پیام مازند

آخرين مطالب

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و فنون مازندران:

کسب و کارهای کوچک و متوسط در مازندران به بلوغ نرسیده اند اقتصادي

کسب و کارهای کوچک و متوسط در مازندران به بلوغ نرسیده اند

  بزرگنمايي:

پیام مازند - عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و فنون مازندران با اشاره به اینکه کسب و کارهای کوچک و متوسط یا SME ها در دنیای صنایع، تولید و خدمات نقش مهمی ایفا می کنند،گفت: بخش عمده SME های استان در دوران طفولیت مانده و رشد نکرده اند،.
جواد رضائیان با اشاره به برخی صنایع استان که حضور پر رنگ در کشور داشته و دارند، اظهار کرد:صنایع غذایی، مبلمان، کشاورزی و IT در مقاطعی بسیار پر رنگ عمل کردند اما اکنون دچار چالش هایی شدند که گریبان اکثر صنایع کشور را گرفته است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و فنون مازندران نگاه جهانی را برای هر صنعتی ناگزیر دانست و خاطرنشن کرد: هر صنعتی اگر بخواهد حیات بیشتری داشته و دچار اشباع بازار نشود محکوم به این است که مرزهای منطقه ای و جهانی را پشت سر بگذارد.
رضائیان لازمه نگاه جهانی و در اختیار گرفتن بازارهای فرامنطقه ای را تحقق سه معیار اصلی صنعت دانست و افزود: اگر صنعتی در استان بخواهد این رویکرد را دنبال کند باید محصولاتی در دسترس برای عرضه، قیمت مناسب و کیفیت مطلوب را برای قدرت رقابت با سایر برندها داشته باشد.
کاربرد نادرست نیروی انسانی
وی اولین شاخصه صنایع مدرن را داشتن نیروی انسانی خلاق به جای ابزار کارگری برشمرد و تاکید کرد: بهره وری صنایع ما در نیروی انسانی به شدت پائین است چرا که به جای استفاده از خلاقیت نیروی انسانی، نگاه ابزاری به آنان داریم در حالی که، کار انسان اکنون توسط ربات ها و ماشین آلات با هزینه و زمان کمتر در حال انجام است.
رضائیان دادن کارهای یدی به نیروی انسانی و گرفتن خلاقیت از آنان را عمده عامل عقب ماندگی صنایع کشور دانست و یادآور شد: این شیوه اکنون در جهان جایگاهی نداشته و منسوخ شده است.
فقدان واحدهای تحقیق و توسعه
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و فنون مازندران از جای خالی واحدهای تحقیق و توسعه در صنایع سخن گفت و خاطرنشان کرد: واحدهای R&D واحدهای تولید کننده خلاقیت بوده یعنی ناظر به تمامی عملیاتی هستند که در زنجیره تامین از تامین کننده تا مشتری وجود دارد.
رضائیان ناتوانی در شناسایی بازارهای هدف، نبود رشد و توسعه و فقدان ارتباط هدفمند بین اداره صنایع و اتاق های بازرگانی را محصول عدم واحدهای تحقیق و توسعه یا کارکرد نادرست این واحدها قلمداد کرد و افزود: ایجاد واحدهای R&D حتی به شکل خوشه ای یعنی یک واحد برای چندین صنعت می تواند راهکاری مناسب برای فعالیتی صنعتی به شکل اصولی باشد.
SME ها و مشکلات آنان
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم و فنون مازندران در ادامه از نقش عمده کسب و کارهای کوچک و متوسط یا SME ها در دنیای صنایع، تولید و خدمات یاد کرد و افزود: این کسب و کارها معمولا خانوادگی اداره شده و در طول زمان به صورت سنتی رشد کرده اند و اکنون بسیاری از صنایع استان مازندران در کلاس SME ها قرار دارند.
دانشیار گروه علوم مهندسی صنایع دانشگاه علوم و فنون مازندران با بیان اینکه کسب و کارهای کوچک و متوسط هنوز به بلوغ نرسیده اند، گفت: بخش عمده SME های استان حتی در دوران طفولیت مانده و رشد نکرده اند، پس اگر بخواهند به سمت صادرات حرکت کنند اولین مشکل آنها نا آشنایی با مسیرهای ارتباطی است.
رضائیان نگرش کسب و کارهای کوچک را محدود خواند و افزود: شناسایی بازارهای هدف برون منطقه ای برای تک تک محصولات این کارگاه ها در سایه آموزش به آنها باید در دستور کار اداره صنایع معادن و نگاه مدیران ارشد استان قرار گیرد.
وی با بیان اینکه در کشاورزی نیز این نگاه آسیب عمده وارد کرده خاطرنشان کرد: بیشترین میزان ضایعات در کشاورزی و هدر رفت سرمایه در این بخش در شرایطی که فقط با یک پنجم این امکانات در کشورهای همسایه بهره برداری به بهترین شکل انجام می‏گیرد می تواند نگاه نادرست مدیران را تداعی کند.
گسسته شدن ارتباط دانشگاه و صنعت
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و فنون مازندران عدم ارتباط درست دانشگاه و صنعت را مهم ترین ضعف صنایع برشمرد و اظهار کرد: به ویژه در استان مازندران دستگاه هایی با بودجه دولتی پروژه هایی را به شکل صوری و غیرعملیاتی با ارتباطاتی که دارند اجرا می‌کنند که نه تنها هدفمند نبوده بلکه ماحصل آن مجموعه ای از یادداشت ها است که در کتابخانه های مراکز پژوهشی دستگاه های دولتی به چشم می خورد.
رضائیان انجام چنین پروژه هایی را سبب کمرنگ شدن ارتباط بخش خصوصی با دانشگاه معرفی و تاکید کرد: حیف و میل بودجه های کلان به این نحو مسیر اشتباهی به وجود آورده که باعث کمرنگ شدن اعتماد بخش خصوصی به دانشگاه می شود.
وی در ادامه افزود: اگر حمایت ‎ های چشم بسته وجود نداشته باشد و دانشگاه ها به سمت خروج از بودجه های دولتی و تحقیقاتی بروند می توان شاهد ارتباط هدفمند صنعت و دانشگاه بود.
فرهنگ کار و کارگری دغذغه دیگر بخش صنعت
دانشیار گروه علوم مهندسی صنایع دانشگاه علوم و فنون مازندران یکی از دغدغه های قشر کارگری و صنعتگر ایران را بحث فرهنگ کار دانست و یادآور شد: در فرهنگ کار کشور بهره وری پرسنل پائین است در نتیجه حق با صنعتگر بوده و حقوق و مزایا به شکل کامل و مطلوب پرداخت نمی شود.
رضائیان با بیان اینکه فرهنگ حرفه ای کار کردن نیاز به آموزش دارد، گفت: جامعه کارگری ما به این سطح از فرهنگ نرسیده که باید در روز دقیقا 8 ساعت کار مفید داشته باشد.
وی بار دیگر با یادآوری حرکت به سمت خلاقیت در استفاده از نیروی انسانی به جای کار یدی خاطرنشان کرد: خلاقیت در دو حوزه طراحی خدمات و طراحی محصولات نمود پیدا می کند و این ابعاد خلاقیت است که می تواند کمک رسان مدیریت بوده و در نتیجه بهره وری، رشد و توسعه را به دنبال داشته باشد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/30

واریز بسته‌های حمایتی تا پایان امروز ادامه دارد

توضیح درباره قیمت‌های جدید محصولات سایپا

انتخابات اتاق بازرگانی مازندران زیر ضربه اتهام مهندسی

قیمت سه پرس کباب لاکچری؛ 744 هزار تومان!

یارانه نقدی چه کسانی حذف می‌شود؟

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/29

پیشنهاد افزایش 30 هزار میلیاردی بودجه دفاعی

سود سپرده‎های بانکی از فردا «ماه‎شمار» می‎شود

سهم خواهی پدرخوانده ها در مازندران/ تدبیر به امید نرسید

شهرک های صنفی در مازندران احداث شود

34 پروژه دهه فجر در تنکابن بهره برداری می شود

ساخت پل چهارم چشمه کیله پس از 8 سال آغاز شد

صید 1600 تن انواع ماهیان استخوانی در مازندران

توسعه منابع انسانی مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی است

مدیران سهم مازندران را از بودجه ملی پیگیری کنند

استاندار مازندران: شهرک صنفی در استان ایجاد می شود

دولت برای تکمیل پل 6ساله عباس آباد یک میلیاردریال اختصاص داد

دولت در لایحه بودجه توجه ویژه به حمایت از قشر ضعیف دارد

روشن و شهریار تراریخته نیستند!

ایجاد شغل برای 2 هزار و 850 نفر در مازندرن از طریق تسهیلات اشتغالزایی روستایی

"می خواهم برند خاویار ایران را برگردانم"

یکهزار و 200 طرح اشتغالزای روستایی مازندران تسهیلات گرفتند

بزرگ ترین طرح اقتصاد مقاومتی مازندران در بلاتکلیفی

پرداخت 4500 میلیارد تومان برای بسته‌های حمایتی

افزایش حقوق؛ 30 یا 25 درصد یا حداقل 3 میلیون

حق مسکن کارگران چقدر می‌شود؟

آپارتمان‌های 10 ساله تهران چند می‌ارزند؟

ظرفیت های اقتصادی مازندران درست بهره برداری نمی شود

یارانه نقدی چه کسانی حذف می‌شود؟

قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار

آخرین وضعیت متراژ مسکن در تهران

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/27

کلانتری: انتقال آب دریای خزر در مرحله مطالعاتی است

250هزار هکتار از جنگل های مازندران با خروج دام آزاد شد

تعادل ارزش معاملات بورس مازندران در آخرین هفته دی ماه

150 میلیاردریال برای تعریض مسیر چمستان به آمل اختصاص یافت

قیمت سه پرس کباب لاکچری؛ 744 هزار تومان!

کاهش قدرت خرید مسکن در دهک‌های مختلف

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/26

دستگیری اخلالگران 22 میلیون دلاری در مازندران

صدور نخستین مجوز صنایع تبدیلی گل نرگس در مازندران

واردات خودرو بدون انتقال ارز ممنوع شد

پراید، ارزان‌ترین خودروی جهان

نخستین جشنواره گل نرگس در جویبار آغاز شد

نرگسزارهای ایران 360 میلیون شاخه گل می دهد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/25

برندسازی صنایع دستی در 13 شهر و روستای مازندران

جعل عضویت در اتاق بازرگانی مازندران/ فضای انتخاباتی اتاق بازرگانی مازندران سالم نیست

سرگرمی به نام "حذف صفر پول ملی"