آخرين مطالب

مهريه و هزينه هاي سنگين، ستون هاي لرزان ازدواج مقالات

مهريه و هزينه هاي سنگين، ستون هاي لرزان ازدواج

  بزرگنمايي:

مازن انلاين- در گذشته، انسان ها نه تنها از نظر اقتصادي، بلکه از نظر جهان بيني و ايدئولوژي نيز به خانواده و محيط خود وابسته بودند، به تدريج، با پيشرفت تکنولوژي، از قدرت خانواده در ارائه افکار به اعضاي خود کاسته شد و رسانه، رهبري فکري جامعه را به عهده گرفت تا زمينه هاي تأثيرگذاري و نفوذ را از خارج به داخل خانه هدايت کند.

رسانه، به عنوان کتاب گوياي اجتماع و کانون انتقال افکار، آيينه کارهاي زشت و زيبا و جلوه گاه فروتر و برتر است. نيز سرمشق زنده تقليد، منشأ نيروي عظيم تلقين و سرانجام، مظهر اعتبار و اعتماد يا انحراف و اعتلا است.

در جهت اعتلاي خانواده و جلوگيري از آسيب هاي اجتماعي كه خواه ناخواه بر خانواده تاثير گذار است كارگروه هاي آموزشي متعددي برگزار مي شود كه تا حد زيادي در تحكيم خانواده تاثيرگذار است.

بر اساس آمار بيشترين ميزان آمار طلاق در پنچ سال ابتدايي زندگي مشترك روي مي دهد كه مي تواند به علت عدم درك درست زوجين از يكديگر، عدم تفاهم زباني، فرهنگي و مذهبي و عدم اشتراكات خانوادگي روي دهد و به نظر مي رسد شركت زوج ها در كلاس هاي مشاوره اي قبل از ازدواج و شركت در كارگاه هاي مرتبط با اين موضوع بعد از ازدواج مي تواند تاثيرات زيادي را در تحكيم خانواده داشته باشد.

امام جمعه نوشهر در كارگروه آموزشي" نقش نماز در تحکيم خانواده و کاهش آسيب هاي اجتماعي" در جمع بانوان و زوج هاي شركت كننده با اشاره به اهميت و نقش خانواده در تحكيم زندگي، اظهار كرد: خانواده همانند پي و ستون يك ساختمان است كه اگر محكم باشد آن زندگي داراي استقامت و دوام است.

حجت الاسلام محمود مشايخ  افزود: انسان ها در اجتماع به صورت جمعي زندگي مي‌کنند و پايه همه اجتماع به خانواده بر مي‌گردد و اگر خانواده محکم باشد و ستون هاي آن نيز استوار باشد مي‌توان به اين جامعه اميدوار بود و به آرامش رسيد.

امام جمعه نوشهر با بيان اينكه اگر رابطه درستي در ميان والدين نباشد به طور قطع و يقين فرزندان نيز نسل صالحي نمي‌شوند، تصريح كرد: پدر و مادر بايد مقدمات و زمينه را براي تربيت فرزند صالح فراهم کنند چرا که فرزندان تابع پدر و مادرخود هستند.

مشايخ با اشاره به تفاوت انسان هاي متدين و غير متدين گفت: زوج هاي متدين حتي اگر با يکديگر تفاهم نيز نداشته باشند هرگز در صدد بي احترامي و بي آبرويي طرف مقابل نيستند و سعي مي‌كنند زندگي مشترك خود را حفظ كنند.

وي تناسب فرهنگي، تناسب مذهبي، تناسب سني و تناسب قيافه را از جمله فاكتورهاي مهم در تحكيم زندگي و ازدواج از قول برخي مراجع ذكر كرد و گفت: تناسب مذهبي از جمله مولفه‌هايي است که بايد در زمان تشکيل خانواده مورد توجه قرار گيرد و زن مسلمان نمي‌تواند همسر شوهر کافر شود و بالعکس و اين امر بايد در ميان فرزندان نهادينه شود.

امام جمعه نوشهر با اشاره به اينكه ازدواجي که در اسلام مورد تاکيد است داراي فوايدي مانند رسيدن به آرامش و سکوت براي انسان ها است، اظهار كرد: بنابر آيات و روايات وجود خانه و مسكن، خواب شب مايه آرامش در زندگي است.

مشايخ با بيان اينكه حکمت و فلسفه ازدواج حفظ عفت و ازدياد نسل است، متذكر شد: مقام معظم رهبري در مورد سنت هاي غلط ازدواج تاكيد بسيار کردند كه در زمان انجام ازدواج سنت هاي غلطي وجود دارد که خطرناک است و موجب دلسردي جوانان از ازدواج مي شود.

وي افزود: يكي از اين سنت هاي نادرست مهريه سنگين است که تبعات اجتماعي فراواني دارد چرا که قدرت ازدواج را از جوان ها مي‌گيرد و موجب دلسردي جوانان از ازدواج مي شود و يکي از سنت هاي غلط دوره ما است.

امام جمعه نوشهر با بيان اينكه ازدواج يك سنت براي حفظ دين است، تصريح كرد: جهيزيه سنگين، تجملات زياد و رسوم غلط، اسراف و زياده روي در مراسم مربوط از آسيب‌هاي جدي ازدواج هاي امروزي است.

فرماندار نوشهر نيز با اشاره به ارتباط آسيب هاي اجتماعي در عدم تحكيم خانواده، اظهاركرد: طلاق جزو مسائل و معضلات بسيار مهم اين دوره و از مشكلات جدي خانواده ها محسوب مي شود.

علي شادمان از خانواده به عنوان مهم‌ترين نهاد اجتماعي ياد كرد و گفت: خانواده، سياست و دين جزو نهادهاي متعدد در جوامع مختلف هستند و در اين ميان خانواده يكي از تاثيرگذارترين نقش هاي اجتماعي را دارا مي‌باشد.

وي افزود: در گذشته نهاد خانواده كاركرد اصلي اقتصادي را بر عهده داشت اما با پيچيده شدن جوامع، نهاد اقتصاد از خانواده گرفته شد اما با اين وجود اقتصاد همچنان در نهاد خانواده خود را نشان مي دهد.

فرماندار نوشهر تاكيد كرد: هيچ نهادي به اندازه نهاد خانواده چه در ايجاد فضاي نشاط و چه تاثير گذاري در تربيت فرزندان نيست و نياز است به اين نهاد جدي تر توجه شود.

مسئول امور بانوان و خانواده فرمانداري نوشهر نيز با بيان اينكه برگزاري اينگونه كارگروه‌ها‌ نقش زيادي در كاهش آسيب هاي اجتماعي كه گريبانگير خانواده‌ها شده است دارد، اظهار كرد: آموزش و و آگاهي دادن به جوانان مي تواند كمك بسيار زيادي در كاهش آسيب‌هاي اجتماعي داشته باشد.

مرضيه يوسفيان افزود: درجايي كه مشكلات به سراغ ما مي آيد همه ما براي كاهش آن و آرامش گرفتن به سراغ معنويات مي رويم و ياد خدا بيشتر در دلها روشن مي‌شود.

وي با اشاره به اينكه نماز ستون دين است و نقش مهمي در دور كردن از فحشا دارد، گفت: همه خانواده‌ها به نوعي با مشكلات زندگي دست و پنجه نرم مي كنند و ايثار،گذشت و كسب مهارت تنها چيزهايي هستند كه در جهت كاهش آسيب ها كمك مي كنند.

 با توجه به آمار بالاي طلاق در سال هاي ابتدايي زندگي، عدم تجربه كافي مي تواند يكي از علل اين اختلافات و در نتيجه طلاق باشد و در اين ميان خانواده ها و پدر و مادرها به عنوان بزرگتر، نقش مهمي در راهنمايي و ارشاد زوجين و سوق دادن آنها به صبر و تحمل بيشتر و ادامه زندگي داشته باشند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شخم زمستانه در مناطق بارانی ممنوع!

دیابت ؛ شاهراه ورود به مسیر مرگ خاموش

این من بودم که...

قصه ناتمام نساجی های قائمشهر

جنگل تراشی در مقابل چشمان مسئولان/ مناطق بکری که بلعیده می‌شوند

روزگار تلخ مرکز تجارت شمال در «بارفروش دِه»

صنعت مازندران "مادر" ندارد!

نخستین ساکنان مازندران چه کسانی هستند؟

مدیرعامل باشگاه نساجی مازندران : اعتراف به اشتباهات کردید ولی چه سود؟

چشم‌چرانی به اراضی مازندران؛ ممنوع!

نمره منفی برای کمیته های بحران

برای چهل سالگی انقلاب چه کرده اید؟

گردشگری با طعم فقر امکانات در منطقه نمونه ساحلی

روستا؛ منبع اساسی آغاز یک توسعه پایدار/ نگرش خود به روستا را تغییر دهیم

درباره حادثه پل سفید

سیل‌گیر!؟

دردمان از نشنیدن نیست؛ گوش شنوایی نیست

مادران انتظار؛ 35 سال چشم به راه علیرضا

گردشگری در مازندران؛ از "عمل" تا "عنوان‌زدگی"

ثبت 68 آیین معنوی مازندران/ از « گهره بندی» تا «مشال پلیته»

داغ بردل نشسته «خزر»/ سوگواره دریا پایان ندارد

ضریحی که ندیده ساخته شد/ عشق به امام حسین (ع) درقاب هنر

حکایت تلخ "درس خواندن" و "کمر شکستن"

کرب زنی؛ آئینی برای همنوایی با امام حسین (ع)

هجوم "خوران"به جنگل های یتیم شمال به بهانه گردشگری!

"نُکرس" زیبایی مطلق در دل ستبر کوهستان

"کم‌آبیاری بخشی ریشه" راهکاری علمی برای سازگاری با شرایط خشکی

افزایش حباب سن ازدواج در جامعه امروزی/ استقلال مالی؛ دختران را ازدواج گریز کرده است!

گردشگری با طعم جهادی

کلیدهای طلایی رفتار با نوجوانان

محورهای مواصلاتی مازندران جولانگاه عزرائیل!

تلف شدن ماهیان رودخانه فریدونکنار در تداوم تناقض‌گویی مسئولان/ مشکلات زیست محیطی که سلامت مردم را نشانه گرفته است

«خوتکا» پیشمرگ پرندگان مهاجر شد/ مهمان‌کشی ممنوع

سناریوی نرخ ارز و جولان قیمت ها در بازار مصرفی

پلاستیک؛ هیولایی که سلامتی را می بلعد

دست برنجکاران مازنی زیر سنگ شالیکوبی داران

باران به داد میانکاله رسید/آتشی که زمین خواران برافروختند

"الیت"؛ مدفن یک تمدن تاریخی

ارزمون شکارچیان درگذشت

معدن‌کاری لرزه برجان ولشت انداخت/ مرگ بهشت نزدیک است

شیرمادر؛ بهترین گزینه برای تغذیه کودکان شیرخوار

این همه تبلیغات بنر در ساری برای یک سالگرد

سرریز جاذبه های گردشگری در مسیر راه آهن شمال

خطر تکرار فاجعه در بافت های ناایمن/ تهدید جان 400 هزار مازنی

ضرورت تهیه « نقشه خطر» در ساری

مازندران در انتظار انفجار جمعیت/ «جنگل‌نشینی» پدیده در حال وقوع در مازندران

جای خالی متخصصان در معادن ناایمن مازندران

نسخ کشی از سفره های زیرزمینی مازندران برای کشت دوم برنج

مهمان کُشی خزر/ غریق نجات متولی می خواهد

آش چنان سوخت بال و پرت را...