پیام مازند

آخرين مطالب

گزارشی از روند غرق شدن گردشگران

مهمان کُشی خزر/ غریق نجات متولی می خواهد مقالات

مهمان کُشی خزر/ غریق نجات متولی می خواهد

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - خزر همیشه خبرساز بوده، گاه با انتقال آب و آلودگی ها و گاه با مرگ مهمانانش، روند غرق شدن مسافران در دریای خزر نشان می دهد که حوزه غریق نجات نیازمند متولی مشخص و ویژه است.
 دریاچه‌ای که همیشه خبرساز بوده، گاه انتقال آبش، گاه ورود آلاینده‌ها و پساب‌ها و گاه مهمانانی که در کام فرومی‌برد. صدای ضجه و شیون مسافرانی که برای بهره‌مندی از جاذبه‌های دریا به مازندران سفر می‌کنند در میان امواج گم می‌شود و در سوگ عزیزانشان در دریا سیاه‌پوش راهی دیارشان می‌شوند.
هرساله دریای مازندران به‌طور میانگین با بلعیدن 150 نفر خسارت‌های کلانی به کشور می‌زند و سرمایه‌های انسانی را در کام خود فرومی‌برد و هرسال این دریاچه قربانی می‌گیرد. بررسی آمارهای غریق دریای مازندران نشان می‌دهد که بیشترین شمار غریق در سال 92 و به تعداد 224 نفر در دریای مازندران بوده است. در سال 88 حدود 187 نفر در دریای استان غرق شدند که بیشتر آن به تعداد 38 نفر در بابلسر، 30 نفر در نوشهر، 21 نفر ساری، 24 نفر محمودآباد و کمترین نیز به تعداد دو نفر در نکا و بهشهر و یک نفر در آمل بوده است. شمار غریق در سال 89 یک نفر نسبت به سال قبل از آن افزایش یافت و بیشترین تعداد به میزان 31 نفر در نوشهر و محمودآباد، 26 نفر در بابلسر، 20 نفر در نور بوده است.
روند غریق در سال 90 در دریای مازندران کاهش یافت و به 146 نفر رسید و دراین‌بین بیشترین قربانیان مربوط به دریای نوشهر با 33 نفر، 27 نفر در محمودآباد، 19 نفر در بابلسر و 16 نفر در نور بوده است. در سال 91 متأسفانه شمار غریق رشد یافت و به 214 نفر رسید که شهر محمودآباد با 49 نفر رکورددار شد و شهر بابلسر با 33 نفر، نوشهر با 27 نفر، نور با 25 نفر و ساری نیز با 30 نفر از دیگر مناطق با بیشترین شمار غریق بوده است و در سال 93، 224 غریق در دریای مازندران ثبت شد که این بار هم محمودآباد با 59 غریق در صدر قرار گرفت و 29 غریق در نوشهر، 24 غریق در نور، 31 غریق در بابلسر ثبت شد.
روند کاهش غریق در سال 93 با افزایش طرح‌های سالم‌سازی دریا و افزایش شمار ناجیان غریق و فعالیت در برخی مناطق کور و ممنوعه، کلید خورد و کمترین میزان غریق در شش سال گذشته به تعداد حدود 100 نفر و کاهش 52 درصدی در دریای مازندران ثبت شد.

سال 94 نیز 94 نفر در دریای مازندران غرق شدند که کاهش 63 درصدی را ثبت کرده است ، سال 96 نیز در سال گذشته 98 نفر شامل 81 مرد و 17 زن در دریا، رودخانه، استخر و کانال مازندران غرق شدند و از این تعداد 80 نفر در دریا، 12 نفر در رودخانه، 2 نفر در استخر کشاورزی و 4 نفر هم در دریاچه مصنوعی و سد، استخر و کانال هستند.
مرگ سالانه شماری از هموطنان در دریای خزر این پرسش را تداعی می کند که چه کسی متولی نجات جان مسافران دریای خزر است. هلال احمر، ورزش و جوانان، استانداری، شهرداری ها و ناجیان غریق، انتظامی، اورژانس، میراث فرهنگی و غیره از جمله دستگاه های خدمات رسان در طرح های سالمسازی به شمار می روند. امسال این طرح در بیش از 90 نقطه ساحلی و حدود 50 شناگاه با حضور ناجیان غریق و امدادگران هلال احمر اجرا می شود .
ورود شرکت های دانش بنیان به طرح های سالمسازی
احمد حسین زادگان معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران تعداد ناجیان غریق آماده به کار در این طرح را حدود یک هزار نفر اعلام کرد و افزود : سال گذشته تمامی طلب ناجیان پرداخت شد تا دغدغه ای برای فعالیت در سال جاری نداشته باشند .
معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران از ورود شرکت های دانش بنیان به طرح های سالمسازی در استان خبر داد و هدف از آن را افزایش ضریب امنیت شناگران با ارائه تجهیزات روزآمد و بالا بردن کمی و کیفی خدمات رفاهی و بهداشت برشمرد .
وی گفت: امسال برای نخستین بار در منطقه ایزدشهر نور یک شرکت دانش بنیان طرح تجهیزات رفاهی را به صورت پایلوت اجرایی می کند و پس از رفع نواقص از ماه تیر در هشت نقطه ساحلی دیگر استان هم اجرا شد و یکی از خدماتی که در این طرح به شناگران ارائه می شود ، در اختیار قرار دادن جلیقه های نجاتی است که یک شرکت دانش بنیان طراحی کرده است .
وی به وجود مناطق خطر و ممنوعه شنا در دریای استان اشاره کرد و گفت: بیشتر غریق در مناطق ممنوعه است و از مسافران تقاضا داریم از شنا در این مناطق پرهیز کنند.
نجات هزار مسافر از غرق شدن در خزر
نقی کریمیان رئیس هیئت نجات غریق مازنردان با اشاره به نجات بیش از هزار نفر از غرق شدن در دریای استان توسط ناجیان غریق اظهار داشت: ٩٣٠ ناجی غریق در ٣٧٥ نقطه ساحلی مستقر شدند .
وی افزود: ٩٥ طرح سالمسازی دریا در سواحل استان اجرا شد که ٤٠٠ نفر ناجی غریق در آن‌ها برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار برای شهروندان و مسافرین فعالیت می‌کنند و ناجیان غریق تاکنون ٩٧٣ نفر را از خط غرق شدن نجات دادند که از این تعداد ٦٤٥ نفر مرد و ٢٢٨ نفر زن بودند .

کریمیان از مسافران و شهروندان درخواست کرد که از شنا در شب، مکان‌های دنج و خلوت، هنگام طوفانی شدن دریا خودداری کنند.
با توجه به آنکه شمار بالایی از غریق دریای خزر در مناطق ممنوعه و خطر است، کارشناسان و مسئولان بر لزوم رعایت موارد ایمنی تاکید و توصیه می کنند و آشنایی با فنون اولیه شنا، آشنایی با محدودیت‌ها و رعایت آن‌ها از ابتدایی‌ترین الزامات قبل از شنا است . همچنین اطلاع از وضعیت عمق آب قبل از تصمیم به شیرجه زدن و حتی قبل از ورود به آب ضروری است چرا که شیرجه در آب های کم عمق خطر ضربه به سر و نیز شکستگی گردن را به دنبال دارد، همچنین ورود به آب‌های عمیق برای مبتدیان، خطر غرق شدگی را افزایش می‌دهد .
بررسی دمای آب نیز ضروری است، به عنوان مثال اگر مدت زیادی در آفتاب مانده اید، از وارد شدن ناگهانی به آب سرد خودداری کنید، علت این توصیه پیشگیری از شوک دمایی است ، به تدریج وارد آب شوید یا ابتدا گردنتان، بعد شکم و قفسه سینه را خیس کنید و به هیچ وجه تنها و در محیط هایی که نجات غریق وجود ندارد، شنا نکنید .
در صورت مواجه با یک غریق، اگر با فن نجات غریق آشنا نیستید، سعی کنید فقط با استفاده از چوب یا طناب یا جلیقه نجات و یا تشکیل زنجیره انسانی به وی کمک کنید و برای نجات یک غریق اول امنیت خود را در نظر بگیرید، از پشت به غریق نزدیک شوید و از او بخواهید تقلا نکند و پ س از رساندن غریق به ساحل، سریع با اورژانس تماس بگیرید .
338 کیلومتر نوار ساحلی در مازندران وجود دارد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بهشت پرندگان مهاجر می‌خشکد/ روزگار برزخی یک تالاب

گذار آرام مکانیزاسیون در شالیزارهای مازندران

ماری خوش خط و خال در انتظار مازندران!

مجلس مثل زیارت نامه حضرت مسلم شده است

کاهش ازدواج؛ دغدغه ای برای تمام فصول

مازندران را از فراز آسمان ها ببینید!

از پروازهای تفریحی شاهانه تا 6 هزار پرواز مردمی

«طاهره 14 ساله سواد ندارم»؛ رنجنامه کودکان «زباله گرد»

آرزوهای کودکان کتاب؛ دوستی کودکان کار با یار مهربان

بی هویتی فرزندان در محلات آسیب پذیر مازندران

مرغ همچنان یک پا دارد/ گرانی در مهد پَرطلاها

خداحافظی تیلر با شالیزارهای مازندران

صادرات پرتقال به رودخانه و دریا/ خزان مرکبات در راه است

سهام فروشی یا مازندران فروشی؟

چرخش برعکس صادرات در مازندران

گردشگری مازندران؛ ظرفیت آنتالیایی، مدیریت کلکته ای

شهر الکترونیک در مازندران؛ نیازمند فرهنگ سازی تدریجی

عیسی خندق زائر دارد؛ « توران» پس از 62 سال دعوت شد

جمع آوری درختان افتاده، اسم رمز دور زدن طرح تنفس جنگل

گلایه مسافران غرب مازندران از لغو پروازها در فرودگاه نوشهر

دکانی به نام پاچه خواری

نفس های آخر نمدمالی در مازندران

شگردهای نوین کلاهبرداری؛ تصادف تقلبی وخودزنی

زباله «طلا» نشد/ کوههای کثیف قد می کشند

مازندران برهوت می‌شود!؟

کمربندی ناتمام فریدونکنار؛ پیست موتورسواران

استفاده بیش از حد از دمنوش های گیاهی خطرناک است

گرانی و تجمل گرایی تهدیدهای دورهمی طولانی ترین شب سال

بودجه پژوهشی یک درصدی و کش و قوس های صد درصدی

شبی خوش است بدین قصه اش دراز کنید

کودکان و اهریمن "اعتیاد" والدین!

فرمالیته شدن دوره های کارآموزی دانشگاه ها

طرح استیضاح وزیر علوم به صلاح جامعه دانشگاهی کشور نیست

سرمایه‌هایی که "خاک" می‌شوند!

مهاجرآباد سیل‌زده چشم به راه وعده مسئولان/ اگر خون دل بود ما خورده‌ایم!

انتقال آب خزر به سمنان، تهاجمی بزرگ به حوزه آبریز مازندران!

خزر شوره زار می‌شود؟

تالابی منحصر به فرد با گونه های خاص در بابل/ نقض حریم تالاب ها، مرگ آنها را رقم می زند

این راه همراه نیست/ سه چهارم ادارات مازندران رمپ مناسب ندارند

تیغ بازار یابهای لوازم بهداشتی و آرایشی بر پوست و مو زنان

خانواده از منظر قرآن چه جایگاهی دارد؟

مجازات پولشویی چیست؟

زنان اسیر در چنگال "خشونت"/ آمارهای ارائه شده در مورد خشونت زنان واقعی نیست

کلاردشت باپروژه‌های بی سرانجام بهشت نمی‌شود/شهردار:مخالفان حسودند

قصه‌های گنبد کبود؛ تمرینی برای خوب زیستن کودکان

بهار پاییزی کتاب در مازندران/ حال کتاب خوش نیست

خانه های تاریخی "بلده" محکوم به نابودی!

بسیج سمبل وحدت ملی و دانشگاه انسان سازی است

روسای بازنشسته هیات های ورزشی مازندران گوش به زنگ فدراسیون

روستاهای بابلسر میزبان طرح امام شدند