پیام مازند

آخرين مطالب

چالش خشکسالی این‌بار در مازندران؛

مهاجرت‌های ویرانگر! گفتگو

مهاجرت‌های ویرانگر!

  بزرگنمايي:

پیام مازند - "مازندران درگیر خشکسالی است"، این جمله را شاید در نگاه نخست باور نکنید چرا که این استان در ظاهر، یکی از استان‌های کشور محسوب می شود که با یک نگاه به هیچ عنوان چنین برداشتی از آن نمی‌شود. این در حالی است که بر اساس نظر کارشناسان مختلف، تغییرات اقلیمی موجب بروز پیامدهای فراوانی در مازندران شده است که افزایش دما و کاهش میزان بارندگی بخشی از این پیامدها محسوب می شود.
چندی پیش بود که محمود رائینی استاد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری به بحث تغییرات اقلیمی در مازندران اشاره کرد و معتقد بود افزایش گازهای گلخانه‌ای اصلی‌ترین دلیل این تغییرات است.
وی همچنین با اشاره به اینکه تغییر اقلیم کنونی انسان برساخته و به کندی با صنعتی شدن جهان از سده بیستم آغاز شده است، گرمایش فراگیر و تغییر اقلیم را یک روند مشخص این امر دانست به طوریکه از آغاز این روند تاکنون دمای کره زمین کمی بیش یک درجه سانتی‌گراد افزایش یافت،
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری معتقد بود که تغییر اقلیم قطعی است اما در پیش‌بینی اقلیم آینده نمی توان به طور قطعی نظر داد.
وی افزود: جلوگیری از شدت تغییر اقلیم بسیار مهم و ضروری است چرا که گرمایش جهانی موجب تغییر اندازه و فراوانی رخداد آنها می‌شود، برای نمونه گرمایش فراگیر سبب افزایش دماهای بیشینه، کمینه و کاهش طول فصل‌های سرد خواهد شد. این پیشآمدها موجب افزایش نیازآبی گیاهان می‌شود بنابراین برای تولید گیاهی نیاز به آب بیشتری است، کاهش دوره سرما به این معنی است که نیاز سرمایی درختان و گیاهانی که برای گل‌انگیزی به دماهای پایین نیاز دارند تامین نمی‌شود.
پیامدهای تغییر اقلیم چیست؟
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری به پیامدهای این تغییرات اشاره کرد که کاهش ذخیره آب آبندان‌ها، آب‌های زیرزمینی و کاهش انباشت برف در بالادست رودخانه‌ها باشد که در نتیجه بر تولید محصول اثرات کلانی می‌گذارد، ویرانی محیط زیست، تغییر سیمای گیاهی منطقه، کوچ گیاهان، آفات و بیماری‌های غیربومی نیز از پیامدهای این تغییر هستند که به گستردگی برای منطقه از این قبیل بود.
وی همچنین تاکید کرد: پیآمدهای تغییر اقلیم در مازندران را نمی‌توان جدا از پیآمدهای آن در دیگر نقاط ایران بررسی کرد، چرا که در کناره دریای مازندران، استان‌های گلستان، مازندران و گیلان، به دلیل بارندگی بیشتر، محلی برای کوچ سرزمین‌باختگان نواحی جنوبی کشور خواهد شد.
کوچ به دلیل تغییر اقلیم/ مازندران پذیرای میزبان کوچ‌کنندگان داخلی
رائینی به کوچ مردم سیستان و بلوچستان به استان گلستان در سال‌های گذشته به دلیل خشکسالی و تغییر اقلیم اشاره کرده بود و معتقد بود هم‌اکنون به دلیل خشکسالی شدید در این سرزمین کوچ مردم از آبادی‌های به حاشیه شهرهای دیگر بسیار بالا است و در آینده نزدیک مازندران هم بی‌نصیب نخواهد ماند و باید پذیرای شمار کلانی از هم‌میهنان بی‌جاشده تغییراقلیمی باشد.( اینجا )
مازندران ظرفیت ورود هیچ مهاجری را ندارد
مسعود فرجاد مدیرکل اسبق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان‌های تهران و سمنان با اشاره به اینکه گردشگری در فصل‌های مختلف، مهاجرت محسوب نمی شود، اظهار کرد: مهاجرت در زمانی صورت می گیرد که مسائلی چون مشکلات جوی، کمبود درآمد و مشکلات پس از آن در منطقه مبدا صورت گیرد.
وی با بیان اینکه این مهاجرت موجب مشکلاتی برای منطقه مقصد می‌شود، تصریح کرد: افزایش جمعیت بدون برنامه‌ریزی به مراتب بدتر از بلایای طبیعی است چرا که آنهایی که وارد منطقه مقصد شدند شرایط زندگی برای خود قائل هستند و نیازهای آنها در ابعاد مختلف مطرح می شود.
مدیرکل اسبق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان‌ تهران خاطرنشان کرد: نیازهای مهاجران بر منابع موجود فشار مضاعف وارد می‌کند و به نوعی عرصه زندگی بر جامعه مقصد تنگ‌تر می‌شود و زندگی عادی مردم منطقه را به مخاطره می اندازد.
فرجاد با اشاره به اینکه اگر مهاجرت برنامه‌ریزی شده باشد، نه تنها مشکلی برای استان مقصد به وجود نمی‌آورد بلکه موجب شکوفایی آن نیز می‌شود، اظهار کرد: امروز مازندران از لحاظ زیرساختی با مشکلات فراوانی رو به رو است به طوری که با حدود جمعیت 3.5 میلیون نفری، مردم با سختی‌های فراوانی رو به رو هستند.
وی با بیان اینکه مازندران با این شرایط زیرساختی ظرفیت پذیرش هیچ مهاجری را ندارد، تصریح کرد: اگر از این زیرساخت بهره‌برداری مضاعفی داشته باشیم با مشکل زیادی رو به رو می شویم، به عنوان مثال جمعیت مازندران در ایام تعطیل سال، به 3 برابر می رسد اما با مشکلات زیادی رو به رو می‌شوند.
این کارشناس گردشگری با اشاره به اینکه اگر تمامی زیرساخت ها در مازندران درست تدوین و تهیه شود تا 20 میلیون نفر جمعیت را در خود جای می دهد، گفت: یکی از تبعات ورود مهاجران به استان افزایش زباله است، زمانی که با 3 میلیون نفر نتوانستیم این موضوع را درست مدیریت کنیم با چند میلیون هم نمی شود.
فرجاد با بیان اینکه مقصر در بحث زباله مدیریت استانی است، گفت: زباله به ورود مسافران، گردشگران و مهاجران مربوط نمی شود، اگر در مازندران برای حل مسائل زباله و پسماند برنامه درستی وجود داشته باشد این استان می تواند مشکلات را ساماندهی کند.
خشکسالی و افزایش مهاجرت به مازندران
همچنین سیدمحمدرضا رضوی مدیرکل هواشناسی مازندران در هجدهمین همایش ملی برنج کشور در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری به اثرگذاری تغییر اقلیم بر توسعه پایدار برنج اشاره و اظهار کرد: گازهای گلخانه ای موجب ثابت نگه‌داشتن دمای کره زمین می شود به طوری که اگر این امر را نادیده بگیریم دمای زمین به زیر 18 درجه سانتیگراد می رسد اما از سال 1950 با وجود سوخت فسیلی اندازه گاز گلخانه ای افزایش یافت.
وی با بیان اینکه بخش عمده تغییر اقلیم در جهان به دست انسان صورت گرفته است، تصریح کرد: پیامدهایی چون سیل، خشکسالی و تغییر روند بارش از آثار اساسی تغییر اقلیم در کشور است.
مدیرکل هواشناسی مازندران با بیان اینکه خشسکالی موجب افزایش مهاجرت به استان‌های شمالی به ویژه مازندران شده است، تصریح کرد: خشکسالی پدیده های متفاوتی دارد که یکی از آنها کاهش 30 درصدی بارش باران در مازندران است.
رضوی با بیان اینکه برخی می‌گویند کم آبی استان مازندران را تهدید نمی کند و این امر اشتباه است، اظهار کرد: کشورهای پیشرفته دنیا مانند یونان، هند، مالزی، انگلیستان و غیره احساس خطر کردند به طوری که در کابینه خود وزیر تغییر اقلیم دارند و در کشورمان تنها رئیس سازمان هواشناسی در برنامه های هیئت دولت حضور دارد.
وی با اشاره به اینکه در تمام کشور طی سال 96 تا 97، شاهد کاهش 28 درصدی بارندگی بودیم، تصریح کرد: در برخی استان‌های مانند خوزستان و فارس که با کم آبی شدید رو به رو هستند برنج می کارند و 50 درصد سطح زیر کشت آنها اضافه شد در حالیکه در همان مناطق 50 درصد کاهش بارندگی داریم.( اینجا )
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بارندگی همراه با کاهش دمای هوا در مازندران ادامه می یابد

کاهش عملکرد محصولات زراعی براثر سیلاب در مازندران

اسرار پشت پرده بارندگی های امسال چیست؟

مددجویان سیلزده بهزیستی مازندران مستمری سه برابری گرفتند

پایداری آب شرب در شهرستان های سیل زده مازندران

تداوم ممنوعیت تردد اتوبوس در کندوان

طرح بوم گردی در 160 روستای مازندران اجرا می شود

بناهای غیرمجاز حریم رودخانه های رامسر تخریب می شوند

کمک به همنوع دستور دینی و قرآنی است

اندر احوالات شهرستان جویبار پس از سیل ویرانگر

لوزام خانگی پنج نوعروس سیلزده نیازمند در سیمرغ تامین شد

بسته بودن جاده ها ، بازارفرودگاههای مازندران را پر رونق کرد

بیش از یکصد تن خوراک دام در مناطق سیلزده مازندران توزیع شد

ترافیک سنگین محور هراز را یکطرفه کرد

23مرکز غیربهداشتی در مازندران پلمب شد

ارتباط مخابراتی مناطق سیل زده مازندران وصل شد

سیل به 400 خانوار مددجوی کمیته امداد مازندران خسارت زد

جاده کندوان برفی و ترافیک در مسیر جنوب به شمال سنگین است

سیمرغ از وضعیت بحرانی خارج شد

افزایش پروازهای نوروزی در فرودگاه نوشهر

سیلزدگان مازندران 40 میلیون ریال تسهیلات بلاعوض می گیرند

هشدار آمادگی برای تخلیه منازل حاشیه نکا رود

محورهای مازندران برفی است

چرخ پنجر گردشگری فرهنگی مازندران در رقابت با طبیعت گردی

2 میدان جدید در کتالم و ساداتشهر ایجاد می شود

اعزام 100 جهادگر مازندرانی به خوزستان

سواحل نوشهر در اختیار ارگان‌های دولتی!

پایان سال مازندران بارانی است

چالوس برای اسکان بیش از 140 هزار گردشگر نوروزی آماده شد

طرح مازندران پاک در شهر امامزاده عبدالله اجرا شد

تکمیل باغ بانوان ساری/ 10 میلیارد برای حصارکشی نیاز است

102 پایگاه امداد و نجات نوروزی در مازندران برپا می شود

مرمت 207 بنای تاریخی در مازندران

مساجد مازندران برای میزبانی از مسافران نوروزی شبانه روزی شدند

89 پایگاه اورژانس نوروزی درمازندران آماده شد

تفاوت فاحش مزایا و حقوق معلمان با سایر کارمندان دیگر دولت/فاکتورهایی که برای معلمان رنگ بهبود نمی گیرد!

تولیت موروثی مساجد مازندران مانع فعالیت کانون فرهنگی است

کشف و ضبط بیش از 170 هزار رشته دام فلسدار در مازندران

برگزاری آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی در مازندران

طلاب مازندران صاحب شناسنامه پژوهشی می شوند

انتقال آب دریای خزر فاقد پیوست اقتصادی و اجتماعی است

حال خوش حیات وحش در قرق های اختصاصی/خطر انقراض گونه های بومزاد

حوزه علمیه مازندران دوره کارشناسی ارشد برگزار می کند

نیروگاه زباله سوز نوشهر در کشمکش پیمانکار و شهرداری

افزایش 400 هزارتومانی حقوق با نرخ تورم مطابقت ندارد/ افزایش دستمزدها تنها یک مسکن!

مرگ 487 نفر براثر حوادث ترافیکی در مازندران

وقوع آتش‌سوزی مهیب در انبار چوب بابل

گوش هایی که بدهکار قانون نیست!

چرا در نوروز نرخ هتل ها گران تر می شود؟

"پول" آرامش می‌آورد؟