پیام مازند

آخرين مطالب

12 سایت هیرکانی در انتظار ثبت است

جنگل های هیرکانی؛ یکسال تا یونسکو/ ثبت پدیده شگرف طبیعی سياسي

جنگل های هیرکانی؛ یکسال تا یونسکو/ ثبت پدیده شگرف طبیعی

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - یکسال دیگر باید صبر کرد تا جنگل های هیرکانی شمال ایران به عنوان دومین گزینه روی میز یونسکو، در فهرست میراث طبیعی جهان ثبت شود.

خبرگزاری مهر ، گروه استان ها- علیرضا نوری کجوریان: بعد از کویرلوت هنوز هیچ اثری از ایران نتوانسته برای ثبت در فهرست میراث طبیعی جهان نامزد شود تا اینکه جنگل های خزری و هیرکانی برای ثبت در یونسکو معرفی شده است.
پدیده های شگرف طبیعی یا مناطقی با طبیعت زیبای استثنایی و اهمیت زیباشناسی، نمونه ای بارز از مراحل مهم کره زمین و نمونه ای برجسته از فرایندهای درجریان زیست بومی یا زیستی از جمله معیارهای ثبت جهانی اثر طبیعی است.
ایران 23 اثر ثبت شده جهانی دارد که از آن جمله می توان به میدان نقش جهان اصفهان، سازه های آبی شوشتر، پاسارگاد، پرسپولیس، کلیساهای ارمنی، منظر فرهنگی شهر میمند، و ... اشاره کرد اما کویر لوت تنها اثر طبیعی ثبت شده ایران در لیست میراث جهانی یونسکو است.
پروژه ثبت جنگل‌های هیرکانی با همکاری سه جانبه سازمان جنگل‌ها، محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی در حال انجام است. سایت های پیشنهادی جمعاً 12 سایت شامل سیاهرود رودبار، گشت رودخان فومن و جنگل لیسار تالش در استان گیلان، چهارباغ و خشکه داران نشتارود و جنگل کجور در غرب مازندران، الیمستان آمل، واز چمستان . جنگل بولا دودانگه شرق مازندران، پارک جنگلی گلستان و جنگل جهان نما در استان گلستان و جنگل ابر در استان سمنان است.

میراث جهانی یونسکو نام عهدنامه ای بین المللی است که در تاریخ 16 نوامبر 1972میلادی به تصویب کنفرانس عمومی یونسکو رسید و هدف آن حفظ آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی بشر که اهمیت جهانی دارند و متعلق به تمام انسان‌های روی زمین، فارغ از نژاد، مذهب و ملیت خاص، هستند، است.
در صورت ثبت یک اثر تمام کشور های عضو کنوانسیون متعهد هستند با مشارکت جهانی از میراث ثبت شده مراقبت کنند
مشاور پروژه ثبت جنگل‌های هیرکانی مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر درباره مزایای ثبت جهانی جنگل های هیرکانی می گوید: در صورت ثبت یک اثر تمام کشور های عضو کنوانسیون متعهد هستند با مشارکت جهانی از میراث ثبت شده مراقبت کنند و در صورت لزوم حمایت مالی از اثر ثبت شده داشته باشند. آثار ثبت شده جهانی در زمان جنگ عنوان مکان های امن معرفی شده و هیچ کشوری حق تخریب آن را ندارد.
حسن سام دلیری ادامه می دهد: آثار ثبت شده به زبانهای مختلف در کشورهای جهان معرفی خواهند شد که زمینه ساز شکل گیری مقاصد مهم گردشگری دنیا خواهد شد و کشورهای عضو و دارای آثار ثبت شده به صندوق میراث جهانی دست پیدا می کنند.
وی افزود: همچنین از طرف دولت به سایتهای ثبت شده ردیف بودجه جداگانه اختصاص می یابد که می تواند کمک زیادی در حفاظت، اجرای برنامه های پژوهشی و مدیریتی باشد و در مواردی که آسیب های انسانی یا طبیعی به محوطه ها وارد می شود، کمک های فوری برای رفع این آسیب دیدگی ها در اختیار کشورهای عضو قرار می گیرد.
سام دلیری تصریح کرد: مواردی از کمک های یونسکو و کشورهای عضو به سایت های ثبت شده: زلزله سال 2003 در بم بیشتر از 80 درصد ارگ را ویران کرد. به عنوان یک میراث فرهنگ جهانی خیلی از کشورها در بازسازی آن شرکت کردند.
معرفی سایت های پیشنهادی برای ثبت جهانی/ سایت کجور
سایت کجور از جمله سایت های پیشنهادی برای ثبت در فهرست میراث طبیعی یونسکو است، حوزه کجور در واقع بخشی از منطقه حفاظت شده البرز مرکزی است که در شمال ایران، بین چالوس و نور قرار دارد. سایت کجور جنگلی بوده و عموما دارای شیب بیش از 30 درصد با دامنه ارتفاعی متغیر بین 5 تا 2100 متر از سطح دریای آزاد است.

اقلیم این منطقه گرم و مرطوب بوده و بارندگی سالیانه آن حدود 1300 میلیمتر ، سرچشمه رودخانه سی سنگان در پائین دست حوزه در این سایت واقع شده است. واقع شدن در بخش میانی جنگل های هیرکانی با پوششی انبوه که همانند فرش سبزی تمام دره ها، کوه‌ها و دامنه های منطقه را فرا گرفته با فاصله ای اندک از دریای مازندران زیبایی بی نظیری به این سایت بخشیده و آن را به قلب جنگل های هیرکانی تبدیل کرده است.
به گفته سام دلیری مشاور پروژه ثبت جنگل های هیرکانی، گونه های متنوع، درختان قطور و کهنسال، منابع آبی فراوان و توپوگرافی متنوع سیمای اصلی سایت کجور را تشکیل می دهد و این منطقه پوشش گیاهی و جنگلی انبوه و دارا بودن دشتهای مرتفع و علفزارها، دارای جانوران متنوعی مثل پلنگ، گوزن،خرس، بز کوهی، شوکا، مرال، و... همچنین پرندگانی همچون عقاب، شاهین، قرقاول، کبک، بلدرچین، دارکوب است.
چهارباغ
چهارباغ با مساحتی معادل 9 هزار و 833 هکتار در استان مازندران و در 35 کیلومتری جنوب شهر چالوس قراردارد، از دیگر گزینه های پیشنهادی برای ثبت جهانی است، این سایت تقریباً کوهستانی بوده و رویشگاه های جنگلی، مرتعی، بیشه زار و صخره ای دارد و بخش وسیعی از آن دارای شیب بیش از 40 درصد است.
حد ارتفاعی منطقه بین 915 تا 3395 متر بوده و اقلیم منطقه نیمه مرطوب سرد است. میانگین بارش سالیانه منطقه حدود 600 میلیمتر می باشد که به علت اقلیم سرد منطقه و بارش های عمدتا برفی منطقه دارای منابع آبی فراوان است و رودخانه های این منطقه در واقع سرچشمه رودخانه چالوس هستند که به دریای خزر می ریزد.
سام دلیری کارشناس اداره کل منابع طبیعی مازندران – نوشهر می گوید: سایت چهارباغ محل تقاطع دو رویشگاه هیرکانی و ایران و تورانی است و بدلیل تنوع ارتفاعی، پوشش گیاهی منطقه تنوع وسیعی از گونه های درختی، درختچه ای و علفی را تشکیل می دهند . مناطق بکر و دست نخورده و گونه های گیاهی و جانوری نادر از مشخصات بارز این منطقه است و از پستانداران منطقه می توان به مرال، خرس قهوه ای، پلنگ، گراز، گربه جنگلی، گرگ، کل و بز، روباه معمولی، شغال، و انواع پرندگان نظیر کبوتر جنگلی، جی جاغ، انواع سنگ چشم، انواع سارگپه و عقاب جنگلی اشاره کرد .
خشکه داران
اثر طبیعی - ملی خشکه داران با وسعتی معادل 56 / 253 هکتار در غرب استان مازندران و کیلومتر 12 جاده اصلی شهرستان تنکابن واقع است و از دیگر سایت های پیشنهادی برای ثبت جهانی است.
این منطقه تقریبا مسطح بوده و حداقل ارتفاع آن در بخش شمالی 25 - متر و حداکثر ارتفاع آن در بخش جنوبی 20 - متر است. خشکه داران منطقه ای محصور شده در میان مزارع کشاورزی و تنها بازمانده جنگل های جلگه ای هیرکانی است.

این منطقه دارای اقلیم معتدل مرطوب با متوسط بارندگی 1420 میلیمتر و متوسط دمای سالانه 4.15 سانتی گراد است. در مجموع حدود 18 گونه پستاندار، 89 گونه پرنده، 5 گونه خزنده و 3 گونه دوزیست در این منطقه شناسایی شده اند از این میان سنقر سفید در لیست قرمز IUCN قرار دارد. با وجود وسعت کم منطقه، حدود 18 گونه گیاهی اندمیک در این منطقه وجود دارد که نشان دهنده ارزش بالای آن در حفظ تنوع زیستی جنگل های هیرکانی است. فاصله این جنگل از دریا 120 متر بوده و یکی از مرطوب ترین مناطق جنگل های هیرکانی بشمار می رود که تفاوت چندانی بین میزان رطوبت نسبی زمستان و تابستان در آن وجود ندارد.
گونه های آب دوست در ترکیب با گونه های نادر، اندمیک و در معرض خطر به همراه درختان کهنسال بلوط سیمای اصلی این منطقه را تشکیل می دهند.
معاون میراث فرهنگی میراث فرهنگی مازندران نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه شش سایت از مازندران برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو پیشنهاد شده است به معیاری های ثبت جهانی اشاره و اضافه می کند: آثار طبیعی باید شامل پدیده های شگرف طبیعی یا مناطقی با طبیعت زیبای استثنایی و اهمیت زیباشناختی باشد.
شریفی می گوید: همچنین آثار طبیعی نمونه ای بارز از مراحل مهم تاریخ کره زمین، شامل آثار حیات، فرایندهای چشمگیر و در جریان زمین شناختی باشد که به شکل پوسته زمین و یا جلوه های بارز زمین ریختی و ریخت شناسی زمین می انجامند.
وی ادامه داد:آثار طبیعی قابل ثبت در فهرست جهانی باید نمونه ای برجسته از فرایندهای درجریان زیست بومی یا زیستی طبیعی باشد که به تکامل و شکل گیری زیست بومهای زمینی، آبهای شیرین، شاحلی و دریایی و مجموعه های گیاهی و جانوری می انجامند.
شریفی تصریح کرد: سایت های پیشنهادی شامل مهمترین و برجسته ترین زیستگاه های طبیعی برای حفاظت از تنوع زیستی، شامل گونه های درخطر و دارای ارزش برجسته جهانی در محل از لحاظ علمی و حفاظتی باشند و برای آنکه اثر دارای ارزش برجسته جهانی شناخته شود باید از شرایط سلامت و یا اصالت نیز برخوردار و برای نگهبانی از اثر دارای نظام حفاظتی و مدیریتی کافی باشد.
برای ثبت جنگل‌های هیرکانی باید یکسال صبر کرد تا اجلاس 44 کمیته میراث جهانی یونسکو درباره آن تصمیم گیری کند.
مدیرکل ثبت آثار و حفظ احیای میراث معنوی و طبیعی سازمان میراث فرهنگی در این مورد گفت : جنگل‌های هیرکانی بالغ بر 20 میلیون سال حیات پیوسته دارد و 15 سایت آن در یونسکو ثبت جهانی می شود .

فرهاد نظری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: جنگل‌های هیرکانی از قدیمی ترین جنگل‌های جهانی است و بنا به گفته کارشناسان بالغ 20 میلیون سال حیات پیوسته دارد و دارای گونه گیاهی و جانوری منحصر بفردی است.
سال گذشته پرونده ثبت این جنگل‌ها برای ثبت در فهرست میراث طبیعی جهانی یونسکو ارائه شد و یونسکو این پرونده را در حال بررسی و ارزیابی دارد
وی با اشاره به اینکه جنگل‌های هیرکانی در فهرست ثبت جهانی قرار دارد اظهار داشت: سال گذشته پرونده ثبت این جنگل‌ها برای ثبت در فهرست میراث طبیعی جهانی یونسکو ارائه شد و یونسکو این پرونده را در حال بررسی و ارزیابی دارد.
نظری تصریح کرد: پرونده جنگل‌های هیرکانی شامل 15 محوطه در پنج استان گلستان، مازندران، گیلان، خراسان شمالی و سمنان است و امیدواریم به عنوان دومین اثر طبیعی ایران جهانی ثبت شود.
مدیرکل ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی ادامه داد: طبیعتا جنگل‌ها از نظر محیط زیست و حیات کره زمین از اهمیت منحصربفرد و بالایی برخوردار هستند و نتیجه وتصمیم نهایی یونسکو در باره این پرونده سال آینده در اجلاس 44 کمیته میراث جهانی اعلام می شود.
وی در ادامه درباره دیگر پرونده های طرح شده برای ثبت جهانی گفت: پرونده هایی شامل منطقه حفاظت شده ارسباران، کوه دماوند و غارهای نمکی ایران نیز مورد بحث است.
با اینکه کشور ما دارای تنوع آب و هوایی زیادی بوده و به این لحاظ به قاره کوچک مشهور است اما فقط یک اثر ثبت شده طبیعی در لیست میراث جهانی یونسکو دارد. بنابراین در صورت ثبت جنگل های هیرکانی، این جنگل ها دومین اثر ثبت شده جهانی ایران خواهند بود و این کار می تواند راه را برای ثبت سایر آثار طبیعی باز کند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بهار روابط خارجی در مازندران

تقدیر استاندار مازندران از سربازان گمنام امام زمان (عج)

آمریکا از روی ترس و ناتوانی سپاه را تروریست اعلام کرد

کشاورزی در سازمان برنامه و بودجه مغفول مانده است

بعد از اقدام دولت آمریکا ، محبوبیت سپاه بیشتر شده است

استاندارمازندران پس از فراغت از سیل به عیات بیماران رفت

آمریکا خودش دزد و تروریست است

تهمت تروریسم به سپاه دلالت از جنون ترامپ می کند

نمازگزاران جمعه مازندران در حمایت از سپاه راهپیمایی کردند

یاد و راه شهدا باید محور فعالیت جهادی مدیران قرار بگیرد

رئیس جمهوری درگذشت مادر شهیدان رودسری ابراهیمی را تسلیت گفت

استاندار، مدیران مازندرانی را دستجمعی به دیدار سیلزدگان برد

نانواکناری رئیس جدید مجمع نمایندگان استان مازندران شد

سردار قربانی: شهدا پاسدار انقلاب اسلامی هستند

بازسازی مناطق سیلزده مازندران تا مهر خاتمه می یابد

اولتماتوم 15 روزه استاندار برای تعیین و تکلیف ساحل فریدونکنار

مدل محرک توسعه مازندران هفته آینده ابلاغ می شود

پیام مشترک نماینده ولی فقیه در استان و استاندار مازندران به مناسبت روز ارتش

امام‌جمعه نوشهر: سپاه بر اساس نیاز انقلاب شکل گرفت

امام جمعه موقت ساری:آمریکا با تهمت تروریسم به سپاه به بیچارگی خود صحه گذاشت

غافلگیری شورای شهر از رفتن شهردار ساری به وزارت راه

آمادگی کامل سپاه مازندران برای بازسازی خانه های سیل زده

طرح استانی شدن انتخابات نمایندگان مجلس به رای گذاشته می شود

ظریف با بشار اسد دیدار کرد

رئیس جمهوری درگذشت مادر شهیدان رودسری ابراهیمی را تسلیت گفت

نانواکناری رئیس جدید مجمع نمایندگان استان مازندران شد

بازسازی مناطق سیلزده مازندران تا مهر خاتمه می یابد

دولتمردان تا آخر پای کار در مناطق سیل زده خواهند ایستاد

ساخت اسکله های گردشگری در مازندران کلید خورد

سپاه تمام معادلات آمریکا را برهم زده است

اقدامات خصمانه آمریکا نشان از قدرت سپاه در منطقه و جهان است

قرار دادن نام سپاه در فهرست تروریستی نشانگر شکست آمریکاست

723 خانوار تحت پوشش کمیته امداد در سیل مازندران آسیب دیده اند

وزارت کشور از هوشمندی استاندار مازندران در مدیریت بحران تقدیر کرد

امام‌جمعه نوشهر : از حادثه سیل باید برای کاهش خسارت عبرت گرفت

جبرات خسارات سیل در اولویت کاری مسئولان قرار گیرد

حضور نیروهای سپاه 5 استان کشور در مازندران

تغییر بودجه عمرانی کشور با توجه به سیل اخیر

طرح انتقال آب خزر اجرایی نمی شود/ انتخابات استانی راه نجات کشور

تداوم قطعی گاز در زیرآب/ خسارت 47 میلیارد تومانی سیل به بخش ریلی مازندران

رییس مجلس آخرین وضعیت سیلزدگان مازندران را جویا شد

سهم هر دستگاه بر اساس عملکرد آن در نوروز داده می شود

مشکل کم‌آبی بابل ریشه‌ای برطرف می‌شود

مشکل آب شرب بابل به صورت ریشه ای برطرف خواهد شد

استاندار مازندران خواستار تسریع بیمه ها در پرداخت خسارت سیلزدگان شد

رشد اقتصاد گردشگری مازندران متناسب با میزان حضور مسافران نیست

بخش شدن منطقه دالخانی، عیدانه دولت به مردم رامسر

ستاد بازسازی مناطق سیلزده در مازندران تشکیل شد

مصوبات مربوط به سیل هرچه زودتر محقق شود

امام‌جمعه نوشهر: شعار سال باید به فرهنگ تبدیل شود