پیام مازند

آخرين مطالب

زیست بوم شکست/ رودخانه ها به گِل رسیدند گفتگو

زیست بوم شکست/ رودخانه ها به گِل رسیدند

  بزرگنمايي:

پیام مازند- ثبت بیش از 56 سیل مخرب و زیانبار در چند سال اخیر در مازندران، روایتی است از ظلم رفته بر پیکره رودخانه‌ها که هنوز در باور پیشینیان، رودخانه مهد و مادر دریاها است.

تخریب و تجاوز به بستر و حریم رودخانه‌ها در مازندران منجر به آن شده که رودخانه دیگر کارکرد قدیمی و تاریخی خود به عنوان مسیر انتقال آب را از دست داده است و بسیاری از رودخانه‌ها به محل برداشت غیرمجاز شن و ماسه، کانال هدایت انواع فاضلاب خانگی، صنعتی و کشاورزی و غیره مبدل شده است.

به تاکید کارشناسان و برخی از مسئولان بستر بسیاری از رودخانه‌های استان به گل رسیده و وضعیت اسفناک و فاجعه آوری دارد و راهکار، بازیابی اکوسیستم آن، حذف عوامل مداخله جویانه و ساماندهی رودخانه‌ها است.

یونس حسینی عالمی دادستان مازندران با بیان اینکه محیط زیست ارتباط مستقیم با سلامت جامعه دارد اظهار داشت: وضعیت محیط زیست استان به دلیل نوع استفاده غلط از آن مناسب نیست.

طی بازدید از بستر رودخانه‌ها شاهد آن هستیم که این بستر به گل رسیده و به گل رسیدن بستر رودخانه‌ها یک فاجعه محسوب می‌شود

وی با بیان اینکه متاسفانه استفاده مناسبی از محیط زیست نمی‌شود، حفظ محیط زیست را از حقوق عامه دانست و گفت: از اینرو دادستانی تاکید ویژه‌ای نسبت به حفظ محیط زیست و منابع طبیعی دارد.

وی با اشاره به وضعیت اسفناک محیط زیست در استان یادآور شد: متاسفانه شکنندگی محیط زیست را در سیل شاهد بودیم و خسارت هنگفتی براثر این حادثه وارد شده است.

حسینی عالمی یکی از اولویت‌های دادستانی برخورد با تخلفات حوزه محیط زیست بیان کرد و گفت: طی بازدید از بستر رودخانه‌ها شاهد آن هستیم که این بستر به گل رسیده و به گل رسیدن بستر رودخانه‌ها یک فاجعه محسوب می‌شود.


بیش از 140 رودخانه کوچک و بزرگ در مازندران جریان دارد که عبور رودخانه‌ها در حاشیه و میان شهرها و روستاها سبب شده که انواع فاضلاب‌های خانگی، زهکش شهرها و فاضلاب کارگاه‌ها و کارخانه‌ها و در برخی موارد حتی فاضلابهای خطرناک بیمارستانی در رودخانه‌ها تخلیه می‌شود.

به تاکید کارشناسان، ساخت کارخانه‌های بازیافت و کمپوست زباله در مناطق شهری و روستایی، سیستم تصفیه فاضلاب، تغییر الگوی مصرف سموم و کودهای شیمیایی در مزارع و باغ‌ها و گرایش به سمت مبارزه بیولوژیک با آفات، برخورد جدی با قاچاقچیان شن و ماسه، ارزیابی زیست محیطی و رعایت ملاحظات منطقه‌ای و اکولوژیک در اجرای طرح‌های عمرانی و صنعتی، از مهم‌ترین راهکارهایی است که می‌تواند، روند خشک شدن رودخانه‌های مازندران را به تأخیر اندازد.

محمدابراهیم یخکشی مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران نیز با اشاره به اینکه براثر وقوع سیل بی سابقه مهرماه امسال در مازندران با اظهار اینکه عرض رودخانه‌ها به ویژه در مناطق غربی بسیار پهن شد، افزود: عوامل بسیاری همچون برداشت‌های غیرمجاز، تنگ بودن دهانه پل‌ها و ساخت و ساز غیر مجاز در بستر نهرها وقوع این حوادث را تشدید می‌کند.

مدیریت رودخانه ها نیازمند بودجه مستقل است

وی با بیان اینکه مدیریت رودخانه‌ها باید یک ردیف بودجه‌ای مستقل داشته باشد، اظهار داشت: وزارت نیرو تقریباً سه سال پیگیر این موضوع است اما تاکنون موفق نشده است و تلاش مجمع نمایندگان استان مازندران نیز بی نتیجه مانده است.

یخکشی با اظهار این که واگذاری لایروبی رودخانه از طریق مزایده به بخش خصوصی هم مشکل قانونی دیگری بود که در مازندران وجود داشت، افزود: برای برداشت مصالح از رودخانه‌ها یک دوره مزایده برگزار شد، اما به دلیل عدم استقبال پیمانکاران تصمیم گرفتیم تا رویه دیگری را در پیش بگیریم.

ساماندهی رودخانه‌ها روی میز دادگستری/ ضرب العجل یک هفته‌ای

حجت الاسلام محمدعلی تقوی فرد رئیس شورای حفظ حقوق بیت المال دادگستری مازندران با اشاره به این مطلب که برداشت غیرمجاز شن و ماسه باعث تخریب رودخانه‌های استان شده است، تأکید کرد: این مساله وضعیت رودخانه‌ها را بحرانی کرده و موجب آسیب دیدن محیط زیست آبزیان و بستر بسیاری از رودخانه‌های مازندران از جمله بابلرود شده است.
 
 تقوی‌فرد بیان کرد: اخیراً هم مجوزهایی در رابطه با برداشت شن و ماسه از رودخانه‌ها صادر شده که قرار بود شرکت آب منطقه‌ای در خصوص صدور مجوز توجه ویژه داشته باشد؛ ولی طبق اعلام دادستانی مرکز استان، برخی از این مجوزهای برداشت شفاف و قانونی نبوده است که مقرر شد مدیران آب منطقه‌ای و صنعت، معدن و تجارت استان در این خصوص بررسی و نتیجه را ظرف یک هفته اعلام کنند.

وی که از مناطق سیلزده غرب مازندران بازدید می‌کرد، تصریح کرد: خواسته مردم، کاملاً بحق است و در بازدید از روستاها مشاهده کردیم که خسارات زیادی به اراضی کشاورزی، منازل مسکونی، راه و باغ‌ها وارد شده که باید نسبت به حل مشکلات مردم زحمتکش این منطقه اقدام شود.


رئیس شورای حفظ حقوق بیت المال استان مازندران خواسته مردم منطقه تنکابن را ساماندهی و اصلاح بستر رودخانه دانست و گفت: این خواسته مردم بحق و درست است که باید زودتر انجام می‌گرفت؛ ضمن اینکه دیواره سازی برای کنترل مسیر آب و جلوگیری از خسارات بعدی هم دیگر درخواست مردم است که باید مورد توجه قرار گیرد.

حجت الاسلام تقوی فرد ادامه داد: در این خصوص برخی برداشت‌های حقوقی هم مطرح بود که در این راستا مسئولان قضایی و اجرایی استان امروز از منطقه بازدید کردند تا با هماهنگی حقوقی و اجرایی در اسرع وقت نتیجه مطلوب حاصل شود.

رئیس کل دادگستری مازندران تصریح کرد: اعتقاد دارم دادستان مرکز استان، اداره کل بازرسی و متولیان و مسئولان اجرایی استان باید ظرف مدت یک هفته نظر خود را در این خصوص اعلام کنند چراکه در غیر این صورت، اگر سیل دیگری بیاید خسارات ناشی از آن متوجه مسئولان قضایی و اجرایی استان خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین تقوی فرد با بیان اینکه امروز باید وظایف هر اداره و سازمان برای ساماندهی وضعیت موجود رودخانه‌های غرب استان مشخص شود، خاطرنشان کرد: انتظار دارم تا پنجشنبه آینده مسئول، مجری و پیمانکار ساماندهی رودخانه‌ها، مشخص و نسبت به اعلام مسئله شفاف سازی شود.

ورود انواع آلاینده و برداشت های بی رویه ضرورت ساماندهی رودخانه های مازندران را الزامی می سازد و اکنون به دلیل شکنندگی وضعیت زیست بوم رودخانه ها، هر بارندگی و جاری شدن سیل، خسارت های زیادی را به استان تحمیل می کند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بارندگی همراه با کاهش دمای هوا در مازندران ادامه می یابد

کاهش عملکرد محصولات زراعی براثر سیلاب در مازندران

اسرار پشت پرده بارندگی های امسال چیست؟

مددجویان سیلزده بهزیستی مازندران مستمری سه برابری گرفتند

پایداری آب شرب در شهرستان های سیل زده مازندران

تداوم ممنوعیت تردد اتوبوس در کندوان

طرح بوم گردی در 160 روستای مازندران اجرا می شود

بناهای غیرمجاز حریم رودخانه های رامسر تخریب می شوند

کمک به همنوع دستور دینی و قرآنی است

اندر احوالات شهرستان جویبار پس از سیل ویرانگر

لوزام خانگی پنج نوعروس سیلزده نیازمند در سیمرغ تامین شد

بسته بودن جاده ها ، بازارفرودگاههای مازندران را پر رونق کرد

بیش از یکصد تن خوراک دام در مناطق سیلزده مازندران توزیع شد

ترافیک سنگین محور هراز را یکطرفه کرد

23مرکز غیربهداشتی در مازندران پلمب شد

ارتباط مخابراتی مناطق سیل زده مازندران وصل شد

سیل به 400 خانوار مددجوی کمیته امداد مازندران خسارت زد

جاده کندوان برفی و ترافیک در مسیر جنوب به شمال سنگین است

سیمرغ از وضعیت بحرانی خارج شد

افزایش پروازهای نوروزی در فرودگاه نوشهر

سیلزدگان مازندران 40 میلیون ریال تسهیلات بلاعوض می گیرند

هشدار آمادگی برای تخلیه منازل حاشیه نکا رود

محورهای مازندران برفی است

چرخ پنجر گردشگری فرهنگی مازندران در رقابت با طبیعت گردی

2 میدان جدید در کتالم و ساداتشهر ایجاد می شود

اعزام 100 جهادگر مازندرانی به خوزستان

سواحل نوشهر در اختیار ارگان‌های دولتی!

پایان سال مازندران بارانی است

چالوس برای اسکان بیش از 140 هزار گردشگر نوروزی آماده شد

طرح مازندران پاک در شهر امامزاده عبدالله اجرا شد

تکمیل باغ بانوان ساری/ 10 میلیارد برای حصارکشی نیاز است

102 پایگاه امداد و نجات نوروزی در مازندران برپا می شود

مرمت 207 بنای تاریخی در مازندران

مساجد مازندران برای میزبانی از مسافران نوروزی شبانه روزی شدند

89 پایگاه اورژانس نوروزی درمازندران آماده شد

تفاوت فاحش مزایا و حقوق معلمان با سایر کارمندان دیگر دولت/فاکتورهایی که برای معلمان رنگ بهبود نمی گیرد!

تولیت موروثی مساجد مازندران مانع فعالیت کانون فرهنگی است

کشف و ضبط بیش از 170 هزار رشته دام فلسدار در مازندران

برگزاری آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی در مازندران

طلاب مازندران صاحب شناسنامه پژوهشی می شوند

انتقال آب دریای خزر فاقد پیوست اقتصادی و اجتماعی است

حال خوش حیات وحش در قرق های اختصاصی/خطر انقراض گونه های بومزاد

حوزه علمیه مازندران دوره کارشناسی ارشد برگزار می کند

نیروگاه زباله سوز نوشهر در کشمکش پیمانکار و شهرداری

افزایش 400 هزارتومانی حقوق با نرخ تورم مطابقت ندارد/ افزایش دستمزدها تنها یک مسکن!

مرگ 487 نفر براثر حوادث ترافیکی در مازندران

وقوع آتش‌سوزی مهیب در انبار چوب بابل

گوش هایی که بدهکار قانون نیست!

چرا در نوروز نرخ هتل ها گران تر می شود؟

"پول" آرامش می‌آورد؟