پیام مازند

آخرين مطالب

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مجلس مطرح کرد

مدیریت ناصحیح منابع آب دلیل اصلی خشک شدن50 درصد دشت های کشور/ برای عبور از بحران ها باید از ظرفیت جهاد دانشگاهی استفاده شود گفتگو

مدیریت ناصحیح منابع آب دلیل اصلی خشک شدن50 درصد دشت های کشور/ برای عبور از بحران ها باید از ظرفیت جهاد دانشگاهی استفاده شود

  بزرگنمايي:

پیام مازند - سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مجلس گفت: مدیریت ناصحیح منابع آب دلیل اصلی خشک شدن50 درصد دشت های کشور است.
علی محمد شاعری اظهارکرد: خشک شدن 50 درصد دشت های کشور، خشک شدن تالاب های ایران به دلیل ندادن حقابه به آن ها، بروز پدیده ریزگردها در اثر بیابان زایی و تخریب خاک و اکثر رخدادهای غیرطبیعی در ایران به دلیل مدیریت ناصحیح منابع آب صورت می گیرد.
وی با بیان این که تخریب سرزمینی زمانی اتفاق می افتد که از منابع آب بهره برداری بی رویه صورت گیرد و سفره های آب زیرزمینی خالی شوند، افزود: خشک شدن تالاب ها و دریاچه ها از جمله ارومیه، هامون، هورالعظیم، شادگان، میقان و 20 درصد تالاب میانکاله نشان دهنده بحران شدید آب در حوزه آبریز این تالاب ها و دریاچه ها است که یعنی مدیریت منابع آب به درستی صورت نگرفته است.
سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس خاطرنشان کرد: آب کلید توسعه ایران است و اگر می خواهیم توسعه در کشور اتفاق بیفتد باید روی آب سرمایه گذاری جدی صورت گیرد؛ مسئولان و مردم باید نقش مهم آب و نحوه بهره برداری و مدیریت منابع آب را از تاریخ درس بگیرند اینکه در گذشته چگونه تمدن ها بدون آب از بین رفتند و چگونه انسان ها توانستند دوباره تمدن های خود را با استفاه از آب، احیا کنند باید مورد توجه قرار گیرد.
شاعری گفت: هر جا آب باشد زندگی هست و هر جا آب نیست مردم به نقاط دیگر مهاجرت می کنند؛ قحطی ریشه در بی آبی دارد و زمانی که قحطی اتفاق بیفتد مهاجرت صورت می گیرد؛ مردم از استان های خشک و کویری به سمت نوار ساحلی و استان هایی که منابع آبی بیشتری دارند مهاجرت می کنند.
وی افزود: همبستگی میان تراکم جمعیت و میزان باران در هر منطقه وجود دارد که در نقاط کویری ایران کمترین جمعیت متمرکز شده است و شمال کشور به دلیل میزان بالای بارندگی بیشترین تراکم جمعیت را دارد.
عضو مجمع نمایندگان مجلس مازندران اظهار کرد: وظیفه وزارت نیرو در دو بخش تولید انرژی و مدیریت آب است که متاسفانه در چند دهه اخیر مدیریت آب به سایه و حاشیه رفت و تمرکز وزارت نیرو تامین انرژی بود که البته موفق عمل کرده و ایران تقریبا در بخش انرژی خودکفا است و سالانه حدود 60 هزار مگاوات برق تولید می کند.
شاعری عنوان کرد: در چند دهه گذشته 130 میلیارد متر مکعب آب قابل استحصال را به وزارت نیرو تحویل دادند که از آن میزان اکنون فقط 90 میلیارد مترمکعب در کشور وجود دارد؛ یعنی حدود 40 میلیارد متر مکعب آب قابل استحصال را به دلیل سو مدیریت از دست دادیم در حالی که وزارت نیرو باید بر نحوه بهره برداری آب های زیرزمینی نظارت بهتری انجام می داد.
وی با بیان اینکه باید از شیوه های نوین آبیاری و فناوری های جدید استفاده شود، افزود: وزارت جهاد کشاورزی باید شیوه کشاورزی را دانش بنیان می کرد؛ شهرداری ها و وزارت مسکن و شهرسازی باید نحوه استفاده از آب در منازل را هوشمند می کردند؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت باید مجوز صنایعی را صادر می کرد که کم آب بر باشند؛ اما همه دستگاه های مرتبط با منابع و مصارف آب به وظیفه خود به درستی عمل نکردند.
نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس گفت: در هر منطقه ای که انسان ها به طبیعت و محیط زیست تجاوز کردند طبیعت روزی انتقام خود را گرفته است؛ جنگل های شمال کشور را از بین بردند اما زمانی که باران آمد درختان بریده جنگل انتقام خود را در قالب سیل از مردم گرفتند؛ مردم به حریم ساحل تجاوز کردند و پس از مدتی آب پیشروی کرد و تمام خانه ها به زیر آب رفت و از سوی دیگر اگر انسان طبیعت را احیا کند اثرات خوب آن را در زندگی خود می بیند.
شاعری اظهار کرد: آب، هوا، خاک و تنوع زیستی 4 عنصر اصلی طبیعت هستند که در چند دهه گذشته از سوی انسان ها مورد بی مهری قرار گرفتند و اکنون اثرات سوء این بی مهری ها را در پیرامون خود مشاهده می کنیم و تاوان آن را می پردازیم که از جمله وقوع پدیده ریزگردها، آلودگی هوا، بحران آب، بیابان زایی، جنگل زدایی، گرم شدن هوا، خشکسالی، کاهش تنوع زیستی، افزایش دما و تغییر اقلیم است و البته همه باید آماده تغییر در تغییر اقلیم باشیم که قطعا تغییر صورت گرفته مطلوب نبوده است و اگر می خواهیم تغییر مثبت و مطلوب در کشور اتفاق بیفتد باید اندیشمندانی باشند که بدانند الویت های درجه یک نظام و کشور چیست.
وی یادآور شد: پروژه انتقال آب خلیج فارس به هرمزگان، یزد و کرمان در حال حاضر 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و هزینه اجرایی این طرح حدود 6 هزار میلیارد تومان است.
سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس گفت: طرح تامین آب مورد نیاز 30 درصد جمعیت روستاها و شهرهای نوار ساحلی جنوب کشور از محل شیرین سازی آب خلیج فارس و دریای عمان در مجلس تصویب شده اما این قانون اجرایی نشده است که در حال پیگیری هستیم.
شاعری خاطرنشان کرد: توسعه سواحل مکران را در دستور کار قرار دادیم و در یک طرح جامع توسعه سواحل مکران تعریف شده و چشم انداز ظرفیت تخلیه و بارگیری بندر چابهار 70 میلیون تن است که استقرار جمعیت شکل می گیرد و توسعه بنادر، صنایع دریایی، صنایع تبدیلی، مناطق آزاد تجاری و فعالیت های صنعتی، تجاری و بازرگانی صورت می گیرد.
وی ادامه داد: امیدواریم ساحل دریای خزر نیز با الگوبرداری از طرح توسعه سواحل مکران؛ به توسعه دست یابد و بتوانیم چشم انداز توسعه مازندران، گیلان و گلستان را در این قالب تعریف کنیم که البته نمایندگان شمال کشور به دنبال تصویب این طرح هستند و در برنامه ششم توسعه مطرح شد اما متاسفانه در صحن مجلس رای نیاورد و رد شد.
شاعری با اشاره به اینکه باید از ظرفیت جهاد دانشگاهی و دانشگاه‌ها نهایت بهره را برد، گفت: سازمان برنامه و بودجه و استانداری مازندران باید برای برون رفت از مشکلات پیش‌رو و به ویژه مباحث آمایش سرزمینی، کار به جهاد دانشگاهی و دانشگاهیان بسپارد تا با تحلیل‌های علمی، برای آینده برنامه ریزی کند.
نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس؛ انتقال پایتخت کشور را یک ضرورت اجتناب ناپذیر دانست و تصریح کرد: حتما باید انتقال پایتخت اتفاق بیفتد اما متاسفانه باید پذیرفت که پایتخت به هر منطقه کشور که برود خرابی ها و آسیب هایی را به دنبال دارد و البته کشورهای توسعه یافته با قانون فرهنگ ایجاد کردند و دولتی که می خواهد حکمرانی مطلوب داشته باشد باید قانون را به درستی اجرا کند و سپس فرهنگ جامعه به طور طبیعی درست می شود.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کاهش عملکرد محصولات زراعی براثر سیلاب در مازندران

اسرار پشت پرده بارندگی های امسال چیست؟

مددجویان سیلزده بهزیستی مازندران مستمری سه برابری گرفتند

پایداری آب شرب در شهرستان های سیل زده مازندران

تداوم ممنوعیت تردد اتوبوس در کندوان

طرح بوم گردی در 160 روستای مازندران اجرا می شود

بناهای غیرمجاز حریم رودخانه های رامسر تخریب می شوند

کمک به همنوع دستور دینی و قرآنی است

اندر احوالات شهرستان جویبار پس از سیل ویرانگر

لوزام خانگی پنج نوعروس سیلزده نیازمند در سیمرغ تامین شد

بسته بودن جاده ها ، بازارفرودگاههای مازندران را پر رونق کرد

بیش از یکصد تن خوراک دام در مناطق سیلزده مازندران توزیع شد

ترافیک سنگین محور هراز را یکطرفه کرد

23مرکز غیربهداشتی در مازندران پلمب شد

ارتباط مخابراتی مناطق سیل زده مازندران وصل شد

سیل به 400 خانوار مددجوی کمیته امداد مازندران خسارت زد

جاده کندوان برفی و ترافیک در مسیر جنوب به شمال سنگین است

سیمرغ از وضعیت بحرانی خارج شد

افزایش پروازهای نوروزی در فرودگاه نوشهر

سیلزدگان مازندران 40 میلیون ریال تسهیلات بلاعوض می گیرند

هشدار آمادگی برای تخلیه منازل حاشیه نکا رود

محورهای مازندران برفی است

چرخ پنجر گردشگری فرهنگی مازندران در رقابت با طبیعت گردی

2 میدان جدید در کتالم و ساداتشهر ایجاد می شود

اعزام 100 جهادگر مازندرانی به خوزستان

سواحل نوشهر در اختیار ارگان‌های دولتی!

پایان سال مازندران بارانی است

چالوس برای اسکان بیش از 140 هزار گردشگر نوروزی آماده شد

طرح مازندران پاک در شهر امامزاده عبدالله اجرا شد

تکمیل باغ بانوان ساری/ 10 میلیارد برای حصارکشی نیاز است

102 پایگاه امداد و نجات نوروزی در مازندران برپا می شود

مرمت 207 بنای تاریخی در مازندران

مساجد مازندران برای میزبانی از مسافران نوروزی شبانه روزی شدند

89 پایگاه اورژانس نوروزی درمازندران آماده شد

تفاوت فاحش مزایا و حقوق معلمان با سایر کارمندان دیگر دولت/فاکتورهایی که برای معلمان رنگ بهبود نمی گیرد!

تولیت موروثی مساجد مازندران مانع فعالیت کانون فرهنگی است

کشف و ضبط بیش از 170 هزار رشته دام فلسدار در مازندران

برگزاری آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی در مازندران

طلاب مازندران صاحب شناسنامه پژوهشی می شوند

انتقال آب دریای خزر فاقد پیوست اقتصادی و اجتماعی است

حال خوش حیات وحش در قرق های اختصاصی/خطر انقراض گونه های بومزاد

حوزه علمیه مازندران دوره کارشناسی ارشد برگزار می کند

نیروگاه زباله سوز نوشهر در کشمکش پیمانکار و شهرداری

افزایش 400 هزارتومانی حقوق با نرخ تورم مطابقت ندارد/ افزایش دستمزدها تنها یک مسکن!

مرگ 487 نفر براثر حوادث ترافیکی در مازندران

وقوع آتش‌سوزی مهیب در انبار چوب بابل

گوش هایی که بدهکار قانون نیست!

چرا در نوروز نرخ هتل ها گران تر می شود؟

"پول" آرامش می‌آورد؟

تغییر اقلیم پرندگان زمستان گذران مازندران را 25 درصد کم کرد