پیام مازند

آخرين مطالب

بازگشت کابوس قتل عام پرندگان مهاجر اجتماعي

بازگشت کابوس قتل عام پرندگان مهاجر

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- هنوز جوهر امضای صورتجلسه تعطیلی بازار پرنده فروشی فریدونکنار خشک نشده است که با ورود مهاجران زمستان گذران به این استان، خرید و فروش لاشه و زنده این پرندگان به رغم ممنوعیت شکار در حال رونق گرفتن است.
بررسی های میدانی خبرنگار ایرنا نشان می دهد بازار خرید گوشت پرندگان مهاجر در فریدونکنار اگر نه مانند سال های قبل ، ولی فعال شده است و فروشندگان و خریداران بدون هرگونه محدودیتی به فعالیت مشغولند.
در حال حاضر قیمت هر لاشه مرغابی آماده طبخ در این بازار بین 600 تا 700 هزار ریال و آبچلیک 150 تا 20 هزار ریال به فروش می رسد.
این در حالی است که بر اساس اعلام محیط زیست و دامپزشکی، شکار و خرید و فروش لاشه و زنده پرندگان مهاجر زمستان گذران به خاطر نگرانی از شیوع احتمالی بیماری های تنفسی از جمله آنفلوانزا ممنوع است.
بازار پرنده فروشی فریدونکنار اواسط اسفند ماه سال گذشته پس از یک دوره کش و قوس 6 ماهه و هماهنگی ایجاد شده میان دستگاههای مختلف با وساطت شورای تامین استان تعطیل شده و قرار بود در دوره جدید هم این بازار با انتقال به مکان جدید ساماندهی شود و تنها افراد دارای مجوز حق فعالیت در آن را داشته باشند.
بازار پرندگان فریدونکنار مهم ترین کانون عرضه لاشه پرندگان مهاجر و زمستان گذران و به نوعی بارانداز شکارچیان مجاز و غیرمجاز شمال کشور محسوب می شد و مسئولان ذیربط هنگام تعطیلی این بازار در سال گذشته وعده داده بودند که بدون ساماندهی اجازه فعالیت به آن نخواهند داد.
بر اساس برآوردهای غیررسمی سال های گذشته روزانه صدها لاشه پرندگان مهاجر صید و شکار شده در این بازار عرضه می شد.
** شکار غیرمجاز
مدیرکل محیطزیست مازندران با تایید فروش غیرقانونی لاشه پرندگان زمستان گذران در بازار پرندگان فریدونکنار به خبرنگار ایرنا گفت: تاکنون هیچ مجوزی از سوی محیط زیست برای شکار پرندگان زمستان گذران صادر نشده است.
حسینعلی ابراهیمی کارنامی دلیل این کار را احتمال شیوع آنفلوانزا حاد پرندگان اعلام کرد و افزود: محیط زیست برای صدور مجوز در انتظار اعلام نظر سازمان دامپزشکی مبنی بر از بین رفتن احتمال شیوع آنفلوانزاست.
وی گفت: هر لاشه ای که در بازار پرندگان فریدونکنار و یا شهرهای یگر به فروش می رسد، غیر قانونی و قاچاق است و به نظر می رسد باید دستگاههای مسئول مبارزه با قاچاق با فروشندگان و خریداران برخورد کنند.
مدیرکل محیط زیست مازندران گفت: با استناد به آیین نامه ابلاغی شورای عالی محیط زیست کشور، خرید و فروش لاشه پرندگان فاقد مجوز در زمره کالای قاچاق محسوب می شود و قانون مرتبط با قاچاق در برخورد با متخلفان باید اجرا شود.
ابراهیمی اظهار داشت: با رفع ممنوعیت شکار، فروش لاشه پرندگانی باید در بازار فریدونکنار به فروش برسد که از سوی شکارچیان دارای پروانه شکار آورده شود و یگان حفاظت نیز بر این کار نظارت داشته باشد.
وی یادآور شد: براساس مصوبه شورای تامین شهرستان فریدونکنار خرید و فروش لاشه پرندگان فاقد مجوز غیر قانونی است و در صورت مشاهده پروانه فروشنده لغو می شود.
مدیرکل محیط زیست مازندران با اشاره به برخورد شدید یگان حفاظت با شکارچیان متخلف گفت : هم اکنون محیط زیست در برخورد با شکارچیان متخلف دست تنهاست و این در حالی است که براساس تفاهمنامه امضا شده در سال گذشته باید دستگاههای نظارتی و فرمانداری به عنوان رئیس شورای تامین شهرستان به کمک محیط زیست بیایند.
وی افزود: بر اساس همان تفاهمنامه، شکار تنها به روش دامگاه ( دوماچال ) مورد پذیرش است و برای آن پروانه صادر می شود و سایر روش ها غیرقانونی است چون به قتل عام پرندگان می انجامد.
ابراهیمی گفت: بر اساس مصوبه شورای تامین، کسانی که مجوز شکار به روش دامگاه را دارند، برای سال 97 می توانند یک کرس و گذر را هم داشته باشند به شرط این که تورهای هوایی نداشته باشند.
وی افزود: در سال جاری با وجود صادر نشدن مجوز، شکارچیان با پشت پا زدن به توافق سال قبل ، دام هوایی و سایر روش های دیگر را برای شکار به کار گرفته اند که البته یگان حفاظت با وجود محدودیت نیرو بشدت با متخلفان برخورد می کنند و انتظار دارد تا سایر دستگاههای نظارتی نیز وارد گود شوند.
** ساماندهی بازار فروش پرندگان
فرماندار فریدونکنار هم به خبرنگار ایرنا گفت: بازار فروش پرندگان این شهر ساماندهی و به جای مرکز به حاشیه شهر انتقال یافت و تا حد زیادی مشکلات سنوات گذشته برطرف شده است.
محمدمهدی نصیری کناری افزود: روش شکار مطابق با تفاهمنامه ای که سال گذشته با محیط زیست انجام شد، عملیاتی می شود.
وی با اعلام این که فرمانداری همانند سال گذشته برای ساماندهی بازار و برخورد با متخلفان پای کار است، گفت: ولی باید به دلیل شرایط منطقه کارها با حساسیت بیشتری پیگیری شود.
رئیس شورای تامین شهرستان فریدونکنار در مورد فروش لاشه پرندگان در بازار این شهر با وجود ممنوعیت شکار، افزود: باید تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت گیرد تا بتوان نظر قطعی داد.
** پا پس کشیدن ستاد مبارزه با قاچاق کالا
دبیر کمیسیون قاچاق کالا و ارز مازندران هم به خبرنگار ایرنا گفت تکه مصوبه شورای عالی محیط زیست مبنی بر برخورد با قاچاق پرندگان تنها شامل تاکسیدرمی می شود.
حسن اسحاقی افزود: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز براساس دستورالعمل ابلاغی سازمان تنها در این بخش می تواند وارد عمل شود و برای برخورد با فروشندگان لاشه پرندگان ولو فاقد مجوز برنامه ای ندارد.
وی توضیح داد: فروش غیرمجاز لاشه پرندگان از نگاه محیط زیست قاچاق کالا محسوب می شود و این در حالیست که چنین برداشتی را ستاد ندارد.
تکلیف ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با خرید و فروش پرندگان در ماده 25 قانون مرتبط به این موضوع آورده شده که به نظر می رسد شامل خرید و فروش لاشه یا زنده پرندگان شکار شده در بازارهای محلی نیست.
مطابق ماده 25 قانون مبارزه با کالای قاچاق و ارز، هر کس بدون اخذ مجوز قانونی از سازمان حفاظت محیط زیست و عدم رعایت سایر ترتیبات پیش بینی شده در قوانین و مقررات به صدور حیوانات وحشی عادی، در معرض نابودی و کمیاب، انواع موجودات آبزی، پرندگان شکاری و غیرشکاری اعم از بومی یا مهاجر وحشی به طور زنده یا غیر زنده و نیز اجزای این حیوانات مبادرت کند، یا در حین صدور و خارج نمودن دستگیر شود، هر چند عمل او منجر به خروج موارد مذکور از کشور نشود، به مجازات قاچاق کالای ممنوع محکوم می گردد. تعیین مصادیق این حیوانات بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است.
برای خبرنگار ایرنا مشخص نیست که آیا در تفاهمنامه امضا شده در سال قبل فراتر از این ماده قانونی تکلیفی بر عهده ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گذاشته شده است یا خیر؟
به هر حال کابوس قتل عام پرندگان مهاجر با فعالیت روزمره بازار پرنده فروشی فریدونکنار در حالی که برابر اعلام دامپزشکی و محیط زیست هرگونه شکار به خاطر احتمال شیوع بیماری ممنوع است، در حال بازگشت است.
به اعتقاد کارشناسان ، چنانچه متولیان امر در ابتدای از هم اکنون برای این وضعیت چاره اندیشی نکنند، احتمال تکرار تجربه های سال های گذشته و کشتار جمعی پرندگان مهاجر وجود دارد.
همه ساله در آستانه فصل سرما 150 گونه پرنده مهاجر با جمعیتی افزون بر یک میلیون و 500 هزار بال برای زمستان گذرانی به تالاب بین المللی میانکاله ، فریدونکنار( سرخرود) و 800 قطعه آببندان و شالیزارهای غرقابی شده مازندران مهاجرت می کنند.
گزارش رسمی محیط زیست نشان می دهد دستکم یک پنجم از این پرندگان همه ساله به دست شکارچیان غیرمجاز به روش های مختلف کشتار می شوند.
طبق آمار رسمی بیشترین کشتار پرندگان زمستان گذران در تالاب سرخرود با شیوه غیرقانونی دام هوایی انجام می شود که تهدیدی برای گونه های درحال انقراض است.
/16546982

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

انسداد شبانه و موقتی جاده کندوان

جشنواره روابط عمومی های برتر در مازندران برگزار می شود

مدارس مازندران مشکل سوخت ندارند

لزوم بازنگری ساختارهای سنتی و معیوب شهرستان چالوس برای توسعه

برنج، یتیمی که به دنبال قیم می گردد!

برق روستاهای سوادکوه وصل و راه آلاشت بازگشایی شد

بارش برف راه برخی مناطق کوهستانی مازندران را بست

«بهشهر» قهرمان مسابقات بین المللی کشتی جام شهید هاشمی نژاد شد

تردد در راه‌های مازندران روان است/ ثبت دمای منفی 14 درجه

روز برفی جاده هراز یک کشته و چهار مصدوم برجای گذاشت

برف مدارس مناطق کوهستانی مازندران را برای روز شنبه تعطیل کرد

سرما و بارش فردا در مازندران فروکش می کند

برف و کولاک در 19 استان کشور

پلمب 110 فروشگاه عرضه پوشاک قاچاق در تهران

آخرین اخبار از بازگشت مجدد کارت سوخت

تمامی راههای مازندران باز است

سیلاب در مازندران یک قربانی گرفت

لغو 2 پرواز در فرودگاه‌های نوشهر و رامسر

ارتفاع نیم متری برف در آلاشت

امدادرسانی هلال احمر به 2176 آسیب دیده برف و کولاک در مازندران

تمامی مدارس چهاردانگه روز شنبه تعطیل است

قطع برق در مناطق کوهستانی مازندران جزئی است

مجید جلالی سرمربی نساجی مازندران شد

مدارس برخی مناطق مازندران روز شنبه تعطیل است

فرهنگ فاطمی و علوی ضامن تداوم انقلاب اسلامی است

ایمن‌سازی جاده‌های مرگ در بابل نیمه‌کاره رها شده است

160 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال فراگیر در مازندران پرداخت شد

برف و کولاک راه دسترسی 80 روستای شرق مازندران را بست

تمامی محورهای مواصلاتی منتهی به مازندران باز است

سیلاب در مازندران قربانی گرفت

برف سنگین راه 68 روستای چالوس، نوشهر و نور را مسدود کرد

توفان و برف و کولاک بدون خسارت از مازندران عبور کرد

امدادگران مازندران 500 خودروی در راه مانده را رهایی دادند

امنیت امروز کشور ارمغان شهدا است

تثبیت 304 هزار شغل با حمایت از 1400 بنگاه اقتصادی

تردد روان در محورهای مواصلاتی مازندران/ قطعی برق به دلیل مسدود بودن برخی از راه‌های روستایی

33 اکیپ مشغول برفروبی راه‌های برفگیر مازندران هستند

304 هزار شغل در بنگاه‌های مشکل دار تثبیت شد

صنایع مرتبط با گل و گیاه در جویبار فراهم شود

هراز باز و کندوان مسدود است/ دردسر برف و باران برای 8 شهر در مازندران/ دو نیروی راهداری مصدوم شدند

سیلاب جان زن قائمشهری را گرفت

محور کندوان باز شد

304 هزار شغل در بنگاههای مشکل دار تثبیت شد

8 شهرستان مازندران درگیر برف و کولاک هستند

ایران فرش قرمز زیرپای مقامات آمریکایی پهن نمی کند

احزاب و گروه‌های سیاسی همدیگر را تخریب نکنند/ لزوم وحدت درونی

بارش برف شدید در محورهای کوهستانی مازندران

توضیحات آب و فاضلاب شهری مازندران درباره یک خبر

بروکراسی زائد در ادارات فسادآور است

آیین گرامیداشت نیم قرن مجاهدت آیت الله هاشمی در ساری برگزار شد