پیام مازند

آخرين مطالب

حسرت خوب زندگي در طبيعت روستايي مازندران مقالات

حسرت خوب زندگي در طبيعت روستايي مازندران

  بزرگنمايي:

مازن انلاين- يادش به خير کوچه پس کوچه هاي روستا که قدم مي زديم آنقدر دور و برمان ساکت و بدور از سر و صدا بود که حتي صداي خش خش برگ هاي نازک و ظريف درختان زير پايمان را هم مي شنيديم . صداهايي که نه تنها آزارمان نميداد حتي سعي مي کرديم گام هاي بعدي را نيز بر روي همين برگها بگذاريم تا باز هم اين صداها تکرار شود .
حالا ديگرخبري از آن صداهاي خوشايند و گوش نواز نيست و در هياهوي صداهاي ناهنجار امروزي ديگر اين صداها در روستاهاي مازندران به تاريخ پيوستند و کمتر مي توان نشاني از آنها را ديد .
حالا هر چقدر به دنبال اين آسايش مي چرخيم کمتر نشاني از آن يافت مي کنيم و براي مردم مازندران اين مثال که " جستيم ما ، اکنون يافت مِي ، نشود " رنگ ومعناي پررنگ تري به خود گرفته است .
*** رخت بر بستن آرامش از روستاهاي مازندران
تغيير چهره سنتي و قديمي روستاهاي مازندران و روي آوردن به مدل زندگي شهري را مي توان بخشي ناشي از حضور خوش نشين ها و افراد غير بومي دانست اما بخش بيشتري از اين تغييرات ماحصل مدرنيته شدن جوامع روستايي است که چهره روستاها را دگرگون کرده است .
روستاهايي که زماني محيطش تجلي گاه آرامش و آسايش براي اهالي و افراد گريزان از زندگي شهري بود تا دمي ، لحظاتي و ساعاتي را در آنجا به دور از هياهوي ماشيني شدن بگذرانند ، اکنون تنها نامي از روستا را با خود يدک مي کشند در حاليکه مدل شهري کوچک با تمام مصائبش از نوع آلودگي هاي صوتي را با خود به همراه دارند .
مازندران 3 هزار و 200 روستا دارد که براساس آمارها 47 درصد از جمعيت حدود 3 ميليون و 200 هزار نفري استان در روستاها ساکن هستند .
*** يک استان قرباني نجات يک کلان شهر
يک کارشناس اداره کل محيط زيست مازندران با اشاره به گسترش و توسعه آلودگي هاي صوتي در تهران کلانشهر نزديکي مازندران ، گفت : از سال 85 اين شهر از حيث آلودگي صوتي در زمينه کارخانه ها ، ترافيک و مسکوني از تمامي استانداردها عبور کرده است .
سينا معماري ادامه داد : ساخت آزاد راه و جاده ها براي کوتاه کردن مسير حضور افراد از تهران به مازندران بخشي از اقدامات براي کاستن از بار جمعيتي تهران و نجات از آلودگي ها است .
وي افزود : در مسير ساخت جاده هاآسيب و تخريب محيط زيست ، جنگلهاي باستاني و گونه هاي گياهي نادر و تاريخي مازندران رانيز به همراه داشت .
اين محقق آلودگي صوتي محيط زيست مازندران از حضور تعداد زيادي افراد در محيط هاي طبيعي مازندران با عنوان "هجمه عظيم آلودگي صوتي" نام برد و گفت : اين حضور پر سرو صداي خودرو و افراد نه تنها آسيب به ساکنان استان زده بلکه طبيعت و حيات وحش را در معرض خطر قرار داده است .
وي آستانه شنوايي پرندگان را کمتر از 70 دسي بل اعلام کرد ، افزود : اما حتي در ايام خاص به ويژه تعطيلات اين سرو صداها در مازندران به 100 دسي بل هم مي رسد .
معماري ادامه داد : اين هجوم سرو صدا باعث شده تا پرندگان از جنگل هاي مازندران مهاجرت بکنند .
اين کارشناس حفاظت از محيط زيست مازندران که قدمت جنگل هاي استان را زياد و بعد از عصر يخبندان اعلام کرد ، افزود : هر چند در ديگر استان هاي کشور ، جنگل هايي همچون زاگرس وجود دارد اما آنچه در باطن جنگل هاي شمال کشور پنهان است ، فراتر از ديگر مناطق است .
*** خسارت هاي آلودگي زيست محيطي گاها جبران ناپذير
اين مسئول بررسي آلايندگي هاي زيستگاه هاي مازندران برخي از اين خسارت هاي آلودگي زيست محيطي را گاها جبران ناپذير اعلام کرد و افزود : از بين رفتن زاد آوري پرندگان و ديگر موجودات بر اثر آلودگي صوتي از آن جمله خسارت ها است .
وي ادامه داد : همچنين مزاحمت هاي ناشي از سر وصداي حضور کارخانه ها و ويلاها موجب کوچ گونه هاي پرندگان از اين مناطق جنگلي مازندران شده است .
معماري که از سال 1379 مطالعات و تحقيقات پيرامون اثرات آلودگي صوتي در از بين رفتن گونه هاي خاص گياهي در مازندران را انجام داده ، گفت : طي سالها حتي بسياري از اين گياهان که در فواصل هشت متري پاي درختان روئيده مي شد ، ديگر اثري از آنها وجود ندارد .
*** باز شدن پاي صنايع پر سر و صدا در روستاها
وي همچنين از تغيير سبک زندگي نيز به عنوان يکي از عوامل ايجاد آلودگي صوتي در روستاهاي مازندران نام برد و افزود : امروزه ديگر خبري از فعاليت واحدهاي توليدي و صنعتي همسو با محيط روستا نيست .
معماري ادامه داد : دادن مجوز براي راه اندازي کارخانه ها و صنايع پر سر و صدا در روستاها باعث شد تا اين محيط نيز آلودگي هاي صوتي صنعتي را نيز تجربه بکند .
اين محقق حوزه آلاينده هاي صوتي مازندران لحاظ کردن تدابيري براي حفظ فضاهاي بکر روستاهاي دور از دسترس با استفاده و ايجاد خانه هاو اقامتگاه هاي سنتي و بومي را يکي از راهکارهاي لازم در اين خصوص برشمرد .
وي همچنين خواست که قوانين حفظ صيانت از عرصه هاي محيط زيست ومنابع طبيعي به صورت جدي و همگاني اجرا شود تا ديگر دست اندازي ها را شاهد نباشيم .
همسو با نياز به ايجاد اقامتگاه هاي سنتي و بومي براي حفظ باقيمانده روستاهاي مصون مانده مازندران از آلودگي هاي صوتي با عث شده تا اداره کل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري مازندران اقداماتي از اين جنس را مورد توحه قرار دهد .
*** فعاليت 51 اقامتگاه بوم گردي مازندران در يکسال اخير
معاون گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري مازندران تعداد اقامتگاه هاي بوم گردي داراي مجوز استان را 51 واحد اعلام کرد و گفت که مجوز فعاليت اين تعداد در مدت يکسال اخير صادر شد .
مهران حسني افزود : بيشتر درخواست پروانه اقامتگاه هاي بوم گردي براي مناطق ييلاقي و کوهستاني مازندران، به ويژه در مناطق جنت رودبار تنکابن، جواهرده رامسر، هزارجريب نکا، ساري، کياسر و نوشهر بوده است.
وي که از اقامتگاه هاي بوم گردي با حفظ چهره و معماري سنتي روستايي را از جمله تلاش هاي اين اداره کل برشمرد و ادامه داد : اين اداره کل ميراث فرهنگي براي کمک به توسعه فضاهاي اقامتگاه هاي بوم گردي در مازندران تسهيلات با کارمزد چهار درصد پرداخت مي کند .
به گفته کارشناسان حال آنکه در روستاهاي مازندران اينک با تغييرات اينچيني کمتر رنگي از آسايش گذشته در آن يافت مي شود اما بايد روستاهاي مناطق بالادست و ييلاقي که به نوعي باقيمانده از تهاجم آلاينده ها هستند دريابيم .

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دامداری صنعتی مهمان ناخوانده روستای توبن!

قطع سالانه 50 هزار اصله درخت در مازندران/متهم تراشی جالب یک شورا

بودجه فرهنگی دانشگاه ها یا وعده های سرخرمن؟!

جای خالی بهار نارنج در سپهر گردشگری مازندران

خزر؛ فاضلاب شده است؟!

سر چشمه احساس ناامنی اجتماعی زنان در جامعه کجاست؟

نقش حجاب در امنیت و آرامش روانی

دام هایی که می گویند هست اما نیست!

زخمِ نگرش های غلط بر پیکر بیماران خاص

بازگشت خاموش برندهای تقلبی خارجی به مازندران

کارگران مشغول کار نیستند/ زخم «خصولتی» بر اندام نساجی و خزر خز

همیشه پای یک انسان در میان است

«ورف چال»؛ تجربه 600 ساله مدیریت روستایی

بلوغ شورا، شاید وقتی دیگر

جنب و جوش آبزی پروری مازندران در سیلاب بهاری

سیل، سیل است چه فرقی می‌کند...

پرواز دوباره زنبورداری ییلاقی در مازندران از خاکستر سیل

جادوی رنگ ها در « مرداب هسل»

مزرعه ای هزاررنگ در اتاق چندمتری/ جشنواره صیفی جات در تنکابن

سدهای مازندران نمی شکند/ سرریز شدن سدها و پایان خشکی تالاب

مجمه وری ؛ جشن متفاوت برای میلاد عدالت

دعا سپری محکم در برابر سیل مشکلات

ضرورت شناسایی کانون های بحرانی سیل در غرب مازندران

لحاف دوزی؛ گم شده در لابه‌لای مدرنیته

پیش بینی افزایش 70 درصدی تولید گندم در مازندران

بازگشت آرامش با اما و اگرها به جاده های مازندران

متهم ردیف اول سیل مازندران کیست؟

سازه های باکیفیت در برابر سیل تخریب نمی شود

افزایش 75 درصدی آب پشت سدهای مازندران

عباس آباد با جاذبه ها طبیعی آماده میزبانی از موج دوم سفرهاست

پرستوها نحستین مهمانان بهاری به مازندران رسیدند

آخرین وضعیت مازندران 10 روز پس از سیل

گردن آویزی که از طبیعت چهار هزار سال پیش حکایت می‌کند!

اینجا "کوه تنها" به شما پیشنهاد می‌شود!

شادی های چهارشنبه سوری را با غم نیامیزیم

"قائم‌شهر"؛ شهر چند بام و یک هوا!

به شهر "نقی معمولی" خوش آمدید!

پرونده خجل ترین جانور خزری روی خط انتقال/«فک ها» به کویر می روند

اینجا جان می دهد برای لایو اینستاگرام!

مازندران به پیشواز بهار رفت/ آیین های نوبرانه نوروزی

حس تازگی در یک روستای 2500 ساله

جذابیت حضور در "میان مه، ابر و نم نم باران" را از دست ندهید!

سال تحویل بهار در شالیزارهای مازندران

منطقه ای در مازندران که تمام ایام سال دمای آن صفر درجه است!

بشارت عید با نوروزخوانی/ آئینی برای بدرقه سرما و استقبال از بهار

سفر به سرزمین رنگ‌ها

برق جاذبه های طبیعی در چشم ظرفیت گردشگری مذهبی مازندران

« دریا تا کویر»؛ مقصد بکر گردشگری در تعطیلات نوروز

افزایش 90 درصدی آمار فرار دختران در مازندران

روستاهای مازندران نقطه کانونی گردشگری نوروزی