پیام مازند

آخرين مطالب

گردشگری با طعم جهادی مقالات

گردشگری با طعم جهادی

  بزرگنمايي:

پیام مازند- شاید شما از کسانی باشید که مازندران را برای سفر در ایام عید و تابستان انتخاب کنید، مازندرانی که با داشتن کوه، جنگل، دریا و دشت های شالیزاری محیطی بکر و دلنشینی را برای شما رقم می‌زند.

هر چند در این روزهایی که شرایط اقتصادی سخت شده است و تامین وسایل اولیه زندگی با دشواری صورت می‌گیرد، میزان ورود مسافر و توریست به این استان همانند سایر نقاط کشور کم شده، اما باز هم عده‌ای از آب زلال چشمه‌های کوه‌ها، دشت‌های شالیزاری برنج در کنار جنگل‌های سرسبز، موج‌های دریا، بالاپریدن‌های داخل آب و ماهیگیری با قلاب و غیره نمی‌توانند بگذرند و مسیرشان دوباره به این دیار سرسبز می‌خورد، «دیار علویان».

  یک مکث کوتاه و آغاز یک حرکت بزرگ

  گاهی اوقات باید یک مکث کوتاه داشته باشید و شرایط را بسنجید، ببینید که در کجا قرار دارید و برای آینده چه برنامه‌ای خواهید داشت، اینکه آیا امروز از خود راضی هستید یا خیر و اگر پاسخ "خیر" است چگونه می‌توانید در راه رسیدن به اهداف برای رضایت خود گام بردارید.

گاهی اوقات هم شرایط به گونه‌ای رقم می‌خورد که در یک لحظه، زمان را برای رسیدن به اهداف خود مناسب می بینید، اهدافی که هم می تواند رضایت شما را به همراه داشته باشد و هم خداوند.

در مازندران نیز این فرصت برای عده‌ای به دست آمده تا این مسیر را به سرعت طی کنند و از عنصری به نام "شادی" در این راه بهره می‌گیرند.

تعبیر یک رویا با جشنواره‌ای رویایی

موضوعی که این روزها در کشور به دلیل مسائل سخت اقتصادی در حال تبدیل شدن به یک رویا است، اما بچه‌های گزارش ما، این رویا را "تعبیر" کرده‌اند، تعبیر یک رویا در جشنواره‌هایی که از سوی علویان دیار سرسبز کشور یعنی مازندران به راه‌افتاده است.

بر اساس این گزارش، پارک ها و تفرجگاه‌های استان مازندران، در روزهایی که گذشت میزبان گروه‌های جهادی بودند که با نام جشنواره دیار علویان به فعالیت های شاد فرهنگی می پرداختند و اهداف نیکویی در سر داشتند.

زمانی که عده‌ای از مردم مازندران و مسافران در این استان به گذران اوقات فراغت خود مشغول و با حضور در مناطق دیدنی به دنبال لحظاتی خوب و خوش هستند، عده‌ای همزمان مسیر شادی این افراد را هموار می‌کنند، افرادی که دغدغه امور فرهنگی دارند و برای ایجاد یک محیطی شاد و سالم، حتی در روزهای تعطیل عید نوروز و ایام تابستان نیز پای کار هستند، گروه‌های جهادی که با حضور در سواحل و تفرجگاه‌های استان مازندران، تنها برای شاد کردن مردم و مسافرانی که این استان را برای سفر خود انتخاب کردند، از خود می‌گذرند و در کنار معرفی فرهنگ اصیل مازندران، شادی و نشاط سالم را به آنها هدیه می‌کنند، گروه‌هایی از جنس جهاد و با نام «گروه‌های جهادی جشنواره بومی محلی، فرهنگی و اجتماعی دیار علویان».

شاید برای نخستین بار است که نام این جشنواره را شنیده‌اید که اگر اینگونه باشد زمان مغتنمی را برای شادی و نشاط سالم و اسلامی از دست داده‌اید.

مردی از جنس باران!

اینکه همواره بر این موضوع بر اساس آمار تاکید می کنند که ایران کشوری با سرانه نشاط پائین است و نسخه شفا بخش را برگزاری کنسرت ها و جشن های نامتعارف می‌دانند، در جشنواره دیار علویان دو چیز را با هم دارید، «نکته اول شادی و نشاط اجتماعی و نکته دوم سلامت در شادی»، دو اصلی که اگر در کنار یکدیگر قرار بگیرد باران رحمت بر آنها می‌بارد و شاید دیگر نیاز به "مرد بارانی" قصه ما نیز نباشد.

سخن از مرد بارانی به میان آمد، چه نام آشنا اما در عین حال غریبی دارد، قصه مرد بارانی در جشنواره دیار علویان خود شنیدنی است.

  یکی از کسانی که با ذوق هنری خود، فضای بسیار شادی را برای مردم حاضر در ساحل و تفرجگاه های مازندران رقم می زنند مرد بارانی است، فردی که با شوخی ها و شعرخوانی های مکرر خود، فضایی بسیار شاد را در این فضاها ایجاد کرده است.

مرد بارانی از این جهت بارانی نام گرفته است که بلافاصله با دیدن یکی از آسیب‌های موجود در سطح پارک یا ساحل، در جمع آن افراد حاضر می شود و با تغییر فضای موجود و در قالب هنر، نکته‌های مهم و کلیدی را گوشزد می کند و جالب اینجا است که می توانست به راحتی با خانواده‌ها ارتباط برقرار کند.

بخش جالب و جذاب حضور مرد بارانی در میان خانواده‌ها، برگزاری مسابقات مختلف شاد است، در این مسابقه اعضای خانواده همگی برای موفقیتشان تلاش می کنند و اتحاد مثال زدنی خانواده‌های ایرانی دوباره به نمایش در می آید.

سیدعلی جعفرپور مرد بارانی جشنواره دیار علویان از شهرستان محمودآباد اظهار کرد: مرد بارانی فردی شوخ طبع و مسلط به فرهنگ بومی محلی مازندرانی است.

وی با اشاره به اینکه این فرد شوخ طبع باید فرهنگ و آداب رسوم مازندران را حفظ کند و آن را به تمسخر نگیرد، تصریح کرد: مرد بارانی زمانی که یک آسیب را در ساحل یا پارک های استان مازندران مشاهده می‌کند بلافاصله خود را به آن محیط می رساند و با ذوق هنری که از خود نشان می دهد آن آسیب را از بین برده و محیط را به یک فضای دلنشین تبدیل می کند.

مرد بارانی جشنواره دیار علویان در شهرستان محمودآباد در ادامه با اشاره به اینکه مرد بارانی در تمامی بخش های این جشنواره حضوری فعال دارد، گفت: در اجرای رادیو، در مهد ساحلی، بازی های بومی محلی و غیره، مرد بارانی یک نقش فعالی را ایفا می کند.

وی با بیان اینکه خواندن اشعار محلی، معرفی آداب، رسوم و غذاهای بومی یکی دیگر از فعالیت هایی است که مرد بارانی انجام می دهد، تصریح کرد: مردبارانی به منظور زنده نگهداشته شدن فرهنگ بومی و محلی، هم در مسابقات این برنامه‌ و هم در فواصل مختلف اقدام به خواندن شعرهای محلی می کند و فضای شاد پارک و ساحل دوچندان می شود.

رادیو محیطی؛ آغاز یک ارتباط شاد

  یکی دیگر از بخش های موجود جشنواره دیار علویان اجرای رادیو است، رادیو زنده محیطی که به صورت جنگ و اجرای روی سن است، طنز رادیویی، معرفی الگوی برتر، ارتباط زنده با مردم و غیره در رادیو اجرا می شود.

بخشی از ساحل یا تفرجگاه‌های مازندران با یک "سن" اشغال شده است، فضایی که مسئولان بخش رادیو بر روی آن برنامه خود را اجرا می‌کنند و با مردم ارتباط می‌گیرند.

اسحاق رحمانی مسئول بخش رادیو این جشنواره از شهرستان قائمشهر نیز اظهار کرد: رادیو زنده محیطی برای ایجاد یک فضای شاد و آغازگر برنامه‌های آن گروه جهادی است و در این برنامه بخش های مختلفی برگزار می شود.

وی افزود: در هر برنامه یک نخبه شهرستانی را دعوت و با حضور بر روی سن از وی تجلیل می‌کنیم، این امر موجب ترغیب و انگیزه نخبگان و جوانان می شود و همچنین این نکته تاکید می گردد که گروهی هستند که جوانان و نخبگان را می بینند.

مسئول بخش رادیو جشنواره دیار علویان از شهرستان قائمشهر در ادامه با اشاره به اینکه طنز رادیویی نیز به منظور ایجاد فضایی شاد برای مردم و مسافران در نظر گرفته شده است، گفت: برگزاری مسابقه رادیویی، ارتباط زنده با ساحل و یا تفرجگاه و غیره نیز در دستور کار قرار دارد.

زنجیر اتحاد کودکان با نشاط/ "مهد"ی از جنس غنچه‌ها

    در محیطی دیگر از این جشنواره، می بینید که صدای فریاد کودکانی که دست در دست یکدیگر قرار داده‌اند و به دور خود می‌چرخند با شعر کودکانه «عمو زنجیرباف» بلند است، کودکانی که برای ساعاتی گوشی ها، تب لت و کم تحرکی را کنار گذاشته و با حضور در فضایی شاد و دلنشین، کودکی خود را به نمایش می‌گذارند، فضایی به نام «مهد غنچه باران».

حبیب‌پور مربی مهد غنچه‌ها از شهرستان بهشهر با اشاره به اینکه دنیای کودکان در نهایت سادگی، لذت بخش است و هر بار حضور در میان آنها، روحیه ای مضاعف به گروه می‌دهد، اظهار کرد: مهد غنچه‌ها به منظور ایجاد تحرک کودکانی که در ساحل و تفرجگاه‌ها حضور دارند برگزار می شود.

وی با بیان اینکه زبان یادگیری کودک قصه، بازی و هیجان است، گفت: در روزگاری که خانواده‌ها با یک گوشی و تب لت کودکان خود را ساکت و کم تحرک کرده اند، مهد ساحلی، این فضا را در اختیار آنها قرار می دهد که با شور و شوق فراوان هیجان خود را تخلیه کرده و کودکی کنند.

مربی مهد غنچه‌ها از شهرستان بهشهر با اشاره به اینکه در مهد ساحلی برنامه ها با خواندن قرآن از سوی یک کودک آغاز می شود، یادآور شد: شعرخوانی، قصه خوانی، بازی و هیجان و مسابقه برای کودکان در دستور کار قرار دارد.

                                              

حبیب‌پور در پایان گفت: کودکان در این برنامه به همراه خانواده‌های خود حضور می یابند و این امر به درک متقابل فرزند و خانواده از یکدیگر کمک بیشتری می‌کند.

مشاوره؛ بخش پرطرفدار جشنواره

  نکته جالب دیگری که باید به آن اشاره کرد، حضور فردی به نام "مشاور" در برنامه‌های این جشنواره بومی محلی، فرهنگی اجتماعی است.

مشاوران طرح با حضور در جمع مردم و فواصل مختلف آیتم های برنامه، اقدام به مشاوره دهی به آنها می کنند و یکی از بخش های پرطرفدار این برنامه است.

بورده بورده؟!

"بورده بورده" نام یک بازی بومی محلی مازندرانی است که بیشتر در عروسی‌ها شاهد اجرای آن هستیم، اما چرا این موضوع را در این گزارش آوردیم؟

حدستان درست است، آنقدر برنامه‌های جشنواره بومی محلی دیار علویان شاد و لذت بخش است که حتی برخی از بازی‌هایی که در عروسی ها انجام می شود نیز در این محیط‌ها قابلیت اجرایی به خود می‌گیرد.

بازی‌های بومی محلی مازندرانی، همان بازی‌هایی که با تغییر نسل و سبک زندگی مردم در این استان در حال فراموشی بود، با حضور مجریان توانمند استانی در این جشنواره اجرا می شود.

  شعبانعلی بخشی مجری برگزاری بازی‌های بومی محلی در پارک لاله شهرستان فریدونکنار نیز در این زمینه  اظهار کرد: بازی‌های بومی محلی یکی از اصلی‌ترین بخش های برنامه هر روز جشنواره دیار علویان است.

وی تصریح کرد: به دنبال آن هستیم که بازی‌هایی انجام شود تا تحرک بیشتری داشته باشد و به مهمانانی که در حال تماشای بازی هستند نکته‌ای بیاموزیم.

مجری برگزاری بازی‌های بومی محلی فریدونکنار با اشاره به اینکه در بازی های محلی تحرک زیادی صورت می گیرد، خاطرنشان کرد: پاپیروس، بورد بورده، کیسه بازی، لال بازی و غیره بخشی از بازی های بومی محلی است که در جشنواره دیار علویان برگزار شده است.

بخشی گفت: برای معرفی فرهنگ مازندرانی، نام گروه‌های شرکت کننده در مسابقه را ترجیحا مازندرانی و به نام یک غذای بومی مانند ترش آش، نازخاتون، و غیره می گذاریم که این امر مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

*اجرای برنامه‌های شاد فرهنگی توسط جوانان تحصیلکرده

ابوالقاسم فرجی مسئول جشنواره تابستانی دیار علویان در شهرستان فریدونکنار اظهارکرد: بسیاری از گروه‌های جهادی جشنواره دیار علویان با حضور جمعی از جوانان تحصیلکرده که دغدغه کار فرهنگی دارند، در روزهای پنجشنبه و جمعه هر هفته در پارک‌ها، نفرجگاه‌ها و  سواحل مازندران برنامه‌های شاد و مفرح اجرا می کنند.

وی با اشاره به این که این گروه در مناسبت های مختلف نیز در محله‌های آسیب‌پذیر و مدارس این شهرستان نیز اقدام به برگزاری برنامه‌های شاد و مفرح می کند، تصریح کرد: با توجه به توریستی بودن مازندران و فضایی مناسب به نام تفرجگاه‌ها و سواحل، در روزهای تعطیل به ویژه در تابستان، هر روزه میزبان مهمانانی از سراسر استان‌های کشور هستیم.

مسئول جشنواره تابستانی دیار علویان در شهرستان فریدونکنار افزود: برنامه‌های متنوع گروه‌های جهادی شامل بازی های بومی محلی، نمایش و رادیونمای ساحلی، اجراهای زنده و شاد، مهد کودک، ایستگاه مشاوره، برپایی نماز جماعت و در مناسبت‌ها ایستگاه‌های صلواتی و سایر برنامه‌های بومی محلی است.

جشنواره‌هایی که خلاهای فرهنگی را پوشش می دهد

احسان آهنگر معاون فرهنگی اجتماعی سپاه کربلا  با اشاره به اینکه سپاه  کربلا مازندران به دلیل پوشش دادن خلاء مسائل فرهنگی موجود در سطح سواحل و تفرجگاه‌های این استان به میدان آمده است، اظهار کرد: در سواحل به فکر زیرساخت و خدمات هستیم اما کمتر به برنامه های فرهنگی و وضعیت آن توجه شده است.

وی تصریح کرد: اگر در سواحل و تفرجگاه های مازندران مشکل غریق و مباحث مربوط به نجات غرق‌شدگان را داریم، غرق شدگی فرهنگی نیز در این فضاها وجود دارد که ناجیان فرهنگی در این مناطق، برنامه ها را اجرا می کنند.

معاون فرهنگی اجتماعی سپاه کربلا مازندران با اشاره به اینکه همچنین غنی کردن اوقات فراغت مسافران با برنامه های دارای محتوا و شادی با معنا در دستور کار قرار گرفت، خاطرنشان کرد: سه الگو از شادی حلال که بتوانیم هم برنامه با نشاط و هم به دور از ناهنجاری باشد از سوی سپاه کربلا و گروه‌های جهادی اجرا شد.

از بین رفتن فضای تهدید و آسیب با برگزاری برنامه‌های بانشاط

آهنگر با بیان اینکه از بین بردن فضای تهدید و آسیب در سواحل و تفرجگاه‌ها از دیگر دلایل ورود سپاه به این امر بوده است، اظهار کرد: در ساحل و پارک اگر کسی بخواهد آسیب اجتماعی مانند فروش مواد مخدر و برهنگی ایجاد کند، با برنامه شاد و پرنشاط و جمع کردن مردم به دور خود، آن فضا را از بین ببریم.

وی با اشاره به اینکه شیوه ورود به وسیله نهادسازی و تشکل‌های مردمی بوده و مستقیم در این زمینه وارد نشدیم، گفت: چارچوب و قالب کار مشخص شده و گروه های جهادی فرهنگی اجتماعی با ایجاد یک تیم منسجم آن را اجرا می‌کنند.

معاون فرهنگی اجتماعی سپاه کربلا مازندران خاطرنشان کرد: گروه‌های جهادی پس از دریافت الگوهای اولیه، آن را در شهرستان‌های خود، بومی و سپس اجرا می‌کنند.

آهنگر با بیان اینکه برنامه‌های جشنواره دیار علویان در سه محور "مهد، بازی‌های بومی محلی و رادیو زنده محیطی" اجرا می‌شود، گفت: مهد در قالب یک برنامه شاد و مفرح در حدود یک ساعت و 30 دقیقه به طول می‌انجامد و شامل بازی‌های هیجانی تا نقاشی و استفاده از مشاور، تئاتر کودکان، قصه گویی و غیره می شود.

وی با اشاره به اینکه تمام برنامه‌های هر روز با یک موضوع اجرا می شود، اظهار کرد: بازی‌های بومی محلی به صورت چند مرحله‌ای و با حضور خانواده‌ها، اجرا می شود و برای تماشاگران نیز که در حال دیدن این مسابقه هستند، برنامه‌های شادی در نظر گرفته شده است و مشاور نیز از جمعیت استفاده کرده و مباحث مربوط به آن روز را در مدت زمانی کوتاه ارائه می‌کند.

معاون فرهنگی اجتماعی سپاه کربلا مازندران با بیان اینکه رادیو جنگ به صورت اجرای سن، نیز در این جشنواره برگزار می شود، تصریح کرد: طنز رادیویی، معرفی الگوی برتر، ارتباط زنده با مردم و غیره در رادیو اجرا می شود.

ساحلی ایرانی اسلامی می خواهیم

محمد تقی زاده معاون اجتماعی و مطالعات فرهنگی سپاه کربلای مازندران نیز با اشاره به اینکه به دنبال یک ساحل ایرانی اسلامی هستیم، گفت: با توجه به اینکه محوریت دین اسلام شادی و نشاط است، می‌خواهیم ساحل و تفرجگاه را به عنوان یک مرکز تفریحی که در آن الگوی نشاط اسلامی وجود دارد ببینیم.

وی تاکید کرد: ما به دنبال یک ساحل ایده‌آل سالم از نظر زیرساختی، کالبدی، فرهنگی و غیره هستیم.

تقی زاده با بیان اینکه ما به دنبال آن هستیم که خانواده‌‌ها با حضور در سواحل به آرامش روحی برسند، گفت: در کنار شادی‌های هیجانی، به دنبال ایجاد نشاط اصولی پایدار هستیم.

مسافران خوش شانس!

  این از خوش شانسی شما خواهد بود که وارد ساحل و یا تفرجگاهی شوید و یکی از گروه‌های جهادی در حال اجرای برنامه خود باشد، آنقدر فضا شاد و زیبا است که نمی‌خواهید به زودی این برنامه‌ها به پایان برسد.

مازندرانی‌ها و مسافران می توانند عصر روزهای پنجشنبه و جمعه هر هفته در هر شهرستانی که حضور دارند از برنامه‌های شاد و مفرح این گروه‌های جهادی بهره ببرند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ساخت و سازهای افسار گسیخته در روستاهای رامسر، عامل توسعه یا نابودی؟

همیشه رد پای یک دوست در میان است!

هنجارشکنی در سد لفور تا بازداشت عاملین نابهنجاری

تور زیرزمینی در اعماق معدن/از دنیای رنگارنگ جنگل‌ تا جهان معادن

سایه بختک حاشیه نشینی بر سر نوشهر/ جلوی سیل مهاجرت را بگیرید!

مهارت در گوش دادن؛ راهکاری موثر برای برقراری ارتباطات با دیگران

موجی نو از سد معبرها؛ انتخاب سلیقه ای جمع آوری معابر عمومی در تنکابن!

فشار خون ، قاتل خاموش اما قابل کنترل

نشان یونسکو بر پیشانی هنرهای سنتی/ گلیمچه جهانی زیر پای دلالان

سرریز فاضلاب ها و مساله شنا در دریای خزر

کتب درسی و محیط زیستی که نیست

حال ناخوش واحدهای تولیدی در سوادکوه/ کارگرانی که بیکار شدند

دوران نوجوانی دختران چگونه می گذرد؟

توقف قطار گردشگری مازندران در ایستگاه مخالفت‌ها

هویت مازندران در محاصره حفر چاه های غیر مجاز/ گنجی در کار نیست

اعتیاد و عوامل موثر در آن

نوای «الغوث الغوث »در دیار علویان پیچید

امواج کشنده خزر در مسیر رام شدن

آزادی به شرط گلریزان/ نیازمندانی که یاری خیران را می طلبند

گنحینه هایی غریب در سپهر گردشگری مازندران

زنان در پی اثبات خود در دنیای مردانه؟!

دامداری صنعتی مهمان ناخوانده روستای توبن!

قطع سالانه 50 هزار اصله درخت در مازندران/متهم تراشی جالب یک شورا

بودجه فرهنگی دانشگاه ها یا وعده های سرخرمن؟!

جای خالی بهار نارنج در سپهر گردشگری مازندران

خزر؛ فاضلاب شده است؟!

سر چشمه احساس ناامنی اجتماعی زنان در جامعه کجاست؟

نقش حجاب در امنیت و آرامش روانی

دام هایی که می گویند هست اما نیست!

زخمِ نگرش های غلط بر پیکر بیماران خاص

بازگشت خاموش برندهای تقلبی خارجی به مازندران

کارگران مشغول کار نیستند/ زخم «خصولتی» بر اندام نساجی و خزر خز

همیشه پای یک انسان در میان است

«ورف چال»؛ تجربه 600 ساله مدیریت روستایی

بلوغ شورا، شاید وقتی دیگر

جنب و جوش آبزی پروری مازندران در سیلاب بهاری

سیل، سیل است چه فرقی می‌کند...

پرواز دوباره زنبورداری ییلاقی در مازندران از خاکستر سیل

جادوی رنگ ها در « مرداب هسل»

مزرعه ای هزاررنگ در اتاق چندمتری/ جشنواره صیفی جات در تنکابن

سدهای مازندران نمی شکند/ سرریز شدن سدها و پایان خشکی تالاب

مجمه وری ؛ جشن متفاوت برای میلاد عدالت

دعا سپری محکم در برابر سیل مشکلات

ضرورت شناسایی کانون های بحرانی سیل در غرب مازندران

لحاف دوزی؛ گم شده در لابه‌لای مدرنیته

پیش بینی افزایش 70 درصدی تولید گندم در مازندران

بازگشت آرامش با اما و اگرها به جاده های مازندران

متهم ردیف اول سیل مازندران کیست؟

سازه های باکیفیت در برابر سیل تخریب نمی شود

افزایش 75 درصدی آب پشت سدهای مازندران