پیام مازند

آخرين مطالب

راه طولانی زنان مازندران برای ورزش کردن ورزشي

راه طولانی زنان مازندران برای ورزش کردن

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری – ایرنا – قرار داشتن سالن ها و فضاهای ورزشی در نقاط دور از دسترس و پَرت، اختصاص ساعات نامناسب برای ورزش کردن، گران بودن هزینه باشگاههای خصوصی و نیز عمومی نشدن فرهنگ ورزش کردن باعث شده تا زنان کمتری در مازندران به فعالیت های ورزشی بپردازند.
مازندران حدود سه میلیون و 300 هزار نفر جمعیت دارد که نیمی از این جمعیت، بانوان هستند که براساس آمارهای اداره کل ورزش و جوانان استان، بیش از 37 هزار زن استان در فهرست ورزشکاران سازمان یافته قرار دارند و در واقع این تعداد زن از فضاهای ورزشی دولتی و خصوصی همچون باشگاهها برای ورزش استفاده می کنند.
این درحالیست که مازندران از نظر زیر ساخت های ورزشی یعنی سالن و باشگاه در زمره استان های برخوردار کشور به شمار می رود بطوریکه از این حیث به عنوان استان چهارم در بین استان های سراسر کشور است.
بیش از 2 هزار باشگاه ورزشی و حدود 700 فضای ورزشی سرپوشیده و باز بخشی هایی از زیرساخت های ورزشی در مازندران است که سرانه فضای ورزشی هر مازنی را بر روی عدد یک و 2 دهم متر مربع قرار داده است.
سرانه فضای ورزشی هر ایرانی کمتر از یک مترمربع است و مازندرانی ها از این حیث با چند دهم سانتی متر در جایگاه خوب و مطلوبی به نسبت دیگر افراد کشور قرار دارند.
برغم وجود این امکانات و فضاهای ورزشی چرا همچنان آمار ورزشکاران سازمان یافته زنان در مازندران پایین است بنا به اظهار نظر کارشناسان ورزش و همچنین بانوان استان به نادیده گرفتن برخی نکات در تامین و تهیه این زیر ساخت ها بر می گردد.
مشاهدات خبرنگار ایرنا نشان می دهد که زنان مازندران به استفاده از فضاهای ورزشی حتی فضاهای ویژه خودِ آنها از جمله "پارک ویژه بانوان " میل و رغبتی نشان نمی دهند.
"زینب رضوی " که در شهر قائمشهر ساکن است در باره پارک ویژه بانوان این شهر گفت: این پارک هرچند دارای امکانات خوبی است اما قرار داشتن در منطقه ای پَرت و نامناسب باعث شده تا من و دوستانم کمتر به این محیط برویم.
وی افزود: این پارک در محیطی نه چندان مناسب و امن قرار دارد که یک زن برای آمدن به این مکان حتما باید یک مرد او را همراهی بکند.
به گفته این بانو این مساله باعث شده تا وی ودوستانش برای جبران کم تحرکی به سمت پیاده روی در خیابان ها روی بیاورند.
"مونا رزاقی" بخاطر علاقه ای که به ورزش و فعالیت بدنی دارد ، ترجیح داد که این کار را از باشگاههای ورزشی شروع بکند اما این میل و رغبتش به فعالیت در باشگاه به قول خودش کم کم کمرنگ شد.
وی به خبرنگار ایرنا گفت: ایروبیک و بدنسازی از جمله ورزش هایی است که برخلاف دیدگاههای عامه مردم نه برای زیبایی اندام بلکه برای جلوگیری از کم تحرکی انتخاب کردم و با حضور در باشگاههای ورزشی این ورزش ها را انجام دادم.
این بانوی خانه دار ساروی با اشاره به اینکه در مدت 2 سال حضورش در باشگاههای ورزشی چند بار مجبور به تغییر باشگاهش شد، افزود: با توجه به هزینه دار بودن استفاده از باشگاهها، به سمت استفاده از سالن های ورزشی دولتی روی آوردم.
وی ادامه داد: سالن های دولتی از نظر امکانات و تجهیزات خوب است اما دوری مسافت و قرار داشتن در محیط های بد مسیر باعث شد تا از این فضا نیز دور شوم.
این بانو گفت: بخاطر این مسائل ترجیح دادم تا فعالیت های ورزشی خود را خارج از سالن ها و در فضای باز پارک های سطح شهر انجام دهم که البته با توجه به زن بودنم انجام حرکات ورزشی آنهم جلوی انظار عمومی برای من سخت است.
ژیلا شیرزاد از کارشناسان ورزش بانوان مازندران نیز از فضا به عنوان آیتم موثر و تاثیر گذار در گرایش افراد به فعالیت های ورزشی نام برد.
وی به خبرنگار ایرنا گفت: این آیتم شامل قرار داشتن این فضا در مکان مناسب است که این جانمایی به میزان دسترسی راحت و بهتر به فضا مرتبط است.
شیرزاد این مساله را در گرایش و رغبت بانوان به ورزش کردن بسیار تاثیر گذار دانست و افزود: دیده شده قرار داشتن سالن های ورزشی در مکان های دور باعث شده تا بانوان کمتر تمایلی به فعالیت ورزشی در این محیط ها داشته باشند.
به گفته این کارشناس ورزش، وقتی یک مادر فرصت زمانی کوتاهی در اختیار دارد نمی تواند وقت دو ساعته اش را صرف طی کردن مسیر برای رسیدن به سالن اختصاص بدهد.
وی گفت: در حالیکه با در اختیار گذاشتن سالنها در داخل شهرها و مکان هایی با دسترسی راحت تر می توان در رغبت بیشتر زنان به ورزش تاثیر گذاشت.
شیرزاد افزود: هرچند اقدامات خوبی برای ساخت سالن و فضاهای ورزشی در مازندران از جمله ساخت پارک ویژه بانوان انجام شد اما این فضاها در نقاطی نامناسب و دور از دسترس بانوان قرار دارد.
سمانه بزرگ نیا از بانوان ورزشکار مازندران که سالها سابقه عضویت در تیم های ملی را داشت،گفت: اختصاص سالن های ورزشی در ساعات بدون کیفیت یا همان ساعات مرده به زنان دغدغه ای است که این قشر ورزشکار را رنج می دهد.
وی افزود: تقاضا برای جابجایی ساعات و اختصاص زمان بهتر برای فعالیت های ورزشی از جمله تلاش های بانوان ورزشکار مازندران بوده است تا با اجرایی شدن آن بخشی از مسائل این قشر برطرف شود.
بزرگ نیا ادامه داد: این مساله حتی باعث شد تا دوستان ورزشکارم از ادامه فعالیت های ورزشی پشیمان شوند و ورزش را کنار بگذارند.
وی درباره باشگاههای ورزشی خصوصی نیز گفت: هزینه این نوع مجموعه ها نیز باعث شده تا کمتر زنان به این فضاها مراجعه بکنند تا از آنها استفاده بکنند.
مدیر کل ورزش و جوانان استان مازندران سرانه فضای ورزشی هر مازنی را یک و 2 دهم متر اعلام کرد و گفت: استاندارد سرانه ورزشی در کشور کمتر از یک متر است و مازندران از این حیث جز استان های برتر است .
حبیب حسین زادگان با اشاره به اینکه تعداد زنان ورزشکار سازمان یافته استان 37 هزار و 282 نفر است، ادامه داد : از حیث تعداد ورزشکار، استان در جایگاه خوبی قرار ندارد.
وی در پاسخ به این سوال که با وجود فضاهای ورزشی به اندازه در مازندران چرا تعداد زنان ورزشکار سازمان یافته کم است ؟ گفت: تلاش برای ساخت سالن و فضاهای ورزشی در هر موقعیت مکانی باعث شده تا جانمایی برخی از این فضاها به درستی صورت نگیرد .
به گفته وی قرار داشتن برخی از سالن های ورزشی در مکان های نامناسب، باعث شده تا دسترسی بانوان به این مکان ها سخت باشد و در نتیجه آنها کمتر گرایش به استفاده از این مکان ها داشته باشند.
حسین زادگان اضافه کرد: هرچند نمی توان برای این سالن ها و فضاهای ورزشی ساخته شده، کاری انجام داد اما وضعیت فعلی بدون استفاده بودن برخی سالن ها با تصحیح برنامه ریزی ها و اعمال شیوه های مناسب در دستور کار اداره کل ورزش مازندران قرار دارد.
وی گفت: اداره کل ورزش و جوانان مازندران در برنامه ریزی های آینده خود لحاظ کردن موارد منطبق با روحیات و شرایط زنان را در ساخت و اجرای پروژه های جدید ورزشی مورد نظر قرار می دهد تا رویه فعلی دوباره تکرار نشود.
حسین زادگان افزود:امیدوار است با اعمال برنامه ریزی های مناسب در این زمینه و اصلاح وضعیت فعلی شاهد افزایش میل و رغبت زنان در استفاده از فضاهای ورزشی باشیم .
2096/1899

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

واکنش بشار رسن به تمدید قرارداد با پرسپولیس

بازدید وزیر ورزش و جوانان از 2پروژه نیمه کاره ورزشی در ساری

سالن ورزشی آمل افتتاح شد

قطبی: تیم فوتبال فولاد به روزهای اوج نزدیک می شود

بزرگترین مجتمع فرهنگی ورزشی مازندران در ساری افتتاح شد

نبرد نساجیِ جلالی با فولادِ سختِ قطبی

سرمربی نساجی قائمشهر: در برابر فولاد محکوم به بردیم

پروژه های نیمه تمام ورزشی به بخش خصوصی واگذار می شود

باز شدن گره کور15 ساله 2پروژه نیمه کاره ورزشی مازندران

تیم فوتسال بانوان شهروند ساری به لیگ برتر صعود کرد

خانه وزنه برداری مازندران با حضور وزیر ورزش و جوانان افتتاح شد

واکنش برانکو به چیپ زدن پنالتی توسط علیپور

خبر خوب برای پرسپولیس و بشار رسن

اردوی تیم ملی کانوپولوی زیر 21 سال مردان در نوشهر آغاز شد

وزیر ورزش فردا پنجشنبه مهمان مازندرانی هاست

قهرمانی مازندران در مسابقات فوتسال کارگران کشور

خطر بزرگ بیخ گوش پرسپولیس برای دیدار با سپاهان

اختلاف شدید در باشگاه استقلال با مصاحبه شفر

وزیر ورزش و جوانان به مازندران سفر می کند

نساجی ؛ قربانی چمن مصنوعی در سرزمین باران های چهار فصل

محسن خلیلی سرپرست جدید تیم پرسپولیس

بازیکنان استقلال را راه ندادند!

چرا استقلال مقابل تراکتورسازی باخت

با این نامه آیاندا پاتوسی اجازه بازی برای استقلال را نخواهد داشت!

دیدار نساجی - پارس جنوبی جم؛ زورآزمایی ژنرال های تک ستاره

مازندران قهرمان مسابقات نیوکونگ فو بزرگسالان کشور شد

خبر درگذشت و تصادف 2 هوادار پرسپولیس پس از بازی با استقلال خوزستان

پشت پرده مجوز ندادن به پاتوسی بازیکن استقلال!!

انتشار سند جنجالی خرید داریوش شجاعیان! + عکس

شهر ارطه صاحب پارک دوستدار کودک شد

واکنش باشگاه پرسپولیس به بیانیه استقلال و سپاهان

بیانیه باشگاه استقلال بخاطر صحبت های برانکو علیه این تیم

بشار رسن با این شرایط با پرسپولیس تمدید می کند؟

میترا فلاحی پور قهرمان مسابقات اتومبیلرانی ایران! عکس

بینی وریا غفوری شکست؛ وریا به تراکتورسازی نمی رسد؟

منشا خانه پرسپولیسی ها را تحویل داد

ورزشگاه هفت تیر بابل برای میزبانی مسابقه فوتبال آماده شد

سلام «خونه به خونه» به بابل/ پایان 289 روز انتظار

برگزاری ششمین دوره مسابقات استراگوس در آمل

2 تغییر اجباری برای استقلال مقابل تراکتورسازی

بیانیه باشگاه پرسپولیس پس از شکست مقابل فولاد و حوادث پیش از بازی

تاخیر ورود خبرنگاران به وطنی و عذرخواهی هیات فوتبال مازندران

قائمشهری ها در خانه برابر تراکتورسازی مساوی کردند

مجید جلالی: تساوی با تراکتور سازی را مدیون هواداران می دانم

سرمربی تراکتورسازی: پنالتی ما را داور ندید

استقلال کشور مهم ترین دستاورد انقلاب است

ترفند پرسپولیس برای دریافت پاداش نایب قهرمانی در لیگ قهرمانان از AFC

دوراهی هواداری برای دیدار نساجی با تراکتور در قائمشهر

پا قدم جادویی سروش رفیعی برای پرسپولیس

وحشت بازیکن جدید استقلال: رانندگی ایرانی ها دیوانه کننده است