پیام مازند

آخرين مطالب

برندسازی نیاز انار بهشهر است

انار ارگانیک اشرف در سودای برندسازی سياسي

انار ارگانیک اشرف در سودای برندسازی

  بزرگنمايي:

پیام مازند - بهشهر-انار ارگانیک اشرف بهشهر سالهاست در سودای برندسازی و توسعه صنایع تبدیلی به سر می برد و باغداران آن را دغدغه اساسی خود مطرح می کنند.

 اگر چه سیاست کلی سازمان جهاد کشاورزی؛ توسعه صنایع تبدیلی همراه با برندسازی محصولات تولیدی است؛ اما این توسعه در استان مازندارن و در شهرستان بهشهر با کندی در حال انجام است و این در حالی است که برندسازی انار و محصولات باغی همراه با توسعه صنایع تبدیلی، همچنان نیاز باغداران مازندرانی و بهشهر در شرق این استان است .
شهرستان بهشهر در شرق استان مازندران با توجه به تولید بیش از 50 درصدی محصول انار در استان مازندران، صنایع تبدیلی ندارد و توجه به ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی و برندسازی این محصول از جمله دغدغه های مهم مردم و مسئولان است؛ نیازی که در سال های اخیر با افزایش تولیدات باغی و زراعی بیش از پیش احساس می شود .
انار بهشهر در فهرست میراث معنوی
امروزه برداشت انار بهشهر به عنوان یک اثر و میراث معنوی ملی، ثبت شده است و به اعتقاد جامعه شناسان و از نظر اجتماعی و فرهنگی با توجه به این که تمامی مراحل برداشت و فرآوری انار به صورت همیاری جمعی انجام می شود، این میوه در بردارنده فرهنگ کار و منفعت گروهی است و این امر به مرور زمان به عنوان میراث فرهنگی ناملموس مردمان بهشهر شناخته شده است .

همه این ویژگی ها سبب شد تا مهارت برداشت و فرآوری انار اشرف (بهشهر) با شماره 1372 در بهمن ماه سال 1395 در فهرست میراث معنوی ( ناملموس) ملی به ثبت برسد و برهمین اساس جشنواره انار اشرف (بهشهر) همه ساله همزمان با برداشت انار از انارستان های شهرستان برگزار می شود .
در این بین تهیه رب انار هم به عنوان آثار ملی کشور ثبت شد؛ چرا که هر کدام از این روش های بومی، خاص و طبیعی برای پخت رب انار کاملا ارگانیک، اثری خاص است که کمتر می توان سراغ داشت و ثبت ملی آن برای هویت بخشی میان نسل ها و حراست از تنوع فرهنگی و خلاقیت بشری دارای اهمیت است .
شهرستان بهشهر با برخورداری از آب و هوای مناسب و خاک مستعد، از هزاران سال پیش مامن و جایگاه کشت انار بوده است و کشف انار مفرغی از کشفیات باستان شناسی سایت موزه گوهرتپه رستمکلای بهشهر بیانگر این ادعا است .
برداشت انار در بهشهر از ماه مهر آغاز می شود و تا پایان آبان ادامه دارد و در این فرصت یکماهه، بیش از 10 هزار تن انار از باغات انار این شهرستان برداشت می شود و سالانه بیش از 200 میلیارد ریال، سودآوری برای شهرستان دارد و همچنان صنایع تبدیلی و فرآوری نیاز باغداران و کشاورزان است .
این موارد را مدیر جهاد کشاورزی بهشهر گفت و ادامه داد: استان مازندران دارای 28 رقم انار است که 16 رقم آن و بیشتر آنها در بهشهر وجود دارد که بیانگر پتانسیل این شهرستان برای رشد و تکثیر این میوه بهشتی است .
از برندسازی و دارا بودن صنایع تبدیلی برای این محصول ارگانیک بهشهر محروم مانده ایم خلیل حقیقی می گوید: با وجود تولید و کشت انار در باغات بهشهر و سودآوری مناسبی که از این محصول حاصل می‌شود؛ همچنان از برندسازی و دارا بودن صنایع تبدیلی برای این محصول ارگانیک بهشهر محروم مانده ایم .
وی با بیان اینکه یک سرمایه گذار بخش خصوصی برای ایجاد صنایع تبدیلی انار در بهشهر پیش قدم شده است و مجوزهای لازم اخذ شده است؛ به خبرنگار مهر گفت: سالانه بیش از 10 هزار تن انار در بخش های مختلف این شهرستان تولید می شود از آنجایی که کارخانه ای برای بسته بندی محصولات وجود ندارد، کشاورزان تولیدات خود را برای فرآوری مناسب، به استان های دیگر عرضه می کنند .
حقیقی، فعالیت صنایع بسته بندی در شرق استان مازندران به ویژه در بهشهر را از نیازهای مهم این منطقه دانست که علاوه بر ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری، در کم کردن هزینه های جانبی برای کشاورزان هم موثر است .
90 درصد تولید انار بهشهر ارگانیک است
این روزها با زندگی ماشینی و کاهش صرف زمان کافی برای تهیه مواد غذایی و حتی استفاده از محصولات فرآوری شده و به نوعی کنسروی مورد توجه ویژه قرار گرفته است و در این بین با توجه به اینکه 90 درصد تولید انار بهشهر ارگانیک و سالم است؛ با راه اندازی واحدهای صنایع تبدیلی می توان علاوه بر توسعه اقتصاد منطقه و افزایش درآمد و ایجاد انگیزه بیشتر در کشاورزان، میزان کمی و کیفی محصولات را افزایش داد و سلامت مصرف کنندگان را تضمین کرد .
انار اشرف برندسازی شود
عبدالله بیابانی یکی از شهروندان بهشهری گفت : شهرستان بهشهر ظرفیت منحصر به فردی در زمینه تولید محصول انار دارد که می توان با راه اندازی چند واحد فرآوری و صنایع غذایی، برای کاهش نرخ بیکاری در این شهرستان گام برداشت و برای برندسازی این محصول تلاش کرد .

وی افزود: با برگزاری جشنواره های متعدد، شاهد افزایش کشت انار در باغات این شهرستان هستیم و براساس اعلام مسئولان و کارشناسان بیش از 300 هکتار به اراضی باغی کشت انار افزوده شده که بیانگر پتانسیل موجود در این شهرستان و رغبت مردم و باغداران، برای کشت و تولید انار است که می توان با راه اندازی صنایع تبدیلی برای فرآوری این محصول اقدام کرد .
محمد رنجبر از دیگر شهروندان مازندران هم گفت: ساخت واحدهای فرآوری و صنایع تبدیلی و سردخانه در افزایش تولید محصولات و انگیزه بیشتر کشاورزان و باغداران تاثیرگذار است که باید مورد توجه جدی مسئولان قرار گیرد .
ایجاد بازارچه محصولات ارگانیک در بهشهر و برندسازی انار
فرماندار بهشهر هم در گفت و گو با خبرنگار مهر بر ایجاد بازارچه محصولات ارگانیک در بهشهر و برندسازی انار تاکید کرد و گفت: شهرستان بهشهر علاوه بر 1050 هکتار باغ انار بیش از 12 هزار هکتار باغ انار ترش است که به خاطر وجود 13 هزار هکتار باغ انار وحشی و خودرو ، قطب انار منطقه به شمار می رود .
هادی خنجری هدف از برگزاری جشنواره انار اشرف را شناساندن انار بهشهر به استان و کشور و احیای فرهنگ بومی و محلی همچون پخت انواع غذاهای محلی از انار، تهیه رب انار و دیگر فراورده ها برشمرد .
وی افزود: حدود 60 درصد انار برداشت شده از باغ های بهشهر ، به صورت تازه خوری می شود و بقیه به رب ، آب انار و دیگر فراورده ها تبدیل می شود که می توان از این ظرفیت در صنایع تبدیلی و فرآوری بهره جست .
  شهرستان بهشهر به عنوان قطب تولید انار استان مازندران با بیش از 53 درصد تولید انار مازندران و برداشت سالانه بیش از 10 هزار تن انار، دارای 16 رقم انار است که انار شیرین ، ترش ، ملس و شکری از معروف ترین رقم های انار شهرستان بهشهر است که از فراوانی بیشتری نسبت به انواع دیگر برخوردار است. به علت نبود کارخانه و یا کارگاه های بسته بندی در منطقه، تاکنون برندسازی محصول انار این شهرستان امکان پذیر نشده است .

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شعارهای تند و فشارهای ترامپ با هدف معامله صورت می گیرد و نه جنگ

از "اعتراض عجیب رئیس مجمع نمایندگان مازندران" تا "وضعیت بحرانی محور هراز"

اولین واکنش ترامپ به پرتاب ناموفق ماهواره پیام

صبغه ولایی همواره نگهدار انقلاب اسلامی بوده است

زندانی کردن مجری تلویزیون نمونه ای ازحقوق بشر آمریکایی است

پر کردن خلا وجود آیت الله هاشمی رفسنجانی سخت و غیرممکن است

مرعشی: اصلاح طلبان در عبور از گردنه سخت کنار دولت هستند

نازنین زاغری به اعتصاب غذای خود پایان داد

آلودگی سفره های زیرزمینی نتیجه دپوی پسماند در جنگل ها

فرمانده سپاه به نتانیاهو: با دُم شیر بازی نکن

احمد توکلی از معاون روحانی شکایت کرد

زیباکلام: اصلاح‌طلبان متهم اصلی وضع فعلی هستند

پیام جهرمی به حاتمی در پی عدم موفقیت سیمرغ

جزئیات توافق نوبخت با وزیر سابق بهداشت

طرح ترامپ برای خروج از ناتو فاش شد

مرکبات مازندران به 10 کشور جهان صادر شد

بارش برف و باران در راه مازندران

تولید 360 میلیون شاخه گل نرگس در کشور

قطب کشتی پایتخت محصولات کشاورزی می شود

14 گروه هنری در جشنواره سراسری تئاتر پدافند هوایی شرکت دارند

نتیجه نامعلوم سخنان خوئینی‌ها علیه هاشمی

احضار سفیر ایران در لندن به خاطر نازنین زاغری

ترامپ به اون نامه نوشت

اعتمادسازی هنر ناجا است

اکوسیستم دریای خزر با انتقال آب نابود می شود

روحانی: دست بزرگان استان گلستان را می‌بوسم

شایعات تازه درباره رفع حصر مهدی کروبی

جاده کندوان از بهمن پاکسازی شد/ تردد عادی و روان

فشار هواداران روی باشگاه نساجی بعد از توافق با فیروز کریمی!

بحران زیست محیطی تصفیه خانه فاضلاب در بابل

توافق حامد لک با باشگاه سایپا/ دروازه‌بان نساجی جدا شد!

روزانه 355 هزار قطعه مرغ در مازندران تولید می شود

چاههای فاقد پروانه در مازندران تعیین تکلیف شود

عبور از گردنه های سخت نیازمند فرهنگ ایثار و شهادت است

جاعلان پروانه های ساختمانی در فریدونکنار دستگیر شدند

کندوان و سوادکوه برفی است

39 کتابخانه عمومی در مازندران درحال ساخت است

مازندرانی ها 5 میلیارد ریال برای پروژه های عمرانی اوقاف نذر کردند

نویسنده مازندرانی ثبت تاریخ دفاع مقدس تقدیر شد

رامسر مهیای سفرهای نوروزی است/ راه‌اندازی تاکسی گردشگری

جشنواره «چلچراغ» ایام فجر در مازندران برگزار می شود

5000 پرستار در مازندران به بیماران خدمات می دهند

دستاوردهای نظام هنرمندانه اطلاع رسانی شود

بخشدار مرکزی ساری معرفی شد

ترامپ: اوباما بایدن را از تلی از زباله بیرون کشید

فائزه هاشمی: وقتی نهاد‌های حکومتی بی عدالتی می‌کنند فاجعه است

سرعت عمل برخی ادارات در رامسر مناسب نیست

نظام مهندسی ساختمان از حالت صنفی خارج شود

نیروی دریایی در جنگ تحمیلی 10 هزار کشتی را اسکورت کرد

توسعه دریامحور در اولویت قرار گیرد