پیام مازند

آخرين مطالب

کشاورزی مازندران مبتلا به خام فروشی/ صادرات از نوع گردشگری شاه کلید توسعه اقتصادي

کشاورزی مازندران مبتلا به خام فروشی/ صادرات از نوع گردشگری شاه کلید توسعه

  بزرگنمايي:

پیام مازند - گل و گیاه، مرکبات، کیوی تنها بخشی از محصولات پر رونق صادراتی مازندران است اما متاسفانه کشاورزی این استان مبتلا به خام فروشی شده و صادرات به دلیل دلال پروری اقتصاد کشور در این حوزه محکوم به شکست است، بنابراین تنها راه چاره برای رشد اقتصادی این استان توجه ویژه به صادرات از نوع خدمات گردشگری است.
  متکی بودن ایران بر درآمدهای نفتی و متاثر بودن درآمدها از مسائل سیاسی و اقتصادی جهان، آسیب های اقتصاد ایران است ضمن اینکه دولتی بودن اقتصاد در کشور بر این آسیب ها دامن زده و مشکلات را افزایش داده است، یکی از راه های مقابله با این چالش توسعه تولیداتی است که ضمن بهبود وضع اقتصادی داخلی سبب افزایش صادرات غیرنفتی شود.
در بین استان های کشور اما مازندران با داشتن ظرفیت ها و پتانسیل های متعدد در بخش های کشاورزی و گردشگری می‌تواند تا اندازه زیادی به تکامل صادرات غیر نفتی ایران کمک کرده و حرف های تازه ای برای گفتن داشته باشد.
خام فروشی بزرگترین آسیب اقتصاد بین المللی ایران
مهدی بشارتده سلوطی، استاد اقتصاد دانشگاه علم و فناوری مازندران با اشاره به اینکه باید زنجیره تولید از صفر تا 100 کامل باشد، اظهار کرد: خام فروشی بزرگترین نقص صادرات در کشور است.
وی افزود: اقتصاد نفتی ایران متاسفانه سال ها است که به این عارضه دچار شده و به همین دلیل شاهد رکود اقتصاد هستیم.
بشارتده با ذکر مثالی تشریح کرد: نفت خام به کشوری صادر شده که دارای صنایع تبدیلی بوده و کالایی را به عنوان محصول نهایی تولید می کند، سپس ما آن محصول را که از نفت تشکیل شده به کشور با قیمت بالاتر وارد می کنیم.
وی ادامه داد: در این فرآیند به موجب واردات، هم ارزش پول ملی کاهش یافته و هم ما کشوری وارد کننده نام می گیریم مضاف بر اینکه ارزش افزوده ای که حاصل تولید محصول نهایی است را از دست داده و در اختیار کشور صادر کننده آن محصول قرار می دهیم.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه کشاورزی استان مازندران مبتلا به خام فروشی شده است، خاطرنشان کرد: ظرفیت های بسیار بالایی در حوزه کشاورزی مازندران برای صادرات وجود دارد که متاسفانه به واسطه خام فروشی به جایگاه واقعی خود نرسیده است.
*ظرفیت های کشاورزی مازندران
بشارتده ظرفیت هایی نظیر گل و گیاه، مرکبات، کیوی و لبنیات را تنها بخشی از محصولات پر رونق صادراتی استان برشمرد و افزود: کشورهای حاشیه دریای خزر متقاضی بسیاری از این محصولات بوده و ظرفیت مناسبی برای صادرات هم اکنون در اختیار مازندران است.
وی از محصول گوجه فرنگی به عنوان یک کالای پرطرفدار در کشور روسیه یاد کرد و با اشاره به بالا بودن مصرف این محصول در آن کشور گفت: چرا نباید مازندران برنامه ای برای توسعه و صادرات این محصول پرطرفدار در کشور همسایه داشته باشد و روی صنایع تبدیلی آن که اکنون در روسیه انجام میشود حساب ویژه باز کند؟
استاد اقتصاد دانشگاه علم و فناوری مازندران با اشاره به اینکه تاکنون مطالعه دقیقی در زمینه ظرفیت های صادراتی استان صورت نگرفته است، خاطرنشان کرد: باید مزیت‌ها شناسایی و تقویت شده و حتی الگوی کشت ما باید با نگاه صادرات تنظیم و تعیین شود.
* اتحادیه ها و تعاونی ها به عنوان بازوان قدرتمند در بخش صادرات
بشارتده بالابودن نرخ بهره بانکی، افزایش تعرفه ها، نبود زیرساختهای مناسب بویژه در حمل و نقل و همچنین عدم حمایت از صنایع غذایی را به عنوان برخی از مشکلات صادرکنندگان دانست و اظهار کرد: باید عزم و اراده جدی در مباحث مربوط به صادرات وجود داشته باشد تا بتوان به توسعه اقتصادی امیدوار بود.
وی از نقش اتحادیه ها و تعاونی ها به عنوان بازوان قدرتمند در بخش صادرات سخن گفت و تاکید کرد: به دلیل اینکه اتحادیه ها از جنس مردم و کشاورزان بوده و با مشکلات آنان بیشتر آشنا هستند پس نسبت به دولت عملکرد بهتری خواهند داشت و باید از این امکانات بهره برداری کرد.
*حمایت از مصرف به جای حمایت از تولید
این محقق حوزه اقتصاد، با دولتی یاد کردن اقتصاد و متعاقب آن دولتی شدن کشاورزی خاطرنشان کرد: از پیامدهای ناگوار دولتی شدن اقتصاد، دادن یارانه به بخش مصرف به جای تولید است که نه تنها منجر به صرفه جویی نشده بلکه اصراف در الگوی مصرف را بدنبال دارد.
بشارتده دلیل بالا بودن مصرف محصولات در کشور را حمایت و اعطای یارانه به مصرف کننده عنوان و تاکید کرد: اگر یارانه به تولید داده شود الگوی مصرف اصلاح شده و تولید کننده نیز حمایت می شود.
استاد اقتصاد دانشگاه علم و فناوری مازندران با اشاره به تولید بیش از 72 محصول متنوع در استان گفت: 15 محصول از این تعداد دارای رتبه نخست تولید کشور بوده و این تنها گوشه ای از ظرفیت بالای استان مازندران در حوزه کشاورزی و صادرات است.
بشارتده با اشاره به بنادر شمال کشور و به خصوص بندر امیرآباد خاطرنشان کرد: بندر آمیرآباد با دارا بودن شبکه ریلی در داخل مجموعه، ظرفیت تخلیه مستقیم بار از کشتی به قطار و انتقال به کریدورهای بزرگ ریلی کشور را داشته که این مهم از دیگر مزیت های مازندران در حوزه صادرات است.
سیاست اقتصاد کشور دلال پرور است
این کارشناس اقتصاد در بخش دیگری از گفت و گو به عدم حمایت از بازرگانان و تجار توسط دولت اشاره و تاکید کرد: متاسفانه سیاست اقتصاد ایران دلال پرور شده و به پرورش و بالندگی تجار و بازرگانان کوچکترین اهمیتی نمی دهد.
وی با بیان اینکه در سیاست فعلی کشور روز به روز دلال ها چاق تر شده و منفعت آنان بیشتر تامین می شود، خاطرنشان کرد: تنها خواسته بازرگانان کاهش نرخ بهره بانکی و ثبات قیمت ارز در بازار است.
بشارتده تصریح کرد:اما فارغ از بخش تولیدات کشاورزی و مزیتهای عنوان شده صادراتی در استان مازندران باید اذعان کرد که ظرفیتهای گردشگری مازندران نیز در مقام مقایسه چیزی کمتر از توانمندی های دیگر نداشته و می تواند به عنوان یک وزنه قابل اهمیت در زمینه صادرات مورد توجه قرار گیرد.
*صادرات از نوع خدمات در حوزه گردشگری
کارشناس گردشگری و مدیر تورهای ایرانگردی نگاهی متفات به صادرات گردشگری داشته و معتقد است: محصول گردشگری صرفا یک کالای فیزیکی نیست بلکه خدمات و سرویس دهی همان صادرات گردشگری بشمار می رود.
محمدرضا اورمزدی  اظهار کرد: یک صنعت خدمات محور است می توان با ارائه خدمت مناسب و شایسته در واقع سرویس دهی مطلوب را صادر کرد و احساس رضایت گردشگر در واقع همان صادرات خدمات است.
اورمزدی حمل و نقل مناسب، اقامت شایسته و تورهای متنوع را اجزای خدمات عنوان و خاطرنشان کرد: مجموعه شرح خدمات به عنوان یک محصول گردشگری است که اگر با رضایت گردشگر همراه باشد سبب تشویق و ترغیب سایر توریست ها برای حضور در منطقه خواهد بود و در واقع از این طریق خدمت به نقاط دیگر صادر شده است.
*مزایای صادرات از نوع گردشگری
این محقق و استاد دانشگاه مزایای این نوع از صادرات را فراگیر بودن، عدم نیاز به تفصیلات گمرکی و اقتصادی، فاقد فرآیند پیچیده اداری و سهولت در ارائه برشمرد و یادآورشد: با استفاده از فناوری های مدرن و شبکه های اجتماعی و ارتباطی تلفن های همراه این شیوه از صادرات در کسری از ثانیه مرزها را درنوردیده و سبب ترویج و افزایش ضریب بازگشت توریست به کشور خواهد شد.
اورمزدی با اشاره به اینکه این صادرات تنها نیاز به برخی زیرساخت های خاص دارد، گفت:آموزش منابع انسانی کارآمد و توانمند و آشنا به اصول مبانی گردشگری نظیر تسلط به زبانهای بیگانه و برخورد مناسب با گردشگر، راه، پایانه و فرودگاه مناسب و همچنین درا بودن مراکز اقامتی مطابق با استانداردهای جهانی بخشی از زیرساختهای این حوزه است.
*صنایع دستی ظرفیت بالقوه استان مازندران
این مدرس دانشگاه و کارشناس گردشگری با بیان اینکه صنایع دستی کشور از نظر غنای فرهنگی بسیار پیشتاز است اظهار کرد: تقریبا بیش از 11 هزار سال، تاریخ صنایع دستی ایران است و وقتی کشوری در این حد از عمق تاریخ دارای چنین هنر فاخری است چرا نباید از آن بهره کافی و وافی را ببرد.
اورمزدی مشکل صنایع دستی کشور را مباحث بازارسازی، بازاریابی و بازارداری دانست و خاطرنشان کرد: کشورهای چین و هند امروز از رقیبان جدی محصولات ما هستند که باید با ایجاد پکیج های بسته بندی مناسب در صنایع دستی و شرکت در نمایشگاه های بین المللی گردشگری برای صادرات محصولات فاخر کشور برنامه های منظم و گسترده داشته باشیم.
کارشناس گردشگری و مدیر تورهای ایرانگردی با اشاره به مغفول و مبهم ماندن این هنر ارزنده تصریح کرد: فقدان رشته دانشگاهی در این حوزه، عدم انتقال هنر استادکاران به نسلهای بعد و نبود نگاه حرفه ای و شغلی به این بخش مهمترین دغدغه و چالشهای این هنر باستانی و کهن ایرانی است.
اورمزدی دیگر نقص این حوزه را نبود دایره المعارف جامع صنایع دستی برشمرد و افزود: حتی کتابچه منسجم برای صنایع دستی ایران مبتنی بر معرفی صنایع متنوع در استان های مختلف و همچنین استادکارهای حرفه ای این حوزه وجود نداشته تا این محصولات و اساتید معرفی شوند.
وی امنیت شغلی و مشکلات بیمه و مسائلی از این دست را دیگر دغدغه هنرمندان این حوزه معرفی و تاکید کرد: متاسفانه معیشت بر مبنای صنایع دستی در ایران مفهومی نداشته و فعالان این بخش بدلایل گفته شده رغبتی برای ادامه کار ندارند.
*صنایع دستی بهترین فرصت صادرات به شرط پرورش
این محقق، پژوهشگر و استاد دانشگاه در ادامه افزود: صنایع دستی ایران همانند کودکی است که هنوز رشد نکرده و نباید انتظار داشته باشیم این کودک در جامعه خود نمایی کند.
اورمزدی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم در عرصه های بین المللی حرفهایی برای گفتن داشته باشیم باید این صنعت پرورش یابد گفت: تمرکز بر روی صادرات نیازمند برداشتن موانع از سر راه پیشه وران زحمتکش این حوزه است تا بتوانیم معبرهای صادرات استان را هموار کنیم.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کاهش تولید برنج نخواهیم داشت/ خزانه گیری 85 درصد شالیزارها

پرداخت کمک بلاعوض کشاورزان سیلزده مازندران آغاز شد

باران بهاری بزرگ ترین سد مازندران را سرریز کرد

چهار نیروگاه برق در ساری در مدار تولید قرار گرفت

کشاورزان مازندران اقدامات پیشگیرانه در برابر سرما را انجام دهند

آزادسازی واردات زنبور ملکه در دست انداز کارشکنی ها/10 درصد از زنبورداری کشور به مازندران اختصاص دارد

صید 18هزار تنی ماهی کیلکا در دریای مازندران

پرداخت حقوق تشویقی 500خانوار سیلزده بیمه روستایی مازندران

سیل 564 میلیارد ریال به تاسیسات آب مازندران خسارت زد

افزایش 101درصدی بودجه پارک علم و فناوری مازندران در سال 98

تمهیدات آب منطقه ای مازندران برای کاهش خسارت سیلاب

6واحد تولیدی غیرفعال در بابل به مدار تولید باز گشتند

خبرهای خوش حمایتی برای واحد های فناورانه مازندران

بستر رودخانه تلار در شهر زیراب بازگشائی شد

ساخت اسکله های گردشگری در مازندران کلید خورد

طرح بوم گردی در 160 روستای مازندران اجرا می شود

گرانی نهاده های کشاورزی و کمبود نقدینگی شالیکاران مازندران

ابهام در تمدید قرارداد کارگران شرکت های بهره بردار جنگل های مازندران

ضرب الاجل استانداری بر برگشت سریع کشاورزی سیلزده مازندران به تولید

ذخایر ماهیان خاویاری خزر بهبود نیافته است

واحدهای صنفی سیلزده مازندران وام ارزان قیمت می گیرند

برنجکاری مازندران برنده اصلی سیلاب

سیل ، شالیکاران حرفه ای مازندرانی را به گلستان برد

دولت 222 میلیارد تومان کمک بلاعوض به مازندران تخصیص داد

معاون استاندار: سلامت همه ایرانیان در امنیت جاده های مازندران است

کشیدن ترمز توسعه فرودگاه نوشهر با ساخت پارک بانوان

سالانه 900 میلیون سفر در کشور انجام می شود

مازندران پارسال 13 هزار میلیارد ریال بودجه عمرانی گرفت

صادرات محصولات باغی مازندران 3 برابر شد

جاده های مازندران بارانی و لغزنده است

دلیل خروج بوم‌گردی مازندران از مسیر اصلی خود چیست؟!

علاج واقعه پیش از وقوع بلایای طبیعی!

حذف صفر از پول ملی بر تورم اثرگذار نیست

اختصاص 458 میلیاردتومان تسهیلات کم بهره به کشاورزان سیلزده

چند واحد تولیدی مازندران دارای نشان استاندارد است؟

بیکاری 4 هزار نفر بیخ گوش مازندران!

کشاورزان تا سه شنبه هفته جاری ازنشاکاری برنج خودداری کنند

280 میلیون دلار برای پروژه های فاضلاب شهری مازندران تصویب شد

حذف صفر از پول ملی بر تورم اثرگذار نیست

ساخت 900 مسکن ویژه سیل زدگان توسط سپاه در مازندران

بازسازی و بهسازی 332 واحد مسکونی سیلزده توسط بنیاد مسکن

کمک میلیاردی دستگاه‌های زیر مجموعه وزارت تعاون به سیل‌زدگان مازندران

سیل اخیر 300 میلیارد ریال به شبکه برق مازندران خسارت زد

تملک اراضی، روند اجرای طرح آبرسانی به نوشهروچالوس را کند کرد

سیل به بزرگترین شرکت کشاورزی کشور 150 میلیارد ریال خسارت زد

کشاورزان سیلزده برای تکمیل پرونده به خدمات کشاورزی مراجعه کنند

زمینه بهبود شرایط کسب و کار و رونق تولیدفراهم شود

دامهای مناطق سیل زده مازندران رایگان درمان می شوند

تولید 1.8 میلیون اصله نهال شمشاد در شمال کشور

خسارت سیل به راههای مازندران 5 هزارمیلیارد ریال اعلام شد