پیام مازند

آخرين مطالب

آئين هاي غدير در مازندران ،نخستين پايگاه حکومت شيعي ايران مقالات

آئين هاي غدير در مازندران ،نخستين پايگاه حکومت شيعي ايران

  بزرگنمايي:

مازندران آنلاين - اعياد ديني از جمله عيد غدير در مازندران سرزميني که نام آن با عنوان " ديار علويان " گره خورده در ميان مردم آن همچنان از جايگاه ويژه و خاصي برخوردار است که با گذر زمانه گرد فراموشي بر روي آن قرار نگرفته است .
ديد و بازديد از سادات ، اطعام دهي عمومي ، آشتي کنان و رفع کدورت ها ، از جمله آداب و رسومي است که در غدير، عيد بزرگ شيعيان توسط مردم مازندران انجام مي شود .
مردم مازندران با حضور در منازل سادات محله و بستگان خود در روز عيد غدير نهايت دلبستگي و علاقمندي خود را به خاندان ائمه نشان داده به طوريکه اين رسم را در نخستين ساعات روز اين عيد انجام مي دهند .
در کنار همه ابراز ارادت مردم مازندران به سادات ، شايد از پرشمار بودن جمعيت اين قشر در استان به عنوان ديگر عاملي نام برد که در پررنگ ماندن آداب عيد غدير تاثير گذاشته باشد .
620 هزار نفر از جمعيت مازندران را سادات تشکيل مي دهند که اين معادل 20 درصد از جمعيت حدود سه ميليون و 200 هزار نفري اين استان است .
اطعام دهي عمومي که خود به نوعي برگرفته از خصلت و سيره بخشندگي حضرت علي (ع) است در اين روز در مازندران رواج خاصي دارد ، کار نيکويي که با مشارکت نيک انديشان و خيران در حسينيه ها و مساجد استان در روز عيد غدير انجام مي شود .
دادن محصولات توليدي از ميوه ، سبزي ، مرغ و اردک توسط مردم در برگزاري اين رسم جلوه خاصي دارد به طوريکه سفره هاي عيد غدير در مازندران رنگ و لعاب توليدات سنتي اين استان به خود مي گيرند .
عقد اخوت که مي توان از آن به عنوان بهانه اي براي آشتي کنان و کنار گذاشتن کدورت ها نام برد هرچند تاحدودي در اين سالها کمرنگ شد اما هنوز بازار آشتي کنان، کنار گذاشتن کدورت ها و حلاليت طلبيدن در بين مردم اين استان نه در قالب جشن عقد اخوت بلکه در قالب ديد و بازديدها داغ است .
*** جايگاه دار بودن رسوم عيد غدير نزد مردم مازندران
محمد رضا حسن پور از محققان فرهنگ عامه مازندران گفت : آداب و رسوم عيد غدير همچنان جايگاه و پايگاه خود را در ميان عامه مردم استان مازندران دارد .
وي از حضور و مشارکت مردم در برگزاري مراسم ها و جشن ها به عنوان ويژگي آداب عيد غدير در اين استان نام برد و افزود : به همين خاطر اکثر برنامه هاي اين روز به صورت دسته جمعي و عمومي برگزار مي شود که اطعام دهي ، عقد اخوت و حتي ديد و بازديد از سادات به صورت خانوادگي و جمعي انجام مي شود .
اين محقق مازندراني با اشاره به اينکه هنوز آداب و رسوم عيد غدير که توسط گذشتگان بنا نهاده شده در نقاط مختلف شهري و روستايي انجام مي شود ، ادامه داد : خوشبختانه برخلاف ديگر آداب و رسومي که به فراموشي سپرده شد اکثر رسوم اين عيد در مازندران همچنان با قوت برگزار مي شود .
وي معتقد است : وجود شمار زياد سادات در مازندران نيز مي توان به عنوان عاملي تاثير گذار در ماندگاري اين آداب و رسوم در اين استان ذکر کرد .
حجت الاسلام حسين غفاري غدير شناس و مولف کتاب هاي پيرامون غدير و اميرالمومنين گفت : غدير به عنوان بزرگترين عيد مسلمانان نزد مردم استان مازندران به بزرگي و اهميت پاسداشته مي شود .
وي افزود : با توجه به حضور سادات زيادي در مازندران اين عيد که "عيد اکبر " مسلمانان به شمار مي رود در استان پايگاه و جايگاه خود دارد و مراسم هاي آن باشکوه برگزار مي شود .
مولف هشت جلد کتاب پيرامون غدير و اميرالمومنين گفت : مردم مازندران از عيد غدير به عنوان فرصتي براي انجام يکسري کارها استفاده مي کنند که دلجويي و رفع کدورت هاي ميان مردم از آن جمله است .
*** معرفي بيشتر غدير در جامعه
وي غدير را به عنوان روز انجام ماموريت اصلي چندين ساله پيامبر اکرم (ص) نام برد و گفت : پيامبري که براي استقرار دين اسلام سالها رنج و زحمت را تحمل کرد با معرفي جانشين سرنوشت اين حکومت ديني را مشخص کرد .
حجت الاسلام غفاري بخشي از دلايل ماندگاري آداب و رسوم عيد غدير در مازندران ناشي از تلاش گذشتگان براي معرفي اين عيد به جامعه دانست و افزود : علما و انديشمندان مي بايست براي روشنگري و آگاهي بخشي جامعه در خصوص اهميت غدير کوشا باشند .
وي تاکيد کرد : تداوم جايگاه عيد غدير در ميان مردم منوط به بيان موضوع غدير است تا مردم بدانند که ادامه اسلام با تعيين جانشين توسط پيامبر تداوم يافت .
حجت الاسلام غفاري از فعاليت هاي چند ساله بنياد غدير در برگزاري برنامه هاي مختلف فرهنگي و ديني به عنوان يکي از کارهاي موثر براي معرفي اين موضوع نام برد .
*** برگزاري 150 عنوان برنامه عيد غدير در مازندران
معاون هماهنگ کننده بنياد غدير استان مازندران با اشاره به اينکه 150 عنوان برنامه در دهه ولايت و امامت (عيد قربان تا عيد غدير ) امسال در استان اجرا مي شود ، گفت : مردم اين استان هميشه در اجراي برنامه هايي از اين دست همت وافري دارند به طوريکه در اين مساله سرآمدان به شمار مي روند .
مهدي مستشرق افزود : اطعام دهي عمومي به ويژه اقشار مستمند ، ديد و بازديد از سادات ، بازسازي واقعه غدير و جشن عقد اخوت از جمله اين برنامه ها است .
وي به اهتمام و تلاش ويژه و خاص تر ستاد غدير مازندران براي اجراي دوباره برخي برنامه ها که در يک دهه اخير متوقف ماندند ، خبرداد و گفت : جشن "عقد اخوت " که سالها قبل به همت بنياد غدير در استان برگزار مي شد امسال بعد از سالها وقفه دوباره از سر گرفته مي شود .
وي افزود : با هماهنگي سازمان تبليغات اسلامي مازندران در تعدادي از مساجد شهري و روستايي اين جشن با حضور آحاد مردم برگزار مي شود .
معاونت هماهنگ کننده بنياد غدير مازندران گفت : برگزاري اين جشن که برگرفته از عقد اخوت تاريخي روز غدير است در ترويج تفاهم و يکدلي در جامعه براي رفع مشکلات اجتماعي تاثير خواهد داشت .


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ترافیک ملی رامسر در بن بست کوه و دریا

گم شدن شادی در دنیای کودکان کار

گردشگری دریایی در مازندران معنا ندارد/آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم!

سایه بی اعتمادی بر سر موسسات خیریه

احداث نخستین مرکز بیماری‌های خاص در نور؛ پَر!

توسعه کشاورزی مازندران با شیرین‌سازی آب دریای خزر؟

آبخیزداری؛ ناجی "بحران آب" مازندران؟

اینجا قوها فریاد می‌کشند

رامسر؛ شهر تالاب‌ها/ ثبت 2290 تالاب در کنوانسیون عروس ایران

سنگینی کفه رژیم غذایی در ترازوی سلامتی مردم

برگی از خاطرات یک مبارز انقلابی

سرنوشت آن 12 میلیارد!؟

کلین‌خونی؛ درگیر مشکلات و مهاجرت

سیاست بده بستان دستگاه ها در اجرای ماده 25 بهبود کسب و کار

گل‌هایی که مانع خروج ارز از کشور می شوند

بهشت پرندگان مهاجر می‌خشکد/ روزگار برزخی یک تالاب

گذار آرام مکانیزاسیون در شالیزارهای مازندران

ماری خوش خط و خال در انتظار مازندران!

مجلس مثل زیارت نامه حضرت مسلم شده است

کاهش ازدواج؛ دغدغه ای برای تمام فصول

مازندران را از فراز آسمان ها ببینید!

از پروازهای تفریحی شاهانه تا 6 هزار پرواز مردمی

«طاهره 14 ساله سواد ندارم»؛ رنجنامه کودکان «زباله گرد»

آرزوهای کودکان کتاب؛ دوستی کودکان کار با یار مهربان

بی هویتی فرزندان در محلات آسیب پذیر مازندران

مرغ همچنان یک پا دارد/ گرانی در مهد پَرطلاها

خداحافظی تیلر با شالیزارهای مازندران

صادرات پرتقال به رودخانه و دریا/ خزان مرکبات در راه است

سهام فروشی یا مازندران فروشی؟

چرخش برعکس صادرات در مازندران

گردشگری مازندران؛ ظرفیت آنتالیایی، مدیریت کلکته ای

شهر الکترونیک در مازندران؛ نیازمند فرهنگ سازی تدریجی

عیسی خندق زائر دارد؛ « توران» پس از 62 سال دعوت شد

جمع آوری درختان افتاده، اسم رمز دور زدن طرح تنفس جنگل

گلایه مسافران غرب مازندران از لغو پروازها در فرودگاه نوشهر

دکانی به نام پاچه خواری

نفس های آخر نمدمالی در مازندران

شگردهای نوین کلاهبرداری؛ تصادف تقلبی وخودزنی

زباله «طلا» نشد/ کوههای کثیف قد می کشند

مازندران برهوت می‌شود!؟

کمربندی ناتمام فریدونکنار؛ پیست موتورسواران

استفاده بیش از حد از دمنوش های گیاهی خطرناک است

گرانی و تجمل گرایی تهدیدهای دورهمی طولانی ترین شب سال

بودجه پژوهشی یک درصدی و کش و قوس های صد درصدی

شبی خوش است بدین قصه اش دراز کنید

کودکان و اهریمن "اعتیاد" والدین!

فرمالیته شدن دوره های کارآموزی دانشگاه ها

طرح استیضاح وزیر علوم به صلاح جامعه دانشگاهی کشور نیست

سرمایه‌هایی که "خاک" می‌شوند!

مهاجرآباد سیل‌زده چشم به راه وعده مسئولان/ اگر خون دل بود ما خورده‌ایم!