آخرين مطالب

ویرانی، سهم مازندران از بارش های پاییزی اجتماعي

ویرانی، سهم مازندران از بارش های پاییزی

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- پراکنش نامناسب بارش پاییزی در مازندران آن هم در نخستین ماه سال زراعی جاری سبب شد تا برخلاف دهه های گذشته بیشترین سهم به جای ارتفاعات به مناطق جلگه ای برسد که نتیجه آن جز ویرانی فراوان ناشی از سیلاب برای این مناطق نبود.
  اگر چه بارش های شدید پاییزی مازندران امسال تا همین جا رکورد چهار دهه ای را شکست و استثنایی هم از منتهی الیه غرب تا دورترین نقطه شرق استان دیده نشد، ولی بررسی های کارشناسی نشان می دهد سدها و سفره های زیرزمینی سهم اندکی در این بارندگی کم سابقه داشتند و عطش زمین نیز همچنان باقی مانده است.
بر اساس برآورد شرکت آب منطقه ای مازندران، بارندگی ماه مهر این استان که در تمامی مناطق کم سابقه بود تنها هشت درصد به ذخایر سدها و کمتر از آن به سفره های زیرزمینی نسبت به سال گذشته اضافه کرد و بقیه روان آبها سهم دریای خزر شد.
این در حالیست که میزان خسارت بر جای مانده از بارش سیل آسای ماه مهر که نخستین ماه سال زراعی محسوب می شود، بیشتر از هفت هزار میلیارد ریال بود.
** سدها همچنان تشنه
بر اساس گزارش شرکت آب منطقه ای مازندران از مجموع 400 میلیون متر مکعب ظرفیت سدهای این خطه شمال کشور هم اکنون تنها 24 درصد پر است و هشت درصد از این میزان هم مربوط به بارندگی اخیر بوده است.
کارشناسان آب منطقه ای دلیل سهم ناچیز سدها و سفره های زیرزمینی از باران های سیل آسا پاییزی را پراکنش نامناسب این بارش ها می دانند که بر اثر تغییرات اقلیمی در سال های اخیر رخ داده است.
به اعتقاد این کارشناسان در بارندگی های اخیر سهم مناطق جلگه ای و دشت ها 70 درصد و سهم ارتفاعات که در واقع ذخیره گاه و تامین کننده اصلی آب مورد نیاز استان است تنها 30 درصد بوده است.
مدیردفتر مطالعات شرکت آب منطقه ای مازندران در این باره گفت: میانگین بارش استان در مهر ماه 117 میلی متر بود که عمده آن در دشت بارید.
قربانعلی خدابخشی افزود: میانگین بارش در دشت های استان 167 میلی متر و در ارتفاعات 104 میلی متر بود، در حالی که 70 درصد از مساحت مازندران را ارتفاعات تشکیل می دهد و تنها 30 درصد دشت یا جلگه است.
وی توضیح داد: بیشترین بارش در دشت های مربوط به مناطق غرب استان با متوسط 395 میلی متر بود که به خاطر باریک بودن نوار جلگه ای در این منطقه ، بارندگی بلافاصله در کمترین زمان وارد دریا شد، در حالی که کمترین بارش در ارتفاعات بخش مرکزی استان با متوسط 84 میلی متر بارید.
خدابخشی گفت: پراکنش بارش نشان می دهد که سهم سدهای بزرگ و مخزنی استان که در ارتفاعات واقع هستند و مهم ترین ذخیره گاه آبی برای کشاورزی و حتی آشامیدن محسوب می شوند، ناچیز بوده است.
مدیر دفتر مطالعات شرکت آب منطقه ای مازندران اظهار داشت: علاوه بر این، با وجود بارش های زیاد پاییزی میزان دبی آب برخی از رودخانه ها از جمله تجن حدود 18 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش دارد که گویای خالی ماندن کاسه ارتفاعات استان از بارندگی پاییزی است.
وی افزود: بارش ها در مهر ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل یک درصد افزایش داشته، اما آبدهی رودخانه ها در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 17 درصد و در مقایسه با دوره شاخص دراز مدت 37 درصد کاهش دارد.
خدابخشی گفت: حوضه آبریز صفارود و نسارود در رامسر با 318 میلی متر بیشترین و حوضه هراز و چالوس با 70 میلی متر کمترین بارش را در مهر ماه سال جاری به خود اختصاص دادند.
به گفته این مسئول، به لحاظ آبدهی هم وضعیت رودخانه های استان به طور میانگین 17 درصد کاهش نشان می دهد که بیشترین کاهش مربوط به رودخانه تجن با 47 درصد است.
خدابخشی گفت: بیشترین دبی آب رودخانه ای در این مدت مربوط به چشمه کیله تنکابن در غرب مازندران با 46 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل است.
** کاهش آب زیرزمینی
مدیر دفتر مطالعات شرکت آب منطقه ای مازندران همچنین گفت که بر اساس اندازه گیری انجام شده در مهر ماه سال جاری، سطح ایستایی آب زیرزمینی نسبت به ماه مشابه سال گذشته در همه محدوده های مطالعاتی استان به جز قائمشهر و جویبار با کاهش رو به رو بوده است.
خدابخشی افزود: بیشترین میزان کاهش مربوط به محدوده بهشهر به میزان 2 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بود، در حالی که کمترین کاهش با 9 دهم درصد مربوط به محدوده نور و نوشهر در غرب استان بوده است.
وی گفت: همچنین سطح ایستایی آبخوان نسبت به میانگین 12 ساله نیز در همه محدوده ها به جز نور- نوشهر و چالوس- رامسر با کاهش رو به رو بوده است که بیشترین میزان کاهش مربوط به محدوده بهشهربا 51 درصد و کمترین مربوط به قائمشهر و جویبار با 14 درصد است.
مدیرکل هواشناسی مازندران هم گفت: اگر چه بارش باران در مهر ماه توانست رکورد بیش از یک دهه قبل را جابه جا کند، ولی پراکنش این بارش ها به گونه ای بود که سهم چندانی در جبران کمبود ذخایر زیرزمینی و سدها نداشته است.
محمدرضا رضوی افزود: بارش باران در صورتی می تواند مفید باشد که به صورت برف و باران در ارتفاعات رخ دهد.
وی میانگین بارش باران را در سه ماهه آینده سال جاری در حد نرمال و در برخی مناطق از جمله شرق استان کمتر از نرمال برآورد کرد.
بر اساس گزارش هواشناسی مازندران، بارش باران در سال زراعی گذشته (97-96) نسبت به مدت مشابه در سال قبل از آن 31 درصد کاهش یافت و این کاهش در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 53 درصد بود.
 
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

باران تهران، یک دیوار را روی پنج خودرو آوار کرد

خودرو هفته بعد رسماً گران می‌شود

ترویج کتابخوانی راهبرد موثر دست یابی به توسعه است

تاسیس پنج مرکز مشاوره کارآفرینی در سطح استان مازندران/ برگزاری اولین رویداد کافه کارآفرینی با همکاری دانشگاه مازندران

23.6 درصد مردم دچار اختلالات روانی هستند/ کانون سلامت؛نقطه آغاز مشارکت های ساختارمند مردمی

قتل به خاطر رقص چوب در عروسی!

شارژ کارت یارانه مددجویان تا 300 هزار تومان

پسرم ارزش ندارد زودتر اعدامش کنید!

288 کانون سلامت محله در مازندران فعال شد

26 درصد جمعیت کشور نشانه اختلال روانی دارند

پرونده مطالبات ناجیان غریق مازندران هفته آینده بسته می شود

یک قربانی دیگر در جاده فرح‌آباد ساری/فوت یک ساروی در برخورد با خودروی پراید

قتل زن داداش و دخترش به خاطر شک!

تلگرام، اصولگرایان و کلاه شرعی

هفته مبارزه با اعتیاد در مدارس مازندران آغاز شد

مدول 2 تصفیه خانه فاضلاب ساری 92 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

پل همت آباد تنکابن از امنیت لازم برخوردار است

توسعه شهری به معنای تخریب بناهای قدیمی نیست

کشف 31 هزار عدد داروی قاچاق در شهرستان آمل

کیهان: بی‌بند و بار‌ها به ترکیه و تایلند می‌روند!

جزئیات مرحله اول طرح حمایتی از اقشار کم درآمد تا 300 هزار تومان

سازمان عمران شهرداری ساری بودجه مصوب ندارد

فوت یک دختر بر اثر سقوط آسانسور مسکن مهر

پرواز پرندگان زمستان گذران در مسیر مرگ

جاده کندوان جمعه یک طرفه می شود

چاقی یکی از عوامل مهم بروز دیابت

دریافت حق فنی ارائه دارو در داروخانه ها ممنوع شد

130 دلال ارز طی چند روز اخیر بازداشت شدند

سامانه بارشی جدید در راه ایران

دریافت «پول» بابت هزینه‌های متفرقه مدارس تخلف است

فوری؛ تجمع متقاضیان مسکن مهر مقابل وزارت راه

وزیر کار دستور حذف دوشغله‌ها را صادر کرد

جاده های مازندران برفی شد

باران و برف تردد در جاده های مازندران را سنگین کرد

دیابتی های مازندران انسولینی می شوند

استمداد محیط زیست برای همکاری در حفاظت از پرندگان مهاجر

هفته‌ای بارانی در انتظار مازندرانی‌ها

بارش برف؛ مهم‌ترین عامل افزایش ذخیره منابع آبی/ برطرف نشدن مشکل ذخیره‌سازی آب با بارش باران در مازندران

قتل 2 جوان آبادانی در حادثه تیراندازی!

شهردار تهران مشخص شد

تصادف زنجیره ای 5 دستگاه خودرو در محور آمل

انتشار 40 عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس در مازندران

نقص فنی اتوبوس در جاده هراز تصادف زنجیره ای درست کرد

افزایش حقوق کارمندان 2 دستگاه دولتی به جریان افتاد

عمل لاغری در یزد قربانی گرفت

فراری شدن دختر نوجوان از خانه به دلیل آزار پسر عمو

هر خانوار چقدر کمک هزینه غذایی می‌گیرد؟

خانه مسافرها درمازندران زیرذره بین بازرسان قرارمی گیرد

دفن زباله در مراتع و جنگل مورد تائید منابع طبیعی نیست

دستگیری سارقان زورگیر در مناطق کوهستانی چالوس