پیام مازند

آخرين مطالب

خانه های تاریخی "بلده" محکوم به نابودی! مقالات

خانه های تاریخی "بلده" محکوم به نابودی!

  بزرگنمايي:

پیام مازند - بلده دارای قلعه ها و بناهای تاریخی فراوانی بوده اما در طول سال ها به دلیل عدم توجه به آثار و سرمایه های ملی خبری از این بناها نیست.
علی حسن نژاد کارشناس گردشگری و پژوهشگر فرهنگ مازندران  با اشاره به اینکه شهرستان نور یکی از مناطق قدیمی مازندران است، اظهارکرد: اسم قدیمی نور(سُولد ، سُولیده ، سُلده) بوده که در کتاب های قدیمی با نام رستم دار به معنی مردمی که شغل ماهیگیری دارند یاد شده و پس از آن در سال 1339 به سُولده تغییر نام داده است.
وی با بیان اینکه نور از شرق به آمل ، از جنوب به تهران ، از غرب به نوشهر ، از شمال به دریا و از شمال شرق به محمودآباد ختم می شود، تصریح کرد: "رستم دار" در زمان قدیم شامل چهار شهر ناتل ، بلده ،تمیشان و ماهان بود که در جدیدترین کشفیات باستان شناسی آثاری از دوره اشکانیان پیدا شده است.
پژوهشگر فرهنگ مازندارن با بیان اینکه این منطقه در زمانی رویان هم نامیده می شدکه شامل سه ناحیه نوشهر،چالوس و نور بود،خاطرنشان کرد: در گذشته مرزهای این منطقه به رودسر گیلان هم می رسید و زمانی هم جزء شهرستان آمل بود اما این سال ها دارای سه بخش مرکزی، بلده و چمستان و شامل پنج شهر نور، رویان(علمده)، ایزدشهر ، بلده و چمستان است.
*جاذبه های گردشگری شهرستان نور
حسن نژاد با اشاره به اینکه گردشگری در شهرستان نور شامل دریا ،دشت، جلگه،جنگل است،خاطرنشان کرد: روستا،چشمه ،پارک جنگلی نور، ناتل ،شاه بالو درآهودشت ، سواحل رویان، نور، رستمرود، ایزدشهر، جنگل میانبند ، جنگل روستای سرکاج ، خانه نیمایوشیج در یوش، پاک جنگلی و چشمه کشپل، تالاب های رستمرود و روستاهای گردشگری بخش بلده و چند شهر دیگر ،آبشار آبپری، دریاچه الیمالات در 8 کیلومتری نور، آبشار سی سنگان در تنگه معروف نهررودبار در 25 کیلومتری ییلاق نور(بلده) که معروف به جاده آب پری و آبشار "حرام اُو" هم از دیگر جاذبه های گردشگری نور است.
این کارشناس گردشگری از نقاط گردشگری بلده به قلعه سلطان احمد اشاره کردو گفت: قلعه سلطان احمد بلده در دامنه کوه قرار دارد که دومین بنای مرتفع شهرستان نور محسوب می شود که گنبد آن مخروطی و مصالح آن از آجر و روکش گچ و کتیبه ای به خط کوفی که دو بار به نام های حضرت محمد(ص) و حضرت علی(ع) منقوش شده است.
این پژوهشگر مازندران با اشاره به اینکه بناهای تاریخی شهر بلده به زمان ساسانیان و سلسه شاهان پادوسبانان طبرستان می رسد، افزود: قلعه پولاد در زمان سلسله پادوسبانان طبرستان ساخته شده و تمامی قسمت های یک مجموعه حکومت محلی اعم از دروازه و اسطبل و نگهبانی و دیده بانی را دارد که به شهر مشرف بوده؛ زمانی که گردشگران از سمت نور یا جاده پل زنگوله وارد شهر بلده شوند سمت راست بالای شهر این قلعه بسار دیدنی است.
وی با بیان اینکه دره پولاد تنگه که چشمه های متعدد و درختان انبوه و صخره های بسیار بزرگی دارد، یادآور شد: از دیگر جاذبه های گردشگری نور می توان به ارتفاعات کوه لاواش و آبشار سواسره با ارتفاع 100 متر، عمارت خان بابا خان و مقبره و تکیه تاکر که دارای ثبت ملی است و کیجاپل (پل دختر)و ریکا پل( پل پسر) که دردهستان تتارستاق روستای و لاشید واقع شده،اشاره کرد.
این پژوهشگر مازندارنی از دهستان شیخ فضل الله نوری به عنوان یکی از دهستان های بلده نام برد و افزود: البته در رابطه با زندگی و زادگاه شیخ فضل الله اختلاف هایی وجود دارد که به نقل از بیشتر منابع وی اهل کجور و نوشهر و مشخصا روستای لاشک بوده اما قول هایی وجود دارد که شیخ فضل الله نوری درس های مقدماتی را در بلده خواند و از این رو دهستانی به اسم ایشان باقیست ولی متاسفانه خانه ای در این منطقه نمانده است .
وی در ادامه گفت: از دیگر مشاهیر نور می توان به نیما یوشیج ،اباعبدالله ناتلی ،استاد غلامحسین بنان، پیروز مجتهد زاده ، علامه محدث نوری ،ملا علی نوری،رضا خراط شاعر معروف اشاره کرد که غلامحسین بنان از مشاهیر بلده و روستای انگرود بود، اگرچه بنان در تهران به دنیا آمد اما پدر وی که دستی در موسیقی داشت اهل این روستا بوده و خانه پدری این موسیقی دان همچنان باقی است.
حسن نژاد افزود:هرچند خانه بنان فروخته شده و مالک شخصی دارد و بنابه شنیده ها صاحب ملک برای در اختیار قرار دادن این خانه به میراث فرهنگی موافقت نکرده است.
*ماسوله ای در دل مازندران
این پژوهشگر مازندرانی روستای نج در بخش بلده را ماسوله مازندران دانست و افزود: بافت قدیمی و معماری شبیه به معماری ماسوله گیلان این روستا را به یکی از نقاط زیبای گردشگری تبدیل کرده است که هنوز تحت تاثیر زندگی شهری قرار نگرفته و نوع ساخت خانه ها و معماری خاص آن بسیار جذاب و چشم نواز است.
*چرخ صنعت گردشگری مازندران لنگ است
کارشناس گردشگری با اشاره به اینکه گردشگری به عنوان یک صنعت پایدار از نظر منابع ارزی و دیدگاه توسعه پایدار در اقتصاد معیشتی هر منطقه موثر است، اظهارکرد: مازندران با دارابودن دریا ،دشت، جنگل،کوهپایه، کوهستان، آثار طبیعی و باستانی که می تواند محل جذب گردشگران زیادی باشد اما متاسفانه با داشتن همه این ویژگی ها هنوز نتوانسته به قطب گردشگری تبدیل شود.
وی با بیان اینکه مازندران در تمام فصول سال با آب و هوای بسیار مطلوب تنها استانی است که می تواند گردشگرپذیر باشد، تصریح کرد: آماده کردن دیدگاه مردم برای جذب گردشگر در میراث کهن آیین ها، موسیقی،افسانه ها، معماری ،شیوه زندگی ، دامداری، کشاورزی و ایجاد موزه های محلی و خانه های مشاهر می تواند بسیار در جذب گردشگرموثر باشد.
پژوهشگر مازندرانی در پایان یادآورشد : ترسیم نقشه های ویژه گردشگری و استفاده از امکانات رسانه ای وهماهنگی با تور گردانان برای معرفی بلده و همچنین ساماندهی صنایع دستی،ابزارآلات، غذاهای محلی و ایجاد رستوران ها محلی ،تهیه محصولات کشاورزی سالم و ارگانیک و تهیه محصولات دامداری ،راه اندازی و کشت گیاهان دارویی در منازل مردم و تبدیل خانه ها به اقامتگاه های بومی در روستاها با صحنه آرایی بومی و جذاب در کنار نگاه به روز به المان شهری می تواند بلده را به عنوان قطب گردشگری معرفی کند.
*بلده قدیمی ترین منطقه تاریخی مازندارن
قوام الدین بینایی کارشناس تاریخ  با اشاره به اینکه بخش بلده یکی از قدیمی ترین نقاط تاریخی مازندران است،اظهار کرد: بلده از دوران کهن بخش مهم و اساسی شهرستان نورمحسوب می شد و سابقه اش به دوره های قبل و پس از اسلام می رسد، بسیاری از رجال سیاسی نور به بلده تعلق داشتند.
کارشناس تاریخ با بیان اینکه بخش بلده با حدود 70 پارچه آبادی از دونا در کندوان تا رزن درهراز را در دل خود جای داده است، تصریح کرد: بلده تا شهریور سال 1320 یعنی زمان پهلوی اول از نقاط پرجمعیت طبرستان و مازندران بوده که ازشهریورسال 1320 به بعد روند مهاجرت سرعت پیدا می کند و این روند پس از انقلاب با شدت بیشتری همراه بود که مهم ترین علت آن نبودن جاذبه های اسکان برای نسل جوان بوده است.
*خبری از خانه های دوران کهن در بلده نیست
وی در ادامه گفت: بلده دارای جاذبه های گردشگری فراوان و قلعه ها و بناهای تاریخی بوده اما در طول سال ها به دلیل عدم توجه به آثار و سرمایه های ملی خبری از این بناها نیست.
این کارشناس تاریخ با اشاره به اینکه با رسیدگی بیشتر به آثار تاریخی و سرمایه های ملی،رونق اقتصادی منطقه را می توان افزایش داد، خاطرنشان کرد: کشورهای همسایه ایران برای جذب توریست و گردشگر با میلیارد ها تومان جزیره ای مصنوعی ایجاد می کنند و این درحالی است که هریک از روستاهای بلده پتانسیلی بکر و جذاب را در خود نهفته دارد اما متاسفانه نادیده گرفته شده است.
بینایی اظهار کرد: نمونه های زیادی مانند خانه دکتر صدیقی پدرعلم جامعه شناسی نوین، استاد بنان و غیره که دروضعیت نامطلوب قرارداد و اگراین خانه ها خریداری و بازسازی شود از چهار گوشه جهان فقط برای بازدید از منازل این بزرگان خواهند آمد و به اقتصاد منطقه کمک خواهد شد.
*ناتوانی میراث فرهنگی در حفظ آثار تاریخی
این کارشناس تاریخ با اشاره به اینکه اگر اهمیت آثار باستانی در مدارس و دانشگاه ها و روزنامه و فضاهای مجازی بر مردم شناخته شود در حفظ این آثار اهتمام بیشتری خواهد شد، تصریح کرد: سازمان میراث فرهنگی از بدو پیدایش علی رغم تلاش های زیادی که انجام داد تاکنون نتوانست رسالت خود را به دلیل کثرت آثارخوب انجام دهد.
وی افزود: به نهادهای دولتی به دلیل نبود بودجه و عزم جدی نباید امید داشت، باید نهادهای مردمی خود وارد عمل شوند و این روند را به صورت خودجوش توسط یک سازمان مردم نهاد پیگیری کنند تا به نتیجه مطلوب برسد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ساخت و سازهای افسار گسیخته در روستاهای رامسر، عامل توسعه یا نابودی؟

همیشه رد پای یک دوست در میان است!

هنجارشکنی در سد لفور تا بازداشت عاملین نابهنجاری

تور زیرزمینی در اعماق معدن/از دنیای رنگارنگ جنگل‌ تا جهان معادن

سایه بختک حاشیه نشینی بر سر نوشهر/ جلوی سیل مهاجرت را بگیرید!

مهارت در گوش دادن؛ راهکاری موثر برای برقراری ارتباطات با دیگران

موجی نو از سد معبرها؛ انتخاب سلیقه ای جمع آوری معابر عمومی در تنکابن!

فشار خون ، قاتل خاموش اما قابل کنترل

نشان یونسکو بر پیشانی هنرهای سنتی/ گلیمچه جهانی زیر پای دلالان

سرریز فاضلاب ها و مساله شنا در دریای خزر

کتب درسی و محیط زیستی که نیست

حال ناخوش واحدهای تولیدی در سوادکوه/ کارگرانی که بیکار شدند

دوران نوجوانی دختران چگونه می گذرد؟

توقف قطار گردشگری مازندران در ایستگاه مخالفت‌ها

هویت مازندران در محاصره حفر چاه های غیر مجاز/ گنجی در کار نیست

اعتیاد و عوامل موثر در آن

نوای «الغوث الغوث »در دیار علویان پیچید

امواج کشنده خزر در مسیر رام شدن

آزادی به شرط گلریزان/ نیازمندانی که یاری خیران را می طلبند

گنحینه هایی غریب در سپهر گردشگری مازندران

زنان در پی اثبات خود در دنیای مردانه؟!

دامداری صنعتی مهمان ناخوانده روستای توبن!

قطع سالانه 50 هزار اصله درخت در مازندران/متهم تراشی جالب یک شورا

بودجه فرهنگی دانشگاه ها یا وعده های سرخرمن؟!

جای خالی بهار نارنج در سپهر گردشگری مازندران

خزر؛ فاضلاب شده است؟!

سر چشمه احساس ناامنی اجتماعی زنان در جامعه کجاست؟

نقش حجاب در امنیت و آرامش روانی

دام هایی که می گویند هست اما نیست!

زخمِ نگرش های غلط بر پیکر بیماران خاص

بازگشت خاموش برندهای تقلبی خارجی به مازندران

کارگران مشغول کار نیستند/ زخم «خصولتی» بر اندام نساجی و خزر خز

همیشه پای یک انسان در میان است

«ورف چال»؛ تجربه 600 ساله مدیریت روستایی

بلوغ شورا، شاید وقتی دیگر

جنب و جوش آبزی پروری مازندران در سیلاب بهاری

سیل، سیل است چه فرقی می‌کند...

پرواز دوباره زنبورداری ییلاقی در مازندران از خاکستر سیل

جادوی رنگ ها در « مرداب هسل»

مزرعه ای هزاررنگ در اتاق چندمتری/ جشنواره صیفی جات در تنکابن

سدهای مازندران نمی شکند/ سرریز شدن سدها و پایان خشکی تالاب

مجمه وری ؛ جشن متفاوت برای میلاد عدالت

دعا سپری محکم در برابر سیل مشکلات

ضرورت شناسایی کانون های بحرانی سیل در غرب مازندران

لحاف دوزی؛ گم شده در لابه‌لای مدرنیته

پیش بینی افزایش 70 درصدی تولید گندم در مازندران

بازگشت آرامش با اما و اگرها به جاده های مازندران

متهم ردیف اول سیل مازندران کیست؟

سازه های باکیفیت در برابر سیل تخریب نمی شود

افزایش 75 درصدی آب پشت سدهای مازندران