آخرين مطالب

حسرت خوب زندگي در طبيعت روستايي مازندران مقالات

حسرت خوب زندگي در طبيعت روستايي مازندران

  بزرگنمايي:

مازن انلاين- يادش به خير کوچه پس کوچه هاي روستا که قدم مي زديم آنقدر دور و برمان ساکت و بدور از سر و صدا بود که حتي صداي خش خش برگ هاي نازک و ظريف درختان زير پايمان را هم مي شنيديم . صداهايي که نه تنها آزارمان نميداد حتي سعي مي کرديم گام هاي بعدي را نيز بر روي همين برگها بگذاريم تا باز هم اين صداها تکرار شود .
حالا ديگرخبري از آن صداهاي خوشايند و گوش نواز نيست و در هياهوي صداهاي ناهنجار امروزي ديگر اين صداها در روستاهاي مازندران به تاريخ پيوستند و کمتر مي توان نشاني از آنها را ديد .
حالا هر چقدر به دنبال اين آسايش مي چرخيم کمتر نشاني از آن يافت مي کنيم و براي مردم مازندران اين مثال که " جستيم ما ، اکنون يافت مِي ، نشود " رنگ ومعناي پررنگ تري به خود گرفته است .
*** رخت بر بستن آرامش از روستاهاي مازندران
تغيير چهره سنتي و قديمي روستاهاي مازندران و روي آوردن به مدل زندگي شهري را مي توان بخشي ناشي از حضور خوش نشين ها و افراد غير بومي دانست اما بخش بيشتري از اين تغييرات ماحصل مدرنيته شدن جوامع روستايي است که چهره روستاها را دگرگون کرده است .
روستاهايي که زماني محيطش تجلي گاه آرامش و آسايش براي اهالي و افراد گريزان از زندگي شهري بود تا دمي ، لحظاتي و ساعاتي را در آنجا به دور از هياهوي ماشيني شدن بگذرانند ، اکنون تنها نامي از روستا را با خود يدک مي کشند در حاليکه مدل شهري کوچک با تمام مصائبش از نوع آلودگي هاي صوتي را با خود به همراه دارند .
مازندران 3 هزار و 200 روستا دارد که براساس آمارها 47 درصد از جمعيت حدود 3 ميليون و 200 هزار نفري استان در روستاها ساکن هستند .
*** يک استان قرباني نجات يک کلان شهر
يک کارشناس اداره کل محيط زيست مازندران با اشاره به گسترش و توسعه آلودگي هاي صوتي در تهران کلانشهر نزديکي مازندران ، گفت : از سال 85 اين شهر از حيث آلودگي صوتي در زمينه کارخانه ها ، ترافيک و مسکوني از تمامي استانداردها عبور کرده است .
سينا معماري ادامه داد : ساخت آزاد راه و جاده ها براي کوتاه کردن مسير حضور افراد از تهران به مازندران بخشي از اقدامات براي کاستن از بار جمعيتي تهران و نجات از آلودگي ها است .
وي افزود : در مسير ساخت جاده هاآسيب و تخريب محيط زيست ، جنگلهاي باستاني و گونه هاي گياهي نادر و تاريخي مازندران رانيز به همراه داشت .
اين محقق آلودگي صوتي محيط زيست مازندران از حضور تعداد زيادي افراد در محيط هاي طبيعي مازندران با عنوان "هجمه عظيم آلودگي صوتي" نام برد و گفت : اين حضور پر سرو صداي خودرو و افراد نه تنها آسيب به ساکنان استان زده بلکه طبيعت و حيات وحش را در معرض خطر قرار داده است .
وي آستانه شنوايي پرندگان را کمتر از 70 دسي بل اعلام کرد ، افزود : اما حتي در ايام خاص به ويژه تعطيلات اين سرو صداها در مازندران به 100 دسي بل هم مي رسد .
معماري ادامه داد : اين هجوم سرو صدا باعث شده تا پرندگان از جنگل هاي مازندران مهاجرت بکنند .
اين کارشناس حفاظت از محيط زيست مازندران که قدمت جنگل هاي استان را زياد و بعد از عصر يخبندان اعلام کرد ، افزود : هر چند در ديگر استان هاي کشور ، جنگل هايي همچون زاگرس وجود دارد اما آنچه در باطن جنگل هاي شمال کشور پنهان است ، فراتر از ديگر مناطق است .
*** خسارت هاي آلودگي زيست محيطي گاها جبران ناپذير
اين مسئول بررسي آلايندگي هاي زيستگاه هاي مازندران برخي از اين خسارت هاي آلودگي زيست محيطي را گاها جبران ناپذير اعلام کرد و افزود : از بين رفتن زاد آوري پرندگان و ديگر موجودات بر اثر آلودگي صوتي از آن جمله خسارت ها است .
وي ادامه داد : همچنين مزاحمت هاي ناشي از سر وصداي حضور کارخانه ها و ويلاها موجب کوچ گونه هاي پرندگان از اين مناطق جنگلي مازندران شده است .
معماري که از سال 1379 مطالعات و تحقيقات پيرامون اثرات آلودگي صوتي در از بين رفتن گونه هاي خاص گياهي در مازندران را انجام داده ، گفت : طي سالها حتي بسياري از اين گياهان که در فواصل هشت متري پاي درختان روئيده مي شد ، ديگر اثري از آنها وجود ندارد .
*** باز شدن پاي صنايع پر سر و صدا در روستاها
وي همچنين از تغيير سبک زندگي نيز به عنوان يکي از عوامل ايجاد آلودگي صوتي در روستاهاي مازندران نام برد و افزود : امروزه ديگر خبري از فعاليت واحدهاي توليدي و صنعتي همسو با محيط روستا نيست .
معماري ادامه داد : دادن مجوز براي راه اندازي کارخانه ها و صنايع پر سر و صدا در روستاها باعث شد تا اين محيط نيز آلودگي هاي صوتي صنعتي را نيز تجربه بکند .
اين محقق حوزه آلاينده هاي صوتي مازندران لحاظ کردن تدابيري براي حفظ فضاهاي بکر روستاهاي دور از دسترس با استفاده و ايجاد خانه هاو اقامتگاه هاي سنتي و بومي را يکي از راهکارهاي لازم در اين خصوص برشمرد .
وي همچنين خواست که قوانين حفظ صيانت از عرصه هاي محيط زيست ومنابع طبيعي به صورت جدي و همگاني اجرا شود تا ديگر دست اندازي ها را شاهد نباشيم .
همسو با نياز به ايجاد اقامتگاه هاي سنتي و بومي براي حفظ باقيمانده روستاهاي مصون مانده مازندران از آلودگي هاي صوتي با عث شده تا اداره کل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري مازندران اقداماتي از اين جنس را مورد توحه قرار دهد .
*** فعاليت 51 اقامتگاه بوم گردي مازندران در يکسال اخير
معاون گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري مازندران تعداد اقامتگاه هاي بوم گردي داراي مجوز استان را 51 واحد اعلام کرد و گفت که مجوز فعاليت اين تعداد در مدت يکسال اخير صادر شد .
مهران حسني افزود : بيشتر درخواست پروانه اقامتگاه هاي بوم گردي براي مناطق ييلاقي و کوهستاني مازندران، به ويژه در مناطق جنت رودبار تنکابن، جواهرده رامسر، هزارجريب نکا، ساري، کياسر و نوشهر بوده است.
وي که از اقامتگاه هاي بوم گردي با حفظ چهره و معماري سنتي روستايي را از جمله تلاش هاي اين اداره کل برشمرد و ادامه داد : اين اداره کل ميراث فرهنگي براي کمک به توسعه فضاهاي اقامتگاه هاي بوم گردي در مازندران تسهيلات با کارمزد چهار درصد پرداخت مي کند .
به گفته کارشناسان حال آنکه در روستاهاي مازندران اينک با تغييرات اينچيني کمتر رنگي از آسايش گذشته در آن يافت مي شود اما بايد روستاهاي مناطق بالادست و ييلاقي که به نوعي باقيمانده از تهاجم آلاينده ها هستند دريابيم .
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شخم زمستانه در مناطق بارانی ممنوع!

دیابت ؛ شاهراه ورود به مسیر مرگ خاموش

این من بودم که...

قصه ناتمام نساجی های قائمشهر

جنگل تراشی در مقابل چشمان مسئولان/ مناطق بکری که بلعیده می‌شوند

روزگار تلخ مرکز تجارت شمال در «بارفروش دِه»

صنعت مازندران "مادر" ندارد!

نخستین ساکنان مازندران چه کسانی هستند؟

مدیرعامل باشگاه نساجی مازندران : اعتراف به اشتباهات کردید ولی چه سود؟

چشم‌چرانی به اراضی مازندران؛ ممنوع!

نمره منفی برای کمیته های بحران

برای چهل سالگی انقلاب چه کرده اید؟

گردشگری با طعم فقر امکانات در منطقه نمونه ساحلی

روستا؛ منبع اساسی آغاز یک توسعه پایدار/ نگرش خود به روستا را تغییر دهیم

درباره حادثه پل سفید

سیل‌گیر!؟

دردمان از نشنیدن نیست؛ گوش شنوایی نیست

مادران انتظار؛ 35 سال چشم به راه علیرضا

گردشگری در مازندران؛ از "عمل" تا "عنوان‌زدگی"

ثبت 68 آیین معنوی مازندران/ از « گهره بندی» تا «مشال پلیته»

داغ بردل نشسته «خزر»/ سوگواره دریا پایان ندارد

ضریحی که ندیده ساخته شد/ عشق به امام حسین (ع) درقاب هنر

حکایت تلخ "درس خواندن" و "کمر شکستن"

کرب زنی؛ آئینی برای همنوایی با امام حسین (ع)

هجوم "خوران"به جنگل های یتیم شمال به بهانه گردشگری!

"نُکرس" زیبایی مطلق در دل ستبر کوهستان

"کم‌آبیاری بخشی ریشه" راهکاری علمی برای سازگاری با شرایط خشکی

افزایش حباب سن ازدواج در جامعه امروزی/ استقلال مالی؛ دختران را ازدواج گریز کرده است!

گردشگری با طعم جهادی

کلیدهای طلایی رفتار با نوجوانان

محورهای مواصلاتی مازندران جولانگاه عزرائیل!

تلف شدن ماهیان رودخانه فریدونکنار در تداوم تناقض‌گویی مسئولان/ مشکلات زیست محیطی که سلامت مردم را نشانه گرفته است

«خوتکا» پیشمرگ پرندگان مهاجر شد/ مهمان‌کشی ممنوع

سناریوی نرخ ارز و جولان قیمت ها در بازار مصرفی

پلاستیک؛ هیولایی که سلامتی را می بلعد

دست برنجکاران مازنی زیر سنگ شالیکوبی داران

باران به داد میانکاله رسید/آتشی که زمین خواران برافروختند

"الیت"؛ مدفن یک تمدن تاریخی

ارزمون شکارچیان درگذشت

معدن‌کاری لرزه برجان ولشت انداخت/ مرگ بهشت نزدیک است

شیرمادر؛ بهترین گزینه برای تغذیه کودکان شیرخوار

این همه تبلیغات بنر در ساری برای یک سالگرد

سرریز جاذبه های گردشگری در مسیر راه آهن شمال

خطر تکرار فاجعه در بافت های ناایمن/ تهدید جان 400 هزار مازنی

ضرورت تهیه « نقشه خطر» در ساری

مازندران در انتظار انفجار جمعیت/ «جنگل‌نشینی» پدیده در حال وقوع در مازندران

جای خالی متخصصان در معادن ناایمن مازندران

نسخ کشی از سفره های زیرزمینی مازندران برای کشت دوم برنج

مهمان کُشی خزر/ غریق نجات متولی می خواهد

آش چنان سوخت بال و پرت را...