آخرين مطالب

کاهش ناگهانی ماهیان استخوانی در دریای خزر اقتصادي

کاهش ناگهانی ماهیان استخوانی در دریای خزر

  بزرگنمايي:

پیام مازند - صید ماهی کفال، سفید و کپور که مهم‌ترین گونه‌های ماهیان استخوانی دریای خزر است از بیستم مهرماه هر سال آغاز و تا اواخر فروردین سال آینده ادامه می‌یابد، این در حالی است که با کاهش شدید ماهیان دریای خزر مواجه هستیم، تاکنون آلودگی رودخانه ها، صید غیرمجاز و ایجاد سدهای لاستیکی مهم ترین عوامل این کاهش ناگهانی شناخته شده است.
  با وجود افزایش 21 درصدی صید ماهی از سوی صیادان اما خطرکاهش ماهیان خزر در سال های آتی وجود دارد، آلودگی بیش از حد رودخانه ها، کم آبی در زمان تخم ریزی و رهاسازی فاضلاب موجب شد تا ماهیان زیادی در داخل دریا تلف شوند.
*صید 340تن ماهی استخوانی از دریای خزر
ولی الله محمدزاده مدیرکل شیلات مازندران با بیان اینکه از 15 مهرماه سال جاری 54 تعاونی پره و حدود 4 هزار صیاد تور خود را در دریای خزر از رامسر تا منطقه میانکاله پهن کردند، اظهار کرد: تاکنون 340 تن ماهیان استخوانی به ارزش 8.5 میلیارد تومان صید شده و میانگین صید هر کدام از این تعاونی های پره تقریبا معادل 6.5 تن بوده است.
وی با بیان اینکه 95 درصد صید ماهیان استخوانی تا به امروز ماهی کفال و 5 درصد آن سایر گونه ها است،خاطرنشان کرد: آمارها و تجزیه تحلیل نشان می دهد که در سال جاری در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته حدود 21 درصد رشد ماهیان استخوانی را داشته ایم.
مدیرکل شیلات مازندران گفت: براساس سنوات گذشته غالبا در دو ماه ابتدای صید ماهی کفال با درصد بالا اما از اواسط دی و به ویژه بهمن و اسفند به دلیل شرایط اقلیمی و دمای آب، عکس این موضوع بوده و ماهی سفید بیشتر از کفال صید می شود.
محمدزاده با اشاره به اینکه پیش بینی شده که امسال وضعیت صید شرایط خوبی را برای صیادان رقم بزند، تصریح کرد: درسنوات گذشته تکثیر بچه ماهی سفید، کپور و ماهیان خاویاری را در دو مرکز شهید رجایی ساری و شهید باهنر کلاردشت داشتیم.
* ایجاد 24 مکان تکثیر طبیعی ماهیان در مازندران
وی با بیان اینکه مشارکت بسیار خوب جامعه صیادی مازندران ایجاد 24 مکان تحت عنوان شیپ گذاری یا تکثیر طبیعی ماهیان سفید و کپور را فراهم کرده، تاکید کرد: این فرصت باعث شد تا به صورت طبیعی ماهیان تکثیر شده و راهی رودخانه ها و دریا شوند که می تواند در افزایش میزان صید و رونق بخشیدن به سبد صید صیادان بسیار موثر باشد.
مدیرکل شیلات مازندران در ادامه با اشاره به اینکه در استان های شمالی فقط مازندران است که موضوع شیپ گذاری و تکثیر طبیعی را با مشارکت صیادان پیگیری می کند، تصریح کرد: امیدواریم در سال های آتی دو استان همجوار نیز به این موضوع پرداخته و ما شاهد افزایش آبزیان بوده و سبد صیادی ما پر رونق تر شود.
*برخورد قانونی با فروشندگان ماهیان خاویاری
محمدزاده با بیان اینکه یگان حفاظت از آبزیان ما فعال است، گفت: صیادان غیر مجاز به شکل های گوناگون در پهنای دریا در حال صید بوده و ما سعی بر این داشته تا با پوشش دادن بیشتر مناطق با آن ها مقابله کنیم.
وی در مورد فروش آلات صیادی غیر مجاز در برخی از فروشگاه ها گفت: با فروشندگان این آلات و فروشندگان غیرمجاز ماهیانی چون خاویار در بازار آزاد نیز برخورد قانونی خواهد شد.
*بیمه صیادان در حال پیگیری است
محمدزاده با اشاره به اینکه از دو منظر بیمه صیادان در حال پیگیری است، یادآورشد: ابتدا بر اساس مصوبه دولت که در سفرهای استانی سنوات گذشته داشته اند، قرار شد نرخ پرداختی بیمه صیادان از 27 درصد به 17درصد کاهش بیابد، به نوعی آن مصوبه 10 درصد را از محل هدفمندی یارانه ها پرداخت کند و 17 درصد را صیادان واریز کنند.
وی ادامه داد: سازمان شیلات نیز اقدام به بیمه تکمیلی صیادان کل کشور کرده که تا کنون 10 هزار صیاد را تحت پوشش قرار داده است.
مدیرکل شیلات مازندران با اشاره به اینکه به دنبال این بوده که بتوانیم صیادی را جزء مشاغل سخت و زیان آور قرار دهیم، تصریح کرد: با توجه به اینکه صیادان از 15 مهر ماه تا اردیبهشت ماه سال بعد در حال کار هستند با اجرای این مصوبه این قشر می توانند به جای 30 سال کار با 25 سال کار بازنشسته شوند.
*تقسیم بندی ماهیان موجود در دریای خزر از نظر ارزش اقتصادی
حسین رحمانی دانشیار گروه شیلات دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری نیز با بیان اینکه ماهیانی که در دریای خزر وجود داشته و به خصوص از نظر اقتصادی ارزشمند هستند به دو دسته تقسیم می شوند، اظهار کرد: دسته اول آن ها ماهیان کوچ رو یعنی ماهیانی که با هدف تولیدمثل وارد دریای خزر می شوند مانند ماهی سفید، ماهیان خاویاری هستند.
وی افزود: زمان مهاجرت این ماهیان بسته به تولید مثل آن ها است،یعنی از اواخر اسفند ماه اوج مهاجرت آن ها به رودخانه ها شروع می شود و در حال حاضر این نوع ماهیان را در دریا نداریم.
رحمانی خاطرنشان کرد: نوع دوم ماهیانی مانند کفال هستند که جابجایی هایی را با هدف تغذیه ای انجام می دهند؛ این ها در این فصول به سواحل نزدیک تر شده و تا اوایل بهمن ماه بیشترین صید این ماهیان را داریم.
استاد دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری با اشاره به اینکه از آنجایی که ماهی سفید می تواند کالای لوکس سبد صیادی باشد خود دارای دو نوع نژاد بهاره و پاییزه است، تصریح کرد:از گذشته های دور نیز تفاوت صید نژاد پاییزه به مراتب بسیار کمتر از نژاد بهاره بوده است.
رحمانی افزود: از 30 سال گذشته نیز که بازسازی ذخایر اتفاق افتاده و شیلات گونه های مولد را صید،تکثیر و پرورش داده و دوباره به رودخانه ها فرستاد، تمامی این تلاش ها برای نژاد بهاره اتفاق افتاده و به همین خاطر ماهی سفید پاییزه را کمتر صید می کنیم.
*سدهای لاستیکی،آلودگی رودخانه ها و صیدغیرمجاز از عوامل تاثیرگذار در کاهش ماهیان خزر
وی با اشاره به اینکه در بسیاری مواقع هدف کاهش صید بررسی نشده است،گفت: آلودگی رودخانه، دریا و احداث سدهای لاستیکی می تواند از عوامل تاثیرگذار کاهش صید باشد، بعلاوه صیدهای غیر قانونی نیز می تواند منجر به کاهش ماهیان شود. این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: تعداد صیاد ها و صیدگاه های پره ما بیشتر از ظرفیتی بوده که در دریا وجود دارد و این می تواند از عمده مشکلات کاهش ماهیان خزری باشد.
وی تصریح کرد: ماهی یک منبع تجدید پذیری بوده که ممکن است پس از مدت زمانی به صفر برسد پس باید برای جلوگیری از کاهش آن برنامه ریزی مدون صورت گیرد.
*صید مکانیزه جایگزین صید سنتی شود
محمد قاسمی یکی از صیادان با سابقه خزر اظهار کرد: صید ماهیانی چون سفید و کفال نسبت به سال های گذشته بسیار کاهش یافته است.
وی خاطرنشان کرد: اکثر ماهیان غیر از ماهی کفال تخم ریزی را در رودخانه انجام می دهند و آلودگی رودخانه ها باعث از بین رفتن بچه ماهی ها می شود.
قاسمی با بیان اینکه در کل دنیا صید ماهی به روش مکانیزه انجام می شود و ما هنوز به روش سنتی در حال صید ماهی هستیم، تصریح کرد:در صید مکانیزه بچه ماهیان دیگر در تور صیادان قرار نمی گیرند اما در روش سنتی ماهیانی که هنوز به سن زاد و ولد نرسیده اند صید می شند که همین باعث کاهش جمعیت ماهیان می شود.
*قیمت های امروز ماهی سر به فلک کشیده است
این صیاد و ماهی فروش با اشاره به اینکه قیمت ماهی کفال سال گذشته از 8 هزار تومان شروع و تا سایز بزرگ 30 هزار تومان بود، یادآور شد: اما امسال قیمت ها از 30 هزار تومان شروع تا 100 هزار تومان هم به فروش می رسد.
وی خاطرنشان کرد: ماهی سفید اگر باشد ثانیه ای به فروش می رسد، قیمت یک کیلوی آن از 120 هزار تومان شروع تا 270 هزار تومان در سایز کوچک است ، اگر سایز بزرگ باشد تا 500 هزار تومان نیز فروخته می شود.
 
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بازگشت گروه دخترانه «اسپایس گرلز» بدون «ویکتوریا بکهام»

هشدار: این فیلم به هیچ وجه کمدی نیست!

آیا کاهش مالیات بر رشد تولید اثر گذار است؟

ژوله، ویدا جوان، محدثه حیرت در جشنواره فیلمهای کوتاه

سازهایی که با یاد استاد شجریان به نمایش درآمدند + عکس

طرح خروج صنوف آلاینده شهری در مازندران عملیاتی شد

بیوگرافی ادریس البا، جذاب ترین مرد سال 2018

وام کشاورزان خسارت دیده سیل غرب مازندران استمهال می شود

بیش از 18 میلیون دلار از آبزیان مازندران به خارج صادر شد

هزینه 120میلیون ریالی دولت برای گاز رسانی به هر خانوار مازنی

سریال موفق «خانه‌پوشالی» house of cards با پایانی ناامیدکننده

سوتی عجیب در طراحی پوستر «به وقت شام» در ژاپن! + عکس

انتقادهای توهین‌آمیز و حمله شدید مخاطبان به فیلم «خانم یایا»

حمایت از کشاورزی از اولویت ها است

اعطای یارانه نقدی تورم زاست!

پایان ناامیدکننده سریال موفق «خانه‌پوشالی» house of cards

سیستم آبیاری نوین بخش کشاورزی مازندران به 50 هزار هکتار رسید

زمان پخش خندوانه و دو برنامه پرطرفدار دیگر تلویزیون

الهه حصاری کنار تابلوی نقاشی خودش در نمایشگاه آناهیتا درگاهی

فاز نخست کارخانه کمپوست تنکابن افتتاح شد

نرخ بیکاری مازندران 2 درصد کمتر از کشور شد

گروه چاووش؛ اولین گروه موسیقی زیرزمینی ایران

الهام پاوه نژاد؛ دختری که خشن و قدرت‌طلب است! + عکس

بازیگر هالیوودی که آگهی تسلیت مرگش آماده است!

کلزاکاری در مازندران دوباره رونق گرفت

تابلوی ارزان فروشی نزنید!

10 فیلم جنجالی که نباید با همسر یا نامزدتان تماشا کنید! (قسمت2)

9.9 میلیون تن کالا از مازندران به سایر مناطق حمل شد

رضا صادقی در سالن میلاد کنسرت می‌دهد

شهرکهای صنعتی مازندران نیازمند کارگران ماهر هستند

مازندران رتبه چهارم جذب اعتبار اشتغال فراگیر کشور را دارد

عموپورنگ: 3 بار عاشق شدم اما جواب رد شنیدم!!

گفتگو با بازیگری که فقط هنرپیشه پسرش شد

اولین عکس از بازیگری لیلا حاتمی در «نهنگ آبی»

ذائقه؛ دلیل پایین بودن سرانه مصرف ماهی در ایران است

گران ترین بازیگران مرد سینمای ایران چه کسانی اند؟

عکس های دیدنی از اغواگری و درغگویی ویشکا آسایش روی صحنه تئاتر

بازیگر مشهور از دیدن فرزند تازه به دنیا آمده اش امتناع می کند!! + عکس

تعجب مردم از دیدن شقایق فراهانی در کربلا!!

مالیات تنبیهی؛ بزرگ ترین ایراد سازمان مالیاتی کشور

نگاهی به فیلم هندی و هرمز و کودک همسری در سینمای ایران

نمایشگاه نقاشی آناهیتا درگاهی با حضور اشکان خطیبی، پارسا پیروزفر و...

تصاویر جالب و دیده نشده از پشت‌صحنه «بازی تاج و تخت» game of thrones

شکایت گروه شیطان‌پرستان از یک سریال تلویزیونی!

احترام‌ سادات حبیبیان بازیگر سینما و مادر کارگردان معروف درگذشت

10 فیلم جنجالی که نباید با همسر یا نامزدتان تماشا کنید! (قسمت1)

نامه هنرمندان سرشناس از جمله اصغر فرهادی و رخشان بنی اعتماد علیه تحریم‌های ترامپ

2900 تن دانه روغنی سویا در مازندران خریداری شد

برگزاری همایش کشتارگاه های صنعتی طیور کشور در مازندران/ مازندران در صدر بهترین کشتارگاه‌های صنعتی آسیا

کودکان فیلم های ترسناک در بزرگسالی چه شکلی شده اند؟!