آخرين مطالب

راندمان کاري مديران در ايران ارتقاء يابد/ لزوم گسترش نوآوري گفتگو

راندمان کاري مديران در ايران ارتقاء يابد/ لزوم گسترش نوآوري

  بزرگنمايي:

مازن انلاين- انديشمندان مديريت منابع انساني بر اين باورند که سازمان‌هاي پيشرو در هزارهٔ جديد، تنها از طريق به‌کارگيري الگوهاي پيشرفته توسعه نيروي انساني، يادگيري سازماني و راهبردهاي توسعه و بالندگي قابليت‌هاي کارکنان، مي‌توانند پاسخگوي نيازهاي سازمان آن‌هم با سرعت و انعطاف بيشتري باشند. توسعه منابع انساني يکي از مهم‌ترين اهداف راهبردي سازمان‌هاي پيشرو عصر کنوني است که به‌منظور ارتقاي سطح دانش، مهارت، تجربه و کيفيت، تعالي و عملکرد سرمايه‌هاي سازمان و حتي تغيير ويژگي‌هاي فردي کارکنان، به مديريت ارشد چنين سازمان‌هايي ابلاغ مي‌شود.

پرفسور کلاز برلين مدرس مديريت منابع انساني و رفتار سازماني که به دعوت بنياد علمي نخبگان به مازندران و نوشهر سفرکرده بود در نشست خبري درباره راهکارهاي ارتقاي مديريت و بهره‌وري منابع انساني به گفتگو پرداخت.

وي در پاسخ به سؤالي درباره ارائه راهکاري براي افزايش راندمان کاري کارمندان ايراني گفت: ارائه راهکار، نيازمند دانستن دلايل وجود راندمان پايين کاري است و اگر کارمندان فقط 20 دقيقه به‌صورت مفيد کار کنند بايد بدانيم رئيس و مديريت چه مقدار کار مي‌کند و ميانگين کاري آن‌ها و بازدهي مديريتي چه مقدار است؟ چراکه مسئله بايد از بالا حل شود و به پايين بيايد.

مدرس مديريت منابع انساني و رفتار سازماني با اشاره به وجود 4 ميليون فارغ‌التحصيل تحصيلات عالي و امکان شغل براي يک‌ميليون نفر، گفت: اين امر منجر به فرار مغرها خواهد شد، امري که کشور روسيه نيز با آن مواجه است.

وي يکي از راهکارهاي جلوگيري از فرار مغزها و ارتقاي بهره‌وري نيرو انساني را کمک به مردم براي ايجاد نوآوري برشمرد و افزود: اگر مثالي از کشوري ديگر همچون سوئد به آن‌ها گفته شود، شايد برايشان مهم و اثرگذار نباشد اما مثالي ازاينجا و از کشور خودشان برايشان قابل‌درک‌تر خواهد بود.

وي افزود: اين‌يک راه و ايده خوب است؛ چراکه اينجا پر از انسان‌هاي باهوشي است که از استعدادهاي آن‌ها استفاده نمي‌شود و اگر درصد کمي از آن‌ها، اين کار شروع کرده و انجام دهند، نتيجه‌بخش خواهد شد، به‌عنوان‌مثال، آن‌ها مي‌توانند به صنعت توريسم و ايده‌هاي محيط‌زيستي وصل شوند.

پرفسور کلاز برلين بابيان اينکه طبعاً نمي‌توان کل ايران را تغيير داد، افزود: اما مي‌توان از يکجايي همچون اينجا (پژوهشکده) شروع کرد و هنگامي‌که يک نمونه و مثال خوب ايجاد شد، راحت‌تر مي‌توان آن را به صنايع مختلف تعميم و تسري داد.

وي بهترين ابزار براي افزايش راندمان يک شرکت را افزايش راندمان رهبران آن مجموعه برشمرد و افزود: براي اين کار، بايد روي مديران رده‌بالا و ميانه کارکنيم تا آن‌ها را تغيير دهيم، نه اينکه بخواهيم تغييرات را در کارگران و افراد رده پايين شرکت ايجاد کنيم.

اگر روي مردم براي نوآوري کار شود، آن‌ها مي‌توانند گام‌هاي کوچکي را خودشان بردارند و ساختار را خودشان بسازند تا بتوان تفکر و نظرات را تغيير داد و اين امر نيازمند وجود يک مثال خوب از درون خودشان است

مسئول بازشناسي در فرهنگ کيفيت ناسا يکي از راهکارهاي افزايش راندمان مديران را کوچک کردن کمپاني‌ها و مشخص کردن مأموريت واگر روي مردم براي نوآوري کار شود، آن‌ها مي‌توانند گام‌هاي کوچکي را خودشان بردارند و ساختار را خودشان بسازند تا بتوان تفکر و نظرات را تغيير داد و اين امر نيازمند وجود يک مثال خوب از درون خودشان است چشم‌انداز سازماني برشمرد و افزود: در کمپاني‌هاي بزرگ مديران حتي با تغييرات بازار درآمد خود رادارند و به عبارتي کم‌کاري آن‌ها پنهان مي‌ماند اما در کمپاني‌هاي کوچک اين‌گونه نيست و نمي‌توانند پنهان شوند و عدم هماهنگي با تغييرات بازار موجب حذفشان خواهد شد.

وي افزود: در صنايع بزرگ روسيه شايد صد هزار نفر در يک کمپاني کار مي‌کردند و براي افزايش راندمان مديران سعي شد تا کمپاني‌هاي کوچک‌تري در داخل کمپاني بزرگ‌تر ايجاد شود و به‌جاي اينکه يک کمپاني بزرگ داشته باشيم، پنج کمپاني کوچک‌تر داشتيم و بعد از سه سال، از اين پنج کمپاني احتمالاً 2 کمپاني از دست رفت، چراکه متناسب با بازار نبودند، اما بعد از مدتي مي‌توان متوجه شد که بازار چه مي‌خواهد و با تغييرات بازار هماهنگ شد.

وي بابيان اينکه همکاري‌اش با ناسا تحت شرکتي بانام ساب بوده است، افزود: ما در اين شرکت براي ناسا محصولاتي مانند کامپيوتر و آنتن براي ماهواره‌هاي علمي و تحقيقاتي مي‌ساختيم و پس از مدتي ناسا در رابطه با طرز کار شرکت ما کنجکاو شد؛ اينکه ما در اين شرکت چگونه کارکنيم.

پرفسور کلاز برلين با اشاره به اينکه توليد قطعات براي تکنولوژي فضايي بسيار سخت و نيازمند کيفيت بالاست و يک اشتباه کوچک مي‌تواند منجر به سقوط ماهواره شود، افزود: ما براي 35 سال، محصولاتي باکيفيت و بدون يک ايراد و اشتباه، نه‌فقط براي ناسا که براي همه بازار توليد کرديم و براي ناسا اين سؤال پيش آمد که ما چگونه اين کار را انجام مي‌دهيم؛ تجهيزات ما تا وقتي‌که من در سال 2011 از شرکت بيرون آمدم، بدون حتي يک اشتباه، 65 ميليون ساعت کارکرده بودند.

وي بابيان اينکه ما يک توليدکننده تخصصي در مقياس کوچک بوده‌ايم، افزود: اما گاهي در پيشنهادهاي کاري و در رقابت با کمپاني‌هاي ژاپني، انگليسي، ايتاليايي، آلماني؛ ناسا شرکت ما را انتخاب مي‌کرد و 20 درصد پول بيشتري به ما مي‌داد، چراکه ريسک شکست ما بسيار کمتر بوده است.

وي بابيان اينکه براي ناسا نه چيستي توليداتمان بلکه به چگونگي انجام کارهايمان جالب بود، افزود: با توجه به اين امر، ناسا علاقه‌مند به کار ما، به‌ويژه سيستم مديرت منابع انساني ما در شرکت شد؛ اينکه مديرت انجام کارهايمان به چه روشي بوده است.

وي افزود: بعدازاين امر، ناسا من را براي ارائه ورک‌شاپ‌ها و سمينارها، پنج بار به دفاتر اصلي خود دعوت کردند و من در رابطه با مديرت منابع انساني به آن‌ها آموزش دادم.

بسياري از سازمان‌هاي پيشرفته امروزي براي آنکه بخواهند درصحنه رقابت جهاني به بهره‌وري مناسب و مطلوب و مزيت رقابتي دست پيدا کنند به بهره‌وري سرمايه انساني توجه اساسي دارند. بهره‌وري در انديشه و فکر سرمايه‌هاي انساني، خميرمايه بهره‌وري سازماني است. درصورتي‌که سرمايه‌هاي انساني به‌خوبي توسعه يابند و به‌گونه‌اي مناسب به کار گرفته شوند، بهره‌وري سازماني تضمين مي‌شود.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برگزاری همزمان جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت در ساری

بقاع متبرکه رامسر مرمت و بازسازی شد

حذف ` یوز ایرانی ` از آدیداس تا صدا و سیما

سند توسعه آب سفارشی سمنان وجاهت قانونی ندارد!

نگران درنای سپید سیبری هستیم/ رفع ممنوعیت حضور گردشگران در دماوند

برف، خودروهای بدون زنجیرچرخ را در جاده هراز زمینگیر کرد

آبگیری سد هراز؛ بمب خبری فاجعه زیست‌محیطی

دست سیاسیون در جیب منابع طبیعی/ طرح تنفس هم جنگل های شمال را احیا نکرد!

فرسایش آبی 125 میلیون هکتار از اراضی/ 86 دشت بحرانی است

راه‌های جویبار بوی خون می‌دهد/ مصوبه دولت روی کاغذ ماند

آغاز بارش برف در جاده های مازندران ؛ رانندگان احتیاط کنند

مهاجرت پرندگان به اوج رسید/ فریدونکنار همچنان قتلگاه پرندگان

تفکیک اراضی و زمین‌خواری؛ جریان غالب سوداگری در مازندران

دست مرگ بر شانه های نحیف شمشادهای شمال کشور

خرید و فروش خانگی سموم غیرمجاز در ساری /جهاد کشاورزی نظارت ندارد!

تنها 30 سال فرصت برای نجات جنگل های هیرکانی

مطالعات انتقال آب دریای خزر متوقف شود

توسعه به شرط نابودی!

اختصاص اعتبار 280 میلیون یورویی برای دفع مشکلات فاضلاب 5 شهر مازندران

مازنی ها ورزشکارتر شدند

رونمایی از انار باستانی مفرغی در بهشهر

احتمال وجود اسناد 400 ساله در دست مازندرانی ها

گرانی قطعه و لوازم همچنان بزرگترین مشکل کامیونداران

برای استفاده از محصولات تراریخته عجله نکنید!

حفظ محیط زیست به فرهنگ‌سازی نیاز دارد

دستوری که جان جنگل‌های مازندران را گرفت!

چوب ارزانی رونق صید بر قیمت ماهیان دریایی مازندران

اجرای 10 سرشاخه گیر سیل در غرب مازندران نیاز است

حال خراب بازار مسکن در مازندران

نقش اساسی جنگل در کاهش بروز سیل در مازندران

کمبود نیرو مهمترین مشکل مراکز درمانی و علت نارضایتی مردم است

برگزاری چهارمین گردهمایی دانشجویان حامی محیط زیست در مازندران

ارتباط برخی سودجویان با گالش‌ها در ارتفاعات جنگلی/ بدترین تجاوز به جنگل‌های هیرکانی رامسر در 10 سال اخیر

تغییر اقلیم عامل اصلی بارندگی‌های سیل‌آسا در مازندران

آبگرفتگی 18 شهر در مازندران

راه، آب و برق 5 روستای تنکابن همچنان قطع است

آب 9 روستای رامسر قطع است/ خسارت 100 میلیاردی سیل

رکود شکنی 17 ساله شدت بارندگی در مازندران

مازندران با تگرگ سفید شد/رعد برجان جوان سوارکار/رانش و طغیان

سقف 2 واحد مسکونی در جویبار تخریب شد

آماده‌باش تمامی دستگاه‌ها برای مقابله با سیل در نوشهر

منابع آبی به سمت شوری می رود/عقب ماندگی در بخش فاضلاب

بازنشستگی 550 هزار کارمند طی یکسال و نیم آینده

حرکت چراغ خاموش آزاد پزهای مازندران برای گرانی نان

بی توجهی به گردشگری پول‌ساز "سلامت" در مازندران

چشم برنج‌کاران به دست دولت است

21 واحد صنفی کیف و کفش تعطیل شدند/ تهیه مواد اولیه و معضل دستفروشان دو مشکل بزرگ کسبه آملی

افتتاح 7 مجموعه بوم‌گردی در مازندران

7 مجموعه بومگردی در مازندران اضافه می شود

شکوفه‌های گرانی!