پیام مازند

آخرين مطالب

بندر، بار یا سربار توسعه اقتصادی در فریدونکنار اقتصادي

بندر، بار یا سربار توسعه اقتصادی در فریدونکنار

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - بندر فریدونکنار به عنوان یکی از مهم ترین بسترهای توسعه اقتصادی و اجتماعی این شهرستان و منطقه مرکزی استان مازندران، امروز به علت عدم تاثیرگذاری بر معیشت مردم و مفقود ماندن حلقه ارتباط آن با اقتصاد شهرستان زیر تیغ انتقاد مدیران شهرستانی رفت.
به گزارش خبرنگار ایرنا، بندرفریدونکنار یکی از سه بندر استان مازندران است که در سال 1369 به عنوان بندر به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در نیمه اول 1386 پس از اتمام پروژه ساخت آن با توجه به اجرای اصل 44قانون اساسی وبا اعمال حاکمیت سازمان بنادر و دریانوردی به بخش خصوصی واگذار و در نهایت پس از طی مراحل قانونی این بندر چند منظوره در 21 بهمن 1386 رسماً شروع به کار نمود.
این بندر که 69 هکتار وسعت دارد در پی گسترش مبادلات بازرگانی با کشورهای حاشیه دریای خزر، تاسیس شده است.
بندر فریدونکنار از طریق جاده های هراز و فیروزکوه به مرکز کشور مرتبط و عمده فعالیت با اهداف چند منظوره به ویژه با اولویت در تخلیه و بارگیری مواد نفتی، غلات و کالاهای عمومی در نظر گرفته شده است و سالانه توانایی بارگیری و تخلیه بیش از 700 هزار تن کالا را دارد.
این بندر که برای رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی استان و به خصوص منطقه فریدونکنار احداث شد اکنون به دغدغه مردم و مسئولین این شهرستان بدل شده است.
قرار گیری فریدونکنار در کریدور شرق به غرب مازندران و وجود بندر در این شهر و 2 بندر دیگر در شرق و غرب استان( بندر امیرآباد و بندر نوشهر)، باعث شده تا روزانه تعداد زیادی از خودروهای سنگین وارد شهر فریدونکنار شود و بر بار ترافیکی و مشکلات شهر اضافه کند.
همچنین مشکلات زیست محیطی بندر برای شهرک های گردشگری اطراف و مردم این شهر نه تنها صدای مردم بلکه صدای مسئولان شهرستانی را نیز درآورده است.
**بندر فریدونکنار در اقتصاد این شهرستان نقشی ندارد
فرماندار شهرستان فریدونکنار روز یکشنبه در نشست بررسی وضعیت این بندر گفت: وجود بندر در فریدونکنار و ظرفیت های آن برای این شهرستان هیچ آورده ای ندارد و نقشی در ارتقای اقتصادی فریدونکنار بازی نمی کند.
مهدی نصیری افزود: تاکنون تاثیری اجتماعی و اقتصادی از بندر در زندگی مردم شهرستان فریدونکنار جز اثرات منفی، مانند آلودگی های اجتماعی و زیست محیطی مشاهده نشده است.
وی همچنین عدم تقارن مسیر کمربندی شهرستان با ورودی بندر را یکی از مشکلات بندر در زندگی روز مره مردم این شهرستان عنوان کرد و گفت: تردد خودروهای طویل بندر در درون شهر برای عبور از فریدونکنار، مسیر های شهری را مخدوش و دسترسی عادی را برای شهروندان دشوار کرده است.
فرماندار فریدونکنار به دیگر آسیب های بندر فریدونکنار اشاره کرد و گفت: در حال حاضر این بندر مشکلات آسیب زننده ای در حوزه اجتماعی و زیست محیطی برای شهر فریدونکنار ایجاد می کند که باید در سریع ترین زمان بر طرف شود.
وی به سرریز ماسه های لایروبی شده در بندر اشاره کرد که بر اثر کوچک ترین وزش باد به شهر و شهرک های توریستی اطراف بندر منتقل می شود.
او همچنین بوی نامطبوع پایانه نفتی برای ساکنین اطراف بندر را غیر قابل تحمل دانست و افزود: مسائل اقتصادی بندر نباید زندگی روزمره شهروندان را تحت الشعاع قرار بدهد و باری بر مشکلاتشان بیافزاید.
نصیری با اشاره به اینکه اکثر ترانزیت بندر فریدونکنار مواد نفتی است افزود: میزان خدمات و اعتباری که شهرستان و بندر فریدونکنار از سازمان بنادر برای توسعه دریافت می کند کمتر از دیگر بنادر است در حالی که خسارات زیست محیطی مواد نفتی بیش از دیگر بنادر است.
وی ادامه داد: نباید این احساس خسارت در میان مردم شهرستان فریدونکنار تبدیل به احساس حقارت شود و مسئولین سازمان بنادر باید علاوه بر مسائل بندر به شهرستان فریدونکنار نیز خدمات رسانی کنند.
فرماندار فریدونکنار خصوصی سازی بندر را یک پروژه خسارت زننده به این شهرستان عنوان کرد و گفت: این مسئله صرفا تبدیل به مسئله ای دهن پر کن شده و هیچ آورده مثبتی برای این شهرستان نداشته است.
نصیری همچنین از استفاده از نیروهای غیربومی در بندر فریدونکنار انتقاد کرد و گفت: باوجود نرخ 11 درصدی بیکاری در این شهرستان و وجود نیروهای متخصص در مسائل فنی، لزومی به بهره مندی از نیروهای غیر بومی در بندر این شهرستان دیده نمی شود.
فرماندار فریدونکنار اشتغال را یکی از دغدغه های شهرستان عنوان کرد و گفت: یکی از امیدهای احداث بندر بحث کاهش نرخ بیکاری در این منطقه بود که عملا تاثیری نداشت.
**مردم فریدونکنار تا چند سال دیگر منتظر منافع بندر باشند
نماینده مردم فریدونکنار و بابلسر در مجلس شورای اسلامی گفت: تا چند سال دیگر باید مردم منتظر عایدات و منافع این بندر بمانند تا از موهبت های اقتصادی و اجتماعی آن بهره مند شوند.
ولی الله بانواکناری در این نشست افزود: چندین سال است که بیش از 70 هکتار زمین مردم این شهرستان در اختیار سازمان بنادر برای احداث و توسعه بندر گذاشتند به امید این که مشکلات این شهرستان حل شود اما اکنون 10 سال از فعالیت بندر می گذرد اما آب از آب اقتصاد فریدونکنار تکان نخورده و هنوز نیز معیشت مردم فقط از راه کشاورزی تامین می شود
وی ادامه داد: بندر فریدونکنار نه تنها منافعی برای مردم این شهرستان نداشته است بلکه فضای زندگی شهری مردم این منطقه را نیز تنگ تر کرد.
این نماینده مجلس از عدم توسعه راههای ارتباطی شهرستان فریدونکنار برغم بهره مندی بندر از این راه ها انتقاد کرد و گفت: مسیرهای کشاورزی امروز تبدیل به مسیر کشنده های سنگین بندر شده است در حالی که باید راه های این شهرستان به واسطه ظرفیت بندر توسعه می یافت.
علاوه بر این نانواکناری به فقدان رعایت پدافند غیر عامل در بندر و شهرستان فریدونکنار اشاره کرد و افزود: در صورت آتش سوزی در مخازن نفتی بندر نه تنها امکانات لازم آتش نشانی برای بندر وجود ندارد بلکه راه های دسترسی نیز برای انتقال امکانات اطفای حریق دیده نشده است.
نماینده مردم فریدونکنار و بابلسر کنایه ای هم به اجرای طرح های مطالعاتی متعدد در فریدونکنار زد و بیان کرد: نیاز مردم را می توان به راحتی از مردم پرسید و احتیاجی به طرح های مطالعاتی چند ساله نیست زیرا امروز مردم نیازمند ایجاد فرصت های اقتصادی هستند.
شهرستان فریدونکنار دارای بیش از 70 هزار نفر جمعیت است و به واسطه بندر و ساحل از نقاط پرتردد استان مازندران محسوب می شود و همه ساله میزبان میلیون ها مسافر است
علاوه بر این، کشاورزی و شالیکاری که از محورهای اصلی اقتصاد این شهرستان است، آن را به مقصد بسیاری از تاجران این محصول و تردد گسترده کشاورزان تبدیل کرده است.
مسافران و گردشگرانی که به غرب مازندران سفر می کنند چنانچه قصد رسیدن به شرق استان داشته باشند باید از مرکز شهر فریدونکنار عبور کنند و همچنین سفر از شرق به غرب مازندران نیز هم نیازمند گذر از همین مسیر است.
9919/1899

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کاهش تولید برنج نخواهیم داشت/ خزانه گیری 85 درصد شالیزارها

پرداخت کمک بلاعوض کشاورزان سیلزده مازندران آغاز شد

باران بهاری بزرگ ترین سد مازندران را سرریز کرد

چهار نیروگاه برق در ساری در مدار تولید قرار گرفت

کشاورزان مازندران اقدامات پیشگیرانه در برابر سرما را انجام دهند

آزادسازی واردات زنبور ملکه در دست انداز کارشکنی ها/10 درصد از زنبورداری کشور به مازندران اختصاص دارد

صید 18هزار تنی ماهی کیلکا در دریای مازندران

پرداخت حقوق تشویقی 500خانوار سیلزده بیمه روستایی مازندران

سیل 564 میلیارد ریال به تاسیسات آب مازندران خسارت زد

افزایش 101درصدی بودجه پارک علم و فناوری مازندران در سال 98

تمهیدات آب منطقه ای مازندران برای کاهش خسارت سیلاب

6واحد تولیدی غیرفعال در بابل به مدار تولید باز گشتند

خبرهای خوش حمایتی برای واحد های فناورانه مازندران

بستر رودخانه تلار در شهر زیراب بازگشائی شد

ساخت اسکله های گردشگری در مازندران کلید خورد

طرح بوم گردی در 160 روستای مازندران اجرا می شود

گرانی نهاده های کشاورزی و کمبود نقدینگی شالیکاران مازندران

ابهام در تمدید قرارداد کارگران شرکت های بهره بردار جنگل های مازندران

ضرب الاجل استانداری بر برگشت سریع کشاورزی سیلزده مازندران به تولید

ذخایر ماهیان خاویاری خزر بهبود نیافته است

واحدهای صنفی سیلزده مازندران وام ارزان قیمت می گیرند

برنجکاری مازندران برنده اصلی سیلاب

سیل ، شالیکاران حرفه ای مازندرانی را به گلستان برد

دولت 222 میلیارد تومان کمک بلاعوض به مازندران تخصیص داد

معاون استاندار: سلامت همه ایرانیان در امنیت جاده های مازندران است

کشیدن ترمز توسعه فرودگاه نوشهر با ساخت پارک بانوان

سالانه 900 میلیون سفر در کشور انجام می شود

مازندران پارسال 13 هزار میلیارد ریال بودجه عمرانی گرفت

صادرات محصولات باغی مازندران 3 برابر شد

جاده های مازندران بارانی و لغزنده است

دلیل خروج بوم‌گردی مازندران از مسیر اصلی خود چیست؟!

علاج واقعه پیش از وقوع بلایای طبیعی!

حذف صفر از پول ملی بر تورم اثرگذار نیست

اختصاص 458 میلیاردتومان تسهیلات کم بهره به کشاورزان سیلزده

چند واحد تولیدی مازندران دارای نشان استاندارد است؟

بیکاری 4 هزار نفر بیخ گوش مازندران!

کشاورزان تا سه شنبه هفته جاری ازنشاکاری برنج خودداری کنند

280 میلیون دلار برای پروژه های فاضلاب شهری مازندران تصویب شد

حذف صفر از پول ملی بر تورم اثرگذار نیست

ساخت 900 مسکن ویژه سیل زدگان توسط سپاه در مازندران

بازسازی و بهسازی 332 واحد مسکونی سیلزده توسط بنیاد مسکن

کمک میلیاردی دستگاه‌های زیر مجموعه وزارت تعاون به سیل‌زدگان مازندران

سیل اخیر 300 میلیارد ریال به شبکه برق مازندران خسارت زد

تملک اراضی، روند اجرای طرح آبرسانی به نوشهروچالوس را کند کرد

سیل به بزرگترین شرکت کشاورزی کشور 150 میلیارد ریال خسارت زد

کشاورزان سیلزده برای تکمیل پرونده به خدمات کشاورزی مراجعه کنند

زمینه بهبود شرایط کسب و کار و رونق تولیدفراهم شود

دامهای مناطق سیل زده مازندران رایگان درمان می شوند

تولید 1.8 میلیون اصله نهال شمشاد در شمال کشور

خسارت سیل به راههای مازندران 5 هزارمیلیارد ریال اعلام شد