آخرين مطالب

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مجلس مطرح کرد

مدیریت ناصحیح منابع آب دلیل اصلی خشک شدن50 درصد دشت های کشور/ برای عبور از بحران ها باید از ظرفیت جهاد دانشگاهی استفاده شود گفتگو

مدیریت ناصحیح منابع آب دلیل اصلی خشک شدن50 درصد دشت های کشور/ برای عبور از بحران ها باید از ظرفیت جهاد دانشگاهی استفاده شود

  بزرگنمايي:

پیام مازند - سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مجلس گفت: مدیریت ناصحیح منابع آب دلیل اصلی خشک شدن50 درصد دشت های کشور است.
علی محمد شاعری اظهارکرد: خشک شدن 50 درصد دشت های کشور، خشک شدن تالاب های ایران به دلیل ندادن حقابه به آن ها، بروز پدیده ریزگردها در اثر بیابان زایی و تخریب خاک و اکثر رخدادهای غیرطبیعی در ایران به دلیل مدیریت ناصحیح منابع آب صورت می گیرد.
وی با بیان این که تخریب سرزمینی زمانی اتفاق می افتد که از منابع آب بهره برداری بی رویه صورت گیرد و سفره های آب زیرزمینی خالی شوند، افزود: خشک شدن تالاب ها و دریاچه ها از جمله ارومیه، هامون، هورالعظیم، شادگان، میقان و 20 درصد تالاب میانکاله نشان دهنده بحران شدید آب در حوزه آبریز این تالاب ها و دریاچه ها است که یعنی مدیریت منابع آب به درستی صورت نگرفته است.
سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس خاطرنشان کرد: آب کلید توسعه ایران است و اگر می خواهیم توسعه در کشور اتفاق بیفتد باید روی آب سرمایه گذاری جدی صورت گیرد؛ مسئولان و مردم باید نقش مهم آب و نحوه بهره برداری و مدیریت منابع آب را از تاریخ درس بگیرند اینکه در گذشته چگونه تمدن ها بدون آب از بین رفتند و چگونه انسان ها توانستند دوباره تمدن های خود را با استفاه از آب، احیا کنند باید مورد توجه قرار گیرد.
شاعری گفت: هر جا آب باشد زندگی هست و هر جا آب نیست مردم به نقاط دیگر مهاجرت می کنند؛ قحطی ریشه در بی آبی دارد و زمانی که قحطی اتفاق بیفتد مهاجرت صورت می گیرد؛ مردم از استان های خشک و کویری به سمت نوار ساحلی و استان هایی که منابع آبی بیشتری دارند مهاجرت می کنند.
وی افزود: همبستگی میان تراکم جمعیت و میزان باران در هر منطقه وجود دارد که در نقاط کویری ایران کمترین جمعیت متمرکز شده است و شمال کشور به دلیل میزان بالای بارندگی بیشترین تراکم جمعیت را دارد.
عضو مجمع نمایندگان مجلس مازندران اظهار کرد: وظیفه وزارت نیرو در دو بخش تولید انرژی و مدیریت آب است که متاسفانه در چند دهه اخیر مدیریت آب به سایه و حاشیه رفت و تمرکز وزارت نیرو تامین انرژی بود که البته موفق عمل کرده و ایران تقریبا در بخش انرژی خودکفا است و سالانه حدود 60 هزار مگاوات برق تولید می کند.
شاعری عنوان کرد: در چند دهه گذشته 130 میلیارد متر مکعب آب قابل استحصال را به وزارت نیرو تحویل دادند که از آن میزان اکنون فقط 90 میلیارد مترمکعب در کشور وجود دارد؛ یعنی حدود 40 میلیارد متر مکعب آب قابل استحصال را به دلیل سو مدیریت از دست دادیم در حالی که وزارت نیرو باید بر نحوه بهره برداری آب های زیرزمینی نظارت بهتری انجام می داد.
وی با بیان اینکه باید از شیوه های نوین آبیاری و فناوری های جدید استفاده شود، افزود: وزارت جهاد کشاورزی باید شیوه کشاورزی را دانش بنیان می کرد؛ شهرداری ها و وزارت مسکن و شهرسازی باید نحوه استفاده از آب در منازل را هوشمند می کردند؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت باید مجوز صنایعی را صادر می کرد که کم آب بر باشند؛ اما همه دستگاه های مرتبط با منابع و مصارف آب به وظیفه خود به درستی عمل نکردند.
نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس گفت: در هر منطقه ای که انسان ها به طبیعت و محیط زیست تجاوز کردند طبیعت روزی انتقام خود را گرفته است؛ جنگل های شمال کشور را از بین بردند اما زمانی که باران آمد درختان بریده جنگل انتقام خود را در قالب سیل از مردم گرفتند؛ مردم به حریم ساحل تجاوز کردند و پس از مدتی آب پیشروی کرد و تمام خانه ها به زیر آب رفت و از سوی دیگر اگر انسان طبیعت را احیا کند اثرات خوب آن را در زندگی خود می بیند.
شاعری اظهار کرد: آب، هوا، خاک و تنوع زیستی 4 عنصر اصلی طبیعت هستند که در چند دهه گذشته از سوی انسان ها مورد بی مهری قرار گرفتند و اکنون اثرات سوء این بی مهری ها را در پیرامون خود مشاهده می کنیم و تاوان آن را می پردازیم که از جمله وقوع پدیده ریزگردها، آلودگی هوا، بحران آب، بیابان زایی، جنگل زدایی، گرم شدن هوا، خشکسالی، کاهش تنوع زیستی، افزایش دما و تغییر اقلیم است و البته همه باید آماده تغییر در تغییر اقلیم باشیم که قطعا تغییر صورت گرفته مطلوب نبوده است و اگر می خواهیم تغییر مثبت و مطلوب در کشور اتفاق بیفتد باید اندیشمندانی باشند که بدانند الویت های درجه یک نظام و کشور چیست.
وی یادآور شد: پروژه انتقال آب خلیج فارس به هرمزگان، یزد و کرمان در حال حاضر 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و هزینه اجرایی این طرح حدود 6 هزار میلیارد تومان است.
سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس گفت: طرح تامین آب مورد نیاز 30 درصد جمعیت روستاها و شهرهای نوار ساحلی جنوب کشور از محل شیرین سازی آب خلیج فارس و دریای عمان در مجلس تصویب شده اما این قانون اجرایی نشده است که در حال پیگیری هستیم.
شاعری خاطرنشان کرد: توسعه سواحل مکران را در دستور کار قرار دادیم و در یک طرح جامع توسعه سواحل مکران تعریف شده و چشم انداز ظرفیت تخلیه و بارگیری بندر چابهار 70 میلیون تن است که استقرار جمعیت شکل می گیرد و توسعه بنادر، صنایع دریایی، صنایع تبدیلی، مناطق آزاد تجاری و فعالیت های صنعتی، تجاری و بازرگانی صورت می گیرد.
وی ادامه داد: امیدواریم ساحل دریای خزر نیز با الگوبرداری از طرح توسعه سواحل مکران؛ به توسعه دست یابد و بتوانیم چشم انداز توسعه مازندران، گیلان و گلستان را در این قالب تعریف کنیم که البته نمایندگان شمال کشور به دنبال تصویب این طرح هستند و در برنامه ششم توسعه مطرح شد اما متاسفانه در صحن مجلس رای نیاورد و رد شد.
شاعری با اشاره به اینکه باید از ظرفیت جهاد دانشگاهی و دانشگاه‌ها نهایت بهره را برد، گفت: سازمان برنامه و بودجه و استانداری مازندران باید برای برون رفت از مشکلات پیش‌رو و به ویژه مباحث آمایش سرزمینی، کار به جهاد دانشگاهی و دانشگاهیان بسپارد تا با تحلیل‌های علمی، برای آینده برنامه ریزی کند.
نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس؛ انتقال پایتخت کشور را یک ضرورت اجتناب ناپذیر دانست و تصریح کرد: حتما باید انتقال پایتخت اتفاق بیفتد اما متاسفانه باید پذیرفت که پایتخت به هر منطقه کشور که برود خرابی ها و آسیب هایی را به دنبال دارد و البته کشورهای توسعه یافته با قانون فرهنگ ایجاد کردند و دولتی که می خواهد حکمرانی مطلوب داشته باشد باید قانون را به درستی اجرا کند و سپس فرهنگ جامعه به طور طبیعی درست می شود.
 
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برگزاری همزمان جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت در ساری

بقاع متبرکه رامسر مرمت و بازسازی شد

حذف ` یوز ایرانی ` از آدیداس تا صدا و سیما

سند توسعه آب سفارشی سمنان وجاهت قانونی ندارد!

نگران درنای سپید سیبری هستیم/ رفع ممنوعیت حضور گردشگران در دماوند

برف، خودروهای بدون زنجیرچرخ را در جاده هراز زمینگیر کرد

آبگیری سد هراز؛ بمب خبری فاجعه زیست‌محیطی

دست سیاسیون در جیب منابع طبیعی/ طرح تنفس هم جنگل های شمال را احیا نکرد!

فرسایش آبی 125 میلیون هکتار از اراضی/ 86 دشت بحرانی است

راه‌های جویبار بوی خون می‌دهد/ مصوبه دولت روی کاغذ ماند

آغاز بارش برف در جاده های مازندران ؛ رانندگان احتیاط کنند

مهاجرت پرندگان به اوج رسید/ فریدونکنار همچنان قتلگاه پرندگان

تفکیک اراضی و زمین‌خواری؛ جریان غالب سوداگری در مازندران

دست مرگ بر شانه های نحیف شمشادهای شمال کشور

خرید و فروش خانگی سموم غیرمجاز در ساری /جهاد کشاورزی نظارت ندارد!

تنها 30 سال فرصت برای نجات جنگل های هیرکانی

مطالعات انتقال آب دریای خزر متوقف شود

توسعه به شرط نابودی!

اختصاص اعتبار 280 میلیون یورویی برای دفع مشکلات فاضلاب 5 شهر مازندران

مازنی ها ورزشکارتر شدند

رونمایی از انار باستانی مفرغی در بهشهر

احتمال وجود اسناد 400 ساله در دست مازندرانی ها

گرانی قطعه و لوازم همچنان بزرگترین مشکل کامیونداران

برای استفاده از محصولات تراریخته عجله نکنید!

حفظ محیط زیست به فرهنگ‌سازی نیاز دارد

دستوری که جان جنگل‌های مازندران را گرفت!

چوب ارزانی رونق صید بر قیمت ماهیان دریایی مازندران

اجرای 10 سرشاخه گیر سیل در غرب مازندران نیاز است

حال خراب بازار مسکن در مازندران

نقش اساسی جنگل در کاهش بروز سیل در مازندران

کمبود نیرو مهمترین مشکل مراکز درمانی و علت نارضایتی مردم است

برگزاری چهارمین گردهمایی دانشجویان حامی محیط زیست در مازندران

ارتباط برخی سودجویان با گالش‌ها در ارتفاعات جنگلی/ بدترین تجاوز به جنگل‌های هیرکانی رامسر در 10 سال اخیر

تغییر اقلیم عامل اصلی بارندگی‌های سیل‌آسا در مازندران

آبگرفتگی 18 شهر در مازندران

راه، آب و برق 5 روستای تنکابن همچنان قطع است

آب 9 روستای رامسر قطع است/ خسارت 100 میلیاردی سیل

رکود شکنی 17 ساله شدت بارندگی در مازندران

مازندران با تگرگ سفید شد/رعد برجان جوان سوارکار/رانش و طغیان

سقف 2 واحد مسکونی در جویبار تخریب شد

آماده‌باش تمامی دستگاه‌ها برای مقابله با سیل در نوشهر

منابع آبی به سمت شوری می رود/عقب ماندگی در بخش فاضلاب

بازنشستگی 550 هزار کارمند طی یکسال و نیم آینده

حرکت چراغ خاموش آزاد پزهای مازندران برای گرانی نان

بی توجهی به گردشگری پول‌ساز "سلامت" در مازندران

چشم برنج‌کاران به دست دولت است

21 واحد صنفی کیف و کفش تعطیل شدند/ تهیه مواد اولیه و معضل دستفروشان دو مشکل بزرگ کسبه آملی

افتتاح 7 مجموعه بوم‌گردی در مازندران

7 مجموعه بومگردی در مازندران اضافه می شود

شکوفه‌های گرانی!