پیام مازند

آخرين مطالب

سند راهبردی پیگشری از سیل تدوین می شود اقتصادي

سند راهبردی پیگشری از سیل تدوین می شود

  بزرگنمايي:

پیام مازند - نوشهر- مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری از تدوین سند راهبردی پیشگیری از سیل خبر داد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، ابوالقاسم حسین پور که به همراه یک تیم کارشناسی از سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری برای بررسی علل وقوع سیل به مازندران سفر کرد، روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در نوشهر تدوین این سند را مکمل طرح جامع حوضه های آبخیز دانست.
وی با اعلام این که قرار است این طرح ملی به مدت پنج سال به طور کامل در کشور اجرا شود، افزود: ساختار فرآیند اجرایی این طرح در تمامی استان های کشور شکل پیدا کرده است و هفت گام اساسی برای آن تعریف شده است.
حسین پور از این رح به عنوان یک ظرفیت سرزمینی یاد کرد و گفت که همه دستگاههای مرتبط ظرفیت های سرزمینی را در این طرح ارائه خواهند داد.
مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: بررسی ها نشان داده پس از واقعه زلزله ، دومین بلای طبیعی که کشوررا تهدید می کند سیل است و بنابراین اجرای طرح های آبخیزداری جزو نیازهای ضروری است و البته پیشگیری ازاین حادثه فقط برعهده این سازمان نیست همه مسئولان مرتبط باید در این زمینه همراهی لازم را داشته باشند.
وی با تاکید بر این که امروز یکی از راهکارهای اساسی برای پیشگیری از سیل اجرای کامل طرح مدیریت جامع حوضه های آبخیز است ، استعداد سرزمینی، مشارکت مردم به عنوان نقش محوری و انسجام دستگاههای مرتبط در بعد پیشگیری از سیل را از اهداف این طرح ملی معرفی کرد.
مدیر کل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری گفت : هم اکنون این طرح در گستره ای حدود 11 میلیون هکتار در سطح کشور اجرا شده است و طبق قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه قرار است حدود 10 میلیون هکتار دیگر نیز به این میزان سطح افزوده شود.
حسین پور مشارکت دادن مردم را به عنوان یکی از اهداف اصلی اجرای این طرح دانست و افزود : ضمن آنکه تاکنون کارگروه هایی هم در فرمانداری ها و استانداری ها در بیشتر استان های و شهرستان های کشور تشکیل شده است .
این مسئول با اشاره به آنکه حدود 287 حوضه آبخیزداری در قالب برنامه کنترل سیلاب و آبخوانداری پیشگیری از سیل پیش بینی شده است ابراز امیدواری کرد که از محل صندوق توسعه ملی دولت اعتبارات خوبی اختصاص داده و در صدد هستیم تا پایان امسال این طرح را به بهره برداری برسانیم .
براساس اسناد موجود ، امسال برای اجرای طرح های آبخیزداری در سطح کشور 200 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی اختصاص داده شد که سهم غرب مازندران از این میزان حدود 14 میلیارد تومان برای اجرای این طرح در شش حوزه مدیریت آبخیزداری در نظرگرفته شده است .
وی در مورد سیل اخیر در مازندران بویژه غرب این استان نیز گفت : مازندران طبق بررسی های به عمل آمده از دهه 90 نشان داده که رکوردار سیل در سطح کشور بوده است و برهمین اساس دولت نیز توجه ویژه ای به این استان دارد تا بتواند گام های اساسی برای پیشگیری از این بلای طبیعی در این منطقه بردارد.
سیلی که در 13 مهرماه امسال در مازندران بویژه غرب این استان جاری شد و به مدت 2 روز نیز ادامه داشت حدود 700 میلیارد تومان به بخش های مختلف مازندران خسارت زد .
حسین پور افزود : متاسفانه در دوره های گذشته در بعد پیشگیری از سیل گام های اساسی برداشته نشد ولی دراین دولت اعتباراتی که در این بخش پیش بینی شده حدود سه برابر دوره های گذشته بوده است .
وی اجرای طرح حوضه آبخیزداری به گستره حدود 45 هزار هکتار در منطقه غرب مازندران را به عنوان مصداق روشنی از توجه دولت به این بخش ذکرکرد.
وی گفت : تاکنون از سطح 600 هزار هکتار عرصه های جنگلی و مرتعی غرب مازندران حدود 90 هزار هکتار طرح آبخیزداری اجرا شده طی 10 سال گذشته اجرا شد و امسال نیز به مدت شش ماه گذشته حدود 45 هزار هکتار اجرا شده ضمن آنکه طرح مطالعاتی حدود 100 هزار هکتار حوزه آبخیزداری نیز برنامه ریزی شده است.
مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری گفت : با اجرای طرح های آبخیزداری تا حدود زیادی از آثار تخریبی سیل به بخش های مختلف کشور بویژه مازندران کاسته خواهد شد
حسین پور همچنین در مورد سفر2 روزه اش به همراه تیم کارشناسی از سازمان جنگل ها نیز افزود : این سفر بنا به توصیه رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری با هدف بررسی علل و عوامل تشدید سیل بوده است و هم اکنون ظرفیت های آبخیزداری ، آبخوانداری ، ایمن سازی و پیشگیری از سیل در دستور کار این سازمان قرار دارد .
وی اظهارداشت : روز گذشته ضمن بازدید از حوضه های آبخیز شهرستان های نوشهر و عباس آباد امروز /دوشنبه / نیز از حوضه های آبخیزشهرستان های تنکابن و رامسر بازدید می شود.
مازندران دارای 2 حوزه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری یکی در ساری مرکز این استان و دیگری نیز در نوشهر غرب مازندران است .
حوزهٔ اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران ـ نوشهر با وسعتی بیش از 662هزار هکتار ، معادل 9/27 درصد از مساحت مازندران را در بر دارد.
7078 /1602/1654

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

300 دام صیادی در فریدونکنار جمع آوری شد

ظرفیت های معدنی در مازندران فعال شود

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/11/02

عرضه موبایل‌های توقیفی تا هفته‌ آینده

پرداخت وام 300 میلیونی به کسبه پلاسکو

استراتژی دولت حفظ تولید و ارتقاء آن است

مازندرانی ها گرانفروشی را مستقیم به دادستانی گزارش دهند

طلسم 11 ساله احداث پل شاهزاده رضا در بابل شکسته شد

بودجه 98؛ چربش واقعیت بر ایده آل

گوشت 40 هزار تومان، مرغ 14 هزار تومان

آغاز ثبت‌نام مرحله دوم وام ضروری بازنشستگان

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/11/01

وزیر سابق رفاه: مشکلات بانک‌ها را رسانه‌ای نکنید!

به نام جشنواره به کام بازارچه

عدم پرداخت 50 میلیارد تومان مشوق صادراتی توسط صندوق ملی طیور/ دیگر شوقی برای صادرات ندارم!

368 هزار نفر مازندرانی تحت پوشش بیمه قرار می گیرند

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/30

واریز بسته‌های حمایتی تا پایان امروز ادامه دارد

توضیح درباره قیمت‌های جدید محصولات سایپا

انتخابات اتاق بازرگانی مازندران زیر ضربه اتهام مهندسی

قیمت سه پرس کباب لاکچری؛ 744 هزار تومان!

یارانه نقدی چه کسانی حذف می‌شود؟

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/29

پیشنهاد افزایش 30 هزار میلیاردی بودجه دفاعی

سود سپرده‎های بانکی از فردا «ماه‎شمار» می‎شود

سهم خواهی پدرخوانده ها در مازندران/ تدبیر به امید نرسید

شهرک های صنفی در مازندران احداث شود

34 پروژه دهه فجر در تنکابن بهره برداری می شود

ساخت پل چهارم چشمه کیله پس از 8 سال آغاز شد

صید 1600 تن انواع ماهیان استخوانی در مازندران

توسعه منابع انسانی مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی است

مدیران سهم مازندران را از بودجه ملی پیگیری کنند

استاندار مازندران: شهرک صنفی در استان ایجاد می شود

دولت برای تکمیل پل 6ساله عباس آباد یک میلیاردریال اختصاص داد

دولت در لایحه بودجه توجه ویژه به حمایت از قشر ضعیف دارد

روشن و شهریار تراریخته نیستند!

ایجاد شغل برای 2 هزار و 850 نفر در مازندرن از طریق تسهیلات اشتغالزایی روستایی

"می خواهم برند خاویار ایران را برگردانم"

یکهزار و 200 طرح اشتغالزای روستایی مازندران تسهیلات گرفتند

بزرگ ترین طرح اقتصاد مقاومتی مازندران در بلاتکلیفی

پرداخت 4500 میلیارد تومان برای بسته‌های حمایتی

افزایش حقوق؛ 30 یا 25 درصد یا حداقل 3 میلیون

حق مسکن کارگران چقدر می‌شود؟

آپارتمان‌های 10 ساله تهران چند می‌ارزند؟

ظرفیت های اقتصادی مازندران درست بهره برداری نمی شود

یارانه نقدی چه کسانی حذف می‌شود؟

قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار

آخرین وضعیت متراژ مسکن در تهران

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/27

کلانتری: انتقال آب دریای خزر در مرحله مطالعاتی است