پیام مازند

آخرين مطالب

چالش خشکسالی این‌بار در مازندران؛

مهاجرت‌های ویرانگر! گفتگو

مهاجرت‌های ویرانگر!

  بزرگنمايي:

پیام مازند - "مازندران درگیر خشکسالی است"، این جمله را شاید در نگاه نخست باور نکنید چرا که این استان در ظاهر، یکی از استان‌های کشور محسوب می شود که با یک نگاه به هیچ عنوان چنین برداشتی از آن نمی‌شود. این در حالی است که بر اساس نظر کارشناسان مختلف، تغییرات اقلیمی موجب بروز پیامدهای فراوانی در مازندران شده است که افزایش دما و کاهش میزان بارندگی بخشی از این پیامدها محسوب می شود.
چندی پیش بود که محمود رائینی استاد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری به بحث تغییرات اقلیمی در مازندران اشاره کرد و معتقد بود افزایش گازهای گلخانه‌ای اصلی‌ترین دلیل این تغییرات است.
وی همچنین با اشاره به اینکه تغییر اقلیم کنونی انسان برساخته و به کندی با صنعتی شدن جهان از سده بیستم آغاز شده است، گرمایش فراگیر و تغییر اقلیم را یک روند مشخص این امر دانست به طوریکه از آغاز این روند تاکنون دمای کره زمین کمی بیش یک درجه سانتی‌گراد افزایش یافت،
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری معتقد بود که تغییر اقلیم قطعی است اما در پیش‌بینی اقلیم آینده نمی توان به طور قطعی نظر داد.
وی افزود: جلوگیری از شدت تغییر اقلیم بسیار مهم و ضروری است چرا که گرمایش جهانی موجب تغییر اندازه و فراوانی رخداد آنها می‌شود، برای نمونه گرمایش فراگیر سبب افزایش دماهای بیشینه، کمینه و کاهش طول فصل‌های سرد خواهد شد. این پیشآمدها موجب افزایش نیازآبی گیاهان می‌شود بنابراین برای تولید گیاهی نیاز به آب بیشتری است، کاهش دوره سرما به این معنی است که نیاز سرمایی درختان و گیاهانی که برای گل‌انگیزی به دماهای پایین نیاز دارند تامین نمی‌شود.
پیامدهای تغییر اقلیم چیست؟
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری به پیامدهای این تغییرات اشاره کرد که کاهش ذخیره آب آبندان‌ها، آب‌های زیرزمینی و کاهش انباشت برف در بالادست رودخانه‌ها باشد که در نتیجه بر تولید محصول اثرات کلانی می‌گذارد، ویرانی محیط زیست، تغییر سیمای گیاهی منطقه، کوچ گیاهان، آفات و بیماری‌های غیربومی نیز از پیامدهای این تغییر هستند که به گستردگی برای منطقه از این قبیل بود.
وی همچنین تاکید کرد: پیآمدهای تغییر اقلیم در مازندران را نمی‌توان جدا از پیآمدهای آن در دیگر نقاط ایران بررسی کرد، چرا که در کناره دریای مازندران، استان‌های گلستان، مازندران و گیلان، به دلیل بارندگی بیشتر، محلی برای کوچ سرزمین‌باختگان نواحی جنوبی کشور خواهد شد.
کوچ به دلیل تغییر اقلیم/ مازندران پذیرای میزبان کوچ‌کنندگان داخلی
رائینی به کوچ مردم سیستان و بلوچستان به استان گلستان در سال‌های گذشته به دلیل خشکسالی و تغییر اقلیم اشاره کرده بود و معتقد بود هم‌اکنون به دلیل خشکسالی شدید در این سرزمین کوچ مردم از آبادی‌های به حاشیه شهرهای دیگر بسیار بالا است و در آینده نزدیک مازندران هم بی‌نصیب نخواهد ماند و باید پذیرای شمار کلانی از هم‌میهنان بی‌جاشده تغییراقلیمی باشد.( اینجا )
مازندران ظرفیت ورود هیچ مهاجری را ندارد
مسعود فرجاد مدیرکل اسبق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان‌های تهران و سمنان با اشاره به اینکه گردشگری در فصل‌های مختلف، مهاجرت محسوب نمی شود، اظهار کرد: مهاجرت در زمانی صورت می گیرد که مسائلی چون مشکلات جوی، کمبود درآمد و مشکلات پس از آن در منطقه مبدا صورت گیرد.
وی با بیان اینکه این مهاجرت موجب مشکلاتی برای منطقه مقصد می‌شود، تصریح کرد: افزایش جمعیت بدون برنامه‌ریزی به مراتب بدتر از بلایای طبیعی است چرا که آنهایی که وارد منطقه مقصد شدند شرایط زندگی برای خود قائل هستند و نیازهای آنها در ابعاد مختلف مطرح می شود.
مدیرکل اسبق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان‌ تهران خاطرنشان کرد: نیازهای مهاجران بر منابع موجود فشار مضاعف وارد می‌کند و به نوعی عرصه زندگی بر جامعه مقصد تنگ‌تر می‌شود و زندگی عادی مردم منطقه را به مخاطره می اندازد.
فرجاد با اشاره به اینکه اگر مهاجرت برنامه‌ریزی شده باشد، نه تنها مشکلی برای استان مقصد به وجود نمی‌آورد بلکه موجب شکوفایی آن نیز می‌شود، اظهار کرد: امروز مازندران از لحاظ زیرساختی با مشکلات فراوانی رو به رو است به طوری که با حدود جمعیت 3.5 میلیون نفری، مردم با سختی‌های فراوانی رو به رو هستند.
وی با بیان اینکه مازندران با این شرایط زیرساختی ظرفیت پذیرش هیچ مهاجری را ندارد، تصریح کرد: اگر از این زیرساخت بهره‌برداری مضاعفی داشته باشیم با مشکل زیادی رو به رو می شویم، به عنوان مثال جمعیت مازندران در ایام تعطیل سال، به 3 برابر می رسد اما با مشکلات زیادی رو به رو می‌شوند.
این کارشناس گردشگری با اشاره به اینکه اگر تمامی زیرساخت ها در مازندران درست تدوین و تهیه شود تا 20 میلیون نفر جمعیت را در خود جای می دهد، گفت: یکی از تبعات ورود مهاجران به استان افزایش زباله است، زمانی که با 3 میلیون نفر نتوانستیم این موضوع را درست مدیریت کنیم با چند میلیون هم نمی شود.
فرجاد با بیان اینکه مقصر در بحث زباله مدیریت استانی است، گفت: زباله به ورود مسافران، گردشگران و مهاجران مربوط نمی شود، اگر در مازندران برای حل مسائل زباله و پسماند برنامه درستی وجود داشته باشد این استان می تواند مشکلات را ساماندهی کند.
خشکسالی و افزایش مهاجرت به مازندران
همچنین سیدمحمدرضا رضوی مدیرکل هواشناسی مازندران در هجدهمین همایش ملی برنج کشور در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری به اثرگذاری تغییر اقلیم بر توسعه پایدار برنج اشاره و اظهار کرد: گازهای گلخانه ای موجب ثابت نگه‌داشتن دمای کره زمین می شود به طوری که اگر این امر را نادیده بگیریم دمای زمین به زیر 18 درجه سانتیگراد می رسد اما از سال 1950 با وجود سوخت فسیلی اندازه گاز گلخانه ای افزایش یافت.
وی با بیان اینکه بخش عمده تغییر اقلیم در جهان به دست انسان صورت گرفته است، تصریح کرد: پیامدهایی چون سیل، خشکسالی و تغییر روند بارش از آثار اساسی تغییر اقلیم در کشور است.
مدیرکل هواشناسی مازندران با بیان اینکه خشسکالی موجب افزایش مهاجرت به استان‌های شمالی به ویژه مازندران شده است، تصریح کرد: خشکسالی پدیده های متفاوتی دارد که یکی از آنها کاهش 30 درصدی بارش باران در مازندران است.
رضوی با بیان اینکه برخی می‌گویند کم آبی استان مازندران را تهدید نمی کند و این امر اشتباه است، اظهار کرد: کشورهای پیشرفته دنیا مانند یونان، هند، مالزی، انگلیستان و غیره احساس خطر کردند به طوری که در کابینه خود وزیر تغییر اقلیم دارند و در کشورمان تنها رئیس سازمان هواشناسی در برنامه های هیئت دولت حضور دارد.
وی با اشاره به اینکه در تمام کشور طی سال 96 تا 97، شاهد کاهش 28 درصدی بارندگی بودیم، تصریح کرد: در برخی استان‌های مانند خوزستان و فارس که با کم آبی شدید رو به رو هستند برنج می کارند و 50 درصد سطح زیر کشت آنها اضافه شد در حالیکه در همان مناطق 50 درصد کاهش بارندگی داریم.( اینجا )
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آمادگی غرب مازندران برای مقابله با آتش سوزی جنگل ها با تشکیل ستاد پیشگیری

کندوان و هراز جمعه یک طرفه می شود

آفت به درختان میوه جنگلی غرب مازندران خسارت زد

پارسال 28 نفر براثر برق گرفتگی در مازندران جان باختند

مبارزه با مواد مخدر نیازمند جهت گیری واحد است

مرگ مشکوک یک زن میانسال در فریدونکنار

پلاژهای دولتی حاشیه دریای مازندران در یک قدمی تعطیلی

ترویج تولیدات روستایی مازندران موجب رونق اقتصادی می شود

برخی پروژه های شهری بهشهر به دلیل کارشکنی شورا عقیم مانده است

استفاده از فناوری نانو برای مرمت کاخ موزه رامسر

دادستان مازندران: هنجارشکنان سد البرز سوادکوه شمالی دستگیر شدند

3 صیاد غیرمجاز در آمل دستگیر شدند

شخصیت حضرت امام راحل محدود به زمان و مکان خاصی نیست

32 پروژه عمرانی از محل زکات در مازندران ساخته شد

سکونت 10 هزار مددجوی مازندران در خانه های غیرمقاوم

80 درصد خسارت سیل کشاورزی بیمه شده مازندران پرداخت شد

47 درصد علل مرگ در تنکابن بیماری های قلبی و عروقی است

اعلام مسیرها و ساعت راهپیمایی روز قدس در مازندران

حال خوش حیات وحش مازندران/ مشاهده رد خرس قهوه ای

خیران قائمشهری 570 میلیون تومان به نیازمندان کمک کردند

پاسگاه انتظامی در بخش دشت سر آمل ایجاد می شود

نمایشگاه های خودرو در آمل معضل جدی ترافیک شهری است

موزه مردم شناسی برسه تنکابن نیازمند نیم نگاه مسئولان

تسهیلات اشتغال روستایی باید دارای شناسنامه بیمه ای باشد

متلاشی شدن باند قاچاق درختان جنگلی در ساری

هوای مازندران گرم می شود

دامداران بیماری تب كریمه كنگو را جدی بگیرند

13 گردنه در راه‌های مازندران برفگیر است/ فرسودگی ناوگان باری

ساخت نیروگاه زباله سوز نوشهر از سرگرفته شد

کاهش شناگاه های آلوده در مازندران

روزه برای بیماران دارای نارسائی شدید کلیه ممنوع!

نیکوکاران آملی برای ساخت 30 خانه ایتام پیشقدم شدند

کابوس بحران آب در مازندران!

رگبار و رعد و برق در راه مازندران

باغداران در مبارزه با آفات از روغن امولسیون استفاده نکنند

آنفلوآنزای پرندگان کنترل شد/ثبت سفارش واردات 10 درصد گوشت

راه روستایی بخش بلده نور به علت طغیان رودخانه تخریب شد

انفجار سیلندر گاز سبب سوختگی 3 نفر در آمل شد

4000 لیتر گلاب در آمل تولید شد

کمتر از 10 درصد اراضی زراعی و باغی مازندران بیمه هستند

پایگاههای انتقال خون مازندران در ماه رمضان فعال هستند

دولت 1.5 میلیارد دلار برای اشتغال روستایی اخصاص داد

عدم تولید نمایش نامه، یکی از آسیب های جدی تئاتر

مجلس با افزایش قیمت بنزین در شرایط فعلی مخالف است

270 پرونده قضایی موقوفات در مازندران تعیین تکلیف شده است

آیا امسال تابستان گرمی خواهیم داشت؟

ضعف تحقیقات واکسن دامی؛ پاشنه آشیل دامپزشکی!

برگشت زندگی دوباره به سایت تکثیر گوزن زرد کشور

امکان پیش‌بینی سیل وجود دارد؟

خسارت بارش برف بهاری به هزار و 500 هکتار از باغ های کجور