آخرين مطالب

آفت شمشاد سوغات خارج از کشور است اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام مازند - در رزمایش استانی پدافند غیر عامل که به منظور آمادگی و مانور مقابله با بحران های اکولوژیک در جنگلهای شمال به میزبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران و اداره کل منابع طبیعی غرب مازندران و پدافند غیرعامل در پارک جنگلی سی سنگان نوشهر آفت شمشاد سوغات خارج از کشور دانسته شد.
به گزارش ایسنا مازندران،سید وجیهه اله موسوی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران – نوشهر در این رزمایش با بیان اینکه هرگونه اتفاق و اقدام زیستی که به صورت طبیعی و یا غیر طبیعی باعث اختلال در سرمایه گذاری انسانی، اقتصاد کشاورزی و منابع طبیعی و زیستی شود به عنوان تهدید زیستی محسوب می شود، اظهار کرد: این امر باعث تهدید و رعب و وحشت در جامعه می شود و باید به این موضوع توجه کرد که همیشه خطر ما را تهدید می کند و باید آمادگی لازم را در این بخش وجود داشته باشد تا خسارت ها به حداقل برسد.
وی با اشاره به اینکه حمایت از جنگل با کنترل و مبارزه با آفات و امراض درختان جنگلی یکی از اقدامات خوبی بوده است که در ستاد پدافند غیر عامل استان انجام و مصوب شد، افزود: این رزمایش که با هدف مقابله با بحران های اکولوژیک در جنگل های شمال کشور برگزار شد، نشان دهنده اهمیت بالای منابع طبیعی است.
مدیرکل منابع طبیعی مازندران نوشهر با بیان این حوزه غرب استان دارای 664 هزار هکتار یعنی 28 درصد وسعت استان است، تصریح کرد:جنگل های هیرکانی، جنگل های کهنی هستند که باقی مانده دوران سوم زمین شناسی بوده و در این جنگل80 گونه درختی ،50 گونه درختچه ای و چهار گونه سوزنی برگ وجود دارد که حجم و تعداد عمده را دو گونه "راش و ممرز" به خود اختصاص داده است.
موسوی با بیان اینکه "راش" از گونه های نادر، زیبا و بانک ژن مادر جنگلهای اروپا محسوب می شود، تاکید کرد:گونه های نادری همانند "شمشاد و سرخدار" و پهن برگ مانند "افرا و ون" نیز در این جنگل وجود دارد.
وی با بیان اینکه در خصوص مدیریت با آفات و امراض چهار رکن اصلی اقتصادی، اکولوژیک، استراتژیک و تاکتیکی وجود دارد، گفت:پیش آگاهی و شناخت آفت از جمله اقدامات اساسی است که در مدیریت آفات باید به آن توجه شود، اینکه تکثیر آفت به چه شکلی است و چگونه می شود با آن مبارزه کرد و در صورتی پیش آگاهی درست انجام شود اقدامات در پیشگیری راحت تر خواهد بود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران – نوشهر با بیان اینکه اغلب آفت ها دشمن طبیعی دارند که با آن مبارزه و آن جمعیت را کنترل می کند،خاطرنشان کرد: بخش عملیاتی و عملی توسط خود انسان انجام می شود و آفت و امراضی که تعدادشان زیاد و دشمنانشان کم هست آنالیز می شوند .
موسوی از منطقه سی سنگان به عنوان یکی از با ارزش ترین ذخیره گاه ها و جنگلهای هیرکانی یاد کرد و گفت: کمتر پارکی در شمال و کشور است که دارای ساحل و جلگه باشد و بتواند نمادی از جنگل های جلگه ای حوزه شمال کشور علی الخصوص مازندران را نشان دهد.
وی با بیان اینکه عوامل مختلفی اعم از آتش سوزی و عمرانی در تخریب جنگل و منابع طبیعی نقش دارد، اظهار کرد: آفات و امراض از جمله عوامل مهمی است که جنگل را تهدید می کند و اجرای این مانور برای آموزش و ارتقا کمی و کیفی دستگاههای اجرایی در بحث مقابله با افت با هماهنگی پدافند غیر عامل استانداری و سازمان جهاد نقش مهمی دارد.
* حق و حقوق طبیعت در گذشته رعایت نشده است
حسین منفردی مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری مازندران نیز در این رزمایش با بیان اینکه شعار امسال پدافند غیرعامل افزایش بازدارندگی در سایه حماسه حسینی است، افزود: با یک نگاه استراتژی و پدافندی در خصوص تهدیداتی که متوجه محیط زیست و جنگل ها است دو روش استراتژی ایجابی و سلبی و روش کلی را پیگیری کرد.
وی تاکید کرد: باید مردم ما متوجه شوند که طبیعت چه جایگاهی در نگاه دینی و چه نقشی در زندگی ما دارد و اگر بتوانیم به مردم بیاموزیم که طبیعت محیط زیست و جنگل موجود زنده ای است که حقی همانند دیگر موجودات زنده دارد و اگر ظلمی به این موجود زنده شود نظام هستی این قدرت را به آن داده که از حق و حقوق خود دفاع کند یک قدم جلوتر آمده ایم.
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری مازندران اظهار کرد: طبیعت و جنگل بدون شک اگر مورد ظلم قرار گیرد،حقش را خواهد گرفت و شاید در نسل کنونی این حق گرفته نشود اما حتما از نسل آینده این حق را می گیرد و سیل اخیر در غرب استان نشان داد که حق و حقوق طبیعت در گذشته رعایت نشده بود.
منفردی ادامه داد:با جرائم و آفات جنگل و محیط زیست علاوه بر فرهنگ سازی ایجابی حتما باید از مزایای عقلانیت استفاده کرد و به علم روز تجهیز بود زیرا با سنتی برخورد کردن موفقیت چندانی نخواهیم داشت.
وی با تاکید بر اینکه باید با مجرمینی که با برنامه ریزی و یا به صورت عمدی محیط زیست را از بین می برند به شدت برخورد کرد، افزود: قوانین محیط زیست در این رابطه نیازمند بازنگری است و نباید در حق طبیعت کوتاهی کرد و اگر اینگونه عمل شود به باورها و نسل آینده خیانت شده است.
این مسئول یادآور شد: برخوردی که مد نظر پدافند غیر عامل است این نیست که فرد خاطی به زندان رود که مجرم نه تنها اصلاح نمی شود بلکه خاطی تر برمی گردد و اگر گفته می شود که قوانین بازنگری شود یعنی اینکه در قبال جرمی که شخص انجام داد باید خسارت پرداخت کند تا خسارتی را که به جنگل وارد کرده است جبران شود حتی اگر به قیمت مصادره اموال شخص مجرم باشد.
منفردی با تاکید بر تعامل و همکاری دولت و ملت در این رابطه گفت: سازمانهای مردم نهاد بهترین جایگاهی هستند که می توانند عمل کنند زیرا در برخی موارد نشان داده اند که از مدیران هم هوشیارتر عمل می کنند.
* آفت شمشاد را سوغات خارج از کشور است
در ادامه عزیزاله شهیدی فر رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز با بیان اینکه نگاه جامعه به استانهای شمالی و مازندران بابت طبیعت خدادادی و نعماتی که وجود دارد به گونه دیگر است، اظهار کرد: حال که اینهمه نعمت در اینجا وجود دارد باید قدر داشته ها را دانست.
وی از دریا ی خزر و جنگل، گل و گیاه ، شالیزار و کلزا به عنوان بهترین نعمات یاد کرد و خاطرنشان کرد: یکی از روشهای مهمی که ممکن است کوتاهی های ما را بر ما گوشزد کند پدافند غیر عامل است.
شهیدی فر آفت شمشاد را سوغات خارج از کشور برشمرد و گفت ؛ این آفت مشکلات و خسارات زیادی را وارد شد.
وی افزود: بخش دولتی و چه بخش خصوصی باید قدر داشته ها را بدانند و موانع و مشکلات و نارسایی هایی که وجود دارد را برطرف کنند.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

معرفی گوشی موبایل بالای 10 میلیون تومان

نوسانات اخیر نرخ ارز شکاف‌های طبقاتی را تشدید کرد

فقر مالی مهمترین مشکل شوراهای اسلامی فرادست مازندران

باران تهران، یک دیوار را روی پنج خودرو آوار کرد

خودرو هفته بعد رسماً گران می‌شود

ترویج کتابخوانی راهبرد موثر دست یابی به توسعه است

تاسیس پنج مرکز مشاوره کارآفرینی در سطح استان مازندران/ برگزاری اولین رویداد کافه کارآفرینی با همکاری دانشگاه مازندران

23.6 درصد مردم دچار اختلالات روانی هستند/ کانون سلامت؛نقطه آغاز مشارکت های ساختارمند مردمی

قتل به خاطر رقص چوب در عروسی!

شارژ کارت یارانه مددجویان تا 300 هزار تومان

پسرم ارزش ندارد زودتر اعدامش کنید!

288 کانون سلامت محله در مازندران فعال شد

26 درصد جمعیت کشور نشانه اختلال روانی دارند

پرونده مطالبات ناجیان غریق مازندران هفته آینده بسته می شود

یک قربانی دیگر در جاده فرح‌آباد ساری/فوت یک ساروی در برخورد با خودروی پراید

قتل زن داداش و دخترش به خاطر شک!

تلگرام، اصولگرایان و کلاه شرعی

هفته مبارزه با اعتیاد در مدارس مازندران آغاز شد

مدول 2 تصفیه خانه فاضلاب ساری 92 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

پل همت آباد تنکابن از امنیت لازم برخوردار است

توسعه شهری به معنای تخریب بناهای قدیمی نیست

کشف 31 هزار عدد داروی قاچاق در شهرستان آمل

کیهان: بی‌بند و بار‌ها به ترکیه و تایلند می‌روند!

جزئیات مرحله اول طرح حمایتی از اقشار کم درآمد تا 300 هزار تومان

سازمان عمران شهرداری ساری بودجه مصوب ندارد

فوت یک دختر بر اثر سقوط آسانسور مسکن مهر

پرواز پرندگان زمستان گذران در مسیر مرگ

جاده کندوان جمعه یک طرفه می شود

چاقی یکی از عوامل مهم بروز دیابت

دریافت حق فنی ارائه دارو در داروخانه ها ممنوع شد

130 دلال ارز طی چند روز اخیر بازداشت شدند

سامانه بارشی جدید در راه ایران

دریافت «پول» بابت هزینه‌های متفرقه مدارس تخلف است

فوری؛ تجمع متقاضیان مسکن مهر مقابل وزارت راه

وزیر کار دستور حذف دوشغله‌ها را صادر کرد

جاده های مازندران برفی شد

باران و برف تردد در جاده های مازندران را سنگین کرد

دیابتی های مازندران انسولینی می شوند

استمداد محیط زیست برای همکاری در حفاظت از پرندگان مهاجر

هفته‌ای بارانی در انتظار مازندرانی‌ها

بارش برف؛ مهم‌ترین عامل افزایش ذخیره منابع آبی/ برطرف نشدن مشکل ذخیره‌سازی آب با بارش باران در مازندران

قتل 2 جوان آبادانی در حادثه تیراندازی!

شهردار تهران مشخص شد

تصادف زنجیره ای 5 دستگاه خودرو در محور آمل

انتشار 40 عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس در مازندران

نقص فنی اتوبوس در جاده هراز تصادف زنجیره ای درست کرد

افزایش حقوق کارمندان 2 دستگاه دولتی به جریان افتاد

عمل لاغری در یزد قربانی گرفت

فراری شدن دختر نوجوان از خانه به دلیل آزار پسر عمو

هر خانوار چقدر کمک هزینه غذایی می‌گیرد؟