پیام مازند

آخرين مطالب

آب های بلاتکلیف در کف خیابان های قائمشهر اجتماعي

آب های بلاتکلیف در کف خیابان های قائمشهر

  بزرگنمايي:

پیام مازند - رعایت نشدن ملاحظات فنی و طبیعی و اجرا نشدن برنامه های جمع اوری اب های سطحی در شهرستان قائمشهر باعث شده تا با هر بارندگی شاهد آب گرفتگی در سطح شهر و پراب شدن زیر گذرهای موجود در قائمشهر باشیم.
یکی از مسـائل مطرح در توسعه شهری و برنامه ریزی برای آن، موضوع آب‌های سطحی ناشی از بارش نزولات جـوی است که به دلـیل افزایش سطوح غیر قابل نفوذ و یا با نـفوذپذیری کم در سطح شهرها با سرعت بالا و حجم زیـاد، موجب آبـگرفتگی سطـح معـابر، روان شدن سـیلاب و بـروز خـطرات جبران ناپذیر در شهرها می‌شوند.
لذا دفع آبهای سطحی با هدف ایمن سازی مناطق مسکونی از خطر وقوع سیلاب و نهایتاً رفع خسارات احتمالی از مناطق شهری بسیار حائز اهمیت است که شهرداری قائمشهر در سال 94برای هدایت آب های سطحی به مطالعات آب های سطحی در این شهرستان پرداخته است اما این پروژه به دلیل نبود اعتبار در همان سال متوقف شد.
متوقف ماندن این پروژه باعث شده تا شهروندان قائمشهری همانند گذشته با هر بارندگی شاهد آب گرفتگی در سطح شهر و زیرگذرها باشند که رفت و امد انان را با مشکل مواجه می کند، به طوری که در سیزدهم مهرماه امسال بارندگی رگباری در شهرستان قائمشهر علاوه برآب گرفتگی در سطح شهر، زیرگذرهای این شهرستان هم پرآب شد که عبور و مرور شهروندان را با مشکل مواجه کرده بود.
این آب گرفتگی ها حتی به خانه های برخی از شهروندان قائمشهری هم سرایت کرد که باعث شد تا عوامل امدادی، نیروهای شهرداری و خدمات رسان برای رفع مشکل آب گرفتگی پای کار آیند، اما این آب گرفتگی خسارتی را به همراه داشت به طوری که براساس گزارش فرمانداری، میزان خسارت براورد شده از سوی شهرداری این شهرستان 730 میلیون تومان بوده که این خسارت مربوط به معابر، جوی آب و زیرگذرها بوده است.
به گفته کارشناسان آنچه که می تواند به جلوگیری از آب گرفتگی های مکرر و خسارتها بعد از هر بارندگی در معابر و زیرگذرها کمک کند اجرای طرح مطالعاتی آب های سطحی و اجرایی شدن ان است.
هم اکنون در سطح شهرستان قائمشهر 130 کوچه با شیب منفی و 9 زیرگذر گزارش شده که با هر بارندگی با مشکل ابگرفتگی مواجه شده و عملا عبور و مرور مردم سخت می شود.
کارشناس عمران و راه و شهرسازی در خصوص آبگرفتگی در زیرگذرها، گفت: زیر گذر در شهرستان ها برای رفت و آمد آسان مردم احداث می شود، اما مسئولان در ساخت زیرگذرها باید به مساله بالا بودن آب زیرزمینی در منطقه توجه می کردند.
مونا محمدی ادامه داد: بی توجهی به این مساله و در نظر نگرفتن ملاحظات فنی و طبیعی منطقه در اجرا باعث شده تا با هر بارندگی در سطح شهر با حجم عظیم آب گرفتگی در زیر گذرها مواجه باشیم .
وی با بیان اینکه بهترین راهکار برای حل این موضوع هدایت آب های سطحی و شکل هندسی در زیرگذرها است، افزود : بهتر است که رمپ ورودی و خروجی زیرگذرها استاندارد باشد تا مشکلی ایجاد نشود.
این کارشناس با اعلام اینکه همچنین باید قبل از اجرا، زهکشی مناسب و انتقال آب به نقاط دوردست انجام شود، گفت که در این مرحله پمپاژ آب و انتقال آن به مناطق دوردست بهترین روش است.
** مهار اب های سطحی نیازمند کار علمی است
کارشناس نظام مهندسی از استان مازندران در خصوص آب گرفتگی های مکرر در شهرستان قائمشهر ، گفت: برای آنکه بتوان از ابگرفتگی هنگام بارندگی در این شهرستان جلوگیری کرد باید شهرداری نسبت به اجرا شدن مطالعه آب های سطحی اقدام کند.
محمد علی صالح زاده افزود: تا زمانی که کار علمی در این شهرستان انجام نشود، قائمشهری ها با هر بارندگی با مشکل آب گرفتگی مواجه خواهند بود.
وی بیان کرد: برای حل مشکل آب گرفتگی باید کانال های زهکشی با ابعاد استاندارد اجرا شود تا بتوان به جمع اوری آبهای سطحی هنگام بارندگی پرداخت.
کارشناس نظام مهندسی با اشاره به اینکه هم اکنون کانال ها در این شهرستان با ضخامت و سایز پایین احداث شده است، گفت: این کانال ها نمی تواند به هدایت آب های سطحی به نقطه مورد نظر بپردازد، بنابراین ما با هر بارندگی شاهد آب گرفتگی و سرایت آن به کوچه ها و سطح شهر هستیم.
صالح زاده راه حل دیگر برای مهار اب های سطحی را پاکسازی و تمیز سازی کانال هادر سطح این شهرستان اعلام کرد.
** کانال زهکشی آب سطحی نیازمند تامین اعتبار
نائب رئیس شورای شهر قائمشهر مهم ترین علت آب گرفتگی در این شهرستان را احداث نشدن شبکه هدایت آب های سطحی اعلام کرد .
احسان اسماعیلی نجار از اجرای 2 طرح در این شهرستان خبر داد و گفت: اولین طرح مربوط به هدایت آب های سطحی زیرگذر میدان امام به سمت رودخانه تلار است.
وی ادامه داد: دومین طرح مربوط به هدایت آب های سطحی خیابان های اصلی این شهرستان همچون خیابان ساری و جویبار است که به سمت رودخانه سیاه رود انتقال داده می شود.
نائیب رئیس شورای شهر قائمشهر با بیان اینکه در مابقی خیابان های اصلی و فرعی این شهرستان به صورت مقطعی اقداماتی انجام شده است، افزود: تاکنون 130 کوچه در این شهرستان با شیب منفی گزارش شده که به دلیل عدم شبکه احداث آب های سطحی، کوچه ها در هر بارندگی دچار آب گرفتگی می شود.
اسماعیلی با اشاره به اینکه برای هدایت آب های سطحی طی سال 94 ، مطالعات آبهای سطحی با انتخاب پیمانکار انجام شده است، گفت: طراحی های این طرح انجام شد، اما در مرحله اجرا به دلیل کسری بودجه این طرح متوقف شد.
وی با بیان اینکه تا زمانی که پراکندگی در پروژه های شهرداری وجود داشته باشد هیچ گاه موفق نخواهیم بود، افزود: تمرکز کردن بر روی یک محور در پروژه های شهرداری باعث می شود تا در مدیریت شهری موفق عمل کنیم.
نائب رئیس شورای شهر قائمشهر از وجود 9 زیرگذر در این شهرستان خبر داد و گفت: این زیرگذرها در قسمت های مختلف این شهر طراحی شده، اما به دلیل آنکه تعریفی برای موقعیت زیرگذرها در هنگام بارندگی نشده، با هر بارندگی شاهد آبگرفتگی هستیم.
اسماعیلی با اعلام اینکه زیرگذر کوچکسرا یکی از مهم ترین دغدغه های شورا است، گفت: هنگام بارندگی شاهد جمع شدن آب در این زیرگذر هستیم که برای حل ان باید 800 متر کانال کشی شده تا اب را به سمت رودخانه سیاه رود هدایت کرد تا مشکل حل شود.
وی افزود : برای حل مشکل زیرگذر کوچکسرا بیش از سه میلیارد تومان اعتبار نیاز است که با اعتبار اندک سالانه توسط شهرداری نمی توان مشکل را حل کرد.
** فاز دوم مطالعه آب های سطحی به زودی انجام می شود
معاونت فنی و عمرانی شهرداری قائمشهر گفت: برای جمع آوری و انتقال آب های سطحی در سال 94 با یکی از مشاورین قرارداد بسته شد و در فاز نخست رصد تمام معابر سطح شهر و کانال های موجود پرداخته شد.
مرتضی فلاحی ادامه داد: طی همان سال شهرداری به دلیل نبود اعتبار قرارداد با مشاور را فسخ کرد، اما امسال شهرداری به دلیل اهمیت موضوع درخواست داد تا قرارداد قبلی اجرا و فاز دوم مطالعات شروع شود.
وی افزود: برای فاز نخست مطالعه جمع آوری انتقال آب های سطحی 118 میلیون تومان هزینه شده است.
معاونت فنی و عمرانی شهرداری قائمشهر با اعلام اینکه فاز دوم جمع آوری انتقال آب های سطحی به زودی آغاز می شود، گفت: در فاز دوم میزان قطر کانال ها برای هر کوچه و معابر برآورد خواهد شد، تا هدایت آب های سطحی به خوبی انجام شود.
فلاحی در خصوص مشکلات زیرگذرها و جمع شدن آب های سطحی در شهرستان قائمشهر گفت: مشکل زیرگذر کوچکسرا قائمشهر که یکی از معضلات این شهرستان است به زودی با احداث کانال در کمربندی شمالی رفع خواهد شد.
معاونت فنی و عمرانی شهرداری قائمشهر ادامه داد: این کانال از رودخانه سیاه رود تا میدان امام به طول 800 متر طراحی شده و کانال به سمت زیرگذر کوچکسرا انتقال داده می شود.
فلاحی معضل بعدی را زیرگذر تقاطع الغدیر اعلام کرد و گفت که در حال انتخاب پیمانکار هستیم، تا با کانال کشی و هدایت آب های سطحی به سمت رودخانه تلار درصدد هستیم تا مشکل آب گرفتگی این زیرگذر را حل کنیم.
مدیر امور آب منطقه ای شهرستان های قائمشهر، سوادکوه، سوادکوه شمالی و جویبار  ا بیان اینکه هدایت آبهای سطحی برعهده شهرداری است، گفت: یکی از دلایلی که شاهد آب گرفتگی در این شهرستان هستیم، وجود زیرگذرهای ناامن و هدایت نکردن کانال های زهکشی آب های سطحی شهر به نقطه ای معین است.
هادی نیک اختر با بیان اینکه کانال های سطح شهر باید طوری طراحی شود که آب های سطحی در نقطه ای جمع اوری شود، افزود: اکثر کانالهای سطح شهر با حجم کم طراحی شده است.
وی از پیشنهاد نشست مشترک با شهرداری در خصوص حل مشکل آب های سطحی خبر داد و گفت که با ارائه نقطه نظرات فنی می توانیم به حل مشکل آب های سطحی در این شهرستان کمک کنیم، زیرا هم اکنون مشخص نیست که هدایت اب های سطحی در کدام نقطه از شهر انجام می شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هزینه کرد 100 میلیاردی برای اجرای نیات واقفین در مازندران

ساخت 900 مسکن ویژه سیل زدگان توسط سپاه در مازندران

کاهش عملکرد محصولات زراعی براثر سیلاب در مازندران

خسارات دو سیل روی دست مازندران؛بازسازی خانه‌های آسیب‌دیده شروع شد

عملکرد نساجی در نخستین فصل حضور درلیگ برتر راضی کننده است

تراکتور و پدیده نمی خواهند کوتاه بیایند/ امید مدعیان به پیکان

دستور خط فارسی تجدیدنظر می شود/ تدوین دانشنامه 7 جلدی زبان و ادب

محورهای هراز و کندوان برفی است

توقف یک نیمه‌ای پدیده مقابل نساجی

آمریکا خود تروریست است

روند ارائه خدمات در مناطق سیل زده مازندران مطلوب است

بازی نساجی - پدیده در زیر بارش باران

کار پدیده برای کسب سهمیه آسیایی سخت تر شده است

دبستان آزادی محمودآباد دچار حریق شد

ترافیک هراز سنگین است/ بارش خفیف برف در کندوان

تیم شهرداری آستارا به لیگ دسته دو فوتبال کشور صعود کرد

فرودگاه آمل عملیاتی نشده است

آتش سوزی معدن سوادکوه 11 نفر را روانه بیمارستان کرد

شهریار ساری فاتح دربی فوتبال ساحلی مازندران شد

خسارت 300 هزار میلیارد ریالی سیل در کشور

مسابقات بین المللی شطرنج قائم کاپ در قائم‌شهر آغاز شد

شکست پدیده مقابل نساجی/ پدیده از جمع مدعیان قهرمانی خارج شد

نساجی در آینده فوتبال ایران بزرگی خواهد کرد

اعزام ناظران ویژه برای رصد هفته های پایانی لیگ فوتبال

سیل مهربانی همشاگردی های مازندران روانه مناطق سیلزده شد

مدیرکل جدید راهداری مازندران معرفی شد

مددجویان کمیته امداد مازندران زیر چتر بیمه سلامت رفتند

هشدار هواشناسی مازندران از سیل ناشی از ذوب شدن برف ها

مستاجران سیلزده مازنی کمک بلاعوض معیشتی می گیرند

جنگلبان نوری به یک سال حبس و دیه محکوم شد

کمک بلاعوض به بیش از 700 خانوار سیل زده جویبار پرداخت شد

آتش سوزی اتوبوس در جاده هراز ختم به خیر شد

اختصاص هزینه جشن روز استاد به سیلزدگان مازندران

برق اسپلیت جان جوان 20 ساله بابلی را در دم گرفت

زیراب در برابر سیلاب ها ایمن می شود

ترافیک در مسیر جنوب به شمال کندوان نیمه سنگین و روان است

خوشحالی کشاورزان شرق مازندران از سرریز تالاب های محلی

استاندارمازندران شهادت جانباز 70 درصدی آملی را تسلیت گفت

نماینده معاون اول رییس جمهوری از مناطق سیلزده مازندران بازدید کرد

جشن بزرگ نیمه شعبان در 300 بقعه متبرکه مازندران برگزار می‌شود

ریاست جمهوری از مناطق سیلزده گزارش میدانی تهیه می کند

پیکر جانباز سیدحسین آملی در ساری تشییع شد

آتش سوزی مدرسه در محمودآباد خسارت جانی نداشت

برخورد 2 خودرو در جاده هراز 9 مصدوم برجای گذاشت

آتش سوزی در معدن سوادکوه 11 کارگر را روانه بیمارستان کرد

محور کوهستانی جواهرده رامسر موقتا بازگشایی شد

جابه‌جایی هزار و 400 واحد مسکونی معرض رانش در مازندران

گازگرفتگی دسته جمعی اهالی یک روستا در کجور/ حادثه‌ای که ختم به خیر شد

اقامت شبانه بیش از 10 هزار گردشگر نوروزی در گلوگاه

سیل مشکلات در روستاهای "سیل‌زده" تنکابن/ 7 مشکلی که پس از 7 ماه پابرجاست