پیام مازند

آخرين مطالب

پایان طرح دریا با 47 غرق شده

داغ بردل نشسته «خزر»/ سوگواره دریا پایان ندارد مقالات

داغ بردل نشسته «خزر»/ سوگواره دریا پایان ندارد

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - تابستان به سرآمد و داغ از دست دادن 47 هموطن بر دل خانواده های ایرانی و دریای ناآرام خزر نشسته است.

 اجرای طرح های سالمسازی و بکارگیری 930 ناجی غریق در 376 منطقه ممنوعه شنا نیز نتوانست شمار غریق در دریای مازندران را به صفر رساند و امسال نیز دریای مازندران 47 خانواده را سوگوار کرد.
اگرچه با تلاش نیروهای هلال احمر و ناجیان غریق بیش از چهار هزار نفر سال جاری از غرق شدن در دریای مازندران نجات یافتند اما خزر همچنان مهمانانش را می بلعد و سوگواره خزر تمام شدنی نیست.
شنا در خارج از طرح‌های دریا بدون در نظر گرفتن عمق و وسعت آن، عدم آشنایی با فن شنا، عدم آگاهی از تفاوت شنا در دریا و استخر از دلایل بروز حادثه برای گردشگران و مهمانان دریای خزر بوده است و طبق آمار پزشکی قانونی، متاسفانه 43 درصد از غرق شدگان در سال جاری بومی هستند که این رقم در سال گذشته 32 درصد بود.
امسال شهرستان های بابلسر، نوشهر و محمودآباد همانند دیگر سال ها رکوردار غریق در دریای مازندران بودند.
نجات 4200 نفر از غرق شدن در دریای خزر
مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران می گوید: تیم‌ های امداد و نجات ساحلی جمعیت هلال احمر مازندران و ناجیان غریق مستقر در سواحل استان موفق شدند بیش از چهار هزار و 243غریق را نجات دهند.

مجتبی اکبری با بیان اینکه بیش از هزار نجاتگر و ناجی غریق در 376 نقطه پرخطر ساحل مازندران فعالیت داشتند گفت: عملیات اجرایی طرح امداد و نجات ساحلی در ایام تابستان با مدیریت جمعیت هلال احمر استان در قالب کمیته کاهش غریق و تلفات انسانی در 400 کیلومتر نوار ساحلی مازندران که از خرداد ماه سالجاری آغاز شد تا پایان شهریور ادامه داشت.
وی گفت: برای اجرای عملیات امداد و نجات ساحلی بیش از هزار ناجی غریق و نجاتگر جمعیت هلال احمر با بکارگیری 52 دستگاه آمبولانس و خودروی پشتیبانی، 58 دستگاه موتورسیکلت، 14فروند قایق نجات، 13 دستگاه جت اسکی و 10 فروند شناور دریایی مشارکت داشتند.
غرق شدگی در دریای مازندران طی چند سال اخیر کاهش یافته به گونه ای که از حدود 200 نفر در 10 سال قبل به 47 نفر در تابستان سال جاری رسید و این کاهش نشانه برنامه ریزی و تلاش مسئولان برای افزایش زیرساخت ها در سواحل و کاهش مناطق ممنوعه شنا است.
شمار غریق امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش 24 درصدی و تعداد 15 غریق کمتر روبرو بوده است
نقی کریمیان رئیس هیئت نجات غریق و غواصی مازندران از کاهش 24 درصدی آمار غریق در دریای استان در مدت اجرای طرح سالمسازی دریا خبر داد و با اشاره به فعالیت 124 روزه ناجیان غریق در قالب طرح سالمسازی دریا در سواحل استان گفت: شمار غریق امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش 24 درصدی و تعداد 15 غریق کمتر روبرو بوده است .
وی شمار ناجیان غریق فعال در 376 منطقه حادثه خیز ساحلی استان را 930 نفر اعلام کرد و گفت: در آخرین روز فعالیت کاری در روز گذشته ناجیان غریق موفق شدند 15 نفر را از غرق شدن نجات دهند که شامل 13 مرد و دو زن بوده است .
کریمیان یادآور شد: یک پسربچه در بهشهر، هفت نفر در بابلسر، سه نفر در محمودآباد و چهار نفر در نوشهر روز قبل از غرق شدن در دریا نجات یافتند .
طرح دریا در مازندران با همه اما و اگرهایش به پایان رسید و هنوز پرونده شناگاه های آلوده مازندران بدون نتیجه روی میز دستگاه های مرتبط درجریان است. هر سال شمار زیادی از مسافران برای شنا در دریا به مازندران سفر می کنند و بسیاری از آنان از وضعیت سلامت و آلودگی شناگاه ها بی خبرند و خطر همواره در کمین مسافران دریای خزر است. واقع نشدن شناگاه ها در مجاورت محل دفن زباله و مصب رودخانه ها، ممنوعیت رهاسازی فاضلاب، ممنوعیت تجمع قایق ها، منع وجود رستوران آبی و نگهداری حیوانات اهلی و غیراهلی و احشام در شناگاه، وجود سرویس های بهداشتی دارای موازین، ممنوعیت انباشت زباله و نزدیکی به اماکن مسکونی از جمله شاخص هایی که در تعیین رنگ پرچم های شناگاه موثر بوده است.

حسینعلی ابراهیمی مدیرکل محیط زیست مازندران با اشاره به تهیه لیست شناگاههای آلوده و علل آلودگی آن ادامه داد: در سال جاری چهار نامه به دادستان استان درباره آلودگی شناگاه ها زده شد و نتایج آزمایش میکروبی سال قبل نشان می دهد که 49 درصد شناگاه ها دارای آلودگی میکروبی هستند و بر اساس آزمایش ها و دستور العمل ابلاغی 14 شناگاه بحرانی و فوق بحرانی شناسایی شدند و دستور تعطیلی شناگاه های فوق بحرانی صادر و به شناگاه های بحرانی مهلت دو هفته ای برای رفع و اصلاح مسائل زیست محیطی داده شد.
وی افزود: دونوع پرچم در شناگاه ها تعریف شده که پرچم آبی نشان می داد شناگاه ها و طرح سالمسازی از نظر زیست محیطی برای شنا پاکیزه است و پرچم زرد نشان می دهد که شناگاه از نظر بهداشتی و سایر موارد مناسب و مطلوب نیست و احتمال خطر وجود دارد.
به گفته مدیرکل محیط زیست مازندران، بازرسی و پایش آب یکسری از شناگاه ها نشان می دهد که باید فعالیتشان جلوگیری شود و شناگاه های فاقد پرچم شرایط لازم را برای شنا ندارند.
موسوی تصریح کرد: در استان چهار شناگاه تعطیل، 43 شناگاه دارای پرچم زرد و سه شناگاه دارای پرچم آبی شدند و با توجه به دستورالعمل ساماندهی سواحل، باید بودجه ملی و استانی تخصیص داده شد که تاکنون داده نشد.
اگرچه مسئولان مازندران خبر از تابستان شاد در سواحل را می داندند اما مرگ 43 هموطن در دریا، آلودگی شناگاه ها و فراهم نبودن زیرساخت ها، همچنان فراغت تابستانه را در حاشیه دریا تلخ کرده است و باید دید تدبیر مسئولان در سال های آتی برای به صفر رساندن غریق و ساماندهی طرح های سالمسازی دریا و حذف آلودگی از شناگاه ها جواب می دهد یا خیر.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گم شدن شادی در دنیای کودکان کار

گردشگری دریایی در مازندران معنا ندارد/آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم!

سایه بی اعتمادی بر سر موسسات خیریه

احداث نخستین مرکز بیماری‌های خاص در نور؛ پَر!

توسعه کشاورزی مازندران با شیرین‌سازی آب دریای خزر؟

آبخیزداری؛ ناجی "بحران آب" مازندران؟

اینجا قوها فریاد می‌کشند

رامسر؛ شهر تالاب‌ها/ ثبت 2290 تالاب در کنوانسیون عروس ایران

سنگینی کفه رژیم غذایی در ترازوی سلامتی مردم

برگی از خاطرات یک مبارز انقلابی

سرنوشت آن 12 میلیارد!؟

کلین‌خونی؛ درگیر مشکلات و مهاجرت

سیاست بده بستان دستگاه ها در اجرای ماده 25 بهبود کسب و کار

گل‌هایی که مانع خروج ارز از کشور می شوند

بهشت پرندگان مهاجر می‌خشکد/ روزگار برزخی یک تالاب

گذار آرام مکانیزاسیون در شالیزارهای مازندران

ماری خوش خط و خال در انتظار مازندران!

مجلس مثل زیارت نامه حضرت مسلم شده است

کاهش ازدواج؛ دغدغه ای برای تمام فصول

مازندران را از فراز آسمان ها ببینید!

از پروازهای تفریحی شاهانه تا 6 هزار پرواز مردمی

«طاهره 14 ساله سواد ندارم»؛ رنجنامه کودکان «زباله گرد»

آرزوهای کودکان کتاب؛ دوستی کودکان کار با یار مهربان

بی هویتی فرزندان در محلات آسیب پذیر مازندران

مرغ همچنان یک پا دارد/ گرانی در مهد پَرطلاها

خداحافظی تیلر با شالیزارهای مازندران

صادرات پرتقال به رودخانه و دریا/ خزان مرکبات در راه است

سهام فروشی یا مازندران فروشی؟

چرخش برعکس صادرات در مازندران

گردشگری مازندران؛ ظرفیت آنتالیایی، مدیریت کلکته ای

شهر الکترونیک در مازندران؛ نیازمند فرهنگ سازی تدریجی

عیسی خندق زائر دارد؛ « توران» پس از 62 سال دعوت شد

جمع آوری درختان افتاده، اسم رمز دور زدن طرح تنفس جنگل

گلایه مسافران غرب مازندران از لغو پروازها در فرودگاه نوشهر

دکانی به نام پاچه خواری

نفس های آخر نمدمالی در مازندران

شگردهای نوین کلاهبرداری؛ تصادف تقلبی وخودزنی

زباله «طلا» نشد/ کوههای کثیف قد می کشند

مازندران برهوت می‌شود!؟

کمربندی ناتمام فریدونکنار؛ پیست موتورسواران

استفاده بیش از حد از دمنوش های گیاهی خطرناک است

گرانی و تجمل گرایی تهدیدهای دورهمی طولانی ترین شب سال

بودجه پژوهشی یک درصدی و کش و قوس های صد درصدی

شبی خوش است بدین قصه اش دراز کنید

کودکان و اهریمن "اعتیاد" والدین!

فرمالیته شدن دوره های کارآموزی دانشگاه ها

طرح استیضاح وزیر علوم به صلاح جامعه دانشگاهی کشور نیست

سرمایه‌هایی که "خاک" می‌شوند!

مهاجرآباد سیل‌زده چشم به راه وعده مسئولان/ اگر خون دل بود ما خورده‌ایم!

انتقال آب خزر به سمنان، تهاجمی بزرگ به حوزه آبریز مازندران!