پیام مازند

آخرين مطالب

خزان زودرس/سايه مرگ خاموش برسرجنگل هاي هيرکاني مازندران گفتگو

خزان زودرس/سايه مرگ خاموش برسرجنگل هاي هيرکاني مازندران

  بزرگنمايي:

مازندران آنلاين -گرم شدن بي سابقه هوا وکاهش 30 درصدي بارش باران تابستاني در مازندران ، جنگلهاي منطقه را با خزان زودرس مواجه کرد که استمرار اين روند درسنوات آينده مي تواند مرگ تدريجي و خاموش را براي اين عرصه طبيعي به دنبال داشته باشد.
طبق برآورد اداره کل هواشناسي مازندران درپنج ماهه سال جاري حدود 117 ميلمتر باران دراين استان به ثبت رسيد که در مقايسه با دوره بلند مدت (30 ساله) ميزان بارش ها 30 درصد کمتر شد.
براساس اين گزارش هواي مازندران درتابستان سال جاري نسبت به مدت مشابه سال قبل يک درجه سانتيگراد گرمتر شد و ضمن اينکه هفته ها است باران نباريده است و در 80 روز گذشته يک روز باراني خوب استان نداشته است.
دبيرتشکل هاي زيست محيطي مازندران خزان زودرس درختان جنگلي را به 2 دوره زمستاني و تابستاني تقسيم کرد که خطرناکترين نوع خزان را مربوط به تابستان دانست و گفت که اين خزان به دليل گرماي هوا و کاهش نسبي رطوبت رخ مي دهد و با تداوم اين گرما کل درخت از ريشه خشک مي شود.
داريوش عبادي افزود :خزان زودرس تابستاني از چند سال قبل به دنبال گرم شدن هوا و کاهش باران در مازندران حادث شد و همچنان نيز اين روند ادامه دارد و تداوم گرما در سال هاي آينده مي تواند به ريشه درختان و حتي خاک نيز خسارت وارد کند.
وي اظهار کرد: خشک شدن درختان براثر خزان زودرس و گرماي بي سابقه به خاک ، جانداران و حشرات مفيد داخل جنگل که باعث از بين رفتن آفات مي شوند نيز دچار مشکل مي کند و آفات جنگل ها را فرا مي گيرد.
اين کارشناس جنگلداري ، آتش سوزي را مهمترين تهديد جدي بر پيکره جنگل هاي مازندران در شرايط خشکسالي مي داند و معتقد است که بايد منابع طبيعي با همراهي رسانه ها به آگاهي بخشي مردم به خصوص ساکنان حواشي جنگل ها بپردازد تا بتواند با خطر آتش سوزي مقابله کند.
عبادي افزود : اگر اين آگاهي بخشي خطرات ناشي از خزان زودرس و گرما به نيروهاي مردمي نرسد و آتش افروزي به داخل جنگل ها برسد با برگ هاي خشک موجود در داخل جنگل بايد شاهد آتش سوزي هاي بي سابقه اي باشيم که به نابودي جنگل ها مي انجامد.
وي تجديد نظر در انتخاب نوع نهال براي درختکاري در عرصه منابع طبيعي را راهکار ديگري براي کاهش آسيب هاي ناشي از افزايش گرما وکاهش باران مي داند.
دبير تشکل هاي زيست محيطي مازندران به منابع طبيعي توصيه کرد تا از اين پس از کاشت درختان توسکا که به آب بيشتري نسبت به برخي نهال هاي ديگر محلي نياز دارند دست بکشد و به کاشت نهال هايي روي آورد که به آب کمتري نياز دارد.
معاون جنگلداري منابع طبيعي مازندران دليل خزان زودرس و برگ ريزان درختان جنگلي را ناشي از تنش اقليمي در اين استان در سال جاري اعلام کرد.
محمدرضا جهان آراء گفت: بيشترين آسيب ناشي از تنش اقليمي گرم شدن هوا و کاهش بارندگي به درختان انجير و "کچيف "( درخت بومي منطقه ) درجنگل هاي مازندران وارد شده است.
وي افزود : به دليل وسعت بالاي جنگل هاي مازندران که با احتساب نوشهر به افزون بر يک ميليون و 300 هزار هکتار مي رسد، اقدام احياء از دست جنگلداران و منابع طبيعي ساخته نيست.
معاون جنگلداري مهمترين چالش اين تنش اقليمي را علاوه بر آسيب به درختان ، بالا رفتن خطرآتش سوزي در جنگل هاي اين استان اعلام کرده که تاکنون 2 مورد از اين آتش سوزي در عرصه جنگلي مربوط به منابع طبيعي رخ داده است.
جهان آراء براي کاهش اين آسيب ها به مردم به خصوص دامداراني که در داخل اراضي جنگلي در تردد هستند توصيه کرد تا از ايجاد آتش دراين اراضي درحد امکان جلوگيري کنند ودرصورت آتش افروزي آن را به طور کامل خاموش کنند.
اين مسوول جنگلداري مازندران گفت که نيروهاي يگان حفاظت منابع طبيعي اين خطه شمال کشور با تمام نيرو و تجهيزات براي حفاظت از عرضه جنگلي در آماده باش قرار دارند و در صورت بروز هرگونه آتش سوزي با کمک نيروهاي بومي و محلي وارد عمل مي شوند.
جهان آراء اظهارداشت : هم اکنون با وضعيت جوي موجود اراضي جنگلي ما آماده هر گونه آتش سوزي است و بايد از هر امکاني که احتمال آتش افروزي در اين اراضي را افزايش مي دهد از سوي مردم و بهره برداران جلوگيري شود.
کارشناس گياه پزشکي منابع طبيعي مازندران به زردي رفتن زودهنگام درختان جنگلي اين استان را درسال جاري پيش از پاييزرا گرم شدن بي سابقه هوا دراين خطه شمال کشورو کاهش نسبي رطوبت ناشي از کاهش ميزان بارندگي دراراضي جنگلي دانست.
امين وطني دوست گفت که استرس ناشي از تنش اقليمي و کاهش رطوبت باعث بروز ترشح از تنه درختان مي شود و اين ترشح درختان را در معرض آفات قرار مي دهد.
وي افزود : به دليل وسعت اراضي جنگلي امکان احياء و يا کاهش تنش در اين اراضي از سوي منابع طبيعي وجود ندارد و صرفا بايد کار محافظت از اين عرصه براي جلوگيري از آتش سوزي صورت گيرد.
وطني دوست اظهارداشت : با توجه به احتمال استمرار تنش آبي در سنوات گذشته در اين استان ، منابع طبيعي کاشت نهال بومي و مقاوم به منطقه را در دستور کارش قرار داده است.
اين کارشناس گياه شناسي افزود : منابع طبيعي در نهالستان ها براي جلوگيري از خسارت ناشي از کاهش ميزان بارندگي و نم نسبي برنامه آبياري را در دست اجرا دارد و اين کار توانست از خزان زودرس برگ نهال جلوگيري کند.
وطني دوست اميدوار است تا در روزهاي آينده که به پاييز نزديک مي شويم از شدت گرما در مازندران کاسته شود و با شروع بارش هاي اين فصل جنگل هاي استان جان دوباره بگيرند.
مازندران با 24 هزار کيلومترمربع وسعت حدود يک ميليون و 300 هزار هکتار اراضي جنگلي دارد که تحت مديريت اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري منطقه ساري و نوشهر قرار دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بارندگی همراه با کاهش دمای هوا در مازندران ادامه می یابد

کاهش عملکرد محصولات زراعی براثر سیلاب در مازندران

اسرار پشت پرده بارندگی های امسال چیست؟

مددجویان سیلزده بهزیستی مازندران مستمری سه برابری گرفتند

پایداری آب شرب در شهرستان های سیل زده مازندران

تداوم ممنوعیت تردد اتوبوس در کندوان

طرح بوم گردی در 160 روستای مازندران اجرا می شود

بناهای غیرمجاز حریم رودخانه های رامسر تخریب می شوند

کمک به همنوع دستور دینی و قرآنی است

اندر احوالات شهرستان جویبار پس از سیل ویرانگر

لوزام خانگی پنج نوعروس سیلزده نیازمند در سیمرغ تامین شد

بسته بودن جاده ها ، بازارفرودگاههای مازندران را پر رونق کرد

بیش از یکصد تن خوراک دام در مناطق سیلزده مازندران توزیع شد

ترافیک سنگین محور هراز را یکطرفه کرد

23مرکز غیربهداشتی در مازندران پلمب شد

ارتباط مخابراتی مناطق سیل زده مازندران وصل شد

سیل به 400 خانوار مددجوی کمیته امداد مازندران خسارت زد

جاده کندوان برفی و ترافیک در مسیر جنوب به شمال سنگین است

سیمرغ از وضعیت بحرانی خارج شد

افزایش پروازهای نوروزی در فرودگاه نوشهر

سیلزدگان مازندران 40 میلیون ریال تسهیلات بلاعوض می گیرند

هشدار آمادگی برای تخلیه منازل حاشیه نکا رود

محورهای مازندران برفی است

چرخ پنجر گردشگری فرهنگی مازندران در رقابت با طبیعت گردی

2 میدان جدید در کتالم و ساداتشهر ایجاد می شود

اعزام 100 جهادگر مازندرانی به خوزستان

سواحل نوشهر در اختیار ارگان‌های دولتی!

پایان سال مازندران بارانی است

چالوس برای اسکان بیش از 140 هزار گردشگر نوروزی آماده شد

طرح مازندران پاک در شهر امامزاده عبدالله اجرا شد

تکمیل باغ بانوان ساری/ 10 میلیارد برای حصارکشی نیاز است

102 پایگاه امداد و نجات نوروزی در مازندران برپا می شود

مرمت 207 بنای تاریخی در مازندران

مساجد مازندران برای میزبانی از مسافران نوروزی شبانه روزی شدند

89 پایگاه اورژانس نوروزی درمازندران آماده شد

تفاوت فاحش مزایا و حقوق معلمان با سایر کارمندان دیگر دولت/فاکتورهایی که برای معلمان رنگ بهبود نمی گیرد!

تولیت موروثی مساجد مازندران مانع فعالیت کانون فرهنگی است

کشف و ضبط بیش از 170 هزار رشته دام فلسدار در مازندران

برگزاری آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی در مازندران

طلاب مازندران صاحب شناسنامه پژوهشی می شوند

انتقال آب دریای خزر فاقد پیوست اقتصادی و اجتماعی است

حال خوش حیات وحش در قرق های اختصاصی/خطر انقراض گونه های بومزاد

حوزه علمیه مازندران دوره کارشناسی ارشد برگزار می کند

نیروگاه زباله سوز نوشهر در کشمکش پیمانکار و شهرداری

افزایش 400 هزارتومانی حقوق با نرخ تورم مطابقت ندارد/ افزایش دستمزدها تنها یک مسکن!

مرگ 487 نفر براثر حوادث ترافیکی در مازندران

وقوع آتش‌سوزی مهیب در انبار چوب بابل

گوش هایی که بدهکار قانون نیست!

چرا در نوروز نرخ هتل ها گران تر می شود؟

"پول" آرامش می‌آورد؟