پیام مازند

آخرين مطالب

لوکس پروری دانش آموزان، چاشنی تلخ ترافیک شهری فرهنگي

لوکس پروری دانش آموزان، چاشنی تلخ ترافیک شهری

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - گشایش مدارس و آغاز سال تحصیلی در کنار شور و حال مضاعف اعطایی به جامعه؛ به واسطه جا به جایی دانش آموزان به مدرسه رهاوردی چون افزایش ازدحام خودروها در خیابان ها دارد که نتیجه تک سرنشینی و لوکس سواری دانش آموزان و جا به جایی آنان توسط والدین است.
  افزایش جمعیت دانش آموزی در شهرها و دوری مدارس از منازل و نحوه رفت و آمد دانش آموزان به مراکز آموزشی، سالیانی است پای مبحثی به نام سرویس مدرسه را به آموزش و پرورش باز کرده است.
تمرکز آموزش و پرورش بر استقرار سرویس مدارس در حالی است که بسیاری خانواده در شرایط پرترافیک امروز هنوز ترجیح می دهند فرزندان خود را با وسیله نقلیه خود و یا سرویس شخصی راهی مدرسه کنند که این مساله علاوه بر افزودن به ازدحام شهری در ساعاتی از روز، باعث بدعادت شدن دانش آموزان و عدم استقلال آنان می شود.
بر اساس آمار آموزش و پرورش مازندران طی سال گذشته از 530 هزار دانش آموز تنها حدود 40 هزار نفر یعنی حدود 10 درصد مسیر خانه تا مدرسه را با سرویس های مجاز طی کردند.
نداشتن توان مالی برای سرویس گیری، نبود اعتماد به رانندگان سرویس ها، شلوغی این وسایل نقلیه و عدم استقبال رانندگان از پذیرش این شغل به خاطر به صرفه نبودن های اقتصادی از جمله مهم ترین دلایلی است که موجب رونق نگرفتن بازار سرویس مدارس و ادامه تک سرنشینی دانش آموزان شده است.
مریم جباری مادر یک دانش آموز سوم ابتدایی است که عدم اعتماد به سرویس های مدارس و بحث امنیتی را دلیل جا به جایی فرزندش به مدرسه عنوان کرد و افزود: به دلیل اتفاقاتی که گاهی برای بچه ها در سرویس مدارس رخ می دهد ترجیح می دهم فرزندم را خودم یا همسرم به مدرسه برسانیم.
وی گفت: علاوه بر این سرویس مدارس اغلب از وسایل نقلیه ای استفاده می کنند که بی کیفیت اند و سیستم گرمایشی یا سرمایشی سالمی ندارند و سلامت بچه ها در آنها مورد بی اهمیتی قرار می گیرد.
احمد توکلی پدر دانش آموز پنجم ابتدایی هم دلیل عدم استفاده از سرویس مدارس را شلوغی آنها و نارضایتی فرزندش عنوان کرد و گفت: یک سال تحصیلی فرزندم با سرویس مدرسه رفت و آمد می کرد اما به خاطر سوارکردن بیش از حد ظرفیت از سوی راننده سرویس، آسیب می دید و گله داشت و این مساله باعث تنش بین او و هم سرویسی ها حتی در مدرسه و دعوا و افت تحصیلی اش می شد.
وی افزود: برای سال تحصیلی گذشته هم سرویس شخصی برای پسرم گرفتیم که هزینه آن بسیار سنگین می شد و امسال هم ظرفیت سرویس ها زود پر و تکمیل شد، بنابراین ترجیح دادیم امسال خودم فرزندم را مدرسه برسانم.
**همیشه پای فرهنگ در میان است
صدیقه خسروانی کارشناس علوم تربیتی در این باره  گفت: شلوغی شهر از ماشین های تک سرنشینی به نام دانش آموز نه تنها موجب کلافگی دیگر شهروندان و اختلال در تردد وسایل نقلیه عمومی می شود که وظیفه انتقال بسیاری از کارمندان و یا به عبارتی نیروی کار جامعه و دانش آموزان را برعهده دارند، بلکه باعث کلافگی خود دانش آموز و والدین نیز می شود.
وی افزود: به این ترتیب از اول صبح تحصیلی محصل روز خود را با اعصاب و روانی ناملایم آغاز می کند که این مسلما در روند تحصیلی او و فراگیری درس موثر است.
خسروانی تاکید کرد: مهم ترین فاکتور در فراگیری بهینه دروس توسط دانش آموز مهیا و فراهم کردن موجبات آرامش روحی و روانی اوست که شهری شلوغ و آلوده و پرترافیک بر این تحقق، خط بطلان می کشد.
وی افزود: بسیاری خانواده ها به خاطر مسائل امنیتی فرزندان خود را به سرویس نمی سپارند که در این مورد نمی توان این نگرانی را بدون منطق برشمرد، اما استقرار یک سیستم گزینشی برای پذیرش رانندگانی که از نظر صحت و سلامت اخلاقی مورد تاییدند به دلیل حساست های والدین می تواند راهکاری در جهت حل این مشکل باشد و در کنار این مطلب هم باید فرهنگ سازی برای والدین صورت گیرد.
این کارشناس تربیتی تاکید کرد: توجیه بسیاری از والدین هم در این ارتباط این است که در مسیر محل کار خود فرزندشان را هم به مدرسه می رسانند که در این مورد هم مساله استقلال یابی کودک مورد غفلت والدین قرار می گیرد.
**وابستگی عاطفی به خودروی شخصی
رئیس انجمن اولیا و مربیان آموزش و پرورش مازندران هم گفت: یکی از اصلی ترین عوامل عدم استفاده از سرویس مدارس این است که متاسفانه در کشور فرهنگ استفاده از خودرو شخصی در میان خانواده ها نهادینه شده است.
محسن یزدانیان ترافیک شدید شهرها در زمان آغاز مدرسه و تعطیلی مدرسه را حاصل همین موضوع دانست و اظهار داشت: افزایش مصرف سوخت و آلودگی هوا نیز از دیگر پیامدهای آن است که بر اساس تاکید روانشناسان تاثیر منفی بر سلامت و روان دانش آموز هم خواهد داشت.
وی افزود: بیشتر والدین فقط برای یک فرزند خود با خودروی شخصی وارد خیابان های شهر می شوند که از نظر امنیت و اقتصادی نیز به صرفه نیست.
رئیس انجمن اولیا و مربیان مازندران اعتماد والدین به سرویس های " آزادبر " را دیگر عوامل فقدان استفاده از سرویس های مجاز دانست و گفت: به دلیل غیر قابل کنترل بودن این خودرو ها، آمار دقیقی از آنها وجود ندارد.
وی افزود: مدارس و آموزش و پرورش هیچ مسئولیتی در قبال سرویس های شخصی و آزادبر ندارد و تمامی مسئولیت متوجه خود والدین است در حالی که سرویس های مجاز مدارس مورد تایید این نهاد هستند.
یزدانیان گفت: سرویس های مجاز مدارس از فیلتر ها و کلاس های توجیهی خاصی می گذرند که متشکل از نیروهای انتظامی ، پلیس راه و انجمن اولیا و مربیان ،آموزش و پرورش و دیگر دستگاهها هستند.
او همچنین افزود: بر تمامی سرویس های مدارس مجاز نظارت مستمر و سخت گیرانه ای می شود که این نظارت در سرویس های شخصی امکان ندارد .
رئیس اداره انجمن و اولیا استان مازندران اظهار داشت : سرویس های مجاز از ظرفیت سرنشین مشخص براساس تعداد صندلی و همچنین بیمه ماشین و دانش آموزان برخوردار هستند و در صورت تخلف از انتقال دانش آموزان منع خواهند شد .
وی افزود: متاسفانه برخی از خانواده ها به خاطر پرداخت مبلغ کمتر سرویس های آزادبر را انتخاب می کنند که هیچ گونه استانداردی در آنها رعایت نمی شود و نظارتی هم بر آنها نیست .
این مسئول همچنین تاکید کرد: خانواده ها برای استفاده از سرویس های مجاز مدارس از طریق مدیر مدرسه و با ارسال نامه کتبی اقدام کنند و در مورد هر گونه قرارداد خارج از مدرسه مسئولیت با خانواده خواهد بود.
رئیس انجمن اولیای استان مازندران گفت: تمامی مدیران مدارس موظف هستند که فرم درخواست و یا عدم درخواست سرویس مدرسه را به دانش آموز و والدین در زمان ثبت نام تحویل دهند.
یزدانیان با بیان اینکه سال تحصیلی گذشته 6 هزار و 800 دستگاه خودرو سرویس مجاز مدرسه از انواع اتوبوس ، مینی بوس ، ون و سواری برای جابه جایی دانش آموزان فراهم شد، گفت: برای تامین سرویس های مجاز مدرسه هیچگونه مشکلی وجود ندارد.
** مشکلی چند وجهی
رئیس انجمن اولیا و مربیان آموزش و پرورش مازندران گفت: مساله استفاده نکردن والدین و دانش آموزان از سرویس مدارس چند وجهی بوده که عمده آن دلیل فرهنگی و ساختاری است.
یزدانیان از عمده موارد فرهنگی به عدم اعتماد و راستی آزمایی خانواده ها نسبت به رانندگان و مجموعه مدیریتی و نظارتی سرویس مدارس اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه سال های اخیر فیلتر ها و پایش های مستمر و قوی برای نظارت بر عملکرد سرویس های مدارس و ایجاد فضای امن برای دانش آموزان شده است، اما هنوز والدین به این باور و اعتماد نرسیده اند.
وی علت این موضوع را در کم کاری مدارس و شهرداری ها و شرکت های تامین کننده سرویس مدارس دانست که اطلاعات کافی در اختیار خانواده ها قرار نداده اند تا خانواده ها به سطح قابل قبولی برای امنیت فرزندانشان در سرویس مدارس دست یابند.
یزدانیان به مشکلات ساختاری نیز اشاره کرد و گفت: قطع بودن سامانه های ثبت نام سرویس مدارس و کلافگی والدین از پیگیری، از جمله مشکلات ساختاری امتناع والدین از ثبت نام در سرویس مدارس است.
وی همچنین به کمبود خودرو در بسیاری از نقاط اشاره کرد و افزود: عمده دلیل این موضوع هزینه استهلاک بالای خودروها و درآمد پایین برای رانندگان از قبول سرویس مدارس است که برای آنان نمی صرفد.
یزدانیان اظهار داشت: فقدان حضور یک شرکت متمرکز برای مدیریت و تامین خودروها از دیگر مشکلات ساختاری در این حوزه است.
وی سختگیری های مختلف را که منجر به ریزش بیش از 50 درصد رانندگان در مراحل تعیین صلاحیت می شود، از دیگر مشکلات برشمرد که آموزش و پرورش و مدارس را با کمبود سرویس مدارس مواتجه می کند .
تا کنون در استان مازندران تنها یک هزار و 291 دانش آموز پس از گذشت حدود یک هفته از آغاز ماه مهر برای سرویس مدارس ثبت نام کردند .
ظرفیت خودرویی تعیین شده نیز در حال حاضر یک هزار و 108خودرو شامل سواری ، ون و مینی بوس است که ظرفیت حمل حدود پنج هزار دانش آموز را دارند که به گفته یزدانیان با ثبت نام بیشتر دانش آموزان می توان این ظرفیت را تا حدودی افزایش داد.
کاهش تراکم خودروها و آلودگی هوا بویژه در محدوده مدارس، ضرورت استقلال شخصیت و بلوغ فکری کودکان با پیاده روی به مدرسه و همچنین لزوم افزایش تحرک فیزیکی و مقابله با چاقی کودکان و غیره از جمله عواملی هستند که توجه به انتخاب شیوه سفرهای تحصیلی کودکان را اجتناب ناپذیر می سازد.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سریال ممنوعه کپی از «سریال شهرزاد» یا «عاشقانه»؟!

1000 بهشهری به اردوهای راهیان نور اعزام می شوند

پردیس سینمایی ساری؛ گره‌ای که با دست هم باز می ‌شود

آغاز تصویربرداری سریال « شش قهرمان و نصفی» در مازندران

ارسال 270 اثر به جشنواره محصولات قرآنی در مازندران

«اکبر عبدی» تحت مراقبت پزشکی قرار گرفت

حال عمومی اکبر عبدی رضایت بخش است

نکات جالب تریلر فصل هشتم Game of Thrones؛ از پَر مرموز تا رازهای استارک ها

نکات جالب از زندگی سوفی ترنر بازیگر نقش «سانسا استارک» + عکس کودکی

تهیه کننده «ترمیناتور» درگذشت + پیام تسلیت آنتونیو باندراس و آرنولد

گلشیفته فراهانی همبازی کریس همسورث شد + عکس

پروبیوتیک ها؛ سربازان خط مقدم تقویت سیستم ایمنی بدن

10 فیلم برتر مت دیمون +عکس

این فیلم ها جایی در جشنواره فجر ندارند/ از ژن خوک تا مصائب شیرین 2

عکس و خاطره پوران درخشنده از روزی که مجبور شد جوانِ اول فیلم را بکشد!

صورت گریان فاطمه معتمدآریا در فیلم جدید «جان دار»

8 بازیگر سریال «بازی تاج و تخت» که قرار بود نقش شخص دیگری را بازی کنند

دلیل کم کاری لیلا بلوکات: می خواستم خودم را تنبیه کنم

نقش های جدی حسین محب اهری در تلویزیون/ از سربداران تا معمای شاه

کارگردان های زن هالیوود که لیاقت نامزدی اسکار را دارند

اشتباهات تاریخی بزرگ در فیلم های مشهور هالیوود!! (قسمت 3)

بازیگر مرد مسلمان در امریکا: من و همسرم همزمان وضع حمل کردیم!!

این سلبریتی ها فداکارترین پدر و مادرهای هالیوود هستند!

واکنش جالب ارژنگ امیرفضلی به شایعه مرگش! + عکس

آخرین پلان بازی حسین محب اهری + فیلم

اولین تصویر منتشر شده از هیولای شاخدار قرمز هالیوود!

برگزاری همایش 1000 نفری فعالان قرآنی ویژه دهه فجر انقلاب اسلامی

485 موقوفه مازندران امسال سنددار شدند

جشنواره بین المللی فیلم وارش نشان فرهنگی مازندران است

تمامی مدارس هزارجریب گلوگاه روز یکشنبه تعطیل است

حجاب و عفاف سنگر اول و آخر زن است

جشنواره فیلم وارش؛ حرکت در مسیر توان افزایی مردمی

تمامی مدارس هزارجریب گلوگاه فردا یکشنبه تعطیل است

اعلام نتایج دومین جشنواره سراسری تئاتر قرارگاه هوایی خاتم الانبیاء(ص) بابلسر

تاریخ نام نویسی برای اعزام های اسفند ماه به عتبات مشخص شد/پیش ثبت نام عتبات نوروزی در دهه اول بهمن ماه

دانش آموزان کلاردشت فردا یک ساعت دیرتر به مدرسه می روند

فرهنگ و هنر مازندران از تولد خسرو سینایی تا نمایش چاه در هند

سریال های خوبی که سال جدید با فصل جدید برمی گردند + عکس

سریال ترسناک ایرانی با جن و پری های باحجاب!! + عکس

بیوگرافی و عکس های نانسی عجرم، از کودکی تا ازدواج و فعالیت های هنری

مدارس چهاردانگه به خاطر برف فردا شنبه تعطیل است

10 شخصیت فیلم‌های‌ سینمای هالیوود که وجود واقعی داشتند!!

بخشی از آسیب های جامعه ناشی از آموزش و پرورش تک ساحتی است

ضعیف‌ترین قسمت‌های پایانی سریال‌های تلویزیونی معروف

ستاره هایی که در سال 2018 درخشیدند + عکس

تشییع پیکر حسین محب اهری، با حضور هنرمندان + عکس

حسین محب اهری درگذشت

ماجرای تلخ استاد شهریار وقتی معشوقه خود را در روز سیزده بدر میبیند

25هزاردانش آموز مازندرانی به پرسش مهر رییس جمهوری پاسخ دادند

رفتنم از مازندران صحت ندارد، با قوت ادامه می دهم