پیام مازند

آخرين مطالب

مشاغل خرد نیازمند حمایت است

آرزوی برزمین مانده بازارچه صنایع دستی در تنکابن گفتگو

آرزوی برزمین مانده بازارچه صنایع دستی در تنکابن

  بزرگنمايي:

پیام مازند - تنکابن - فعالان مشاغل خانگی و خرد تنکابن درآرزوی ایجاد پایانه ونمایشگاه دائمی برای فروش تولیدات و دست ساخته هایشان همچنان چشم به تدبیر مسئولان دوخته اند، آرزویی که سالها روی زمین مانده است.

 امروزه نمی‌توان نقش کسب و کارهای خرد و کوچک و مشاغل خانگی را در تقویت اقتصاد کشور نادیده گرفت. موضوعی که کشورهایی چون چین و تایوان و حتی ایتالیا با تمرکز برآن بویژه در مناطق کمتر توسعه یافته، توانستند 10 درصد از نرخ بیکاری را کاهش دهند .
اما در کشور ما، مشاغل خانگی هنوز جایی در اقتصاد نداشته و نتوانستند جایگاه خویش را تثبیت کنند و فعالان در این کسب و کارها با موانع بسیاری روبرو هستند .
از اینرو راهکارهایی چون آموزش، توسعه صادرات تولیدات خانگی، حمایت در بازار یابی و بازار شناسی، تأمین نیازهای مالی و بازنگری در سیاست‌های مالیاتی می‌تواند در حمایت از مشاغل خانگی و کاهش نرخ بیکاری بسیار مؤثر واقع شود .
منیره کٌر تولید کننده گلهای بنفشه آفریقایی در تنکابن نبود پشتوانه مالی جهت افزایش تولیدات خانگی را از جمله موانع پیش رو فعالان این عرصه برشمرد و گفت: بیشتر فعالان مشاغل خانگی از زنان سرپرست خانوار بوده و توان مالی بالایی ندارند، به همین دلیل ضروری به نظر می‌رسد تا دولتمردان نقش این مشاغل را در بازتوان کردن خانواده‌ها و تقویت اقتصاد خانوار جدی گرفته و سیاستهای راهبردی را در این زمینه تدوین کنند .
باید مکانی از سوی مسئولان بطور دائم در اختیار آنان گذاشته شود تا این تولیدگران با فراق بال به تولید ادامه داده و در این مکان ثابت بفروش برسانند
این بانوی کار آفرین نبود یک مکان دائم برای عرضه تولیدات خانگی در شهرستان تنکابن را از مهمترین چالش‌های این عرصه دانست و اضافه کرد: زنان و مردان تولیدگر خانگی به تنهایی قادر نیستند که اجاره بهای مکان استیجاری جهت فروش محصولاتشان را بپردازند زیرا کل اجناسشان به اندازه بهای اجاره نیست، بنابراین باید مکانی از سوی مسئولان بطور دائم در اختیار آنان گذاشته شود تا این تولیدگران با فراق بال به تولید ادامه داده و در این مکان ثابت بفروش برسانند، بویژه آنکه شهرداری‌ها بر اساس قانون حمایت از مشاغل خانگی موظف هستند تا این فضاها را ایجاد کنند .

وی افزود: اگر این مکان فروش به طور دائم در تنکابن ایجاد شود، چون صنایع دستی تولیدی بانوان در آن عرضه می‌شود، می‌تواند به جاذبه گردشگری هم تبدیل شود زیرا گردشگران به خرید صنایع دستی علاقه خاصی دارند .
فاطمه روجایی تولید کننده انواع مربا و ترشیجات هم با بیان اینکه حدود 10 سال است که در منزل استیجاری با همکاری چند بانوی سرپرست خانوار دیگر این محصولات را تولید می‌کند، ارائه تسهیلات کم بهره، جدی گرفتن بانوان فعال در مشاغل خانگی و ایجاد بازارهای فروش را از جمله چالش‌های این عرصه عنوان کرد .
مهین پیرایه گر دیگر بانوی فعال در این عرصه و تولید کننده گلیم و فرش هم از نبود حمایت از سوی مسئولان گلایه می‌کند و می‌گوید: برای من تولید کننده خانگی که توان مالی ندارم امکان اجاره مکان فروش وجود ندارد و اگر دولتمردان به این موضوع توجه کنند، طبیعی است که انگیزه تولید برای من هم افزایش می‌یابد .
وی افزود: من با 12 سال سابقه در این رشته به طور حتم با اندک توجه و حمایت و البته آموزش می‌توانم در زمینه صنایع دستی برای استان و شهرستان برند سازی کنم اما افسوس که همان اندک حمایت وجود ندارد .
نرگس نادرنژاد مدیر امور بانوان فرمانداری ویژه تنکابن هم با بیان اینکه هدف ما از برگزاری نمایشگاه صنایع دستی میثاق به نوعی تقویت انگیزه تولید کنندگان خانگی و ایجاد نشاط اجتماعی است، گفت: امور بانوان فرمانداری تنکابن سعی دارد تا با متکی کردن بانوان تولید کنند ه به خودشان، آنان را بازتوان کند .
وی افزود: ما در اخذ مجوزها و هماهنگی‌های لازم بین دستگاههای اجرایی، کمک‌های لازم را برای این فعالان مشاغل خانگی انجام می‌دهیم و در تأمین بخشی از هزینه‌های اجاره هم مساعدت‌های لازم به آنان می‌شود .
پیگیر مکانی برای عرضه تولیدات خانگی هستیم
نادر نژاد با بیان اینکه از مدتها قبل پیگیر ایجاد مکانی مناسب برای عرضه تولیدات خانگی هستیم، تصریح کرد: نبود فضای مناسب برای انجام اینکار، مانع انجام آن بوده و ما قصد داریم تا این موضوع را در کمیته اشتغال شهرستان عنوان کرده تا بر اساس وظیفه‌ای که قانون برای شهرداری‌ها در این زمینه معین کرده بهره گرفته تا بتوانیم مکان عرضه محصولات خانگی را در تنکابن ایجاد کنیم .

نادر سحر خیز رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تنکابن هم در این باره اظهار داشت: تولید صنایع دستی در تنکابن با اقبال خوبی روبرو بوده اما نبود مرکز فروش سبب کاهش انگیزه آنان می‌شود و تنکابن نیازمند یک بازارچه فروش دائمی صنایع دستی است .
وی افزود: ما پیشنهاد ساخت پایانه دائمی صنایع دستی را در تنکابن دادیم و امید واریم این مهم اجرایی شود زیرا این شهرستان از لحاظ دارا بودن اینگونه فضاها با کمبود مواجه است و این بازارچه‌ها در واقع به معرفی شهرستان کمک می‌کند و اگر روی صنایع دستی سرمایه گذاری شود، به برند تبدیل شود .
بر این اساس، بدیهی است که وضعیت کشور در حوزه کسب و کار را نمی‌توان مطلوب ارزیابی کرد و دقیقاً به همین دلیل توجه به کسب و کارهای خرد و خانگی می‌تواند به بهبود اقتصاد خانوار کمک قابل توجهی کند، از اینرو توجه به توانمندی‌های زنان در ایجاد فرصت‌های شغلی و رونق تولید ملی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی نباید از یاد مسئولان متولی برود .

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بارندگی همراه با کاهش دمای هوا در مازندران ادامه می یابد

کاهش عملکرد محصولات زراعی براثر سیلاب در مازندران

اسرار پشت پرده بارندگی های امسال چیست؟

مددجویان سیلزده بهزیستی مازندران مستمری سه برابری گرفتند

پایداری آب شرب در شهرستان های سیل زده مازندران

تداوم ممنوعیت تردد اتوبوس در کندوان

طرح بوم گردی در 160 روستای مازندران اجرا می شود

بناهای غیرمجاز حریم رودخانه های رامسر تخریب می شوند

کمک به همنوع دستور دینی و قرآنی است

اندر احوالات شهرستان جویبار پس از سیل ویرانگر

لوزام خانگی پنج نوعروس سیلزده نیازمند در سیمرغ تامین شد

بسته بودن جاده ها ، بازارفرودگاههای مازندران را پر رونق کرد

بیش از یکصد تن خوراک دام در مناطق سیلزده مازندران توزیع شد

ترافیک سنگین محور هراز را یکطرفه کرد

23مرکز غیربهداشتی در مازندران پلمب شد

ارتباط مخابراتی مناطق سیل زده مازندران وصل شد

سیل به 400 خانوار مددجوی کمیته امداد مازندران خسارت زد

جاده کندوان برفی و ترافیک در مسیر جنوب به شمال سنگین است

سیمرغ از وضعیت بحرانی خارج شد

افزایش پروازهای نوروزی در فرودگاه نوشهر

سیلزدگان مازندران 40 میلیون ریال تسهیلات بلاعوض می گیرند

هشدار آمادگی برای تخلیه منازل حاشیه نکا رود

محورهای مازندران برفی است

چرخ پنجر گردشگری فرهنگی مازندران در رقابت با طبیعت گردی

2 میدان جدید در کتالم و ساداتشهر ایجاد می شود

اعزام 100 جهادگر مازندرانی به خوزستان

سواحل نوشهر در اختیار ارگان‌های دولتی!

پایان سال مازندران بارانی است

چالوس برای اسکان بیش از 140 هزار گردشگر نوروزی آماده شد

طرح مازندران پاک در شهر امامزاده عبدالله اجرا شد

تکمیل باغ بانوان ساری/ 10 میلیارد برای حصارکشی نیاز است

102 پایگاه امداد و نجات نوروزی در مازندران برپا می شود

مرمت 207 بنای تاریخی در مازندران

مساجد مازندران برای میزبانی از مسافران نوروزی شبانه روزی شدند

89 پایگاه اورژانس نوروزی درمازندران آماده شد

تفاوت فاحش مزایا و حقوق معلمان با سایر کارمندان دیگر دولت/فاکتورهایی که برای معلمان رنگ بهبود نمی گیرد!

تولیت موروثی مساجد مازندران مانع فعالیت کانون فرهنگی است

کشف و ضبط بیش از 170 هزار رشته دام فلسدار در مازندران

برگزاری آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی در مازندران

طلاب مازندران صاحب شناسنامه پژوهشی می شوند

انتقال آب دریای خزر فاقد پیوست اقتصادی و اجتماعی است

حال خوش حیات وحش در قرق های اختصاصی/خطر انقراض گونه های بومزاد

حوزه علمیه مازندران دوره کارشناسی ارشد برگزار می کند

نیروگاه زباله سوز نوشهر در کشمکش پیمانکار و شهرداری

افزایش 400 هزارتومانی حقوق با نرخ تورم مطابقت ندارد/ افزایش دستمزدها تنها یک مسکن!

مرگ 487 نفر براثر حوادث ترافیکی در مازندران

وقوع آتش‌سوزی مهیب در انبار چوب بابل

گوش هایی که بدهکار قانون نیست!

چرا در نوروز نرخ هتل ها گران تر می شود؟

"پول" آرامش می‌آورد؟