پیام مازند

آخرين مطالب

زنان اسیر در چنگال "خشونت"/ آمارهای ارائه شده در مورد خشونت زنان واقعی نیست مقالات

زنان اسیر در چنگال "خشونت"/ آمارهای ارائه شده در مورد خشونت زنان واقعی نیست

  بزرگنمايي:

پیام مازند- بنابر آخرین آمار سازمان ملل، 35 درصد از زنان و دختران در سراسر جهان به نوعی خشونت فیزیکی یا جنسی را در طول عمر خود تجربه کرده‌اند،علاوه بر این تخمین زده می‌شود که 30 میلیون دختر زیر 15 سال در معرض خطر ختنه یا ناقص سازی جنسی قرار دارند و 130 میلیون دختر و زن نیز در سراسر جهان مورد ناقص‌سازی جنسی قرار گرفته‌اند، همچنین 250 میلیون زن در جهان پیش از سن 15 سالگی و به عنوان کودک ازدواج کرده‌اند.

در کشور ایران نیز طی سه دهه اخیر قوانینی که توسط مجلس شورای اسلامی تدوین شده، معمولا حقوق ویژه‌ای را برای مردان قائل است، به عنوان مثال تعدد زوجین، در دست داشتن امکانات و منابع مالی، موافقت مردان با حق کار زنان، تمکین جنسی زنان در قوانین به عنوان یک حق یک طرفه برای مردان شمرده شده که به ابعاد و اشکال مختلف به خشونت علیه زنان دامن زده، متاسفانه این خشونت را بسیاری از مردان حق خود می‌دانند و به عنوان یک رفتار غیرانسانی تلقی نمی‌کنند.

 

*رفتارهای فمینیستی در بحث خشونت علیه زنان ناپسند است

عبدالله رضیان نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: قوانین بسیاری در مورد منع خشونت زنان داریم که  برخی از آن ها به درستی اجرا نشده  اما رفتارهای فمینیستی نیز در این راستا ناپسند است.

وی افزود: نظارت در امر حمایتی  ضعیف است،باید به زنان به عنوان یک عنصر مهم در خانواده توجه بیشتری شود.

مردم قائمشهر در  مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هرچند آمار خشونت علیه زنان در کشورمان بسیار کمتر از کشورهای دیگر است، یادآورشد: اما قانون هایی نیز برای جلوگیری از این امر مصوب شده است.

رضیان گفت: خشونت علیه زنان در خانواده های آسیب پذیر که دارای معضلاتی چون اعتیاد به همراه مشکلات اقتصادی معیشتی  دارند بیشتر به چشم می خورد.

*لزوم ساماندهی فضای معنوی و اقتصادی خانواده های آسیب پذیر

وی با اشاره به اینکه باید زمینه این خشونت ها  شناسایی و مرتفع گردد،تصریح کرد: با ساماندهی فضای معنوی و اقتصادی خانواده ها بسیاری از مشکلات در حوزه خشونت علیه زنان رفع می شود.

این حقوقدان با اشاره به اینکه پرداخت نصف حقوق  مردان به زنان نوع دیگری از خشونت تلقی می شود، افزود: زنان سرپرست خانوار که دارای مشکلات اقتصادی هستند مجبور می شوند با نصف حقوق مردان کار کنند و این نیز خود نوعی خشونت علیه زنان محسوب می شود.

وی با بیان اینکه اینکه زنان نصف حقوق مردان بگیرند اما مانند آن ها کار کنند نشان از ضعف قانون کار است،خاطرنشان کرد: در سیاست گذاری های عمومی کشور و در مجلس باید بررسی‌های جدی‌تری در این حوزه صورت گیرد تا زنان در کار به استثمار گرفته نشوند.

امضای اوراق سوری از چالش های حقوقی زنان

رضیان با بیان اینکه در حالی که در اغلب موارد زنان طبق قانون کار حقوق دریافت نمی کنند،  خاطرنشان کرد: امضای اوراق سوری مبنی بر دریافت حقوق مکفی یکی از چالش های حقوقی زنان بوده که در این راستا وزارت کار متولی این امر است و تامین اجتماعی باید به حقوق قانونی آنها رسیدگی کند.

*گزارش 603 مورد همسر آزاری در 8 ماهه نخست سال به اورژانس اجتماعی مازندران

سعید آرام مدیرکل بهزیستی استان مازندران نیز در بحث خشونت زنان اظهارکرد: در این راستا اورژانس اجتماعی به بانوانی که مورد خشونت ‏قرار گرفته اند،خدمات ارائه می دهد.

وی با بیان اینکه در 8 ماهه نخست سال جاری 603 مورد تحت عنوان همسر آزاری با اورژانس اجتماعی تماس گرفتند، یادآورشد: 190 مورد نیز به ماشین های اورژانس در مناطق حاشیه ای و در معرض آسیب و 36 مورد نیز در مراکز اورژانس به صورت حضوری مراجعه کردند.

آرام در مورد سن خانم های مراجعه کننده به مراکز اورژانس اجتماعی که به صورت حضوری و یا تماس تلفنی بوده گفت: بیشترین آمار مربوط به خانم هایی در گروه سنی 20 تا 29 سال و  30 تا 39 سال که بیشترین آزار را متحمل شده بودند اختصاص داشت؛ همچنین بیشترین شکایت از  نوع همسر آزاری بوده است.

*همسرآزاری از نوع برخورد غیرفیزیکی و مسامحه نیز است

وی با تاکید بر اینکه همسر آزاری از نوع برخورد غیرفیزیکی و مسامحه نیز است، افزود : همسر آزاری از نوع غفلت، مسامحه و بی توجهی که خشونت روانی را نیز در پی دارد 43 درصد از  آمار را به خود اختصاص داده است.

مدیرکل بهزیستی استان مازندران در مورد میزان مراجعات خشونت های فیزیکی زنان تصریح کرد: بر اساس گزارش اورژانس اجتماعی 24 درصد همسرآزاری از نوع آزار جسمی و فیزیکی اعلام شده است.

آرام با اشاره به اینکه بسیاری از بانوان به دلیل مسائل فرهنگی و خانوادگی اقدام به شکایت نکرده و حتی تماس هم نمی گیرند، گفت: از میزان افرادی که به اورژانس اجتماعی مراجعه کرده یا تلفنی مشکل خود را بازگو کردند،350 مورد به صورت تلفنی رفع چالش شده و حدود 150 نفر به مرکز " مداخله در بحران" ارجاع داده شدند، تعداد 7 نفر نیز در مراکز برای دریافت خدمات تخصصی تر اسکان داده شدند.

وی خاطرنشان کرد:در بخش اورژانس اجتماعی آموزش های لازم  به خانواده  های بانوان نیز ارائه می شود زیرا عمدتا خشونت از طرف همسر و پس از آن از طرف والدین اتفاق افتاده است.

توانمندسازی بانوان راهکار اساسی در مقابل خشونت

مدیرکل بهزیستی استان مازندران مهم‌ترین راهکار مقابله با خشونت  علیه زنان را امر فرهنگ سازی عنوان کرد و افزود: نگرش و رویکرد جامعه را با آموزش می توان تغییر داد،در این راستا توانمندسازی زنان بسیار حائز اهمیت است.

وی در پاسخ به اینکه بسیاری از زنان به دلیل اینکه مجدداً باید در خانواده زندگی کنند در هنگام مواجه با خشونت هیچ اقدامی نکرده و به اورژانس مراجعه نمی کنند، اظهارکرد: در این راستا تلفن 123  اورژانس اجتماعی و 1480 از خطوط مشاوره ای است که به صورت رایگان در اختیار بانوان قرار داشته تا آموزش های لازم به همراه مشاوره را دریافت کنند.

مدیرکل بهزیستی استان مازندران تاکید کرد: آموزش ها باید از مهدهای کودک آغاز شود همچنین مشاوره های پیش از ازدواج حتما از طرف زوجین جدی گرفته شود. 

آرام با اشاره به اینکه همیشه در بحث خشونت یک دندان شکسته و صورت کبود مطرح نیست،گفت: خشونت اضطرابی امری است که امروزه بانوان جامعه ما را درگیر خود کرده ،به طوری که زنان  دغدغه زیباتربودن را دارند و این یک اضطراب است که از فرم طبیعی خارج می شود و خشونت جسمی و روحی آنها را به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه سلامت خانواده، پایه و اساس سلامت اجتماعی است،تصریح کرد : آن چه امروزه تهدید  جدی برای خانم ها تلقی می‌شود فشار روحی و روانی بوده که این معضل ارکان سلامت خانواده را به خطر می اندازد.

قانون های حمایتی در مورد زنان به درستی اجرا نمی شود

مدیرکل بهزیستی استان مازندران در مورد وجود قانون هایی در مورد منع خشونت علیه زنان خاطرنشان کرد: در کشور قانون در این خصوص خصوص کم نیست اما متاسفانه به درستی اجرا نمی شود.

 آرام گفت: جامعه ما اعتقاد دارد که دوران مردسالاری گذشته است، اما در بسیاری از خانواده‌ها هنوز حکومت مردان احساس می شود و بعضا فرزند و نفقه ابزاری برای آزار زنان دیده می شود.

 وی افزود: تغییر نگرش مردان جامعه با آموزش می تواند از خشونت علیه زنان بکاهد.

*خشونت علیه زنان یک آسیب اجتماعی

عباسی مدیرکل پزشکی قانونی استان مازندران نیز با بیان اینکه خشونت در مقابل زنان از موارد آسیب های اجتماعی محسوب می شود،اظهارکرد: دو مقوله خشونت جسمی و تجاوز جنسی از نظر ما در مقوله خشونت مطرح است.

وی در تعریف رفتار خشونت آمیز با زنان خاطرنشان کرد: هر گونه رفتار و یا گفتاری که از سوی مرد و یا زن باعث آسیب های جسمی و روانی گردد، خشونت  تلقی می شود

*ضرب و شتم بیشترین مورد خشونت علیه زنان

مدیرکل پزشکی قانونی استان مازندران همچنین گفت: بیشترین موردی که در خشونت علیه زنان نمود عینی دارد ضرب و شتم بوده که در مازندران آمار بسیار بالایی را به خود اختصاص نداده است.

عباسی با بیان اینکه خشونت علیه زنان علایمی همچون اختلالات خواب و افسردگی را به همراه دارد، تصریح کرد: در مورد تجاوزات جنسی که نوع دیگری از خشونت است، باید مراقبت بیشتری از سوی خانواده ها برای کودکان و نوجوانان و جوانان انجام شود.

  * آمارهای ارائه شده در مورد خشونت زنان واقعی نیست

وی  افزود: از آن جا اغلب زنان به دلایل فرهنگی در مواجهه با خشونت شکایت نمی کنند آمارهای واقعی در مورد این پدیده وجود ندارد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان مازندران تصریح کرد: آمار نزاع در 24درصد و درگیری‌های خانوادگی به خشونت های علیه زنان کمتر از 10 درصد است که عموما به دلیل عدم شکایت زنان این آمار واقعی نیست.

عباسی گفت: هرچند خشونت علیه زنان وجود دارد اما سیستم های حمایتی ما در این بخش  ضعیف عمل کرده است.

وی افزود: به دلیل ضعف سیستم های حمایتی مناسب برای زنان،شکایتی از سوی این قشر صورت نمی گیرد، زیرا آن ها پس از اعمال خشونت توسط همسر و یا اعضای خانواده مجددا باید به خانواده بازگردند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ارجاع به مطب؛ نسخه بیمارستانی برخی از پزشکان مازندران

این جاده‌ها به مقصد نمی‌رسند

طرح مازندران پاک در کش‌وقوس برداشت‌های اداری

چرا برخی از کودکان لکنت زبان می گیرند؟

غرق شدن در گرداب فضای مجازی به چه قیمتی؟!

خانه به دوشی بیماران ام اس/ سالانه 40 بیمار در آمل افزوده می شود

جای خالی تدبیر و مسئولیت در گردشگری های نوپدید مازندران

میراث خواران ، چابکتر از میراث داران

مشکل سوخت کشاورزی در بهشهر ؛ از کندی ثبت سامانه تا چاههای غیرمجاز

ساخت و سازهای افسار گسیخته در روستاهای رامسر، عامل توسعه یا نابودی؟

همیشه رد پای یک دوست در میان است!

هنجارشکنی در سد لفور تا بازداشت عاملین نابهنجاری

تور زیرزمینی در اعماق معدن/از دنیای رنگارنگ جنگل‌ تا جهان معادن

سایه بختک حاشیه نشینی بر سر نوشهر/ جلوی سیل مهاجرت را بگیرید!

مهارت در گوش دادن؛ راهکاری موثر برای برقراری ارتباطات با دیگران

موجی نو از سد معبرها؛ انتخاب سلیقه ای جمع آوری معابر عمومی در تنکابن!

فشار خون ، قاتل خاموش اما قابل کنترل

نشان یونسکو بر پیشانی هنرهای سنتی/ گلیمچه جهانی زیر پای دلالان

سرریز فاضلاب ها و مساله شنا در دریای خزر

کتب درسی و محیط زیستی که نیست

حال ناخوش واحدهای تولیدی در سوادکوه/ کارگرانی که بیکار شدند

دوران نوجوانی دختران چگونه می گذرد؟

توقف قطار گردشگری مازندران در ایستگاه مخالفت‌ها

هویت مازندران در محاصره حفر چاه های غیر مجاز/ گنجی در کار نیست

اعتیاد و عوامل موثر در آن

نوای «الغوث الغوث »در دیار علویان پیچید

امواج کشنده خزر در مسیر رام شدن

آزادی به شرط گلریزان/ نیازمندانی که یاری خیران را می طلبند

گنحینه هایی غریب در سپهر گردشگری مازندران

زنان در پی اثبات خود در دنیای مردانه؟!

دامداری صنعتی مهمان ناخوانده روستای توبن!

قطع سالانه 50 هزار اصله درخت در مازندران/متهم تراشی جالب یک شورا

بودجه فرهنگی دانشگاه ها یا وعده های سرخرمن؟!

جای خالی بهار نارنج در سپهر گردشگری مازندران

خزر؛ فاضلاب شده است؟!

سر چشمه احساس ناامنی اجتماعی زنان در جامعه کجاست؟

نقش حجاب در امنیت و آرامش روانی

دام هایی که می گویند هست اما نیست!

زخمِ نگرش های غلط بر پیکر بیماران خاص

بازگشت خاموش برندهای تقلبی خارجی به مازندران

کارگران مشغول کار نیستند/ زخم «خصولتی» بر اندام نساجی و خزر خز

همیشه پای یک انسان در میان است

«ورف چال»؛ تجربه 600 ساله مدیریت روستایی

بلوغ شورا، شاید وقتی دیگر

جنب و جوش آبزی پروری مازندران در سیلاب بهاری

سیل، سیل است چه فرقی می‌کند...

پرواز دوباره زنبورداری ییلاقی در مازندران از خاکستر سیل

جادوی رنگ ها در « مرداب هسل»

مزرعه ای هزاررنگ در اتاق چندمتری/ جشنواره صیفی جات در تنکابن

سدهای مازندران نمی شکند/ سرریز شدن سدها و پایان خشکی تالاب