پیام مازند

آخرين مطالب

قسمت دوم/ بررسی علمی ایسنا در خصوص انتقال آب دریای خزر به سمنان

انتقال آب خزر به سمنان، تهاجمی بزرگ به حوزه آبریز مازندران! مقالات

انتقال آب خزر به سمنان، تهاجمی بزرگ به حوزه آبریز مازندران!

  بزرگنمايي:

پیام مازند - داشتن صنایع آب بَر در سمنان و توسعه شهرها در کویر فاقد توجیه عقلانی است و لزوم اینکه شما اهل یک منطقه باشید و بخواهید آن را به هر قیمتی توسعه دهید از اساس اشتباه بوده، انتقال آب دریای خزر ساده ‎ لوحانه ترین حالت ممکن و مصداق دیگری از تهاجم به حوزه ها و منابع آبریز استان مازندران است.
عزیر عابسی استادیار دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل  با انتقاد از دولت در هر تایید به انتقال آب خزر به سمنان با یادآوری مخالفت رئیس جمهوری آمریکا نسبت به گزارشات گرمایش جهانی زمین اظهارکرد: همان طور که هیچ دولتی از متخصصین خود تبعیت نکرده و به توصیه و هشدارهای آنان توجه نمی کند، آقای روحانی نیز به هشدارهای متخصصین خود بی اعتنا است.
وی با بیان اینکه تهاجم به حوزه آبریز مازندران از چندین سال پیش آغاز شده است،تصریح کرد: انتقال آب دریای خزر به استان سمنان ساده ‎ لوحانه ‎ ترین حالت ممکن و مصداق دیگری از تهاجم به حوزه ها و منابع آبریز استان مازندران است.
دلایل انتقال آب یک بهانه است!
عابسی در ادامه با توجیه‏ ناپذیر خواندن دلایل انتقال آب از سوی نمایندگان سمنان، هدف آنان را تنها به کرسی نشاندن تصمیم خود و فاقد نیات خیرخواهانه دانست و اظهار کرد: دلایلی چون مصرف آب شرب، کشاورزی و صنعت تنها بهانه ای برای انتقال آب به هر نحو ممکن بوده و این افراد بدنبال کشاندن جمعیت بیشتر به سمنان و توسعه فیزیکی و ساختاری این استان هستند چرا که مدعی اند سمنان بهترین گزینه جایگزین برای پایتخت شدن پس از تهران است.
دبیر کارگروه تخصصی پسماند و محیط زیست اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران خطاب به مسئولین دغدغه ‎ مند سمنان که داعیه انتقال آب دارند، گفت: این مسئولین پاسخ دهند که چرا تاکنون در خصوص عدم احیاء و بکارگیری تصفیه خانه ها، عدم اجرای طرح های آبخیزداری، اصلاح الگوی کشت و راهکارهای تغذیه آب های زیرزمینی، آماری به وزارت نیرو ارائه نکرده اند.
راه حل ‎ های تامین آب استان سمنان
وی سمنان را فاقد ساختار لازم برای در اختیار داشتن جمعیت بالا معرفی و خاطرنشان کرد: داشتن صنایع آب بَر در این منطقه و توسعه شهرها در کویر فاقد توجیه عقلانی است و لزوم اینکه شما اهل یک منطقه باشید و بخواهید آن را به هر قیمتی توسعه دهید از اساس اشتباه است.
عابسی پافشاری برای توسعه یک منطقه کویری را نقد و خاطرنشان کرد: اگر نیاز به توسعه ضروری بوده شما می توانید بر روی ظرفیت استان هایی چون سیستان، خوزستان، بندرعباس و بوشهر سرمایه گذاری کرده و این مناطق را گسترش دهید چرا که هزینه های تامین منابع برای آنها توجیه پذیر است.
توسعه محدود و غیر آب بر
وی با اشاره به طرح آمایش سرزمین در مورد سمنان گفت: بر اساس این طرح توسعه سمنان محدود و غیر آب بَر بوده و پایش های وزارت نیرو در آمایش سرزمین، سمنان را فاقد ساختار لازم برای توسعۀ بیشتر معرفی کرده است، بنابراین نباید اجازه داد در این مناطق صنایع آب‏بر افزایش یافته و احداث شود.
عابسی با ذکر مثالی در تشریح این مطلب اظهارکرد: همان طوری شهر ساری به دلیل وسعت محدود و فاصله کوتاه بین کوه و دشت، توانایی و ظرفیت جمعیت بیش از 5 میلیون نفر را ندارد بنابراین هر سرزمینی با توجه به مقتضیات مکانی و اقلیمی خود دارای ظرفیت محدودی است.
محدویت در کشاورزی
عضو هیئت علمی دانشگاه نوشیروانی بابل با بیان اینکه سمنان می تواند با محدود کردن کشاورزی و استفاده از الگوی کشت خاص و غیر آبی مشکلات آب بخش کشاورزی را مرتفع کند، افزود: استفاده از کشت هایی که به خشکی مقاوم بوده و نیاز آبی چندانی نداشته باشند می تواند کشاورزی سمنان را از بحران نجات داده و پایدار کند.
وی به کشت محصول طالبی و گرمک که از کشت های آب بر در سمنان هستند اشاره و تاکید کرد: چرا باید در مناطقی که با چالش های آب روبرو هستند محصولاتی تولید شود که نیاز آبی بالا داشته و چرا نباید در این مناطق کشاورزی هدفمند اجرایی شود.
مهار تمام آب های سطحی
عابسی در ادامه از مهار آب های سطحی با استفاده از تمامی امکانات سخن به میان آورد و با ذکر مثالی در عدم بکارگیری از ظرفیت آب باران گفت: استان خوزستان و بوشهر با مشکل آب مواجهند اما بارها شاهد بودیم که با کم ترین بارشی در این مناطق، روان آب و سیلاب براه افتاده و حجم وسیعی از آبی که می تواند براحتی مورد بهره برداری قرار گیرد از دست می رود.
وی با بیان اینکه ساختن سد تنها راه مهار آبهای سطحی نیست، خاطرنشان کرد: آبخیزداری، احداث سدهای گابیونی، مهار آب باران و سایر تکنیک هایی که سبب ذخیره منابع آبیِ رو زمینی شود از جمله راهکارهای مهار آب است.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی طرح مهار آب باران به وسیله سقف منازل یا( Rain harvest ) را بهترین راهکار برای تامین آب از طریق نزولات جوی عنوان کرد و افزود: از این طرق می توان آب مورد نیاز برای شستشو و کشاورزی را براحتی تهیه کرد زیرا این شیوه الگوی موفقی است که در دنیا اجرا شده است.
عابسی جمع آوری آب باران از طریق سقف منازل و هدایت آن از شیروانی ها به داخل منبع های ذخیره را روش استحصال باران معرفی و تاکید کرد: این روش هم اکنون در هامبورگ آلمان، زوریخ سوئیس و دیگر مناطق جهان در حال اجراست که نمونه این طرح در روزگاران دور در ایران کاربرد داشته و از آب ذخیره شده حتی برای نوشیدنی های گرم نیز استفاده می شد.
چرا عاقل کند کاری که بازآرد پشیمانی
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی با اشاره به راه حل‏های دولتمردان و تصمیم گیران کشور تصریح کرد: به دلیل اینکه این نظرات بدون مطالعه و رأی مهندسین، متخصصین و کارشناسان و مطابق اظهارات یک نماینده مجلس یا استاندار مطرح می شود همواره به بدتر شدن مسائل منجر شده است.
عابسی در پایان ضمن یادآوری سرگذشت دریاچه ارومیه خطاب به کارشناسان و اصحاب رسانه گفت: از آنجا که این حادثه بعدها در ادبیات تاریخی منطقه مطرح می شود بنابراین دخالت تمامی کارشناسان و ورود اصحاب رسانه به این مسئله ضروری است تا ضمن قانع کردن اذهان و مسئولین دست اندر کار، جای پشیمانی و ندامت در آینده وجود نداشته باشد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ارجاع به مطب؛ نسخه بیمارستانی برخی از پزشکان مازندران

این جاده‌ها به مقصد نمی‌رسند

طرح مازندران پاک در کش‌وقوس برداشت‌های اداری

چرا برخی از کودکان لکنت زبان می گیرند؟

غرق شدن در گرداب فضای مجازی به چه قیمتی؟!

خانه به دوشی بیماران ام اس/ سالانه 40 بیمار در آمل افزوده می شود

جای خالی تدبیر و مسئولیت در گردشگری های نوپدید مازندران

میراث خواران ، چابکتر از میراث داران

مشکل سوخت کشاورزی در بهشهر ؛ از کندی ثبت سامانه تا چاههای غیرمجاز

ساخت و سازهای افسار گسیخته در روستاهای رامسر، عامل توسعه یا نابودی؟

همیشه رد پای یک دوست در میان است!

هنجارشکنی در سد لفور تا بازداشت عاملین نابهنجاری

تور زیرزمینی در اعماق معدن/از دنیای رنگارنگ جنگل‌ تا جهان معادن

سایه بختک حاشیه نشینی بر سر نوشهر/ جلوی سیل مهاجرت را بگیرید!

مهارت در گوش دادن؛ راهکاری موثر برای برقراری ارتباطات با دیگران

موجی نو از سد معبرها؛ انتخاب سلیقه ای جمع آوری معابر عمومی در تنکابن!

فشار خون ، قاتل خاموش اما قابل کنترل

نشان یونسکو بر پیشانی هنرهای سنتی/ گلیمچه جهانی زیر پای دلالان

سرریز فاضلاب ها و مساله شنا در دریای خزر

کتب درسی و محیط زیستی که نیست

حال ناخوش واحدهای تولیدی در سوادکوه/ کارگرانی که بیکار شدند

دوران نوجوانی دختران چگونه می گذرد؟

توقف قطار گردشگری مازندران در ایستگاه مخالفت‌ها

هویت مازندران در محاصره حفر چاه های غیر مجاز/ گنجی در کار نیست

اعتیاد و عوامل موثر در آن

نوای «الغوث الغوث »در دیار علویان پیچید

امواج کشنده خزر در مسیر رام شدن

آزادی به شرط گلریزان/ نیازمندانی که یاری خیران را می طلبند

گنحینه هایی غریب در سپهر گردشگری مازندران

زنان در پی اثبات خود در دنیای مردانه؟!

دامداری صنعتی مهمان ناخوانده روستای توبن!

قطع سالانه 50 هزار اصله درخت در مازندران/متهم تراشی جالب یک شورا

بودجه فرهنگی دانشگاه ها یا وعده های سرخرمن؟!

جای خالی بهار نارنج در سپهر گردشگری مازندران

خزر؛ فاضلاب شده است؟!

سر چشمه احساس ناامنی اجتماعی زنان در جامعه کجاست؟

نقش حجاب در امنیت و آرامش روانی

دام هایی که می گویند هست اما نیست!

زخمِ نگرش های غلط بر پیکر بیماران خاص

بازگشت خاموش برندهای تقلبی خارجی به مازندران

کارگران مشغول کار نیستند/ زخم «خصولتی» بر اندام نساجی و خزر خز

همیشه پای یک انسان در میان است

«ورف چال»؛ تجربه 600 ساله مدیریت روستایی

بلوغ شورا، شاید وقتی دیگر

جنب و جوش آبزی پروری مازندران در سیلاب بهاری

سیل، سیل است چه فرقی می‌کند...

پرواز دوباره زنبورداری ییلاقی در مازندران از خاکستر سیل

جادوی رنگ ها در « مرداب هسل»

مزرعه ای هزاررنگ در اتاق چندمتری/ جشنواره صیفی جات در تنکابن

سدهای مازندران نمی شکند/ سرریز شدن سدها و پایان خشکی تالاب