در بابلسر، 20 نفر در نور بوده است.
روند غریق در سال 90 در دریای مازندران کاهش یافت و به 146 نفر رسید و دراین‌بین بیشترین قربانیان مربوط به دریای نوشهر با 33 نفر، 27 نفر در محمودآباد، 19 نفر در بابلسر و 16 نفر در نور بوده است. در سال 91 متأسفانه شمار غریق رشد یافت و به 214 نفر رسید که شهر محمودآباد با 49 نفر رکورددار شد و شهر بابلسر با 33 نفر، نوشهر با 27 نفر، نور با 25 نفر و ساری نیز با 30 نفر از دیگر مناطق با بیشترین شمار غریق بوده است و در سال 93، 224 غریق در دریای مازندران ثبت شد که این بار هم محمودآباد با 59 غریق در صدر قرار گرفت و 29 غریق در نوشهر، 24 غریق در نور، 31 غریق در بابلسر ثبت شد.
روند کاهش غریق در سال 93 با افزایش طرح‌های سالم‌سازی دریا و افزایش شمار ناجیان غریق و فعالیت در برخی مناطق کور و ممنوعه، کلید خورد و کمترین میزان غریق در شش سال گذشته به تعداد حدود 100 نفر و کاهش 52 درصدی در دریای مازندران ثبت شد.

سال 94 نیز 94 نفر در دریای مازندران غرق شدند که کاهش 63 درصدی را ثبت کرده است ، سال 96 نیز در سال گذشته 98 نفر شامل 81 مرد و 17 زن در دریا، رودخانه، استخر و کانال مازندران غرق شدند و از این تعداد 80 نفر در دریا، 12 نفر در رودخانه، 2 نفر در استخر کشاورزی و 4 نفر هم در دریاچه مصنوعی و سد، استخر و کانال هستند.
مرگ سالانه شماری از هموطنان در دریای خزر این پرسش را تداعی می کند که چه کسی متولی نجات جان مسافران دریای خزر است. هلال احمر، ورزش و جوانان، استانداری، شهرداری ها و ناجیان غریق، انتظامی، اورژانس، میراث فرهنگی و غیره از جمله دستگاه های خدمات رسان در طرح های سالمسازی به شمار می روند. امسال این طرح در بیش از 90 نقطه ساحلی و حدود 50 شناگاه با حضور ناجیان غریق و امدادگران هلال احمر اجرا می شود .
ورود شرکت های دانش بنیان به طرح های سالمسازی
احمد حسین زادگان معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران تعداد ناجیان غریق آماده به کار در این طرح را حدود یک هزار نفر اعلام کرد و افزود : سال گذشته تمامی طلب ناجیان پرداخت شد تا دغدغه ای برای فعالیت در سال جاری نداشته باشند .
معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران از ورود شرکت های دانش بنیان به طرح های سالمسازی در استان خبر داد و هدف از آن را افزایش ضریب امنیت شناگران با ارائه تجهیزات روزآمد و بالا بردن کمی و کیفی خدمات رفاهی و بهداشت برشمرد .
وی گفت: امسال برای نخستین بار در منطقه ایزدشهر نور یک شرکت دانش بنیان طرح تجهیزات رفاهی را به صورت پایلوت اجرایی می کند و پس از رفع نواقص از ماه تیر در هشت نقطه ساحلی دیگر استان هم اجرا شد و یکی از خدماتی که در این طرح به شناگران ارائه می شود ، در اختیار قرار دادن جلیقه های نجاتی است که یک شرکت دانش بنیان طراحی کرده است .
وی به وجود مناطق خطر و ممنوعه شنا در دریای استان اشاره کرد و گفت: بیشتر غریق در مناطق ممنوعه است و از مسافران تقاضا داریم از شنا در این مناطق پرهیز کنند.
نجات هزار مسافر از غرق شدن در خزر
نقی کریمیان رئیس هیئت نجات غریق مازنردان با اشاره به نجات بیش از هزار نفر از غرق شدن در دریای استان توسط ناجیان غریق اظهار داشت: ٩٣٠ ناجی غریق در ٣٧٥ نقطه ساحلی مستقر شدند .
وی افزود: ٩٥ طرح سالمسازی دریا در سواحل استان اجرا شد که ٤٠٠ نفر ناجی غریق در آن‌ها برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار برای شهروندان و مسافرین فعالیت می‌کنند و ناجیان غریق تاکنون ٩٧٣ نفر را از خط غرق شدن نجات دادند که از این تعداد ٦٤٥ نفر مرد و ٢٢٨ نفر زن بودند .

کریمیان از مسافران و شهروندان درخواست کرد که از شنا در شب، مکان‌های دنج و خلوت، هنگام طوفانی شدن دریا خودداری کنند.
با توجه به آنکه شمار بالایی از غریق دریای خزر در مناطق ممنوعه و خطر است، کارشناسان و مسئولان بر لزوم رعایت موارد ایمنی تاکید و توصیه می کنند و آشنایی با فنون اولیه شنا، آشنایی با محدودیت‌ها و رعایت آن‌ها از ابتدایی‌ترین الزامات قبل از شنا است . همچنین اطلاع از وضعیت عمق آب قبل از تصمیم به شیرجه زدن و حتی قبل از ورود به آب ضروری است چرا که شیرجه در آب های کم عمق خطر ضربه به سر و نیز شکستگی گردن را به دنبال دارد، همچنین ورود به آب‌های عمیق برای مبتدیان، خطر غرق شدگی را افزایش می‌دهد .
بررسی دمای آب نیز ضروری است، به عنوان مثال اگر مدت زیادی در آفتاب مانده اید، از وارد شدن ناگهانی به آب سرد خودداری کنید، علت این توصیه پیشگیری از شوک دمایی است ، به تدریج وارد آب شوید یا ابتدا گردنتان، بعد شکم و قفسه سینه را خیس کنید و به هیچ وجه تنها و در محیط هایی که نجات غریق وجود ندارد، شنا نکنید .
در صورت مواجه با یک غریق، اگر با فن نجات غریق آشنا نیستید، سعی کنید فقط با استفاده از چوب یا طناب یا جلیقه نجات و یا تشکیل زنجیره انسانی به وی کمک کنید و برای نجات یک غریق اول امنیت خود را در نظر بگیرید، از پشت به غریق نزدیک شوید و از او بخواهید تقلا نکند و پ س از رساندن غریق به ساحل، سریع با اورژانس تماس بگیرید .
338 کیلومتر نوار ساحلی در مازندران وجود دارد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روسای بازنشسته هیات های ورزشی مازندران گوش به زنگ فدراسیون

روستاهای بابلسر میزبان طرح امام شدند

ساخت فیلم ` خان طومان ` در مازندران کلید خورد

اجرای 22 هزار مترمکعب عملیات آبخیزداری در کلاردشت

فاصله نجومی مازندران تا تبدیل شدن به قطب گردشگری

حال پریشان یک رودخانه/ «تلار» زباله‌دانی شد

شخم زمستانه در مناطق بارانی ممنوع!

دیابت ؛ شاهراه ورود به مسیر مرگ خاموش

این من بودم که...

قصه ناتمام نساجی های قائمشهر

جنگل تراشی در مقابل چشمان مسئولان/ مناطق بکری که بلعیده می‌شوند

روزگار تلخ مرکز تجارت شمال در «بارفروش دِه»

صنعت مازندران "مادر" ندارد!

نخستین ساکنان مازندران چه کسانی هستند؟

مدیرعامل باشگاه نساجی مازندران : اعتراف به اشتباهات کردید ولی چه سود؟

چشم‌چرانی به اراضی مازندران؛ ممنوع!

نمره منفی برای کمیته های بحران

برای چهل سالگی انقلاب چه کرده اید؟

گردشگری با طعم فقر امکانات در منطقه نمونه ساحلی

روستا؛ منبع اساسی آغاز یک توسعه پایدار/ نگرش خود به روستا را تغییر دهیم

درباره حادثه پل سفید

سیل‌گیر!؟

دردمان از نشنیدن نیست؛ گوش شنوایی نیست

مادران انتظار؛ 35 سال چشم به راه علیرضا

گردشگری در مازندران؛ از "عمل" تا "عنوان‌زدگی"

ثبت 68 آیین معنوی مازندران/ از « گهره بندی» تا «مشال پلیته»

داغ بردل نشسته «خزر»/ سوگواره دریا پایان ندارد

ضریحی که ندیده ساخته شد/ عشق به امام حسین (ع) درقاب هنر

حکایت تلخ "درس خواندن" و "کمر شکستن"

کرب زنی؛ آئینی برای همنوایی با امام حسین (ع)

هجوم "خوران"به جنگل های یتیم شمال به بهانه گردشگری!

"نُکرس" زیبایی مطلق در دل ستبر کوهستان

"کم‌آبیاری بخشی ریشه" راهکاری علمی برای سازگاری با شرایط خشکی

افزایش حباب سن ازدواج در جامعه امروزی/ استقلال مالی؛ دختران را ازدواج گریز کرده است!

گردشگری با طعم جهادی

کلیدهای طلایی رفتار با نوجوانان

محورهای مواصلاتی مازندران جولانگاه عزرائیل!

تلف شدن ماهیان رودخانه فریدونکنار در تداوم تناقض‌گویی مسئولان/ مشکلات زیست محیطی که سلامت مردم را نشانه گرفته است

«خوتکا» پیشمرگ پرندگان مهاجر شد/ مهمان‌کشی ممنوع

سناریوی نرخ ارز و جولان قیمت ها در بازار مصرفی

پلاستیک؛ هیولایی که سلامتی را می بلعد

دست برنجکاران مازنی زیر سنگ شالیکوبی داران

باران به داد میانکاله رسید/آتشی که زمین خواران برافروختند

"الیت"؛ مدفن یک تمدن تاریخی

ارزمون شکارچیان درگذشت

معدن‌کاری لرزه برجان ولشت انداخت/ مرگ بهشت نزدیک است

شیرمادر؛ بهترین گزینه برای تغذیه کودکان شیرخوار

این همه تبلیغات بنر در ساری برای یک سالگرد

سرریز جاذبه های گردشگری در مسیر راه آهن شمال

خطر تکرار فاجعه در بافت های ناایمن/ تهدید جان 400 هزار مازنی