پیام مازند

آخرين مطالب

آئين هاي غدير در مازندران ،نخستين پايگاه حکومت شيعي ايران مقالات

آئين هاي غدير در مازندران ،نخستين پايگاه حکومت شيعي ايران

  بزرگنمايي:

مازندران آنلاين - اعياد ديني از جمله عيد غدير در مازندران سرزميني که نام آن با عنوان " ديار علويان " گره خورده در ميان مردم آن همچنان از جايگاه ويژه و خاصي برخوردار است که با گذر زمانه گرد فراموشي بر روي آن قرار نگرفته است .
ديد و بازديد از سادات ، اطعام دهي عمومي ، آشتي کنان و رفع کدورت ها ، از جمله آداب و رسومي است که در غدير، عيد بزرگ شيعيان توسط مردم مازندران انجام مي شود .
مردم مازندران با حضور در منازل سادات محله و بستگان خود در روز عيد غدير نهايت دلبستگي و علاقمندي خود را به خاندان ائمه نشان داده به طوريکه اين رسم را در نخستين ساعات روز اين عيد انجام مي دهند .
در کنار همه ابراز ارادت مردم مازندران به سادات ، شايد از پرشمار بودن جمعيت اين قشر در استان به عنوان ديگر عاملي نام برد که در پررنگ ماندن آداب عيد غدير تاثير گذاشته باشد .
620 هزار نفر از جمعيت مازندران را سادات تشکيل مي دهند که اين معادل 20 درصد از جمعيت حدود سه ميليون و 200 هزار نفري اين استان است .
اطعام دهي عمومي که خود به نوعي برگرفته از خصلت و سيره بخشندگي حضرت علي (ع) است در اين روز در مازندران رواج خاصي دارد ، کار نيکويي که با مشارکت نيک انديشان و خيران در حسينيه ها و مساجد استان در روز عيد غدير انجام مي شود .
دادن محصولات توليدي از ميوه ، سبزي ، مرغ و اردک توسط مردم در برگزاري اين رسم جلوه خاصي دارد به طوريکه سفره هاي عيد غدير در مازندران رنگ و لعاب توليدات سنتي اين استان به خود مي گيرند .
عقد اخوت که مي توان از آن به عنوان بهانه اي براي آشتي کنان و کنار گذاشتن کدورت ها نام برد هرچند تاحدودي در اين سالها کمرنگ شد اما هنوز بازار آشتي کنان، کنار گذاشتن کدورت ها و حلاليت طلبيدن در بين مردم اين استان نه در قالب جشن عقد اخوت بلکه در قالب ديد و بازديدها داغ است .
*** جايگاه دار بودن رسوم عيد غدير نزد مردم مازندران
محمد رضا حسن پور از محققان فرهنگ عامه مازندران گفت : آداب و رسوم عيد غدير همچنان جايگاه و پايگاه خود را در ميان عامه مردم استان مازندران دارد .
وي از حضور و مشارکت مردم در برگزاري مراسم ها و جشن ها به عنوان ويژگي آداب عيد غدير در اين استان نام برد و افزود : به همين خاطر اکثر برنامه هاي اين روز به صورت دسته جمعي و عمومي برگزار مي شود که اطعام دهي ، عقد اخوت و حتي ديد و بازديد از سادات به صورت خانوادگي و جمعي انجام مي شود .
اين محقق مازندراني با اشاره به اينکه هنوز آداب و رسوم عيد غدير که توسط گذشتگان بنا نهاده شده در نقاط مختلف شهري و روستايي انجام مي شود ، ادامه داد : خوشبختانه برخلاف ديگر آداب و رسومي که به فراموشي سپرده شد اکثر رسوم اين عيد در مازندران همچنان با قوت برگزار مي شود .
وي معتقد است : وجود شمار زياد سادات در مازندران نيز مي توان به عنوان عاملي تاثير گذار در ماندگاري اين آداب و رسوم در اين استان ذکر کرد .
حجت الاسلام حسين غفاري غدير شناس و مولف کتاب هاي پيرامون غدير و اميرالمومنين گفت : غدير به عنوان بزرگترين عيد مسلمانان نزد مردم استان مازندران به بزرگي و اهميت پاسداشته مي شود .
وي افزود : با توجه به حضور سادات زيادي در مازندران اين عيد که "عيد اکبر " مسلمانان به شمار مي رود در استان پايگاه و جايگاه خود دارد و مراسم هاي آن باشکوه برگزار مي شود .
مولف هشت جلد کتاب پيرامون غدير و اميرالمومنين گفت : مردم مازندران از عيد غدير به عنوان فرصتي براي انجام يکسري کارها استفاده مي کنند که دلجويي و رفع کدورت هاي ميان مردم از آن جمله است .
*** معرفي بيشتر غدير در جامعه
وي غدير را به عنوان روز انجام ماموريت اصلي چندين ساله پيامبر اکرم (ص) نام برد و گفت : پيامبري که براي استقرار دين اسلام سالها رنج و زحمت را تحمل کرد با معرفي جانشين سرنوشت اين حکومت ديني را مشخص کرد .
حجت الاسلام غفاري بخشي از دلايل ماندگاري آداب و رسوم عيد غدير در مازندران ناشي از تلاش گذشتگان براي معرفي اين عيد به جامعه دانست و افزود : علما و انديشمندان مي بايست براي روشنگري و آگاهي بخشي جامعه در خصوص اهميت غدير کوشا باشند .
وي تاکيد کرد : تداوم جايگاه عيد غدير در ميان مردم منوط به بيان موضوع غدير است تا مردم بدانند که ادامه اسلام با تعيين جانشين توسط پيامبر تداوم يافت .
حجت الاسلام غفاري از فعاليت هاي چند ساله بنياد غدير در برگزاري برنامه هاي مختلف فرهنگي و ديني به عنوان يکي از کارهاي موثر براي معرفي اين موضوع نام برد .
*** برگزاري 150 عنوان برنامه عيد غدير در مازندران
معاون هماهنگ کننده بنياد غدير استان مازندران با اشاره به اينکه 150 عنوان برنامه در دهه ولايت و امامت (عيد قربان تا عيد غدير ) امسال در استان اجرا مي شود ، گفت : مردم اين استان هميشه در اجراي برنامه هايي از اين دست همت وافري دارند به طوريکه در اين مساله سرآمدان به شمار مي روند .
مهدي مستشرق افزود : اطعام دهي عمومي به ويژه اقشار مستمند ، ديد و بازديد از سادات ، بازسازي واقعه غدير و جشن عقد اخوت از جمله اين برنامه ها است .
وي به اهتمام و تلاش ويژه و خاص تر ستاد غدير مازندران براي اجراي دوباره برخي برنامه ها که در يک دهه اخير متوقف ماندند ، خبرداد و گفت : جشن "عقد اخوت " که سالها قبل به همت بنياد غدير در استان برگزار مي شد امسال بعد از سالها وقفه دوباره از سر گرفته مي شود .
وي افزود : با هماهنگي سازمان تبليغات اسلامي مازندران در تعدادي از مساجد شهري و روستايي اين جشن با حضور آحاد مردم برگزار مي شود .
معاونت هماهنگ کننده بنياد غدير مازندران گفت : برگزاري اين جشن که برگرفته از عقد اخوت تاريخي روز غدير است در ترويج تفاهم و يکدلي در جامعه براي رفع مشکلات اجتماعي تاثير خواهد داشت .


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بافت تاریخی رامسر زیر چرخ کامیون ها/ ناکامی رینگ شهری

درد را از هر طرف بخوانی درد است!

رنگ زمانه بر نام‌ها

شیدایی روستاییان مازندران در زیرسایه خورشید

چورت، تابلوی خلاقیت طبیعت در قاب دریاچه

مات و مبهوت گرانی کاغذ شدیم!

مصرف برق مجانی در ویلاهای غیرمجاز غرب مازندران

حمل و نقل بین المللی مازندران روی کاغذ/ خوش رکاب ها صوری شدند

ابهامات مالی ؛ مجهول جدید در معادلات باشگاه نساجی

زباله هایی که در دریا و جنگل رها می‌شود/ فرجام مبهم زباله سوزها

هیچ روزی تکرار دیروز نیست

این طلای دردسر ساز!

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

آژیرخطر برای جنگل های هیرکانی به صدا در آمد!

سه شنبه هایی که مردمی نیست/ دورهمی مدیران با جلسات تکراری

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

مدیریت پسماند مازندران ، گزینه همیشه روی میز

چرخ‌های سفالگری جویبار از حرکت ایستاد/ خام فروشی در صنایع دستی

آرزوی خانه دار شدن؛ پر!

چگونه ذهنی آرام داشته باشیم؟

آب در پشت سدها و شالیزارهای تشنه در شرق مازندران

لایروبی رودخانه های شرق مازندران شاید وقتی دیگر

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

چرا بر طبل جدایی رامسر از مازندران می کوبند؟

جشنواره مدل موی ایرانی در آرایشگاه‌های شهرستان نور

توهم پرآبی

رهاسازی فاضلاب خانگی، زخم ناسور چهره شهری مازندران

وقت‌کشی در عقب‌گرد از ساحل/ روند آزادسازی حریم دریا کند است

مروارید جنگل های نکا در رویای ثبت ملی/گردش مالی 10 میلیاردی تمشک

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

آتش فقر امکانات بر جان مهم ترین ذخیرگاه طبیعی زیست کره ایران

کشاورزی مازندران زیر تیغ بی توجهی مسئولان/ پاشنه اقتصاد ایران روی صنعت کشاورزی نمی چرخد!

چند درصد جمعیت مازندران سیگاری هستند؟

ارجاع به مطب؛ نسخه بیمارستانی برخی از پزشکان مازندران

این جاده‌ها به مقصد نمی‌رسند

طرح مازندران پاک در کش‌وقوس برداشت‌های اداری

چرا برخی از کودکان لکنت زبان می گیرند؟

غرق شدن در گرداب فضای مجازی به چه قیمتی؟!

خانه به دوشی بیماران ام اس/ سالانه 40 بیمار در آمل افزوده می شود

جای خالی تدبیر و مسئولیت در گردشگری های نوپدید مازندران

میراث خواران ، چابکتر از میراث داران

مشکل سوخت کشاورزی در بهشهر ؛ از کندی ثبت سامانه تا چاههای غیرمجاز

ساخت و سازهای افسار گسیخته در روستاهای رامسر، عامل توسعه یا نابودی؟

همیشه رد پای یک دوست در میان است!

هنجارشکنی در سد لفور تا بازداشت عاملین نابهنجاری

تور زیرزمینی در اعماق معدن/از دنیای رنگارنگ جنگل‌ تا جهان معادن

سایه بختک حاشیه نشینی بر سر نوشهر/ جلوی سیل مهاجرت را بگیرید!

مهارت در گوش دادن؛ راهکاری موثر برای برقراری ارتباطات با دیگران

موجی نو از سد معبرها؛ انتخاب سلیقه ای جمع آوری معابر عمومی در تنکابن!

فشار خون ، قاتل خاموش اما قابل کنترل