پیام مازند

آخرين مطالب

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مجلس مطرح کرد

مدیریت ناصحیح منابع آب دلیل اصلی خشک شدن50 درصد دشت های کشور/ برای عبور از بحران ها باید از ظرفیت جهاد دانشگاهی استفاده شود گفتگو

مدیریت ناصحیح منابع آب دلیل اصلی خشک شدن50 درصد دشت های کشور/ برای عبور از بحران ها باید از ظرفیت جهاد دانشگاهی استفاده شود

  بزرگنمايي:

پیام مازند - سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مجلس گفت: مدیریت ناصحیح منابع آب دلیل اصلی خشک شدن50 درصد دشت های کشور است.
علی محمد شاعری اظهارکرد: خشک شدن 50 درصد دشت های کشور، خشک شدن تالاب های ایران به دلیل ندادن حقابه به آن ها، بروز پدیده ریزگردها در اثر بیابان زایی و تخریب خاک و اکثر رخدادهای غیرطبیعی در ایران به دلیل مدیریت ناصحیح منابع آب صورت می گیرد.
وی با بیان این که تخریب سرزمینی زمانی اتفاق می افتد که از منابع آب بهره برداری بی رویه صورت گیرد و سفره های آب زیرزمینی خالی شوند، افزود: خشک شدن تالاب ها و دریاچه ها از جمله ارومیه، هامون، هورالعظیم، شادگان، میقان و 20 درصد تالاب میانکاله نشان دهنده بحران شدید آب در حوزه آبریز این تالاب ها و دریاچه ها است که یعنی مدیریت منابع آب به درستی صورت نگرفته است.
سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس خاطرنشان کرد: آب کلید توسعه ایران است و اگر می خواهیم توسعه در کشور اتفاق بیفتد باید روی آب سرمایه گذاری جدی صورت گیرد؛ مسئولان و مردم باید نقش مهم آب و نحوه بهره برداری و مدیریت منابع آب را از تاریخ درس بگیرند اینکه در گذشته چگونه تمدن ها بدون آب از بین رفتند و چگونه انسان ها توانستند دوباره تمدن های خود را با استفاه از آب، احیا کنند باید مورد توجه قرار گیرد.
شاعری گفت: هر جا آب باشد زندگی هست و هر جا آب نیست مردم به نقاط دیگر مهاجرت می کنند؛ قحطی ریشه در بی آبی دارد و زمانی که قحطی اتفاق بیفتد مهاجرت صورت می گیرد؛ مردم از استان های خشک و کویری به سمت نوار ساحلی و استان هایی که منابع آبی بیشتری دارند مهاجرت می کنند.
وی افزود: همبستگی میان تراکم جمعیت و میزان باران در هر منطقه وجود دارد که در نقاط کویری ایران کمترین جمعیت متمرکز شده است و شمال کشور به دلیل میزان بالای بارندگی بیشترین تراکم جمعیت را دارد.
عضو مجمع نمایندگان مجلس مازندران اظهار کرد: وظیفه وزارت نیرو در دو بخش تولید انرژی و مدیریت آب است که متاسفانه در چند دهه اخیر مدیریت آب به سایه و حاشیه رفت و تمرکز وزارت نیرو تامین انرژی بود که البته موفق عمل کرده و ایران تقریبا در بخش انرژی خودکفا است و سالانه حدود 60 هزار مگاوات برق تولید می کند.
شاعری عنوان کرد: در چند دهه گذشته 130 میلیارد متر مکعب آب قابل استحصال را به وزارت نیرو تحویل دادند که از آن میزان اکنون فقط 90 میلیارد مترمکعب در کشور وجود دارد؛ یعنی حدود 40 میلیارد متر مکعب آب قابل استحصال را به دلیل سو مدیریت از دست دادیم در حالی که وزارت نیرو باید بر نحوه بهره برداری آب های زیرزمینی نظارت بهتری انجام می داد.
وی با بیان اینکه باید از شیوه های نوین آبیاری و فناوری های جدید استفاده شود، افزود: وزارت جهاد کشاورزی باید شیوه کشاورزی را دانش بنیان می کرد؛ شهرداری ها و وزارت مسکن و شهرسازی باید نحوه استفاده از آب در منازل را هوشمند می کردند؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت باید مجوز صنایعی را صادر می کرد که کم آب بر باشند؛ اما همه دستگاه های مرتبط با منابع و مصارف آب به وظیفه خود به درستی عمل نکردند.
نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس گفت: در هر منطقه ای که انسان ها به طبیعت و محیط زیست تجاوز کردند طبیعت روزی انتقام خود را گرفته است؛ جنگل های شمال کشور را از بین بردند اما زمانی که باران آمد درختان بریده جنگل انتقام خود را در قالب سیل از مردم گرفتند؛ مردم به حریم ساحل تجاوز کردند و پس از مدتی آب پیشروی کرد و تمام خانه ها به زیر آب رفت و از سوی دیگر اگر انسان طبیعت را احیا کند اثرات خوب آن را در زندگی خود می بیند.
شاعری اظهار کرد: آب، هوا، خاک و تنوع زیستی 4 عنصر اصلی طبیعت هستند که در چند دهه گذشته از سوی انسان ها مورد بی مهری قرار گرفتند و اکنون اثرات سوء این بی مهری ها را در پیرامون خود مشاهده می کنیم و تاوان آن را می پردازیم که از جمله وقوع پدیده ریزگردها، آلودگی هوا، بحران آب، بیابان زایی، جنگل زدایی، گرم شدن هوا، خشکسالی، کاهش تنوع زیستی، افزایش دما و تغییر اقلیم است و البته همه باید آماده تغییر در تغییر اقلیم باشیم که قطعا تغییر صورت گرفته مطلوب نبوده است و اگر می خواهیم تغییر مثبت و مطلوب در کشور اتفاق بیفتد باید اندیشمندانی باشند که بدانند الویت های درجه یک نظام و کشور چیست.
وی یادآور شد: پروژه انتقال آب خلیج فارس به هرمزگان، یزد و کرمان در حال حاضر 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و هزینه اجرایی این طرح حدود 6 هزار میلیارد تومان است.
سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس گفت: طرح تامین آب مورد نیاز 30 درصد جمعیت روستاها و شهرهای نوار ساحلی جنوب کشور از محل شیرین سازی آب خلیج فارس و دریای عمان در مجلس تصویب شده اما این قانون اجرایی نشده است که در حال پیگیری هستیم.
شاعری خاطرنشان کرد: توسعه سواحل مکران را در دستور کار قرار دادیم و در یک طرح جامع توسعه سواحل مکران تعریف شده و چشم انداز ظرفیت تخلیه و بارگیری بندر چابهار 70 میلیون تن است که استقرار جمعیت شکل می گیرد و توسعه بنادر، صنایع دریایی، صنایع تبدیلی، مناطق آزاد تجاری و فعالیت های صنعتی، تجاری و بازرگانی صورت می گیرد.
وی ادامه داد: امیدواریم ساحل دریای خزر نیز با الگوبرداری از طرح توسعه سواحل مکران؛ به توسعه دست یابد و بتوانیم چشم انداز توسعه مازندران، گیلان و گلستان را در این قالب تعریف کنیم که البته نمایندگان شمال کشور به دنبال تصویب این طرح هستند و در برنامه ششم توسعه مطرح شد اما متاسفانه در صحن مجلس رای نیاورد و رد شد.
شاعری با اشاره به اینکه باید از ظرفیت جهاد دانشگاهی و دانشگاه‌ها نهایت بهره را برد، گفت: سازمان برنامه و بودجه و استانداری مازندران باید برای برون رفت از مشکلات پیش‌رو و به ویژه مباحث آمایش سرزمینی، کار به جهاد دانشگاهی و دانشگاهیان بسپارد تا با تحلیل‌های علمی، برای آینده برنامه ریزی کند.
نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس؛ انتقال پایتخت کشور را یک ضرورت اجتناب ناپذیر دانست و تصریح کرد: حتما باید انتقال پایتخت اتفاق بیفتد اما متاسفانه باید پذیرفت که پایتخت به هر منطقه کشور که برود خرابی ها و آسیب هایی را به دنبال دارد و البته کشورهای توسعه یافته با قانون فرهنگ ایجاد کردند و دولتی که می خواهد حکمرانی مطلوب داشته باشد باید قانون را به درستی اجرا کند و سپس فرهنگ جامعه به طور طبیعی درست می شود.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آفت به درختان میوه جنگلی غرب مازندران خسارت زد

پارسال 28 نفر براثر برق گرفتگی در مازندران جان باختند

مبارزه با مواد مخدر نیازمند جهت گیری واحد است

مرگ مشکوک یک زن میانسال در فریدونکنار

پلاژهای دولتی حاشیه دریای مازندران در یک قدمی تعطیلی

ترویج تولیدات روستایی مازندران موجب رونق اقتصادی می شود

برخی پروژه های شهری بهشهر به دلیل کارشکنی شورا عقیم مانده است

استفاده از فناوری نانو برای مرمت کاخ موزه رامسر

دادستان مازندران: هنجارشکنان سد البرز سوادکوه شمالی دستگیر شدند

3 صیاد غیرمجاز در آمل دستگیر شدند

شخصیت حضرت امام راحل محدود به زمان و مکان خاصی نیست

32 پروژه عمرانی از محل زکات در مازندران ساخته شد

سکونت 10 هزار مددجوی مازندران در خانه های غیرمقاوم

80 درصد خسارت سیل کشاورزی بیمه شده مازندران پرداخت شد

47 درصد علل مرگ در تنکابن بیماری های قلبی و عروقی است

اعلام مسیرها و ساعت راهپیمایی روز قدس در مازندران

حال خوش حیات وحش مازندران/ مشاهده رد خرس قهوه ای

خیران قائمشهری 570 میلیون تومان به نیازمندان کمک کردند

پاسگاه انتظامی در بخش دشت سر آمل ایجاد می شود

نمایشگاه های خودرو در آمل معضل جدی ترافیک شهری است

موزه مردم شناسی برسه تنکابن نیازمند نیم نگاه مسئولان

تسهیلات اشتغال روستایی باید دارای شناسنامه بیمه ای باشد

متلاشی شدن باند قاچاق درختان جنگلی در ساری

هوای مازندران گرم می شود

دامداران بیماری تب كریمه كنگو را جدی بگیرند

13 گردنه در راه‌های مازندران برفگیر است/ فرسودگی ناوگان باری

ساخت نیروگاه زباله سوز نوشهر از سرگرفته شد

کاهش شناگاه های آلوده در مازندران

روزه برای بیماران دارای نارسائی شدید کلیه ممنوع!

نیکوکاران آملی برای ساخت 30 خانه ایتام پیشقدم شدند

کابوس بحران آب در مازندران!

رگبار و رعد و برق در راه مازندران

باغداران در مبارزه با آفات از روغن امولسیون استفاده نکنند

آنفلوآنزای پرندگان کنترل شد/ثبت سفارش واردات 10 درصد گوشت

راه روستایی بخش بلده نور به علت طغیان رودخانه تخریب شد

انفجار سیلندر گاز سبب سوختگی 3 نفر در آمل شد

4000 لیتر گلاب در آمل تولید شد

کمتر از 10 درصد اراضی زراعی و باغی مازندران بیمه هستند

پایگاههای انتقال خون مازندران در ماه رمضان فعال هستند

دولت 1.5 میلیارد دلار برای اشتغال روستایی اخصاص داد

عدم تولید نمایش نامه، یکی از آسیب های جدی تئاتر

مجلس با افزایش قیمت بنزین در شرایط فعلی مخالف است

270 پرونده قضایی موقوفات در مازندران تعیین تکلیف شده است

آیا امسال تابستان گرمی خواهیم داشت؟

ضعف تحقیقات واکسن دامی؛ پاشنه آشیل دامپزشکی!

برگشت زندگی دوباره به سایت تکثیر گوزن زرد کشور

امکان پیش‌بینی سیل وجود دارد؟

خسارت بارش برف بهاری به هزار و 500 هکتار از باغ های کجور

اردوی تیم ملی کانوپولوی مردان در نوشهرآغاز شد

سرقت و مواد مخدر بیشترین آمار جرایم در رامسر است