پیام مازند

آخرين مطالب

ایسنا گزارش می دهد؛

بی خانمانی موسسه ساماندهی سگ های ولگرد در ساری/ مناسب ترین مکان برای استقرار سگ های ولگرد کجاست؟ اجتماعي

بی خانمانی موسسه ساماندهی سگ های ولگرد در ساری/ مناسب ترین مکان برای استقرار سگ های ولگرد کجاست؟

  بزرگنمايي:

پیام مازند - در حالی مردم و منابع محلی روستای سنگ تراشان ساری نسبت به وجود کمپ جمع آوری سگ های ولگرد اعتراض شدید دارند،بنابر استنادات این مکان دارای مجوزات قانونی است و شهرداری به عنوان متولی این امر باید پاسخگوی اعتراض های مردمی باشد.
به گزارش ایسنا مازندران،موضوع جمع آوری سگ های ولگرد در خیابان های شهرهای استان مازندران مدتی است که نقل محافل شده ،سگ هایی که در گوشه و کنار شهرها تردد کرده و در برخی موارد منجر به زخمی شدن تعدادی از مردم شدند،با انتشار اخبار و عکس هایی مبنی بر آسیب های زیست محیطی این حیوانات برای شهروندان در فضای مجازی مسئولان استانی و شهرستانی را بر آن داشت تا محلی برای جمع آوری و نگهداری سگ های ولگرد ایجاد کنند.
در شهرستان ساری به کمک شهرداری ساری، اداره محیط زیست مازندران و دادستان پیشین مرکز استان, زمینی در" بالادزا" از توابع شهرستان ساری در اختیار موسسه ای قرار گرفت تا سگ های ولگرد جمع آوری و به آن مرکز برده شود؛تصمیم بر آن شد تا با تحویل سگ ها به این موسسه ایمنی مردم تأمین شده و سلامت این حیوانات نیز مورد بررسی قرار بگیرد و پس از اقدامات بهداشتی و واکسینه واگذاری این سگ‌ها به متقاضیان انجام شود.
اما اکنون پس از مدت 10ماه از احداث این مکان عده ای از اهالی روستای "سنگ تراشان" ساری با این امر ابراز مخالفت کرده و این مکان را در آلودگی محیط زیست موثر دانستند.
*مخالفت مردم از وجود موسسه نگهداری سگ ها غیر طبیعی است
حسین شادمند مسئول ساماندهی و نگهداری سگ ها در ساری با ابراز ناراحتی از شرایط موجود و اعتراضات مردمی نسبت به محل نگهداری سگ ها می گوید: با توجه به اینکه راه عبوری این موسسه روستایی نبوده و جنگلی است و در خارج از محدوده سنگ تراشان قرار دارد، ابراز مخالفت مردم امری غیر طبیعی دانست.
وی خاطرنشان می کند: مردم بر علیه موسسه شکایتی ترتیب داده و به داستان مراجعه کردند و دادستان جدید از آنجایی که اطلاع از شرایط و قوانین قبلی نداشت، با درخواست آن ها موافقت و حکم تخلیه را برای ما صادر کرد.
مسئول ساماندهی و نگهداری سگ ها در ساری تصریح می کند: اما پس از پیگیری معاون دادستان که در جریان واگذاری این زمین برای نگهداری سگ ها بودند این امر به تعویق افتاد.
*شهرداری و محیط زیست ناظر بر ایجاد موسسه سگ های ولگرد
شادمند می گوید: با توجه به اینکه موسسه نگهداری سگ های ولگرد از شهرداری مجوز گرفته و همین ارگان نیز زمین را در ختیار ما داده است و سازمان محیط زیست نیز برای بازگشایی چنین مکانی پای کار بودند، مخالفت عده 100 نفری از مردم که شورا و امام جماعت آن روستا نیز در حمایت از این عده برآمدندجای تعجب دارد؛گرچه دهیاری روستا با این قضیه مشکلی ندارد و تاکنون مخالفتی نکرده است.
وی معتقد است: اهمیت مکانی برای نگهداری سگ ها جهت جلوگیری از آسیب رساندن به مردم و همچنین نگهداری از جاندارانی که مخلوق خدا هستند امری ضروری است و اگر این مکان را هم از دست بدهیم باید در مکان دیگری این امر صورت بگیرد و هرگونه جابجایی ممکن است اعتراضات عده دیگری که نزدیک آن منطقه هستند را در برداشته باشد، پس تکلیف چیست؟
مسئول ساماندهی سگ ها در ساری یادآور می شود: با وجود این که ما در منطقه جنگلی این مکان را احداث کردیم و این زمین تحت نظارت و مجوز دادستانی گذشته در اختیار موسسه قرار گرفته است و حتی هیچ راه عبوری روستایی ندارد، اعتراض مردم منطقی و به حق نیست.
وی می گوید: گرچه این عمل منفعت شخصی چندانی به دنبال ندارد اما چه بسا با منحل شدن این قضیه تعداد زیادی از این سگ ها در سطح شهر سرگردان شده و به مردم هم آسیب برسانند، کما اینکه در شهرستان آمل نمونه هایی از این موارد مشاهده شد.
* حکایت تشکیل موسسه ساماندهی سگ های ولگرد
شادمند در مورد نحوه گروه حمایت از حیوانات یادآور می شود: قطعا تشکیل این گروه یک باره صورت نگرفت، هر کدام از ما در نقاط مختلف شهر بنا به وسع و وقتمان با غذا رسانی به این مخلوقات خدمت می کردیم، در همان غذارسانی ها اعضا همدیگر را پیدا کردند و تصمیم گرفته شد برای غذارسانی بهتر با برنامه ریزی کار شود.
وی می گوید: در قالب یک گروه غذارسان، کار گروهی مان را شروع کردیم؛ در جریان غذارسانی ها سگ و گربه های آسیب دیده را می دیدیم و برای درمانشان اقدام می کردیم اما گاها نیاز بود روزها "پانسیون شن" انجام شود و شاید بازگشت شان به طبیعت با توجه به معلولیت و بیماری امکان پذیر نبود که کار را کمی دشوار می کرد.
مسئول ساماندهی سگ ها در ساری تصریح می کند:در سال 92 تصمیم گرفتیم مکانی را برای این کار اختصاص بدهیم، به دنبال فضایی برای اینکار گشتیم تا بالاخره زمینی نزدیک شهر قائمشهر پیدا شد،سپس با کمک دوستان گروه نقاهتگاه بنا شد و به یاد نخستین توله سگی که برای درمان جرب به نقاهتگاه منتقل شد، اسم آن مکان "بهشت چیتا" نامگذاری شد.
وی می گوید:در تمام مدت فعالیت نقاهتگاه در پی همراه کردن ارگان های دولتی و خصوصی بودیم که در این میان با همکاری شهردار ساری که از حامیان این حرکت بودند هیچ گونه کشتاری از حیوانات در ساری انجام نشد و این برگ برنده ای برای ما و این مخلوقات خدا بود.
شادمند یادآور می شود: از آن جایی که زمین نقاهتگاه در حوزه شهرداری قائمشهر بوده مجبور شدیم مجددا به دنبال زمینی در حوزه شهر ساریباشیم؛ البته "نقاهتگاه چیتا" هنوز هم پابرجاست و ما با ثبت شرکت" افق امید فرشتگان میهن" در ساری کار ساماندهی سگ ها را شروع و با شهرداری قرارداد بستیم.
شادمند خاطرنشان می کند: ابتدا در روستای "گله دون" در حوالی شهرستان ساری کار ساخت نقاهتگاه را شروع کردیم اما به دلیل کوچک بودن زمین مجبور به تخلیه شدیم، جایگاه بعدی ما روستای سنگتراشان و یک مرغداری مخروبه بود اما پس از چند ماه با تهدید اهالی روستا مجبور به تغییر مکان شدیم؛ این بار به روستای "کردخیل" نقل مکان کردیم، باز هم ساختیم و باز هم اهالی روستا شروع به آزار و تهدید کردند و مجددا خانه به دوش شدیم.
وی تصریح می کند:دیگر ناچار از شهرداری زمینی را برای این کار طلب کردیم تا مجبور به جابه جایی نباشیم؛ با رایزنی های متعدد و تلاش های شبانه روزی و نظر مساعد ارگان های متفاوت با دستور دادستان وقت، بالاخره زمینی در جنگل "سکوتپه" ساری به نقاهتگاه اختصاص داده شد و با کمک شهرداری و حامیان گروه دوباره نقاهتگاه را از نو ساختیم.
شادمند در مورد مکان جغرافیای نقاهتگاه می گوید: زمینی در مرکز جنگل که هفت کیلومتر جاده جنگلی از ابتدای روستای سنگتراشان تا آن جا فاصله بوده و به صورت هوایی نیز دو کیلومتر با روستای مذکور فاصله دارد.
وی ادامه می دهد: پس از احداث نقاهتگاه و جمع آوری سگ ها از خیابان و انتقالشان به این مرکز، متاسفانه بارها با اعتراض،فحاشی و هتاکی، ضرب و شتم و حتی تخریب اموال نقاهتگاه از سوی اهالی روستا رو به رو شدیم تا این بار نیز طعم خانه به دوشی را تجربه نماییم.
*موسسه ساماندهی سگ های ولگرد در ساری کاملا قانونی است
محمود رحیمی معاون خدمات شهری شهرداری ساری در گفت و گویی با خبرنگار ایسنا در مورد نحوه فعالیت موسسه جمع آوری سگ ها در ساری می گوید: زمین موسسه ساماندهی سگ ها متعلق به شهرداری ساری بوده که به صورت پیمانکاری در اختیار این مرکز قرار گرفته است.
وی با اشاره اینکه در حال حاضر مکان موسسه " افق امید فرشتگان میهن" در منطقه بالای جنگل قرار داشته و هیچ راه روستایی هم ندارد، تصریح می کند: اما مردم ظاهرا معترض هستند و مشکلاتی را نیز برای موسسه به وجود آوردند.
معاون خدمات شهری شهرداری ساری می گوید: این موسسه دارای مجوز رسمی از دادستان پیشین مرکز استان و همچنین محیط زیست بوده و کاملا قانونی در حال فعالیت است.
دادستان قبلی مرکز استان به این موسسه مجوز جمع آوری سگها را داده و همچنین از محیط زیست نیز مجوز دارد.
رحیمی تصریح می کند: پس از دریافت مجوزهای قانونی، شهرداری زمینی را در اختیار موسسه برای ساماندهی سگ های ولگرد قرار داد تا چالش تردد این حیوانات در مسیرهای عبور و مرور شهری و روستایی حل شود.
به گزارش ایسنا مازندران، در آن سوی داستان مردم و اعضای شورای اسلامی روستای سنگتراشان ساری نسبت به وجود کمپ سگ های ولگرد نارضایتی خود را به شیوه های مختلف ابراز کردند به طوری که این اعتراض به صورت راهپیمایی،نصب بنر اعتراضی و جمع آوری طومار منجر شد.ل
به گفته منابع محلی قرار بود این مکان به یک پارک تفریحی تبدیل شود اما به دلیل وجود سگ های ولگرد این امر محقق نشد؛به استناد دستورالعمل کنترل جمعیت سگ های ولگرد، جمع آوری حیوانات بلاصاحب و دفع حیوانات مزاحم، مریض و ولگرد از وظایف شهرداری ها است و شهرداری ساری باید تصمیم جدی در این مورد اتخاذ کند که هم اهالی روستاهای تابعه دچار مشکلات نشوند و هم روند ساماندهی سگ ها به درستی صورت گیرد.
گزارش از راضیه عنایتی خبرنگار ایسنا مازندران
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

انسداد شبانه و موقتی جاده کندوان

جشنواره روابط عمومی های برتر در مازندران برگزار می شود

مدارس مازندران مشکل سوخت ندارند

لزوم بازنگری ساختارهای سنتی و معیوب شهرستان چالوس برای توسعه

برنج، یتیمی که به دنبال قیم می گردد!

برق روستاهای سوادکوه وصل و راه آلاشت بازگشایی شد

بارش برف راه برخی مناطق کوهستانی مازندران را بست

«بهشهر» قهرمان مسابقات بین المللی کشتی جام شهید هاشمی نژاد شد

تردد در راه‌های مازندران روان است/ ثبت دمای منفی 14 درجه

روز برفی جاده هراز یک کشته و چهار مصدوم برجای گذاشت

برف مدارس مناطق کوهستانی مازندران را برای روز شنبه تعطیل کرد

سرما و بارش فردا در مازندران فروکش می کند

برف و کولاک در 19 استان کشور

پلمب 110 فروشگاه عرضه پوشاک قاچاق در تهران

آخرین اخبار از بازگشت مجدد کارت سوخت

تمامی راههای مازندران باز است

سیلاب در مازندران یک قربانی گرفت

لغو 2 پرواز در فرودگاه‌های نوشهر و رامسر

ارتفاع نیم متری برف در آلاشت

امدادرسانی هلال احمر به 2176 آسیب دیده برف و کولاک در مازندران

تمامی مدارس چهاردانگه روز شنبه تعطیل است

قطع برق در مناطق کوهستانی مازندران جزئی است

مجید جلالی سرمربی نساجی مازندران شد

مدارس برخی مناطق مازندران روز شنبه تعطیل است

فرهنگ فاطمی و علوی ضامن تداوم انقلاب اسلامی است

ایمن‌سازی جاده‌های مرگ در بابل نیمه‌کاره رها شده است

160 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال فراگیر در مازندران پرداخت شد

برف و کولاک راه دسترسی 80 روستای شرق مازندران را بست

تمامی محورهای مواصلاتی منتهی به مازندران باز است

سیلاب در مازندران قربانی گرفت

برف سنگین راه 68 روستای چالوس، نوشهر و نور را مسدود کرد

توفان و برف و کولاک بدون خسارت از مازندران عبور کرد

امدادگران مازندران 500 خودروی در راه مانده را رهایی دادند

امنیت امروز کشور ارمغان شهدا است

تثبیت 304 هزار شغل با حمایت از 1400 بنگاه اقتصادی

تردد روان در محورهای مواصلاتی مازندران/ قطعی برق به دلیل مسدود بودن برخی از راه‌های روستایی

33 اکیپ مشغول برفروبی راه‌های برفگیر مازندران هستند

304 هزار شغل در بنگاه‌های مشکل دار تثبیت شد

صنایع مرتبط با گل و گیاه در جویبار فراهم شود

هراز باز و کندوان مسدود است/ دردسر برف و باران برای 8 شهر در مازندران/ دو نیروی راهداری مصدوم شدند

سیلاب جان زن قائمشهری را گرفت

محور کندوان باز شد

304 هزار شغل در بنگاههای مشکل دار تثبیت شد

8 شهرستان مازندران درگیر برف و کولاک هستند

ایران فرش قرمز زیرپای مقامات آمریکایی پهن نمی کند

احزاب و گروه‌های سیاسی همدیگر را تخریب نکنند/ لزوم وحدت درونی

بارش برف شدید در محورهای کوهستانی مازندران

توضیحات آب و فاضلاب شهری مازندران درباره یک خبر

بروکراسی زائد در ادارات فسادآور است

آیین گرامیداشت نیم قرن مجاهدت آیت الله هاشمی در ساری برگزار شد