پیام مازند

آخرين مطالب

غمنامه روزهاي برفي چالوس/ آن مرد در برف جان داد مقالات

غمنامه روزهاي برفي چالوس/ آن مرد در برف جان داد

  بزرگنمايي:

مازن انلاين- چند روز پيش جسد پدر و پسر دامدار که گرفتار برف شده بودند در جنگل‌هاي چالوس پيدا شد و اکنون نيز، پيکر سه تن از اهالي روستاي انگوران مرزن‌آباد از زير برف هويدا شده است.

چالوس، سوگوار عزيزانش شده، پدران و پسراني که قرباني محروميت و مهجوريت شده‌اند و بي‌گناه و بي‌پناه در برف و کوران طبيعت جان داده‌اند.« آن مرد در برف ...»، مشق دخترکان و پسرکاني است که زمستان را در پاييز به نظاره نشسته‌اند و با هق‌هق کودکانه‌شان، مي نويسند آن مرد در برف جان داد.

برف هفته اول آذرماه مازندران در چالوس به غمنامه و سوگنامه‌اي مبدل شده که هرروز زواياي جديدي از مرگ را روايت مي‌کند، به‌راستي آن پدران وپسران قرباني کدامين بي‌مهري شده‌اند؟ بحران مديريت يا مديريت بحران، مسئله اين است، به‌راستي چگونه يک برف ساده نهايتاً 50 سانتيمتري تنها در چالوس استان مازندران فاجعه مي‌آفريند و منجر به مرگ پنج نفر مي‌شود.

اين در حالي است که بحران برف سال 92 که ارتفاع برف به بيش از يک متر در مناطق مختلف مازندران رسيده بود و چند روز استان را درگير خودکرده بود، هيچ مرگ ناشي از برف در استان ثبت نشد.

پدر و پسر دامدار چالوسي از چهارشنبه دو هفته پيش و مصادف با شروع بارش‌هاي برف پاييزي در جستجوي دام‌هايشان راهي جنگل‌هاي طلاجو شدند و سرانجام پس از يک هفته جستجو، پيکرهاي بي‌جانشان پيدا شد.

محمدناصر زندي فرماندار چالوس با اشاره به مرگ پدر و پسر دامدار چالوسي مي‌گويد: براي يافتن اين افراد همه اقداماتي که مي‌شد انجام داد، صورت پذيرفت، حتي يک دستگاه بولدوزر از بالادست و دو دستگاه لودر از پايين‌دست اقدام به برف‌روبي کردند.

به دليل نبود امواج راديويي و مخابراتي، وجب به وجب منطقه و درخت به درخت با حضور 20 اکيپ پيمايش شد و 30 کيلومتر راهسازي در برف انجام شد

وي به تشکيل کميته جستجوي مفقودين اشاره کرد و گفت: پس از گذشت هفت روز جسد پدر و پسر دامدار در منطقه در منطقه هسل‌دشت در نزديکي محل دامداري کشف‌شده است و براي يافتن آنان به دليل نبود امواج راديويي و مخابراتي، وجب به وجب منطقه و درخت به درخت با حضور 20 اکيپ پيمايش شد و 30 کيلومتر راهسازي در برف انجام شد.

مرگ پدر و پسر دامدار چالوسي پايان ماجراي برف نبود و قصه تلخ مرگ چند تن از اهالي روستاي انگوران مرزن‌آباد که تصميم مي‌گيرند پياده از مرزن‌آباد به تهران بروند اما در ميانه راه گرفتار سرما برف مي‌شوند، نيز جگرسوز شده است.

پنج نفر از اهالي روستاي انگوران مرزن‌آباد روز پنجشنبه تصميم مي‌گيرند که پياده به سمت تهران حرکت کنند که در مسير راه و در روز جمعه گرفتار برف و سرما مي‌شوند و به گفته ناصر زندي فرماندار چالوس، دو شب گذشته  دو تن از گم‌شدگان در برف به روستاي انگوران بازمي‌گردند موضوع را مطرح و از همان ساعت  عمليات جستجو براي يافتن سه گمشده ديگر به نام‌هاي سيد رحيم، سيد محمدحسين و سيد محرم علي توسط نيروهاي مردمي و  نيروهاي هلال‌احمر چالوس وکرج آغاز شد.

زندي با تقدير از همراهي مردم و مشارکت آنان در امدادرساني با بيان اينکه اين مشارکت در تاريخ منطقه ماندگار شده است، درباره مرگ سه نفر از اهالي انگوران، تاخير در اطلاع رساني را از جمله مسائل در امدادرساني اعلام کرد و گفت: به محض اطلاع رساني با چندين اکيپ از مازندران و البرز وارد عمل شديم و محل وقوع حادثه در آزادبر حدفاصل چالوس و کرج بوده است.

اينک باگذشت چند روز از جستجو مرگ سه گمشده چالوسي در برف تأييد شد و سفرشان به پايتخت بي‌بازگشت شده است.

رئيس شورا: مرزن آباد از بحران خارج شد/ سه کشته هزينه بي مديريتي

در حالي چالوس داغدار پنج‌تن از شهروندانش نشسته که اظهارنظر  برخي مسئولان غير مرتبط با مديريت بحران، داغ مردمان اين منطقه را بيشتر کرده است. محمد ردايي رئيس شوراي شهر مرزن‌آباد تنها يک روز بعد از حادثه برف در اظهاراتي غير کارشناسي بيان مي‌کند که مرزن‌آباد از بحران خارج‌شده است.

آري هزينه خروج مرزن‌آباد از بحران، مرگ سه تن از اهالي منطقه بوده است که با مرگ خوش هزينه خروج از بحران را پرداخت کرده‌اند.

مجتبي سام يک شهروند مرزن‌آبادي بابيان اينکه مرزن‌آباد و توابع همچنان درگير برف و تبعات ناشي از آن هستند، جاي تعجب است که چگونه برخي مسئولان غيرمربتط با اظهارات غيرکاشناسي، نمک بر زخم مردم مي‌پاشند و رنج‌هايشان را بيشتر مي‌کنند.

وي خاطره مرگ هم شهريانش را در برف بي‌سابقه پاييزي گراميداشت و گفت: متوليان مديريت بحران بايد پاسخگوي کم‌کاري‌ها و بي‌مهري‌هايشان به مردم منطقه باشند.

برف پاييزي چالوس علاوه بر مرگ پنج تن از شهروندان، به بخش کشاورزي به‌ويژه باغ‌هاي مرکبات اين شهرستان حدود 550 ميليارد ريال خسارت زده است، به حدود 2 هزار هکتار از اراضي کشاورزي خسارت وارد کرد که از اين مقدار هزار و 800 هکتار باغ‌هاي مرکبات بوده است.

متأسفانه اين بلاي طبيعي علاوه بر خسارت به تنه درختان، محصولات مرکبات را از بين برده و به ضايعات تبديل کرده است و بااينکه امسال وضعيت باردهي و سطح کيفيت مرکبات نسبت به سال‌هاي پيش بهتر بود ولي بارش سنگين برف و در پي آن کاهش محسوس دما حاصل دسترنج باغداران را از بين برد.                

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ترافیک ملی رامسر در بن بست کوه و دریا

گم شدن شادی در دنیای کودکان کار

گردشگری دریایی در مازندران معنا ندارد/آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم!

سایه بی اعتمادی بر سر موسسات خیریه

احداث نخستین مرکز بیماری‌های خاص در نور؛ پَر!

توسعه کشاورزی مازندران با شیرین‌سازی آب دریای خزر؟

آبخیزداری؛ ناجی "بحران آب" مازندران؟

اینجا قوها فریاد می‌کشند

رامسر؛ شهر تالاب‌ها/ ثبت 2290 تالاب در کنوانسیون عروس ایران

سنگینی کفه رژیم غذایی در ترازوی سلامتی مردم

برگی از خاطرات یک مبارز انقلابی

سرنوشت آن 12 میلیارد!؟

کلین‌خونی؛ درگیر مشکلات و مهاجرت

سیاست بده بستان دستگاه ها در اجرای ماده 25 بهبود کسب و کار

گل‌هایی که مانع خروج ارز از کشور می شوند

بهشت پرندگان مهاجر می‌خشکد/ روزگار برزخی یک تالاب

گذار آرام مکانیزاسیون در شالیزارهای مازندران

ماری خوش خط و خال در انتظار مازندران!

مجلس مثل زیارت نامه حضرت مسلم شده است

کاهش ازدواج؛ دغدغه ای برای تمام فصول

مازندران را از فراز آسمان ها ببینید!

از پروازهای تفریحی شاهانه تا 6 هزار پرواز مردمی

«طاهره 14 ساله سواد ندارم»؛ رنجنامه کودکان «زباله گرد»

آرزوهای کودکان کتاب؛ دوستی کودکان کار با یار مهربان

بی هویتی فرزندان در محلات آسیب پذیر مازندران

مرغ همچنان یک پا دارد/ گرانی در مهد پَرطلاها

خداحافظی تیلر با شالیزارهای مازندران

صادرات پرتقال به رودخانه و دریا/ خزان مرکبات در راه است

سهام فروشی یا مازندران فروشی؟

چرخش برعکس صادرات در مازندران

گردشگری مازندران؛ ظرفیت آنتالیایی، مدیریت کلکته ای

شهر الکترونیک در مازندران؛ نیازمند فرهنگ سازی تدریجی

عیسی خندق زائر دارد؛ « توران» پس از 62 سال دعوت شد

جمع آوری درختان افتاده، اسم رمز دور زدن طرح تنفس جنگل

گلایه مسافران غرب مازندران از لغو پروازها در فرودگاه نوشهر

دکانی به نام پاچه خواری

نفس های آخر نمدمالی در مازندران

شگردهای نوین کلاهبرداری؛ تصادف تقلبی وخودزنی

زباله «طلا» نشد/ کوههای کثیف قد می کشند

مازندران برهوت می‌شود!؟

کمربندی ناتمام فریدونکنار؛ پیست موتورسواران

استفاده بیش از حد از دمنوش های گیاهی خطرناک است

گرانی و تجمل گرایی تهدیدهای دورهمی طولانی ترین شب سال

بودجه پژوهشی یک درصدی و کش و قوس های صد درصدی

شبی خوش است بدین قصه اش دراز کنید

کودکان و اهریمن "اعتیاد" والدین!

فرمالیته شدن دوره های کارآموزی دانشگاه ها

طرح استیضاح وزیر علوم به صلاح جامعه دانشگاهی کشور نیست

سرمایه‌هایی که "خاک" می‌شوند!

مهاجرآباد سیل‌زده چشم به راه وعده مسئولان/ اگر خون دل بود ما خورده‌ایم!