پیام مازند

آخرين مطالب

یک اقتصاددان خواستار شد

لزوم توجه به درآمدهای مالیاتی و "نه" به نفت اقتصادي

لزوم توجه به درآمدهای مالیاتی و "نه" به نفت

  بزرگنمايي:

پیام مازند - یک اقتصاددان گفت: وابستگی و طرز تفکری که به درآمد نفتی در اقتصاد کشور وجود دارد در مسئولان برطرف نشده و در صورت نداشتن منابع نفتی و یا عدم توجه به آن بهترین منبع درآمد برای دولت مالیات است. احمد جعفری صمیمی  با اشاره به اینکه درآمدهای خاص دولت شامل درآمد مالیاتی و غیر مالیاتی بوده که در کشور ما نفت در این بخش نقش مهمی را ایفا می کند، اظهار کرد: طی چند سال اخیر همیشه تلاش بر این بود تا وابستگی را نسبت به درآمد های نفتی کم کنیم و در این میان با اجرای برنامه ششم نسبت به گذشته سهم نفتی و وابستگی به آن کمتر شده است.
وی با بیان اینکه اقتصاد کشورهایی که وابستگی آنها به درآمد های تک محصولی کمتر بوده، نوسانات کمتری نیز دارند، تصریح کرد: هنوز ما به نفت و درآمد های نفت نیاز داریم و در تاریخ نیز بودجه کشور بر اساس عادت مسئولان بر پایه این نعمت خدادای تدوین می‌شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران در ادامه با تاکید بر اینکه دولت وقتی می‌تواند نقش اجرایی مناسبی ایفا کند که نیروهای متخصص با سیاست های دقیق داشته باشد تصریح کرد: ایران در حال حاضر جزء کشورهایی با فرار مالیاتی بسیار بالا است و تنها منبع درآمد حال حاضر درآمد نفتی محسوب می شود.
وفور فرار مالیاتی در کشور
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه فرار مالیاتی یکی از موضوعاتی است که معمولا در کشور به وقوع می پیوندد، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین راه برای مقابله با فرار مالیاتی اجرای درست قوانین بوده که نیاز به ابزار دقیق، نیروی متخصص و مورد اعتماد، داشتن امکانات و تجهیزات دقیق، ثبت تمامی معاملات، همکاری سازمان اصناف و سایر بخش ها دارد.
مالیات مهم‌ترین منبع درآمد برای دولت پس از نفت
جعفری یادآور شد: وابستگی و طرز تفکری که به درآمد نفتی در اقتصاد کشور وجود دارد در مسئولان برطرف نشده و در صورت نداشتن منابع نفتی و یا عدم توجه به آن، بهترین منبع درآمد برای دولت مالیات بود.
این اقتصاددان افزود: حتی اگر این کشور بدون نفت باشد با توجه به شرایط اقتصادی، تولید ناخالص و درآمدی ناخالص که از گروه های مختلف در جامعه به دست می آید، قادر به انجام مسائل اجرایی، ظرفیت های مالیاتی و تبدیل آن به صورت بالفعل هستیم.
تنها کارمندان و برخی از شرکت‌ها مالیات می‌دهند
عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با اشاره به اینکه در کشور با وجود تلاش های زیاد صورت گرفته، بیشتر سهم مالیات مربوط به کارکنان دولت و مقداری هم شرکت ها بوده است، تصریح کرد: دریافت مالیات بر ارزش افزوده یکی از راهکارهای بسیار خوبی است که با معرفی آن و رفع یکسری مشکلات به طور مطلوبی پاسخ داد.
فرهنگ‌سازی درست در راستای پرداختن مالیات
جعفری افزود: با داشتن وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان مالیاتی قوی و تشریح فرهنگ مالیاتی برای مردم می توان کمک بزرگی در تامین هزینه های دولت شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با بیان اینکه عدم تخصیص منابع و فسادهای مالی اعتماد مردم را نسبت به درآمدهای دولت کاهش می دهد، خاطرنشان کرد: شفاف سازی اعتبارات منابع و مالیات برای مردم راهکاری برای پرداخت مالیات جهت کمک به دولت و مرکز اقتصادی دولت است، به طور مثال معلمان وفرهنگیان به طور کامل تمامی مالیات ها و امورات مربوط به دولت را پرداخت می کنند اگر سایر گروه های درآمدی و صاحبان مشاغل نیز بر اساس تناسب درآمدی که دارند همانند بخش های کارمندی مالیات پرداخت کنند، این منابع مالیاتی قادر به تامین وضعیت مطلوب اقتصادی برای دولت است.
مالیات؛ تامین کننده تنها 50 درصد از هزینه های جاری دولت‌ها
این اقتصاددان اظهار کرد: دولت باید تلاش کند تا از لحاظ اقتصادی درست عمل کند، در برخی از کشورها منابع مالیاتی هزینه‌های دولت را تامین می‌کند اما ما هنوز در کشور خود نتوانستیم این هزینه‌های مالیاتی را تامین کنیم و حدود 50 درصد هزینه‌های جاری آن از مالیات به دست می‌آید.
تقویت بخش خصوصی فساد کمتری را به همراه دارد
جعفری افزود: طی 50 سال گذشته بزرگ تر شدن دولت باعث شده درآمد قادر به تامین هزینه های جاری نباشد، با تقویت بخش خصوص دولت نقش کمتری پیدا کرده و در این صورت فساد کمتر و کارآیی بیشتر خواهد بود.
این اقتصاددان با بیان اینکه کارت ملی هر فرد در هر کجای دنیا نشان دهنده هویت و برای ثبت کسب درآمدها است، گفت: در تمام کشورهای جهان کسب درآمد از دولت مخفی نشده است، با ثبت درآمد ها در کشور، سازمان دارایی با برنامه ریزی دقیق و شفاف سازی شده و مردم با تعامل در نشان دادن درآمد های خود، به خوبی در این راستا عمل کنند.
پرداخت نکردن مالیات ها به اقتصاد کلان کشور لطمه می زند
عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با بیان اینکه افراد برای معافیت های مالیاتی در کشورهای دیگر تمام درآمد های خود را ثبت می کنند، افزود: وقتی چیزی را خریداری و هزینه آن را ثبت کنیم قطعا آن کسی که هزینه را دریافت کرده نامش در سیستم به طور اتوماتیک به منظور کسب درآمد ذخیره می شود.
وی با ابراز تاسف از اینکه افراد با درآمد بالاتر، بیش از دیگران فرار مالیاتی می کنند، تصریح کرد: وابستگی دولت‌ها به درآمد نفتی به یک عادت بد تبدیل شده است و به همین دلیل در خرج کردن ترسی نداشته و برای کمبود هزینه ها از بانک مرکزی پول می گیرند.
بهبود وضعیت اقتصادی نیازمند برنامه ریزی دقیق در کشور است
این اقتصاددان با اشاره به اینکه بهبود وضعیت اقتصادی کشور، نیازمند برنامه ریزی دقیق است، خاطرنشان کرد: وابستگی کشور طی 2 تا 3 سال اخیر به نفت کاهش داشته است بنابراین می توانیم با برنامه ریزی درست و توجه به چشم اندازهای آینده، هزینه های دولت را کم و بخش خصوصی را که رهبری نیز بر آن تاکید دارند، تقویت کنیم تا با پرداخت مالیات‌ و سیاست گذاری درست، وضعیت اقتصادی کشور بهبود یابد.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

4 علت افزایش قیمت نفت در روز‌های اخیر

حقوقِ تا دو میلیون و 750 هزار تومان مالیات ندارد

یک نماینده: قیمت گوشت باید 50 هزار تومان شود

افزایش 18 درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/11/28

تورم در تمامیِ بازارها، مردم خرید نمی‌کنند

قیمت خودرو‌های داخلی، پراید بالای 40 میلیون

جاده کنارگذر نشتارود، 7 سال چشم انتظاری و دیگر هیچ

چشمداشتی به چوب جنگل های هیرکانی نداریم

قطعه‌سازی مهم‌ترین چالش فرآیند تولید موتور خودرو در ایران

فردا؛ اعلام اسامی جاماندگان بسته حمایتی

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/11/27

آستان قدس رضوی، مالیات پرداخت می‌کند

طلا باز هم رکورد شکست

پروژه اصلاح نژاد دام پشتکوه چهاردانگه تا خرداد 98 ثمر می دهد

تعطیلات چهل سالگی انقلاب ترافیک مازندران را 4 درصد بیشترکرد

گوشتی که نرسیده تمام می شود!

ذخیره آب سدهای مازندران 40 درصد افزایش یافت

خروج ارز برای واردات 128 تن چادر به کشور

خودروسازان گران می‌کنند، مردم گران می‌خرند

ورود یک میلیارد دلار ارز اضافی‌ها به چرخه اقتصاد

680 تن گوشت مرغ و گوساله منجمد سهم شب عید مازندران شد

تامین اجتماعی مازندران سه هزار میلیارد کسری بودجه دارد

سه دلیل گرانی خودرو در روز‌های اخیر

احتمال کاهش قیمت دلار تا مرز 8 هزار تومان

پایان چله نشینی ماهی سفید

بورس در برابر پول کوتاه آمد

سایت ثبت سفارش واردات خودرو باز شد

وام اشتغال 50 میلیون تومانی شد

نگاهی به عیدی کارگران در 10 سال اخیر

گرانی به بازار میوه شب عید می‌رسد؟

دلار امروز چند قیمت خورد؟

نرخ رشد اقتصادی سال آینده زیر 5 درصد

نرخ رشد اقتصادی سال آینده زیر 5 درصد

واردات گوشت در سیستم تولید داخل اختلال ایجاد می کند/ گوشت مرغ و سیاست درست در توزیع آن آبی بر آتش افزایش قیمت گوشت قرمز!

کاهش 40 درصدی واردات موز به کشور

میزان وام دهی بانک‌ها در 9 ماهه امسال

کارت های بازرگانی؛ قاتق نان یا قاتل جان ؟

پرورش کرم ابریشم در فریدونکنار رونق می گیرد

برنامه های مختلفی برای مبارزه با اخلالگران بازار ارز داریم

دولت 400 هزار واحد مسکن اجتماعی می سازد

نوبخت: حقوق کارمندان تا 20 اسفند واریز می‌شود

پولدارترین افراد جهان چه قدر مالیات می‌دهند؟

افزایش قیمت خودرو‌های پیش‌فروشی خلاف است

3 پروژه عمرانی در شهر هچیرود چالوس افتتاح شد

بهره برداری از 6 پروژه در بخش کجور نوشهر آغاز شد

مالیات پلکانی جایگزین حقوق پلکانی شد

زمان واریز یارانه نقدی بهمن‌ماه

چهار طرح عمرانی در قائمشهر افتتاح و کلنگ زنی شد

چهار طرح عمرانی در جویبار به بهره برداری رسید