پیام مازند

آخرين مطالب

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مجلس مطرح کرد

مدیریت ناصحیح منابع آب دلیل اصلی خشک شدن50 درصد دشت های کشور/ برای عبور از بحران ها باید از ظرفیت جهاد دانشگاهی استفاده شود گفتگو

مدیریت ناصحیح منابع آب دلیل اصلی خشک شدن50 درصد دشت های کشور/ برای عبور از بحران ها باید از ظرفیت جهاد دانشگاهی استفاده شود

  بزرگنمايي:

پیام مازند - سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مجلس گفت: مدیریت ناصحیح منابع آب دلیل اصلی خشک شدن50 درصد دشت های کشور است.
علی محمد شاعری اظهارکرد: خشک شدن 50 درصد دشت های کشور، خشک شدن تالاب های ایران به دلیل ندادن حقابه به آن ها، بروز پدیده ریزگردها در اثر بیابان زایی و تخریب خاک و اکثر رخدادهای غیرطبیعی در ایران به دلیل مدیریت ناصحیح منابع آب صورت می گیرد.
وی با بیان این که تخریب سرزمینی زمانی اتفاق می افتد که از منابع آب بهره برداری بی رویه صورت گیرد و سفره های آب زیرزمینی خالی شوند، افزود: خشک شدن تالاب ها و دریاچه ها از جمله ارومیه، هامون، هورالعظیم، شادگان، میقان و 20 درصد تالاب میانکاله نشان دهنده بحران شدید آب در حوزه آبریز این تالاب ها و دریاچه ها است که یعنی مدیریت منابع آب به درستی صورت نگرفته است.
سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس خاطرنشان کرد: آب کلید توسعه ایران است و اگر می خواهیم توسعه در کشور اتفاق بیفتد باید روی آب سرمایه گذاری جدی صورت گیرد؛ مسئولان و مردم باید نقش مهم آب و نحوه بهره برداری و مدیریت منابع آب را از تاریخ درس بگیرند اینکه در گذشته چگونه تمدن ها بدون آب از بین رفتند و چگونه انسان ها توانستند دوباره تمدن های خود را با استفاه از آب، احیا کنند باید مورد توجه قرار گیرد.
شاعری گفت: هر جا آب باشد زندگی هست و هر جا آب نیست مردم به نقاط دیگر مهاجرت می کنند؛ قحطی ریشه در بی آبی دارد و زمانی که قحطی اتفاق بیفتد مهاجرت صورت می گیرد؛ مردم از استان های خشک و کویری به سمت نوار ساحلی و استان هایی که منابع آبی بیشتری دارند مهاجرت می کنند.
وی افزود: همبستگی میان تراکم جمعیت و میزان باران در هر منطقه وجود دارد که در نقاط کویری ایران کمترین جمعیت متمرکز شده است و شمال کشور به دلیل میزان بالای بارندگی بیشترین تراکم جمعیت را دارد.
عضو مجمع نمایندگان مجلس مازندران اظهار کرد: وظیفه وزارت نیرو در دو بخش تولید انرژی و مدیریت آب است که متاسفانه در چند دهه اخیر مدیریت آب به سایه و حاشیه رفت و تمرکز وزارت نیرو تامین انرژی بود که البته موفق عمل کرده و ایران تقریبا در بخش انرژی خودکفا است و سالانه حدود 60 هزار مگاوات برق تولید می کند.
شاعری عنوان کرد: در چند دهه گذشته 130 میلیارد متر مکعب آب قابل استحصال را به وزارت نیرو تحویل دادند که از آن میزان اکنون فقط 90 میلیارد مترمکعب در کشور وجود دارد؛ یعنی حدود 40 میلیارد متر مکعب آب قابل استحصال را به دلیل سو مدیریت از دست دادیم در حالی که وزارت نیرو باید بر نحوه بهره برداری آب های زیرزمینی نظارت بهتری انجام می داد.
وی با بیان اینکه باید از شیوه های نوین آبیاری و فناوری های جدید استفاده شود، افزود: وزارت جهاد کشاورزی باید شیوه کشاورزی را دانش بنیان می کرد؛ شهرداری ها و وزارت مسکن و شهرسازی باید نحوه استفاده از آب در منازل را هوشمند می کردند؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت باید مجوز صنایعی را صادر می کرد که کم آب بر باشند؛ اما همه دستگاه های مرتبط با منابع و مصارف آب به وظیفه خود به درستی عمل نکردند.
نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس گفت: در هر منطقه ای که انسان ها به طبیعت و محیط زیست تجاوز کردند طبیعت روزی انتقام خود را گرفته است؛ جنگل های شمال کشور را از بین بردند اما زمانی که باران آمد درختان بریده جنگل انتقام خود را در قالب سیل از مردم گرفتند؛ مردم به حریم ساحل تجاوز کردند و پس از مدتی آب پیشروی کرد و تمام خانه ها به زیر آب رفت و از سوی دیگر اگر انسان طبیعت را احیا کند اثرات خوب آن را در زندگی خود می بیند.
شاعری اظهار کرد: آب، هوا، خاک و تنوع زیستی 4 عنصر اصلی طبیعت هستند که در چند دهه گذشته از سوی انسان ها مورد بی مهری قرار گرفتند و اکنون اثرات سوء این بی مهری ها را در پیرامون خود مشاهده می کنیم و تاوان آن را می پردازیم که از جمله وقوع پدیده ریزگردها، آلودگی هوا، بحران آب، بیابان زایی، جنگل زدایی، گرم شدن هوا، خشکسالی، کاهش تنوع زیستی، افزایش دما و تغییر اقلیم است و البته همه باید آماده تغییر در تغییر اقلیم باشیم که قطعا تغییر صورت گرفته مطلوب نبوده است و اگر می خواهیم تغییر مثبت و مطلوب در کشور اتفاق بیفتد باید اندیشمندانی باشند که بدانند الویت های درجه یک نظام و کشور چیست.
وی یادآور شد: پروژه انتقال آب خلیج فارس به هرمزگان، یزد و کرمان در حال حاضر 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و هزینه اجرایی این طرح حدود 6 هزار میلیارد تومان است.
سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس گفت: طرح تامین آب مورد نیاز 30 درصد جمعیت روستاها و شهرهای نوار ساحلی جنوب کشور از محل شیرین سازی آب خلیج فارس و دریای عمان در مجلس تصویب شده اما این قانون اجرایی نشده است که در حال پیگیری هستیم.
شاعری خاطرنشان کرد: توسعه سواحل مکران را در دستور کار قرار دادیم و در یک طرح جامع توسعه سواحل مکران تعریف شده و چشم انداز ظرفیت تخلیه و بارگیری بندر چابهار 70 میلیون تن است که استقرار جمعیت شکل می گیرد و توسعه بنادر، صنایع دریایی، صنایع تبدیلی، مناطق آزاد تجاری و فعالیت های صنعتی، تجاری و بازرگانی صورت می گیرد.
وی ادامه داد: امیدواریم ساحل دریای خزر نیز با الگوبرداری از طرح توسعه سواحل مکران؛ به توسعه دست یابد و بتوانیم چشم انداز توسعه مازندران، گیلان و گلستان را در این قالب تعریف کنیم که البته نمایندگان شمال کشور به دنبال تصویب این طرح هستند و در برنامه ششم توسعه مطرح شد اما متاسفانه در صحن مجلس رای نیاورد و رد شد.
شاعری با اشاره به اینکه باید از ظرفیت جهاد دانشگاهی و دانشگاه‌ها نهایت بهره را برد، گفت: سازمان برنامه و بودجه و استانداری مازندران باید برای برون رفت از مشکلات پیش‌رو و به ویژه مباحث آمایش سرزمینی، کار به جهاد دانشگاهی و دانشگاهیان بسپارد تا با تحلیل‌های علمی، برای آینده برنامه ریزی کند.
نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس؛ انتقال پایتخت کشور را یک ضرورت اجتناب ناپذیر دانست و تصریح کرد: حتما باید انتقال پایتخت اتفاق بیفتد اما متاسفانه باید پذیرفت که پایتخت به هر منطقه کشور که برود خرابی ها و آسیب هایی را به دنبال دارد و البته کشورهای توسعه یافته با قانون فرهنگ ایجاد کردند و دولتی که می خواهد حکمرانی مطلوب داشته باشد باید قانون را به درستی اجرا کند و سپس فرهنگ جامعه به طور طبیعی درست می شود.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امسال آمار حوادث کار در کشور 20 درصد کاهش یافت

فوت 445 نفر براثر تصادف در مازندران

کمباین های چینی برداشت برنج، بی کیفیت هستند

سمن های دانش آموزی سرمایه اجتماعی ناشناخته در جامعه

آمل نماد و الگوی بصیرت است

4 اثر هنری پدافند هوایی به جشنواره آجا معرفی می شود

سهم خواهی پدرخوانده ها در مازندران/ تدبیر به امید نرسید

نابودی خاک حاصلخیز مازندران زیر سنگ و موزائیک!

"نرگس‌کاران" پردرآمد با انبوهی از مشکلات!

انهدام 2 باند قاچاقچی با تعقیب و گریز در نوشهر

3182 تن کیوی از گمرکات مازندران صادر شد

همایش انقلاب فاطمی در مازندران برگزار می شود

50 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل کمربندی نوراختصاص یافت

مصالح ساختمانی در مازندران استانداردهای لازم را ندارد!

آتش سوزی جنگل عباس آباد مهار شد

راه اندازی اولین کلینیک سیار صنعتی در بهشهر

انحصاری شدن نهاده های دامی در مازندران/ با حلوا حلوا گفتن دهان شیرین نمی شود!

مدارس"نور" روی گسل فرسودگی/ با جان دانش آموزان معامله نکنید!

جاده های مازندران مه آلود و برفی شد

موانع پروازی فرودگاه نوشهر با حکم دادگاه تخریب می شود

جامعه بیماری های دهان و دندان را جدی نمی گیرد

برگزاری نهمین دوره انتخابات هئیت نمایندگان اتاق بازرگانی در مازندران

نقش هنرمندان در ترویج فرهنگ ایثار مهم است

شکار وحوش و پرندگان در مازندران بی رویه است

آینده غمبار جنگل های شمال با طرح «تنفس»

کوهرت در مازندران راهی برای دریافت یافته های جدید درمانی

اندر احوالات مازندران پس از طوفان شب گذشته!

حراج ساحل در جویبار/ خداحافظ دریا

جاده کندوان جمعه یک طرفه می شود

بخش ویژه بارداری پرخطر در دو بیمارستان مازندران فعال می شود

زیست بوم شکست/ رودخانه ها به گِل رسیدند

محور هراز مسدود شد

گازوئیل پاشی جاده های مازندران؛ شایعه یا واقعیت؟

استیضاح شهردار ساری صحت ندارد

آرزوی برزمین مانده بازارچه صنایع دستی در تنکابن

قیمت نابودی کوه‌های جنگلی شرق مازندران چند؟ + تصاویر

تعلل ادارات پس از بحران سیل مازندران/ اعتقادی به شوراها نیست

انتقال متروی تهران به آمل فاقد توجیه اقتصادی برای مازندران

یک زمین‌شناس: زمین‌لرزه‌های زیر 7 ریشتر در دریا سونامی ایجاد نمی کند

خللی در پروازهای فرودگاه‌های مازندران نیست/ نصب سامانه کمک ناوبری

534 میلیارد تومان تسهیلات به کشاورزان مازندران پرداخت شد

اشتغال؛ همچنان در صدر نگرانی‌ دانشجویان

آمادگی تولید محصولات سالم را در مازندران داریم

66 اثر به جشنواره کشوری ققنوس در مازندران راه یافت

انتقاد از فضاسازی دروغ در شهر/ رامسر حیات خلوت بعضی ها نشود

تعریف درستی از گردشگری مزرعه در مازندران وجود ندارد

روحانیون دستاوردهای نظام اسلامی را تبیین کنند

عاشقی کار دل مصلحت اندیشان نیست/ بانوی آب و آتش از رویا تا حقیقت

بدهی 16 میلیارد تومانی تامین اجتماعی به پزشکان خانواده مازندران

وضعیت جوی محورهای ارتباطی مازندران صاف و آفتابی است