پیام مازند

آخرين مطالب

قیمت نابودی کوه‌های جنگلی شرق مازندران چند؟ + تصاویر گفتگو

قیمت نابودی کوه‌های جنگلی شرق مازندران چند؟ + تصاویر

  بزرگنمايي:

پیام مازند - به گفته منابع محلی، بخش وسیعی از اراضی اطراف شهرستان بهشهر و نکا در محاصره افرادی قرار گرفته است که خود را مجاز به برداشت بی رویه خاک و سنگ به واسطه برخی مجوزها می‌دانند. هجوم به کوه و جنگل، برداشت بی رویه شن و ماسه از کوه های جنگلی، مهاجرت های اقلیمی و آفت ها، کمربند سبز شمالی را در معرض فشارهای متعدد قرار داده تا جایی که جانی در کالبد آن باقی نمانده است.
نمونه ای از این اتفاقات در استان مازندران به وفور دیده می شود اما یکی از این کوه‌های جنگلی که به شدت مورد تهاجم قرار گرفته است کوه‌های جنگلی و اراضی مستعد شیب‌دار در اطراف شهرستان‌های نکا و بهشهر است.

  به گفته منابع محلی، بخش وسیعی از اراضی اطراف شهرستان بهشهر و نکا در محاصره افرادی قرار گرفته است که خود را مجاز به برداشت بی رویه خاک و سنگ به واسطه برخی مجوزها می‌دانند.
بخشی از این اراضی به قدری برداشت سنگ و خاک در آن صورت گرفته است که گودالی با عمق حدود 30 تا 40 و در طول حدود هزار متر ایجاد شده است.
همچنین در برخی از معادن با پیشروی به حوضه جنگلداری بخشی از جنگل غارت شده است، قسمتی از این معادن هم به دلیل اقدام به موقع جنگلبانی برای همیشه تعطیل شد.
در این راستا سیداحسان ساداتی عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور  با اشاره به نقش جنگل ها در توسعه کشور، اظهار کرد: برای وجود توسعه پایدار در کشاورزی، باید اکوسیستم پایداری مانند جنگل وجود داشته باشد، چرا که جنگل موجب حفظ خاک و تامین آب می شود، از فرسایش جلوگیری کرده و بستر کشاورزی را نیز فراهم می کند.

*جنگل عامل باران‌ربایی
وی تصریح کرد: با بارندگی شدید فرسایش خاک اتفاق خواهد افتاد اما با وجود جنگل " باران‌ربایی" رخ داده و آب حاصل از بارندگی های سیل آسا به سوی سفره های زیرزمینی هدایت می شود.
عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور همچنین خاطرنشان کرد: جنگل به دلیل تصفیه هوا و زیبایی در بحث توریسم و اکوتوریسم موثر بوده، به طوری که مشاهده می کنیم نوار سبز شمالی از لحاظ تنوع گونه ها، زیبایی و تنوع زیستی بسیار کم نظیر است.
ساداتی تصریح کرد: در حال حاضر به دلیل تغییر اقلیم، تعداد موجودات جانوری و ریز گونه‌های گیاهی در حال کاهش است و در همین راستا باید محافظت از آن به صورت جدی تری انجام شود به طوری که گونه های گیاهی "شب خُسب" و "ملَچ" در حال انقراض بوده و اثر زیادی از آن وجود ندارد.

وی به مزیت جنگل های شمال اشاره کرد و افزود: مزیت‌ دیگر در شمال وجود جنگل‌های هیرکانی، تشکیل طبقات ارتفاعی و ایجاد پایداری در مناطق پایین دست است.
*عدم صدور مجوز برداشت از کوه برای مناطق پرشیب
عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور در ادامه با اشاره به برداشت شن برای عملیات‌های عمرانی مانند آسفالت کردن خیابان‌ها و ساخت و ساز از کوه‌های جنگلی به ویژه در اراضی شیب‌دار که منجر به برش دادن کوه های جنگلی شده است، گفت: یکی از عوامل تخریب جنگل و مرتع ایجاد زیرساخت‌ها برای مباحث عمرانی و اتصالات گازرسانی است که آثار تخریبی زیادی را به همراه دارد، از آنجایی که اکوسیستم جنگل و مرتع محدود است نباید دست به چنین کاری زد و باید در حراست از جنگل کوشا بود.
وی با اشاره به اینکه آفریده های خدادادی نباید صرفاً برای استفاده از مصالح معدنی، اشتغال تعداد محدودی از افراد و یا منافع مالی عده ای مورد تخریب قرار گیرد، تصریح کرد: منطقه ای حاصلخیز که چندین سال طول کشید تا خاک آن تشکیل شود را نباید به راحتی مورد تخریب قرار گیرد و باید دانست که اگر کوه برش یابد ایجاد آن غیرممکن است. در همین راستا و به لحاظ زمین شناسی مناطقی که شیب بالایی دارد نباید مجوز برداشت برای آن صادر شود.

*تخریب کوه ها در همه جای کشور عوارض زیست محیطی دارد
عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به اینکه آیا بهتر نیست به جای از بین بردن کوه و جنگل، مواد مورد نیاز مصالح عمرانی از استان هایی کویری مانند قم یا سمنان تهیه شود، نیز گفت: نمی توان وارد کردن مصالح و شن و ماسه از شهرهای کویری را مبنا قرار دهیم چرا که کوه های آنجا هم به دلیل برداشت بی رویه مورد تخریب قرار می گیرند، همچنین این کار عوارض زیست محیطی دیگری را در پی خواهد داشت.
صنایع پتروشیمی در مقوله ساخت و ساز وارد شوند
وی با اشاره به اینکه صنایع به ویژه پتروشیمی در کشور باید نگاه خود را تغییر دهند تا برای تامین مواد خام، نیازی به نابودی طبیعت نباشد، اظهار کرد: این نیازمند تحول اساسی در صنعت ساخت و ساز است تا آسیب کمتری به طبیعت در بر داشته باشد.
این استاد دانشگاه همچنین در پاسخ به اینکه چرا بسیاری از معادنی که در کوه های جنگلی مانند بهشهر و غیره در حال فعالیت هستند با مجوز دولتی بوده و چگونه مطالعه ای روی این امور صورت نگرفته است، خاطرنشان کرد: دستگاه های نظارتی باید در امر صدور مجوز ها دقت بیشتری به خرج دهند. بسیاری از افراد آگاهی ندارند که صدور مجوز معدن چه آثار تخریبی بر روی محیط زیست دارد.

حضور قرق بان ها برای نظارت کافی نیست/ مازندران اسیر مهاجرت های اقلیمی
ساداتی با تاکید بر اینکه ما باید فرهنگی ایجاد کنیم که مردم خود حافظ طبیعت باشند، گفت: اداره کل منابع طبیعی قرق‌بان هایی دارد اما نمی تواند همه جا را تحت نظارت خود بگیرد، مازندران به دلیل خوش آب و هوایی و مناطق جنگلی، مهاجرت های زیادی از استان های دیگر به خود دیده است.
عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ادامه داد: اهمیت اکوسیستم، مرتع و جنگل در قالب دوره های آموزشی از طریق مستند، فیلم، تیزر، رسانه‌ها و دانشگاه ها می‌تواند به مردم یادآوری کند که حافظ طبیعت باشند.
به چه قیمتی؟!
  همانطوری که در تصاویر مشاهده می شود، فعالیت برخی معادن و شرکت‌ها با مجوز در اطراف شهرهای نکا و بهشهر موجب تخریب و نابودی بسیاری از درختان، حفر گودال‌های بسیار عمیق و نابودی اکوسیستم آن منطقه شده است.

نکته اینجا است که با وجود اینکه مازندران همواره مورد توجه برخی بلایای طبیعی مانند سیل و سیلاب است، آیا وجود این درختان و کوه جنگلی مانعی در برابر آن نمی‌شد و حال با نابودی بخش عظیمی از آن خطر سیلاب مردم آن شهرستان‌ها را به خطر نمی‌اندازد.
همچنین سوال دیگر اینکه، آیا نابودی کوه‌های جنگلی و قطع درختان مستعد برای تهیه مصالح و ... شبیه وضعیت بهشهر و نکا به صرفه تر است یا اینکه احتمال افزایش خطر برای آن منطقه افزایش یابد؟
 


 
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ایران رتبه دار فرسایش خاک در جهان/ قطع درختان فرسایش خاک را تشدید می کند

شناسایی 2 فروشگاه عرضه پرندگان تاکسی درمی در آمل

جست و جو برای یافتن فرد مفقود شده در جنگل‌های چالوس ادامه دارد

29 روز بحرانی پیش روی مشترکان برق در مازندران

پیش بینی 29 روز بحرانی در مازندران/رشد 3.5 برابری مصرف برق

پنجشنبه و جمعه آتشی جنگل های مازندران

آتشی که حاصلخیزی خاک را کاهش می دهد

هوای مازندران گرمتر می شود

پدر و پسر مازندرانی در کانال آب کشاورزی غرق شدند

برخورد 3 دستگاه موتورسیکلت در جاده رستمکلا حادثه آفرید

دریای مازندران مناسب شنا نیست

درآمد 44 میلیون تومانی خانوارهای شهری در مازندران

آمادگی غرب مازندران برای مقابله با آتش سوزی جنگل ها با تشکیل ستاد پیشگیری

کندوان و هراز جمعه یک طرفه می شود

آفت به درختان میوه جنگلی غرب مازندران خسارت زد

پارسال 28 نفر براثر برق گرفتگی در مازندران جان باختند

مبارزه با مواد مخدر نیازمند جهت گیری واحد است

مرگ مشکوک یک زن میانسال در فریدونکنار

پلاژهای دولتی حاشیه دریای مازندران در یک قدمی تعطیلی

ترویج تولیدات روستایی مازندران موجب رونق اقتصادی می شود

برخی پروژه های شهری بهشهر به دلیل کارشکنی شورا عقیم مانده است

استفاده از فناوری نانو برای مرمت کاخ موزه رامسر

دادستان مازندران: هنجارشکنان سد البرز سوادکوه شمالی دستگیر شدند

3 صیاد غیرمجاز در آمل دستگیر شدند

شخصیت حضرت امام راحل محدود به زمان و مکان خاصی نیست

32 پروژه عمرانی از محل زکات در مازندران ساخته شد

سکونت 10 هزار مددجوی مازندران در خانه های غیرمقاوم

80 درصد خسارت سیل کشاورزی بیمه شده مازندران پرداخت شد

47 درصد علل مرگ در تنکابن بیماری های قلبی و عروقی است

اعلام مسیرها و ساعت راهپیمایی روز قدس در مازندران

حال خوش حیات وحش مازندران/ مشاهده رد خرس قهوه ای

خیران قائمشهری 570 میلیون تومان به نیازمندان کمک کردند

پاسگاه انتظامی در بخش دشت سر آمل ایجاد می شود

نمایشگاه های خودرو در آمل معضل جدی ترافیک شهری است

موزه مردم شناسی برسه تنکابن نیازمند نیم نگاه مسئولان

تسهیلات اشتغال روستایی باید دارای شناسنامه بیمه ای باشد

متلاشی شدن باند قاچاق درختان جنگلی در ساری

هوای مازندران گرم می شود

دامداران بیماری تب كریمه كنگو را جدی بگیرند

13 گردنه در راه‌های مازندران برفگیر است/ فرسودگی ناوگان باری

ساخت نیروگاه زباله سوز نوشهر از سرگرفته شد

کاهش شناگاه های آلوده در مازندران

روزه برای بیماران دارای نارسائی شدید کلیه ممنوع!

نیکوکاران آملی برای ساخت 30 خانه ایتام پیشقدم شدند

کابوس بحران آب در مازندران!

رگبار و رعد و برق در راه مازندران

باغداران در مبارزه با آفات از روغن امولسیون استفاده نکنند

آنفلوآنزای پرندگان کنترل شد/ثبت سفارش واردات 10 درصد گوشت

راه روستایی بخش بلده نور به علت طغیان رودخانه تخریب شد

انفجار سیلندر گاز سبب سوختگی 3 نفر در آمل شد