پیام مازند

آخرين مطالب

ویرانی، سهم مازندران از بارش های پاییزی اجتماعي

ویرانی، سهم مازندران از بارش های پاییزی

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- پراکنش نامناسب بارش پاییزی در مازندران آن هم در نخستین ماه سال زراعی جاری سبب شد تا برخلاف دهه های گذشته بیشترین سهم به جای ارتفاعات به مناطق جلگه ای برسد که نتیجه آن جز ویرانی فراوان ناشی از سیلاب برای این مناطق نبود.
  اگر چه بارش های شدید پاییزی مازندران امسال تا همین جا رکورد چهار دهه ای را شکست و استثنایی هم از منتهی الیه غرب تا دورترین نقطه شرق استان دیده نشد، ولی بررسی های کارشناسی نشان می دهد سدها و سفره های زیرزمینی سهم اندکی در این بارندگی کم سابقه داشتند و عطش زمین نیز همچنان باقی مانده است.
بر اساس برآورد شرکت آب منطقه ای مازندران، بارندگی ماه مهر این استان که در تمامی مناطق کم سابقه بود تنها هشت درصد به ذخایر سدها و کمتر از آن به سفره های زیرزمینی نسبت به سال گذشته اضافه کرد و بقیه روان آبها سهم دریای خزر شد.
این در حالیست که میزان خسارت بر جای مانده از بارش سیل آسای ماه مهر که نخستین ماه سال زراعی محسوب می شود، بیشتر از هفت هزار میلیارد ریال بود.
** سدها همچنان تشنه
بر اساس گزارش شرکت آب منطقه ای مازندران از مجموع 400 میلیون متر مکعب ظرفیت سدهای این خطه شمال کشور هم اکنون تنها 24 درصد پر است و هشت درصد از این میزان هم مربوط به بارندگی اخیر بوده است.
کارشناسان آب منطقه ای دلیل سهم ناچیز سدها و سفره های زیرزمینی از باران های سیل آسا پاییزی را پراکنش نامناسب این بارش ها می دانند که بر اثر تغییرات اقلیمی در سال های اخیر رخ داده است.
به اعتقاد این کارشناسان در بارندگی های اخیر سهم مناطق جلگه ای و دشت ها 70 درصد و سهم ارتفاعات که در واقع ذخیره گاه و تامین کننده اصلی آب مورد نیاز استان است تنها 30 درصد بوده است.
مدیردفتر مطالعات شرکت آب منطقه ای مازندران در این باره گفت: میانگین بارش استان در مهر ماه 117 میلی متر بود که عمده آن در دشت بارید.
قربانعلی خدابخشی افزود: میانگین بارش در دشت های استان 167 میلی متر و در ارتفاعات 104 میلی متر بود، در حالی که 70 درصد از مساحت مازندران را ارتفاعات تشکیل می دهد و تنها 30 درصد دشت یا جلگه است.
وی توضیح داد: بیشترین بارش در دشت های مربوط به مناطق غرب استان با متوسط 395 میلی متر بود که به خاطر باریک بودن نوار جلگه ای در این منطقه ، بارندگی بلافاصله در کمترین زمان وارد دریا شد، در حالی که کمترین بارش در ارتفاعات بخش مرکزی استان با متوسط 84 میلی متر بارید.
خدابخشی گفت: پراکنش بارش نشان می دهد که سهم سدهای بزرگ و مخزنی استان که در ارتفاعات واقع هستند و مهم ترین ذخیره گاه آبی برای کشاورزی و حتی آشامیدن محسوب می شوند، ناچیز بوده است.
مدیر دفتر مطالعات شرکت آب منطقه ای مازندران اظهار داشت: علاوه بر این، با وجود بارش های زیاد پاییزی میزان دبی آب برخی از رودخانه ها از جمله تجن حدود 18 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش دارد که گویای خالی ماندن کاسه ارتفاعات استان از بارندگی پاییزی است.
وی افزود: بارش ها در مهر ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل یک درصد افزایش داشته، اما آبدهی رودخانه ها در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 17 درصد و در مقایسه با دوره شاخص دراز مدت 37 درصد کاهش دارد.
خدابخشی گفت: حوضه آبریز صفارود و نسارود در رامسر با 318 میلی متر بیشترین و حوضه هراز و چالوس با 70 میلی متر کمترین بارش را در مهر ماه سال جاری به خود اختصاص دادند.
به گفته این مسئول، به لحاظ آبدهی هم وضعیت رودخانه های استان به طور میانگین 17 درصد کاهش نشان می دهد که بیشترین کاهش مربوط به رودخانه تجن با 47 درصد است.
خدابخشی گفت: بیشترین دبی آب رودخانه ای در این مدت مربوط به چشمه کیله تنکابن در غرب مازندران با 46 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل است.
** کاهش آب زیرزمینی
مدیر دفتر مطالعات شرکت آب منطقه ای مازندران همچنین گفت که بر اساس اندازه گیری انجام شده در مهر ماه سال جاری، سطح ایستایی آب زیرزمینی نسبت به ماه مشابه سال گذشته در همه محدوده های مطالعاتی استان به جز قائمشهر و جویبار با کاهش رو به رو بوده است.
خدابخشی افزود: بیشترین میزان کاهش مربوط به محدوده بهشهر به میزان 2 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بود، در حالی که کمترین کاهش با 9 دهم درصد مربوط به محدوده نور و نوشهر در غرب استان بوده است.
وی گفت: همچنین سطح ایستایی آبخوان نسبت به میانگین 12 ساله نیز در همه محدوده ها به جز نور- نوشهر و چالوس- رامسر با کاهش رو به رو بوده است که بیشترین میزان کاهش مربوط به محدوده بهشهربا 51 درصد و کمترین مربوط به قائمشهر و جویبار با 14 درصد است.
مدیرکل هواشناسی مازندران هم گفت: اگر چه بارش باران در مهر ماه توانست رکورد بیش از یک دهه قبل را جابه جا کند، ولی پراکنش این بارش ها به گونه ای بود که سهم چندانی در جبران کمبود ذخایر زیرزمینی و سدها نداشته است.
محمدرضا رضوی افزود: بارش باران در صورتی می تواند مفید باشد که به صورت برف و باران در ارتفاعات رخ دهد.
وی میانگین بارش باران را در سه ماهه آینده سال جاری در حد نرمال و در برخی مناطق از جمله شرق استان کمتر از نرمال برآورد کرد.
بر اساس گزارش هواشناسی مازندران، بارش باران در سال زراعی گذشته (97-96) نسبت به مدت مشابه در سال قبل از آن 31 درصد کاهش یافت و این کاهش در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 53 درصد بود.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

انسداد شبانه و موقتی جاده کندوان

جشنواره روابط عمومی های برتر در مازندران برگزار می شود

مدارس مازندران مشکل سوخت ندارند

لزوم بازنگری ساختارهای سنتی و معیوب شهرستان چالوس برای توسعه

برنج، یتیمی که به دنبال قیم می گردد!

برق روستاهای سوادکوه وصل و راه آلاشت بازگشایی شد

بارش برف راه برخی مناطق کوهستانی مازندران را بست

«بهشهر» قهرمان مسابقات بین المللی کشتی جام شهید هاشمی نژاد شد

تردد در راه‌های مازندران روان است/ ثبت دمای منفی 14 درجه

روز برفی جاده هراز یک کشته و چهار مصدوم برجای گذاشت

برف مدارس مناطق کوهستانی مازندران را برای روز شنبه تعطیل کرد

سرما و بارش فردا در مازندران فروکش می کند

برف و کولاک در 19 استان کشور

پلمب 110 فروشگاه عرضه پوشاک قاچاق در تهران

آخرین اخبار از بازگشت مجدد کارت سوخت

تمامی راههای مازندران باز است

سیلاب در مازندران یک قربانی گرفت

لغو 2 پرواز در فرودگاه‌های نوشهر و رامسر

ارتفاع نیم متری برف در آلاشت

امدادرسانی هلال احمر به 2176 آسیب دیده برف و کولاک در مازندران

تمامی مدارس چهاردانگه روز شنبه تعطیل است

قطع برق در مناطق کوهستانی مازندران جزئی است

مجید جلالی سرمربی نساجی مازندران شد

مدارس برخی مناطق مازندران روز شنبه تعطیل است

فرهنگ فاطمی و علوی ضامن تداوم انقلاب اسلامی است

ایمن‌سازی جاده‌های مرگ در بابل نیمه‌کاره رها شده است

160 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال فراگیر در مازندران پرداخت شد

برف و کولاک راه دسترسی 80 روستای شرق مازندران را بست

تمامی محورهای مواصلاتی منتهی به مازندران باز است

سیلاب در مازندران قربانی گرفت

برف سنگین راه 68 روستای چالوس، نوشهر و نور را مسدود کرد

توفان و برف و کولاک بدون خسارت از مازندران عبور کرد

امدادگران مازندران 500 خودروی در راه مانده را رهایی دادند

امنیت امروز کشور ارمغان شهدا است

تثبیت 304 هزار شغل با حمایت از 1400 بنگاه اقتصادی

تردد روان در محورهای مواصلاتی مازندران/ قطعی برق به دلیل مسدود بودن برخی از راه‌های روستایی

33 اکیپ مشغول برفروبی راه‌های برفگیر مازندران هستند

304 هزار شغل در بنگاه‌های مشکل دار تثبیت شد

صنایع مرتبط با گل و گیاه در جویبار فراهم شود

هراز باز و کندوان مسدود است/ دردسر برف و باران برای 8 شهر در مازندران/ دو نیروی راهداری مصدوم شدند

سیلاب جان زن قائمشهری را گرفت

محور کندوان باز شد

304 هزار شغل در بنگاههای مشکل دار تثبیت شد

8 شهرستان مازندران درگیر برف و کولاک هستند

ایران فرش قرمز زیرپای مقامات آمریکایی پهن نمی کند

احزاب و گروه‌های سیاسی همدیگر را تخریب نکنند/ لزوم وحدت درونی

بارش برف شدید در محورهای کوهستانی مازندران

توضیحات آب و فاضلاب شهری مازندران درباره یک خبر

بروکراسی زائد در ادارات فسادآور است

آیین گرامیداشت نیم قرن مجاهدت آیت الله هاشمی در ساری برگزار شد