پیام مازند

آخرين مطالب

راندمان کاري مديران در ايران ارتقاء يابد/ لزوم گسترش نوآوري گفتگو

راندمان کاري مديران در ايران ارتقاء يابد/ لزوم گسترش نوآوري

  بزرگنمايي:

مازن انلاين- انديشمندان مديريت منابع انساني بر اين باورند که سازمان‌هاي پيشرو در هزارهٔ جديد، تنها از طريق به‌کارگيري الگوهاي پيشرفته توسعه نيروي انساني، يادگيري سازماني و راهبردهاي توسعه و بالندگي قابليت‌هاي کارکنان، مي‌توانند پاسخگوي نيازهاي سازمان آن‌هم با سرعت و انعطاف بيشتري باشند. توسعه منابع انساني يکي از مهم‌ترين اهداف راهبردي سازمان‌هاي پيشرو عصر کنوني است که به‌منظور ارتقاي سطح دانش، مهارت، تجربه و کيفيت، تعالي و عملکرد سرمايه‌هاي سازمان و حتي تغيير ويژگي‌هاي فردي کارکنان، به مديريت ارشد چنين سازمان‌هايي ابلاغ مي‌شود.

پرفسور کلاز برلين مدرس مديريت منابع انساني و رفتار سازماني که به دعوت بنياد علمي نخبگان به مازندران و نوشهر سفرکرده بود در نشست خبري درباره راهکارهاي ارتقاي مديريت و بهره‌وري منابع انساني به گفتگو پرداخت.

وي در پاسخ به سؤالي درباره ارائه راهکاري براي افزايش راندمان کاري کارمندان ايراني گفت: ارائه راهکار، نيازمند دانستن دلايل وجود راندمان پايين کاري است و اگر کارمندان فقط 20 دقيقه به‌صورت مفيد کار کنند بايد بدانيم رئيس و مديريت چه مقدار کار مي‌کند و ميانگين کاري آن‌ها و بازدهي مديريتي چه مقدار است؟ چراکه مسئله بايد از بالا حل شود و به پايين بيايد.

مدرس مديريت منابع انساني و رفتار سازماني با اشاره به وجود 4 ميليون فارغ‌التحصيل تحصيلات عالي و امکان شغل براي يک‌ميليون نفر، گفت: اين امر منجر به فرار مغرها خواهد شد، امري که کشور روسيه نيز با آن مواجه است.

وي يکي از راهکارهاي جلوگيري از فرار مغزها و ارتقاي بهره‌وري نيرو انساني را کمک به مردم براي ايجاد نوآوري برشمرد و افزود: اگر مثالي از کشوري ديگر همچون سوئد به آن‌ها گفته شود، شايد برايشان مهم و اثرگذار نباشد اما مثالي ازاينجا و از کشور خودشان برايشان قابل‌درک‌تر خواهد بود.

وي افزود: اين‌يک راه و ايده خوب است؛ چراکه اينجا پر از انسان‌هاي باهوشي است که از استعدادهاي آن‌ها استفاده نمي‌شود و اگر درصد کمي از آن‌ها، اين کار شروع کرده و انجام دهند، نتيجه‌بخش خواهد شد، به‌عنوان‌مثال، آن‌ها مي‌توانند به صنعت توريسم و ايده‌هاي محيط‌زيستي وصل شوند.

پرفسور کلاز برلين بابيان اينکه طبعاً نمي‌توان کل ايران را تغيير داد، افزود: اما مي‌توان از يکجايي همچون اينجا (پژوهشکده) شروع کرد و هنگامي‌که يک نمونه و مثال خوب ايجاد شد، راحت‌تر مي‌توان آن را به صنايع مختلف تعميم و تسري داد.

وي بهترين ابزار براي افزايش راندمان يک شرکت را افزايش راندمان رهبران آن مجموعه برشمرد و افزود: براي اين کار، بايد روي مديران رده‌بالا و ميانه کارکنيم تا آن‌ها را تغيير دهيم، نه اينکه بخواهيم تغييرات را در کارگران و افراد رده پايين شرکت ايجاد کنيم.

اگر روي مردم براي نوآوري کار شود، آن‌ها مي‌توانند گام‌هاي کوچکي را خودشان بردارند و ساختار را خودشان بسازند تا بتوان تفکر و نظرات را تغيير داد و اين امر نيازمند وجود يک مثال خوب از درون خودشان است

مسئول بازشناسي در فرهنگ کيفيت ناسا يکي از راهکارهاي افزايش راندمان مديران را کوچک کردن کمپاني‌ها و مشخص کردن مأموريت واگر روي مردم براي نوآوري کار شود، آن‌ها مي‌توانند گام‌هاي کوچکي را خودشان بردارند و ساختار را خودشان بسازند تا بتوان تفکر و نظرات را تغيير داد و اين امر نيازمند وجود يک مثال خوب از درون خودشان است چشم‌انداز سازماني برشمرد و افزود: در کمپاني‌هاي بزرگ مديران حتي با تغييرات بازار درآمد خود رادارند و به عبارتي کم‌کاري آن‌ها پنهان مي‌ماند اما در کمپاني‌هاي کوچک اين‌گونه نيست و نمي‌توانند پنهان شوند و عدم هماهنگي با تغييرات بازار موجب حذفشان خواهد شد.

وي افزود: در صنايع بزرگ روسيه شايد صد هزار نفر در يک کمپاني کار مي‌کردند و براي افزايش راندمان مديران سعي شد تا کمپاني‌هاي کوچک‌تري در داخل کمپاني بزرگ‌تر ايجاد شود و به‌جاي اينکه يک کمپاني بزرگ داشته باشيم، پنج کمپاني کوچک‌تر داشتيم و بعد از سه سال، از اين پنج کمپاني احتمالاً 2 کمپاني از دست رفت، چراکه متناسب با بازار نبودند، اما بعد از مدتي مي‌توان متوجه شد که بازار چه مي‌خواهد و با تغييرات بازار هماهنگ شد.

وي بابيان اينکه همکاري‌اش با ناسا تحت شرکتي بانام ساب بوده است، افزود: ما در اين شرکت براي ناسا محصولاتي مانند کامپيوتر و آنتن براي ماهواره‌هاي علمي و تحقيقاتي مي‌ساختيم و پس از مدتي ناسا در رابطه با طرز کار شرکت ما کنجکاو شد؛ اينکه ما در اين شرکت چگونه کارکنيم.

پرفسور کلاز برلين با اشاره به اينکه توليد قطعات براي تکنولوژي فضايي بسيار سخت و نيازمند کيفيت بالاست و يک اشتباه کوچک مي‌تواند منجر به سقوط ماهواره شود، افزود: ما براي 35 سال، محصولاتي باکيفيت و بدون يک ايراد و اشتباه، نه‌فقط براي ناسا که براي همه بازار توليد کرديم و براي ناسا اين سؤال پيش آمد که ما چگونه اين کار را انجام مي‌دهيم؛ تجهيزات ما تا وقتي‌که من در سال 2011 از شرکت بيرون آمدم، بدون حتي يک اشتباه، 65 ميليون ساعت کارکرده بودند.

وي بابيان اينکه ما يک توليدکننده تخصصي در مقياس کوچک بوده‌ايم، افزود: اما گاهي در پيشنهادهاي کاري و در رقابت با کمپاني‌هاي ژاپني، انگليسي، ايتاليايي، آلماني؛ ناسا شرکت ما را انتخاب مي‌کرد و 20 درصد پول بيشتري به ما مي‌داد، چراکه ريسک شکست ما بسيار کمتر بوده است.

وي بابيان اينکه براي ناسا نه چيستي توليداتمان بلکه به چگونگي انجام کارهايمان جالب بود، افزود: با توجه به اين امر، ناسا علاقه‌مند به کار ما، به‌ويژه سيستم مديرت منابع انساني ما در شرکت شد؛ اينکه مديرت انجام کارهايمان به چه روشي بوده است.

وي افزود: بعدازاين امر، ناسا من را براي ارائه ورک‌شاپ‌ها و سمينارها، پنج بار به دفاتر اصلي خود دعوت کردند و من در رابطه با مديرت منابع انساني به آن‌ها آموزش دادم.

بسياري از سازمان‌هاي پيشرفته امروزي براي آنکه بخواهند درصحنه رقابت جهاني به بهره‌وري مناسب و مطلوب و مزيت رقابتي دست پيدا کنند به بهره‌وري سرمايه انساني توجه اساسي دارند. بهره‌وري در انديشه و فکر سرمايه‌هاي انساني، خميرمايه بهره‌وري سازماني است. درصورتي‌که سرمايه‌هاي انساني به‌خوبي توسعه يابند و به‌گونه‌اي مناسب به کار گرفته شوند، بهره‌وري سازماني تضمين مي‌شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آماده باش نیروهای خدمات رسان در سوادکوه

توزیع نهاده های دامی در کشور سنتی و بر پایه دلالی است

700 هزار هکتار از مزارع مازندران براثر سیل آسیب دید

اولین جشنواره ماهی سفید در شیرود برگزار شد

بارندگی همراه با کاهش دمای هوا در مازندران ادامه می یابد

کاهش عملکرد محصولات زراعی براثر سیلاب در مازندران

اسرار پشت پرده بارندگی های امسال چیست؟

مددجویان سیلزده بهزیستی مازندران مستمری سه برابری گرفتند

پایداری آب شرب در شهرستان های سیل زده مازندران

تداوم ممنوعیت تردد اتوبوس در کندوان

طرح بوم گردی در 160 روستای مازندران اجرا می شود

بناهای غیرمجاز حریم رودخانه های رامسر تخریب می شوند

کمک به همنوع دستور دینی و قرآنی است

اندر احوالات شهرستان جویبار پس از سیل ویرانگر

لوزام خانگی پنج نوعروس سیلزده نیازمند در سیمرغ تامین شد

بسته بودن جاده ها ، بازارفرودگاههای مازندران را پر رونق کرد

بیش از یکصد تن خوراک دام در مناطق سیلزده مازندران توزیع شد

ترافیک سنگین محور هراز را یکطرفه کرد

23مرکز غیربهداشتی در مازندران پلمب شد

ارتباط مخابراتی مناطق سیل زده مازندران وصل شد

سیل به 400 خانوار مددجوی کمیته امداد مازندران خسارت زد

جاده کندوان برفی و ترافیک در مسیر جنوب به شمال سنگین است

سیمرغ از وضعیت بحرانی خارج شد

افزایش پروازهای نوروزی در فرودگاه نوشهر

سیلزدگان مازندران 40 میلیون ریال تسهیلات بلاعوض می گیرند

هشدار آمادگی برای تخلیه منازل حاشیه نکا رود

محورهای مازندران برفی است

چرخ پنجر گردشگری فرهنگی مازندران در رقابت با طبیعت گردی

2 میدان جدید در کتالم و ساداتشهر ایجاد می شود

اعزام 100 جهادگر مازندرانی به خوزستان

سواحل نوشهر در اختیار ارگان‌های دولتی!

پایان سال مازندران بارانی است

چالوس برای اسکان بیش از 140 هزار گردشگر نوروزی آماده شد

طرح مازندران پاک در شهر امامزاده عبدالله اجرا شد

تکمیل باغ بانوان ساری/ 10 میلیارد برای حصارکشی نیاز است

102 پایگاه امداد و نجات نوروزی در مازندران برپا می شود

مرمت 207 بنای تاریخی در مازندران

مساجد مازندران برای میزبانی از مسافران نوروزی شبانه روزی شدند

89 پایگاه اورژانس نوروزی درمازندران آماده شد

تفاوت فاحش مزایا و حقوق معلمان با سایر کارمندان دیگر دولت/فاکتورهایی که برای معلمان رنگ بهبود نمی گیرد!

تولیت موروثی مساجد مازندران مانع فعالیت کانون فرهنگی است

کشف و ضبط بیش از 170 هزار رشته دام فلسدار در مازندران

برگزاری آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی در مازندران

طلاب مازندران صاحب شناسنامه پژوهشی می شوند

انتقال آب دریای خزر فاقد پیوست اقتصادی و اجتماعی است

حال خوش حیات وحش در قرق های اختصاصی/خطر انقراض گونه های بومزاد

حوزه علمیه مازندران دوره کارشناسی ارشد برگزار می کند

نیروگاه زباله سوز نوشهر در کشمکش پیمانکار و شهرداری

افزایش 400 هزارتومانی حقوق با نرخ تورم مطابقت ندارد/ افزایش دستمزدها تنها یک مسکن!

مرگ 487 نفر براثر حوادث ترافیکی در مازندران