آخرين مطالب

برندسازی نیاز انار بهشهر است

انار ارگانیک اشرف در سودای برندسازی سياسي

انار ارگانیک اشرف در سودای برندسازی

  بزرگنمايي:

پیام مازند - بهشهر-انار ارگانیک اشرف بهشهر سالهاست در سودای برندسازی و توسعه صنایع تبدیلی به سر می برد و باغداران آن را دغدغه اساسی خود مطرح می کنند.

 اگر چه سیاست کلی سازمان جهاد کشاورزی؛ توسعه صنایع تبدیلی همراه با برندسازی محصولات تولیدی است؛ اما این توسعه در استان مازندارن و در شهرستان بهشهر با کندی در حال انجام است و این در حالی است که برندسازی انار و محصولات باغی همراه با توسعه صنایع تبدیلی، همچنان نیاز باغداران مازندرانی و بهشهر در شرق این استان است .
شهرستان بهشهر در شرق استان مازندران با توجه به تولید بیش از 50 درصدی محصول انار در استان مازندران، صنایع تبدیلی ندارد و توجه به ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی و برندسازی این محصول از جمله دغدغه های مهم مردم و مسئولان است؛ نیازی که در سال های اخیر با افزایش تولیدات باغی و زراعی بیش از پیش احساس می شود .
انار بهشهر در فهرست میراث معنوی
امروزه برداشت انار بهشهر به عنوان یک اثر و میراث معنوی ملی، ثبت شده است و به اعتقاد جامعه شناسان و از نظر اجتماعی و فرهنگی با توجه به این که تمامی مراحل برداشت و فرآوری انار به صورت همیاری جمعی انجام می شود، این میوه در بردارنده فرهنگ کار و منفعت گروهی است و این امر به مرور زمان به عنوان میراث فرهنگی ناملموس مردمان بهشهر شناخته شده است .

همه این ویژگی ها سبب شد تا مهارت برداشت و فرآوری انار اشرف (بهشهر) با شماره 1372 در بهمن ماه سال 1395 در فهرست میراث معنوی ( ناملموس) ملی به ثبت برسد و برهمین اساس جشنواره انار اشرف (بهشهر) همه ساله همزمان با برداشت انار از انارستان های شهرستان برگزار می شود .
در این بین تهیه رب انار هم به عنوان آثار ملی کشور ثبت شد؛ چرا که هر کدام از این روش های بومی، خاص و طبیعی برای پخت رب انار کاملا ارگانیک، اثری خاص است که کمتر می توان سراغ داشت و ثبت ملی آن برای هویت بخشی میان نسل ها و حراست از تنوع فرهنگی و خلاقیت بشری دارای اهمیت است .
شهرستان بهشهر با برخورداری از آب و هوای مناسب و خاک مستعد، از هزاران سال پیش مامن و جایگاه کشت انار بوده است و کشف انار مفرغی از کشفیات باستان شناسی سایت موزه گوهرتپه رستمکلای بهشهر بیانگر این ادعا است .
برداشت انار در بهشهر از ماه مهر آغاز می شود و تا پایان آبان ادامه دارد و در این فرصت یکماهه، بیش از 10 هزار تن انار از باغات انار این شهرستان برداشت می شود و سالانه بیش از 200 میلیارد ریال، سودآوری برای شهرستان دارد و همچنان صنایع تبدیلی و فرآوری نیاز باغداران و کشاورزان است .
این موارد را مدیر جهاد کشاورزی بهشهر گفت و ادامه داد: استان مازندران دارای 28 رقم انار است که 16 رقم آن و بیشتر آنها در بهشهر وجود دارد که بیانگر پتانسیل این شهرستان برای رشد و تکثیر این میوه بهشتی است .
از برندسازی و دارا بودن صنایع تبدیلی برای این محصول ارگانیک بهشهر محروم مانده ایم خلیل حقیقی می گوید: با وجود تولید و کشت انار در باغات بهشهر و سودآوری مناسبی که از این محصول حاصل می‌شود؛ همچنان از برندسازی و دارا بودن صنایع تبدیلی برای این محصول ارگانیک بهشهر محروم مانده ایم .
وی با بیان اینکه یک سرمایه گذار بخش خصوصی برای ایجاد صنایع تبدیلی انار در بهشهر پیش قدم شده است و مجوزهای لازم اخذ شده است؛ به خبرنگار مهر گفت: سالانه بیش از 10 هزار تن انار در بخش های مختلف این شهرستان تولید می شود از آنجایی که کارخانه ای برای بسته بندی محصولات وجود ندارد، کشاورزان تولیدات خود را برای فرآوری مناسب، به استان های دیگر عرضه می کنند .
حقیقی، فعالیت صنایع بسته بندی در شرق استان مازندران به ویژه در بهشهر را از نیازهای مهم این منطقه دانست که علاوه بر ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری، در کم کردن هزینه های جانبی برای کشاورزان هم موثر است .
90 درصد تولید انار بهشهر ارگانیک است
این روزها با زندگی ماشینی و کاهش صرف زمان کافی برای تهیه مواد غذایی و حتی استفاده از محصولات فرآوری شده و به نوعی کنسروی مورد توجه ویژه قرار گرفته است و در این بین با توجه به اینکه 90 درصد تولید انار بهشهر ارگانیک و سالم است؛ با راه اندازی واحدهای صنایع تبدیلی می توان علاوه بر توسعه اقتصاد منطقه و افزایش درآمد و ایجاد انگیزه بیشتر در کشاورزان، میزان کمی و کیفی محصولات را افزایش داد و سلامت مصرف کنندگان را تضمین کرد .
انار اشرف برندسازی شود
عبدالله بیابانی یکی از شهروندان بهشهری گفت : شهرستان بهشهر ظرفیت منحصر به فردی در زمینه تولید محصول انار دارد که می توان با راه اندازی چند واحد فرآوری و صنایع غذایی، برای کاهش نرخ بیکاری در این شهرستان گام برداشت و برای برندسازی این محصول تلاش کرد .

وی افزود: با برگزاری جشنواره های متعدد، شاهد افزایش کشت انار در باغات این شهرستان هستیم و براساس اعلام مسئولان و کارشناسان بیش از 300 هکتار به اراضی باغی کشت انار افزوده شده که بیانگر پتانسیل موجود در این شهرستان و رغبت مردم و باغداران، برای کشت و تولید انار است که می توان با راه اندازی صنایع تبدیلی برای فرآوری این محصول اقدام کرد .
محمد رنجبر از دیگر شهروندان مازندران هم گفت: ساخت واحدهای فرآوری و صنایع تبدیلی و سردخانه در افزایش تولید محصولات و انگیزه بیشتر کشاورزان و باغداران تاثیرگذار است که باید مورد توجه جدی مسئولان قرار گیرد .
ایجاد بازارچه محصولات ارگانیک در بهشهر و برندسازی انار
فرماندار بهشهر هم در گفت و گو با خبرنگار مهر بر ایجاد بازارچه محصولات ارگانیک در بهشهر و برندسازی انار تاکید کرد و گفت: شهرستان بهشهر علاوه بر 1050 هکتار باغ انار بیش از 12 هزار هکتار باغ انار ترش است که به خاطر وجود 13 هزار هکتار باغ انار وحشی و خودرو ، قطب انار منطقه به شمار می رود .
هادی خنجری هدف از برگزاری جشنواره انار اشرف را شناساندن انار بهشهر به استان و کشور و احیای فرهنگ بومی و محلی همچون پخت انواع غذاهای محلی از انار، تهیه رب انار و دیگر فراورده ها برشمرد .
وی افزود: حدود 60 درصد انار برداشت شده از باغ های بهشهر ، به صورت تازه خوری می شود و بقیه به رب ، آب انار و دیگر فراورده ها تبدیل می شود که می توان از این ظرفیت در صنایع تبدیلی و فرآوری بهره جست .
  شهرستان بهشهر به عنوان قطب تولید انار استان مازندران با بیش از 53 درصد تولید انار مازندران و برداشت سالانه بیش از 10 هزار تن انار، دارای 16 رقم انار است که انار شیرین ، ترش ، ملس و شکری از معروف ترین رقم های انار شهرستان بهشهر است که از فراوانی بیشتری نسبت به انواع دیگر برخوردار است. به علت نبود کارخانه و یا کارگاه های بسته بندی در منطقه، تاکنون برندسازی محصول انار این شهرستان امکان پذیر نشده است .
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

110 هزار تن کیوی پارسال از مازندران صادر شد

یک نماینده مجلس:افزایش مطالبه مردم باعث پیشرفت کشورمی شود

کانون سلامت نقطه آغاز مشارکتهااست/خطر ابتلای 5 میلیون نفربه دیابت

اعضای کتابخانه های عمومی مازندران 17 هزار نفر رشد یافت

محور کندوان عصر جمعه یکطرفه می شود

317 مقاله به همایش ملی مطالعات برنامه درسی ایران ارسال شد

اجرای طرح کافه کارآفرینی و علم تا عمل در مازندران

300 هکتار از زمین فرودگاه آمل تصرف شد

کشف 250 دستگاه گوشی همراه سرقتی در بهشهر

850 مهد کودک در مازندران فعالیت دارد

شورای عالی مازندران بودجه و مکان مستقل ندارد

وضعیت نامطلوب تهران در پوشش پیش دبستانی/ آموزش 1+5 فراگیر شود

شوراهای شهرستان و عالی مازندران رو به تعطیلی است

نمایندگان مجلس از آخوندی شکایت کردند

کانون سلامت نقطه آغاز مشارکتهااست/خطر ابتلای دیابت 5 میلیون نفر

286 کانون سلامت محله در مازندران راه اندازی شد

اظهارات ظریف برایش دردسرساز شد

تشابه اقدام احمدی‌نژاد با محمدرضا شاه

اینفوگرافی؛ شهرداران تهران از ابتدای انقلاب تا امروز

بازارچه صنایع دستی در شرق مازندران راه اندازی می شود

تالاب میانکاله احیا می شود

31 هزار عدد داروی قاچاق در آمل کشف شد

محور هراز و کندوان برفی است

معاون عمرانی مازندران به وزارت راه و شهر سازی رفت

واکنش آخوندی به شهردار شدن حناچی: از پا نمی‌نشینیم

1500 حلقه چاه کشاورزی در جویبار بدون پروانه است

کمبودی در تامین آرد مازندران وجود ندارد

150 کتاب حوزه دفاع مقدس در مازندران چاپ شد

14 استاندار بازنشسته کشور مشخص شدند

بازنشستگان از 27 آبان نباید سمتی داشته باشند

2 میلیارد تومان اعتبار صندوق توسعه ملی در چالوس صرف شد

تقاضای طلاق در ساری 22 درصد کاهش یافت

وقف های جدید در جامعه ایجاد شود

461 هزار تن کالا از مازندران صادر شده است

طرح مقابله با سرقت در کلاردشت اجرا شد

شمار سمن ها در مازندران افزایش یابد

از سمن ها و رسانه هادر آگاهی بخشی پدافند غیرعامل استفاده شود

جنجال بر سر 8 میلیون رای احمدی نژاد

"ظریف" آخرین وضعیت مرزبانان ربوده شده را تشریح کرد

میشل اوباما: هرگز ترامپ را نمی‌بخشم

وقف های پژوهشی ماندگار هستند

مرگ مادر باردار آملی در کارگروه ویژه بررسی می شود

میزان مجاز خرید 8 کشور از نفت ایران

اثر تحریم بر رشد اقتصادی کشور

وزیر رفاه دولت احمدی‌نژاد بازداشت شد

40 درصد دانش آموزان در هنرستان ها ساماندهی شدند

دفتر اسنپ در آمل پلمپ شد

80 درصد دانش آموزان رشته های مهارتی روانه بازار کار می شوند

20 تن چوب آلات جنگلی قاچاق در ساری کشف شد

استانی شدن سبب تقویت دانشگاه های فنی و حرفه ای شده است