پیام مازند

آخرين مطالب

بازگشت کابوس قتل عام پرندگان مهاجر اجتماعي

بازگشت کابوس قتل عام پرندگان مهاجر

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- هنوز جوهر امضای صورتجلسه تعطیلی بازار پرنده فروشی فریدونکنار خشک نشده است که با ورود مهاجران زمستان گذران به این استان، خرید و فروش لاشه و زنده این پرندگان به رغم ممنوعیت شکار در حال رونق گرفتن است.
بررسی های میدانی خبرنگار ایرنا نشان می دهد بازار خرید گوشت پرندگان مهاجر در فریدونکنار اگر نه مانند سال های قبل ، ولی فعال شده است و فروشندگان و خریداران بدون هرگونه محدودیتی به فعالیت مشغولند.
در حال حاضر قیمت هر لاشه مرغابی آماده طبخ در این بازار بین 600 تا 700 هزار ریال و آبچلیک 150 تا 20 هزار ریال به فروش می رسد.
این در حالی است که بر اساس اعلام محیط زیست و دامپزشکی، شکار و خرید و فروش لاشه و زنده پرندگان مهاجر زمستان گذران به خاطر نگرانی از شیوع احتمالی بیماری های تنفسی از جمله آنفلوانزا ممنوع است.
بازار پرنده فروشی فریدونکنار اواسط اسفند ماه سال گذشته پس از یک دوره کش و قوس 6 ماهه و هماهنگی ایجاد شده میان دستگاههای مختلف با وساطت شورای تامین استان تعطیل شده و قرار بود در دوره جدید هم این بازار با انتقال به مکان جدید ساماندهی شود و تنها افراد دارای مجوز حق فعالیت در آن را داشته باشند.
بازار پرندگان فریدونکنار مهم ترین کانون عرضه لاشه پرندگان مهاجر و زمستان گذران و به نوعی بارانداز شکارچیان مجاز و غیرمجاز شمال کشور محسوب می شد و مسئولان ذیربط هنگام تعطیلی این بازار در سال گذشته وعده داده بودند که بدون ساماندهی اجازه فعالیت به آن نخواهند داد.
بر اساس برآوردهای غیررسمی سال های گذشته روزانه صدها لاشه پرندگان مهاجر صید و شکار شده در این بازار عرضه می شد.
** شکار غیرمجاز
مدیرکل محیطزیست مازندران با تایید فروش غیرقانونی لاشه پرندگان زمستان گذران در بازار پرندگان فریدونکنار به خبرنگار ایرنا گفت: تاکنون هیچ مجوزی از سوی محیط زیست برای شکار پرندگان زمستان گذران صادر نشده است.
حسینعلی ابراهیمی کارنامی دلیل این کار را احتمال شیوع آنفلوانزا حاد پرندگان اعلام کرد و افزود: محیط زیست برای صدور مجوز در انتظار اعلام نظر سازمان دامپزشکی مبنی بر از بین رفتن احتمال شیوع آنفلوانزاست.
وی گفت: هر لاشه ای که در بازار پرندگان فریدونکنار و یا شهرهای یگر به فروش می رسد، غیر قانونی و قاچاق است و به نظر می رسد باید دستگاههای مسئول مبارزه با قاچاق با فروشندگان و خریداران برخورد کنند.
مدیرکل محیط زیست مازندران گفت: با استناد به آیین نامه ابلاغی شورای عالی محیط زیست کشور، خرید و فروش لاشه پرندگان فاقد مجوز در زمره کالای قاچاق محسوب می شود و قانون مرتبط با قاچاق در برخورد با متخلفان باید اجرا شود.
ابراهیمی اظهار داشت: با رفع ممنوعیت شکار، فروش لاشه پرندگانی باید در بازار فریدونکنار به فروش برسد که از سوی شکارچیان دارای پروانه شکار آورده شود و یگان حفاظت نیز بر این کار نظارت داشته باشد.
وی یادآور شد: براساس مصوبه شورای تامین شهرستان فریدونکنار خرید و فروش لاشه پرندگان فاقد مجوز غیر قانونی است و در صورت مشاهده پروانه فروشنده لغو می شود.
مدیرکل محیط زیست مازندران با اشاره به برخورد شدید یگان حفاظت با شکارچیان متخلف گفت : هم اکنون محیط زیست در برخورد با شکارچیان متخلف دست تنهاست و این در حالی است که براساس تفاهمنامه امضا شده در سال گذشته باید دستگاههای نظارتی و فرمانداری به عنوان رئیس شورای تامین شهرستان به کمک محیط زیست بیایند.
وی افزود: بر اساس همان تفاهمنامه، شکار تنها به روش دامگاه ( دوماچال ) مورد پذیرش است و برای آن پروانه صادر می شود و سایر روش ها غیرقانونی است چون به قتل عام پرندگان می انجامد.
ابراهیمی گفت: بر اساس مصوبه شورای تامین، کسانی که مجوز شکار به روش دامگاه را دارند، برای سال 97 می توانند یک کرس و گذر را هم داشته باشند به شرط این که تورهای هوایی نداشته باشند.
وی افزود: در سال جاری با وجود صادر نشدن مجوز، شکارچیان با پشت پا زدن به توافق سال قبل ، دام هوایی و سایر روش های دیگر را برای شکار به کار گرفته اند که البته یگان حفاظت با وجود محدودیت نیرو بشدت با متخلفان برخورد می کنند و انتظار دارد تا سایر دستگاههای نظارتی نیز وارد گود شوند.
** ساماندهی بازار فروش پرندگان
فرماندار فریدونکنار هم به خبرنگار ایرنا گفت: بازار فروش پرندگان این شهر ساماندهی و به جای مرکز به حاشیه شهر انتقال یافت و تا حد زیادی مشکلات سنوات گذشته برطرف شده است.
محمدمهدی نصیری کناری افزود: روش شکار مطابق با تفاهمنامه ای که سال گذشته با محیط زیست انجام شد، عملیاتی می شود.
وی با اعلام این که فرمانداری همانند سال گذشته برای ساماندهی بازار و برخورد با متخلفان پای کار است، گفت: ولی باید به دلیل شرایط منطقه کارها با حساسیت بیشتری پیگیری شود.
رئیس شورای تامین شهرستان فریدونکنار در مورد فروش لاشه پرندگان در بازار این شهر با وجود ممنوعیت شکار، افزود: باید تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت گیرد تا بتوان نظر قطعی داد.
** پا پس کشیدن ستاد مبارزه با قاچاق کالا
دبیر کمیسیون قاچاق کالا و ارز مازندران هم به خبرنگار ایرنا گفت تکه مصوبه شورای عالی محیط زیست مبنی بر برخورد با قاچاق پرندگان تنها شامل تاکسیدرمی می شود.
حسن اسحاقی افزود: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز براساس دستورالعمل ابلاغی سازمان تنها در این بخش می تواند وارد عمل شود و برای برخورد با فروشندگان لاشه پرندگان ولو فاقد مجوز برنامه ای ندارد.
وی توضیح داد: فروش غیرمجاز لاشه پرندگان از نگاه محیط زیست قاچاق کالا محسوب می شود و این در حالیست که چنین برداشتی را ستاد ندارد.
تکلیف ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با خرید و فروش پرندگان در ماده 25 قانون مرتبط به این موضوع آورده شده که به نظر می رسد شامل خرید و فروش لاشه یا زنده پرندگان شکار شده در بازارهای محلی نیست.
مطابق ماده 25 قانون مبارزه با کالای قاچاق و ارز، هر کس بدون اخذ مجوز قانونی از سازمان حفاظت محیط زیست و عدم رعایت سایر ترتیبات پیش بینی شده در قوانین و مقررات به صدور حیوانات وحشی عادی، در معرض نابودی و کمیاب، انواع موجودات آبزی، پرندگان شکاری و غیرشکاری اعم از بومی یا مهاجر وحشی به طور زنده یا غیر زنده و نیز اجزای این حیوانات مبادرت کند، یا در حین صدور و خارج نمودن دستگیر شود، هر چند عمل او منجر به خروج موارد مذکور از کشور نشود، به مجازات قاچاق کالای ممنوع محکوم می گردد. تعیین مصادیق این حیوانات بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است.
برای خبرنگار ایرنا مشخص نیست که آیا در تفاهمنامه امضا شده در سال قبل فراتر از این ماده قانونی تکلیفی بر عهده ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گذاشته شده است یا خیر؟
به هر حال کابوس قتل عام پرندگان مهاجر با فعالیت روزمره بازار پرنده فروشی فریدونکنار در حالی که برابر اعلام دامپزشکی و محیط زیست هرگونه شکار به خاطر احتمال شیوع بیماری ممنوع است، در حال بازگشت است.
به اعتقاد کارشناسان ، چنانچه متولیان امر در ابتدای از هم اکنون برای این وضعیت چاره اندیشی نکنند، احتمال تکرار تجربه های سال های گذشته و کشتار جمعی پرندگان مهاجر وجود دارد.
همه ساله در آستانه فصل سرما 150 گونه پرنده مهاجر با جمعیتی افزون بر یک میلیون و 500 هزار بال برای زمستان گذرانی به تالاب بین المللی میانکاله ، فریدونکنار( سرخرود) و 800 قطعه آببندان و شالیزارهای غرقابی شده مازندران مهاجرت می کنند.
گزارش رسمی محیط زیست نشان می دهد دستکم یک پنجم از این پرندگان همه ساله به دست شکارچیان غیرمجاز به روش های مختلف کشتار می شوند.
طبق آمار رسمی بیشترین کشتار پرندگان زمستان گذران در تالاب سرخرود با شیوه غیرقانونی دام هوایی انجام می شود که تهدیدی برای گونه های درحال انقراض است.
/16546982

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سوختگی کابل دلیل آتش سوزی معدن زغال سنگ سوادکوه است

چهاردهمین دوره مسابقات رباتیک در بابل برگزار می شود

«طلای سرخ مازندران» در رویای فرآوری/ کارگاه هایی که برچیده شدند

50 روستای لاریجان آمل سفیدپوش شد

هواشناسی مازندران در باره سرما و آبگرفتگی هشدار داد

گازگرفتگی باعث مرگ زوج جوان کلاردشتی شد

جنجال انتشار عکس تبلیغات آرایشگاه زنانه بابل در فضای مجازی

حمایت دولت برای جا به جایی خانه ها از حریم رودخانه های رامسر

ماندگاری پساب سیل در مدارس مازندران

پل های غیر استاندارد منطقه سیل خیز خطیرکوه برداشته می شود

برف بهاری ارتفاعات مازندران را سفیدپوش کرد

پل‌های که برای نوشهری‌ها دردسرساز شدند/ تخریب پل "ملکار" جدی‌تر از همیشه!

کاهش تولید محصولات کشاورزی در مازندران نداریم/ خزانه گیری 85 درصد اراضی شالیزاری مازندران

تنها مرکز توانبخشی مازندران غرق در مشکلات!

نقش مدیران دستگاه های دولتی در مواجهه با بحران چیست؟

دستگیری اعضای یک شرکت هرمی در عباس آباد

گازگرفتگی در کلاردشت 2 قربانی گرفت

مازندران غرق در نور وسرور شد

انسداد دودکش بخاری باعث مسمومیت پنج نفر در بابل شد

53 خانواده سیل زده سوادکوه کمک بلاعوض دریافت کردند

کلاهبرداری به بهانه برنده شدن در قرعه کشی سفر به کربلا!

جشن های نیمه شعبان تبلور انتظار مهدوی

هزینه کرد 100 میلیاردی برای اجرای نیات واقفین در مازندران

ساخت 900 مسکن ویژه سیل زدگان توسط سپاه در مازندران

کاهش عملکرد محصولات زراعی براثر سیلاب در مازندران

خسارات دو سیل روی دست مازندران؛بازسازی خانه‌های آسیب‌دیده شروع شد

عملکرد نساجی در نخستین فصل حضور درلیگ برتر راضی کننده است

تراکتور و پدیده نمی خواهند کوتاه بیایند/ امید مدعیان به پیکان

دستور خط فارسی تجدیدنظر می شود/ تدوین دانشنامه 7 جلدی زبان و ادب

محورهای هراز و کندوان برفی است

توقف یک نیمه‌ای پدیده مقابل نساجی

آمریکا خود تروریست است

روند ارائه خدمات در مناطق سیل زده مازندران مطلوب است

بازی نساجی - پدیده در زیر بارش باران

کار پدیده برای کسب سهمیه آسیایی سخت تر شده است

دبستان آزادی محمودآباد دچار حریق شد

ترافیک هراز سنگین است/ بارش خفیف برف در کندوان

تیم شهرداری آستارا به لیگ دسته دو فوتبال کشور صعود کرد

فرودگاه آمل عملیاتی نشده است

آتش سوزی معدن سوادکوه 11 نفر را روانه بیمارستان کرد

شهریار ساری فاتح دربی فوتبال ساحلی مازندران شد

خسارت 300 هزار میلیارد ریالی سیل در کشور

مسابقات بین المللی شطرنج قائم کاپ در قائم‌شهر آغاز شد

شکست پدیده مقابل نساجی/ پدیده از جمع مدعیان قهرمانی خارج شد

نساجی در آینده فوتبال ایران بزرگی خواهد کرد

اعزام ناظران ویژه برای رصد هفته های پایانی لیگ فوتبال

سیل مهربانی همشاگردی های مازندران روانه مناطق سیلزده شد

مدیرکل جدید راهداری مازندران معرفی شد

مددجویان کمیته امداد مازندران زیر چتر بیمه سلامت رفتند

هشدار هواشناسی مازندران از سیل ناشی از ذوب شدن برف ها