پیام مازند

آخرين مطالب

قسمت دوم/ بررسی علمی ایسنا در خصوص انتقال آب دریای خزر به سمنان

انتقال آب خزر به سمنان، تهاجمی بزرگ به حوزه آبریز مازندران! مقالات

انتقال آب خزر به سمنان، تهاجمی بزرگ به حوزه آبریز مازندران!

  بزرگنمايي:

پیام مازند - داشتن صنایع آب بَر در سمنان و توسعه شهرها در کویر فاقد توجیه عقلانی است و لزوم اینکه شما اهل یک منطقه باشید و بخواهید آن را به هر قیمتی توسعه دهید از اساس اشتباه بوده، انتقال آب دریای خزر ساده ‎ لوحانه ترین حالت ممکن و مصداق دیگری از تهاجم به حوزه ها و منابع آبریز استان مازندران است.
عزیر عابسی استادیار دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل  با انتقاد از دولت در هر تایید به انتقال آب خزر به سمنان با یادآوری مخالفت رئیس جمهوری آمریکا نسبت به گزارشات گرمایش جهانی زمین اظهارکرد: همان طور که هیچ دولتی از متخصصین خود تبعیت نکرده و به توصیه و هشدارهای آنان توجه نمی کند، آقای روحانی نیز به هشدارهای متخصصین خود بی اعتنا است.
وی با بیان اینکه تهاجم به حوزه آبریز مازندران از چندین سال پیش آغاز شده است،تصریح کرد: انتقال آب دریای خزر به استان سمنان ساده ‎ لوحانه ‎ ترین حالت ممکن و مصداق دیگری از تهاجم به حوزه ها و منابع آبریز استان مازندران است.
دلایل انتقال آب یک بهانه است!
عابسی در ادامه با توجیه‏ ناپذیر خواندن دلایل انتقال آب از سوی نمایندگان سمنان، هدف آنان را تنها به کرسی نشاندن تصمیم خود و فاقد نیات خیرخواهانه دانست و اظهار کرد: دلایلی چون مصرف آب شرب، کشاورزی و صنعت تنها بهانه ای برای انتقال آب به هر نحو ممکن بوده و این افراد بدنبال کشاندن جمعیت بیشتر به سمنان و توسعه فیزیکی و ساختاری این استان هستند چرا که مدعی اند سمنان بهترین گزینه جایگزین برای پایتخت شدن پس از تهران است.
دبیر کارگروه تخصصی پسماند و محیط زیست اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران خطاب به مسئولین دغدغه ‎ مند سمنان که داعیه انتقال آب دارند، گفت: این مسئولین پاسخ دهند که چرا تاکنون در خصوص عدم احیاء و بکارگیری تصفیه خانه ها، عدم اجرای طرح های آبخیزداری، اصلاح الگوی کشت و راهکارهای تغذیه آب های زیرزمینی، آماری به وزارت نیرو ارائه نکرده اند.
راه حل ‎ های تامین آب استان سمنان
وی سمنان را فاقد ساختار لازم برای در اختیار داشتن جمعیت بالا معرفی و خاطرنشان کرد: داشتن صنایع آب بَر در این منطقه و توسعه شهرها در کویر فاقد توجیه عقلانی است و لزوم اینکه شما اهل یک منطقه باشید و بخواهید آن را به هر قیمتی توسعه دهید از اساس اشتباه است.
عابسی پافشاری برای توسعه یک منطقه کویری را نقد و خاطرنشان کرد: اگر نیاز به توسعه ضروری بوده شما می توانید بر روی ظرفیت استان هایی چون سیستان، خوزستان، بندرعباس و بوشهر سرمایه گذاری کرده و این مناطق را گسترش دهید چرا که هزینه های تامین منابع برای آنها توجیه پذیر است.
توسعه محدود و غیر آب بر
وی با اشاره به طرح آمایش سرزمین در مورد سمنان گفت: بر اساس این طرح توسعه سمنان محدود و غیر آب بَر بوده و پایش های وزارت نیرو در آمایش سرزمین، سمنان را فاقد ساختار لازم برای توسعۀ بیشتر معرفی کرده است، بنابراین نباید اجازه داد در این مناطق صنایع آب‏بر افزایش یافته و احداث شود.
عابسی با ذکر مثالی در تشریح این مطلب اظهارکرد: همان طوری شهر ساری به دلیل وسعت محدود و فاصله کوتاه بین کوه و دشت، توانایی و ظرفیت جمعیت بیش از 5 میلیون نفر را ندارد بنابراین هر سرزمینی با توجه به مقتضیات مکانی و اقلیمی خود دارای ظرفیت محدودی است.
محدویت در کشاورزی
عضو هیئت علمی دانشگاه نوشیروانی بابل با بیان اینکه سمنان می تواند با محدود کردن کشاورزی و استفاده از الگوی کشت خاص و غیر آبی مشکلات آب بخش کشاورزی را مرتفع کند، افزود: استفاده از کشت هایی که به خشکی مقاوم بوده و نیاز آبی چندانی نداشته باشند می تواند کشاورزی سمنان را از بحران نجات داده و پایدار کند.
وی به کشت محصول طالبی و گرمک که از کشت های آب بر در سمنان هستند اشاره و تاکید کرد: چرا باید در مناطقی که با چالش های آب روبرو هستند محصولاتی تولید شود که نیاز آبی بالا داشته و چرا نباید در این مناطق کشاورزی هدفمند اجرایی شود.
مهار تمام آب های سطحی
عابسی در ادامه از مهار آب های سطحی با استفاده از تمامی امکانات سخن به میان آورد و با ذکر مثالی در عدم بکارگیری از ظرفیت آب باران گفت: استان خوزستان و بوشهر با مشکل آب مواجهند اما بارها شاهد بودیم که با کم ترین بارشی در این مناطق، روان آب و سیلاب براه افتاده و حجم وسیعی از آبی که می تواند براحتی مورد بهره برداری قرار گیرد از دست می رود.
وی با بیان اینکه ساختن سد تنها راه مهار آبهای سطحی نیست، خاطرنشان کرد: آبخیزداری، احداث سدهای گابیونی، مهار آب باران و سایر تکنیک هایی که سبب ذخیره منابع آبیِ رو زمینی شود از جمله راهکارهای مهار آب است.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی طرح مهار آب باران به وسیله سقف منازل یا( Rain harvest ) را بهترین راهکار برای تامین آب از طریق نزولات جوی عنوان کرد و افزود: از این طرق می توان آب مورد نیاز برای شستشو و کشاورزی را براحتی تهیه کرد زیرا این شیوه الگوی موفقی است که در دنیا اجرا شده است.
عابسی جمع آوری آب باران از طریق سقف منازل و هدایت آن از شیروانی ها به داخل منبع های ذخیره را روش استحصال باران معرفی و تاکید کرد: این روش هم اکنون در هامبورگ آلمان، زوریخ سوئیس و دیگر مناطق جهان در حال اجراست که نمونه این طرح در روزگاران دور در ایران کاربرد داشته و از آب ذخیره شده حتی برای نوشیدنی های گرم نیز استفاده می شد.
چرا عاقل کند کاری که بازآرد پشیمانی
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی با اشاره به راه حل‏های دولتمردان و تصمیم گیران کشور تصریح کرد: به دلیل اینکه این نظرات بدون مطالعه و رأی مهندسین، متخصصین و کارشناسان و مطابق اظهارات یک نماینده مجلس یا استاندار مطرح می شود همواره به بدتر شدن مسائل منجر شده است.
عابسی در پایان ضمن یادآوری سرگذشت دریاچه ارومیه خطاب به کارشناسان و اصحاب رسانه گفت: از آنجا که این حادثه بعدها در ادبیات تاریخی منطقه مطرح می شود بنابراین دخالت تمامی کارشناسان و ورود اصحاب رسانه به این مسئله ضروری است تا ضمن قانع کردن اذهان و مسئولین دست اندر کار، جای پشیمانی و ندامت در آینده وجود نداشته باشد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لحاف دوزی؛ گم شده در لابه‌لای مدرنیته

پیش بینی افزایش 70 درصدی تولید گندم در مازندران

بازگشت آرامش با اما و اگرها به جاده های مازندران

متهم ردیف اول سیل مازندران کیست؟

سازه های باکیفیت در برابر سیل تخریب نمی شود

افزایش 75 درصدی آب پشت سدهای مازندران

عباس آباد با جاذبه ها طبیعی آماده میزبانی از موج دوم سفرهاست

پرستوها نحستین مهمانان بهاری به مازندران رسیدند

آخرین وضعیت مازندران 10 روز پس از سیل

گردن آویزی که از طبیعت چهار هزار سال پیش حکایت می‌کند!

اینجا "کوه تنها" به شما پیشنهاد می‌شود!

شادی های چهارشنبه سوری را با غم نیامیزیم

"قائم‌شهر"؛ شهر چند بام و یک هوا!

به شهر "نقی معمولی" خوش آمدید!

پرونده خجل ترین جانور خزری روی خط انتقال/«فک ها» به کویر می روند

اینجا جان می دهد برای لایو اینستاگرام!

مازندران به پیشواز بهار رفت/ آیین های نوبرانه نوروزی

حس تازگی در یک روستای 2500 ساله

جذابیت حضور در "میان مه، ابر و نم نم باران" را از دست ندهید!

سال تحویل بهار در شالیزارهای مازندران

منطقه ای در مازندران که تمام ایام سال دمای آن صفر درجه است!

بشارت عید با نوروزخوانی/ آئینی برای بدرقه سرما و استقبال از بهار

سفر به سرزمین رنگ‌ها

برق جاذبه های طبیعی در چشم ظرفیت گردشگری مذهبی مازندران

« دریا تا کویر»؛ مقصد بکر گردشگری در تعطیلات نوروز

افزایش 90 درصدی آمار فرار دختران در مازندران

روستاهای مازندران نقطه کانونی گردشگری نوروزی

زبانی که نفس‌هایش به شماره افتاده!

گره کور توسعه طرح های بوم گردی در رامسر

روایتی از حماسه مغفول مانده 7اسفند/تروریست ها یکساعته شکست خوردند

مادرانه‌های یک فعال رسانه‌ای در مازندران!

ویلاداران بی نام و نشان مازندران در انتظار مسافران نوروزی

پوشاک ایرانی، دست برتر اما توجه کمتر/ برندهایی که از آب نگذشته اند!

جاجیم آلاشت؛ زینت تخت شاهی در سرازیری سقوط

ترافیک ملی رامسر در بن بست کوه و دریا

گم شدن شادی در دنیای کودکان کار

گردشگری دریایی در مازندران معنا ندارد/آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم!

سایه بی اعتمادی بر سر موسسات خیریه

احداث نخستین مرکز بیماری‌های خاص در نور؛ پَر!

توسعه کشاورزی مازندران با شیرین‌سازی آب دریای خزر؟

آبخیزداری؛ ناجی "بحران آب" مازندران؟

اینجا قوها فریاد می‌کشند

رامسر؛ شهر تالاب‌ها/ ثبت 2290 تالاب در کنوانسیون عروس ایران

سنگینی کفه رژیم غذایی در ترازوی سلامتی مردم

برگی از خاطرات یک مبارز انقلابی

سرنوشت آن 12 میلیارد!؟

کلین‌خونی؛ درگیر مشکلات و مهاجرت

سیاست بده بستان دستگاه ها در اجرای ماده 25 بهبود کسب و کار

گل‌هایی که مانع خروج ارز از کشور می شوند

بهشت پرندگان مهاجر می‌خشکد/ روزگار برزخی یک تالاب