پیام مازند

آخرين مطالب

ایسنا گزارش می دهد؛

بی خانمانی موسسه ساماندهی سگ های ولگرد در ساری/ مناسب ترین مکان برای استقرار سگ های ولگرد کجاست؟ اجتماعي

بی خانمانی موسسه ساماندهی سگ های ولگرد در ساری/ مناسب ترین مکان برای استقرار سگ های ولگرد کجاست؟

  بزرگنمايي:

پیام مازند - در حالی مردم و منابع محلی روستای سنگ تراشان ساری نسبت به وجود کمپ جمع آوری سگ های ولگرد اعتراض شدید دارند،بنابر استنادات این مکان دارای مجوزات قانونی است و شهرداری به عنوان متولی این امر باید پاسخگوی اعتراض های مردمی باشد.
به گزارش ایسنا مازندران،موضوع جمع آوری سگ های ولگرد در خیابان های شهرهای استان مازندران مدتی است که نقل محافل شده ،سگ هایی که در گوشه و کنار شهرها تردد کرده و در برخی موارد منجر به زخمی شدن تعدادی از مردم شدند،با انتشار اخبار و عکس هایی مبنی بر آسیب های زیست محیطی این حیوانات برای شهروندان در فضای مجازی مسئولان استانی و شهرستانی را بر آن داشت تا محلی برای جمع آوری و نگهداری سگ های ولگرد ایجاد کنند.
در شهرستان ساری به کمک شهرداری ساری، اداره محیط زیست مازندران و دادستان پیشین مرکز استان, زمینی در" بالادزا" از توابع شهرستان ساری در اختیار موسسه ای قرار گرفت تا سگ های ولگرد جمع آوری و به آن مرکز برده شود؛تصمیم بر آن شد تا با تحویل سگ ها به این موسسه ایمنی مردم تأمین شده و سلامت این حیوانات نیز مورد بررسی قرار بگیرد و پس از اقدامات بهداشتی و واکسینه واگذاری این سگ‌ها به متقاضیان انجام شود.
اما اکنون پس از مدت 10ماه از احداث این مکان عده ای از اهالی روستای "سنگ تراشان" ساری با این امر ابراز مخالفت کرده و این مکان را در آلودگی محیط زیست موثر دانستند.
*مخالفت مردم از وجود موسسه نگهداری سگ ها غیر طبیعی است
حسین شادمند مسئول ساماندهی و نگهداری سگ ها در ساری با ابراز ناراحتی از شرایط موجود و اعتراضات مردمی نسبت به محل نگهداری سگ ها می گوید: با توجه به اینکه راه عبوری این موسسه روستایی نبوده و جنگلی است و در خارج از محدوده سنگ تراشان قرار دارد، ابراز مخالفت مردم امری غیر طبیعی دانست.
وی خاطرنشان می کند: مردم بر علیه موسسه شکایتی ترتیب داده و به داستان مراجعه کردند و دادستان جدید از آنجایی که اطلاع از شرایط و قوانین قبلی نداشت، با درخواست آن ها موافقت و حکم تخلیه را برای ما صادر کرد.
مسئول ساماندهی و نگهداری سگ ها در ساری تصریح می کند: اما پس از پیگیری معاون دادستان که در جریان واگذاری این زمین برای نگهداری سگ ها بودند این امر به تعویق افتاد.
*شهرداری و محیط زیست ناظر بر ایجاد موسسه سگ های ولگرد
شادمند می گوید: با توجه به اینکه موسسه نگهداری سگ های ولگرد از شهرداری مجوز گرفته و همین ارگان نیز زمین را در ختیار ما داده است و سازمان محیط زیست نیز برای بازگشایی چنین مکانی پای کار بودند، مخالفت عده 100 نفری از مردم که شورا و امام جماعت آن روستا نیز در حمایت از این عده برآمدندجای تعجب دارد؛گرچه دهیاری روستا با این قضیه مشکلی ندارد و تاکنون مخالفتی نکرده است.
وی معتقد است: اهمیت مکانی برای نگهداری سگ ها جهت جلوگیری از آسیب رساندن به مردم و همچنین نگهداری از جاندارانی که مخلوق خدا هستند امری ضروری است و اگر این مکان را هم از دست بدهیم باید در مکان دیگری این امر صورت بگیرد و هرگونه جابجایی ممکن است اعتراضات عده دیگری که نزدیک آن منطقه هستند را در برداشته باشد، پس تکلیف چیست؟
مسئول ساماندهی سگ ها در ساری یادآور می شود: با وجود این که ما در منطقه جنگلی این مکان را احداث کردیم و این زمین تحت نظارت و مجوز دادستانی گذشته در اختیار موسسه قرار گرفته است و حتی هیچ راه عبوری روستایی ندارد، اعتراض مردم منطقی و به حق نیست.
وی می گوید: گرچه این عمل منفعت شخصی چندانی به دنبال ندارد اما چه بسا با منحل شدن این قضیه تعداد زیادی از این سگ ها در سطح شهر سرگردان شده و به مردم هم آسیب برسانند، کما اینکه در شهرستان آمل نمونه هایی از این موارد مشاهده شد.
* حکایت تشکیل موسسه ساماندهی سگ های ولگرد
شادمند در مورد نحوه گروه حمایت از حیوانات یادآور می شود: قطعا تشکیل این گروه یک باره صورت نگرفت، هر کدام از ما در نقاط مختلف شهر بنا به وسع و وقتمان با غذا رسانی به این مخلوقات خدمت می کردیم، در همان غذارسانی ها اعضا همدیگر را پیدا کردند و تصمیم گرفته شد برای غذارسانی بهتر با برنامه ریزی کار شود.
وی می گوید: در قالب یک گروه غذارسان، کار گروهی مان را شروع کردیم؛ در جریان غذارسانی ها سگ و گربه های آسیب دیده را می دیدیم و برای درمانشان اقدام می کردیم اما گاها نیاز بود روزها "پانسیون شن" انجام شود و شاید بازگشت شان به طبیعت با توجه به معلولیت و بیماری امکان پذیر نبود که کار را کمی دشوار می کرد.
مسئول ساماندهی سگ ها در ساری تصریح می کند:در سال 92 تصمیم گرفتیم مکانی را برای این کار اختصاص بدهیم، به دنبال فضایی برای اینکار گشتیم تا بالاخره زمینی نزدیک شهر قائمشهر پیدا شد،سپس با کمک دوستان گروه نقاهتگاه بنا شد و به یاد نخستین توله سگی که برای درمان جرب به نقاهتگاه منتقل شد، اسم آن مکان "بهشت چیتا" نامگذاری شد.
وی می گوید:در تمام مدت فعالیت نقاهتگاه در پی همراه کردن ارگان های دولتی و خصوصی بودیم که در این میان با همکاری شهردار ساری که از حامیان این حرکت بودند هیچ گونه کشتاری از حیوانات در ساری انجام نشد و این برگ برنده ای برای ما و این مخلوقات خدا بود.
شادمند یادآور می شود: از آن جایی که زمین نقاهتگاه در حوزه شهرداری قائمشهر بوده مجبور شدیم مجددا به دنبال زمینی در حوزه شهر ساریباشیم؛ البته "نقاهتگاه چیتا" هنوز هم پابرجاست و ما با ثبت شرکت" افق امید فرشتگان میهن" در ساری کار ساماندهی سگ ها را شروع و با شهرداری قرارداد بستیم.
شادمند خاطرنشان می کند: ابتدا در روستای "گله دون" در حوالی شهرستان ساری کار ساخت نقاهتگاه را شروع کردیم اما به دلیل کوچک بودن زمین مجبور به تخلیه شدیم، جایگاه بعدی ما روستای سنگتراشان و یک مرغداری مخروبه بود اما پس از چند ماه با تهدید اهالی روستا مجبور به تغییر مکان شدیم؛ این بار به روستای "کردخیل" نقل مکان کردیم، باز هم ساختیم و باز هم اهالی روستا شروع به آزار و تهدید کردند و مجددا خانه به دوش شدیم.
وی تصریح می کند:دیگر ناچار از شهرداری زمینی را برای این کار طلب کردیم تا مجبور به جابه جایی نباشیم؛ با رایزنی های متعدد و تلاش های شبانه روزی و نظر مساعد ارگان های متفاوت با دستور دادستان وقت، بالاخره زمینی در جنگل "سکوتپه" ساری به نقاهتگاه اختصاص داده شد و با کمک شهرداری و حامیان گروه دوباره نقاهتگاه را از نو ساختیم.
شادمند در مورد مکان جغرافیای نقاهتگاه می گوید: زمینی در مرکز جنگل که هفت کیلومتر جاده جنگلی از ابتدای روستای سنگتراشان تا آن جا فاصله بوده و به صورت هوایی نیز دو کیلومتر با روستای مذکور فاصله دارد.
وی ادامه می دهد: پس از احداث نقاهتگاه و جمع آوری سگ ها از خیابان و انتقالشان به این مرکز، متاسفانه بارها با اعتراض،فحاشی و هتاکی، ضرب و شتم و حتی تخریب اموال نقاهتگاه از سوی اهالی روستا رو به رو شدیم تا این بار نیز طعم خانه به دوشی را تجربه نماییم.
*موسسه ساماندهی سگ های ولگرد در ساری کاملا قانونی است
محمود رحیمی معاون خدمات شهری شهرداری ساری در گفت و گویی با خبرنگار ایسنا در مورد نحوه فعالیت موسسه جمع آوری سگ ها در ساری می گوید: زمین موسسه ساماندهی سگ ها متعلق به شهرداری ساری بوده که به صورت پیمانکاری در اختیار این مرکز قرار گرفته است.
وی با اشاره اینکه در حال حاضر مکان موسسه " افق امید فرشتگان میهن" در منطقه بالای جنگل قرار داشته و هیچ راه روستایی هم ندارد، تصریح می کند: اما مردم ظاهرا معترض هستند و مشکلاتی را نیز برای موسسه به وجود آوردند.
معاون خدمات شهری شهرداری ساری می گوید: این موسسه دارای مجوز رسمی از دادستان پیشین مرکز استان و همچنین محیط زیست بوده و کاملا قانونی در حال فعالیت است.
دادستان قبلی مرکز استان به این موسسه مجوز جمع آوری سگها را داده و همچنین از محیط زیست نیز مجوز دارد.
رحیمی تصریح می کند: پس از دریافت مجوزهای قانونی، شهرداری زمینی را در اختیار موسسه برای ساماندهی سگ های ولگرد قرار داد تا چالش تردد این حیوانات در مسیرهای عبور و مرور شهری و روستایی حل شود.
به گزارش ایسنا مازندران، در آن سوی داستان مردم و اعضای شورای اسلامی روستای سنگتراشان ساری نسبت به وجود کمپ سگ های ولگرد نارضایتی خود را به شیوه های مختلف ابراز کردند به طوری که این اعتراض به صورت راهپیمایی،نصب بنر اعتراضی و جمع آوری طومار منجر شد.ل
به گفته منابع محلی قرار بود این مکان به یک پارک تفریحی تبدیل شود اما به دلیل وجود سگ های ولگرد این امر محقق نشد؛به استناد دستورالعمل کنترل جمعیت سگ های ولگرد، جمع آوری حیوانات بلاصاحب و دفع حیوانات مزاحم، مریض و ولگرد از وظایف شهرداری ها است و شهرداری ساری باید تصمیم جدی در این مورد اتخاذ کند که هم اهالی روستاهای تابعه دچار مشکلات نشوند و هم روند ساماندهی سگ ها به درستی صورت گیرد.
گزارش از راضیه عنایتی خبرنگار ایسنا مازندران
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ترافیک در راههای مازندران عادی است

مبارزه با مواد مخدر سبب امنیت اجتماعی می شود

شالیکاران نسبت به تهویه خزانه برنج اقدام کنند

ابهام در تمدید قرارداد کارگران شرکت های بهره بردار جنگل های مازندران

وضعیت سایت دفن زباله کلاکولی رامسر به مرحله بحران رسید

موانع موجود در مسیر رودخانه های مازندران رفع شود

پیش‌بینی آخرین وضعیت آب و هوای مازندران

جابه‌جایی هزار و 400 واحد مسکونی معرض رانش در مازندران

هشت نفر ازساکنان روستایی درکجور نوشهر دچارمسمومیت با گازشدند

5 هزار بابلی در معرض خطر استفاده از آب غیربهداشتی

جاده کندوان جمعه یک طرفه می شود

اهدای مستمر خون در مازندران به 70 درصد افزایش یافت

سیل اخیر محصول وارد شدن به حریم رودخانه و عدم تدبیر است

ارتفاعات کندوان و سوادکوه مه آلود است

آملی‌ها حدود 2 میلیارد ریال به سیل زدگان کمک کردند

ساخت و سازها در رامسر طبق ضوابط است/تکمیل پروژه های نیمه کاره

ارائه 115 میلیارد ریال تسهیلات بلاعوض به سیل زدگان مازندران

خط مقدم جدید بروبچه های 25 کربلا/ اینجا همه خیبری هستند

آمار خانه های سیلزده مازندران به 6 هزار و 501 واحد رسید

چگونه سیلاب را کنترل کنیم؟!

توقیف خودرویی که در فضای مجازی جولان خلاف می داد!

خارج کردن کلیه‌های پلی کیستیک 12 کیلوگرمی در بابل

دلیل اصلی رانش محورهای مواصلاتی مازندران چیست؟

تخریب 800 واحد مسکونی در دو سیل مازندران/ 320 خانه حریم رودخانه در زیرآب جا به جا می‌شوند

باز بودن تمامی محورهای مواصلاتی مازندران/ خطر ریزش و رانش در هراز جدی است

لزوم بهره گیری از مهندسی رودخانه ها برای کنترل سیلاب

شمار تلفات ناشی از سیلاب در مازندران به 6 نفر رسید

20 درصد خسارت سیل زدگان توسط بیمه ها پرداخت شد

خسارت سیل به مسکن 30 هزار مددجو در کشور

723 مسکن مددجویان کمیته امداد مازندران در سیل آسیب دید

دومین محموله کمکهای مردمی رامسر به سیل زدگان ارسال شد

اردیبهشت مقاومت در منطقه سیل زده سیمرغ برگزار می شود

بیمه شدگان سیل‌زده خسارت‌ وارده را به شرکت‌های بیمه‌ اعلام کنند

پرداخت 20 میلیون ریال وام قرض‌الحسنه به دانشجویان سیل‌زده

شالیزار در گِل فرو رفت/ آرزوهای شالیکار بر آب

کندوان و هراز برفی است/ سوادکوه بارانی

سیل به 30 هزار مسکن مددجویان کمیته امداد کشور خسارت زد

سیل 13 میلیارد تومان به شهرستان نور خسارت زد

محورهای فرعی سوادکوه با رانش شدید کوه مواجه است

مرگ مشکوک 7 راس قوچ و میش در مازندران

سرعت بخشی به بازسازی خانه های تخریبی در سیل در اولویت است

کمین مرگ بهاری با مصرف قارچ های وحشی

تخریب کامل 25خانه در روستاهای «تالارپشت» و «نجارکلا» مازندران

تمدید مهلت اعزام مشمولان مناطق سیل زده در مازندران

ساخت خانه مددجویان سیلزده کمیته امداد در مازندران آغاز شد

سومین یادواره شهدای مدافع حرم در بهشهر برگزار می شود

چهار هزار خانوار سیلزده مازندران کمک معیشتی دریافت کردند

سیل به 48 بنا و بافت تاریخی در مازندران آسیب زد

وجود سنگ‌های بزرگ پاکسازی جاده هراز را کند کرده است

جاده هراز همچنان بسته است