پیام مازند

آخرين مطالب

گزارشی از روند غرق شدن گردشگران

مهمان کُشی خزر/ غریق نجات متولی می خواهد مقالات

مهمان کُشی خزر/ غریق نجات متولی می خواهد

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - خزر همیشه خبرساز بوده، گاه با انتقال آب و آلودگی ها و گاه با مرگ مهمانانش، روند غرق شدن مسافران در دریای خزر نشان می دهد که حوزه غریق نجات نیازمند متولی مشخص و ویژه است.
 دریاچه‌ای که همیشه خبرساز بوده، گاه انتقال آبش، گاه ورود آلاینده‌ها و پساب‌ها و گاه مهمانانی که در کام فرومی‌برد. صدای ضجه و شیون مسافرانی که برای بهره‌مندی از جاذبه‌های دریا به مازندران سفر می‌کنند در میان امواج گم می‌شود و در سوگ عزیزانشان در دریا سیاه‌پوش راهی دیارشان می‌شوند.
هرساله دریای مازندران به‌طور میانگین با بلعیدن 150 نفر خسارت‌های کلانی به کشور می‌زند و سرمایه‌های انسانی را در کام خود فرومی‌برد و هرسال این دریاچه قربانی می‌گیرد. بررسی آمارهای غریق دریای مازندران نشان می‌دهد که بیشترین شمار غریق در سال 92 و به تعداد 224 نفر در دریای مازندران بوده است. در سال 88 حدود 187 نفر در دریای استان غرق شدند که بیشتر آن به تعداد 38 نفر در بابلسر، 30 نفر در نوشهر، 21 نفر ساری، 24 نفر محمودآباد و کمترین نیز به تعداد دو نفر در نکا و بهشهر و یک نفر در آمل بوده است. شمار غریق در سال 89 یک نفر نسبت به سال قبل از آن افزایش یافت و بیشترین تعداد به میزان 31 نفر در نوشهر و محمودآباد، 26 نفر در بابلسر، 20 نفر در نور بوده است.
روند غریق در سال 90 در دریای مازندران کاهش یافت و به 146 نفر رسید و دراین‌بین بیشترین قربانیان مربوط به دریای نوشهر با 33 نفر، 27 نفر در محمودآباد، 19 نفر در بابلسر و 16 نفر در نور بوده است. در سال 91 متأسفانه شمار غریق رشد یافت و به 214 نفر رسید که شهر محمودآباد با 49 نفر رکورددار شد و شهر بابلسر با 33 نفر، نوشهر با 27 نفر، نور با 25 نفر و ساری نیز با 30 نفر از دیگر مناطق با بیشترین شمار غریق بوده است و در سال 93، 224 غریق در دریای مازندران ثبت شد که این بار هم محمودآباد با 59 غریق در صدر قرار گرفت و 29 غریق در نوشهر، 24 غریق در نور، 31 غریق در بابلسر ثبت شد.
روند کاهش غریق در سال 93 با افزایش طرح‌های سالم‌سازی دریا و افزایش شمار ناجیان غریق و فعالیت در برخی مناطق کور و ممنوعه، کلید خورد و کمترین میزان غریق در شش سال گذشته به تعداد حدود 100 نفر و کاهش 52 درصدی در دریای مازندران ثبت شد.

سال 94 نیز 94 نفر در دریای مازندران غرق شدند که کاهش 63 درصدی را ثبت کرده است ، سال 96 نیز در سال گذشته 98 نفر شامل 81 مرد و 17 زن در دریا، رودخانه، استخر و کانال مازندران غرق شدند و از این تعداد 80 نفر در دریا، 12 نفر در رودخانه، 2 نفر در استخر کشاورزی و 4 نفر هم در دریاچه مصنوعی و سد، استخر و کانال هستند.
مرگ سالانه شماری از هموطنان در دریای خزر این پرسش را تداعی می کند که چه کسی متولی نجات جان مسافران دریای خزر است. هلال احمر، ورزش و جوانان، استانداری، شهرداری ها و ناجیان غریق، انتظامی، اورژانس، میراث فرهنگی و غیره از جمله دستگاه های خدمات رسان در طرح های سالمسازی به شمار می روند. امسال این طرح در بیش از 90 نقطه ساحلی و حدود 50 شناگاه با حضور ناجیان غریق و امدادگران هلال احمر اجرا می شود .
ورود شرکت های دانش بنیان به طرح های سالمسازی
احمد حسین زادگان معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران تعداد ناجیان غریق آماده به کار در این طرح را حدود یک هزار نفر اعلام کرد و افزود : سال گذشته تمامی طلب ناجیان پرداخت شد تا دغدغه ای برای فعالیت در سال جاری نداشته باشند .
معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران از ورود شرکت های دانش بنیان به طرح های سالمسازی در استان خبر داد و هدف از آن را افزایش ضریب امنیت شناگران با ارائه تجهیزات روزآمد و بالا بردن کمی و کیفی خدمات رفاهی و بهداشت برشمرد .
وی گفت: امسال برای نخستین بار در منطقه ایزدشهر نور یک شرکت دانش بنیان طرح تجهیزات رفاهی را به صورت پایلوت اجرایی می کند و پس از رفع نواقص از ماه تیر در هشت نقطه ساحلی دیگر استان هم اجرا شد و یکی از خدماتی که در این طرح به شناگران ارائه می شود ، در اختیار قرار دادن جلیقه های نجاتی است که یک شرکت دانش بنیان طراحی کرده است .
وی به وجود مناطق خطر و ممنوعه شنا در دریای استان اشاره کرد و گفت: بیشتر غریق در مناطق ممنوعه است و از مسافران تقاضا داریم از شنا در این مناطق پرهیز کنند.
نجات هزار مسافر از غرق شدن در خزر
نقی کریمیان رئیس هیئت نجات غریق مازنردان با اشاره به نجات بیش از هزار نفر از غرق شدن در دریای استان توسط ناجیان غریق اظهار داشت: ٩٣٠ ناجی غریق در ٣٧٥ نقطه ساحلی مستقر شدند .
وی افزود: ٩٥ طرح سالمسازی دریا در سواحل استان اجرا شد که ٤٠٠ نفر ناجی غریق در آن‌ها برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار برای شهروندان و مسافرین فعالیت می‌کنند و ناجیان غریق تاکنون ٩٧٣ نفر را از خط غرق شدن نجات دادند که از این تعداد ٦٤٥ نفر مرد و ٢٢٨ نفر زن بودند .

کریمیان از مسافران و شهروندان درخواست کرد که از شنا در شب، مکان‌های دنج و خلوت، هنگام طوفانی شدن دریا خودداری کنند.
با توجه به آنکه شمار بالایی از غریق دریای خزر در مناطق ممنوعه و خطر است، کارشناسان و مسئولان بر لزوم رعایت موارد ایمنی تاکید و توصیه می کنند و آشنایی با فنون اولیه شنا، آشنایی با محدودیت‌ها و رعایت آن‌ها از ابتدایی‌ترین الزامات قبل از شنا است . همچنین اطلاع از وضعیت عمق آب قبل از تصمیم به شیرجه زدن و حتی قبل از ورود به آب ضروری است چرا که شیرجه در آب های کم عمق خطر ضربه به سر و نیز شکستگی گردن را به دنبال دارد، همچنین ورود به آب‌های عمیق برای مبتدیان، خطر غرق شدگی را افزایش می‌دهد .
بررسی دمای آب نیز ضروری است، به عنوان مثال اگر مدت زیادی در آفتاب مانده اید، از وارد شدن ناگهانی به آب سرد خودداری کنید، علت این توصیه پیشگیری از شوک دمایی است ، به تدریج وارد آب شوید یا ابتدا گردنتان، بعد شکم و قفسه سینه را خیس کنید و به هیچ وجه تنها و در محیط هایی که نجات غریق وجود ندارد، شنا نکنید .
در صورت مواجه با یک غریق، اگر با فن نجات غریق آشنا نیستید، سعی کنید فقط با استفاده از چوب یا طناب یا جلیقه نجات و یا تشکیل زنجیره انسانی به وی کمک کنید و برای نجات یک غریق اول امنیت خود را در نظر بگیرید، از پشت به غریق نزدیک شوید و از او بخواهید تقلا نکند و پ س از رساندن غریق به ساحل، سریع با اورژانس تماس بگیرید .
338 کیلومتر نوار ساحلی در مازندران وجود دارد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لحاف دوزی؛ گم شده در لابه‌لای مدرنیته

پیش بینی افزایش 70 درصدی تولید گندم در مازندران

بازگشت آرامش با اما و اگرها به جاده های مازندران

متهم ردیف اول سیل مازندران کیست؟

سازه های باکیفیت در برابر سیل تخریب نمی شود

افزایش 75 درصدی آب پشت سدهای مازندران

عباس آباد با جاذبه ها طبیعی آماده میزبانی از موج دوم سفرهاست

پرستوها نحستین مهمانان بهاری به مازندران رسیدند

آخرین وضعیت مازندران 10 روز پس از سیل

گردن آویزی که از طبیعت چهار هزار سال پیش حکایت می‌کند!

اینجا "کوه تنها" به شما پیشنهاد می‌شود!

شادی های چهارشنبه سوری را با غم نیامیزیم

"قائم‌شهر"؛ شهر چند بام و یک هوا!

به شهر "نقی معمولی" خوش آمدید!

پرونده خجل ترین جانور خزری روی خط انتقال/«فک ها» به کویر می روند

اینجا جان می دهد برای لایو اینستاگرام!

مازندران به پیشواز بهار رفت/ آیین های نوبرانه نوروزی

حس تازگی در یک روستای 2500 ساله

جذابیت حضور در "میان مه، ابر و نم نم باران" را از دست ندهید!

سال تحویل بهار در شالیزارهای مازندران

منطقه ای در مازندران که تمام ایام سال دمای آن صفر درجه است!

بشارت عید با نوروزخوانی/ آئینی برای بدرقه سرما و استقبال از بهار

سفر به سرزمین رنگ‌ها

برق جاذبه های طبیعی در چشم ظرفیت گردشگری مذهبی مازندران

« دریا تا کویر»؛ مقصد بکر گردشگری در تعطیلات نوروز

افزایش 90 درصدی آمار فرار دختران در مازندران

روستاهای مازندران نقطه کانونی گردشگری نوروزی

زبانی که نفس‌هایش به شماره افتاده!

گره کور توسعه طرح های بوم گردی در رامسر

روایتی از حماسه مغفول مانده 7اسفند/تروریست ها یکساعته شکست خوردند

مادرانه‌های یک فعال رسانه‌ای در مازندران!

ویلاداران بی نام و نشان مازندران در انتظار مسافران نوروزی

پوشاک ایرانی، دست برتر اما توجه کمتر/ برندهایی که از آب نگذشته اند!

جاجیم آلاشت؛ زینت تخت شاهی در سرازیری سقوط

ترافیک ملی رامسر در بن بست کوه و دریا

گم شدن شادی در دنیای کودکان کار

گردشگری دریایی در مازندران معنا ندارد/آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم!

سایه بی اعتمادی بر سر موسسات خیریه

احداث نخستین مرکز بیماری‌های خاص در نور؛ پَر!

توسعه کشاورزی مازندران با شیرین‌سازی آب دریای خزر؟

آبخیزداری؛ ناجی "بحران آب" مازندران؟

اینجا قوها فریاد می‌کشند

رامسر؛ شهر تالاب‌ها/ ثبت 2290 تالاب در کنوانسیون عروس ایران

سنگینی کفه رژیم غذایی در ترازوی سلامتی مردم

برگی از خاطرات یک مبارز انقلابی

سرنوشت آن 12 میلیارد!؟

کلین‌خونی؛ درگیر مشکلات و مهاجرت

سیاست بده بستان دستگاه ها در اجرای ماده 25 بهبود کسب و کار

گل‌هایی که مانع خروج ارز از کشور می شوند

بهشت پرندگان مهاجر می‌خشکد/ روزگار برزخی یک تالاب